Bitcoin & crypto svijet

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#14726 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by sizifinho »

leventic wrote: 15/12/2021 11:47 Baš su ljudi razumjeli taj sistem i viziju... Pričali i šprdali se kao sad sa PI coinom, inače da je tako sad bi svi bili milioneri. Ovi koji vode PI vjerovatno nisu očekivali ovakav BUM, pa im treba malo vremena, ali ja vjerujem u taj projekat.
pa de eto, mene zanima zasto ti vjerujes u taj projekat?
Kakav im je whitepaper? Koja mu je svrha? Po cemu se razlikuje od drugih, i zasto mislis da bi mogao zazivjeti? Kakav BUm je dozivio Pi? Nisam upratio to.
Kakva mu je tokenomija? Koji je uopste Pi level tokena? Je li lezi na nekoj drugoj podlozi, tipa Eth, sol, dot-a, ada-e? Ne kontam.
Koji mu je supply, koliko traje halving i da li uopste sagorjeva? Je li mu inflacijska ili deflacijska priroda?

Naravno, nista od ovog nema odgovoreno, ni na jednom regularnoj research bazi… e sad jedini da ti imas nesto sto u javnosti nije napisano
sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#14727 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by sizifinho »

Thorgerson wrote: 15/12/2021 12:41 Ja se sjecam neke emisije davno, mozda 2011, 2010... uglavnom prica je bila o bitcoinu, ljudi objasnjavali kako, sta.

Uglavnom, tada je poenta i cilj bio da se obezbjedi placanje direktno izmedju ucesnika transakcije.

Dakle. Kao na pijaci. Ja tebi pare. Ti meni robu. Bez neke trece strane.

Uopste. Ali uopste nije bilo govora o tome tipa, ulozite sad kupite btc i bicete bogati, porast ce vrijednost itd. Sto se radi sa coinima danas i unazae 5 god. Sva prica se na to svodi. Ne. Kod btc to uopste nigdje nisu spomenuli.

Medjutim, ovo sve je otislo u drugu stranu. Ne znam da li je to bila zamisao zacetnika ovog projekta. Ali meni je zao sto bitcoin nece biti koristen za to za sta su govorili. Nego upravo suprotno, danas se koristi za trgovanje, manipuliranje, spekulacije itd.

Uglavnom, za sve - osim za sta su rekli da ce biti koristen.

Znam, reci cete pa mozes sve vise i vise stvari olacati btc. Da mozes. Medjutim, kad ce zazivjeti valuta sa tolikom varijacijom u vrijednosti?

Karikiram.Danas imas vrijednost 10 KM, probudis se sutra ima 15 KM, prekosutra imas 8 KM. Krenes u prodavnicu imas opet 10 KM, dok obavis kupovonu imas 11 KM. Dok cekas u redu na kasi, dodjes da platis imas 9 KM.

Zar stvarno mislite da ce to nekad zazivjeti? Nece. I ovo ode sve na spekulante.
Dakle, btc i crypto generalno uopste ne teze ZAMIJENITI fiat .
Novac ce se koristiti sad, i uvijek. Tek mozda u nekoj dalekoj buducnosti da se desi konverzija u digitalu, ali jos smo daleko od toga.
Cryptovalute, kao i fiat valute - varira. Posto je trziste relativno nepoznanica i u inkubacionoj fazi, logicno je da ce cijene varirati brze i ekstremnije nego recimo jedan dolar.
Ali moras imati na umu koliko dugo postoji dolar (citaj fiat valute generalno), a koliko dugo crypto.
Cinjenica je da je monetarni sistem dobrano ostario, te da je davno bilo vrijeme unaprijediti ga. Realno, haman postoji koliko i moderna civilizacija.
Ako gledas temelje drustva, monetarni sistem, politicki sistem i obrazovni sistem cine osnovu.

Obrazovni sistem je dozivio revoluciju u posljednjih 200 godina, i opet se smatra da je danasnji obrazovni sistem “zastario” uzevsi u obzir koliko je drustvo napredovalo.

Politicki sistem je također doživio nekoliko reformi, i iako postoje razne kritike, cinjenica je da se stvari ipak mijenjaju. Koliko brzo i efikasno - to je sad za debate, ali da postoji promjena - postoji.

E sad monetarni sistem naizgled ostaje nepromjenjen stoljecima. Jedina stvar koja se promijenila jeste centralizovanje i posrednistvo. Sad za kupovinu ima toliko posrednika. Te trgovina,te aplikacija, te karticni sistem, te bankovni posrednik, i to je cak pojednostavljeno.

Zasto bi cryptovaluta bila prosta kao fiat novac?
Zasto ne bismo imali vakutu koji moze sama vrsiti neke druge funkcije? Posto je neefikasno imati jednog posrednika koji radi SVE funkcije, zasto ne bismo omogucili komunikaciju kritpovaluta međusobno, zajednicki rad, vise mozdanih vijuga i bolju komunikaciju?

Cijene variraju ali to je jer se ne zna stvarna vrijednost ovog sjemena promjene. Ali i to ce se stabilizirati, pa ce jednog dana btc imati konkretnu stabilnu vrijednost, i tada ces moci reci da je btc uveo svijet u reformu.
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#14728 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dozer »

diablobih wrote: 15/12/2021 11:43
Dozer wrote: 15/12/2021 11:37 Kad udje u sve? Jbg, da smo svi bili pametni 2009, danas bismo svi bili mlijarderi... Ne kontam cemu toliko negiranje necega sto trenutno ne kosta nista...? Ni BTC 2008. nije kostao nista, dijelio se kao nagrada u igricama. A 2011. kostao 1$. Danas...?
Ne normalno sve, ali nekih desetak shitcoina, sa 3 kao solidna projekta od coina i onda malo eth koji je smece, a sve ostalo imam u BTC, a prebacujem sve u BSV postepeno.

Ne kosta nista, a govori da mineas preko telefona, ali ustvari ne mineas. Pa ti govori daj podatke, pa daj KYC, pa daj prijatelja da dobijes jos imaginarnih coina, pa daj i oni moraju isto sve uraditi ako neces da izgubis sto si "zaradio" od njih. Tako ne radi nijedan normalan coin osim scam coina.

Pi je bukvalno rasulo koje prati sve trendove scam coina i ultimativno rug pulla. Znaci ne brinem se ja da ce oni izaci na market i reci coin kosta 0.0000000000001, tamo neces moci ni isplatiti kao squid game coin, nego ce ti obecavati kako ces sviju mi moci uskoro exchangeati coin i pljas, rug pull.
Pa ogromna vecina coina, ukljucujuci i BTC, pocela je isto, pobogu....
Eto, svi ste znali i kontali sta je BTC 2008/09.... Jes(mo)te, al' u qrcu. 99% ucesnika teme nije ni znalo za BTC i crypto do 2017 :lol:

Al' nebitno. Ne kontam cemu otpor prema Pi... Pa da bude najobicniji shit coin na kraju, ala SHIB i DOGE, izlaskom na berzu ce se kreirati vrijednost samo na bazi 30M ukljucenih ljudi.
Neka bude 50% toga, i neka svako gurne jos 100$, eto ti rasta vrijednosti od 200% za dan.
Neka bude samo to zarada, dosta je za ulaganje od 0.

Niko vas ne tjera, pobogu...pa ne znam cemu pljuvacina i rasprava. :lol:
Last edited by Dozer on 15/12/2021 14:47, edited 1 time in total.
User avatar
Dinostula
Posts: 3600
Joined: 30/04/2009 19:10
Location: Sarajevo
Contact:

#14729 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dinostula »

Dozer wrote: 15/12/2021 14:38
diablobih wrote: 15/12/2021 11:43
Ne normalno sve, ali nekih desetak shitcoina, sa 3 kao solidna projekta od coina i onda malo eth koji je smece, a sve ostalo imam u BTC, a prebacujem sve u BSV postepeno.

Ne kosta nista, a govori da mineas preko telefona, ali ustvari ne mineas. Pa ti govori daj podatke, pa daj KYC, pa daj prijatelja da dobijes jos imaginarnih coina, pa daj i oni moraju isto sve uraditi ako neces da izgubis sto si "zaradio" od njih. Tako ne radi nijedan normalan coin osim scam coina.

Pi je bukvalno rasulo koje prati sve trendove scam coina i ultimativno rug pulla. Znaci ne brinem se ja da ce oni izaci na market i reci coin kosta 0.0000000000001, tamo neces moci ni isplatiti kao squid game coin, nego ce ti obecavati kako ces sviju mi moci uskoro exchangeati coin i pljas, rug pull.
Pa ogromna vecina coina, ukljucujuci u BTC, pocela je isto, pobogu....
Eto, svi ste znali i kontali sta je BTC 2008/09.... Jes(mo)te, al' u qrcu. 99% ucesnika teme nije ni znalo za BTC i crypto do 2017 :lol:

Al' nebitno. Ne kontam cemu otpor prema Pi... Pa da bude najobicniji shit coin na kraju, ala SHIB i DOGE, izlaskom na berzu ce se kreirati vrijednost samo na bazi 30M ukljucenih ljudi.
Neka bude 50% toga, i neka svako gurne jos 100$, eto ti rasta vrijednosti od 200% za dan.
Neka bude samo to zarada, dosta je za ulqganje od 0.

Niko vas ne tjera, pobogu...pa ne znam cemu pljuvacina i rasprava. :lol:
Ma ja kopam samo da ne bude sutra ko onaj lik sto je srao po Bitcoinu 2011 pa ga pitali danas je li ziv a on odgovorio "Ziv ali mrtav iznutra." :lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#14730 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dozer »

Pa ni danas ne mogu prezaliti, i vjerovatno necu do kraja zivota, sto zivim u ovoj vukojebini iz koje se 2011. nije mogao kupiti BTC kad je bio 1$.
Pokusao kupoti 200 komadq na Coinbase-u, nije mohlo iz BiH, i....jbg danas. Kad je konacno moglo iz BiH 2018. ili 2019., tad je bilo gotovo.

A BTC nije imao bazu korisnika od 30M sve do 2019., cini mi se....

Zasto da se, eventualno, zajebem 2x?
Last edited by Dozer on 15/12/2021 14:52, edited 1 time in total.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#14731 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Diverse »

Dinostula wrote: 15/12/2021 14:46
Dozer wrote: 15/12/2021 14:38
Pa ogromna vecina coina, ukljucujuci u BTC, pocela je isto, pobogu....
Eto, svi ste znali i kontali sta je BTC 2008/09.... Jes(mo)te, al' u qrcu. 99% ucesnika teme nije ni znalo za BTC i crypto do 2017 :lol:

Al' nebitno. Ne kontam cemu otpor prema Pi... Pa da bude najobicniji shit coin na kraju, ala SHIB i DOGE, izlaskom na berzu ce se kreirati vrijednost samo na bazi 30M ukljucenih ljudi.
Neka bude 50% toga, i neka svako gurne jos 100$, eto ti rasta vrijednosti od 200% za dan.
Neka bude samo to zarada, dosta je za ulqganje od 0.

Niko vas ne tjera, pobogu...pa ne znam cemu pljuvacina i rasprava. :lol:
Ma ja kopam samo da ne bude sutra ko onaj lik sto je srao po Bitcoinu 2011 pa ga pitali danas je li ziv a on odgovorio "Ziv ali mrtav iznutra." :lol:
Pa upravo na tome su i bazirali cijeli sistem, vrlo genijalno! Niko ne odustaje jer razmislja na taj nacin - da ne bude sutra da sam se zeznuo. A bazirati cijeli projekat na tom psiholoskom fenomenu znaci vrlo sumnjivu pozadinu cijelog projekta, karaktera ljudi koji su ga smislili, i zadnjih namjera. Po meni, samo zbog te cinjenice, od toga nece biti nista.
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#14732 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dozer »

I opet - sta bi bila njihova poenta toga?

Btw, o kakvim reklamama na njihovoj App pricate? Tu se nikad nije pojavilo nista sto nije vezano za Pi projekat, pa mi je nejasno od cega to zaradjuju....kojih i cijih reklama?

Pogledajte ovo - https://www.coingecko.com/en/coins/voxies

Jucer izasao na Binance, danas dobacio do 4,5$.
Jucerasnji rast 1.900%.
Za 7 dana ce doci na preko 10$.Gaming.....

Usput, Pi je izbacio full WP.
Last edited by Dozer on 15/12/2021 15:14, edited 1 time in total.
User avatar
Dinostula
Posts: 3600
Joined: 30/04/2009 19:10
Location: Sarajevo
Contact:

#14733 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dinostula »

Dozer wrote: 15/12/2021 14:53 I opet - sta bi bila njihova poenta toga?

Btw, o kakvim reklamama na njihovoj App pricate? Tu se nikad nije pojavilo nista sto nije vezano za Pi projekat, pa mi je nejasno od cega to zaradjuju....kojih i cijih reklama?

Pogledajte ovo - https://www.coingecko.com/en/coins/voxies

Jucer izasao na Binance, danas dobacio do 4,5$.
Jucerasnji rast 1.900%.
Za 7 dana ce doci na preko 10$.Gaming.....
Je li ko Thetan Arena ili moras se uvaliti u kripto da igras ? :D
User avatar
Dinostula
Posts: 3600
Joined: 30/04/2009 19:10
Location: Sarajevo
Contact:

#14734 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dinostula »

Evo upravo usao na PI kad ubacili reklame o kojima se prica. :lol:
gold'n'brown
Posts: 1613
Joined: 20/02/2007 16:20

#14735 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by gold'n'brown »

2008 i 2009 nije ni bilo BTC-a jer je prva verzija blockchaina implementirana 2009.
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#14736 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by azdralovic »

Dinostula wrote: 15/12/2021 15:31 Evo upravo usao na PI kad ubacili reklame o kojima se prica. :lol:
na iOS nema reklama jos uvijek
User avatar
Dinostula
Posts: 3600
Joined: 30/04/2009 19:10
Location: Sarajevo
Contact:

#14737 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dinostula »

azdralovic wrote: 15/12/2021 15:41
Dinostula wrote: 15/12/2021 15:31 Evo upravo usao na PI kad ubacili reklame o kojima se prica. :lol:
na iOS nema reklama jos uvijek
Na dobrovoljnoj je bazi imas opciju na profilu da upalis ili ugasis mada mi nije jos nijedna reklama dosla.
User avatar
Dinostula
Posts: 3600
Joined: 30/04/2009 19:10
Location: Sarajevo
Contact:

#14738 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dinostula »

Evo ako hoce neko da proba Crypotab za Bitcoin.Evo i moj link

https://cryptotabbrowser.com/31067582

Ne znam je li neko probavao da li ovo radi ? :D
delina
Posts: 114
Joined: 07/02/2007 14:10

#14739 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by delina »

Dozer wrote: 15/12/2021 14:51 Pa ni danas ne mogu prezaliti, i vjerovatno necu do kraja zivota, sto zivim u ovoj vukojebini iz koje se 2011. nije mogao kupiti BTC kad je bio 1$.
Pokusao kupoti 200 komadq na Coinbase-u, nije mohlo iz BiH, i....jbg danas. Kad je konacno moglo iz BiH 2018. ili 2019., tad je bilo gotovo.

A BTC nije imao bazu korisnika od 30M sve do 2019., cini mi se....

Zasto da se, eventualno, zajebem 2x?
Hm, drag je meni Pi, on me i uvukao u crypto, ali mislim da KYC neće završiti ni 10 mil korisnika, što je dobro na neki način, jer će i CS biti manji, jednom kad ode na neki exchange. Komplikovano do bola, a posebno sada sa ovim lockom i pizdarijama, to neće skontat ni 10% od tih 30mil.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#14740 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by un1ted »

Dozer wrote: 15/12/2021 14:38 Niko vas ne tjera, pobogu...pa ne znam cemu pljuvacina i rasprava.
Ne tjera niko, ali kako fino diskutujes na temama gdje si stručnjak, bilo bi dobro i ovdje tako, ne samo od tebe, već od svih nas. Zašto? Zato sto sam nasjeo na priču 2009 godine da se btc koristi za drogu i ubistva. Zato ga nisam ni kupio :)

Sto se pi tiče, na osnovu čega postoji tvrdnja za neku vrijednost? Koliko novca je potrebno da bi PI bio 1$ (primjer) i sta treba da se ostvari za to?

Nemam ja otpora, ali neko ce se upecati i mislim da je scam, od kojeg vecina nece vidjeti nikakvu zaradu. Mozda sam previse subjektivan jer sam isto mislio za ETN pa namajnao 10tak hiljada i na kraju ništa od miliona :D
Dovoljno je pogledati whitepaper, kakva je tokenomija, korisnost, koja mu je svrha, kakav je to POW sa telefona, koja je njihova korist, kakav je dugoročan razvoj situacije?
:thumbup:
Avonmusk
Posts: 449
Joined: 30/09/2021 21:26

#14741 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Avonmusk »

Dozer wrote: 15/12/2021 14:51 Pa ni danas ne mogu prezaliti, i vjerovatno necu do kraja zivota, sto zivim u ovoj vukojebini iz koje se 2011. nije mogao kupiti BTC kad je bio 1$.
Pokusao kupoti 200 komadq na Coinbase-u, nije mohlo iz BiH, i....jbg danas. Kad je konacno moglo iz BiH 2018. ili 2019., tad je bilo gotovo.

A BTC nije imao bazu korisnika od 30M sve do 2019., cini mi se....

Zasto da se, eventualno, zajebem 2x?
Coinbase ne moze ni danas iz bosne.

Ovaj cryptotab radi, al treba vremena ako sam kopas, meni licno je bolji brave , jes da se skuplja sica al brze se vidi nego na ct.
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#14742 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by azdralovic »

un1ted wrote: 16/12/2021 15:35
Dozer wrote: 15/12/2021 14:38 Niko vas ne tjera, pobogu...pa ne znam cemu pljuvacina i rasprava.
Ne tjera niko, ali kako fino diskutujes na temama gdje si stručnjak, bilo bi dobro i ovdje tako, ne samo od tebe, već od svih nas. Zašto? Zato sto sam nasjeo na priču 2009 godine da se btc koristi za drogu i ubistva. Zato ga nisam ni kupio :)

Sto se pi tiče, na osnovu čega postoji tvrdnja za neku vrijednost? Koliko novca je potrebno da bi PI bio 1$ (primjer) i sta treba da se ostvari za to?

Nemam ja otpora, ali neko ce se upecati i mislim da je scam, od kojeg vecina nece vidjeti nikakvu zaradu. Mozda sam previse subjektivan jer sam isto mislio za ETN pa namajnao 10tak hiljada i na kraju ništa od miliona :D
Dovoljno je pogledati whitepaper, kakva je tokenomija, korisnost, koja mu je svrha, kakav je to POW sa telefona, koja je njihova korist, kakav je dugoročan razvoj situacije?
:thumbup:
Zamijeni sad u recenici PI sa Doge, Shiba itd... i odgovori na ista pitanja :)
User avatar
Dinostula
Posts: 3600
Joined: 30/04/2009 19:10
Location: Sarajevo
Contact:

#14743 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dinostula »

Avonmusk wrote: 16/12/2021 21:51
Dozer wrote: 15/12/2021 14:51 Pa ni danas ne mogu prezaliti, i vjerovatno necu do kraja zivota, sto zivim u ovoj vukojebini iz koje se 2011. nije mogao kupiti BTC kad je bio 1$.
Pokusao kupoti 200 komadq na Coinbase-u, nije mohlo iz BiH, i....jbg danas. Kad je konacno moglo iz BiH 2018. ili 2019., tad je bilo gotovo.

A BTC nije imao bazu korisnika od 30M sve do 2019., cini mi se....

Zasto da se, eventualno, zajebem 2x?
Coinbase ne moze ni danas iz bosne.

Ovaj cryptotab radi, al treba vremena ako sam kopas, meni licno je bolji brave , jes da se skuplja sica al brze se vidi nego na ct.
Cryptotab za 6h ces skupit 1 cent sa preko 3000 h/s a cudan miris plastike kao da komp gori da ne spominjem,kako god okrenes ne isplati se i mislim da steti racunaru i procesoru.
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#14744 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dozer »

delina wrote: 16/12/2021 14:26
Dozer wrote: 15/12/2021 14:51 Pa ni danas ne mogu prezaliti, i vjerovatno necu do kraja zivota, sto zivim u ovoj vukojebini iz koje se 2011. nije mogao kupiti BTC kad je bio 1$.
Pokusao kupoti 200 komadq na Coinbase-u, nije mohlo iz BiH, i....jbg danas. Kad je konacno moglo iz BiH 2018. ili 2019., tad je bilo gotovo.

A BTC nije imao bazu korisnika od 30M sve do 2019., cini mi se....

Zasto da se, eventualno, zajebem 2x?
Hm, drag je meni Pi, on me i uvukao u crypto, ali mislim da KYC neće završiti ni 10 mil korisnika, što je dobro na neki način, jer će i CS biti manji, jednom kad ode na neki exchange. Komplikovano do bola, a posebno sada sa ovim lockom i pizdarijama, to neće skontat ni 10% od tih 30mil.
Mislim da ce broj KYC biti blize 25M nego 10.
A lockup manje vise. Moze se, a i ne mora. Ja cu zakljucati 50% na godinu, s ostatkom vrtiti.
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#14745 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dozer »

un1ted wrote: 16/12/2021 15:35 Ne tjera niko, ali kako fino diskutujes na temama gdje si stručnjak, bilo bi dobro i ovdje tako, ne samo od tebe, već od svih nas. Zašto? Zato sto sam nasjeo na priču 2009 godine da se btc koristi za drogu i ubistva. Zato ga nisam ni kupio :)

Sto se pi tiče, na osnovu čega postoji tvrdnja za neku vrijednost? Koliko novca je potrebno da bi PI bio 1$ (primjer) i sta treba da se ostvari za to?

Nemam ja otpora, ali neko ce se upecati i mislim da je scam, od kojeg vecina nece vidjeti nikakvu zaradu. Mozda sam previse subjektivan jer sam isto mislio za ETN pa namajnao 10tak hiljada i na kraju ništa od miliona :D
Dobro si nasjeo. Ja tu pricu nisam ni cuo, ali svejedno ga nisam mogao kupiti iz BiH. I za to uredno nabijem na neku stvar bosnjacke, hrvatske i srpske politicare koji su od ove zemlje napravili zemlju treceg svijeta, na nivou africkih vukojebina. Moje strucno misljenje o tome :D

Sto se tice Pi, stvar je ovakva:
- Ljudi grade vlastiti ekosistem u kojem ce Pi biti glavna valuta.
- Za svaki ekosistem najbitnija je baza korisnika, a 30M trenutnih korisnika je vise nego velika baza, pogotovo gledajuci sve ostale coine, pa i BTC (sto navedoh vec ranije)
- Koliko je novca potrebno da bi Pi imao vrijednost 1$ - zavisi od MS, CS i TS, i broja korisnika/interesenata. Ponuda i potraznja su uvijek osnovni elementi bilo cega u sta je ukljucen novac.
- Da bi se to ostvarilo, mora postojati odredjena doza povjerenja, na prvom mjestu, a zatim i odredjena kolicina novca koji ce podrzati projekat. I opet kazem, 30M korisnika je ogromna pocetna baza, kakvu nije imao bukvalno nijedan coin do sada. Ako samo 50% toga ulozi samo 100$, to ce biti inicijalni pump od 1.500 000.000$ za 24h. A vidjeces da ce biti minimalno 3x ovoliko, jer ce gomila ljudi koji ga nisu "majnali" na mobu skociti na njega cim izadje na berzu. Onda dolazimo do CS, pa cemo vidjeti i cijenu.

A cuvaj taj ETN. Jeste da mu je MC sad nekih 188M (a vidi gornje predvidjanje za Pi). Ne trazi ti jesti, a predvidjanje za 5 godina je da ce dobaciti blizu 500% od danas. Nece biti neka pljacka na 10.000 kom, ali "kopaj" i dalje, nakupi 50.000 kom., pa ce to onda biti 2.500$. Ali drago mi je da si naveo ETN. Znas li koliko ETN ima trenutno registrovanih korisnika? Oko 4M. To je skoro 9x manje nego ima Pi vec sad :D
Ovo ti moze biti i komparativni vodic o pocetnoj cijeni Pi.
Dovoljno je pogledati whitepaper, kakva je tokenomija, korisnost, koja mu je svrha, kakav je to POW sa telefona, koja je njihova korist, kakav je dugoročan razvoj situacije?
Pa jesi li pogledao Pi WP sad? Pogledaj - https://minepi.com/white-paper

A onda, za sve koji, ipak, zele da udju u ovo, pa sta bude neka bude ref - Join Pi
Last edited by Dozer on 17/12/2021 12:01, edited 3 times in total.
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#14746 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dozer »

Avonmusk wrote: 16/12/2021 21:51
Dozer wrote: 15/12/2021 14:51 Pa ni danas ne mogu prezaliti, i vjerovatno necu do kraja zivota, sto zivim u ovoj vukojebini iz koje se 2011. nije mogao kupiti BTC kad je bio 1$.
Pokusao kupoti 200 komadq na Coinbase-u, nije mohlo iz BiH, i....jbg danas. Kad je konacno moglo iz BiH 2018. ili 2019., tad je bilo gotovo.

A BTC nije imao bazu korisnika od 30M sve do 2019., cini mi se....

Zasto da se, eventualno, zajebem 2x?
Coinbase ne moze ni danas iz bosne.

Ovaj cryptotab radi, al treba vremena ako sam kopas, meni licno je bolji brave , jes da se skuplja sica al brze se vidi nego na ct.
Znam. Ali te nesretne 2011. i nije bilo bas izbora i mogucnosti za kupovinu BTC uopste.

Danas je opet slicna situacija, ali ovaj put radi domacih banaka i njihovih besmislica s blokiranjem transakcija prema crypto portalima. Da sve bude gore, idioti su blokirali i gomilu finansijskih procesora koji ne sluze samo za Crypto, nego i za gomilu drugih stvari, poput Netellera, Skrilla-a, AdvCash, itd.itd.
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#14747 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dozer »

azdralovic wrote: 15/12/2021 15:41
Dinostula wrote: 15/12/2021 15:31 Evo upravo usao na PI kad ubacili reklame o kojima se prica. :lol:
na iOS nema reklama jos uvijek
Je ne znam gdje vi vidite te reklame.... Ja nikad ne vidjeh ni jednu... Dajte kakav screenshot
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#14748 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by emotivac »

Na koji način je najbolje, najbrže i NAJSIGURNIJE isplatit novac sa binance ili coinbase ? Imam finih para (1000$+) u kriptovalutama pa bih htio to sad podići, a nisam nikad podizao KEŠ (paypal, cc, bank) već samo slao na druge wallete.

EDIT: Jel koristi neko BCX za isplatu na banku ?
Last edited by emotivac on 17/12/2021 12:58, edited 1 time in total.
zigson
Posts: 3015
Joined: 04/04/2015 22:17

#14749 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by zigson »

Ima li ko da bi kupio $750 USDT Sarajevo i okolina
User avatar
Dinostula
Posts: 3600
Joined: 30/04/2009 19:10
Location: Sarajevo
Contact:

#14750 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dinostula »

Dozer wrote: 17/12/2021 12:21
azdralovic wrote: 15/12/2021 15:41

na iOS nema reklama jos uvijek
Je ne znam gdje vi vidite te reklame.... Ja nikad ne vidjeh ni jednu... Dajte kakav screenshot
Ne znam kako nisi vidio obavijest kad su napisali bukvalno popup prozor iskocio a imas u Profile opciju Ads da je ukljucis i iskljucis.Nisam vidio nijedne reklma jer ne ulazim na aplikaciju nikako osim kad trebam da pokrenem novo kopanje.
Post Reply