Bitka za rijeke

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

peepeep
Posts: 940
Joined: 10/10/2016 12:04

#1 Bitka za rijeke

Post by peepeep »




Suština? Vrli zapadnjaci koji su prije pola stoljeća uništili svoje rijeke došli su u Bosnu i Hercegovinu i odlučili da isto urade ovdje. Znajući kakva je vlast, potkupljivanjem i korupcijom političara i raznih dužnosnika, razni koncerni odlučili su da izgrade ni manje ni više nego cca 300 mini hidroelektrana u Bosni i Hercegovini pritom mareći malo za samu prirodu.
Već smo vidjeli katastrofu sa Hutovim Blatom. O nestanku šuma ne treba ni govoriti. O prodaji pridodnih bogatstava lokalnim moćnicima ali i tuđincima, bilo bi viška bilo šta reći. Šta je slijedeće? Odoše šume, sve se zabetonira. Odoše polja, pretvoriše se u parkove. Odoše rijeke, sve pregradiše.
User avatar
petunija
Posts: 3038
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#2 Re: Bitka za rijeke

Post by petunija »

Mene već godinama sekira to uništavanje prirode, šuma, rijeka, životinja...ali se nekako osjećam bespomoćno, čini mi se da uopšte nema dovoljno ljudi kojima to smeta pa da udruženi nešto poduzmemo, za početak da tražimo kažnjavanje odgovornih.
Ali s ovakvim pravnim sistemom...lipši magarče... :cry:
Bijeli look
Posts: 106
Joined: 05/05/2016 13:30

#4 Re: Bitka za rijeke

Post by Bijeli look »

Ove ekološke teme nemaju neku popularnost, forum je samo ogledalo stvarnosti, nažalost.
Sve pohvale Al Jazeeri na ovom kratkom osvrtu, koji je mogao biti obimniji i detaljniji. Ne znam da li su u planu i druge epizode, definitivno bi se trebao napraviti cijeli serijal.
Prije svega, bilo je više nego prikladno ubaciti kratku reportažu o rijeci Ugar, pošto je tamo gotova stvar - čisto da se prikažu posljedice ovih ekoloških, fish friendly, europskounijskih totalnomodernih i po zadnjim standardima mini hidroelektrana.
MHE je radila upravo famozna firma Kelag, koja se spominje u prilogu. Evo jedan duži tekst, ali vrijedi ga pročitati, pošto iznosi na vidjelo cijeli niz malverzacija.
http://www.capital.ba/kome-jos-trebaju- ... u-prevaru/
Posljedica svega je da je rijeka Ugar, nekad divlja i očaravajuća ljepotica, pretvorena u malo jači potok, a riblji fond devastiran. Isto bi se desilo Kruščici, Buni i svakoj drugoj maloj rijeci na koju su vrli investitori bacili oko.
Minihidroelektrane su zlo sa skoro svake tačke gledišta – skoro, pošto sa tačke gledišta investitora se radi o zlatnoj koki – troškovi održavanja minimalni, a zarada konstantna i sigurna. Naravno, hajruju i oni koji učestvuju u početnoj fazi izdavanja dozvola – političari i raznorazni funkcioneri iz nadležnih organa. Lokalna zajednica nema ništa od cijele priče, nema tu zapošljavanja, a koncesione naknade koje završe u budžetu su mizerne..
Prelijepo je vidjeti kako šačica ljudi uspijeva zaustaviti mašinu, kao u primjeru Kruščice – investitor je već izletio lijepu svotu za “pripremanje terena”, a sad rizikuje da mu se sigurne pare ne vrate. Uvala borova, što bi rekao dr. Arsla. :D
Svaka MHE će devastirati rijeku na kojoj se sagradi i protiv svake se treba boriti, pogotovo zato što u 2017. godini postoje puno bolje alternative za proizvodnju električne energije.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7425
Joined: 16/01/2007 23:38

#6 Re: Bitka za rijeke

Post by banjaluka078 »




Ovo mi je stvarno bolna tačka, uništavanje rijeka i života u njima i oko njih. Ne mogu mnogo pomoći, osim prisustvom kad god se organizuju protesti i objavama na društvenim mrežama, informisanjem što većeg broja ljudi. Neka sam im dosadna, ali ako samo dvoje "zarazim", meni je dovoljno.
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#7 Re: Bitka za rijeke

Post by dragan.s »

Čisto da dam tačnu informaciju oko ove mini HE na Buni.
Ona se ne gradi na rijeci Buni već na rijeci Neretvi kod mjesta Buna malo ispod ušća rijeke Bune u Neretvu.
Koliko znam na samoj rijeci Buni i Bunici se ne planira izgradnja nijedne mini HE.
User avatar
petunija
Posts: 3038
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#8 Re: Bitka za rijeke

Post by petunija »

Sada javljeno na jednom portalu kako koksara istresa otrov u Spreču, ima li šanse da se nešto poduzme?
Ne znam ni da li će iko ovo čitati :(

http://www.6yka.com/novost/140119/alarm ... pravo-sada
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#10 Re: Bitka za rijeke

Post by Ramzess Veliki »

Nema druge nego se svim sredstvima boriti za ocuvanje prirode jer to je nas zivotni ambijent i jebes zivot ako dozvolimo da banda unisti sve sto zivot cini lijepim i uzbudljivim.
Bijeli look
Posts: 106
Joined: 05/05/2016 13:30

#11 Re: Bitka za rijeke

Post by Bijeli look »

Upravo tako. To nam je jedno od rijetkih preostalih bogatstava na kojem nam cijeli svijet može (još uvijek) zavidjeti. Ako i to ne sjebemo / rasprodamo. A ako se bude sistem pitao, piši propalo, prodali bi i rođenu mater. Sve je do običnog čovjeka. Veći su rezultat postigle žene iz Kruščice od ijednog bh političara.
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#12 Re: Bitka za rijeke

Post by coek »

Bijeli look wrote:Veći su rezultat postigle žene iz Kruščice od ijednog bh političara.
I pokazale su jedini nacin kako se mozemo boriti protiv stranih "investitora" i korumpiranih vlasti ...
Bijeli look
Posts: 106
Joined: 05/05/2016 13:30

#13 Re: Bitka za rijeke

Post by Bijeli look »

Upravo tako. Pravni lijek kod nas ne postoji – pravosuđe inertno, ministarstva puna nezainteresovanih i nekvalifikovanih uhljeba. Jedini efikasan način borbe protiv ovog zla u našoj državi je opstrukcija gradnje, u samom startu (nažalost). U prav(n)oj državi bi bila dovoljna javna rasprava i neutralno i nezavisno sudstvo da se većina ovih projekata zaustavi.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#14 Re: Bitka za rijeke

Post by Sanjarko »

Moguce je da grade ove elektrane da ukrote rijeke jer ocekuju radi klimatskih promjena poplave. Pa ih grade radi toga. A ako su pojedinci upravu bitka je izgubljena sa gradnjom necega drugoga a sa pregradnjom rijeka krvotok planete je poremecen u najmanju ruku. Tako je jedna naucnica izjavila u jednoj emisiji sto sam je gledao davno. Da su rijeke fakticki krvotok planete.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#15 Re: Bitka za rijeke

Post by Ramzess Veliki »

Istina. Voda nije samo to sto vidimo, ispod tla su podzemni tokovi ciste i pitke vode koji se hrane sa povrsine. Svako zaustavljanje povrsinskog tecenja ima I negativan utjecaj na podzemne tokove.
Bijeli look
Posts: 106
Joined: 05/05/2016 13:30

#16 Re: Bitka za rijeke

Post by Bijeli look »

Drugačije se rijeka ukroti, ako je opasna po stanovništvo.
MHE se prave isključivo zbog profita investitora, imaju minimalne troškove održavanja i početna investicija se brzo isplati. Postoji biološki minimum (protoka vode ljeti) koji bi svaka trebala poštovati, ali to je samo mrtvo slovo na papiru. Ne jeƅe niko ni 1%. Na manjim vodotocima doslovno unište svu faunu koja ovisi o rijeci nizvodno, u sušnim periodima. Nema živog bića. Lično sam vidio nekoliko primjera, a ima ih još desetine samo u BiH, nažalost.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#17 Re: Bitka za rijeke

Post by Sanjarko »

Ma bezveze ih prave. Kada se struja, energija moze dobiti na druge nacine. Ja recimo imam ideju kako iz munja dobiti energiju a da ne sprzi mrezu. Ali mene slabo ko slusa i kad bi htjeo i saslusati kokuza sa F dijagnozom.

Evo danas se sjetio igre sto sam kao dijete napravio sa kockom sto je se igrala. Strategija. Bacio sveske o toj igri a nisam zabiljezio igru. Dobra igra ratna bila strategijska. Ja je cesto igrao. Sa 8-9 godina je smislio. U ratu je smislio.
detroit-mercy
Posts: 16074
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#18 Re: Bitka za rijeke

Post by detroit-mercy »

Bijeli look wrote:Upravo tako. To nam je jedno od rijetkih preostalih bogatstava na kojem nam cijeli svijet može (još uvijek) zavidjeti. Ako i to ne sjebemo / rasprodamo. A ako se bude sistem pitao, piši propalo, prodali bi i rođenu mater. Sve je do običnog čovjeka. Veći su rezultat postigle žene iz Kruščice od ijednog bh političara.
De malo mrdni pa ces u tom istom svijetu vidjeti rijeke koje proticu kroz gradove i u kojima mozes pecati pastrmku :roll:
Nama je vazda neko drugi kriv, tako kad lola istrese prikolicu smeca u prvi potok-kriv svijet, kad komsija stari sporet ljuljne u rijeku-kriv svijet, kad mi se malaca zaigra pa ljuljne par kesa najlonki u rijeku-krivs svijet, kad Hanifa sproved septicku u potok-kriv svijet. A upravo smo mi sami najveci zagadjivaci svega.
Bijeli look
Posts: 106
Joined: 05/05/2016 13:30

#19 Re: Bitka za rijeke

Post by Bijeli look »

detroit-mercy wrote:
Bijeli look wrote:Upravo tako. To nam je jedno od rijetkih preostalih bogatstava na kojem nam cijeli svijet može (još uvijek) zavidjeti. Ako i to ne sjebemo / rasprodamo. A ako se bude sistem pitao, piši propalo, prodali bi i rođenu mater. Sve je do običnog čovjeka. Veći su rezultat postigle žene iz Kruščice od ijednog bh političara.
De malo mrdni pa ces u tom istom svijetu vidjeti rijeke koje proticu kroz gradove i u kojima mozes pecati pastrmku :roll:
Nama je vazda neko drugi kriv, tako kad lola istrese prikolicu smeca u prvi potok-kriv svijet, kad komsija stari sporet ljuljne u rijeku-kriv svijet, kad mi se malaca zaigra pa ljuljne par kesa najlonki u rijeku-krivs svijet, kad Hanifa sproved septicku u potok-kriv svijet. A upravo smo mi sami najveci zagadjivaci svega.
Većinu života sam proveo vani, a i sad sam stalno u proputovanjima. Pecao pastrmku u sred grada. I zajeƅi to. Svaka njima čast, ali to za mene nisu rijeke, već kanali koji prolaze kroz gradove. Nema niko ovoliko bogatstvo u odnosu na površinu države, to odgovorno tvrdim.
Sa drugim dijelom posta se slažem, stoka smo i po svemu sudeći nam nema pomoći, sve pristupačnije rijeke su zagađene ljudskom rukom, i isključivo je naš pogani narod kriv – nisam nigdje ni okrivio svijet zbog toga – do nas je i do našeg mentaliteta. Ali i tu se može nešto napraviti, ne treba stajati skrštenih ruku. Individualno, kroz udruženja itd, pošto od države nema fajde, nažalost.
ST11
Posts: 677
Joined: 09/03/2015 12:24

#20 Re: Bitka za rijeke

Post by ST11 »

Sava kod hidroelektrane Mavčiče prošla Jesenice (željezara) i Kranj (Sava Kranj, Iskra Kranj ...). Pecaju ribu amur, klen, krap, lipan, mrena, ostriž, podust, potočna postrv, rdečeoka, rdečeperka, smuč, som, sulec, šarenka, ščuka.
https://www.ribiskekarte.si/rd-kranj/sava-6

Sava kod NE Krško (prošla cijelu SLO). Pecaju ribu bolen, klen, krap, ogrica (sivka), platnica, ploščič, podust, som, zelenika.
https://www.ribiskekarte.si/rd-brezice/sava-20

Ljubljanica u Ljubljani. Pecaju ribu amur, klen, krap, linj, lipan, mrena, ostriž, platnica, ploščič, podust, potočna postrv, rdečeoka, rdečeperka, smuč, som, šarenka, ščuka, zelenika.
https://www.ribiskekarte.si/rd-barje/re ... nica-barje
(izvinjavam se, ne znam kako se ove ribe zovu na vasem jeziku)

Znam sta ce neko reci. SLO je mala, nerazvijena industrija, ne moze se mjeriti sa zapadom ... ove ribe su otrovne ... ali svejedno.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#21 Re: Bitka za rijeke

Post by Sanjarko »

Ma ima i do toga da dosta zagadzujemo jer nam je ovdje vecinom teska industrija. A ono za energiju iz munja je samo ideja. Nije patent, inovacija. Trebalo bi godinama ulagati i eksperimentisati sa time da se nesto patentira i napravi.

Ubi nase rijeke itd., teska industrija. Ali nas tako zapalo. Cak i za to imam ideju kako da se zagadzivanje smanji od strane teske industrije i automobila.

Samo da se zna laik sam pa ne bi znao realizirati to nikako. Ali neko bi. I sve je teorija. Ali tako je u proslosti ovo sve sto danas imamo bilo teorija. A danas je stvarnost.
Bijeli look
Posts: 106
Joined: 05/05/2016 13:30

#22 Re: Bitka za rijeke

Post by Bijeli look »

ST11 wrote:Sava kod hidroelektrane Mavčiče prošla Jesenice (željezara) i Kranj (Sava Kranj, Iskra Kranj ...). Pecaju ribu amur, klen, krap, lipan, mrena, ostriž, podust, potočna postrv, rdečeoka, rdečeperka, smuč, som, sulec, šarenka, ščuka.
https://www.ribiskekarte.si/rd-kranj/sava-6

Sava kod NE Krško (prošla cijelu SLO). Pecaju ribu bolen, klen, krap, ogrica (sivka), platnica, ploščič, podust, som, zelenika.
https://www.ribiskekarte.si/rd-brezice/sava-20

Ljubljanica u Ljubljani. Pecaju ribu amur, klen, krap, linj, lipan, mrena, ostriž, platnica, ploščič, podust, potočna postrv, rdečeoka, rdečeperka, smuč, som, šarenka, ščuka, zelenika.
https://www.ribiskekarte.si/rd-barje/re ... nica-barje
(izvinjavam se, ne znam kako se ove ribe zovu na vasem jeziku)

Znam sta ce neko reci. SLO je mala, nerazvijena industrija, ne moze se mjeriti sa zapadom ... ove ribe su otrovne ... ali svejedno.
Svaka čast Sloveniji, kad bi mi imali upola razvijenu ekološku svijest, organizovanu državu, ribolovna udruženja.. Gdje bi nam kraj bio.. Ali što se tiče obdarenosti, ne mogu meda sa nama (mislim na prirodna bogatstva, naravno :D ). Una, Sana, Vrbas, Neretva, Drina, Tara, Bioštica, Krivaja, Trebižat itditd.., a da ne nabrajam manje pritoke koje i jesu autentični dragulji naše države – obreneš se na nekoj od njih i čini ti se da si otputovao kroz vrijeme: čuješ samo huk vode, cvrkut ptica i glasove životinja i nigdje ni traga od ljudske ruke – tako je bilo i prije 1000 godina, isti ugođaj i doživljaj prirode. Za mene je to nešto neprocjenjivo, jedan od najboljih osjećaja u životu. Kad uhvatiš pastrmku čiji su preci obitavali u toj istoj vodi, a ona zdrava, puna snage i prelijepa. Diviš joj se na sekundu, pozdraviš je i vratiš nazad u vodu. Nije mi neki gušt biti na vodi i slušati auta kako prolaze i loviti ribu koja dolazi iz ribogojilišta nekog Mehe ili Janeza, ovisno o državi. :skoljka:
A što se tiče raznolikosti ribljih vrsta, jedna rijeka Bosna, koja se polako pretvara u veliku deponiju, je prebogata ribom: možeš loviti škobalja, klena, mrenu, bucova, soma, šarana, štuku, bjelicu, smuđa, deveriku, šljivara; a na ušćima manjih pritoka se upeca i neka pastrmka, u prošlosti je bilo i ulova mladice, pogotovo u godinama iza rata, kad željezara nije radila i generalno je bilo puno manje zagađeno. Da ne pričamo o ovim čišćim vodama, kojih srećom ima još dosta u BiH.
Uz veće zalaganje bi mogli obrtati desetine miliona eura godišnje samo od ekoturizma, ali nismo baš pametna nacija, to smo bezbroj puta dokazali. Imamo raj na zemlji, ali isto tako imamo i urođen nagon za autodestrukcijom, po svemu sudeći. Jeƅote, postoje planovi o gradnji hidrocentrala u Nacionalnim parkovima Una i Sutjeska, što je potpuno suludo i ne bi uopšte trebalo dolaziti na um normalnim ljudima, a kod nas se stiglo do izrade projekata, crno na bijelome... :run:
User avatar
Drosera capensis
Posts: 281
Joined: 14/09/2018 14:12

#23 Re: Bitka za rijeke

Post by Drosera capensis »

a rijeke su nam inače pojam ekologije i čistoće
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#24 Re: Bitka za rijeke

Post by Sanjarko »

Ma nisu. Prljamo pravo sve od zemljista do rijeka ali kazem vecinom zbog teske industrije ali ima i do nas.
Post Reply