Bjelašnica - Glavatičevo - Boračko jezero

Podforum za motocikliste...
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#1 Bjelašnica - Glavatičevo - Boračko jezero

Post by TouringBiker »

Pozz svima.

U kakvom je stanju put R 960 od skijaških terena na Bjelašnici, preko Šabića, Visočice do Odžaka, i dalje R 436 preko Glavatičeva do Boračkog jezera? Da li je 100% asfaltiran, ili ima makadama? Kakav je odvojak do Umoljana? Htio sam poći jedan dan na izlet, ali ako ima išta makadama, onda radije ne motorom već autom.

Image

Image

Image

Image

Isto pitanje za R435/R435a od Boraca, preko Humilišana do Potoka kod Mostara. Čuo sam da je spektakularan pogled ali - ima li makadama?

Image

Image
User avatar
saravara
Posts: 262
Joined: 11/02/2012 14:20

#2 Re: Bjelašnica - Glavatičevo - Boračko jezero

Post by saravara »

Bjelašnica -Boračko -Konjic sve asfalt ...ovo drugo ne znam...takođe Umoljanji afalt...
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#3 Re: Bjelašnica - Glavatičevo - Boračko jezero

Post by TouringBiker »

saravara wrote: 21/11/2020 13:52 Bjelašnica -Boračko -Konjic sve asfalt ...ovo drugo ne znam...takođe Umoljanji afalt...
Hvala!
r_faruk
Posts: 4666
Joined: 20/01/2003 00:00

#4 Re: Bjelašnica - Glavatičevo - Boračko jezero

Post by r_faruk »

saravara wrote: 21/11/2020 13:52 Bjelašnica -Boračko -Konjic sve asfalt ...ovo drugo ne znam...takođe Umoljanji afalt...
Pred izbore su nastavili prosirivati onaj dio ceste do kojeg su dosli pred prosle izbore... ne znam dokle su stigli. Prosli put sam isao prije 2 mjeseca, bjelasnica - visocica - bjelimici - ladjanica i dalje se spustio u konjic.

Ovi novi dijelovi ceste su fenomenalni, dvije trake, ograda, horizontalna i vertikalna signalizacija, prelijepo, ali kratko :(.

Image
Image
Image
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#5 Re: Bjelašnica - Glavatičevo - Boračko jezero

Post by klixoris »

Ja prosao kompletnu dionicu autom, prije 15 dana. Sve je asfaltirano, skroz do Konjica, krajolik prelijep.
Samo ja opet ne bi isao motorom... Do Sabica i nekako, ali tek asfaltirana cesta preko Visocice skoro svaki zavoj zasut pijeskom... Moze se naravno, ali treba dobro paziti, da ne bude iznenadjenja. :D Potez od Luke do Odzaka je malo drndav, cesta nije cemu...
Za R435/R435a nemam pojma; nisam isao; mada bi volio ako je ok cesta
r_faruk
Posts: 4666
Joined: 20/01/2003 00:00

#6 Re: Bjelašnica - Glavatičevo - Boračko jezero

Post by r_faruk »

klixoris wrote: 22/11/2020 10:43 Ja prosao kompletnu dionicu autom, prije 15 dana. Sve je asfaltirano, skroz do Konjica, krajolik prelijep.
Samo ja opet ne bi isao motorom... Do Sabica i nekako, ali tek asfaltirana cesta preko Visocice skoro svaki zavoj zasut pijeskom... Moze se naravno, ali treba dobro paziti, da ne bude iznenadjenja. :D Potez od Luke do Odzaka je malo drndav, cesta nije cemu...
Za R435/R435a nemam pojma; nisam isao; mada bi volio ako je ok cesta
Da, ima dosta pijeska po asfaltu. Na nekim dijelovima sam vozio 30km/h i sporije, jednostavno ne znas sta je iza sljedece krivine. Ovaj put bi bio fenomenalan za turisticku moto turu kada bi se cesta sredila. Maznes burek u Sinanovicima, pa odes na ribu u glavaticevo, svratis na rafting ako si za nocenje... eh svasta bi se moglo napraviti.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2799
Joined: 14/01/2019 04:56

#7 Re: Bjelašnica - Glavatičevo - Boračko jezero

Post by Porodice Foht »

r_faruk wrote: 21/11/2020 23:21
saravara wrote: 21/11/2020 13:52 Bjelašnica -Boračko -Konjic sve asfalt ...ovo drugo ne znam...takođe Umoljanji afalt...
Pred izbore su nastavili prosirivati onaj dio ceste do kojeg su dosli pred prosle izbore... ne znam dokle su stigli. Prosli put sam isao prije 2 mjeseca, bjelasnica - visocica - bjelimici - ladjanica i dalje se spustio u konjic.

Ovi novi dijelovi ceste su fenomenalni, dvije trake, ograda, horizontalna i vertikalna signalizacija, prelijepo, ali kratko :(.

Image
Image
Image
Gdje je ovaj zavoj na srednjoj fotografiji?
User avatar
Ken_M
Posts: 313
Joined: 14/11/2009 23:04

#8 Re: Bjelašnica - Glavatičevo - Boračko jezero

Post by Ken_M »

Porodice Foht wrote: 22/11/2020 16:01 Gdje je ovaj zavoj na srednjoj fotografiji?
https://www.google.com/maps/search/bije ... a=!3m1!1e3
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2799
Joined: 14/01/2019 04:56

#9 Re: Bjelašnica - Glavatičevo - Boračko jezero

Post by Porodice Foht »

Ken_M wrote: 22/11/2020 18:35
Porodice Foht wrote: 22/11/2020 16:01 Gdje je ovaj zavoj na srednjoj fotografiji?
https://www.google.com/maps/search/bije ... a=!3m1!1e3
:thumbup: Nisam tamo nikad isao.
ainiman
Posts: 65
Joined: 05/01/2014 23:03

#10 Re: Bjelašnica - Glavatičevo - Boračko jezero

Post by ainiman »

Ja nesto planiram motorom sa Bjelasnice do Trebinja kroz sumu, ali da ne idem nikakvim magistralnim putevima. Nekako :-D
ainiman
Posts: 65
Joined: 05/01/2014 23:03

#11 Re: Bjelašnica - Glavatičevo - Boračko jezero

Post by ainiman »

Porodice Foht wrote: 22/11/2020 16:01
r_faruk wrote: 21/11/2020 23:21
saravara wrote: 21/11/2020 13:52 Bjelašnica -Boračko -Konjic sve asfalt ...ovo drugo ne znam...takođe Umoljanji afalt...
Pred izbore su nastavili prosirivati onaj dio ceste do kojeg su dosli pred prosle izbore... ne znam dokle su stigli. Prosli put sam isao prije 2 mjeseca, bjelasnica - visocica - bjelimici - ladjanica i dalje se spustio u konjic.

Ovi novi dijelovi ceste su fenomenalni, dvije trake, ograda, horizontalna i vertikalna signalizacija, prelijepo, ali kratko :(.

Image
Image
Image
Gdje je ovaj zavoj na srednjoj fotografiji?
Kakve fotke fenomenalno.
r_faruk
Posts: 4666
Joined: 20/01/2003 00:00

#12 Re: Bjelašnica - Glavatičevo - Boračko jezero

Post by r_faruk »

Srednja slika je iza bjelasnice, ako se ne varam juzna strana, odavde se vidi vrh (meteoroloska stanica)

Slike ni priblizno nisu jednake onome sto se vidi uzivo. Visocica je nesto nevjerovatno, trava kao tepih s jedne strane, sa druge stijene i kamenje. U glavnom, u Sinanovice na burek, pa dalje do stecaka i kome se neda u Ladjanicu moze se vratiti u Sarajevo istim putem.

Ja ovo vozim desetak puta godisnje, par puta biciklom :) nekada i autom (ako bas moram)
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#13 Re: Bjelašnica - Glavatičevo - Boračko jezero

Post by TouringBiker »

ainiman wrote: 22/11/2020 21:36 Ja nesto planiram motorom sa Bjelasnice do Trebinja kroz sumu, ali da ne idem nikakvim magistralnim putevima. Nekako :-D
R 435 u stvari ide od Boraca ka Nevesinju, a na jednom dijelu se odvaja R 435a ka Mostaru, i to je dio koji je mene zanimao. Koliko se moze ocijeniti po satelitskim snimcima na Google Maps, negdje od Rujista prema Humilisanima i Potocima je asfalt, ali ako je izmedju Boraca i Rujista makadam - no go
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#14 Re: Bjelašnica - Glavatičevo - Boračko jezero

Post by dobar osjecaj »

Borci ali je vožnja preko Boraka a ne Boraca. Prelijepa dionica meni najdraža u jesen.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27530
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#15 Re: Bjelašnica - Glavatičevo - Boračko jezero

Post by JoseMujica »

TouringBiker wrote: 23/11/2020 11:53
ainiman wrote: 22/11/2020 21:36 Ja nesto planiram motorom sa Bjelasnice do Trebinja kroz sumu, ali da ne idem nikakvim magistralnim putevima. Nekako :-D
R 435 u stvari ide od Boraca ka Nevesinju, a na jednom dijelu se odvaja R 435a ka Mostaru, i to je dio koji je mene zanimao. Koliko se moze ocijeniti po satelitskim snimcima na Google Maps, negdje od Rujista prema Humilisanima i Potocima je asfalt, ali ako je izmedju Boraca i Rujista makadam - no go
makadam je od Boraka ka Rujištu...nisam išao čitavu dionicu do Rujišta već samo dio, nekih 12km, kada idemo na Prenj
User avatar
helpdesk1
Posts: 516
Joined: 04/08/2011 14:14

#16 Re: Bjelašnica - Glavatičevo - Boračko jezero

Post by helpdesk1 »

JoseMujica wrote: 24/11/2020 17:27
TouringBiker wrote: 23/11/2020 11:53
ainiman wrote: 22/11/2020 21:36 Ja nesto planiram motorom sa Bjelasnice do Trebinja kroz sumu, ali da ne idem nikakvim magistralnim putevima. Nekako :-D
R 435 u stvari ide od Boraca ka Nevesinju, a na jednom dijelu se odvaja R 435a ka Mostaru, i to je dio koji je mene zanimao. Koliko se moze ocijeniti po satelitskim snimcima na Google Maps, negdje od Rujista prema Humilisanima i Potocima je asfalt, ali ako je izmedju Boraca i Rujista makadam - no go
makadam je od Boraka ka Rujištu...nisam išao čitavu dionicu do Rujišta već samo dio, nekih 12km, kada idemo na Prenj
Nekih par kilometara prije Ruišta (ne RuJište) počinje asfalt. Da se ne bi penjao na Borke, na put prema Ruištu možeš izaći već od samog jezera. Tu možeš uštedjeti nekoliko kilometara. Ovaj makadamski put prema Ruištu nije toliko loš, sretao sam dosta putničkih automobila. Ljeti je meni to jezovito jer se plašim zmija, a dosta sam ih znao sresti na putu. Lijepa tura, ima se šta vidjeti. Svratite u Snježnu kuću na Ruištu.
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#17 Re: Bjelašnica - Glavatičevo - Boračko jezero

Post by TouringBiker »

helpdesk1 wrote: 26/11/2020 08:46
JoseMujica wrote: 24/11/2020 17:27
TouringBiker wrote: 23/11/2020 11:53

R 435 u stvari ide od Boraca ka Nevesinju, a na jednom dijelu se odvaja R 435a ka Mostaru, i to je dio koji je mene zanimao. Koliko se moze ocijeniti po satelitskim snimcima na Google Maps, negdje od Rujista prema Humilisanima i Potocima je asfalt, ali ako je izmedju Boraca i Rujista makadam - no go
makadam je od Boraka ka Rujištu...nisam išao čitavu dionicu do Rujišta već samo dio, nekih 12km, kada idemo na Prenj
Nekih par kilometara prije Ruišta (ne RuJište) počinje asfalt. Da se ne bi penjao na Borke, na put prema Ruištu možeš izaći već od samog jezera. Tu možeš uštedjeti nekoliko kilometara. Ovaj makadamski put prema Ruištu nije toliko loš, sretao sam dosta putničkih automobila. Ljeti je meni to jezovito jer se plašim zmija, a dosta sam ih znao sresti na putu. Lijepa tura, ima se šta vidjeti. Svratite u Snježnu kuću na Ruištu.
Hvala, onda cu tim putem sa autom. Ne ide mi se motorom od 290 kg po makadamu
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#18 Re: Bjelašnica - Glavatičevo - Boračko jezero

Post by TouringBiker »

Danas sam konacno prosao ovim putem. Do Bjelasnice preko Krupca, potom preko Cvrsnice, za Boracko, Konjic, Sarajevo.

Malo iza onog restorana u Sabicima ima par stotina metara makadama, na nizbrdici, veoma nezgodno. Pustio motor da ide u 2. brzini ne dirajuci kocnicu, i samo molio Boga da iz drugog smjera ne naidje auto, da mogu loviti gdje je najtvrdja podloga, bez agregata. Da sam znao za ovaj potez makadama, ne bih isao - vec odgodio dok zavrse. Inace je i tamo gdje jeste asfalt, puno pijeska i agregata po kolovozu, i odronjenih kamenova. Zato se na kraju nisam ni usudio otici do Umoljana, drzao se samo glavne ceste i nigdje sa nje nisam skretao izuzev do Borackog jezera.

Los je prijem mobitela tako da Google Maps slabo rade - treba ili imati pravu navigaciju, ili dobru planinarsku kartu. Ovako mi Google Maps uopste nisu pokazivale sta ima od nekih znamenitosti usput (nekropole stecaka i sl).

Image
Image
Image
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#19 Re: Bjelašnica - Glavatičevo - Boračko jezero

Post by klixoris »

Da ti nisi zalutao nekim drugim putem ? Prosle godine kada sam isao, nigdje nije bilo makadama.
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#20 Re: Bjelašnica - Glavatičevo - Boračko jezero

Post by TouringBiker »

klixoris wrote: 24/06/2021 09:07 Da ti nisi zalutao nekim drugim putem ? Prosle godine kada sam isao, nigdje nije bilo makadama.
Ne, sigurno. Na ovom sam raskrscu stao da gledajuci na Google Maps skontam trebam li lijevo ili desno, skrenuo desno (tamo je pokazivao i znak ka Restoranu Sabici), tu me mimoisao kombi Centrotransa i par dzipova, i te dzipove i kombi sam opet sreo kod mostica kod skretanja za Umoljane.

Izmedju ovog raskrsca, nakon Restorana Sabici, a prije skretanja za Umoljane ima to makadama - valjda su skinuli asfalt jer se radi put.

Image
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#21 Re: Bjelašnica - Glavatičevo - Boračko jezero

Post by TouringBiker »

Otprilike tu. Nakon sto sam to prosao, i vidio na sta lici zavrsetak puta ka Umoljanima, gdje se kod mostica prikljucuje na glavni put, prosla me svaka zelja da oprobam i Umoljan. Neka, kad dodjem autom

Image
r_faruk
Posts: 4666
Joined: 20/01/2003 00:00

#22 Re: Bjelašnica - Glavatičevo - Boračko jezero

Post by r_faruk »

klixoris wrote: 24/06/2021 09:07 Da ti nisi zalutao nekim drugim putem ? Prosle godine kada sam isao, nigdje nije bilo makadama.
Prosle godine je bilo makadama u jednom dijelu jer su nastavili raditi cestu, pred kraj sezone cini mi se. Sve je bilo raskopano nekih 200 - 300 metara. Ne znam dokle su stigli ove godine. Nisam jos isao. Nadam se da cu ubrzo ;) makar do sinanovica na pitu :)
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#23 Re: Bjelašnica - Glavatičevo - Boračko jezero

Post by TouringBiker »

r_faruk wrote: 24/06/2021 23:01
klixoris wrote: 24/06/2021 09:07 Da ti nisi zalutao nekim drugim putem ? Prosle godine kada sam isao, nigdje nije bilo makadama.
Prosle godine je bilo makadama u jednom dijelu jer su nastavili raditi cestu, pred kraj sezone cini mi se. Sve je bilo raskopano nekih 200 - 300 metara. Ne znam dokle su stigli ove godine. Nisam jos isao. Nadam se da cu ubrzo ;) makar do sinanovica na pitu :)
E pa upravo taj makadam je i dalje tu. Em nizbrdica, em krivina, em razrovano - nije cvrsta nabijena podloga vec ima i dosta agregata. Nije veselo za motorom
r_faruk
Posts: 4666
Joined: 20/01/2003 00:00

#24 Re: Bjelašnica - Glavatičevo - Boračko jezero

Post by r_faruk »

bila je "obliaznica" uz put sa lijeve strane, utabana zemlja. tuda sam isao prvi put. drugi put ne registrovah taj dio nego sam se spustio tim makadamom/sljunkom. bas katastrofa
User avatar
Haris033
Posts: 3823
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#25 Re: Bjelašnica - Glavatičevo - Boračko jezero

Post by Haris033 »

Prosle godine, od Šabića, preko Sinanovića, do Bjelimića, Glavatićeva i Boračkog. Super put i sve asfalt.
Post Reply