Bitcoin & crypto svijet

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderators: ExNihilo, anex

henjin

#12901 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by henjin »

phillie wrote: 11/05/2021 16:54 Ako usvoje zakon (bilo kakav) o crypto-u, da li ce to za inostrane mjenjacnice znaciti da ce dopustati i normalne uplate/isplate sa nasim karticama, a ne da idemo preko nekih petih desetih kanala do/sa mjenjacnice?

Sto je bio pad, zna li se sta :D :D
Problem sa uplatama nije zbog neregulisanja cryptoa neg zato sto smo na crnoj/sivoj listi za zemlje rizika od finansiranja terorizma i pranja novca... nista nam ne bi olaksalo regulisanje kriptoa kada je to problem...
medo-medo

#12902 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by medo-medo »

henjin wrote: 11/05/2021 17:05
phillie wrote: 11/05/2021 16:54 Ako usvoje zakon (bilo kakav) o crypto-u, da li ce to za inostrane mjenjacnice znaciti da ce dopustati i normalne uplate/isplate sa nasim karticama, a ne da idemo preko nekih petih desetih kanala do/sa mjenjacnice?

Problem sa uplatama nije zbog neregulisanja cryptoa neg zato sto smo na crnoj/sivoj listi za zemlje rizika od finansiranja terorizma i pranja novca... nista nam ne bi olaksalo regulisanje kriptoa kada je to problem...

nije tačno da je BiH na nekoj sivoj ili specijalnoj listi.
Mi smo u rangu non-EU zemalja jugoistočne Evrope.
To što kartice ne prolazi je isključivo do kripto mjenjačnica i naših banaka

- Kripto mjenjačnice same odlučuje koje zemlje će akceptirati, bazirano na svojim subjektivnim i objektivnim kriteririjima ili političkim uticajem.
- Domaće banke također mogu blokirati kanale, ali se banke ne pitaju apsolutno ništa, one su pod čizmom Agencije za bankarstvo, koja je opet pod dirigentskom palicom vlasti, koja zabranjaju šta hoće i kako hoće.

Dokaz vam je da sve non-EU zemlje jugoistočne Evrope, kao i mnogo durge, van EU ili čak u EU, IMAJU iste probleme sa mjenjačnicama kao i mi.
A ako nemaju, onda je do naših banaka, jer često u nekim bankama prolazi , a u nekim ne.
Ali to vam je više pitanje za Ustavnog suda BiH, da li Agencija za bankarstvo ima pravo ucjenjivati banke i određivati šta smiješ kupovati a šta ne.
Prvo su blokriali ino kladionice, sad kripto mjenjačnice. Pokušali su blokirati prije par godina narudžbe iz inostranstva (amazon, aliexpress i drugi.), ali im nije prošlo. Ali vidim slabo se ko buni, pa je za očekivati da uskoro blokiraju i nešto esencijalnije.
phillie

#12903 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by phillie »

To hocu da kazem, nama donosenje zakona nista ne znaci, imacemo iste probleme oko uplate/isplate,samo sto cemo biti duzni placati porez.
Ili u prevodu, daj ti nama a ti se snalazi kako znas i umijes.
slyrip

#12904 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by slyrip »

Latte wrote: 11/05/2021 15:57
srce_ruke_lopata wrote: 11/05/2021 02:33 Jel iko uložio šta u AMC, ima li kakve fajde za GME 2.0?
Iz Gme sam izašao, ali i dalje je moguća opcija squeeza jer je shortan do beskraja.

U amcu sam još uvijek i čini se trenutno izgledniji.
U ovom momentu sve dionice koje se mogu posuditi su posuđene i cijena za posudbu je prosječno 219%

Trenutno je amc na 10.25 dolara, tj +5% za danas.
219% na godisnjem nivou?
Isplati se i posudjivati :D
slyrip

#12905 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by slyrip »

phillie wrote: 11/05/2021 17:46 To hocu da kazem, nama donosenje zakona nista ne znaci, imacemo iste probleme oko uplate/isplate,samo sto cemo biti duzni placati porez.
Ili u prevodu, daj ti nama a ti se snalazi kako znas i umijes.
Nadam se da ce porez biti do 10% nikako vise!
Mislim da bi fer bilo 5%, i svi bi izbjegavali crypto kartice. Samim tim vise poreza.
medo-medo

#12906 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by medo-medo »

kolege, od prijedloga zakona do objave zakona je duuuuuuuuuuuuuuuuuuuuug put, čak i kada postoji zajednički interes.
a ovaj kripto zakon, iskreno mislim, da nije u top priortitetima nijednoj stranci ili vladi.
Velkoski

#12907 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Velkoski »

ne kontam kakav dodatni porez je uopšte u pitanju? pa i sada postoji "porez na dohodak" i sada kao treba još dodatni ili šta? :mrgreen:

inače, ako ćuko nije skočio nakon ovog tvita neće više ni skakati, Shiba zadnja nada kada je u pitanju shitcoin :mrgreen:
Industrialyzer

#12908 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Industrialyzer »

Da li neko ZAISTA razumije nacin funkcionisanja btc ili neke druge valute, cini mi se da ovdje ljudi hoce da se kockaju, a da to izgleda profinjenije :mrgreen:
Velkoski

#12909 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Velkoski »

nije ovo kocka, ovo je investicija :mrgreen:
Industrialyzer

#12910 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Industrialyzer »

Velkoski wrote: 11/05/2021 19:32 nije ovo kocka, ovo je investicija :mrgreen:
Detaljno proucena i nimalo pokretana hajpom iz medija :mrgreen:
kB27

#12911 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by kB27 »

Industrialyzer wrote: 11/05/2021 19:30 Da li neko ZAISTA razumije nacin funkcionisanja btc ili neke druge valute, cini mi se da ovdje ljudi hoce da se kockaju, a da to izgleda profinjenije :mrgreen:
Crypto gamblers, sta mislis sto su ove cuke cuke - umjesto da udjes u Premier i kazes Kad pocinje trka, daj mi na tricu i peticu, ovdje kupis shibe. :mrgreen:
Saje

#12912 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Saje »

Zanima me sljedece, imam nalog na binance, kripto kupujem preko visa kartice, medjutim danas kada sam krenuo da otkljucam karticu covjek koji radi u banci kaze da je zabranjeno trgovati kriptovalutama jer nisu zakonski regulisane i da preko kartice necu moci. Pa me zanima jel stvarno istina ili?
ChataDodajStaHoces

#12913 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by ChataDodajStaHoces »

Saje wrote: 11/05/2021 20:42 Zanima me sljedece, imam nalog na binance, kripto kupujem preko visa kartice, medjutim danas kada sam krenuo da otkljucam karticu covjek koji radi u banci kaze da je zabranjeno trgovati kriptovalutama jer nisu zakonski regulisane i da preko kartice necu moci. Pa me zanima jel stvarno istina ili?
Meni su u dva navrata odobrovali transakciju nakon poziva telefonom i prebacivanja na AdvCash. Ako ti kao vlasnik odobravas tu transakciju ne vidim problem. Otkud on zna da je za crypto. Direktno na binance ne mozes poloziti i moras koristiti neki third party
Saje

#12914 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Saje »

ChataDodajStaHoces wrote: 11/05/2021 21:22
Saje wrote: 11/05/2021 20:42 Zanima me sljedece, imam nalog na binance, kripto kupujem preko visa kartice, medjutim danas kada sam krenuo da otkljucam karticu covjek koji radi u banci kaze da je zabranjeno trgovati kriptovalutama jer nisu zakonski regulisane i da preko kartice necu moci. Pa me zanima jel stvarno istina ili?
Meni su u dva navrata odobrovali transakciju nakon poziva telefonom i prebacivanja na AdvCash. Ako ti kao vlasnik odobravas tu transakciju ne vidim problem. Otkud on zna da je za crypto. Direktno na binance ne mozes poloziti i moras koristiti neki third party
Evo odobrili su mi kupovinu preko interneta, taman krenuo da kupim nesta sa aliexpressa a prije toga pokusao direktno na binance i transakcije nisu uspjele. Zovem nakon toga da mi otkljucaju kupovinu i gospodin iz banke govori aliexpress je uredu ali crypto ne moze. Nakon sto su otkljucali prosle su obje evo.
shiljak

#12915 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by shiljak »

Bobi wrote: 11/05/2021 09:28
shiljak wrote: 11/05/2021 02:21 Nisam znao da sam pro, shiba
Ma ovo ti prebacuju iz doge na shibu, biti ce ping pong kao da vidim :D.
a možda i iz bitcoina :D gledao sam sinoć kako dok bitcoin krešira shiba raste :D
Last edited by shiljak on 11/05/2021 22:37, edited 1 time in total.
henjin

#12916 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by henjin »

medo-medo wrote: 11/05/2021 17:26

- Kripto mjenjačnice same odlučuje koje zemlje će akceptirati, bazirano na svojim subjektivnim i objektivnim kriteririjima ili političkim uticajem.
- Domaće banke također mogu blokirati kanale, ali se banke ne pitaju apsolutno ništa, one su pod čizmom Agencije za bankarstvo, koja je opet pod dirigentskom palicom vlasti, koja zabranjaju šta hoće i kako hoće.

Dokaz vam je da sve non-EU zemlje jugoistočne Evrope, kao i mnogo durge, van EU ili čak u EU, IMAJU iste probleme sa mjenjačnicama kao i mi.
A ako nemaju, onda je do naših banaka, jer često u nekim bankama prolazi , a u nekim ne.
Ali to vam je više pitanje za Ustavnog suda BiH, da li Agencija za bankarstvo ima pravo ucjenjivati banke i određivati šta smiješ kupovati a šta ne.
Prvo su blokriali ino kladionice, sad kripto mjenjačnice. Pokušali su blokirati prije par godina narudžbe iz inostranstva (amazon, aliexpress i drugi.), ali im nije prošlo. Ali vidim slabo se ko buni, pa je za očekivati da uskoro blokiraju i nešto esencijalnije.
E super ak su nas u medjuvremenu smakli... znam da sam ja zbog toga imao enormnih problema 2019te sa ino uplatama u BiH gdje sam morao prilagat hejbet papira... samo sto mi nisu trazili nalaze i krvnu sliku... sve je bilo uz obrazlozenje da je BiH na crnoj listi zbog visokog rizika pranja novca i finansiranja terorizma... Drago mi je da se to korigovalo... Nadam se onda da ce nas i ove ozbiljnije mjenjacnice uzet malo ozbiljnije kad se, u buducnosti, i to zakonski regulise onda...
shiljak

#12917 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by shiljak »

shiljak wrote: 08/05/2021 14:55
phillie wrote: 08/05/2021 14:40 A ima i ova varijacija na temu hahahah

https://www.coingecko.com/en/coins/dogelon-mars
Uzeo sam sad malo, neka stoji godinu :D Dobro su ga sročili, doge, elon, mars :D
Kupio ga i prodao naredni dan, a sad skočio jedno 250% u jednom danu, valjda kako je musk rekao da ide dogecoin raketa na mjesec :-D
medo-medo

#12918 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by medo-medo »

henjin wrote: 11/05/2021 22:36
medo-medo wrote: 11/05/2021 17:26

E super ak su nas u medjuvremenu smakli... znam da sam ja zbog toga imao enormnih problema 2019te sa ino uplatama u BiH gdje sam morao prilagat hejbet papira... samo sto mi nisu trazili nalaze i krvnu sliku... sve je bilo uz obrazlozenje da je BiH na crnoj listi zbog visokog rizika pranja novca i finansiranja terorizma... Drago mi je da se to korigovalo... Nadam se onda da ce nas i ove ozbiljnije mjenjacnice uzet malo ozbiljnije kad se, u buducnosti, i to zakonski regulise onda...
to je tačno, da smo jedan kratak period bili na sivoj listi, jer naši političari nisu mogli da se usuglase.... ali to je bilo više bilo tehničko pitanje i naš javašluk, nego da smo stavrno bili utočište za kriminlace
ali evo čitam opet nekidan, opet ne znaju da se dogovore :roll: i oper prijeti siva lista
https://bhrt.ba/neusvajanje-zakona-o-sp ... tu-fatf-a/
a što se tiče papira, banke gnjave i sa listom i bez liste. Ali to je sve zbog pritiska Agencije za bankarstvo.
phillie

#12919 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by phillie »

Ja ga kupio kad je bio 11 sad je 198 :kiss:
shiljak

#12920 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by shiljak »

phillie wrote: 11/05/2021 22:56 Ja ga kupio kad je bio 11 sad je 198 :kiss:
Trebamo mi napraviti coin DogeMoonMarsMuskCoin (DMMMC), diglo bi se za dva dana, top valuta :D
ChataDodajStaHoces

#12921 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by ChataDodajStaHoces »

Kakve su opcije withdrawl na Revoult, Wise ili N26 kartice? Npr iako sam u BiH, narucim karticu na neciju adresu vani. Ima li opcija lakse kupovine i withdrawala koristeci njih umjesto Crypterium.
phillie

#12922 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by phillie »

Nisam siguran, ali vjerujem da na mjenjacnici ne mozes koristiti tudju karticu (sa tudjim imenom), jer ce ti biti odbijena. Cim prije, moras po mjenjacnicama obaviti verifikacije racuna, koje znace tvoj selfie sa licnom kartom, verifikacija adrese, emaila, telefonskog broja i sl.
phillie

#12923 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by phillie »

shiljak wrote: 11/05/2021 22:40
shiljak wrote: 08/05/2021 14:55
phillie wrote: 08/05/2021 14:40 A ima i ova varijacija na temu hahahah

https://www.coingecko.com/en/coins/dogelon-mars
Uzeo sam sad malo, neka stoji godinu :D Dobro su ga sročili, doge, elon, mars :D
Kupio ga i prodao naredni dan, a sad skočio jedno 250% u jednom danu, valjda kako je musk rekao da ide dogecoin raketa na mjesec :-D
A ovo je ono sto je cini mi Latte (izvinjavam se ako sam pogrijesio) spominjao, da je najvece gubitke imao onda kad je odsupao od svog prvobitnog plana.

Samo Sabur Kriptasa Spasava :D

Meanwhile - Elon strikes again:

shiljak

#12924 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by shiljak »

Haha, to je lazni video, postave kao da je uzivo i nesto prica, a napisu u naslovu ko fol sta je rekao 🤣

Moguce sutra da bude novi tvit, rezultati ankete da li tesla da doda doge
phillie

#12925 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by phillie »

U govana yutuberskih :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Post Reply