Biro naknada

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
Runner49
Posts: 55
Joined: 09/04/2017 17:22

#1 Biro naknada

Post by Runner49 »

pitanje:

Zna li neko tačno koliko mjeseci minimalno treba biti osiguran kod poslodavca da bi nakon otkaza imao pravo na naknadu s biroa?
User avatar
N.N.
Posts: 3011
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#2 Re: Biro naknada

Post by N.N. »

8 mjeseci.
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#3 Re: Biro naknada

Post by ovo_mi_je_nick »

...i da si tehnološki višak. Bar da tako piše u ugovoru otkaza ugovora o radu.
User avatar
drag_gost
Posts: 5530
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#4 Re: Biro naknada

Post by drag_gost »

ovo_mi_je_nick wrote:...i da si tehnološki višak. Bar da tako piše u ugovoru otkaza ugovora o radu.
Ne mora pisati to uopste, zanemari ovu informaciju gore.

Dovoljno je da si dobio otkaz. Koliko mjeseci je potrebno, nisam siguran. Nazovi i pitaj.
El_comadante
Posts: 7921
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#5 Re: Biro naknada

Post by El_comadante »

drag_gost wrote:
ovo_mi_je_nick wrote:...i da si tehnološki višak. Bar da tako piše u ugovoru otkaza ugovora o radu.
Ne mora pisati to uopste, zanemari ovu informaciju gore.

Dovoljno je da si dobio otkaz. Koliko mjeseci je potrebno, nisam siguran. Nazovi i pitaj.
ja mislim 10 mjeseci ali nisam siguran.... a što kažeš ako si dobio otkaz onda imaš pravo na naknadu a ako si dao otkaz onda nemaš
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#6 Re: Biro naknada

Post by ovo_mi_je_nick »

Ja sam morao "srediti" da sam tehnološki višak inače u suprotnom nema naknade.

Da nemam iskustva o ovome ne bih ni pisao.
User avatar
Fast Driver
Posts: 443
Joined: 09/01/2013 16:57

#7 Re: Biro naknada

Post by Fast Driver »

Runner49 wrote:pitanje:

Zna li neko tačno koliko mjeseci minimalno treba biti osiguran kod poslodavca da bi nakon otkaza imao pravo na naknadu s biroa?
http://fzzz.ba/savjeti-main/materijalna ... poslenosti

8 mjeseci je minimalno.

Nezaposlena osoba nema pravo na novčanu naknadu:

kad je svjesno doprinijela prestanku radnog odnosa;
kad se utvrdi da je dobrovoljno napustila posao bez opravdanog razloga.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#8 Re: Biro naknada

Post by ExNihilo »

...
User avatar
ho oponopono
Posts: 13146
Joined: 23/01/2013 07:23
Location: Nije bitno...ali auto mora biti iz Njemačke!

#9 Re: Biro naknada

Post by ho oponopono »

...popušiš otkaz...ne mora ni pisati tehnološki višak bolan...8 mjeseci...:pusi2:
drajos
Posts: 43
Joined: 22/10/2012 22:06

#10 Re: Biro naknada

Post by drajos »

A znate li da li postoje u Zakonu ili nekim drugim propisima kriteriji kako se odabiru radnici koji će dobiti otkaz kao tehnoloski visak? Dakle, ako imamo 4 radnika na istoj poziciji i jedan je višak da li je uprava slobodna donijeti odluku po vlastitom nahođenju koji radnik je visak ili se mora držati nekih kriterija kao sto su dob, staz, uzdržavani članovi, i sl. ... Radi se o FBiH. Hvala!
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#11 Re: Biro naknada

Post by ovo_mi_je_nick »

Znam po jednom primjeru da se gledalo ko je oženjen i ima djecu. Taj je u predosti na spram onoga samca što štema sa strane :D
User avatar
BarbaDue
Posts: 63353
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#12 Re: Biro naknada

Post by BarbaDue »

ovo_mi_je_nick wrote:Znam po jednom primjeru da se gledalo ko je oženjen i ima djecu. Taj je u predosti na spram onoga samca što štema sa strane :D
to se možda vodilo nekim moralnim kriterijima.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#13 Re: Biro naknada

Post by channel10 »

Koliko zaposleni treba imati mjeseci radnog staza da bi dobijao naknadu sa biroa?
edit: nasao sam na onom gore linku.

Pravo na novčanu naknadu stiče nezaposlena osoba koja u trenutku prestanka radnog odnosa ima najmanje osam mjeseci rada neprekidno ili osam mjeseci sa prekidima u posljednjih 18 mjeseci.

Da li i dalje vrijedi ovo gore boldano ili vrijedi i za one koji imaju najmanje 8 mjeseci radnog staza u zadnje 3-4 godine?
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#14 Re: Biro naknada

Post by Puf »

channel10 wrote:Koliko zaposleni treba imati mjeseci radnog staza da bi dobijao naknadu sa biroa?
edit: nasao sam na onom gore linku.

Pravo na novčanu naknadu stiče nezaposlena osoba koja u trenutku prestanka radnog odnosa ima najmanje osam mjeseci rada neprekidno ili osam mjeseci sa prekidima u posljednjih 18 mjeseci.

Da li i dalje vrijedi ovo gore boldano ili vrijedi i za one koji imaju najmanje 8 mjeseci radnog staza u zadnje 3-4 godine?
Ja ne znam sta tebi nije jasno u tom boldiranom. Aj ti to fino procitaj. PISE U POSLJEDNJIH 18 MJESECI. I onda pitas moze li u zadnje 3-4 godine. Ne moze. Citaj ponovo i skontaj sam.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#15 Re: Biro naknada

Post by channel10 »

Pitao sam jel vazi još uvijek jer je izašao i novi zakon itd. Ne znam jel došlo do kakve promjene.
User avatar
Reufik Refko
Posts: 28
Joined: 19/09/2011 16:10
Location: Radio Akord

#16 Re: Biro naknada

Post by Reufik Refko »

Imam jedno pitanje u vezi računanja staža za naknadu. Da li u obzir ulazi ukupan radni staž (i onaj ostvaren kod prethodnih poslodavaca) ili samo od posljednjeg poslodavca? Npr. Imam 7 godina kod jednog poslodavca, pa pauzu i onda 3 mjeseca kod drugog poslodavca.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#17 Re: Biro naknada

Post by ExNihilo »

Reufik Refko wrote:Imam jedno pitanje u vezi računanja staža za naknadu. Da li u obzir ulazi ukupan radni staž (i onaj ostvaren kod prethodnih poslodavaca) ili samo od posljednjeg poslodavca? Npr. Imam 7 godina kod jednog poslodavca, pa pauzu i onda 3 mjeseca kod drugog poslodavca.
Ulazi i staž kod prethodnih poslodavaca, pod uslovom da pauza nije prevelika, odnosno da je kombinirani staž ostvaren u predviđenom vremenskom roku.
User avatar
Reufik Refko
Posts: 28
Joined: 19/09/2011 16:10
Location: Radio Akord

#18 Re: Biro naknada

Post by Reufik Refko »

ExNihilo wrote:
Reufik Refko wrote:Imam jedno pitanje u vezi računanja staža za naknadu. Da li u obzir ulazi ukupan radni staž (i onaj ostvaren kod prethodnih poslodavaca) ili samo od posljednjeg poslodavca? Npr. Imam 7 godina kod jednog poslodavca, pa pauzu i onda 3 mjeseca kod drugog poslodavca.
Ulazi i staž kod prethodnih poslodavaca, pod uslovom da pauza nije prevelika, odnosno da je kombinirani staž ostvaren u predviđenom vremenskom roku.
Hvala na odgovoru. A koji je vremenski rok, jel to onih 18 mjeseci sto se spominje u prethodnim postovima?
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#19 Re: Biro naknada

Post by ExNihilo »

Reufik Refko wrote:
ExNihilo wrote:
Reufik Refko wrote:Imam jedno pitanje u vezi računanja staža za naknadu. Da li u obzir ulazi ukupan radni staž (i onaj ostvaren kod prethodnih poslodavaca) ili samo od posljednjeg poslodavca? Npr. Imam 7 godina kod jednog poslodavca, pa pauzu i onda 3 mjeseca kod drugog poslodavca.
Ulazi i staž kod prethodnih poslodavaca, pod uslovom da pauza nije prevelika, odnosno da je kombinirani staž ostvaren u predviđenom vremenskom roku.
Hvala na odgovoru. A koji je vremenski rok, jel to onih 18 mjeseci sto se spominje u prethodnim postovima?
Za naknadu od 3 mjeseca, da. Za duže naknade, koje zahtijevaju više od 8 mjeseci staža, logično da je duži i vremenski rok. Ne znam tačno koliki.
DaD00
Posts: 91
Joined: 03/07/2009 13:48

#20 Re: Biro naknada

Post by DaD00 »

Pozdrav svima... Treba mi pomoć da ne bi otvarao drugu temu nadam se da će mi neko moći pomoći. Dao sam otkaz u firmi u kojoj navršavam punih 8 mjeseci radnog staža.. u otkaznom roku sam e sad me interesuje koji on meni mora dati raskid ugovora da bi stekao naknadu sa biroa.
User avatar
Romeo 80
Posts: 4362
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#21 Re: Biro naknada

Post by Romeo 80 »

DaD00 wrote:Pozdrav svima... Treba mi pomoć da ne bi otvarao drugu temu nadam se da će mi neko moći pomoći. Dao sam otkaz u firmi u kojoj navršavam punih 8 mjeseci radnog staža.. u otkaznom roku sam e sad me interesuje koji on meni mora dati raskid ugovora da bi stekao naknadu sa biroa.
Moras dobiti otkaz kao tehnoloski visak. Ukoliko potpises sporazumni raskid, onda nemas pravo na naknadu za slucaj nezaposlenosti.
User avatar
muha_sa
Posts: 128607
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#22 Re: Biro naknada

Post by muha_sa »

DaD00 wrote:Pozdrav svima... Treba mi pomoć da ne bi otvarao drugu temu nadam se da će mi neko moći pomoći. Dao sam otkaz u firmi u kojoj navršavam punih 8 mjeseci radnog staža.. u otkaznom roku sam e sad me interesuje koji on meni mora dati raskid ugovora da bi stekao naknadu sa biroa.
sporazumni raskid zbog nedostatka posla il da si tehnološki višak

poslodavceva dobra volja :-)
DaD00
Posts: 91
Joined: 03/07/2009 13:48

#23 Re: Biro naknada

Post by DaD00 »

Znači ako mi da jednostrani raskid ugovora gubim to pravo
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#24 Re: Biro naknada

Post by zrakomlat »

DaD00 wrote:Pozdrav svima... Treba mi pomoć da ne bi otvarao drugu temu nadam se da će mi neko moći pomoći. Dao sam otkaz u firmi u kojoj navršavam punih 8 mjeseci radnog staža.. u otkaznom roku sam e sad me interesuje koji on meni mora dati raskid ugovora da bi stekao naknadu sa biroa.
Ako si ti dao otkaz, nemas pravo na naknadu, osim da se dogovoris sa poslodavcem da ti napise da si tehnoloski visak recimo i da ti je zbog toga raskinut ugovor. mada, to je onda njemu zajebancija, ako se drzi pravila, ne smije nekog drugog zaposliti na to radno mjesto kasnije, prvo mora tebi ponudit :D
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#25 Re: Biro naknada

Post by nivla »

DaD00 wrote:Pozdrav svima... Treba mi pomoć da ne bi otvarao drugu temu nadam se da će mi neko moći pomoći. Dao sam otkaz u firmi u kojoj navršavam punih 8 mjeseci radnog staža.. u otkaznom roku sam e sad me interesuje koji on meni mora dati raskid ugovora da bi stekao naknadu sa biroa.
dogovoris se sa poslodavcem da napise da si visak
sacekas da se neko drugi zaposli na tvoju poziciju kod tog poslodavca, dignes tuzbu i tuzis ga sto nije tebi prvo ponudio jer si bio teh visak, sudjenje potraje 3-4 godine, a onda presude u tvoju korist i taj poslodavac ti mora dati posao nazad i plate za svaki mjesec trajanja procesa

on topic
ako si dao otkaz osim ako poslodavac nije dobar ko hljeb pa napise da si visak, nemas pravo na naknadu s biroa
Post Reply