Bitcoin & crypto svijet

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#101 Re: Bitcoins

Post by Alfons Kauders »

Thorgerson wrote:Gasi internet, bosnje provalile bitcoin.

Jbt zivot vi poredite poker i bitcoins...

:-) :lol:
Ma ja, ta ce Bosnjo!

(Narocito Bosnjo koji je na bitcoin budalashima uzimao pare od 2013 i kojeg je prije mjesec dana kontaktirao Reuters za informacije u vezi jedne istrage u Rusiji - a Bosnjo odgovorio da se vise ne bavi glupostima i ne zeli da ima ista s tim ljudima, te da mi se ni ime ne pominje u clanku)

Ali eto, nek ste vi "provalili" bitcoin i dosli prosvijetliti nas forumske trollove koji nemamo pojma o cemu pricamo. :D
Hendrix
Posts: 4112
Joined: 27/02/2004 00:00

#102 Re: Bitcoins

Post by Hendrix »

Paralela sa pokerom je presmijesna zaista, mislim da je ovde kraj za mene sto se tice ove rasprave. Isto tako onda mozemo reci i za Forex trgovanje, sutra Trump nesto objavi i cijena USD ode gore ili dole...ko zna sta ce Trump objaviti? Samsung napravi mobitel koji ima samozapaljivu bateriju i dionice odose dole...poker brate, samo poker. Nintendo izda PokemonGo i vrati se u igru sa dionicama u roku mjesec dana...i to opet ispuse nakon par mjeseci...gdje je vrijednost stvorena? Cijena nafte pala 70% radi cega i kako? Sta se promjenilo u roku par mjeseci? USA kontrolise sve markete i moze da se zajebaje kako hoce s njima ali je samo BTC manipulisan naravno.

Cisto primjera radi, alt coin STRATIS je u ova doba prosle godine objavio crowdfunding kampanju ili ti ICO, gdje je investiralo 509 ljudi ukupno. Danas taj coin vrijedi oko 150x vise nego tokom crowdfundinga nakon sto su poceli razvijati tehnologiju i partnerstva sa velikim biznisima i stvorili interes u marketima.

509 ljudi samo, Waves ICO koji je skupio oko 16 miliona dolara prosle godine je imao 6000 ulagaca...to je smijesan broj i govori koliko je zapravo sve ovo jos u pocetku i daleko od masovne primjene, a tada ce ovih 6000 ljudi biti milioneri ako izdrze da ne prodaju prije naravno.

Dva dugmeta na aparatu ba i nema puno rasprave, koji klinac ulaganje u bilo sta, poker sve.

Nemam volje nesto vise da ulazim dublje u temu, vi ste provalili sve sheme svaka cast. Jedino mi je zao sto neko mozda odluci da svoje znanje o kripto valutama bazira na vasim teorijama.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#103 Re: Bitcoins

Post by Alfons Kauders »

Hendrix wrote:Paralela sa pokerom je presmijesna zaista, mislim da je ovde kraj za mene sto se tice ove rasprave. Isto tako onda mozemo reci i za Forex trgovanje, sutra Trump nesto objavi i cijena USD ode gore ili dole...ko zna sta ce Trump objaviti? Samsung napravi mobitel koji ima samozapaljivu bateriju i dionice odose dole...poker brate, samo poker. Nintendo izda PokemonGo i vrati se u igru sa dionicama u roku mjesec dana...i to opet ispuse nakon par mjeseci...gdje je vrijednost stvorena? Cijena nafte pala 70% radi cega i kako? Sta se promjenilo u roku par mjeseci? USA kontrolise sve markete i moze da se zajebaje kako hoce s njima ali je samo BTC manipulisan naravno.
S tim da ti ne vidis razliku izmedju industrije (Nintendo) i spekulacije (bitcoin).
Cisto primjera radi, alt coin STRATIS je u ova doba prosle godine objavio crowdfunding kampanju ili ti ICO, gdje je investiralo 509 ljudi ukupno. Danas taj coin vrijedi oko 150x vise nego tokom crowdfundinga nakon sto su poceli razvijati tehnologiju i partnerstva sa velikim biznisima i stvorili interes u marketima.

509 ljudi samo, Waves ICO koji je skupio oko 16 miliona dolara prosle godine je imao 6000 ulagaca...to je smijesan broj i govori koliko je zapravo sve ovo jos u pocetku i daleko od masovne primjene, a tada ce ovih 6000 ljudi biti milioneri ako izdrze da ne prodaju prije naravno.
Kao sto rekoh, onaj ko je u piramidi ce najcesce braniti piramidu. Kad smatram da je bitcoin ubleha, samo zamisli sta mislim o tim "alt coin" glupostima?
Dva dugmeta na aparatu ba i nema puno rasprave, koji klinac ulaganje u bilo sta, poker sve.

Nemam volje nesto vise da ulazim dublje u temu, vi ste provalili sve sheme svaka cast. Jedino mi je zao sto neko mozda odluci da svoje znanje o kripto valutama bazira na vasim teorijama.
Ja sam svoje "teorije" godinama solidno naplacivao radeci upravo u toj nazovi-industriji, a ti?
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#104 Re: Bitcoins

Post by ExNihilo »

Ima jedan čiko. Zove se Robert Shiller. Dobitnik je Nobelove nagrade za behavioral finance. Uspješno je predvidio dot-com bubble. Uspješno je predvidio housing bubble. Imate tri pokušaja da pogodite šta kaže za bitcoin. :zoka:
Hendrix
Posts: 4112
Joined: 27/02/2004 00:00

#105 Re: Bitcoins

Post by Hendrix »

Kao sto rekoh, prodato...gasi mjesalicu, motaj kablove, ti si zaradio i sad spasavas neduzne zivote od gubitka para.

Plemenit cin zaista.

Za kraj cu samo ponoviti, da ljudi uloze pare koje su spremni izgubiti u bilo koji vid ulaganja, od pokera preko Nintenda do BTC-a.
Ci-Nick
Posts: 5179
Joined: 15/03/2015 17:38

#106 Re: Bitcoins

Post by Ci-Nick »

Hendrix wrote:Paralela sa pokerom je presmijesna zaista, mislim da je ovde kraj za mene sto se tice ove rasprave. Isto tako onda mozemo reci i za Forex trgovanje, sutra Trump nesto objavi i cijena USD ode gore ili dole...ko zna sta ce Trump objaviti? Samsung napravi mobitel koji ima samozapaljivu bateriju i dionice odose dole...poker brate, samo poker. Nintendo izda PokemonGo i vrati se u igru sa dionicama u roku mjesec dana...i to opet ispuse nakon par mjeseci...gdje je vrijednost stvorena? Cijena nafte pala 70% radi cega i kako? Sta se promjenilo u roku par mjeseci? USA kontrolise sve markete i moze da se zajebaje kako hoce s njima ali je samo BTC manipulisan naravno.

Cisto primjera radi, alt coin STRATIS je u ova doba prosle godine objavio crowdfunding kampanju ili ti ICO, gdje je investiralo 509 ljudi ukupno. Danas taj coin vrijedi oko 150x vise nego tokom crowdfundinga nakon sto su poceli razvijati tehnologiju i partnerstva sa velikim biznisima i stvorili interes u marketima.

509 ljudi samo, Waves ICO koji je skupio oko 16 miliona dolara prosle godine je imao 6000 ulagaca...to je smijesan broj i govori koliko je zapravo sve ovo jos u pocetku i daleko od masovne primjene, a tada ce ovih 6000 ljudi biti milioneri ako izdrze da ne prodaju prije naravno.

Dva dugmeta na aparatu ba i nema puno rasprave, koji klinac ulaganje u bilo sta, poker sve.

Nemam volje nesto vise da ulazim dublje u temu, vi ste provalili sve sheme svaka cast. Jedino mi je zao sto neko mozda odluci da svoje znanje o kripto valutama bazira na vasim teorijama.
Kažeš nije realno upoređivati poker i bitcoin a jest telefon koji ima upotrebnu vrijednost i bitcoin koji može ispariti bez traga.
Problem je u tome što iza bitcoina ne stoji novostvorena vrijednost i da se tu ne radi o rastu od par procenata nego o hiljadama procenata.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#107 Re: Bitcoins

Post by Alfons Kauders »

Hendrix wrote:Kao sto rekoh, prodato...gasi mjesalicu, motaj kablove, ti si zaradio i sad spasavas neduzne zivote od gubitka para.

Plemenit cin zaista.

Za kraj cu samo ponoviti, da ljudi uloze pare koje su spremni izgubiti u bilo koji vid ulaganja, od pokera preko Nintenda do BTC-a.
Ne. To pravilo ne vrijedi za "bilo koji vid ulaganja" vec spekulaciju.

Isto kao sto ne mozes porediti Nintendo sa bitcoinom, ne mozes porediti ni ulaganja penzionih fondova u drzavne obveznice s ulaganjem u digitalni ekvivalent slicica fudbalera.
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#108 Re: Bitcoins

Post by lijepa u dusi »

Moze li neko nama koji ne kapiramo objasniti ili makar pokusati objasniti kako je moguce da izmisljena valuta ikome ista vrijedi? Zaista ne razumijem, a interesuje me koje su sve mogucnosti. Guglajuci pronasla sam neke smjernice ali ne postoji nacin da postavim pitanja o nejasnocama, pa bih ovdje da krenem ispocetka, naravno ako ima dobrovoljaca da mi to u nekoliko recenica objasne :)
User avatar
forest gump
Posts: 861
Joined: 14/06/2012 23:19

#109 Re: Bitcoins

Post by forest gump »

lijepa u dusi wrote:Moze li neko nama koji ne kapiramo objasniti ili makar pokusati objasniti kako je moguce da izmisljena valuta ikome ista vrijedi? Zaista ne razumijem, a interesuje me koje su sve mogucnosti. Guglajuci pronasla sam neke smjernice ali ne postoji nacin da postavim pitanja o nejasnocama, pa bih ovdje da krenem ispocetka, naravno ako ima dobrovoljaca da mi to u nekoliko recenica objasne :)

Ne može ti to niko objasniti u 2-3 rečenice. Bitcoin i blockchain su genijalni koncepti.
User avatar
forest gump
Posts: 861
Joined: 14/06/2012 23:19

#110 Re: Bitcoins

Post by forest gump »

Ta kompleksnost uglavnom i jeste razlog što se levati hvataju u mrežu.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#111 Re: Bitcoins

Post by Alfons Kauders »

lijepa u dusi wrote:Moze li neko nama koji ne kapiramo objasniti ili makar pokusati objasniti kako je moguce da izmisljena valuta ikome ista vrijedi? Zaista ne razumijem, a interesuje me koje su sve mogucnosti. Guglajuci pronasla sam neke smjernice ali ne postoji nacin da postavim pitanja o nejasnocama, pa bih ovdje da krenem ispocetka, naravno ako ima dobrovoljaca da mi to u nekoliko recenica objasne :)
Bitcoin vrijedi ljudima koji imaju potrebu za anonimnim digitalnim transakcijama kojim se ne moze uci u trag. Ako nisi jedan od njih, onda ti jedino moze zatrebati ako postanes zrtva takvih - recimo ako fasujes neki ransomware par moras platiti par stoja Rusima da ti ne obrisu slike djece.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17947
Joined: 29/03/2014 19:20

#112 Re: Bitcoins

Post by jao_situacije »

Ci-Nick wrote:Staviš na ruletu jedan dolar na crvenu boju i pogodiš, pa tako sedam puta zaredom odigraš crvenu i naguraš na 128 $ i onda kada si taman planirao odustati odlučiš ponovo sve uložiti na crnu i uduplati jer nema šanse da bude crvena i osmi put zaredom.
Kad šipak opet crvena.
Nema stvaranja nove vrijednosti i naravno da se radi o balonu a kad će da eksplodira to ćemo da vidimo.
Zasad ga drže kinezi koji prave 90% prometa digitalnim valutama a sve zbog inflacije od 7% i zakonske regulative koja kaže da jedna osoba u godinu dana može u strane valute pretvoriti maksimalno 50.000 $.
drže ga krim organizacije
dok god je kriminala kripto valute opstaju bitcoin mujocoin klixcoin, nebitno
Hendrix
Posts: 4112
Joined: 27/02/2004 00:00

#113 Re: Bitcoins

Post by Hendrix »

Ili mozda da nosis novac na mobitelu i podignes pare na BTC bankomatima sirom svijeta, pogotovo Evrope...ali ovo ne ide u Alfonsovu pricu o mafijaskim potrebama za BTC. Ionako svaki exchange trazi KYC verifikaciju klijenata za imalo ozbiljniju sumu transfera, mafija pere pare otkako je mafije i uvijek ce naci nacina.

https://coinatmradar.com/
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#114 Re: Bitcoins

Post by Alfons Kauders »

Hendrix wrote:Ili mozda da nosis novac na mobitelu i podignes pare na BTC bankomatima sirom svijeta, pogotovo Evrope...ali ovo ne ide u Alfonsovu pricu o mafijaskim potrebama za BTC. Ionako svaki exchange trazi KYC verifikaciju klijenata za imalo ozbiljniju sumu transfera, mafija pere pare otkako je mafije i uvijek ce naci nacina.

https://coinatmradar.com/
https://coinatmradar.com/bitcoin-atm-near-me/

Impresivna mreza od skoro 200 ATM-ova na evropskom kontinentu sa vise od 500 miliona stanovnika. U BiH nula, ali ima u Srbiji i Hrvatskoj. Jarane, vise bankomata imas od Sebilja do BBI-a nego bitcoin bankomata u cijeloj Evropi.

Inace su pravo povoljni kad treba mijenjati BTC u EUR ili obratno. Vecina ce ti uzeti tek oko 6% :lol: Evo rekordera u Ljubljani: Buy 19.7%, Sell 10.1% :lol:
User avatar
forest gump
Posts: 861
Joined: 14/06/2012 23:19

#115 Re: Bitcoins

Post by forest gump »

Koja lakrdija tito mrtvi.
Hendrix
Posts: 4112
Joined: 27/02/2004 00:00

#116 Re: Bitcoins

Post by Hendrix »

Prije par godina je bila prica o mrtvom BTCu, bankomate niko nije ni sanjao...lik je platio pizzu sa 10.000BTC davno nekad...sve je relativno.

Fakat prestajem pisati na ovu temu, nema smisla, imate argumente sve fakat,...da bogdom te iste price nisam poslusao 2012. godine.
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#117 Re: Bitcoins

Post by lijepa u dusi »

Alfons Kauders wrote:
lijepa u dusi wrote:Moze li neko nama koji ne kapiramo objasniti ili makar pokusati objasniti kako je moguce da izmisljena valuta ikome ista vrijedi? Zaista ne razumijem, a interesuje me koje su sve mogucnosti. Guglajuci pronasla sam neke smjernice ali ne postoji nacin da postavim pitanja o nejasnocama, pa bih ovdje da krenem ispocetka, naravno ako ima dobrovoljaca da mi to u nekoliko recenica objasne :)
Bitcoin vrijedi ljudima koji imaju potrebu za anonimnim digitalnim transakcijama kojim se ne moze uci u trag. Ako nisi jedan od njih, onda ti jedino moze zatrebati ako postanes zrtva takvih - recimo ako fasujes neki ransomware par moras platiti par stoja Rusima da ti ne obrisu slike djece.
Ako se ne varam, iza svake valute mora postojati nesto sto opravdava njenu vrijednost. Stvarno sam ekonomski laik i ne shvatam kako sve to fercera ali onako zdravorazumno, ovo mi je logicno. Ako ja izmislim neku valutu i ubijedim ljude kako ona vrijedi, oni uloze novac u to, sta mene sprijecava da im pokupim pare i ostavim da izvise? Kupilo su maglu, jer iza moje valute ne postoje rezerve zlata koje opravdavaju njenu vrijednost. Iza bitcoina postoje? Kako uopste raste njegova vrijednost? I zasto bi cak i za te koji gotive te ilegalne transakcije imalo neku vrijednost? Izvini sto peglam ali nije mi jasno zasto bih kupila vrecu zraka. Sta mi znaci sto ta vreca zraka vrijedi 1000$ ako nikada necu doci u priliku da je imam kome prodati?
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#118 Re: Bitcoins

Post by Alfons Kauders »

lijepa u dusi wrote:
Alfons Kauders wrote:
lijepa u dusi wrote:Moze li neko nama koji ne kapiramo objasniti ili makar pokusati objasniti kako je moguce da izmisljena valuta ikome ista vrijedi? Zaista ne razumijem, a interesuje me koje su sve mogucnosti. Guglajuci pronasla sam neke smjernice ali ne postoji nacin da postavim pitanja o nejasnocama, pa bih ovdje da krenem ispocetka, naravno ako ima dobrovoljaca da mi to u nekoliko recenica objasne :)
Bitcoin vrijedi ljudima koji imaju potrebu za anonimnim digitalnim transakcijama kojim se ne moze uci u trag. Ako nisi jedan od njih, onda ti jedino moze zatrebati ako postanes zrtva takvih - recimo ako fasujes neki ransomware par moras platiti par stoja Rusima da ti ne obrisu slike djece.
Ako se ne varam, iza svake valute mora postojati nesto sto opravdava njenu vrijednost. Stvarno sam ekonomski laik i ne shvatam kako sve to fercera ali onako zdravorazumno, ovo mi je logicno. Ako ja izmislim neku valutu i ubijedim ljude kako ona vrijedi, oni uloze novac u to, sta mene sprijecava da im pokupim pare i ostavim da izvise? Kupilo su maglu, jer iza moje valute ne postoje rezerve zlata koje opravdavaju njenu vrijednost. Iza bitcoina postoje? Kako uopste raste njegova vrijednost? I zasto bi cak i za te koji gotive te ilegalne transakcije imalo neku vrijednost? Izvini sto peglam ali nije mi jasno zasto bih kupila vrecu zraka. Sta mi znaci sto ta vreca zraka vrijedi 1000$ ako nikada necu doci u priliku da je imam kome prodati?
Pa to i jest fol - sto bitcoin zapravo i nije valuta, vec roba.

Kod monetarne jedinice je lako utvrditi vrijednost, dok je kod robe to vec subjektivno.

Neko ce kupiti Picassa za 20 eura na buvljaku, ne znajuci sta je kupio, a neko bi identicno djelo platio 20,000 eura. Neko ce pogledati sliku i kontati da gleda skrabotine za smece, a neko ce prepoznati Picassa.

Tako neki u bitcoinu prepoznaju vrijednost, a neki ne. To sto bitcoin nekom subjektivno "vrijedi" koliko vrijedi, a nekom ne vrijedi nista, je dodatni argument za gledanje na bitcoin kao vrstu robe, odnosno mehanizam za spekulaciju.

Generalno, cijeli naziv "cryptocurrency" je pogresan, jer se ovdje ne radi o valutama.
Hendrix
Posts: 4112
Joined: 27/02/2004 00:00

#119 Re: Bitcoins

Post by Hendrix »

Nevezano za BTC...od vremena kada pokrice dolara i ostalih valuta u zlatu napusteno...svaka valuta je u principu virtuelna, i mi jednostavno prihvatamo tu vrijednost zdravo za gotovo zato jer nam tako drzavnici i njihove centralne banke kazu.

20% ljudi da ode u banke i trazi svoje pare u keshu...odmah...sistem bi pao, jer para nema, i sve se bazira na pretpostavci da vecinu kesha na racunima vecina ljudi nikada nece ni podici nego ce prebaciti elektronski ili potrositi karticom. Svaki tvoj depozit u banci, njegov dio banka pretvori u kredit nekoj drugoj osobi a i taj kredit njegov dio opet ubaci u drugi...i tako do beskraja. Banke zive od kredita i stvaranja virtuelnog novca svaki dan, to nije uopste novi koncept.
gold'n'brown
Posts: 1615
Joined: 20/02/2007 16:20

#120 Re: Bitcoins

Post by gold'n'brown »

lijepa u dusi wrote:
Alfons Kauders wrote:
lijepa u dusi wrote:Moze li neko nama koji ne kapiramo objasniti ili makar pokusati objasniti kako je moguce da izmisljena valuta ikome ista vrijedi? Zaista ne razumijem, a interesuje me koje su sve mogucnosti. Guglajuci pronasla sam neke smjernice ali ne postoji nacin da postavim pitanja o nejasnocama, pa bih ovdje da krenem ispocetka, naravno ako ima dobrovoljaca da mi to u nekoliko recenica objasne :)
Bitcoin vrijedi ljudima koji imaju potrebu za anonimnim digitalnim transakcijama kojim se ne moze uci u trag. Ako nisi jedan od njih, onda ti jedino moze zatrebati ako postanes zrtva takvih - recimo ako fasujes neki ransomware par moras platiti par stoja Rusima da ti ne obrisu slike djece.
Ako se ne varam, iza svake valute mora postojati nesto sto opravdava njenu vrijednost. Stvarno sam ekonomski laik i ne shvatam kako sve to fercera ali onako zdravorazumno, ovo mi je logicno. Ako ja izmislim neku valutu i ubijedim ljude kako ona vrijedi, oni uloze novac u to, sta mene sprijecava da im pokupim pare i ostavim da izvise? Kupilo su maglu, jer iza moje valute ne postoje rezerve zlata koje opravdavaju njenu vrijednost. Iza bitcoina postoje? Kako uopste raste njegova vrijednost? I zasto bi cak i za te koji gotive te ilegalne transakcije imalo neku vrijednost? Izvini sto peglam ali nije mi jasno zasto bih kupila vrecu zraka. Sta mi znaci sto ta vreca zraka vrijedi 1000$ ako nikada necu doci u priliku da je imam kome prodati?
1. BitCoin nije centralizovan i ne postoji taj koji moze otici sa tvojim coinima - jedna od vrijednosti je u tome sto je sistem distribuiran i ne kontrolise ga nijedan pojedinac,
2. nagrada za konkretan BitCoin je rad koji je ulozen u verifikaciju transakcija - pitanje je sta je korisnije poluge zlata koje su depovane u nekom skladistu i niko ih ne koristi ni za sta korisno (realno to zlato kao materijal nema neku posebnu upotrebnu vrijednost) ili konkretan doprinos u radu sistema

Niko ne moze reci da ce zaista ova moneta u buducnosti uspjeti, moje je misljenje da bi mogla i da je zasnovana na realnijim osnovama od konvencionalnog novca, kojega ima mnogo vise cak i od tih poluga zlata, dok je broj bitcoina ogranicen.
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#121 Re: Bitcoins

Post by lijepa u dusi »

Alfons Kauders wrote:
Pa to i jest fol - sto bitcoin zapravo i nije valuta, vec roba.

Kod monetarne jedinice je lako utvrditi vrijednost, dok je kod robe to vec subjektivno.

Neko ce kupiti Picassa za 20 eura na buvljaku, ne znajuci sta je kupio, a neko bi identicno djelo platio 20,000 eura. Neko ce pogledati sliku i kontati da gleda skrabotine za smece, a neko ce prepoznati Picassa.

Tako neki u bitcoinu prepoznaju vrijednost, a neki ne. To sto bitcoin nekom subjektivno "vrijedi" koliko vrijedi, a nekom ne vrijedi nista, je dodatni argument za gledanje na bitcoin kao vrstu robe, odnosno mehanizam za spekulaciju.

Generalno, cijeli naziv "cryptocurrency" je pogresan, jer se ovdje ne radi o valutama.
Dakle, ja ne mogu otici u banku i traziti novac za vrijednost btc? Niti mogu ista korisno kupiti time, cak ni online?
Hendrix wrote:Nevezano za BTC...od vremena kada pokrice dolara i ostalih valuta u zlatu napusteno...svaka valuta je u principu virtuelna, i mi jednostavno prihvatamo tu vrijednost zdravo za gotovo zato jer nam tako drzavnici i njihove centralne banke kazu.

20% ljudi da ode u banke i trazi svoje pare u keshu...odmah...sistem bi pao, jer para nema, i sve se bazira na pretpostavci da vecinu kesha na racunima vecina ljudi nikada nece ni podici nego ce prebaciti elektronski ili potrositi karticom. Svaki tvoj depozit u banci, njegov dio banka pretvori u kredit nekoj drugoj osobi a i taj kredit njegov dio opet ubaci u drugi...i tako do beskraja. Banke zive od kredita i stvaranja virtuelnog novca svaki dan, to nije uopste novi koncept.
Mozda je nevezano za temu, ali... Uvijek mi je bilo nejasno kako je moguce da je cijelim svijetom vladala recesija. Novac se nije zapalio, nije se poderao, nije ga niko pojeo, nije nestao. Gdje je?
Zasto stampanje novca dovodi do inflacije? Imam u glavi koncept kako da svijet funkcionise puno jednostavnije, apsolutno bez ucesca novca, ali to onda apsolutno brise razliku izmedju bogatih i siromasnih.
A sad, vezano za temu, i dalje mi nije jasno zasto bi iko smatrao vrijednim nesto sto je realno bezvrijedno...
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#122 Re: Bitcoins

Post by Alfons Kauders »

Hendrix wrote:Nevezano za BTC...od vremena kada pokrice dolara i ostalih valuta u zlatu napusteno...svaka valuta je u principu virtuelna, i mi jednostavno prihvatamo tu vrijednost zdravo za gotovo zato jer nam tako drzavnici i njihove centralne banke kazu.

20% ljudi da ode u banke i trazi svoje pare u keshu...odmah...sistem bi pao, jer para nema, i sve se bazira na pretpostavci da vecinu kesha na racunima vecina ljudi nikada nece ni podici nego ce prebaciti elektronski ili potrositi karticom. Svaki tvoj depozit u banci, njegov dio banka pretvori u kredit nekoj drugoj osobi a i taj kredit njegov dio opet ubaci u drugi...i tako do beskraja. Banke zive od kredita i stvaranja virtuelnog novca svaki dan, to nije uopste novi koncept.
Da li je tebi uopste jasna razlika izmedju M0, M1, M2 itd?!

Ne postoji finansijski sistem na planeti u kojem bi sav novac mogao "podici" u gotovini.

Jednostavno mi nije jasno sta pricas i sta pokusavas dokazati, jer ovo vec prelazi u domen tezih besmislica.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#123 Re: Bitcoins

Post by Alfons Kauders »

lijepa u dusi wrote:
Alfons Kauders wrote:
Pa to i jest fol - sto bitcoin zapravo i nije valuta, vec roba.

Kod monetarne jedinice je lako utvrditi vrijednost, dok je kod robe to vec subjektivno.

Neko ce kupiti Picassa za 20 eura na buvljaku, ne znajuci sta je kupio, a neko bi identicno djelo platio 20,000 eura. Neko ce pogledati sliku i kontati da gleda skrabotine za smece, a neko ce prepoznati Picassa.

Tako neki u bitcoinu prepoznaju vrijednost, a neki ne. To sto bitcoin nekom subjektivno "vrijedi" koliko vrijedi, a nekom ne vrijedi nista, je dodatni argument za gledanje na bitcoin kao vrstu robe, odnosno mehanizam za spekulaciju.

Generalno, cijeli naziv "cryptocurrency" je pogresan, jer se ovdje ne radi o valutama.
Dakle, ja ne mogu otici u banku i traziti novac za vrijednost btc? Niti mogu ista korisno kupiti time, cak ni online?
1. Ne mozes, jer za banku bitcoin ne postoji.
2. Mozes kupiti, ali malo koji trgovac prima bitcoin.
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#124 Re: Bitcoins

Post by lijepa u dusi »

Alfons Kauders wrote:
lijepa u dusi wrote:
Alfons Kauders wrote:
Pa to i jest fol - sto bitcoin zapravo i nije valuta, vec roba.

Kod monetarne jedinice je lako utvrditi vrijednost, dok je kod robe to vec subjektivno.

Neko ce kupiti Picassa za 20 eura na buvljaku, ne znajuci sta je kupio, a neko bi identicno djelo platio 20,000 eura. Neko ce pogledati sliku i kontati da gleda skrabotine za smece, a neko ce prepoznati Picassa.

Tako neki u bitcoinu prepoznaju vrijednost, a neki ne. To sto bitcoin nekom subjektivno "vrijedi" koliko vrijedi, a nekom ne vrijedi nista, je dodatni argument za gledanje na bitcoin kao vrstu robe, odnosno mehanizam za spekulaciju.

Generalno, cijeli naziv "cryptocurrency" je pogresan, jer se ovdje ne radi o valutama.
Dakle, ja ne mogu otici u banku i traziti novac za vrijednost btc? Niti mogu ista korisno kupiti time, cak ni online?
1. Ne mozes, jer za banku bitcoin ne postoji.
2. Mozes kupiti, ali malo koji trgovac prima bitcoin.
U sustini, ako pocnem smrkat, da se ne peglam s kesom :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#125 Re: Bitcoins

Post by ExNihilo »

Hendrix wrote:Nevezano za BTC...od vremena kada pokrice dolara i ostalih valuta u zlatu napusteno...svaka valuta je u principu virtuelna, i mi jednostavno prihvatamo tu vrijednost zdravo za gotovo zato jer nam tako drzavnici i njihove centralne banke kazu.
Stvari su daleko kompleksnije.
Post Reply