Bizantsko carstvo

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#1 Bizantsko carstvo

Post by asurbanipal »

Rimsko državno uređenje, Grčka kultura i kršćanstvo su glavni izvori bizantskog razvitka. Do tog spajanja došlo je usljed pomjeranja težišta Rimske imperije na Istok, izazvanog velikom krizom trećeg vijeka. Isprva se istorija Bizanta (Vizantije) smatrala samo nastavkom Rimske imperije. Naziv "Bizant" potiče iz kasnijeg perioda. Njeni stanovnici su sebe nazivali Romejima, a njihovi vladari su smatrani rimskim carevima. Smatrajući sebe za jedinu zakonitu imperiju svijeta Bizantsko carstvo je željelo vladavinu nad svim zemljama nekadašnjeg Rimskog carstva. Kasnije se sve svelo na idejnu suprematiju. Vremenom se Bizantsko carstvo udaljilo od prvobitnih rimskih osnova - carstvo je helenizovano i teokratizovano, a ekonomski, socijalni i politički razvoj doveli su do formiranja novog privrednog i društvenog poretka i novog državnog uređenja. Tako je na kraju bizantske istorije jedina veza sa Rimskom imperijom ostalo ime i neke preživjele tradicije.


Jedan od simbola Bizanta je Aja Sofija. Aja Sofija ili Crkva Svete mudrosti, tj. "Sveta mudrost" građena je od 408. do 415. godine. Dovršena je 10. oktobra 415. godine, ali je uništena u požaru usred pobune Nika 532., kada je bizantski car Justinijan I. zamalo izgubio prijestolje. No, on ju je odmah dao ponovno izgraditi. Ponovo je izgrađena za samo pet godina do (537.) i odmah je postigla svjetsku slavu. Gradili su je arhitekt Antemije iz Trala i matematičar Izidor iz Mileta.

Image


U vrijeme krize tokom III. vijeka car Dioklecijan je podijelio carstvo na četiri dijela kojima su upravljali dva avgusta i dva cezara. Cezari su nasljeđivali avguste, a potom su ti novi avgusti birali svoje cezare. Nakon dugogodišnjih građanskih ratova kao pobjednik je izašao Konstantin Veliki, koji je ponovo podijelio Carstvo članovima svoje porodice na upravu. Pomjeranje težišta carstva sa Zapada na Istok bilo je uslovljeno upadima barbara na zapadna područja, a naročito privrednom snagom i novim vojnim zadacima pred kojima se carstvo našlo na Istoku. Konstantin je zidanje nove prijestonice, na mjestu antičkog Bizantiona na Bosforu, počeo novembra 324. nakon pobjede nad Licinijem. Već 11. maja 330. godine nova prijestonica je svečano inaugurisana. Smještena na granici Evrope i Azije imala je jedinstven strategijski položaj. Sto godina nakon izgradnje, grad je po broju stanovnika premašio Rim, a u šestom vijeku je dostigao broj više od 500.000 stanovnika.

Konstantin I. Veliki

Image


Justinijan (527 - 565) je pokušao da obnovi Rimsko carstvo. Justinijan, seljački sin iz unutrašnjosti Balkana bio je najobrazovaniji čovjek svog doba. Ipak, njegova restauracija nekada moćnog carstva bila je kratkog vijeka. Justinijan je izvršio kodifikaciju rimskog prava koja je bila najveće i najznačajnije djelo njegove epohe. Kodeks je objavljen 527. godine, bio je zbirka važećih carskih zakona poslije Hadrijana. Justinijan je bio posljednji rimski car na bizantskom prijestolju. U ovom periodu izražena je careva dominacija nad crkvom. Justinijanova era nije značila početak, već kraj jedne ere. Nova era je započela sa carem Heraklijem 610. godine.


Justinijan i Teodora

Image







Ovo je bio uvodni dio u temu koja bi kao i svaka druga forumska trebala biti polemičkog karaktera. Pored nekih opštih činjenica i događaja koje se vežu za Bizantsko carstvo, bilo bi poželjno da se dotaknemo i bizantskog uticaja na područje južnoslavenskih zemalja, sa posebnim akcentom na Bosnu i Hercegovinu.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#2 Re: Bizantsko carstvo

Post by Woody »

Vizantija, na vrhuncu svoje moći i teritorije, pod Justinijanom I:

Image

Treba još reći da je trajalo 1000 godina, tj. duže i od klasičnog Rimskog carstva i od Otomanske imperije.

A, o Bosni pod vizantijom, pa...

Godine 535. n. e., Justinijan I, car Istočnog Rimskog carstva, započeo je rat protiv Istočnih Gota. Vojskovođe Belizar i Narzes uništavaju Istočne Gote u Italiji. Kapituliralo je 7. 000 ljudi na rijeci Ofanto sjeverno od Salerna, i cijela Italija i Balkansko poluostrvo (ujedno i Bosna i Hercegovina) ponovo su se 555. god.našli u Rimskom carstvu.

Zatim je, 1019. godine ponovo moćno Vizantijsko Carstvo pod carem Vasilijem II., "zatornikom Bugara", prisilio srpske i hrvatske vladare da priznaju vizantijsku vrhovnu vlast. Nominalno podaništvo Hrvata postepeno se pretvorilo u nešto kao savezništvo, pa je u XI.st. Bosnom neko vrijeme vladao hrvatski namjesnik, a u istočnom dijelu neko vrijeme srpski vladari koji su bili neposrednije pod vizantijskim nadzorom. Nešto više nezavisnosti uživali su krajevi južno od same Bosne, teritorij Duklje, inače poznat pod imenom Zeta (Crna Gora) i Hum i Zahumlje (Hercegovina), gdje su lokalni srpski knezovi odolijevali vladavini Vizantije. Ti su krajevi ujedinjeni u jedinstvenu srpsku kneževinu, koja se u sedamdesetim godinama XI.st. proširila i na srpski teritorij Rašku. U osamdesetim godinama proširila se pod kraljem Bodinom jos više, pa je obuhvatila veći dio Bosne, ali je nakon Bodinove smrti 1101.g. kraljevstvo uskoro propalo.

Kraj XI.st. označava prekretnicu u istoriji zapadnog Balkana. Nakon Bodinove smrti težište srpskih političkih težnji premjestio se na istok, na Rašku, koja je postala srce srednjovjekovne Kraljevine Srbije.

Dotle je hrvatske zemlje prigrabila Ugarska, a 1102.g. ugarski kralj Koloman okrunjen je za kralja Hrvatske i tako je uspostavljen odnos izmedju te dvije države, ponekad odnos direktnog podložništva, a ponekad personalne unije i savezništva koje će trajati (uz nekoliko prekida i preinaka) sve do 1918. godine.

Ugarska je vlast 1102.g. protegnuta i na Bosnu, ali je Bosnom kao udaljenim i nedostupnijim teritorijem vladao ban, čija je vlast u toku XII.st. bivala sve samostalnija.

U šezdesetim i sedamdesetim godinama XII.st. Hrvatska i Bosna potpale su nakratko opet pod vizantijsku vlast, nakon uspješnog vojnog pohoda ekspanzionističkog cara Manojla I Komnina, prvenstveno protiv Ugarske. Nakon njegove smrti 1180.g. svi njegovi vojni uspjesi ubrzo su pali u vodu. U borbama je učestvovao bosanski ban Borić sa svojom vojskom. Nakon toga, moćno Rimsko carstvo, poslije perioda od 1400 god. nije više uticalo na istoriju Bosne i Hercegovine. U tome će ga zamijeniti Hrvatska, Srbija i prvenstveno Ugarska, čiji će kraljevi nositi i titulu kralj Rame (jedna od župa u Bosni).

Bosna se, međutim, u suštini, oslobodila ugarske vlasti, a kako njome nije više vladalo ni Vizantijsko Carstvo ni Hrvatska, uspjela je prvi put postati manje-više samostalna i nezavisna država. Odatle onaj glasoviti opis Bosne iz pera tajnika cara Manuela Komnena, ljetopisca Kinama, koji je vjerovatno u osamdesetim godinama, zapisao: "Bosna ne sluša srpskog velikog župana; to im je tek susjedni narod koji ima svoje običaje i vlast." Kinam je takodjer pribilježio da Bosnu od Srbije dijeli rijeka Drina, crta razdjelnica koja je ostala istočna granica Bosne u većem dijelu njene kasnije istorije.
User avatar
Truba
Posts: 81760
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3 Re: Bizantsko carstvo

Post by Truba »

meni je najmoćnije kad kažu drina granica svjetova
a vidi Vizantije

koju su nam uništili na prevaru

mada bizantija je sama kriva
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7506
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#4 Re: Bizantsko carstvo

Post by AleksoMKD »

Koliko su imali gradjanskih ratova, neverovatno je koliko dugo su opstali.
User avatar
Truba
Posts: 81760
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5 Re: Bizantsko carstvo

Post by Truba »

Nisam imao nekih osjecaja prema Bizantu
Dok nisam procitao 2 knjige
Evo sad nabavljam i trecu

Trebam prestat citat literaturu

Nema vise nase vizantije

A sto me ceka kada krenem citati o vizantijskim carevima
Morat cu na aparate :(
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66195
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6 Re: Bizantsko carstvo

Post by _BataZiv_0809 »

Black swan wrote: 23/07/2022 10:33 Nisam imao nekih osjecaja prema Bizantu
Dok nisam procitao 2 knjige
Evo sad nabavljam i trecu

Trebam prestat citat literaturu

Nema vise nase vizantije

A sto me ceka kada krenem citati o vizantijskim carevima
Morat cu na aparate :(
De preporuku
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#7 Re: Bizantsko carstvo

Post by Piaty »

Čim je to Vizantija, a ne Bizantija, sumnjiva mi je ta knjiga.

A nema nam više ni Mercatora pa živimo
User avatar
Truba
Posts: 81760
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#8 Re: Bizantsko carstvo

Post by Truba »

Stefan Zvajg Zvjezdani sati covjecanstva
Fajfric Turski sultani
Fajfric Vizantijski sultani
Fajfric Prvi krstaski pohod
Najvece kulturr svijeta Vizantija

Ostrogorski Bizant mi stalno izmice na aukcijama jer je preskupa


Mos misliti slucajno ostala otvorena sporedna kapija

NEMA VISE naseg Bizanta
User avatar
Truba
Posts: 81760
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9 Re: Bizantsko carstvo

Post by Truba »

Piaty wrote: 23/07/2022 10:36 Čim je to Vizantija, a ne Bizantija, sumnjiva mi je ta knjiga.

A nema nam više ni Mercatora pa živimo
Ne lazu svi srpski istoricari
A kad svi kazu isto...onda je to istina

Mi povijest drukcije dozivljavamo
Mos misliti zamisljamo ih kao ljute neprijatelje a oni se zenili i udavali medjusobno placali danak bili vazali

Obican svijet nije ni znao ko im je vladar niti ih je zanimalo samo je sigurnost bila bitna da mogu zemlju obradjivat
User avatar
Leopard_SA
Posts: 3169
Joined: 22/07/2017 18:36

#10 Re: Bizantsko carstvo

Post by Leopard_SA »

Inace, ime ovog carstva je Rimsko carstvo, a ne Bizantijsko carstvo. Naziv Bizantijsko carstvo je ime koje su koristili historicari u novijoj historiji, ali sluzbeno ime drzave je bilo Rimsko carstvo
User avatar
Truba
Posts: 81760
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#11 Re: Bizantsko carstvo

Post by Truba »

da znamo to...

kad je neki vizigot ili ko već osvojio rim...nije znao što će pa je poslao sve one tradicionalne oznake u Kostanntinopolj :D nije se ni nametnuo za cara pa je propalo 476 zapadno rimsko carstvo

To sam čitao u knjizi Levandovski : Karlo Veliki

mnogo čitam slabo pamtim brzo zaboravljam pa se uvijek oduševim istim podatcima
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66195
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#12 Re: Bizantsko carstvo

Post by _BataZiv_0809 »

Black swan wrote: 23/07/2022 11:17

mnogo čitam slabo pamtim brzo zaboravljam pa se uvijek oduševim istim podatcima
:lol: :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81760
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#13 Re: Bizantsko carstvo

Post by Truba »

orginalna izjava je
sporo čitam slabo pamtim brzo zaboravljam

smijao sam se onoj babi što plače za merkatorom
a ja tugujem za nečim što se dogodilo prije 500+ godina
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#14 Re: Bizantsko carstvo

Post by irac300 »

Odlucite se ili Vizantija (istocna terminologija) ili Bizant (zapadna). Bizantija, bizantijsko itd. ne postoji u historiografiji. Padalo se na ispitu zbog toga. :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66195
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#15 Re: Bizantsko carstvo

Post by _BataZiv_0809 »

Black swan wrote: 23/07/2022 11:33 orginalna izjava je
sporo čitam slabo pamtim brzo zaboravljam

smijao sam se onoj babi što plače za merkatorom
a ja tugujem za nečim što se dogodilo prije 500+ godina
Skonto si da smo mi svi djeca Bizanta?
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7506
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#16 Re: Bizantsko carstvo

Post by AleksoMKD »

_BataZiv_0809 wrote: 23/07/2022 10:36 De preporuku
Ostrogorski Istorija Vizantije

Lako je naci PDF a moj papir ne prodajem :D
User avatar
tovarish
Posts: 3507
Joined: 26/05/2008 23:57

#17 Re: Bizantsko carstvo

Post by tovarish »

irac300 wrote: 23/07/2022 11:38 Odlucite se ili Vizantija (istocna terminologija) ili Bizant (zapadna). Bizantija, bizantijsko itd. ne postoji u historiografiji. Padalo se na ispitu zbog toga. :D
:thumbup:

Tako je i nama pokojni Dubravko Lovrenović objašnjavao.
User avatar
Truba
Posts: 81760
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#18 Re: Bizantsko carstvo

Post by Truba »

irac300 wrote: 23/07/2022 11:38 Odlucite se ili Vizantija (istocna terminologija) ili Bizant (zapadna). Bizantija, bizantijsko itd. ne postoji u historiografiji. Padalo se na ispitu zbog toga. :D
ne zanima nas tvoj faks :mrgreen: 8-) :lol:
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#19 Re: Bizantsko carstvo

Post by irac300 »

tovarish wrote: 23/07/2022 11:54
irac300 wrote: 23/07/2022 11:38 Odlucite se ili Vizantija (istocna terminologija) ili Bizant (zapadna). Bizantija, bizantijsko itd. ne postoji u historiografiji. Padalo se na ispitu zbog toga. :D
:thumbup:

Tako je i nama pokojni Dubravko Lovrenović objašnjavao.
Meni je Lovrenovic Srednjovjekovnu Bosnu predavao, a Srednji vijek ona budaletina Jalimam. :D I dan danas Georgija Ostrogorskog znam napamet. :D
User avatar
tovarish
Posts: 3507
Joined: 26/05/2008 23:57

#20 Re: Bizantsko carstvo

Post by tovarish »

irac300 wrote: 23/07/2022 12:00
tovarish wrote: 23/07/2022 11:54

:thumbup:

Tako je i nama pokojni Dubravko Lovrenović objašnjavao.
Meni je Lovrenovic Srednjovjekovnu Bosnu predavao, a Srednji vijek ona budaletina Jalimam. :D I dan danas Georgija Ostrogorskog znam napamet. :D
Jeste budala, kakve je gluposti pisao o Crkvi bosanskoj. Ko da čitaš bošnjačkog Deretića.

Nas Lovren nije gnjavio Ostrogorskim, na svu sreću.

BTW Kome treba, Istoriju Vizantije od Ostrogorskog može kupiti na sajmovima knjiga. Uvijek bude.
User avatar
Truba
Posts: 81760
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#21 Re: Bizantsko carstvo

Post by Truba »

Pa nije cilj lnjigu kupit 30 40 km
Imam ih 1000 zamisli svalu tako...
Treba naci za 15 20...ili zamjena...ilidzabe :mrgreen:
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1085
Joined: 23/02/2020 14:50

#22 Re: Bizantsko carstvo

Post by ANamelessGhoul »

Ostrogorski je najveci bizantolog s nasih prostora
User avatar
Truba
Posts: 81760
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#23 Re: Bizantsko carstvo

Post by Truba »

Neki dan tuzno kazem nema vise nase vizantije

Zenska facu kaze sta je to :roll: :run:
sikstinajn
Posts: 1438
Joined: 15/01/2017 19:21

#24 Re: Bizantsko carstvo

Post by sikstinajn »

nedavno sam na pub kvizu dobio pitanje

koje je godine bio prvi pad vizantijskog carstva.

a :?:
šta bi ti rek'o?

guglanje ne jebemo
ja jebem ali oni ne jebu.
User avatar
Truba
Posts: 81760
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#25 Re: Bizantsko carstvo

Post by Truba »

Nisam stigao do te lekcije :mrgreen:

Mozda za vrijeme 4.krstaskog rata?
Post Reply