Bjelasnica, Lukomir - Putopis

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#26 Re: Bjelasnica, Lukomir - Putopis

Post by Admir_1984 »

O ljudine moje, to smo mi :thumbup: :thumbup: Al fakad je dusmanski od domacina bilo kad vas je uputio tim putem, pa niste mogli voziti ni 10minuta ukupno,a mogu mislit patnje nositi bicikla preko onih stijena i kamenja :(

Eto vas :D

Image

@VanBasten, samo se produzi dalje poljem (pored potoka) i dodje se haman skroz do grebena (kraj onog polja gdje je studeni potok) prema Vodenicama, a sa druge strane ides za Lukomir (sumski put).
BeatriceWL
Posts: 33
Joined: 20/04/2010 18:45

#27 Re: Bjelasnica, Lukomir - Putopis

Post by BeatriceWL »

Danas čitam na Sarajevo-X u neki članak o Lukomiru. Možda je neko od ovdje prisutnih i postavio ga :-)
Elem, godinama već slušam o Lukomiru. Prvi put otkako sam živjela s cimericom arhitekticom koja je sa svojom grupom na faksu u sklopu nekog radnog zadatka proučavala selo.
Budući da ovdje izlgeda sve već probrani penjači razgovaraju , upitaću nekoliko amaterskih pitanja jer imam namjeru pohoditi u selo, put avanture.
Je li mogućno ići sa grupom koja nikad nije prije bila ili mora biti i neko ko poznaje stazu, odnosno koliko je zapetljano sam se snaći?
Do kojeg mjesta je najbolje ići autom, a od kojeg pješice ?
Koliko vremenski ili kilometarski traje pješačka destinacija?
Treba li mi neka mapa ,i gdje se može nabaviti ako postoji ?
( u Sarajevu sam )
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#28 Re: Bjelasnica, Lukomir - Putopis

Post by Admir_1984 »

BeatriceWL wrote:Danas čitam na Sarajevo-X u neki članak o Lukomiru. Možda je neko od ovdje prisutnih i postavio ga :-)
Elem, godinama već slušam o Lukomiru. Prvi put otkako sam živjela s cimericom arhitekticom koja je sa svojom grupom na faksu u sklopu nekog radnog zadatka proučavala selo.
Budući da ovdje izlgeda sve već probrani penjači razgovaraju , upitaću nekoliko amaterskih pitanja jer imam namjeru pohoditi u selo, put avanture.
Je li mogućno ići sa grupom koja nikad nije prije bila ili mora biti i neko ko poznaje stazu, odnosno koliko je zapetljano sam se snaći?
Do kojeg mjesta je najbolje ići autom, a od kojeg pješice ?
Koliko vremenski ili kilometarski traje pješačka destinacija?
Treba li mi neka mapa ,i gdje se može nabaviti ako postoji ?

( u Sarajevu sam )
1. Jeste

2. Do Umoljana sve je asfalt i mozda jedno kilometar makadama pa tu mozete ostaviti auto

3. Sve ides po makadamu, a traje uz neke pauze oko 2,5-3 sata

4. Ne treba nikakva mapa, samo gdje ostavite auto pitate mjestane kuda za Lukomir, da slucajno ne skrenete negdje, mislim da ima 1 ili 2 raskrsnice sa tog makadama prije nego sto dodjete do Dugog Polja, a odatle lijevo i samo pratite makadam.

Mozete isto pjeske od planinarskog doma Bijele Vode, izadjete na Makadam i onda samo pravo. Al tim putem min 3,5-4 sata bi trebalo.

Imate i shumsku stazu, al sumnjam da vas to interesuje jer kako kazes vecina ide prvi put, a pravo je zeznut put (provlacite se kroz shiblje, stijene, borovu shumu, a sve je to iznad kanjona Rakitnice (dole 600-700metara je Rakitnice i cuje se huk rijeke). Ima i zmija, a kazu da treba izbjegavati Bjelasnicu do polovine septembra zbog zmija. Mada ako se oprezno ide ne bi trebalo biti problema sa zmijama. Tim putem mozda oko 2,2,5 sata bi trebalo.

Ima put izgleda i iz Tarcina, kao i Konjica. Al ja to ne znam stvarno

Ako se odlucite, mogu vam pomoci sa nekim slikama radi lakse orjentacije
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#29 Re: Bjelasnica, Lukomir - Putopis

Post by karanana »

sto ne bi jednostavno krenuo sa curama i bio neka vrsta vodica?
evo i ja bih odvojio dan svoga dragocjenog vremena i kreno s tobom i s tim curama da pomognem ako treba.
Last edited by karanana on 11/07/2010 13:25, edited 1 time in total.
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#30 Re: Bjelasnica, Lukomir - Putopis

Post by Admir_1984 »

Ja sam otvoren za sve opcije :thumbup:
BeatriceWL
Posts: 33
Joined: 20/04/2010 18:45

#31 Re: Bjelasnica, Lukomir - Putopis

Post by BeatriceWL »

Razgovaram s dobrom drugaricom neki dan i predlažem joj da idemo u Lukomir i kažem joj kako se raspitujem kako stići do gore, a ona mi veli , de bona ne brukaj se po tim forumima, znam ja kako se ide bila sam i obišla sve to. Tako da smo vodiča našle. :-)

No čitam posve zanimljiv članak maloprije na Sa-X u i već razmišljam kako da sve uklopim.
Lukomiroljupcima preporučam čitanje istog. :-)

http://www.sarajevo-x.com/kultura/clanak/100715063

:-)
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#32 Re: Bjelasnica, Lukomir - Putopis

Post by mrtva kokoš »

Admir_1984 wrote:Ja sam otvoren za sve opcije :thumbup:
sto ti karanana pokvari semu :mrgreen: :-) :evil:
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#33 Re: Bjelasnica, Lukomir - Putopis

Post by mrtva kokoš »

ali bilo bi dobro kada bi se mogla organizovati jedna sa-x ekspedicija do lukomira. :)
ja pojma nemam kuda se i kako ide, zavrsio bih u kanjonu :D
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#34 Re: Bjelasnica, Lukomir - Putopis

Post by Admir_1984 »

BeatriceWL wrote:Razgovaram s dobrom drugaricom neki dan i predlažem joj da idemo u Lukomir i kažem joj kako se raspitujem kako stići do gore, a ona mi veli , de bona ne brukaj se po tim forumima, znam ja kako se ide bila sam i obišla sve to. Tako da smo vodiča našle. :-)

No čitam posve zanimljiv članak maloprije na Sa-X u i već razmišljam kako da sve uklopim.
Lukomiroljupcima preporučam čitanje istog. :-)

http://www.sarajevo-x.com/kultura/clanak/100715063

:-)
Kakva crna bruka, 80% stanovnika Sarajeva pojma nema gdje su Sabici, Umoljani i slicno ;-) Ako je ona obisla sve to, ja bi volio da me odvede malo u kanjon Rakitnice :?

Dobra ideja Splinter, ja se prijavljujem za vodica :D :D
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#35 Re: Bjelasnica, Lukomir - Putopis

Post by Admir_1984 »

nekoeko
Posts: 262
Joined: 31/03/2010 15:41

#36 Re: Bjelasnica, Lukomir - Putopis

Post by nekoeko »







Ovo je film Fahrudina Bečića snimljen 1999. godine u selu Lukomir, na Bjelašnici, na 1.500 metara nadmorske visine. To je antropološko-kulturološki presjek najvišeg sela u BiH. U filmu se geografska izolovanost stanovnika, pretežno staraca, doima i impresivnom i tužnom. Impresivna je jer daje sliku sudbonosnog ostanka na rodnom ognjištu, bez obzira na surovosti specifičnog planinskog ambijenta. Ipak, tužni tonovi probijaju kroz film, kroz priču o ostavljenosti, zaboravu, i nemaru opštinskih vlasti koji se skoro nikad ni ne sjete da neko živi u selu osim kada dođu da naplate račune. http://www.youtube.com/user/bjelasnicaplanina#p/p
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#37 Re: Bjelasnica, Lukomir - Putopis

Post by baja »

http://www.bosnia-underground.com/bh/sp ... enzija.htm

ovo mi skoro dodje u ruke, i zaista se moze dati osnovne info o nekim turama oko sarajeva. Ima ih cca 25 pa udri....
autori su fantomi u ovoj oblasti, tako da njihova rijec vrijedi haman ko slika... :thumbup:
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#38 Re: Bjelasnica, Lukomir - Putopis

Post by Admir_1984 »

Gdje ima ovo kupit i koliko kosta?
kanga
Posts: 172
Joined: 06/01/2010 17:54

#39 Re: Bjelasnica, Lukomir - Putopis

Post by kanga »

Admir_1984 wrote:Gdje ima ovo kupit i koliko kosta?
Nazovi 033 217 515 ili 061 222 215. To je planinarski savez BiH i njihov broj sam nasla u knjizi, mozda ti oni mogu dati informaciju.
Knjiga je odlicna i stvarno ti dosta moze pomoci. Ja sam prije par godina dobila na poklon izdanje na engleskom i dosta se sluzim sa njom.
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#40 Re: Bjelasnica, Lukomir - Putopis

Post by baja »

Admir_1984 wrote:Gdje ima ovo kupit i koliko kosta?
knjizara u titovoj pored desert-a, sahinpasic mislim da je. oko 30 km...nije skupo, kad vidim koliko korisnih info za nekog ko se zeli amaterski bavit planinom... :thumbup:
KuHo
Posts: 2
Joined: 08/06/2011 15:14

#41 Re: Bjelasnica, Lukomir - Putopis

Post by KuHo »

Da li mi neko može reći kako se zove ono odmaralište/dom šta već, u Šabićima ili ako već neko ima broj da mi napiše! HVALA :D
Bosnian1980
Posts: 175
Joined: 22/10/2011 20:53

#42 Re: Bjelasnica, Lukomir - Putopis

Post by Bosnian1980 »

Doooobra tema - posebo uvodni komentar koji me je malo vratio u vremenu kada sam ja isao prvi puta u Lukomir... i to na biciklima :)
Poslije sam navratio jos dva puta, ali malo pametniji - isao sam na quadovima :)

Golem foto album sa biciklistike ture koji sadrzi 101 sliku mozete naci ovdje:

http://go2bosnia.com/mtb-cycling/item/3 ... -bike.html

Image

Image

Tada sam mrzio ljude sa quadovima :)

Image

Image

I jos puno drugih slika na gore navedenom linku :)
shandrprcSA
Posts: 9789
Joined: 23/02/2013 08:16

#43 Re: Bjelasnica, Lukomir - Putopis

Post by shandrprcSA »

je li moguce autom od Umoljana preko Crvenog klanca u Lukomir (slika)? autom bi se islo iskljucivo radi male djece inace bi pjesice :thumbup:

Image
sophieEl
Posts: 5980
Joined: 08/03/2011 00:32

#44 Re: Bjelasnica, Lukomir - Putopis

Post by sophieEl »

da upratim :D
shandrprcSA
Posts: 9789
Joined: 23/02/2013 08:16

#45 Re: Bjelasnica, Lukomir - Putopis

Post by shandrprcSA »

sophieEl wrote:da upratim :D
samo pravo :D
sophieEl
Posts: 5980
Joined: 08/03/2011 00:32

#46 Re: Bjelasnica, Lukomir - Putopis

Post by sophieEl »

:lol:
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#47 Re: Bjelasnica, Lukomir - Putopis

Post by iz dna duše »

Kako samo volim kada neko ozivi neke starije teme... ova je za 10...
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#48 Re: Bjelasnica, Lukomir - Putopis

Post by chengaba »

shandrprcSA wrote:je li moguce autom od Umoljana preko Crvenog klanca u Lukomir (slika)? autom bi se islo iskljucivo radi male djece inace bi pjesice :thumbup:

Image
Ne, kroz crveni klanac je katastrofa makadam. Idi ovim putem što skreče desno uzbrdo u Umoljanima (taj što na desnom dijelu slike ide prema gore), pa ćeš onda izaći na put prema Dugom polju i Lukomiru (lijevo skreneš onda kad na raskrsnicu dođeš jednu). Ili kod Maršala odmah izađeš na makadam onaj u šumi, ali to ti je puno više guslanja u autu (ovdje ti je asfalt do Umoljana).
shandrprcSA
Posts: 9789
Joined: 23/02/2013 08:16

#49 Re: Bjelasnica, Lukomir - Putopis

Post by shandrprcSA »

chengaba wrote:
shandrprcSA wrote:je li moguce autom od Umoljana preko Crvenog klanca u Lukomir (slika)? autom bi se islo iskljucivo radi male djece inace bi pjesice :thumbup:

Image
Ne, kroz crveni klanac je katastrofa makadam. Idi ovim putem što skreče desno uzbrdo u Umoljanima (taj što na desnom dijelu slike ide prema gore), pa ćeš onda izaći na put prema Dugom polju i Lukomiru (lijevo skreneš onda kad na raskrsnicu dođeš jednu). Ili kod Maršala odmah izađeš na makadam onaj u šumi, ali to ti je puno više guslanja u autu (ovdje ti je asfalt do Umoljana).
na ovu dionicu mislis?. A isao sam tim putem od Marsala kroz sumu sa biciklom dok ovaj put preko crvenog klanca nisam pa zato i pitam...U svakom slucaju hvala na odgovoru :thumbup:
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#50 Re: Bjelasnica, Lukomir - Putopis

Post by chengaba »

shandrprcSA wrote:
chengaba wrote:
shandrprcSA wrote:je li moguce autom od Umoljana preko Crvenog klanca u Lukomir (slika)? autom bi se islo iskljucivo radi male djece inace bi pjesice :thumbup:
Ne, kroz crveni klanac je katastrofa makadam. Idi ovim putem što skreče desno uzbrdo u Umoljanima (taj što na desnom dijelu slike ide prema gore), pa ćeš onda izaći na put prema Dugom polju i Lukomiru (lijevo skreneš onda kad na raskrsnicu dođeš jednu). Ili kod Maršala odmah izađeš na makadam onaj u šumi, ali to ti je puno više guslanja u autu (ovdje ti je asfalt do Umoljana).
na ovu dionicu mislis?. A isao sam tim putem od Marsala kroz sumu sa biciklom dok ovaj put preko crvenog klanca nisam pa zato i pitam...U svakom slucaju hvala na odgovoru :thumbup:
To je ta ruta, pa možeš spržiti tuda prema Lukomiru, a vratiš se preko Maršala (samo pravo nastaviš tu gdje je raskrsnica za Umoljane), da vide ti djeca malo Bjelašnice šta ja znam...
Post Reply