BITI NAIVAN, NAIVNOST..

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
dragma
Posts: 3619
Joined: 19/02/2014 16:24
Location: Ja nisam odavle

#1 BITI NAIVAN, NAIVNOST..

Post by dragma »

"Samo su glupaci lukavi, a samo inteligentni ljudi mogu biti naivni. Lukavstvo nije izvor nikakve ideje o životu, a naivnost sama po sebi uvjek predstavlja izvjesnu ideju o stvarnosti, makar obično idealiziranu.
Naivni su oni ljudi koji o životu imaju bar svoju iluziju, a lukavi su, naprotiv, osuđeni da uvjek izobličavaju i degradiraju istinu. Naivnost, to je mladost srca, pa čak i u poznim godinama. Naivnost znači uljepšavati sve oko sebe. To je napraviti unutrašnji kriterijum većim i od spoljnih dokaza. Naivnost je dakle osobina lijepih duša."

Jovan Dučić


Da ili ne? :)
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#2 Re: BITI NAIVAN, NAIVNOST..

Post by insomnia78 »

Ne
User avatar
dragma
Posts: 3619
Joined: 19/02/2014 16:24
Location: Ja nisam odavle

#3 Re: BITI NAIVAN, NAIVNOST..

Post by dragma »

Idi idi nesanice....

Nažalost, kod nas u Bosni mnogo je tih "lukavih" paćenika kojima je izgleda jedini životni smisao prevariti, iskoristiti i poniziti kako oni vele "levata", odnosno osobu za koju se često ne može reći da je naivna (ili je naivna samo u morbidnoj percepciji onih koje sebe smatraju lukavim). "Lukavi" besprizornici zapravo dobrotu, poštenje i ljubav smatraju naivnošću i slabošću; budući da u sebi nemaju etičkog imperativa(čak i ne znaju što je to !) njihovo djelovanje svodi se na destrukciju i uzdizanje sebe na račun drugih. Egzistirati u takvoj tami uma i duha doista je teška oholost i glupost koja se, na koncu, u sistemu uzroka i posljedica, vraća onome ko proizvodi taj i takav negativitet zvani-lukavost.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4 Re: BITI NAIVAN, NAIVNOST..

Post by Bloo »

dragma wrote:"Samo su glupaci lukavi, a samo inteligentni ljudi mogu biti naivni. Lukavstvo nije izvor nikakve ideje o životu, a naivnost sama po sebi uvjek predstavlja izvjesnu ideju o stvarnosti, makar obično idealiziranu.
Naivni su oni ljudi koji o životu imaju bar svoju iluziju, a lukavi su, naprotiv, osuđeni da uvjek izobličavaju i degradiraju istinu. Naivnost, to je mladost srca, pa čak i u poznim godinama. Naivnost znači uljepšavati sve oko sebe. To je napraviti unutrašnji kriterijum većim i od spoljnih dokaza. Naivnost je dakle osobina lijepih duša."

Jovan Dučić


Da ili ne? :)
Djelomično se slažem, s tim da i iz inteligencije izvire lukavost, te da dosta ovisi "materijalu" samog karaktera, da ne kažem duše.
User avatar
scarface32
Posts: 874
Joined: 12/12/2004 11:54

#5 Re: BITI NAIVAN, NAIVNOST..

Post by scarface32 »

Bloo wrote:
dragma wrote:"Samo su glupaci lukavi, a samo inteligentni ljudi mogu biti naivni. Lukavstvo nije izvor nikakve ideje o životu, a naivnost sama po sebi uvjek predstavlja izvjesnu ideju o stvarnosti, makar obično idealiziranu.
Naivni su oni ljudi koji o životu imaju bar svoju iluziju, a lukavi su, naprotiv, osuđeni da uvjek izobličavaju i degradiraju istinu. Naivnost, to je mladost srca, pa čak i u poznim godinama. Naivnost znači uljepšavati sve oko sebe. To je napraviti unutrašnji kriterijum većim i od spoljnih dokaza. Naivnost je dakle osobina lijepih duša."

Jovan Dučić


Da ili ne? :)
Djelomično se slažem, s tim da i iz inteligencije izvire lukavost, te da dosta ovisi "materijalu" samog karaktera, da ne kažem duše.



Po Jovanu Ducicu sam inteligentan.Hvala Jovane.
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#6 Re: BITI NAIVAN, NAIVNOST..

Post by almir90 »

Lijepo napisano, stvaranje iluzije i idealističnog pogleda na svijet, koji je daleko od realnosti. I onda se podeš postepeno buditi i potaješ pomalo svjestan svega, tj. istine. Naravno, ako to želiš i postaješ svjestan iluzije s kojom zavaravaš sam sebe.

Moglo bi se reći da se radi o dobrim osobama, ali osobe koje, ako ne izađu iz te iluzije obično završe kao 'otirači' drugima.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#7 Re: BITI NAIVAN, NAIVNOST..

Post by insomnia78 »

Mozemo li to nazvati inteligencijom?
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#8 Re: BITI NAIVAN, NAIVNOST..

Post by almir90 »

Naivnost i inteligenciju ja lično ne bih vezao kao jedno. Svi smo u nečemu dobri u drugome loši - ne možeš u svemu biti dobar. Zato ja ne bih inteligenciju vezao za ovo; da, obično ćeš ovakve osobe sresti koje imaju viši IQ, ali to ne znači ništa.
zoomba
Posts: 44810
Joined: 19/12/2013 14:11

#9 Re: BITI NAIVAN, NAIVNOST..

Post by zoomba »

Naivnost mac sa dvije ostrice, sa jedne strane iskrenost a sa druge “naivna ko francuska sobarica”
User avatar
medvjed23
Posts: 26699
Joined: 16/07/2010 13:49

#10 Re: BITI NAIVAN, NAIVNOST..

Post by medvjed23 »

da, ako govorimo o moralnoj, a ne materijalnoj istini
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#11 Re: BITI NAIVAN, NAIVNOST..

Post by Russki »

dragma wrote:Idi idi nesanice....

Nažalost, kod nas u Bosni mnogo je tih "lukavih" paćenika kojima je izgleda jedini životni smisao prevariti, iskoristiti i poniziti kako oni vele "levata", odnosno osobu za koju se često ne može reći da je naivna (ili je naivna samo u morbidnoj percepciji onih koje sebe smatraju lukavim). "Lukavi" besprizornici zapravo dobrotu, poštenje i ljubav smatraju naivnošću i slabošću; budući da u sebi nemaju etičkog imperativa(čak i ne znaju što je to !) njihovo djelovanje svodi se na destrukciju i uzdizanje sebe na račun drugih. Egzistirati u takvoj tami uma i duha doista je teška oholost i glupost koja se, na koncu, u sistemu uzroka i posljedica, vraća onome ko proizvodi taj i takav negativitet zvani-lukavost.
Dobar. :thumbup:
User avatar
broji_kapi_kise
Posts: 29
Joined: 29/07/2011 21:31

#12 Re: BITI NAIVAN, NAIVNOST..

Post by broji_kapi_kise »

Sama riječ naivno potiče od riječi koja u prevodu znači prirodno, jednostavno. Slažem se da je naivnost osobina lijepih duša, duša koje jednostavno vide i vjeruju u dobro u ljudima, bez predrasuda, bez osuda i bez skrivenih namjera. To što pojam naivnosti danas nema tako lijepo značenje (nije baš uvreda, ali je blizu toga) možemo zahvaliti okrutnosti čovječanstva i materijalizmu. Naivni ljudi povjeruju drugome ne zato što nisu inteligentni, već što ne razmišljaju na način da ih neko želi prevariti ili iskoristiti za svoje ciljeve.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#13 Re: BITI NAIVAN, NAIVNOST..

Post by hadzinicasa »

broji_kapi_kise wrote:Sama riječ naivno potiče od riječi koja u prevodu znači prirodno, jednostavno. Slažem se da je naivnost osobina lijepih duša, duša koje jednostavno vide i vjeruju u dobro u ljudima, bez predrasuda, bez osuda i bez skrivenih namjera. To što pojam naivnosti danas nema tako lijepo značenje (nije baš uvreda, ali je blizu toga) možemo zahvaliti okrutnosti čovječanstva i materijalizmu. Naivni ljudi povjeruju drugome ne zato što nisu inteligentni, već što ne razmišljaju na način da ih neko želi prevariti ili iskoristiti za svoje ciljeve.
bas tako.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#14 Re: BITI NAIVAN, NAIVNOST..

Post by arzuhal »

To što neki zovu naivnošću ja zovem objektivnost.
PSC
Posts: 83
Joined: 02/04/2017 18:56

#15 Re: BITI NAIVAN, NAIVNOST..

Post by PSC »

naivnu, empaticnu i inteligentnu osobu pojedu ajkule.
puno udaraca istrpis, ali supke pobijedis svojom sirinom.
(nije psovka. karakter..to znamo)
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#16 Re: BITI NAIVAN, NAIVNOST..

Post by Matris »

PSC wrote:naivnu, empaticnu i inteligentnu osobu pojedu ajkule.
puno udaraca istrpis, ali supke pobijedis svojom sirinom.
(nije psovka. karakter..to znamo)
Ja sebe smatram pod tim naivan. Iliti optimistican do mjere koju realnost ne podrzava. Uvijek gledam svijet 200% pozitivnim ocekivanjima. Ocekujem da su svi ljudi dobri i svi mi zele dobro. Svi zele da pomognu itd.Isto tako ja svima zelim dobro i pomoci cu onoliko koliko mogu.
To ne znaci da sam glup. Prilagodjavam se realnosti i rjesavam se negativnih ljudi u svakom pogledu, tako da na kraju ljudi sa kojima se druzim i pogled na zivot koji imam se slaze sa njihovim. Drugim rijecima, mi smo u nekom svom naivnom bubble :D Razlika je u tome sto ja znam da je to bubble i naivnost je svjesna.
PSC
Posts: 83
Joined: 02/04/2017 18:56

#17 Re: BITI NAIVAN, NAIVNOST..

Post by PSC »

Matris wrote:
PSC wrote:naivnu, empaticnu i inteligentnu osobu pojedu ajkule.
puno udaraca istrpis, ali supke pobijedis svojom sirinom.
(nije psovka. karakter..to znamo)
Ja sebe smatram pod tim naivan. Iliti optimistican do mjere koju realnost ne podrzava. Uvijek gledam svijet 200% pozitivnim ocekivanjima. Ocekujem da su svi ljudi dobri i svi mi zele dobro. Svi zele da pomognu itd.Isto tako ja svima zelim dobro i pomoci cu onoliko koliko mogu.
To ne znaci da sam glup. Prilagodjavam se realnosti i rjesavam se negativnih ljudi u svakom pogledu, tako da na kraju ljudi sa kojima se druzim i pogled na zivot koji imam se slaze sa njihovim. Drugim rijecima, mi smo u nekom svom naivnom bubble :D Razlika je u tome sto ja znam da je to bubble i naivnost je svjesna.
da, nesto kao naivni realizam. :)

kad si svjesno naivan ne znaci da nemas realnu sliku svijeta, da ti fali iskustva, da nemas znanja ili da ne razumijes nista...te da te se moze lako izmanipulisati, kontrolisati, prevariti. au contraire...samo to ne ocekujes unaprijed, nastupas sa dobrim namjerama.
User avatar
dragma
Posts: 3619
Joined: 19/02/2014 16:24
Location: Ja nisam odavle

#18 Re: BITI NAIVAN, NAIVNOST..

Post by dragma »

broji_kapi_kise wrote:Sama riječ naivno potiče od riječi koja u prevodu znači prirodno, jednostavno. Slažem se da je naivnost osobina lijepih duša, duša koje jednostavno vide i vjeruju u dobro u ljudima, bez predrasuda, bez osuda i bez skrivenih namjera. To što pojam naivnosti danas nema tako lijepo značenje (nije baš uvreda, ali je blizu toga) možemo zahvaliti okrutnosti čovječanstva i materijalizmu. Naivni ljudi povjeruju drugome ne zato što nisu inteligentni, već što ne razmišljaju na način da ih neko želi prevariti ili iskoristiti za svoje ciljeve.
Sve pojašnjeno u par rečenica, bravo, :thumbup:

Nažalost, reći nekome da je naivan, jeste manja uvreda, pogađa ego, a sama naivnost (ma šta mi pozitivno misli da je) prije se kategoriše kao karakterna mana nego kao vrlina. :sad:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#19 Re: BITI NAIVAN, NAIVNOST..

Post by mali jomu »

dragma wrote: .......mnogo je tih "lukavih" paćenika kojima je izgleda jedini životni smisao prevariti, iskoristiti i poniziti kako oni vele "levata", odnosno osobu za koju se često ne može reći da je naivna (ili je naivna samo u morbidnoj percepciji onih koje sebe smatraju lukavim). "Lukavi" besprizornici zapravo dobrotu, poštenje i ljubav smatraju naivnošću i slabošću; budući da u sebi nemaju etičkog imperativa(čak i ne znaju što je to !) njihovo djelovanje svodi se na destrukciju i uzdizanje sebe na račun drugih. Egzistirati u takvoj tami uma i duha doista je teška oholost i glupost koja se, na koncu, u sistemu uzroka i posljedica, vraća onome ko proizvodi taj i takav negativitet zvani-lukavost.


:thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#20 Re: BITI NAIVAN, NAIVNOST..

Post by Euridika »

broji_kapi_kise wrote:Sama riječ naivno potiče od riječi koja u prevodu znači prirodno, jednostavno. Slažem se da je naivnost osobina lijepih duša, duša koje jednostavno vide i vjeruju u dobro u ljudima, bez predrasuda, bez osuda i bez skrivenih namjera. To što pojam naivnosti danas nema tako lijepo značenje (nije baš uvreda, ali je blizu toga) možemo zahvaliti okrutnosti čovječanstva i materijalizmu. Naivni ljudi povjeruju drugome ne zato što nisu inteligentni, već što ne razmišljaju na način da ih neko želi prevariti ili iskoristiti za svoje ciljeve.
Da, upravo ovako. :thumbup:
Ja jednostavno ne mogu polaziti od pretpostavke da su ljudi zli, da imaju loše namjere prema meni ili drugim ljudima, jer to onda meni stvara opterećenje, ja se počnem loše osjećati. Kad idem otvorenog srca i duše prema ljudima, makar idem rasterećena, bez sumnji i predrasuda, a ljudi svakako na kraju pokažu svoje pravo lice. Lakše je kasnije i okrenuti glavu od takvih ljudi, kad te izigraju ili povrijede, odbolujem svoje i idem dalje kroz život. :)
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#21 Re: BITI NAIVAN, NAIVNOST..

Post by Nocty »

dragma wrote:"Samo su glupaci lukavi, a samo inteligentni ljudi mogu biti naivni. Lukavstvo nije izvor nikakve ideje o životu, a naivnost sama po sebi uvjek predstavlja izvjesnu ideju o stvarnosti, makar obično idealiziranu.
Naivni su oni ljudi koji o životu imaju bar svoju iluziju, a lukavi su, naprotiv, osuđeni da uvjek izobličavaju i degradiraju istinu. Naivnost, to je mladost srca, pa čak i u poznim godinama. Naivnost znači uljepšavati sve oko sebe. To je napraviti unutrašnji kriterijum većim i od spoljnih dokaza. Naivnost je dakle osobina lijepih duša."

Jovan Dučić


Da ili ne? :)
da
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#22 Re: BITI NAIVAN, NAIVNOST..

Post by mousstapha »

Ma da, nekad jednostavno necu da ustupim.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18508
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#23 Re: BITI NAIVAN, NAIVNOST..

Post by SmokingMan »

Dučić sere ko foka.... :lol:
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#24 Re: BITI NAIVAN, NAIVNOST..

Post by animus »

Ovako i ja ispadam naivan ali nisam to birao nego jednostavno ne mogu i ne znam drugacije. Oprezan jesam ali vjerujem u ljude.
Seyfo
Posts: 4330
Joined: 23/08/2011 14:12

#25 Re: BITI NAIVAN, NAIVNOST..

Post by Seyfo »

Smatram da te ono što prođeš u životu i kakva iskustva imaš, u velikoj mjeri oblikuje.
Vremenom bi svako, kako stiče životna iskustva, trebao/la biti manje i manje naivan/naivna. Otprilike kao sirov komad drveta koji se oblikuje vremenom.

Međutim, imaš i prirodno prenaivne ljude, koji će čitav život biti oni koji najebu zbog svoje naivnosti i nikad ništa iz toga neće naučiti. To bi bila iznimka koja potvrđujuje pravilo.
Post Reply