Bitcoin & crypto svijet

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
ITNet
Posts: 780
Joined: 30/09/2016 11:47

#15626 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by ITNet »

512MB wrote: 05/01/2024 14:37
ITNet wrote: 05/01/2024 14:28
512MB wrote: 05/01/2024 14:08
Doz jesi probao neke p2p platforme za kupovinu? Paxful naprimjer supportenuje i bar preko Western Union, razne vaucher i šta ti ja znam sve.

https://paxful.com/de/buy/bitcoin/bosni ... erzegovina

Jebo banke, zbog njih je i nastao Bitcoin.
Ima Bitcoin automat u Kranjcevicevoj i na Ilidzi u hotelu Hills ne znam sta je problem ja kupujem tamo USDT, povoljnije je od bilo kakve druge solucije do sada iz BiH, i ovi bankomati opet potvrdzuju ono sto se pise da ovo nesto NIJE zabranjeno kod nas vec samo drkanje pojedinaca od strane Banaka

https://www.shitcoins.club/bitcoin-bank ... m-sarajevo
Pa eto, gdje problem, i to anonimno.

Ovi se g0njaju mjesecima sa bankama i šalju upite bankarskim agencijama i ovi na kraju kažu "nedamo i šta sad". :-D
Ma najgore je sto su i Dozer i ovaj drugi lik u pravu svako na svoj nacin :lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#15627 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dozer »

512MB wrote: 05/01/2024 14:08
Dozer wrote: 01/01/2024 20:56
Doz jesi probao neke p2p platforme za kupovinu? Paxful naprimjer supportenuje i bar preko Western Union, razne vaucher i šta ti ja znam sve.

https://paxful.com/de/buy/bitcoin/bosni ... erzegovina

Jebo banke, zbog njih je i nastao Bitcoin.
Imam ja shemu, no sikiriki. Fercera u svim pravcima.
Nisi valjda mislio da su banke pametnije i sposobnije za internetska bespuca od mene ? :lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#15628 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dozer »

n+1 wrote: 01/01/2024 22:19
MAha wrote: 01/01/2024 22:04
n+1 wrote: 01/01/2024 20:34

Šta je tačno pitanje?
Taj "stav" Agencije se odnosi samo na taj tvoj konkretan slucaj i nije stav koji se odnosi na sve slicne i kao takav nije obbavezujuci za sve banke i za sve slucajeve?
Ne, nije tako. Ja sam banke u FBiH kontaktirao sa zahtjevom da mi omoguće kupovinu kriptovaluta. Banke su to odbile citirajući Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti.

Potom, prijavio sam ih Agenciji za kršenje mojih prava i neispravno tumačenje predmetnog Zakona, te taksativno naveo zašto se Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti ne može primijeniti u slučaju kupoprodaje kriptovaluta preko mjenjačnica koje su uredno licencirane u EU zakonodavstvima, te zadovoljavaju sve takozvane standarde identifikacije. Agencija je donijela odluku da su banke pri zabrani postupile u skladu sa Zakonom i postupajući po instrukcijama regulatora (tj. Agencije).

Potom sam odluku Agencije osporavao pred Ombudsmanom za bankarski sektor, koji je donio odluku da je Agencija donijela ispravnu odluku, i da je ista konačni autoritet po tom pitanju.

Dakle, zabrana kupoprodaje kripta je univerzalna na teritoriju FBiH i naređena je od strane regulatora, i kao takva će ostati sve dok Parlament ne donese Zakon o kirptovalutama, ili neko pred sudom ne ospori tumačenje Agencije i/ili postupanje banaka. To je jedina istina, a to šta nepismeni, neobrazovani, intelektualno potkapacitirani, kognitivno usporeni, mentalno zakržljali, tinfoil teoretičari zavjera ovdje ili drugdje pišu - apsolutno je nebitno.
Super. I prilicno infantilno, jer ti, izgleda, ne znas gdje zivis i kako se ovdje stvari odvijaju, zavrsavaju, donose odluke, itd..
Da znas, ne bi se uopste upustao u taj cijeli proces.
Posto sam ja, kao potkapacitiran, 'vakav i 'nakav (zahvaljujem na epitetima i ntnk) odmah znao da od ulaska u takav proces nema koristi, ja sam jednostavno sve njih zaobisao.
Da si zeru inteligentniji, shvatio bi da su te prevukli zednog preko vode, jer - ako je sve to "univerzalno" za BiH, tj. ako je zabranjena trgovina crypto valutama kako ti tvrdis, kako onda objasnjavas postojanje i poslovanje bcx.ba? Ali ovo su te vec pitali, pa ne moras odgovarati. Tacnije, ne moras ni na sta.

Pored.roga, ljudi iz EU, USA, ili bilo kojeg drugog dijela planete, mogu kupovati i prodavati crypto gdje hoce, bez obzira na mjesto registracije mjenjacnice.

Razlog - jer su svi, kao uostalom i svi mi, prosli AML/KYC verifikaciju koja je obavezna na svakoj mjenjacnici. Samim tim, kao i cinjenicom da smo svi mi popunili AML/KYC formulare u svojim bankama, ispada da je jedini razlog ovih nesuvislih blokada zadrzavanje novca u BiH, i usmjeravanje istog prema domacim igracima, a oni su vrlo precizbo podijeljeni kao i sve ostalo - Crypto i online kockarnice-SNSD i HDZ, Kladare-HDZ, Loto i Bingo-SDA.
Ali, doduse, mozda je ovo samo jos jedna teorija zavjere, a sve ovo je samo jedna velika koincidencija....
joma64
Posts: 153
Joined: 09/09/2014 16:40

#15629 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by joma64 »

ITNet wrote: 05/01/2024 14:40
_Reds_ wrote: 05/01/2024 14:31
ITNet wrote: 05/01/2024 14:28

Ima Bitcoin automat u Kranjcevicevoj i na Ilidzi u hotelu Hills ne znam sta je problem ja kupujem tamo USDT, povoljnije je od bilo kakve druge solucije do sada iz BiH, i ovi bankomati opet potvrdzuju ono sto se pise da ovo nesto NIJE zabranjeno kod nas vec samo drkanje pojedinaca od strane Banaka

https://www.shitcoins.club/bitcoin-bank ... m-sarajevo
Koliko je provizija?
Nema provizije imaju svoj neki kurs koji mozes vidjeti i na stranici i na bankomatima, kurs varira gore/dole ali opet meni bude jeftinije od svih onih Banka/wise/advcash/ i slicno/ pa exchange/ opcija koje sam do sad koristio, odem ubacim pare 2 klika i gotovo ne moram se peglati vise sa raznoraznim accountima/karticama i ostalim nebulozama.
Kad hoćeš da kupiš crypto 15% ,ovdje je USDT jači od EUR...kome ovo može biti povoljno...
Bobi
Forum administrator
Posts: 32187
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#15630 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Bobi »

To nesto kao BBI banka :D, nema proviozije ali imaju svoj kurs koji je ihaha :D. Evo gledam u pravu je joma .
muki_muky
Posts: 412
Joined: 13/01/2022 18:07

#15631 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by muki_muky »

Kakva je situacija sa KYC na tim bankomatima?
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#15632 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by n+1 »

Dozer wrote: 05/01/2024 22:37
n+1 wrote: 01/01/2024 22:19
MAha wrote: 01/01/2024 22:04

Taj "stav" Agencije se odnosi samo na taj tvoj konkretan slucaj i nije stav koji se odnosi na sve slicne i kao takav nije obbavezujuci za sve banke i za sve slucajeve?
Ne, nije tako. Ja sam banke u FBiH kontaktirao sa zahtjevom da mi omoguće kupovinu kriptovaluta. Banke su to odbile citirajući Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti.

Potom, prijavio sam ih Agenciji za kršenje mojih prava i neispravno tumačenje predmetnog Zakona, te taksativno naveo zašto se Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti ne može primijeniti u slučaju kupoprodaje kriptovaluta preko mjenjačnica koje su uredno licencirane u EU zakonodavstvima, te zadovoljavaju sve takozvane standarde identifikacije. Agencija je donijela odluku da su banke pri zabrani postupile u skladu sa Zakonom i postupajući po instrukcijama regulatora (tj. Agencije).

Potom sam odluku Agencije osporavao pred Ombudsmanom za bankarski sektor, koji je donio odluku da je Agencija donijela ispravnu odluku, i da je ista konačni autoritet po tom pitanju.

Dakle, zabrana kupoprodaje kripta je univerzalna na teritoriju FBiH i naređena je od strane regulatora, i kao takva će ostati sve dok Parlament ne donese Zakon o kirptovalutama, ili neko pred sudom ne ospori tumačenje Agencije i/ili postupanje banaka. To je jedina istina, a to šta nepismeni, neobrazovani, intelektualno potkapacitirani, kognitivno usporeni, mentalno zakržljali, tinfoil teoretičari zavjera ovdje ili drugdje pišu - apsolutno je nebitno.
Da si zeru inteligentniji, shvatio bi da su te prevukli zednog preko vode, jer - ako je sve to "univerzalno" za BiH, tj. ako je zabranjena trgovina crypto valutama kako ti tvrdis, kako onda objasnjavas postojanje i poslovanje bcx.ba?
Odgovor se nameće sam: BCX vode ljudi gušteri.
User avatar
512MB
Posts: 10582
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#15633 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by 512MB »

muki_muky wrote: 07/01/2024 15:12 Kakva je situacija sa KYC na tim bankomatima?
Situacija je takva da ga nema :wink:
muki_muky
Posts: 412
Joined: 13/01/2022 18:07

#15634 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by muki_muky »

512MB wrote: 07/01/2024 23:12
muki_muky wrote: 07/01/2024 15:12 Kakva je situacija sa KYC na tim bankomatima?
Situacija je takva da ga nema :wink:
:bih: :kiss:
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#15635 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by n+1 »

Inače, direktor ACX je nedavno izjavio da će novi Zakon o spriječavanju pranja novca i finansiranja terorizma sadržavati i zakonodavni okvir za kriptovalute.

Ako se pokaže tačnim, to će značiti da tiha zabrana kupoprodaje kriptovaluta uskoro prestati, ali ništa manje važno: prestat će i glasne gluposti koje čitamo na ovoj temi zadnje dvije godine. :D
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#15636 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dozer »

Samo neka oni to zvanicno zakonski urede i urade, i skinu blokade, lako cemo za ostalo.
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#15637 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dozer »

n+1 wrote: 07/01/2024 21:47
Dozer wrote: 05/01/2024 22:37
n+1 wrote: 01/01/2024 22:19

Ne, nije tako. Ja sam banke u FBiH kontaktirao sa zahtjevom da mi omoguće kupovinu kriptovaluta. Banke su to odbile citirajući Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti.

Potom, prijavio sam ih Agenciji za kršenje mojih prava i neispravno tumačenje predmetnog Zakona, te taksativno naveo zašto se Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti ne može primijeniti u slučaju kupoprodaje kriptovaluta preko mjenjačnica koje su uredno licencirane u EU zakonodavstvima, te zadovoljavaju sve takozvane standarde identifikacije. Agencija je donijela odluku da su banke pri zabrani postupile u skladu sa Zakonom i postupajući po instrukcijama regulatora (tj. Agencije).

Potom sam odluku Agencije osporavao pred Ombudsmanom za bankarski sektor, koji je donio odluku da je Agencija donijela ispravnu odluku, i da je ista konačni autoritet po tom pitanju.

Dakle, zabrana kupoprodaje kripta je univerzalna na teritoriju FBiH i naređena je od strane regulatora, i kao takva će ostati sve dok Parlament ne donese Zakon o kirptovalutama, ili neko pred sudom ne ospori tumačenje Agencije i/ili postupanje banaka. To je jedina istina, a to šta nepismeni, neobrazovani, intelektualno potkapacitirani, kognitivno usporeni, mentalno zakržljali, tinfoil teoretičari zavjera ovdje ili drugdje pišu - apsolutno je nebitno.
Da si zeru inteligentniji, shvatio bi da su te prevukli zednog preko vode, jer - ako je sve to "univerzalno" za BiH, tj. ako je zabranjena trgovina crypto valutama kako ti tvrdis, kako onda objasnjavas postojanje i poslovanje bcx.ba?
Odgovor se nameće sam: BCX vode ljudi gušteri.
:facepalm:
MAha
Posts: 326
Joined: 26/12/2002 00:00

#15638 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by MAha »

Evo ga odobren etf za btc. Sad ce da ide pump pump pump....plus ubrzo halving...plus fed ne dize vise kamatne stope, moguce da ce pocet i smanjivat u vjerovatno 3Q. Ja sam se malo nakrco, nr samo btc, da sam Bogdo vise ali dobro je i ovako. Sad sjest i grickat kokice, saburat na gore dole hodanje, i moglq bi bit solidna zaradica. A kako neko gore rece, i ja sam prosao procea kic i aml provjera, ali ovdje je fakat pristup tihim mjerama ne dozvoliti slobodno kretanje kapitala (moze uci ali ne daju izac :) ). Uglavnom mi smo ovdje zarobljeji najvise od nasih pseudofrudalaca, al razjrbat ce se i to. Neknprica ko sta hoce al lijepa eu.
sedma_7
Posts: 731
Joined: 03/04/2007 18:24

#15639 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by sedma_7 »

Postoji li ijedna kartica u BIH koja prolazi na Binance?
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#15640 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by Dozer »

Koliko znam, ne.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#15641 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by n+1 »

Zamolio sam Čavalića da pokrene pitanje kriptovaluta pred Parlamentom, što je on i učinio predlažući da se u Zakon o vrijednosnim papirima uvrste kriptovalute kao oblik imovine.

Prijedlogu je nedostajao jedan glas, i na narednoj sjednici će ponoviti isti.
sedma_7
Posts: 731
Joined: 03/04/2007 18:24

#15642 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by sedma_7 »

n+1 wrote: 12/01/2024 14:34 Zamolio sam Čavalića da pokrene pitanje kriptovaluta pred Parlamentom, što je on i učinio predlažući da se u Zakon o vrijednosnim papirima uvrste kriptovalute kao oblik imovine.

Prijedlogu je nedostajao jedan glas, i na narednoj sjednici će ponoviti isti.
Aferim!!
joma64
Posts: 153
Joined: 09/09/2014 16:40

#15643 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by joma64 »

Šta kažu poreznici o oporezivanju kriptovaluta...
https://www.youtube.com/watch?v=E0nL14ZaZtE&t=2955s
MAha
Posts: 326
Joined: 26/12/2002 00:00

#15644 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by MAha »

n+1 wrote: 12/01/2024 14:34 Zamolio sam Čavalića da pokrene pitanje kriptovaluta pred Parlamentom, što je on i učinio predlažući da se u Zakon o vrijednosnim papirima uvrste kriptovalute kao oblik imovine.

Prijedlogu je nedostajao jedan glas, i na narednoj sjednici će ponoviti isti.
Nadam se da se nece tako desiti. Crypto nije vrijednosni papir. Vecina bar. Treba pratiti kako ce u evropi ovo biti regulirano i samo pratiti.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#15645 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by n+1 »

MAha wrote: 15/01/2024 23:27
n+1 wrote: 12/01/2024 14:34 Zamolio sam Čavalića da pokrene pitanje kriptovaluta pred Parlamentom, što je on i učinio predlažući da se u Zakon o vrijednosnim papirima uvrste kriptovalute kao oblik imovine.

Prijedlogu je nedostajao jedan glas, i na narednoj sjednici će ponoviti isti.
Nadam se da se nece tako desiti. Crypto nije vrijednosni papir. Vecina bar. Treba pratiti kako ce u evropi ovo biti regulirano i samo pratiti.
Zakon o vrijednosnim papirima ne pokriva isključivo klasične vrijednosne papire, i dovoljno je širok da obuhvati i kripto.
Vrijednosni papir u smislu ovog zakona je isprava ili elektronicki zapis koji sadrzi prava koja se bez istih ne mogu ni ostvarivati ni prenositi, i to:
1) dionice;
2) obveznice;
3) certifikati (izdati na rok duzi od godinu dana);
4) ostali vrijednosni papiri dugorocnog karaktera;
5) ugovor o investiranju na temelju kojeg se mogu od trecih osoba pribavljati sredstva;
6) druga prenosiva isprava o investiranju;
7) drugo pravo utvrdjeno kao vrijednosni papir propisima Komisije za vrijednosne papire u Federaciji Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Komisija). Derivativni vrijednosni papir je vrijednosni papir cija vrijednost ovisi o vrijednosti drugih vrijednosnih papira ili vrijednosnih papira u svezi s njima. Sadrzaj vrijednosnog papira odredjuje pravna osoba, emitent, odlukom o emisiji i mora biti naveden u prospektu i moze biti promijenjen odlukom organa emitenta mjerodavnog za odobravanje emisije, sukladno zakonu i propisima Komisije.
Suština je u tome da kripto mora ima regulatorno tijelo da bi banke prestale blokirati transakcije povezane s istim, a u ovom slučaju to bi postala Komisija za vrijednosne papire.
MAha
Posts: 326
Joined: 26/12/2002 00:00

#15646 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by MAha »

n+1 wrote: 15/01/2024 23:55
MAha wrote: 15/01/2024 23:27
n+1 wrote: 12/01/2024 14:34 Zamolio sam Čavalića da pokrene pitanje kriptovaluta pred Parlamentom, što je on i učinio predlažući da se u Zakon o vrijednosnim papirima uvrste kriptovalute kao oblik imovine.

Prijedlogu je nedostajao jedan glas, i na narednoj sjednici će ponoviti isti.
Nadam se da se nece tako desiti. Crypto nije vrijednosni papir. Vecina bar. Treba pratiti kako ce u evropi ovo biti regulirano i samo pratiti.
Zakon o vrijednosnim papirima ne pokriva isključivo klasične vrijednosne papire, i dovoljno je širok da obuhvati i kripto.
Vrijednosni papir u smislu ovog zakona je isprava ili elektronicki zapis koji sadrzi prava koja se bez istih ne mogu ni ostvarivati ni prenositi, i to:
1) dionice;
2) obveznice;
3) certifikati (izdati na rok duzi od godinu dana);
4) ostali vrijednosni papiri dugorocnog karaktera;
5) ugovor o investiranju na temelju kojeg se mogu od trecih osoba pribavljati sredstva;
6) druga prenosiva isprava o investiranju;
7) drugo pravo utvrdjeno kao vrijednosni papir propisima Komisije za vrijednosne papire u Federaciji Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Komisija). Derivativni vrijednosni papir je vrijednosni papir cija vrijednost ovisi o vrijednosti drugih vrijednosnih papira ili vrijednosnih papira u svezi s njima. Sadrzaj vrijednosnog papira odredjuje pravna osoba, emitent, odlukom o emisiji i mora biti naveden u prospektu i moze biti promijenjen odlukom organa emitenta mjerodavnog za odobravanje emisije, sukladno zakonu i propisima Komisije.
Suština je u tome da kripto mora ima regulatorno tijelo da bi banke prestale blokirati transakcije povezane s istim, a u ovom slučaju to bi postala Komisija za vrijednosne papire.
Ma naravno da se tu moze ugurat sta hoces, moze i cvekla na pijaci, no ako mislis da ce se tako rijesiti ovaj problem, ja mialim da nece. Ni sa vrijednosnim papirima vani ne mozes direktno trgovati moras preko posrednika (ako ces regularnol). A sa druge strane ae mogu stvari iskomplikovati. Inace nasa je Komisjja i komplet trziste super uredjeno i funkcionise.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#15647 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by n+1 »

Slobodan si kontaktirati političara kojem vjeruješ ili se angažirati u politici, i stvar riješiti na bolji način.
MAha
Posts: 326
Joined: 26/12/2002 00:00

#15648 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by MAha »

n+1 wrote: 16/01/2024 00:40 Slobodan si kontaktirati političara kojem vjeruješ ili se angažirati u politici, i stvar riješiti na bolji način.
Ma ok, no hard feelings. Svaka cast pa si poduzeo to sto kazes. Nadam se da ja grijesim.
User avatar
tvojkomsija
Posts: 1478
Joined: 21/04/2014 17:59

#15649 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by tvojkomsija »

Koja je najbolja opcija za nekoga ko ima sa strane 80-90 k KM i zeli kupiti bitcoin?

Uloziti u ETF, kupiti direktno bitcoin od nekoga.. Coinbase? itd.

Namjena nije trade nego ulaganje, drzanje do 2035 minimalno. Dakle vise kao investicija..
acer5101
Posts: 433
Joined: 06/08/2012 09:42

#15650 Re: Bitcoin & crypto svijet

Post by acer5101 »

tvojkomsija wrote: 16/01/2024 21:59 Koja je najbolja opcija za nekoga ko ima sa strane 80-90 k KM i zeli kupiti bitcoin?

Uloziti u ETF, kupiti direktno bitcoin od nekoga.. Coinbase? itd.

Namjena nije trade nego ulaganje, drzanje do 2035 minimalno. Dakle vise kao investicija..
Super suma za ulaganje. U kripto ulažeš onoliko koliko si spreman za izgubit u trenutku! Nikad stavljati ušteđevinu koju ne možeš otpisati.
To je zlatno pravilo za ulaganje u kripto, a mogućnosti dobitka su ogromne.

Regularnim putem putem računa sa naših prostora ne možeš izvršiti uplatu, tako da ti najbolje ostaje kupovina putem escrowa ili direktno od nekoga ko prodaje kripto
Post Reply