Biti Musliman (Bosnjak) na Zapadu - odnosi i iskustva

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

sekiracija1
Posts: 320
Joined: 28/05/2004 21:57

#26

Post by sekiracija1 »

na Holandskoj tv vec su postale ustaljene emisije o problemima autohtonih zena koje su se udale za muslimane.Veceras je slucaj malo uvezen iz Engleske ,vjerovatno u nedostatku sopstvenog materijala.Radi se o nekoj koja se udala za Ramiza iz Bosne koji je sa djecom otisao da zivi u Iran.Navodno kako bi izbjegao zakone i otisao u zemlju serijata gdje muz ima sva prava pa i pravo na djecu.
Providno ,mizerno i tendenciozno da se neda gledati. :x
CAR
Posts: 9
Joined: 24/05/2004 19:49

#27

Post by CAR »

Sto se tice velike medijske kampanje protiv Islama, mislim da samo najvecim debilima nije jasno o cemu je rijec. Koliko povrsno gledaju na Islam i Muslimanje je zalosno. Uzimaju najgore primjere Muslimana i obicaja istih i na osnovu toga vrse generazlizaciju. A nigdje nikad ne pomenu da su ipak najveci zlocinci na svijetu bili Krscani, sto nikom ne daje za pravo da kaze su svi isti. Znaci po onome sto u ovom trenutku mediji serviraju glupanima koji zive gledajuci TV, svi Krscani su isti kao Hitler, incest je sasvim normalna pojava u Hriscanstvu ...........
Zao mi je onih ljudi koji vjeruju medijima.

A sad malo o temi. Ja nisam imao nekih znacajnih problema zato sto sam Musliman. Osim onih uobicajenih glupih pogleda kada im kazem da sam Musliman nista vise. Cinjenica je da nemaju pojma sta je Islam i da se boje nepoznatog. Kao kad djecu prepadate sa vjesticama i duhovima, tako sada zapadni mediji prepadaju ljude sa Islamom i Muslimanima. I u tom strahu od necega o cemu nemate pojma, ti ljudi su spremni na sve. A kad je jos vecina njih nepismena ili neobrazovana, onda je jako tesko uvjeriti ih u suprotno.
Ja nisam pretjerano dugo u inostranstvu, ali sam dovoljno dugo da znam da te niko nece pogledati ruzno ako postujes norme tog drustva i kulture u kojoj zivis. Nisam imao nikakvih problema i ne bi bilo fino da kazem ako sam diskrimiran. Nazalost vecina nasih ljudi ima negdje u malom mozgu misao "oni nas mrze". Tako da svaki pogled i svaku rijec tumace na nacin na koji ce opravdati tu "njihovu mrznju".
I meni definitivno taj vehabizam pocinje ici na zivce, eto Musliman sam ali mislim da to nije to. Nekako je to meni nastrano. Mi to nismo imali u nasoj kulturi prije rata. Podrzavam sve sto ce donijeti napredak, ali vehabizam to definitivno nije.

.......diskrimacije nema u mom slucaju...........prosjecan covjek sa zapada nema pojma sta je Islam.......... iz tog neznanja imaju krivo misljenje.........uticaj medija je ogroman............vehabije i njima slicni jos doprinose tome......................a mene licno sve to bas i ne zanima.
Jer ovaj zivot je kratak i prozuji cas :lol: i nekako mi je glupo brinuti se o ovakvim stvarima.
SF-Mujo
Posts: 128
Joined: 23/12/2003 00:00
Location: Atlanta

#28

Post by SF-Mujo »

Kaže meni Kota ovo:
kota wrote:Mislim da je Brock htjeo cuti misljenje ljudi koji su vani a drze do onog svog a ne poltrona i beskicmenjaka tipa SF-Mujo,Keki ili momka koji je sa dvanest godina doso u Svedsku i sa svojim vrsnjacima Bosancima prica na svedskom i drzi do Bosne ko do lanjskog snijega,drugim rijecima vec je asimiliran pa ne moze ni osjetiti diskriminaciju.
Evo sad ću ja tebi reći šta je Brok htio da kaže. Sve što slijedi je izvučeno iz njegovih postova na s-x:
Vani moze valjat samo zadnjoj fukari koja je vani prvi put vidjela struju i asfalt, i naravno sinovima visokih funkcionera SDA i sl. koji su sa "dedinim", citaj narodnim parama, zdusili pa sad grickaju kamate i sole pamet seljacima u BiH. Mamu li vam balij..u je.em !
Propagandna matrica fasisticke-krstaske Austrije je ista ona koja se u njemackom govornom podrucju koristi vec 12 godina, i ima za cilj destabilizaciju BiH i unistavanje baze za opstanak bosnjackom narodu.
Smrad hrvatske fasisticke propagande koja se iz hrvatskih rimokatolickih centara bljuje po njemackom govornom podrucju osjeca se i ovdje. Poznato je svi samostani, i crkve u kojima stranci u Hrvatskoj i BiH borave imaju razradjen metod propagande protiv Bosnjaka sve u cilju da bi se novac drzao podalje od Sarajeva i BiH u tome Medjugorje i Dubrovnik prednjace.
BH mediji ignorisu antibosansku i antibosnjacku propagandu u Evropskoj Uniji koja se povraca iz Njemacke, Austrije i Francuske (uz sufliranje Slovenaca i Hrvata nasih vrlih "prijatelja" i ostale rimokatolicke krstase u EU) koje su predvodnice krstaskog naci-fasistickog ustanka protiv bosnjackog naroda u BiH.
To nije "EU-demokratija", to je FASIZAM.
Dobro upamtite ovo vrijeme, jer EU priprema rat civilizacija i planetarni genocid nad svim nekrscanima (posebno muslimanima) kao sto su te zemlje kroz kolonijalnu historiju i dosada radile.
Da ne nabrajam dalje...
Brok bogami meni više zvuči kao neki psycho fuck... Znači zapadnjaci nevaljaju a on je kao dobar i želi svima dobro pa i kršćanima. Pa sudeći po njegovim postovima on bi ih rado već sad poklao jer ga kao eto ugrožavaju. I to sad kad je proveo dobar dio godina na zapadu gdje očigledno nije uspio pa su mu za to svi krivi samo nije on.

A Broku i onima koji misle kao on imam samo jednu poruku: niko vas ne drži na zapadu na lancu. Ako vam nevalja što se jebiga ne vratite u Bosnu ili preselite u slobodarske, napredne i nesvrstane Arapske motherfucking države gdje će vam svima kurac biti isti (poslije obrezivanja) :D .
Eh, jest kurac Mujo pa nismo baš tolike budale, ha?
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#29

Post by Fair Life »

SF-Mujo wrote:A Broku i onima koji misle kao on imam samo jednu poruku: niko vas ne drži na zapadu na lancu. Ako vam nevalja što se jebiga ne vratite u Bosnu ili preselite u slobodarske, napredne i nesvrstane Arapske motherfucking države gdje će vam svima kurac biti isti (poslije obrezivanja) :D .
Eh, jest kurac Mujo pa nismo baš tolike budale, ha?
Imao si strpljenja SF Mujo da malo proceprkas arhivu. Dobar si. Previse je onih koji bi svojim nacionalno mizantropskim postovima da zamute bunar iz kojeg zahvataju vodu. Znaju oni da se paranja brzo prenosi ...

Ima jedna recenica iz psihologije, koja kaze:
"Cuvajte se ugrozenih ljudi i onih koji misle da su ugrozeni. Oni osjecaju potrebu da se stite i brane, i zbog toga cesto, neocekivano i podmuklo napadaju."

A potom i ona banalnija:
“ Moze li se ista na ovom svijetu desiti a da mi ne posumnjamo u nekog? Kao, opet nas neko mrzi!!”
sekiracija1
Posts: 320
Joined: 28/05/2004 21:57

#30

Post by sekiracija1 »

fair ovo u crvenim slovima nisam jos nigdje procitao,a ovo u bordo boji jesam.
malo je ta psihologija prilagodjena uslovima na terenu.
KOGA SU ZMIJE UJEDALE I GUSTERA SE BOJI

pametno ili ne ali tako je
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#31

Post by Svemirski_Jebach »

kakvo sranje malih ublehasa, o zapadnim zemljama...u kojima vidi slucaja zive!

Mujo nije 100 posto u pravu ali jest 85 posto...

a ovi postovi o tome kako austrije ugrozava, kako su svi protiv nas i slicno jesu toliko sranje da to nije normalno...

prosao sam mnogo zemalja zapada, i nigdje nisam osjetio diskriminiaciju (osim po vizama i ulazu na granici) ali to je neka druga prica...

sto se tice toga da li sam imao problema - moram reci nisam, nikad...i moje misljenje jeste da ako se ponasas normalno, ne nosis bradu od metar ili npr neke cudne stvari niko te nece ruzno gledat.

i jos nesto, pogledajte iran, saudijsku arabiju, kuvajt, alzir ili koju drugu arapsku zemlju...i pokusajte tamo hodati cestom u kratkom sorcu ili (ne daj boze) sa zenom koja nije pokrivena ili piti pivo u parku...pa cete vidjeti svu dragu toleranciju
brok
Posts: 3
Joined: 12/05/2004 09:19

#32

Post by brok »

Pola diskutanata niti su Bosnjaci, niti nose muslimanska imena, pa mi nije jasno sta i o cemu oni pricaju ovdje i kome.

Ti i takvi i najvise "prosvjecuju" Zapadnjake o tome kakvi su Bosnjaci zapravo, ne stedeci mrznju po svim pitanjima, jer su obicno srpskog ili hrvatskog porijekla, i jos nemogu sebi da dodju sto im u Bosni nije poslo za rukom da nas sve u masovne grobnice pobacaju ili protjeraju.

Ne zivim vise na Zapadu, niti bih ikada vise zivio nakon svega sto sam tamo vidio i prozivio. Nisam bio neuspjesan, naprotiv, niti tamo, a niti ovamo. Ali ne zivi se samo od hljeba.

Sarajevo je jedini grad kojeg volim, i gdje mi je mjesto.

Radje bih u nekoj muslimanskoj zemlji zivio, nego na Zapadu, a posjetio sam kao turista i radnik, nekoliko njih, i mogu vam reci da ih ima vrlo pristojnih za zivot. Ali svoje necu ipak napustiti da se Srbi i Hrvati sire po bosanskoj zemlji, sto bi neki ovdje jako voljeli.

MRZNJA I DISKRIMINACIJA PREMA MUSLIMANIMA JE CINJENICA KOJU NIKO NE MOZE DANAS PORECI (cak ni genocide koji su nasa svakodnevnica).

Nikakav musliman njima ne valja, niti ja kao high-tech covjek 21. stoljeca, niti onaj sto kamile u pustinji goni.

MI SMO NJIMA SVI ISTI.

Eto, mi ne valjamo navodno, ali gdje je ta njihova demokratija i kultura da nas integriraju u drustvo kao sebi jednake. Sve zivotinje su jednake, samo su svinje vise jednake od drugih zivotinja !Hocu reci, oni nas samo zele da uniste, i u tome je stvar. Kakva je to sloboda biti dno drustva na Zapadu i cekati na krstaski noz ? Ne hvala !

Moj se odnos prema krscanima nazalost promijenio nakon mog zapadnog iskustva , i postao sam manje tolerantan nego sto sam bio, cak i u ratu. Nisam vehabija, i ne podrzavam taj pokret u Islamu, vec vrlo prosvijeceni i obrazovani Bosnjak musliman hanefijskog mezheba, kulture i obicaja, ako znate sta to znaci.


Stid me je onog sto mnogi muslimani rade, posebno teroristickih metoda koje nasoj vjeri i kulturi nisu primjerene i osudjujem ih. Ali ja miroljubiv i otvoren sam za Zapadnjake isto sto i Bin Laden, tako da ne treba cuditi sutnja mnogih muslimana povodom terorizma. Kome cemo se mi obracati i o cemu bismo mi razgovarali sa krstasima koji samo reze sto uopste postojimo.

Mislim da su Amerikanci najpozitivniji od svih Zapadnjaka, i da je Evropa pravo zariste mrznje prema muslimanima, i glupost je reci da mrznja prema muslimanima pocinje sa 11. Septembrom, jer je uvijek je bila tu.

Ipak situacija je sve bolja za muslimane danas, imamo desetine drzava, nismo ni toliko siromasni, sve manje smo zaostali, Pakistan ima nuklearno oruzje, imamo vojske i narode, zemlju i uticaj. Mi smo supersila, svidjalo se to krstasima ili ne.

Trebamo se samo jos jace i vise povezivati jer smo sudbinska zajednica pa i vise od toga. Kada dosegnemo nivo kulture i znanja da se udruzimo u Islamsku Uniju, kao sto je krstaska EU, mozemo reci da smo uspjeli.

Mozda ce nam trebati 500 godina da dosegnemo procvat svoje civilizacije i kulture, mozda manje, ali tu smo i necemo se vise dati potcjenjivati, ponizavati i istrebljivati kako to ko hoce.

Nazalost, trebamo se bojati krstasa, i moja procjena je da muslimane na Zapadu ma kakvi bili, ceka holokaust i istrebljenje. Bice kasno kada budete u bodljikavoj zici, i kada vas budu gasom tamanili u novim krstaskim Ausvicima, inkvizicijama, "borbama za demokratiju" i sl. I mi u BiH smo ugrozeni, zato...



Cuvajte se !
User avatar
Truba
Posts: 81795
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#33

Post by Truba »

KOJI VAM JE BRE

AJMO KRENUTI OD NAŠEG GRADA

JA SAM UGROŽEN U SARAJEVU

VEĆINA ME DISKRIMINIRA

JER NOSIM NAOČALE :x :x :x
Djula
Posts: 123
Joined: 21/08/2003 00:00

#34 Re: Biti Musliman (Bosnjak) na Zapadu - odnosi i iskustva

Post by Djula »

brok wrote:Posto ovdje po forumu ima dosta onih koji bauljaju u mraku kad je zivot na Zapadu u pitanju (nema se para i viza za putovanje) mislim da treba malo i ovoj visoko interesantnoj temi prodiskutovati.

Duze sam zivio, radio i studirao u njemackom govornom podrucju (prije svega u Njemackoj i manje Austriji), a pomalo sam tu i tamo putovao.

Moja iskustva nisu nimalo dobra i pohvalna, iako je bilo izuzetaka.

Na stranu ljudi koji su hard-core vjernici pa hodaju redovno po djamijama, i tamo nalaze drustvo i prijatelje, pa njima i nije vazno kakav je odnos prema njima, vec samo traze eventualno posao ili znanje. Oni sami sebe i ne dozivljavaju kao dio tih drustava.

Nastranu i ljudi koji su vec ozenjeni/udati sa porodicama otisli, rade fizicke poslove, i formiraju svoje male seoske zajednice i tamo ispunjavaju svu svoju potrebu za drustvom. Lokanje svako vece, rostiljanje vikendom, zajednicki odmori na Jadranu. A djeca ni tamo ni vamo, izmedju Cece i heroina...

Nastranu i bezobrazni lazovi, koji svoje probleme kriju, pa dignu kredit na 20 godina, kupe mercedesa pa kuci dodju pa supljiraju kako im je dobro.

Cinjenica je da prosjecan urbani covjek koji nosi muslimansko ime, nema potkracene nogavice i bradu, ili nije zabradjena itd. nazalost ima gomile problema sa ljudima i drzavom tamo.

Atmosfera u njemackom govornom podrucju je trenutno pogromaska, Srbija iz ranih 80-tih, tiho i glasno podgrijavanje tenzija medijima, predrasude, a zna biti i nasilja.

U osnovi se ceka novi Hitler da se sa muslimanima, kao sto se sa Jevrejima zavrsilo, zavrsi.

Nije vise pitanje da li i treba li, nego kada.

Za kafanskim stolovima se raspredaju price o tome kako i sta treba, a strance citaj muslimane okruzuje zid sutnje.

Svi se prave ludi, a svima je sve jasno.

Kad u Svabiji kazes stranac, mislis musliman, jer su im krscani priznali mi to ili ne ipak braca i manje stranci nego sto bismo sami htjeli povjrovati.

Muslimani su na marginama drustva, i mogu se samo druziti sa autsajderima kakvi su i sami.

Za drzavu i narod spadaju tamo u istu rizicnu grupu kao narkomani, alkoholicari, pedofili, homoseksualci, kriminalci svake vrste, i lumpen proletarijat ...

Neces naci muslimane da rade na znacajnim mjestima, sa dobrim platama i priznanjem i znacajem u drustvu. I sa obrazovanjem mogu samo sa rubova da posmatraju srecu i zivot koju Njemci uglavnom imaju.

Dajaba ti skola, ako nisi Fric i Kurc, haj ti mali prosetaj, imamo mi svojih 4-5 miliona nezaposlenih strucnjaka.

Pristojnu djevojku iz njihove srednje klase ili vise ces upoznati malo sutra, a furati sa njom u linburgu mjesecu.

Ako ti se i zalomi, roditelji bi je ubili i zlatom placaju samo da se sa muslimanom ne hoda.

Tacno karaju nasi okolo, ali to su uglavnom autsajderke, ruzne, postarije itd., tako da ni preko cure neces u njihov society uci.

Baustela ili kriminal ti ne ginu, ako nisi fudbaler ili narodnjak.

Ti si tamo suvisan.

Osima toga njima je isto Bin Laden ili Mujo Sarajlija, djaba ti prica da mi nismo arapi, nemamo 100 zena, itd. JESTE i BOG, kazu Svabe, a kako situaciju Srbi i Hrvati podgrijavaju i zavadjaju Bosnjake sa Njemcima to je druga prica.

Elem, volio bih i vas cuti, a bajke molim ostavite za rodbinu i zavidne komsije kad se kuci vratite.
Ti si bok olicenje jednog Bosnjaka tj. ti si pravi prestavnik bosnjackog Naroda.
:sad:
Sta rec vec da sam ponosna sto sam pripadnica Bosanskohercegovackog Naroda .
Tacno je da se Bosnjaci osjecaju izgubljeno na zapadu
ali je i tacno da se Bosanskohercegovci sa islamskim
vjerskim identitetom osjecaju
Ko riba u vodi !
Osjecaju se da su uvjek bili dio te kulture i tog drustva.
Tvoj problem je sto svakom muslimanu iz BiH zelis
" udariti" bosnjacki pecat pa otud i tvoje razocarernje
u Bosance muslimane.
Kad svatis da Bosanci muslimani nisi ni Srbi ni Hrvati ni Bosnjaci
bit ce ti kudikamo lakse . :lol:
bosniaque
Posts: 1008
Joined: 16/04/2004 01:04
Location: CH

#35

Post by bosniaque »

Bosniaque,
sto ti onda tvoji Arapi nisu pomogli dok su nas cetnici i ustase tukli sa svih strana? Dok su nam Arapi slali Kur'ane Amerikanci su bombardovali cetnike i zajedno sa Nijemcima slali nam hranu u vecim kolicinama nego iko drugi. Pa ta Njemacka o kojoj Brok tako negativno prica je primila vise bosanskih izbjeglica nego iko drugi. Sto Bosanci onda nisu bjezali u Arapske drzave nego na zapad? Pa nije niko budala jebo ga ti. Znate vi to dobro ali cete i dalje pricati gluposti na ovom forumu.
jarane ti si fakat napuko povrsinski poznas cjelu stvar, tacno je to da su ameri bombardovali cetnicke polozaje nakon 3 GODINE UBIJANJA CIVILA ali isto tako je i tacno da su AMERIKA ili po tebi NJEMACKA stavili EMBARGO NA UVOZ ORUZJA ALI SAMO NAMA BOSNJACIMA i sada ti si se naso pametan da nama kazes ko je i kako je pomago bosni i hercegovini za vrijeme agresije ali isto tako je tacno da je oruzje koje je armija bosne i hercegovine dobila pred ofanzivu i pred tako zvano bombardovanje cetnickih polozaja od strane amerike doslo iz IRANA ne iz amerike, a mozda ti nije poznato da je akciju OPREMI I OBUCI finansiro muslimanski svijet a koije je amerika kao fol dala nama a ustvari muslimani su to kupili nama, i de dohvati se koje knjige i procitaj malo i ne gledaj previse CNN!
Djula
Posts: 123
Joined: 21/08/2003 00:00

#36

Post by Djula »

brok wrote:Pola diskutanata niti su Bosnjaci, niti nose muslimanska imena, pa mi nije jasno sta i o cemu oni pricaju ovdje i kome.

Ti i takvi i najvise "prosvjecuju" Zapadnjake o tome kakvi su Bosnjaci zapravo, ne stedeci mrznju po svim pitanjima, jer su obicno srpskog ili hrvatskog porijekla, i jos nemogu sebi da dodju sto im u Bosni nije poslo za rukom da nas sve u masovne grobnice pobacaju ili protjeraju.

Ne zivim vise na Zapadu, niti bih ikada vise zivio nakon svega sto sam tamo vidio i prozivio. Nisam bio neuspjesan, naprotiv, niti tamo, a niti ovamo. Ali ne zivi se samo od hljeba.

Sarajevo je jedini grad kojeg volim, i gdje mi je mjesto.

Radje bih u nekoj muslimanskoj zemlji zivio, nego na Zapadu, a posjetio sam kao turista i radnik, nekoliko njih, i mogu vam reci da ih ima vrlo pristojnih za zivot. Ali svoje necu ipak napustiti da se Srbi i Hrvati sire po bosanskoj zemlji, sto bi neki ovdje jako voljeli.

MRZNJA I DISKRIMINACIJA PREMA MUSLIMANIMA JE CINJENICA KOJU NIKO NE MOZE DANAS PORECI (cak ni genocide koji su nasa svakodnevnica).

Nikakav musliman njima ne valja, niti ja kao high-tech covjek 21. stoljeca, niti onaj sto kamile u pustinji goni.

MI SMO NJIMA SVI ISTI.

Eto, mi ne valjamo navodno, ali gdje je ta njihova demokratija i kultura da nas integriraju u drustvo kao sebi jednake. Sve zivotinje su jednake, samo su svinje vise jednake od drugih zivotinja !Hocu reci, oni nas samo zele da uniste, i u tome je stvar. Kakva je to sloboda biti dno drustva na Zapadu i cekati na krstaski noz ? Ne hvala !

Moj se odnos prema krscanima nazalost promijenio nakon mog zapadnog iskustva , i postao sam manje tolerantan nego sto sam bio, cak i u ratu. Nisam vehabija, i ne podrzavam taj pokret u Islamu, vec vrlo prosvijeceni i obrazovani Bosnjak musliman hanefijskog mezheba, kulture i obicaja, ako znate sta to znaci.


Stid me je onog sto mnogi muslimani rade, posebno teroristickih metoda koje nasoj vjeri i kulturi nisu primjerene i osudjujem ih. Ali ja miroljubiv i otvoren sam za Zapadnjake isto sto i Bin Laden, tako da ne treba cuditi sutnja mnogih muslimana povodom terorizma. Kome cemo se mi obracati i o cemu bismo mi razgovarali sa krstasima koji samo reze sto uopste postojimo.

Mislim da su Amerikanci najpozitivniji od svih Zapadnjaka, i da je Evropa pravo zariste mrznje prema muslimanima, i glupost je reci da mrznja prema muslimanima pocinje sa 11. Septembrom, jer je uvijek je bila tu.

Ipak situacija je sve bolja za muslimane danas, imamo desetine drzava, nismo ni toliko siromasni, sve manje smo zaostali, Pakistan ima nuklearno oruzje, imamo vojske i narode, zemlju i uticaj. Mi smo supersila, svidjalo se to krstasima ili ne.

Trebamo se samo jos jace i vise povezivati jer smo sudbinska zajednica pa i vise od toga. Kada dosegnemo nivo kulture i znanja da se udruzimo u Islamsku Uniju, kao sto je krstaska EU, mozemo reci da smo uspjeli.

Mozda ce nam trebati 500 godina da dosegnemo procvat svoje civilizacije i kulture, mozda manje, ali tu smo i necemo se vise dati potcjenjivati, ponizavati i istrebljivati kako to ko hoce.

Nazalost, trebamo se bojati krstasa, i moja procjena je da muslimane na Zapadu ma kakvi bili, ceka holokaust i istrebljenje. Bice kasno kada budete u bodljikavoj zici, i kada vas budu gasom tamanili u novim krstaskim Ausvicima, inkvizicijama, "borbama za demokratiju" i sl. I mi u BiH smo ugrozeni, zato...



Cuvajte se !
-------------------------------------------------------------------------------------
U Europi ima onih sto mrze sami sebe ,onih sto mrze evangeliste,
katolike, ortodokse, jude, rome , muslimane , bude , johovine ...
i u Aziju postoje takvi , postoje i u Australiji , Africi , Americi
a sve su prilike da su takvi vec bili i na Mjesecu...
sto se mene tice ja prvo " padam" na ljudstvo pa onda na pripadnost
Drzavi i njenom identitetu a nikako ne " padam" na pripadnost religiji
jer ako ja Vjerujem ( a vjerujem ) i ako ne trazim nike druge koristi od tog svog vjerovanja onda ja kao vjernik nikako i nigdje ne mogu biti
ugrozena .
Ja vjerujem u boga i prihvatam Muhameda kao bozijeg poslanika a ja
se udruzujem sa pripadnicima svih vjera i etnosa u jedan BH Narod zbog
interesa nase zajednicke domovine BiH.
Ko propagira drugu vrstu udruzivanja a na racun multietnickog i multivjerskog Naroda drzave BH za mene osobno je rusitelj moje
Domovine koja je meni sveta jer sam ja dio te drzave , njenoe
-Nacije i njenog
- Naroda .
:roll:
RPM
Posts: 1048
Joined: 11/01/2004 00:00

#37

Post by RPM »

i biti i piti ... :D
stelium
Posts: 438
Joined: 28/05/2004 18:57
Location: malta

#38

Post by stelium »

Ljudi moji sve je to relativno,niko od nas ovdje nema pravo da tvrdi da je u posjedu neke istine.Uz ono relativno dodajem i individualno.
Polazim od svoga slucaja.Kad sam one 92 dosao u Austriju sa svojih 19 godina sam,bez igdje ikoga,sto bi mi rekli "u k..cu skroz" mrzio sam sve sto je asociralo na Austriju i Austrijance-bez ikakvog razloga,kako danas vidim.Da sad ne trazim citate neko gore spomenu da dosta toga zavisi od licne sposobnosti.Potpuno tacno,ako si u stanju da savladas jezik domacina,30 % vrata ti se otvara,ako si sposoban za neka zahtjevnija zanimanja vrata i nema( pa cak ni stokova) a jos ako si pozitivno nastrojen,neopterecen raznim kompleksima,gdje ti je kraj.Tako ti je Kinezu u Bosni,Bosancu u Austriji,Austrijancu u Americi,Amerikancu u Australiji i tako u krug.
Sve u svemu nekom lezi inostranstvo(npr. meni) a nekom ni u kom slucaju(npr. mom ocu koji pored svih prilika da ode za Dansku,Svedsku,Svicarsku ostaje u svom rodnom gradu Banjaluci,gdje biva izlozen raznim problemima,zna se vec koje prirode).SVE JE INDIVIDUALNO!
Djula
Posts: 123
Joined: 21/08/2003 00:00

#39

Post by Djula »

bosniaque wrote:
Bosniaque,
sto ti onda tvoji Arapi nisu pomogli dok su nas cetnici i ustase tukli sa svih strana? Dok su nam Arapi slali Kur'ane Amerikanci su bombardovali cetnike i zajedno sa Nijemcima slali nam hranu u vecim kolicinama nego iko drugi. Pa ta Njemacka o kojoj Brok tako negativno prica je primila vise bosanskih izbjeglica nego iko drugi. Sto Bosanci onda nisu bjezali u Arapske drzave nego na zapad? Pa nije niko budala jebo ga ti. Znate vi to dobro ali cete i dalje pricati gluposti na ovom forumu.
jarane ti si fakat napuko povrsinski poznas cjelu stvar, tacno je to da su ameri bombardovali cetnicke polozaje nakon 3 GODINE UBIJANJA CIVILA ali isto tako je i tacno da su AMERIKA ili po tebi NJEMACKA stavili EMBARGO NA UVOZ ORUZJA ALI SAMO NAMA BOSNJACIMA i sada ti si se naso pametan da nama kazes ko je i kako je pomago bosni i hercegovini za vrijeme agresije ali isto tako je tacno da je oruzje koje je armija bosne i hercegovine dobila pred ofanzivu i pred tako zvano bombardovanje cetnickih polozaja od strane amerike doslo iz IRANA ne iz amerike, a mozda ti nije poznato da je akciju OPREMI I OBUCI finansiro muslimanski svijet a koije je amerika kao fol dala nama a ustvari muslimani su to kupili nama, i de dohvati se koje knjige i procitaj malo i ne gledaj previse CNN!
Ja bih sve to ovako postavila,
Bosanskohercegovci su finansirali odbranu BiH
a lovu koju su donirale muslimanske zemlje su
" smahnuli" povjerioci koji su baratali tom lovom.
Niko nista Bosanskohercegovcima nije dao dzaba !
Sve su to platili Bosanci .
ps. Hajde da malo bacimo pogled i da bidimo ko je obnavljao
drzavu BH , ko je obnavljao
- Ustanove
- Infrastrukturu
- privatne kuce
- bolnice
- skole
- puteve
- vodovode
- itd.
Ko smo mi , Bosanci, dancima ?
Ma jebe se njima ali njihova humanost je iznad svega ,
u BiH postoji veci broj starijih osoba koje su se vratile iz Danske
i danci im uplacuju socijalnu pomoc kao da se oni nalaze u Danskoj.
Vjerovali ili ne ali postoje takvi slucajevi.
Danci nista od tih osoba ne traze za razliku od islamskih humanitarnih organizacija .
I sad ti predes meni svilu ... ma biz bolan ! :shock:
callmethebreeze
Posts: 25
Joined: 03/03/2004 00:00

#40

Post by callmethebreeze »

kota wrote:Mislim da je Brock htjeo cuti misljenje ljudi koji su vani a drze do onog svog a ne poltrona i beskicmenjaka tipa SF-Mujo,Keki ili momka koji je sa dvanest godina doso u Svedsku i sa svojim vrsnjacima Bosancima prica na svedskom i drzi do Bosne ko do lanjskog snijega,drugim rijecima vec je asimiliran pa ne moze ni osjetiti diskriminaciju.
samo da mi je znati kako ti znas na kojem ja jeziku pricam sa svojim vrsnjacima i kakav je moj odnos prema bosni :roll: :roll: :roll:
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#41

Post by zlata »

Osobno, meni je "teze" bilo biti musliman u Titinoj Jugoslaviji...nego sada.

Nije bilo otvorene razlike na nivou skolstva, i napretku...ali, znalo se je dobro, dokle je mog'o uspjeti jedan "Musliman", i osim sevdalinke..kol'ko je njegova kultura umalovazavana. .

Zapad je bar donekle "otvoreno drustvo"..kapitalizam. Uci, radi, zaradi, ustedi, ulozi svoj novac..i bit'ces svoj gazda. Novac im je ipak, najvazniji. Za razliku od socijalistickog sistema, na zapadu..drzava igra ograniceniju ulogu.

STA ME JE BIGA..STA MI NJEMAC MISLI. VAZNO JE STA JA MISLIM O SEBI...I STA MOJE DIJETE MISLI O SEBI.

Ako dozvolim drustvu...da mi odgaja dijete...i da mu nabije kompleks inferiornosti zato sto je musliman (sto se je cesto dogadjalo u bivsoj Jugoslaviji...Kusturica nam je zivi dokaz-a ima jos puno takovih), odrast'ce mrzeci samog sebe.

Moje dijete ne ide u mejtef samo zato sto je to jedini nacin odgojiti postenog, zdravog covjeka. Saljem ga i zato...ali i da bi izgradio svoj identitet...cjenio svoje...unatoc diskriminaciji koja ga moze potrefiti. Osim toga, zelim mu dati do znanja da nije sam..da ima i puno drugih muslimana, k'o on.
kota
Posts: 6
Joined: 30/05/2004 18:13

#42

Post by kota »

Zlato svaka ti je na mjestu. Jedino sto se bivse Juge tice bila je pozitivna jedna stvar a to je da ti se razni vjerski praznici nisu nametali ko internacionalni,tako da nisi dolazio u situaciju da ti djete ostaje kuci u vrijeme npr. uskrsnjih praznika da ne bi farbalo jaja,pravilo pilice i slusalo kako je to svaciji praznik. Vodili smo racuna ko je koje vjere pa smo im tako i cestitali praznike,nije se desavalo da te neki lik svake godine iako mu kazes da nisi hriscanin i da je suvisno da ti cestita Bozic a onda jos pocne da sazaljeva tebe i tvoju familiju ko eto ne znate sta propustate.
Ne mislim da bi oni svoje obicaje trebali mjenjati zbog useljenika,ali ako se vec furaju na multikulturu trebali bi postovati osjecaje drugih i nenametati im agresivno svoja ubjedjenja.
Jos da spomenem da sam imao priliku razgovarati o tome sa momkom iz Bagdada koji je katolik i veliki vjernik,reko mi je da nikad tako nesto nije dozivio od strane njegovih sunarodnjaka muslimana u Iraku iako su u velikoj vecini. Ovo navodim jer mnogi ovdje generalizuju stvar i poistovjecuju sve muslimanske zemlje sa onim najnetolerantnijim.
Oni trecem svijetu pametuju kako crkva mora biti odvojena od drzave(npr Turskoj) a nisu pocistili ispred svojih vrata.
Kad neki idiot musliman zlostavlja svoje djete zato sto ima momka hriscanina odma se ocrni vjera, kad neki Libanonac hriscanin ubije svoju sestru sto se udala za muslimana nije problem u vjeri nego u podneblju iz kojeg dolazi.
Ko ove duple arsine ne vidi ili je slijep ili se pravi
janus
Posts: 95
Joined: 14/04/2004 20:57

#43

Post by janus »

ko ne konta da religija muti pogled nevidi il slijep se pravi....
kota
Posts: 6
Joined: 30/05/2004 18:13

#44

Post by kota »

janus wrote:ko ne konta da religija muti pogled nevidi il slijep se pravi....
januse ovdje se govori o toleranciji a ne vjeri,ne mjesaj kruske i jabuke
ake
Posts: 947
Joined: 23/05/2003 00:00

#45

Post by ake »

ispade na kraju paradoksalan zakljucak ( u odnosu na naslov teme, naravno) da je muslimanima daleko najbolje ipak na zapadu :shock:
medjutim ako se nastave i dalje ovako ponasati, onda ce i tome doci kraj,
prema tome pamet u glavu :-?
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#46

Post by Soul_Sista »

"Ne mislim da bi oni svoje obicaje trebali mjenjati zbog useljenika,ali ako se vec furaju na multikulturu trebali bi postovati osjecaje drugih i nenametati im agresivno svoja ubjedjenja. "

Bil mogao malo dublje o tim "agresivnim ubjedzenjima"? Ja jos nisam cula da na zapadu neko nekog agresivno ubjedzujeje o vjeri ili necemu drugom..ili ja samo nisam razumjela o cemu ti pricas..??!
winetou
Posts: 2030
Joined: 30/07/2003 00:00
Location: cyber prerije
Contact:

#47

Post by winetou »

Ma protiv domicilnog stanovništva najviše imaju negativno mišljenje oni naši mlađi ljudi bez ikakve škole koji se onda nađu na radnim mjestima sa istim budalama kakvi su i sami pa tu onda dolazi do konflikta. :D
Ja nikad nisam imao problema jer sam i u bosni pripadao zapadnjačkoj kulturi.
kota
Posts: 6
Joined: 30/05/2004 18:13

#48

Post by kota »

Soul_Sista wrote:"Ne mislim da bi oni svoje obicaje trebali mjenjati zbog useljenika,ali ako se vec furaju na multikulturu trebali bi postovati osjecaje drugih i nenametati im agresivno svoja ubjedjenja. "

Bil mogao malo dublje o tim "agresivnim ubjedzenjima"? Ja jos nisam cula da na zapadu neko nekog agresivno ubjedzujeje o vjeri ili necemu drugom..ili ja samo nisam razumjela o cemu ti pricas..??!
Pa eto sad si cula,a ako ne razumijes ja ti ne mogu pomoci.
To je opet individualna stvar,mozda tebi ne smeta da ti ljudi koje poznajes cestitaju vjerske praznike iako znaju da ih ne slavis,meni ne pada na pamet da nekom sarajevskom Kinezu cestitam bajram i ubjedjujem ga kako bi i on to trebo poceti slaviti jer zivi u Bosni. To je zamene cista provokacija.
Dovoljno sam tolerantan i postujem ubjedjenja drugih ali ocekujem da se i oni odnose prema meni na isti nacin
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#49

Post by BECHO »

Brok, jesil ti onaj sto mrzi crnce i mitoman o "cistoj arijevskoj bosnjackoj rasi sa bijelim ljudima plave kose (provokator)"? I ti mi pricas o diskriminaciji... :-)
kota
Posts: 6
Joined: 30/05/2004 18:13

#50

Post by kota »

winetou wrote:Ma protiv domicilnog stanovništva najviše imaju negativno mišljenje oni naši mlađi ljudi bez ikakve škole koji se onda nađu na radnim mjestima sa istim budalama kakvi su i sami pa tu onda dolazi do konflikta. :D
Ja nikad nisam imao problema jer sam i u bosni pripadao zapadnjačkoj kulturi.
Pitanje je sta ti podrazumjevas pod zapadnjackom kulturom, i ko to u Bosni nije bio dio iste. Imo si finih postova nemoj sad da razocaras.
Ja ne pricam samo o muslimanima,meni sloboda nije ako neko moze napisati na autu "Ja mrzim crnce a Majkl Dzekson je jedan od njih" sa pratecom slikom majmuna.Nije problem u idiotu,njih ima svugdje ali je problem ako to drzava tolerise
Post Reply