BIRO / promjena

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Merengues
Posts: 1320
Joined: 06/05/2012 18:20

#1 BIRO / promjena

Post by Merengues »

Pozdrav,

Zanima me sljedeće,
Prijavljen sam na BIROU na SBK. Tu mi je i prebivalište i sve. Sada imam mogućnost rada na području KS kao pripravnik da bi završio stručni ispit, ali da bi me primili moram biti prijavljen na birou na KS.
Da li moram promijeniti prebivališe u potpunosti da bi se prijavio na biro u KS ili ipak postoji neka druga alternativa. Promijeniti mjesto prebivališta je malo komplikovanije jer moram vaditi i novu ličnu i promijeniti adresu i sve ..
Slabo sam upućen u sve to, pa bi mi dobro došla ili vaša iskustva ili saznanja, jer pitati nekog na šalterima je gotovo nemoguće zbog njihove "prijatnosti" .
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#2 Re: BIRO / promjena

Post by Drinski »

Trazi prijem kod kakvog sefa, koji ima vremena.

Mislim da ipak moras mijenjati prebivalište.
Merengues
Posts: 1320
Joined: 06/05/2012 18:20

#3 Re: BIRO / promjena

Post by Merengues »

Drinski wrote:Trazi prijem kod kakvog sefa, koji ima vremena.

Mislim da ipak moras mijenjati prebivalište.
A evo kako god pogledam tako mi je :/ morat cu mjenjat prebivalište.

Ti državu i kantone :-)
ViaCombusta
Posts: 42
Joined: 30/09/2014 22:56

#4 Re: BIRO / promjena

Post by ViaCombusta »

Pa jebote, uslov da je buduci pripravnik iz KS a ono "ima priliku".

Pa dokle vise ?????
Merengues
Posts: 1320
Joined: 06/05/2012 18:20

#5 Re: BIRO / promjena

Post by Merengues »

ViaCombusta wrote:Pa jebote, uslov da je buduci pripravnik iz KS a ono "ima priliku".

Pa dokle vise ?????
dokle god svaki kanton ima svoja ministarstva za ovo, ministarstva za ono :?
ViaCombusta
Posts: 42
Joined: 30/09/2014 22:56

#6 Re: BIRO / promjena

Post by ViaCombusta »

ne razumijemo se

Mene ne interesuje struktura vlasti, nego kako to u KS niko "nema priliku" i dokle ce ljudi sa strane da upadaju ?

Sumnjam da se "prilika" stekla legalnim putem.
Merengues
Posts: 1320
Joined: 06/05/2012 18:20

#7 Re: BIRO / promjena

Post by Merengues »

Ne znam stvarno kako :?
Prilika je sasvim legalna, ali sam kucao na sve moguće adrese.

Mislim da je taj problem uzrokovan više nezainteresiranošću mladih da se trude i traže, znam vrlo dobro kako stvari stoje u Sarajevu što se tiče mladih i traženja posla. Teško se do posla može doći samim prijavljivanjem na biro i čekanjem posla u kafiću, bet live-u itd.
ViaCombusta
Posts: 42
Joined: 30/09/2014 22:56

#8 Re: BIRO / promjena

Post by ViaCombusta »

Pa sta si, kvantni fizicar pa u Sarajevu nije bilo kandidata ?

I ta prica da mladi u Sarajevu sjede u kaficima, sve i da je tacna, vise je dojadila i Bogu i narodu.

Mislim, ne uzrujavam se ja radi sebe, ja odvec nisam pripravnik, docim mislim da je ovo veoma nelegalan put, obzirom da vec jedan uslov (a jedan samo i znamo) ne ispunjavas.

Image
Merengues
Posts: 1320
Joined: 06/05/2012 18:20

#9 Re: BIRO / promjena

Post by Merengues »

Drug ako ti smatraš da je ovo veoma nelegalan put onda stvarno nisi upoznat sa "legalnim" zapošljavanjem širom zemlje. Na koje sve načine ljudi dolaze do posla i koje svote novca prekrše sve moguće zakone to je zabrinjavajuće.
Nisam kvantni fizičar, al sam fizičar :thumbup:

I ako uzmeš u obzir da bi ja dnevno na taj posao prelazio preko 100 km za neredovnih 250KM mjesečno, samo da bi stekao neko iskustvo i završio stručni ispit.

:thumbup: za sliku.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#10 Re: BIRO / promjena

Post by Danguba »

Neka iz sarajeva izmjeste koje Ministarstvo, koju agenciju, sjediste drzavnih kompanija...pa ne bi ljudi sa strane dzaba dolazili u Sarajevo i uzimali vam hljeb iz ruku. :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66398
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#11 Re: BIRO / promjena

Post by _BataZiv_0809 »

Ima dovoljno tema na kojima se diskutuje o "ljudima sa strane koji otese poslove Sarajlijama", kao i onih "pa de prebacite koju instituciju izvan Sarajeva, pa ce ih biti manje".

Da bi se prijavio na sarajevski biro (tj. jedan od 6 ili 7) potrebno je da promijenis prebivaliste. Pretpostavljam da je u pitanju neki program sufinansiranja od strane biroa. Ukoliko nije sasvim legalno mozes raditi i bez promjene prebivalista.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#12 Re: BIRO / promjena

Post by muminovic »

Svaki gradzanin BiH ima pravo bez ikakvog ogranicenja, da radi u kojem god gradu BiH zeli.

I u tome ga niko ne moze ogranicavati, to pravo je svima zagarantirano.

Dakle, bujrum svi u Sarajevo i radite, ako ima dovoljno posla.

U Gorazdu vec nema dovoljno stanovnika koliko ima radnih mijesta, pa ljudi dolaze iz okolnih gradova da rade.

Rođeni u nekom mjestu (igrom slucaja ili ne), nemaju exkluzivno pravo, da ogranicavaju nekoga tko tu nije roden, dakle rodene Sarajlije, Gorazdanci, Tuzlaci, Mostarci, nemaju nikakvo pravo da u tome ogranicavaju druge.

Pronalazenje posla, je posao sam za sebe, koji zahtijeva dnevno radno vrijeme od 8h
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66398
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#13 Re: BIRO / promjena

Post by _BataZiv_0809 »

muminovic wrote:Svaki gradzanin BiH ima pravo bez ikakvog ogranicenja, da radi u kojem god gradu BiH zeli.

I u tome ga niko ne moze ogranicavati, to pravo je svima zagarantirano.

Dakle, bujrum svi u Sarajevo i radite, ako ima dovoljno posla.

U Gorazdu vec nema dovoljno stanovnika koliko ima radnih mijesta, pa ljudi dolaze iz okolnih gradova da rade.

Rođeni u nekom mjestu (igrom slucaja ili ne), nemaju exkluzivno pravo, da ogranicavaju nekoga tko tu nije roden, dakle rodene Sarajlije, Gorazdanci, Tuzlaci, Mostarci, nemaju nikakvo pravo da u tome ogranicavaju druge.

Pronalazenje posla, je posao sam za sebe, koji zahtijeva dnevno radno vrijeme od 8h
Zao mi je na offtopicu, mada je postavljac teme dobio vec odgovor, a je li stvarno u Gorazdu tako dobra situacija?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#14 Re: BIRO / promjena

Post by muminovic »

Na svu srecu jeste, dolaze radnici ne samo iz BiH (nece iz Sarajeva da rade u Gorazdu), nego i iz drugih drzava.

"Na pitanje zbog čega je Goražde jedan od gradova u koji ljudi doseljavaju tražeći posao, Obarčanin je kazao kako je istina da doseljavaju ljudi iz drugih gradova, ali kako je to uglavnom slučaj sa ljudima iz Srbije, Crne Gore i sa Kosova. Trenutno je, primjera radi, desetak inženjera iz Novog Sada zaposleno u Goraždu.

- Poslodavci traže od nas određeni kadar, a ukoliko mi takvih nemamo, tražimo ih iz drugih gradova. Međutim, rijetko se desi da neko iz Sarajeva, Zenice ili nekog drugog grada želi doći ovamo da radi. Uglavnom su to, kao što sam rekao, radnici okolnih zemalja, istakao je Obarčanin.

Bosanskopodrinjski kanton, naime, jedan je od rijetkih kantona koji ima veći broj zaposlenih u odnosu na nezaposlene, što nam je potvrdio i Admir Pozderović, ministar za pravosuđe, upravu i radne odnose u Vladi BPK-a Goražde, te dodao kako je taj omjer veoma drastičan i iznosi približno 2:1, to jest na dva zaposlena radnika jedan je nezaposleni na evidenciji kantonalne Službe za zapošljavanje.

- Prije svega, to je rezultat naše politike stvaranja povoljnog ambijenta za zapošljavanje u Kantonu, a posebnu zahvalnost dugujemo poduzetnicima koji su sa ovih prostora i koji su svojim radom i iskustvom po Evropi stekli veliki kapital kojeg su investirali u BPK Goražde. Tu je namjenska industrija po kojoj je naš grad bio poznat i prije rata, a nakon ratnih razaranja, uspjeli smo sanirati preduzeća i revitalizirati proizvodnju. Svaki privredni subjekt koji zapošljava makar i dva radnika je vrijedan pažnje i Vlada BPK-a Goražde ima sluha i za sitne privrednike i obrtnike kroz različite poticajne mjere, kazao je za Oslobođenje Pozderović.

Povoljniji ambijent

U smislu nastavka stvaranja još povoljnijeg ambijenta za ulaganja i nova zapošljavanja, Ministarstvo pravosuđa, uprave i radnih odnosa je izradilo tekst nacrta zakona o poticanju zapošljavanja u BPK-u kojim žele rasteretiti poslodavce od poreza na dobit te smanjiti stope doprinosa za zdravstveno osiguranje.

- Predlažemo da za poslodavce, koji podnose najviši teret i održavaju visoku stopu zaposlenosti, stope za zdravstveno osiguranje budu snižene za 50 posto, a porez na dobit za 100. Moram kazati i kako je industrijska proizvodnja uzela maha i može nastaviti sa samostalnim rastom uz smanjivanje materijalne podrške od Vlade, kazao je Pozderović, te dodao kako imaju najave od pojedinih privrednih subjekata za otvaranje oko 500 novih radnih mjesta do kraja ove godine.

U 2014. godini u ovom kantonu planiraju da rade na ruralnom i razvoju poljoprivrede. U tom pravcu, kako je kazao Pozderović, već intenzivno pregovaraju sa međunarodnim partnerima koji su zainteresovani za ulaganje u ovaj segment privrede.

- Naša nastojanja idu u pravcu proizvodnje hrane, ali i prerađivačke industrije u oblasti poljoprivrede, jer smatramo veoma važnim omogućiti cjelokupan otkup određenih poljoprivrednih proizvoda, njihovu preradu i skladištenje do konačne prodaje, dodao je Pozderović.


Goražde- nezaposlenost samo 5%
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66398
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#15 Re: BIRO / promjena

Post by _BataZiv_0809 »

muminovic wrote:Na svu srecu jeste, dolaze radnici ne samo iz BiH (nece iz Sarajeva da rade u Gorazdu), nego i iz drugih drzava.

"Na pitanje zbog čega je Goražde jedan od gradova u koji ljudi doseljavaju tražeći posao, Obarčanin je kazao kako je istina da doseljavaju ljudi iz drugih gradova, ali kako je to uglavnom slučaj sa ljudima iz Srbije, Crne Gore i sa Kosova. Trenutno je, primjera radi, desetak inženjera iz Novog Sada zaposleno u Goraždu.

- Poslodavci traže od nas određeni kadar, a ukoliko mi takvih nemamo, tražimo ih iz drugih gradova. Međutim, rijetko se desi da neko iz Sarajeva, Zenice ili nekog drugog grada želi doći ovamo da radi. Uglavnom su to, kao što sam rekao, radnici okolnih zemalja, istakao je Obarčanin.

Bosanskopodrinjski kanton, naime, jedan je od rijetkih kantona koji ima veći broj zaposlenih u odnosu na nezaposlene, što nam je potvrdio i Admir Pozderović, ministar za pravosuđe, upravu i radne odnose u Vladi BPK-a Goražde, te dodao kako je taj omjer veoma drastičan i iznosi približno 2:1, to jest na dva zaposlena radnika jedan je nezaposleni na evidenciji kantonalne Službe za zapošljavanje.

- Prije svega, to je rezultat naše politike stvaranja povoljnog ambijenta za zapošljavanje u Kantonu, a posebnu zahvalnost dugujemo poduzetnicima koji su sa ovih prostora i koji su svojim radom i iskustvom po Evropi stekli veliki kapital kojeg su investirali u BPK Goražde. Tu je namjenska industrija po kojoj je naš grad bio poznat i prije rata, a nakon ratnih razaranja, uspjeli smo sanirati preduzeća i revitalizirati proizvodnju. Svaki privredni subjekt koji zapošljava makar i dva radnika je vrijedan pažnje i Vlada BPK-a Goražde ima sluha i za sitne privrednike i obrtnike kroz različite poticajne mjere, kazao je za Oslobođenje Pozderović.

Povoljniji ambijent

U smislu nastavka stvaranja još povoljnijeg ambijenta za ulaganja i nova zapošljavanja, Ministarstvo pravosuđa, uprave i radnih odnosa je izradilo tekst nacrta zakona o poticanju zapošljavanja u BPK-u kojim žele rasteretiti poslodavce od poreza na dobit te smanjiti stope doprinosa za zdravstveno osiguranje.

- Predlažemo da za poslodavce, koji podnose najviši teret i održavaju visoku stopu zaposlenosti, stope za zdravstveno osiguranje budu snižene za 50 posto, a porez na dobit za 100. Moram kazati i kako je industrijska proizvodnja uzela maha i može nastaviti sa samostalnim rastom uz smanjivanje materijalne podrške od Vlade, kazao je Pozderović, te dodao kako imaju najave od pojedinih privrednih subjekata za otvaranje oko 500 novih radnih mjesta do kraja ove godine.

U 2014. godini u ovom kantonu planiraju da rade na ruralnom i razvoju poljoprivrede. U tom pravcu, kako je kazao Pozderović, već intenzivno pregovaraju sa međunarodnim partnerima koji su zainteresovani za ulaganje u ovaj segment privrede.

- Naša nastojanja idu u pravcu proizvodnje hrane, ali i prerađivačke industrije u oblasti poljoprivrede, jer smatramo veoma važnim omogućiti cjelokupan otkup određenih poljoprivrednih proizvoda, njihovu preradu i skladištenje do konačne prodaje, dodao je Pozderović.


Goražde- nezaposlenost samo 5%
Ugodno sam iznenadjen :thumbup: :bih:
User avatar
holowey
Posts: 8458
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#16 Re: BIRO / promjena

Post by holowey »

muminovic wrote:Svaki gradzanin BiH ima pravo bez ikakvog ogranicenja, da radi u kojem god gradu BiH zeli.

I u tome ga niko ne moze ogranicavati, to pravo je svima zagarantirano.

Dakle, bujrum svi u Sarajevo i radite, ako ima dovoljno posla.

U Gorazdu vec nema dovoljno stanovnika koliko ima radnih mijesta, pa ljudi dolaze iz okolnih gradova da rade.

Rođeni u nekom mjestu (igrom slucaja ili ne), nemaju exkluzivno pravo, da ogranicavaju nekoga tko tu nije roden, dakle rodene Sarajlije, Gorazdanci, Tuzlaci, Mostarci, nemaju nikakvo pravo da u tome ogranicavaju druge.

Pronalazenje posla, je posao sam za sebe, koji zahtijeva dnevno radno vrijeme od 8h
naravno, ali postavljacu teme niko ne brani da trazi posao u sarajevu

postavljac teme kao gradjanin nekog drugog kantona/entiteta zeli da iskoristi ono sto kanton sarajevo obezbjedjuje svojim gradjanima, i to opet ne svim gradjanima (i to bi trebalo onda da se shvati kao "diskriminacija") nego diplomiranim studentima bez ikakvog radnog iskustva... i to nije sve, postavljac teme se buni sto mora da postane gradjanin kantona sarajevo da bi iskoristio prava gradjana kantona sarajevo...i tu bi kao trebalo da dobije forumsku podrsku?
ViaCombusta
Posts: 42
Joined: 30/09/2014 22:56

#17 Re: BIRO / promjena

Post by ViaCombusta »

konacno u srz
Merengues
Posts: 1320
Joined: 06/05/2012 18:20

#18 Re: BIRO / promjena

Post by Merengues »

Ja koliko shvatam vama u KS treba uvesti granice i tretirati vas kao drugi entitet, a ne kao drugi kanton. Svi znamo da najbolja perspektiva u istoimenom kanotonu i samim time svi žele tražiti svoje mjesto unutar njega. To što meni moj kanton ne može obezbjediti ni minimalnu stvar da odradim pripravnički i položim stručni ispit treba da znači da sjednem skrštenih ruku i gledam gdje se vedri, da ne pokušam tražiti bolju budućnost u drugom gradu ili vašoj "državi KS".
Da, bunim se što moram svu tu papirologiju zavšavati, ali to je do uređenja vlasti gdje svaki kanton brine o svojim građanima, a eto vi imate tu sreću da živite u jednom od najperspektivnijih.
Odabrao sam po svemu legalan put, prijavio bih se na realnu adresu gdje bi vjerovatno jedno vrijeme i živio ali bih ipak više vremena provodio u svojem gradu i svojoj kući.

Aferim ljudi ako ne podržavate ovakav put traženja posla i prilika u jednoj nam jedinoj i nadaleko nakaradnoj.

Kakva struktura vlasti takav i narod. Živjela nam nakaradna BiH :bih: .

Hvala svima koji su pomogli i koji smatraju da je ovo ipak legalan put.
User avatar
febo_acm
Posts: 10240
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#19 Re: BIRO / promjena

Post by febo_acm »

Ja koliko shvatam ti si obični troll.
Ako tebi ne valja KS, Sarajevo ili ta "naša država" imaš tamo u RS "njihovu" državu pa ganjaj pripravnički niko ti ne brani. Kakav je to konkurs ili bilo šta drugo što zahtijeva isključivo mjesto prebivališta u KS, pokaži nam?!
Jedino može biti da Služba za zapošljavanje kantona Sarajevo nudi pripravnički za omladinu koja je na birou kantona Sarajevo, što je sasvim normalno. Ja sam se jednom prijavio za ovakav konkurs i naravno nisam prošao iako sam iz "svoje" države.
A to kojim si ti putem došao na ovakav tip konkursa ili šta već, to je već posebna priča i to me ne zanima. Imaš pravo da se ideš gdje hoćeš, živiš gdje hoćeš i radiš gdje hoćeš, to je tvoje građansko i ustavno pravo. Također imaš i pravo da iznosiš gluposti i širiš mržnju na ovom forumu.
Čuj molim te prijavio se na pripravnički i traži mu da promjeni adresu, iako je konkurs bio javni i za područje cijele BiH :D

U svakom slučaju neka ti je sa srećom u mojoj državi od nekoga koji živi u svojoj državi.
Merengues
Posts: 1320
Joined: 06/05/2012 18:20

#20 Re: BIRO / promjena

Post by Merengues »

ma lock temu nemam ni volje ni živaca raspravljat se s nekim koji sumnjaju u sve živo i neživo i neće da razumiju poentu kada neko nešto upita i kaže nego uzmu sebi ono što im paše iz konteksta i pišu.

Doviđenja i sretno.
User avatar
febo_acm
Posts: 10240
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#21 Re: BIRO / promjena

Post by febo_acm »

"svoja država", "KS za sebe" itd... Ma da, mi iz konteksta vadimo sve. I treba da ide pod lock.
User avatar
garankich2013
Posts: 325
Joined: 22/05/2013 12:09

#22 Re: BIRO / promjena

Post by garankich2013 »

Promjenio sam prebivalište iz ZDK u Novi Grad Sarajevo, sta mi je potrebno od papirologije da se prijavim na birou u novom gradu

Zovem ih 5 puta već ne javljaju mi se nikako
nedzadrk
Posts: 177
Joined: 26/04/2011 09:06

#23 Re: BIRO / promjena

Post by nedzadrk »

garankich2013 wrote: 06/05/2022 13:45 Promjenio sam prebivalište iz ZDK u Novi Grad Sarajevo, sta mi je potrebno od papirologije da se prijavim na birou u novom gradu

Zovem ih 5 puta već ne javljaju mi se nikako
https://szks.ba/nezaposleni/prva-prijava/
Evo .svejedno koja opština
Post Reply