Biznis Ideje i investiranje

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
Thorgerson
Posts: 8554
Joined: 15/04/2015 11:26

#76 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by Thorgerson »

Hah nisam ni vidio kad je post napisan.

Ma u Sarajevu je ok, ako zivis radis blizu. Mozes izletiti, dat kljuc itd. Naravno da je velik povrat nego rentati mjesecno, jos ako je lokacija dobra...
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#77 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by n+1 »

A valjda se niko normalan više ne ganja sa gostima. Imaš sandučić, dobiješ kod, uzmi ključ, ostavi ključ, i zdravo. Gosta ne mora ni da vidiš.
User avatar
Ironmen
Posts: 6040
Joined: 29/07/2015 17:36

#78 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by Ironmen »

Vlasic ima ogromni potencijal sa stalnom tendecijom rasta gostiju iz godinu u godinu, samo problem je gdje naci vikednicu za 100 000 km na Vlasicu :D :D
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4495
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#79 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by VladaFBiH »

Ironmen wrote: 18/12/2022 09:07 Vlasic ima ogromni potencijal sa stalnom tendecijom rasta gostiju iz godinu u godinu, samo problem je gdje naci vikednicu za 100 000 km na Vlasicu :D :D
još veći problem je naći vikendicu sa papirima na Vlašiću :D
DebelinJoe
Posts: 1624
Joined: 03/03/2021 20:06

#80 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by DebelinJoe »

Kupovina stana u Turskoj? Isplati li se?

Investiranje u investicijsko zlato? Kako to ide?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24942
Joined: 08/09/2005 20:08

#81 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by Haris.ba »

DebelinJoe wrote: 21/12/2022 22:56 Kupovina stana u Turskoj? Isplati li se?

Investiranje u investicijsko zlato? Kako to ide?
Sta ti znaci to isplati se? Ja sam jedno vrijeme razmisljao, pa sam odrazmisljao.

Jaran je kupio. Ide na ljetovanje. Kaze, nije mu problem biti sa porodicom na istom mjestu svake godine. Malo jeste skuplje sada sa avio kartama nego ranije.

Kada on ne koristi iznajmi nekoj agenciji, onda da oni iznajmljuju.

Razlika koju je on uradio jeste da je uzeo stan izvan kompleksa gdje uzimaju stranci (imas bazen, cuvara). Pa nema tih troskova, ali i drugacija klijentela mu onda vjerovatno i iznajmljuje.
Njemu je samo da nesta zaradi da pokrije troskove poreza i nekih komunalija.

Kaze da planira na rastu vrijednosti nekretnine biti u plusu. Svakako bi pare potrosio na ljetovanje, ovako je barem u svom. Svidja mu se plaza, hrana. Kaze, ima dobru opciju kada dodje u penziju. Moze se dole zamisliti da zivi.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#82 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by n+1 »

Haris.ba wrote: 22/12/2022 09:04
DebelinJoe wrote: 21/12/2022 22:56 Kupovina stana u Turskoj? Isplati li se?

Investiranje u investicijsko zlato? Kako to ide?
Sta ti znaci to isplati se? Ja sam jedno vrijeme razmisljao, pa sam odrazmisljao.

Jaran je kupio. Ide na ljetovanje. Kaze, nije mu problem biti sa porodicom na istom mjestu svake godine. Malo jeste skuplje sada sa avio kartama nego ranije.

Kada on ne koristi iznajmi nekoj agenciji, onda da oni iznajmljuju.

Razlika koju je on uradio jeste da je uzeo stan izvan kompleksa gdje uzimaju stranci (imas bazen, cuvara). Pa nema tih troskova, ali i drugacija klijentela mu onda vjerovatno i iznajmljuje.
Njemu je samo da nesta zaradi da pokrije troskove poreza i nekih komunalija.

Kaze da planira na rastu vrijednosti nekretnine biti u plusu. Svakako bi pare potrosio na ljetovanje, ovako je barem u svom. Svidja mu se plaza, hrana. Kaze, ima dobru opciju kada dodje u penziju. Moze se dole zamisliti da zivi.
Koliko je platio?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24942
Joined: 08/09/2005 20:08

#83 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by Haris.ba »

n+1 wrote: 22/12/2022 11:46 Koliko je platio?
Nije nesta strasno. Nekih 60 milja eura. Trosoban
zigzag
Posts: 5792
Joined: 18/04/2014 11:26

#84 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by zigzag »

Haris.ba wrote: 22/12/2022 09:04
DebelinJoe wrote: 21/12/2022 22:56 Kupovina stana u Turskoj? Isplati li se?

Investiranje u investicijsko zlato? Kako to ide?
Sta ti znaci to isplati se? Ja sam jedno vrijeme razmisljao, pa sam odrazmisljao.

Jaran je kupio. Ide na ljetovanje. Kaze, nije mu problem biti sa porodicom na istom mjestu svake godine. Malo jeste skuplje sada sa avio kartama nego ranije.

Kada on ne koristi iznajmi nekoj agenciji, onda da oni iznajmljuju.

Razlika koju je on uradio jeste da je uzeo stan izvan kompleksa gdje uzimaju stranci (imas bazen, cuvara). Pa nema tih troskova, ali i drugacija klijentela mu onda vjerovatno i iznajmljuje.
Njemu je samo da nesta zaradi da pokrije troskove poreza i nekih komunalija.

Kaze da planira na rastu vrijednosti nekretnine biti u plusu. Svakako bi pare potrosio na ljetovanje, ovako je barem u svom. Svidja mu se plaza, hrana. Kaze, ima dobru opciju kada dodje u penziju. Moze se dole zamisliti da zivi.

Ludilo je od engleskih penzionera. Restorani po prigradskim odnosno gradskim kvartovima su konstantno puni. Sad je dosta skuplje a prije tri godine je bilo bagatela za kupiti.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7782
Joined: 03/06/2016 16:31

#85 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by Dope_Man »

DebelinJoe wrote: 21/12/2022 22:56 Investiranje u investicijsko zlato? Kako to ide?
Ima tu raznih opcija kada je zlato u pitanju. Najobicnija je ta da kupis komad zlata (mogu to biti i novcici, ili ako imas vise "cigle"). I onda cekaj da poraste cijena pa prodaj.
Ako kupujes zlato, treba izbjegavati nakit, vec bas uzimati cisto zlato u obliku namijenjenom za trgovinu. Kasnije je to laske prodati i dobiti pravu cijenu za razliku od nakita. I naravno moras skontati gdje i kako ga cuvati, ponajbolja opcija u bankovnom sefu da ne razmisljas.

Ja imam par tih novcica, vise iz zezancije uzeli, pa ko zna, mozda nekad i prodam i vidim koliko je poraslo od momenta kupovine.

S druge strane, imas nekakve razne fondove kojima je u osnovi zlato, al tu ne kupujes bas zlato vec vise nesto kao dionice, logika je ista otprilike.
User avatar
drndalo
Posts: 22835
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#86 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by drndalo »

zigzag wrote: 22/12/2022 12:01
Haris.ba wrote: 22/12/2022 09:04

Sta ti znaci to isplati se? Ja sam jedno vrijeme razmisljao, pa sam odrazmisljao.

Jaran je kupio. Ide na ljetovanje. Kaze, nije mu problem biti sa porodicom na istom mjestu svake godine. Malo jeste skuplje sada sa avio kartama nego ranije.

Kada on ne koristi iznajmi nekoj agenciji, onda da oni iznajmljuju.

Razlika koju je on uradio jeste da je uzeo stan izvan kompleksa gdje uzimaju stranci (imas bazen, cuvara). Pa nema tih troskova, ali i drugacija klijentela mu onda vjerovatno i iznajmljuje.
Njemu je samo da nesta zaradi da pokrije troskove poreza i nekih komunalija.

Kaze da planira na rastu vrijednosti nekretnine biti u plusu. Svakako bi pare potrosio na ljetovanje, ovako je barem u svom. Svidja mu se plaza, hrana. Kaze, ima dobru opciju kada dodje u penziju. Moze se dole zamisliti da zivi.

Ludilo je od engleskih penzionera. Restorani po prigradskim odnosno gradskim kvartovima su konstantno puni. Sad je dosta skuplje a prije tri godine je bilo bagatela za kupiti.
Da, koliko znam, porasle su cijene nekretnina i tamo, pa to vise nije bas tako povoljno kao prije par godina.
zigzag
Posts: 5792
Joined: 18/04/2014 11:26

#87 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by zigzag »

Mah, da čovjek ima 130.000-150.000 KM ja ne bih uzimao tu nekretninu dole.

Radije bih uložio u maline pardon solare. Kažu da se to dobro isplati.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24942
Joined: 08/09/2005 20:08

#88 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by Haris.ba »

zigzag wrote: 22/12/2022 16:12 Mah, da čovjek ima 130.000-150.000 KM ja ne bih uzimao tu nekretninu dole.

Radije bih uložio u maline pardon solare. Kažu da se to dobro isplati.
U solare ce se isplatiti zbog sigurnog snadbjevanja. Ono - imas svoju naftu, plin, ugalj.

Nekretnina na moru je kada dodjes u odredjene godine.

Svi ovi iznosi o kojima pricamo nisu neko investiranje. To je meni vise pametnije potrosene pare.
zigzag
Posts: 5792
Joined: 18/04/2014 11:26

#89 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by zigzag »

Doći će vrijeme kada će solarci kukati i tražiti od države da im pomogne.
detroit-mercy
Posts: 16106
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#90 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by detroit-mercy »

Mislim da je upis u stranku jos uvijek jedna od kvalitetnijih business ideja :mrgreen:.
zigzag
Posts: 5792
Joined: 18/04/2014 11:26

#91 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by zigzag »

:thumbup:

Ali moraš naučiti da u svakoj prilici kažeš " narod neće " ili "narod hoće i to moramo ispoštivati".

A i dobra je zarada.
detroit-mercy
Posts: 16106
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#92 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by detroit-mercy »

Cuj, sto se mora nije tesko :mrgreen:.
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#93 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by swanfilter »

Ja sam iz fetisa zasadio sjeme avokada. Oba rastu ko navijena. Onda krenem sa jos tri sjemena, napreduju. Pa jos tri dodam.

I, sad sam se odlucio krenuti ozbiljno. Nasao sam njivu blizu mora. Zemlja dobra, klima jos bolja. Dva odrasla na proljece idu u prirodu, kada bude vrijeme, i ostali.

Ne kosta me nista, a rezultat moze biti da sanjao nisam u tom pravcu. Ja i avokado ...

Abd jednog dana budem prvi proizovđac istog u Europi :D
User avatar
drndalo
Posts: 22835
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#94 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by drndalo »

Ja imam jedan kuci zasadjen iz zjbncje, i ziv je vec 12 god. Ono sto ne znam da li sam dobro shvatio, a ti provjeri prije zavaljivanja u parcelu za uzgoj je da li je avokado koji se prodaje kao plod, namjenski onesposobljen za reprodukciju iz sjemenke koju nosi u sebi.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#95 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by n+1 »

swanfilter wrote: 22/12/2022 21:33 Ja sam iz fetisa zasadio sjeme avokada. Oba rastu ko navijena. Onda krenem sa jos tri sjemena, napreduju. Pa jos tri dodam.

I, sad sam se odlucio krenuti ozbiljno. Nasao sam njivu blizu mora. Zemlja dobra, klima jos bolja. Dva odrasla na proljece idu u prirodu, kada bude vrijeme, i ostali.

Ne kosta me nista, a rezultat moze biti da sanjao nisam u tom pravcu. Ja i avokado ...

Abd jednog dana budem prvi proizovđac istog u Europi :D
Iz fetiša?
Dr Arsla
Posts: 1190
Joined: 05/01/2013 16:16

#96 Re: Biznis Ideje i investiranje

Post by Dr Arsla »

n+1 wrote: 25/12/2022 12:49
swanfilter wrote: 22/12/2022 21:33 Ja sam iz fetisa zasadio sjeme avokada. Oba rastu ko navijena. Onda krenem sa jos tri sjemena, napreduju. Pa jos tri dodam.

I, sad sam se odlucio krenuti ozbiljno. Nasao sam njivu blizu mora. Zemlja dobra, klima jos bolja. Dva odrasla na proljece idu u prirodu, kada bude vrijeme, i ostali.

Ne kosta me nista, a rezultat moze biti da sanjao nisam u tom pravcu. Ja i avokado ...

Abd jednog dana budem prvi proizovđac istog u Europi :D
Iz fetiša?
Fetiš na avokado, zanimljivo :D
Post Reply