Bitcoin & crypto svijet

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#1226 Re: Bitcoins

Post by victom »

i tata bi volio :D
nema našom karticom ništa kupit.
ne možeš više ni bitcoin uzet kako treba, a kamoli neku alternativnu kripto valutu

Kupi lokalno, ili nekog zamoli u inostranstvu, pa na berzu, pa razmjeniti, pa onda tek u wallet
Last edited by victom on 01/03/2021 04:34, edited 2 times in total.
User avatar
Dozer
Posts: 28387
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1227 Re: Bitcoins

Post by Dozer »

esso_sa wrote:
Dozer wrote:Samo trgovina. To jetrading p!atforma. Berza.
Imas li za preporuciti neku stranicu gdje se XRP moze kupiti BiH karticom i povuci u novcanik ?
Ceprkam malo ovaj IQ Option i nezgodno je malo sto moras stalno biti aktivan. Ako nisi nista kupio/prodao u 90 dana, ukinu ti account i uzmu sve pare... Volio bih imati i varijantu da kupim nesto XRP-ova i ostavim u wallet da se kiseli, ne bi l' za 5 godina nakvasali jedno 100 puta :mrgreen:
:roll:

Vidim da postoji masa nekakvih nedoumica oko ovog IQ Option-a, pa evo da dam par kratkih informacija za sve koje zanima (iako je UVIJEK neophodno procitati uputstva/help sekciju na svemu gdje ulazete novac).
Inace, svaka berza, a IQO je urpavo to, funkcionise na istim principima, a razlike od platforme do platforme su najcesce samo u visini provizija, minimalnim iznosima depozita i maksimalnim iznosima povlacenja novca.

IQ Option - osnove / uputstvo

Registracija
Vrlo jednostavan proces, za koji mislim da nema potrebe da se pojasnjava jer je dovoljno slijediti jednostavna uputstva.

Depozit
Depozit novca na IQO account se moze izvrsiti poutem:
1. Visa i Master Card kartica, u odabranoj valuti, pri cemu se konverzija odvija automatski.
2. Neteller accounta
3. Skrill accounta
4. Bitcoin walleta

Odmah po uplati sredstva se prikazu na vasem accountu i odmah su spremna za koristenje.
Na depozite NEMA provizije. Koliko uplatite, toliko cete vidjeti na svoj accountu.

Trgovanje (kkupovina / prodaja)
Postoje 4 mogucnosti trgovanja:
1. Crypto valutama (zarada/gubitak se ostvaruju na rastu/padu vrijednosti u odnosu na vrijednost valute u momentu kupovine)
2. Regularnim monetarnim valutama - Forex (zarada/gubitak se ostvaruju na kursnim razlikama u odnosu na vrijednost valute u momentu kupovine).
3. Digitalnim valutama, gdje se zapravo kladite, tj. pokusavate predvidjeti/pogoditi rast ili pad neke valute u odnosu na drugu koju ste odabrali. Ulozite koliko hocete, od 1$ ili EUR do koliko hocete, i pratite stanje. Za ovo preporucujem da ipak iscitate uputstvo da biste skontali kako fercera. Uglavnom, na ovome se moze za minut zaraditi i do 900%. Logicno - i izgubiti ulozeno. (Meni je ova najdraza jer svaki dan na ulaganja po 5$ klepim 80-200% po ulaganju :D. A sve je kao video igrica, samo treba malo pratiti trend i na vrijeme opaliti SELL. Recimo, dok ovo pisem klepio sam 30$ u 5-6 kupovina/prodaja :D)
4. Opcijama, sto je vrlo slicno Digitalnom, s tim sto se ovdje radi o vremenski ogranicenom pogadjanju (i kod digitalnog je isto, samo je duzi vremenski period), tj. postoji ograniceno vrijeme u kojem se sve desava, a dobijate ili gubite na kraju tog vremena i ako ste pogodili rast ili pad.

Posto su ovdje svima najinteresantnije Crypto valute, onda cu o tome. Ostale varijante iscitajte sami.

Kupovina Crypto valute Napomena - Aplikacije za Android i Windows imaju malo razlicite nacine prikazivanja podataka, pa obratite na to paznju.
1. Kada odaberete valutu, prije nego opalite BUY obavezno provjerite koja je konacna kupovna cijena, jer ta cijena je uvijek veca od trenutne srednje vrijednosti (na Android App u dugmetu BUY stoji kupovna cijena, a u Windowsu je ona na chartu i na liniji iznad trenutne srednje vrijednosti.).
Npr., ako na liniji stoji da je srednja vrijednost 3,2, tada je kupovna oko 4. Ovo prakticno znaci da cete pri svakoj kupovini na lijevoj strani odmah vidjeti da ste u minusu, jer sistem vrijednost racuna po trenutnooj srednjoj vrijednosti valute, a ne po kupovnoj.

2. Prilikom ove kupovine PROVIZIJA je 10% na iznos kupovine. Ovo znaci da ce vam se s accounta skinuti dodatnih 10% na iznos koji ste odabrali za kupovinu.
Npr. Ako hocete da kupite necega za 100 $, s racuna ce vam se pri kupovini skinuti jos 10 $.
Ovo znaci da uvijek morate od raspolozivih sredstava na racunu kalkulisati sa 10% za proviziju.

3. Nakon sto ste potvrdili kupovinu (prvo idete na dugme BUY, a zatim u donjem desnom cosku morate oplesti i dugme CONFIRM), na lijevoj strani ce vam se pokazati kupljena POZICIJA.
Pozicija = stanje kupljene valute. Za svaku poziciju (kupovinu) vidjecete zasebne podatke, a to podrazumijeva kupovnu cijenu, trenutnu cijenu, trenutni profit/gubitak, iznos placene provizije, kao i podesavanja o automatskom zatvaradnju pozicije (Close) na odredjenom postotku dobitka ili gubitka, a ove postotke sami mozete podesiti na settings Pozicije (tockic pored onoga Close).
Da biste vidjeli sve ove podatke treba samo da kliknete naslov Pozicije. Na isti nacin i zatvarate taj drop down prozor, NE NA "CLOSE". :D

Prodaja Crypto valute
Ako ste odlucili da ste zadovoljni s profitom koji vidite, taj profit mozete uzeti jednostavnim klikom na CLOSE u prozoru te Pozicije. Ne morate ici na dugme SELL. Pri zatvaranju pozicije - nema provizije.
Isto je i ako zelite da prekinete gubitak.

ACCOUNT
Info s pocetka je djelimicno tacna.
Zapravo, ako ste neaktivni na svom accountu 90+ dana, tada vam se s racuna skida 50 EUR na ime vodjenja tog accounta, ili iznos koji imate slobodan na accountu, ali nikad preko 50 EUR. Netacno je da vam se gasi account i da vam se sve uzima.

OTN
OTN tokeni se dobijaju kada trgujete i placate njihovu proviziju. Potrebno je 10 OTN-a da bi se mogli povuci i koristiti. A sta je tacno OTN. najlakse je da sami procitate - https://otn.org/
U svakom slucaju, mozete ih koristiti na 3 nacina:
1. Da placate proviziju na IQO
2. Da ih pretvorite u OTN Coins
3. Da ih cuvate i cekate da im poraste vrijednost, a onda prodate.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#1228 Re: Bitcoins

Post by un1ted »

Evo me 3 godine u crypto i ja nikada nisam upoznao nekoga ko trguje na opisani nacin gore. Zasto? Pa imate desetine berzi gdje je kupovina i prodaja jednostavan nacin. Kupi, prodaj, i to je to.
User avatar
Eskimko
Posts: 81
Joined: 03/01/2010 11:58

#1229 Re: Bitcoins

Post by Eskimko »

Pozdrav raja..
Posto nemam nekih drugih poriva hajd reko da se malo zaigram ovim virtualnim valutama. E sad posto sam potpuno zelen na ovom polju imam masu upitnika iznad glave i nadam se da mi neko moze malo pomoci. Registrovo sam se na etoro i kupio sam ove XRP..i sama uplati i registracija je isla glatko e sad kad hocu da prodam da vidim kako i to ide..neide ..neznam gdje grijesim odnosno sto je potrebno da ucinim dqa bi mogao prodati coine...Unapried zahvalan ;-)
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#1230 Re: Bitcoins

Post by victom »

Eskimko wrote:Pozdrav raja..
Posto nemam nekih drugih poriva hajd reko da se malo zaigram ovim virtualnim valutama. E sad posto sam potpuno zelen na ovom polju imam masu upitnika iznad glave i nadam se da mi neko moze malo pomoci. Registrovo sam se na etoro i kupio sam ove XRP..i sama uplati i registracija je isla glatko e sad kad hocu da prodam da vidim kako i to ide..neide ..neznam gdje grijesim odnosno sto je potrebno da ucinim dqa bi mogao prodati coine...Unapried zahvalan ;-)
1) prodat zašta ? za $ , za Bitcoine ?
2) Koju grešku ti javi ?
Last edited by victom on 01/03/2021 04:34, edited 3 times in total.
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#1231 Re: Bitcoins

Post by Puf »

Eskimko wrote:Pozdrav raja..
Posto nemam nekih drugih poriva hajd reko da se malo zaigram ovim virtualnim valutama. E sad posto sam potpuno zelen na ovom polju imam masu upitnika iznad glave i nadam se da mi neko moze malo pomoci. Registrovo sam se na etoro i kupio sam ove XRP..i sama uplati i registracija je isla glatko e sad kad hocu da prodam da vidim kako i to ide..neide ..neznam gdje grijesim odnosno sto je potrebno da ucinim dqa bi mogao prodati coine...Unapried zahvalan ;-)

Npr edukovat se prije nego kupis.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#1232 Re: Bitcoins

Post by victom »

aldinmah wrote:
Eskimko wrote:Pozdrav raja..
Posto nemam nekih drugih poriva hajd reko da se malo zaigram ovim virtualnim valutama. E sad posto sam potpuno zelen na ovom polju imam masu upitnika iznad glave i nadam se da mi neko moze malo pomoci. Registrovo sam se na etoro i kupio sam ove XRP..i sama uplati i registracija je isla glatko e sad kad hocu da prodam da vidim kako i to ide..neide ..neznam gdje grijesim odnosno sto je potrebno da ucinim dqa bi mogao prodati coine...Unapried zahvalan ;-)

Npr edukovat se prije nego kupis.
Ako znaš gdje griješi, mogo si mu vala u par rečenica i objasniti. Ja nisam trgovo na eToru, pa ne znam jel problem vezan za platformu ili njega lično.
Last edited by victom on 01/03/2021 04:34, edited 2 times in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#1233 Re: Bitcoins

Post by victom »

odoh majnat
Last edited by victom on 01/03/2021 04:34, edited 2 times in total.
User avatar
_Reds_
Posts: 9360
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#1234 Re: Bitcoins

Post by _Reds_ »

esso_sa wrote:
Dozer wrote:Samo trgovina. To jetrading p!atforma. Berza.
Imas li za preporuciti neku stranicu gdje se XRP moze kupiti BiH karticom i povuci u novcanik ?
Ceprkam malo ovaj IQ Option i nezgodno je malo sto moras stalno biti aktivan. Ako nisi nista kupio/prodao u 90 dana, ukinu ti account i uzmu sve pare... Volio bih imati i varijantu da kupim nesto XRP-ova i ostavim u wallet da se kiseli, ne bi l' za 5 godina nakvasali jedno 100 puta :mrgreen:
ovako kuspi ne4sto btc, i njega mozes povuci u wallet svoj.

Onda iz svoga walleta mozes na koju hoces berzu povlaciti, a od tamo ripple.
User avatar
Kinesko prkno
Posts: 951
Joined: 04/12/2013 00:12

#1235 Re: Bitcoins

Post by Kinesko prkno »

I ja sam se zarazio ovim govnima,samo ripple i cardano shibam na iq option,mislim da ce se raja naloziti na price iza ovih coina,sto je i glavna navlakusa za vecinu laika kao sto sam ja :mrgreen:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#1236 Re: Bitcoins

Post by Tomahawk11 »

Image
User avatar
KAMI666
Posts: 1141
Joined: 02/07/2006 01:45
Location: Aljaska

#1237 Re: Bitcoins

Post by KAMI666 »

Tomahawk11 wrote:Image
to je to :D :thumbup:
User avatar
_Reds_
Posts: 9360
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#1238 Re: Bitcoins

Post by _Reds_ »

xrp i dalje raste, u zadnjih dva dana porstao 170 posto.

Samo rasti :D
User avatar
_Reds_
Posts: 9360
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#1239 Re: Bitcoins

Post by _Reds_ »

KAMI666 wrote:
Tomahawk11 wrote:Image
to je to :D :thumbup:
Vecina ljudi je ionako non stop na mobitelima i racunarima.

Pa bolje nesto i zaraditi, nego na fb biti po citav dan.
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#1240 Re: Bitcoins

Post by dadoka84 »

Kakve su opcije za kupovinu na berzama iz bih. na par mjesta se regao ali kao i obicno nismo podrzani.

Nasao sam ovu opciju samo koliko je sigurno.

https://localbitcoins.com/ad/544345/pur ... erzegovina
AsharaK
Posts: 163
Joined: 09/09/2012 20:05

#1241 Re: Bitcoins

Post by AsharaK »

ripple majka
User avatar
_Reds_
Posts: 9360
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#1242 Re: Bitcoins

Post by _Reds_ »

dadoka84 wrote:Kakve su opcije za kupovinu na berzama iz bih. na par mjesta se regao ali kao i obicno nismo podrzani.

Nasao sam ovu opciju samo koliko je sigurno.

https://localbitcoins.com/ad/544345/pur ... erzegovina
Viti idi na crypto ba i tamo od nekoga kupit btc, kad kupis btc na berzama kupuje stsa hoces.
User avatar
Eskimko
Posts: 81
Joined: 03/01/2010 11:58

#1243 Re: Bitcoins

Post by Eskimko »

[*][*][img][img][/img][/img]
aldinmah wrote:
Eskimko wrote:Pozdrav raja..
Posto nemam nekih drugih poriva hajd reko da se malo zaigram ovim virtualnim valutama. E sad posto sam potpuno zelen na ovom polju imam masu upitnika iznad glave i nadam se da mi neko moze malo pomoci. Registrovo sam se na etoro i kupio sam ove XRP..i sama uplati i registracija je isla glatko e sad kad hocu da prodam da vidim kako i to ide..neide ..neznam gdje grijesim odnosno sto je potrebno da ucinim dqa bi mogao prodati coine...Unapried zahvalan ;-)

Npr edukovat se prije nego kupis.
Dobro care moj do mene je nisam se edukovo kako ti rece ;-)...pitanje je bilo namjenjeno za one koji su registrovani na etoro i koji su prodavali coinse koji su kupili u mom slucaju to je XRP...za dolar/evro. Sama registracija/verifikacija i uplata odnosno kupovina je isla ok...netrebas biti Ajnstajn za to...ali posto sam htio izprobati i opciju prodaje vec kupljenih coina e tu je zajeb....odnosno ne kontam da nisam ja nesto zabrljo. Na pocetnoj stranici imas mogucnost izabira odredjene krypto valuta i soluciju kupi/prodaj. Znaci sama kupovina je isla bez problema ali kad hocu prodati i kliknem na prodaju nista se nedesava....odnosno otvori se novi prozor sa mogucnoscu nove uplate....
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#1244 Re: Bitcoins

Post by dadoka84 »

Hvala na info :D
User avatar
Dozer
Posts: 28387
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1245 Re: Bitcoins

Post by Dozer »

un1ted wrote:Evo me 3 godine u crypto i ja nikada nisam upoznao nekoga ko trguje na opisani nacin gore. Zasto? Pa imate desetine berzi gdje je kupovina i prodaja jednostavan nacin. Kupi, prodaj, i to je to.
Nisam siguran da sam shvatio ovo...ako je meni bilo upuceno...?

Pa berza jeste kupi jefino - prodaj skuplje, i vozi Misko... Ne kontam sta si pokusao reci...?
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#1246 Re: Bitcoins

Post by victom »

Eskimko wrote:[*][*]Image[/img]
aldinmah wrote:
Eskimko wrote:Pozdrav raja..
Posto nemam nekih drugih poriva hajd reko da se malo zaigram ovim virtualnim valutama. E sad posto sam potpuno zelen na ovom polju imam masu upitnika iznad glave i nadam se da mi neko moze malo pomoci. Registrovo sam se na etoro i kupio sam ove XRP..i sama uplati i registracija je isla glatko e sad kad hocu da prodam da vidim kako i to ide..neide ..neznam gdje grijesim odnosno sto je potrebno da ucinim dqa bi mogao prodati coine...Unapried zahvalan ;-)

Npr edukovat se prije nego kupis.
Dobro care moj do mene je nisam se edukovo kako ti rece ;-)...pitanje je bilo namjenjeno za one koji su registrovani na etoro i koji su prodavali coinse koji su kupili u mom slucaju to je XRP...za dolar/evro. Sama registracija/verifikacija i uplata odnosno kupovina je isla ok...netrebas biti Ajnstajn za to...ali posto sam htio izprobati i opciju prodaje vec kupljenih coina e tu je zajeb....odnosno ne kontam da nisam ja nesto zabrljo. Na pocetnoj stranici imas mogucnost izabira odredjene krypto valuta i soluciju kupi/prodaj. Znaci sama kupovina je isla bez problema ali kad hocu prodati i kliknem na prodaju nista se nedesava....odnosno otvori se novi prozor sa mogucnoscu nove uplate....
sad ne znam tačno, jer nisam bio na Etoru, ALI
XPR bi trebalo biti moguće isplatati na svoj wallet
ili
konvertovati u $ po tekućem kursu, i evt. isplatite dolare na karticu

Potraži opciju withdraw
Last edited by victom on 01/03/2021 04:34, edited 2 times in total.
User avatar
Dozer
Posts: 28387
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1247 Re: Bitcoins

Post by Dozer »

AsharaK wrote:ripple majka
:lol: :lol: :lol:

Usput, doslo je do (ocekivanog) problema likvidnosti... Svi samo kupuju, niko nista ne prodaje :lol: :lol: :lol:
AsharaK
Posts: 163
Joined: 09/09/2012 20:05

#1248 Re: Bitcoins

Post by AsharaK »

Dozer wrote:
AsharaK wrote:ripple majka
:lol: :lol: :lol:

Usput, doslo je do (ocekivanog) problema likvidnosti... Svi samo kupuju, niko nista ne prodaje :lol: :lol: :lol:
neče niko ni prodat :D
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#1249 Re: Bitcoins

Post by victom »

pa cijene kriptovaluta i jeste visoka jer neće niko prodati, a nove budale ulaze
Last edited by victom on 01/03/2021 04:34, edited 2 times in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#1250 Re: Bitcoins

Post by victom »

a sve ide po principu da u community-iju počne priča : "hej koja valuta je jeftina, mogli bi je napast"
i onda ide "hoooo ruuuuuk, hajmo hamo"
kupovina, digne se cijena, čeka se , malo propagande na youtube, malo na reddit

ako uspije , sve super
ako ne uspije, valuta se proda, i onda novi pokušaj sa drugom valutom

To je sva suština kripto valuta
Last edited by victom on 01/03/2021 04:34, edited 2 times in total.
Post Reply