Bitni podaci kod kupovine felgi

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
Spektakluk
Posts: 176
Joined: 08/11/2013 10:14

#1 Bitni podaci kod kupovine felgi

Post by Spektakluk »

Pozdrav svima,

odlucio sam da kupim nove alu felge i ovih dana pregledao i kontaktirao prodavace na pik.ba. Trenutno su na autu stare celicne felge i zelim da ih zamijenim. Na internetu sam za svoj auto pronasao slijedece:
Tire---Rim---Bolt pattern---THD---CB
195/60 R15---6x15 ET45---4x100---M12 x 1.5---54.1

Obzirom da ja auto polovno i starije od 10 godina, sigurno znam samo da je velicina guma 195/60/R15. Takodje listajuci ovaj podforum naisao sam na to da je i ovaj ET podatak jako vazan. Medjutim prilikom raspitivanja kod prodavaca, ljudi tvrde da je bitno samo ovaj raspored rupa 4x100 i da to "jarane sigurno pase", s tim da su mi neki pored ovog podatka i naravno velicine (15"), spominjali neki J broj.

Kako prije same kupovine provjeriti da li felga zaista odgovara mom automobilu, gdje pise ovaj ET broj i sta znaci J broj?

Hvala
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#2 Re: Bitni podaci kod kupovine felgi

Post by bitanga_sa_otesa »

recimo
6J x 15'' et 45
6j je sirina felge -col u sirinu se oznacava kao jot J
15 je precnik felge = 15 cola
ET 45 je offset felge ,ovaj et je u plusu 45 mm od centra glavcine ,znaci centralna osa felge je idaljena 45 mm od centra glavcine(srca felge )
raspon rupa je bitan takodjer kao i centralna rupa na felgi koja nalijeze na glavcinu
kad kupujes felge gledaj da nemaju previse odstupanja od ovog ET broja jer bi se moglo desiti da ti felga dira od neki dio trapa ili da ti guma bude grebala od unutrasnji blatobran.ako ne postoji mogucnost istog et-a uvijek je bolje ici u minus znaci manji broj te 38 npr (7mm razlike)to znaci da ce ti rub felge biti izbacen 7 mm u odnosu na staru felgu,ali ne smijes ni previse odstupati od tog broja jer bi mogao izgubiti upravljivost..

nadam se da sam bio od pomoci
User avatar
mk ultra
Posts: 19479
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3 Re: Bitni podaci kod kupovine felgi

Post by mk ultra »

Image

pazi i na dimenziju centralne rupe
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#4 Re: Bitni podaci kod kupovine felgi

Post by sparky »

Evo ti Bitanga sve potrebno napisa, a da olaksas i sebi a i nekom ko ti mozda moze pomoci, dobro bi bilo da kazes koji auto vozis.
p.s na vecini felgi obicno pisu osnovni podaci. To sto ti prodavac kaze, ma samo raspon, mozes macku o rep.
Dosta modela ima isti raspon rupa, ali nemaju istu centralnu rupu. Tako da mozes kupiti felge koje neces moci ni staviti na svoj auto ili ce biti presiroka.
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#5 Re: Bitni podaci kod kupovine felgi

Post by direstraits0078 »

bitanga_sa_otesa wrote:recimo
6J x 15'' et 45
6j je sirina felge -col u sirinu se oznacava kao jot J
15 je precnik felge = 15 cola
ET 45 je offset felge ,ovaj et je u plusu 45 mm od centra glavcine ,znaci centralna osa felge je idaljena 45 mm od centra glavcine(srca felge )
raspon rupa je bitan takodjer kao i centralna rupa na felgi koja nalijeze na glavcinu
kad kupujes felge gledaj da nemaju previse odstupanja od ovog ET broja jer bi se moglo desiti da ti felga dira od neki dio trapa ili da ti guma bude grebala od unutrasnji blatobran.ako ne postoji mogucnost istog et-a uvijek je bolje ici u minus znaci manji broj te 38 npr (7mm razlike)to znaci da ce ti rub felge biti izbacen 7 mm u odnosu na staru felgu,ali ne smijes ni previse odstupati od tog broja jer bi mogao izgubiti upravljivost..

nadam se da sam bio od pomoci
Mala ispravka, sirina felge se oznacava u incima, kao i precnik. Slovo J oznacava oblik vanjskog dijela felge na koji nalijeze guma. J nije jedina oznaka, ima ih vise, zavisno od nacina montaze, ali J je najmasovniji, otuda pogresno tumacenje, slicno kao M+S koji se jos uvijek pogresno tumaci kao ljeto-zima.
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#6 Re: Bitni podaci kod kupovine felgi

Post by sparky »

inc=col

imaju samo dvije varijante felgi J i H(ova je prerijetka i samo na starijim tipovima vozila), tako da si djaba podebljavao.
JOT je opsteprihvaceni naziv za sirinu felge koja je izrazena u colima/incima i nije ni priblizno kao m+s
bok
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#7 Re: Bitni podaci kod kupovine felgi

Post by direstraits0078 »

Opceprihvaceno je, ali pogresno, kao sto je opceprihvaceno i da je m+s ljeto-zima. A i dalje je pogresno.

Evo ti primjeri pa malo googlaj: J, JJ, K, JK...

Lijevi bok, desni bok.
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#8 Re: Bitni podaci kod kupovine felgi

Post by sparky »

ma gugjaj ti :-D
ms je samo kod nas opsteprihvaceno, jot u citavom svijetu, sve to sto si naveo su izvedenice(varijante) iz J i H, s tim da te neke izvedenice nikad i nisu isle na civilna auta, al da ne useremo covjeku temu. svakako ne zna, jos ako sa ovim zakomplikujemo ode u vraziju mater. uzivaj
User avatar
mk ultra
Posts: 19479
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#9 Re: Bitni podaci kod kupovine felgi

Post by mk ultra »

da, to je visina prirubnice na felgi, standard J je oko 1.8 cm cini mi se

bila je ovdje i jednom rasprava koliko je inč, a koliko je zoll (inč 2.54 cm, zoll 2.55) :lol:
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#10 Re: Bitni podaci kod kupovine felgi

Post by direstraits0078 »

sparky wrote:ma gugjaj ti :-D
ms je samo kod nas opsteprihvaceno, jot u citavom svijetu, sve to sto si naveo su izvedenice(varijante) iz J i H, s tim da te neke izvedenice nikad i nisu isle na civilna auta, al da ne useremo covjeku temu. svakako ne zna, jos ako sa ovim zakomplikujemo ode u vraziju mater. uzivaj
Jot je opceprihvaceno samo u ovim pasivnim krajevima. U ostatku svijeta ljudi najnormalnije montiraju npr. JJ ili K gume na odgovarajuce JJ odnosno K felge. To sto za tebe postoje samo dva slova, J i H, ne bih pripisao tvom poznavanju materije, prije bih to pripisao odsustvu istog i zelji za dokazivanjem. :thumbup:

Bocno, scandy style. Flick it like a pro, with LSD. ;)
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#11 Re: Bitni podaci kod kupovine felgi

Post by sparky »

Pobijedio si, cestitam
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#12 Re: Bitni podaci kod kupovine felgi

Post by direstraits0078 »

Nisam znao da se radi o takmicenju? Valjda imaju neke kategorije? Jer mi je bezze da se takmicim s tobom, cisto sumnjam, prosto ne vjerujem da smo ista kategorija. :roll:

Ajd sad guglaj, kad vec nemas nista pametnije. ;)
Spektakluk
Posts: 176
Joined: 08/11/2013 10:14

#13 Re: Bitni podaci kod kupovine felgi

Post by Spektakluk »

sparky wrote:Evo ti Bitanga sve potrebno napisa, a da olaksas i sebi a i nekom ko ti mozda moze pomoci, dobro bi bilo da kazes koji auto vozis.
Vozim ovo auto (2.0D motor).

Zaista zahvaljujem na vise nego iscrpnim podacima. Ipak vecina ovih felgi koje sam gledao su za golfove opele i sl. Nisam siguran kako cu se 100% uvjeriti da odgovara mom autu prije kupovine, pod uslovom da negdje na felgi ne pisu ovi podaci.

Sto se tice centralne rupe, to mogu provjeriti samo uporedjivanjem sa postojecom felgom (pod uslovom da je ona originalna sto cisto sumnjam jer je auto starije od 10 godina).
Vjerovatniej cu dati malo vise novca pa kupiti od nekog boljeg vulkanizera nego rizikovati sa pik-om.

Hvala puno
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#14 Re: Bitni podaci kod kupovine felgi

Post by bitanga_sa_otesa »

direstraits0078 wrote:
Mala ispravka, sirina felge se oznacava u incima, kao i precnik. Slovo J oznacava oblik vanjskog dijela felge
izvini molim te sto sam pogrijesio necu vise nikad
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#15 Re: Bitni podaci kod kupovine felgi

Post by direstraits0078 »

U redu je. Đešmido kahvu.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#16 Re: Bitni podaci kod kupovine felgi

Post by 530i »

Najbolje kupi orginal Toyota alu felge, polovne naravno. Znam da izbor nije neki, ali one su hem kvalitetne, hem znaš da 100% odgovaraju tvom autu, bez da puno razmišljaš. Jedino ako ganjaš neke ultra giga mega felge.
Mislim da su to ovakve, iako ove konkretno su izgrebane i fale im čepovi u sredini...

Code: Select all

http://dijelovitarget.pik.ba/artikal/11825262/alu-felge-r15-toyota-4-komada/
ET broj bi trebao da piše na svakim normalnim felgama, negdje kao ET, negdje E, a negdje samo cifre...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#17 Re: Bitni podaci kod kupovine felgi

Post by bitanga_sa_otesa »

direstraits0078 wrote:U redu je. Đešmido kahvu.
moze i rahat lokum :D
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#18 Re: Bitni podaci kod kupovine felgi

Post by direstraits0078 »

Ali nemoj mi onaj fušerski, bez oraha. Piše na pakovanju da je s orasima, a ono tamo cvrc.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#19 Re: Bitni podaci kod kupovine felgi

Post by bitanga_sa_otesa »

ako ne bude oraha u rahat lokumu onda idemo na baklavu ili tufahiju :-D
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#20 Re: Bitni podaci kod kupovine felgi

Post by direstraits0078 »

Uh, tufahija... Moje srce kuca jace. :kiss:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#21 Re: Bitni podaci kod kupovine felgi

Post by bitanga_sa_otesa »

:lol: :lol: :lol:
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#22 Re: Bitni podaci kod kupovine felgi

Post by dgL_ »

Izvinjavam se što Vraćam temu iz mrtvih... Jedno pitanje za poznavaoce ove tematike...

Da li je felga 8.5J x 17 ET 50 5 cm šira od felge 6.5J x 17 ET 39?

Hvala :)
User avatar
mk ultra
Posts: 19479
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#23 Re: Bitni podaci kod kupovine felgi

Post by mk ultra »

2 x 25.4mm
Throttle
Posts: 12974
Joined: 10/06/2016 12:35

#24 Re: Bitni podaci kod kupovine felgi

Post by Throttle »

dgL_ wrote: 05/12/2022 21:36 Izvinjavam se što Vraćam temu iz mrtvih... Jedno pitanje za poznavaoce ove tematike...

Da li je felga 8.5J x 17 ET 50 5 cm šira od felge 6.5J x 17 ET 39?

Hvala :)
https://www.willtheyfit.com/
Ako te ne zanimaju razlicite gume unesi iste i imas dole onds graficki prikaz sta se desava
Post Reply