Biracki odbori

Sve o l izborima, strankama, kandidatima...
User avatar
Maja The Bee
Posts: 173
Joined: 05/12/2019 00:57

#51 Re: Biracki odbori

Post by Maja The Bee »

Bosanski_kralj wrote: 02/09/2022 11:49 20-30% glasova se ukrade, u to sam siguran.



Svake izbore u velikoj većini općina ostane po 2-3 biračka mjesta čiji se rezultati čekaju po nekoliko dana. Šta mislite zašto je to tako?
Zato što bude mala razlika između kandidata iz istih partija. To se onda broji u Zetri, a dok dođe na red, prođe nekoliko dana jer se prvo broji dijaspora.

Dakle, samo je razlika hoće li dobiti Mujica ili Suljica, ali stranka je ista.
User avatar
Ironmen
Posts: 6040
Joined: 29/07/2015 17:36

#52 Re: Biracki odbori

Post by Ironmen »

Spoiler
Show
Maja The Bee wrote: 02/09/2022 11:51
dječak sa šibicama wrote: 02/09/2022 11:45 Ono sto sam ja vidio, nemoguce su bilo kakve malverzacije, sve se prati i ovi iz birackih odbora sve regularno zapisuju.

Po selima i seocima vjerovatno ima, zapravo sigurno ima, ja sam cuo pricu gdje su rupu izbusili i kroz zid ubacivali listice pa posmatraci medjunarodni pomakli kutiju i vide da je suplja sa strane.

Nemoguce je u gradskim sredinama krasti, ako nista zbog medjunarodnih komisija koje ulaze po nekoliko puta. Hodaju oko one kutije, gledaju jel zapecacena, prate bas sve.

Jedino je moguc bugarski voz, da se u blizini birackog mjesta dijele popunjeni listici stranackim botovima i ovi dolaze glasati sa popunjenim a vrate prazan. No to je stvar stranke da se osigura sa svojim glasacima, svakako na biracko mjesto moze izaci samo upisani u biracki spisak, i samo jednom.
A odakle im glasački listići u tom selu pa da ih ubacuju kroz zid? Da bi neko falsifikovao metar jednog listića, mora imati štampariju kakva ima jedna u Sarajevu, možda dvije..

Ljudi stvarno svašta vjeruju.

Od 2008 godine listice se stampaju u Laktasima, ove godine mislim da je se stampaju u SA.
__Phoenix__
Posts: 2687
Joined: 25/10/2013 20:44

#53 Re: Biracki odbori

Post by __Phoenix__ »

Sad će po uputi biračke kutije biti okrenute kontra tj. birač leđima prema komisiji tako da šanse za bugarski su svedene na minimum
User avatar
Ironmen
Posts: 6040
Joined: 29/07/2015 17:36

#54 Re: Biracki odbori

Post by Ironmen »

...
Last edited by Ironmen on 02/09/2022 11:56, edited 1 time in total.
User avatar
Ironmen
Posts: 6040
Joined: 29/07/2015 17:36

#55 Re: Biracki odbori

Post by Ironmen »

...
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40853
Joined: 29/06/2011 23:39

#56 Re: Biracki odbori

Post by dječak sa šibicama »

Pa vidi nije to nesto sto pricaju zene u brijacnici, slucaj sa probusenom kutijom su prepricavali clanovi stranke za koju sam posmatrao, a oni izbore prate vec 20 godina jer im je to stranacko zaduzenje.
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4841
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#57 Re: Biracki odbori

Post by Tvrtko II Kotromanić »

ma da se hoce i elektronsko uvesti, onda bi se bas smanjila mogucnost prevare na birackom mjestu
User avatar
Maja The Bee
Posts: 173
Joined: 05/12/2019 00:57

#58 Re: Biracki odbori

Post by Maja The Bee »

Ironmen wrote: 02/09/2022 11:54
Ironmen wrote: 02/09/2022 11:53
Spoiler
Show

Od 2008 godine listici se stampaju u Laktasima, ove godine mislim da je se stampaju u SA.
Kakve veze ima gdje se štampaju, znaš li kako je uopšte teško tako nešto kopirati da ni u Glavnom centru za brojanje ne skontaju?

Kako se onda opravda višak listića u odnosu na broj potpisa? Ko nadgleda broj potpisa?

Da bi se tako nešto desilo, mora cijeli birački odbor biti u sprezi, svi posmatrači i da ne bude nijedne žalbe, i onda da se ljudi u Zetri naprave slijepi. Pa ako bi tako bilo, ne bi za tim bilo potrebe jer bi u toj sredini sve već svakako glasali za istu stranku.

To nema nikakve logike.
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9222
Joined: 31/03/2007 00:07

#59 Re: Biracki odbori

Post by Bosanski_kralj »

Maja The Bee wrote: 02/09/2022 11:53
Bosanski_kralj wrote: 02/09/2022 11:49 20-30% glasova se ukrade, u to sam siguran.



Svake izbore u velikoj većini općina ostane po 2-3 biračka mjesta čiji se rezultati čekaju po nekoliko dana. Šta mislite zašto je to tako?
Zato što bude mala razlika između kandidata iz istih partija. To se onda broji u Zetri, a dok dođe na red, prođe nekoliko dana jer se prvo broji dijaspora.

Dakle, samo je razlika hoće li dobiti Mujica ili Suljica, ali stranka je ista.
Pa najviše krađa se dešava unutar jedne liste. Kod nas popularno nazvano "letvanje".

Što se tiče ovih krađa glasova, problem je što se u manjim sredinama desi da jedna stranka popuni cijeli birački odbor, čak i posmatrači budu njihovi. Osim toga i kad se desi da ima iz druge stranke članova, svi se međusobno poznaju i dogovaraju. Najlakše ukradu prazne listiće, gdje međusobno podijele prazne listiće i dodjele svojoj opciji.
Zatim ide da se zna ko sigurno neće izaći na izbore iz komšiluka jer je u inozemstvu, te za tog glasa neko iz BO. Na biračko mjesto gdje ima 1000 ljudi sa pravom glasa, kada ubaciš 50-100 listića uopšte se ne da takvo šta primjetiti.

Za ove koji tvrde da nema krađe, pa čist dokaz krađa na jedan od ovih načina je Sanski Most gdje je fudbaler Haris Seferović glasao na izborima, a taj dan igrao utakmicu za svoj klub u Švicarskoj. :-)

A tek da ne govorimo kada jedna osoba glasa za drugih 20 didova i nana, koji su nepismeni pa on mora umjesto njih popuniti listić...

Hiljadu je mogućnosti za maliverzaciju i to se obilato koristi.
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9222
Joined: 31/03/2007 00:07

#60 Re: Biracki odbori

Post by Bosanski_kralj »

Maja The Bee wrote: 02/09/2022 11:58
Ironmen wrote: 02/09/2022 11:54
Kakve veze ima gdje se štampaju, znaš li kako je uopšte teško tako nešto kopirati da ni u Glavnom centru za brojanje ne skontaju?

Kako se onda opravda višak listića u odnosu na broj potpisa? Ko nadgleda broj potpisa?

Da bi se tako nešto desilo, mora cijeli birački odbor biti u sprezi, svi posmatrači i da ne bude nijedne žalbe, i onda da se ljudi u Zetri naprave slijepi. Pa ako bi tako bilo, ne bi za tim bilo potrebe jer bi u toj sredini sve već svakako glasali za istu stranku.

To nema nikakve logike.
Kod nas je kao problem je kao kupiti za 300-400 KM nekog posmatrača i člana BO?

Pa ljudi svoj glasu prodaju za 20 KM, da neće neko prodati biračko mjesto za veću cifru.

Ne znam samo gdje vi ljudi živite, kad ovakve stvari pišete.
User avatar
Ironmen
Posts: 6040
Joined: 29/07/2015 17:36

#61 Re: Biracki odbori

Post by Ironmen »

Bosanski_kralj wrote: 02/09/2022 12:03
Maja The Bee wrote: 02/09/2022 11:58

Kakve veze ima gdje se štampaju, znaš li kako je uopšte teško tako nešto kopirati da ni u Glavnom centru za brojanje ne skontaju?

Kako se onda opravda višak listića u odnosu na broj potpisa? Ko nadgleda broj potpisa?

Da bi se tako nešto desilo, mora cijeli birački odbor biti u sprezi, svi posmatrači i da ne bude nijedne žalbe, i onda da se ljudi u Zetri naprave slijepi. Pa ako bi tako bilo, ne bi za tim bilo potrebe jer bi u toj sredini sve već svakako glasali za istu stranku.

To nema nikakve logike.
Kod nas je kao problem je kao kupiti za 300-400 KM nekog posmatrača i člana BO?

Pa ljudi svoj glasu prodaju za 20 KM, da neće neko prodati biračko mjesto za veću cifru.

Ne znam samo gdje vi ljudi živite, kad ovakve stvari pišete.
Ija se to pitam isto koda su zivjeli u Svici 30 godini i sada dosli u BiH pred izbore i palamude kako je sve regulara jbt koda smo mi neka razvijena drzava sa iskorjenjenom korupcijom, bas kao da su pali sa Marsa pa ljudi su opljackali citavu drzavu kradja na izborima im dodje kao razbijanje stakla na kiosku.
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#62 Re: Biracki odbori

Post by _Reds_ »

Molim ove skeptike da se prijave i budu posmatrači, mozete i preko nevladinih oraganizacija.
User avatar
Didier
Posts: 2208
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#63 Re: Biracki odbori

Post by Didier »

Bosanski_kralj wrote: 02/09/2022 12:03
Maja The Bee wrote: 02/09/2022 11:58

Kakve veze ima gdje se štampaju, znaš li kako je uopšte teško tako nešto kopirati da ni u Glavnom centru za brojanje ne skontaju?

Kako se onda opravda višak listića u odnosu na broj potpisa? Ko nadgleda broj potpisa?

Da bi se tako nešto desilo, mora cijeli birački odbor biti u sprezi, svi posmatrači i da ne bude nijedne žalbe, i onda da se ljudi u Zetri naprave slijepi. Pa ako bi tako bilo, ne bi za tim bilo potrebe jer bi u toj sredini sve već svakako glasali za istu stranku.

To nema nikakve logike.
Kod nas je kao problem je kao kupiti za 300-400 KM nekog posmatrača i člana BO?

Pa ljudi svoj glasu prodaju za 20 KM, da neće neko prodati biračko mjesto za veću cifru.

Ne znam samo gdje vi ljudi živite, kad ovakve stvari pišete.

Pa i druge stranke isto tako mogu kupiti ljude. Kao da to uvijek rade samo iste partije, a eto ove druge ne znaju te metode? Na mjestu gdje ima 15-20 ljudi koji su svi potkupljivi i nema nekog pluraliteta, tako da nema velike razlike.
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9222
Joined: 31/03/2007 00:07

#64 Re: Biracki odbori

Post by Bosanski_kralj »

Didier wrote: 02/09/2022 12:11
Bosanski_kralj wrote: 02/09/2022 12:03

Kod nas je kao problem je kao kupiti za 300-400 KM nekog posmatrača i člana BO?

Pa ljudi svoj glasu prodaju za 20 KM, da neće neko prodati biračko mjesto za veću cifru.

Ne znam samo gdje vi ljudi živite, kad ovakve stvari pišete.

Pa i druge stranke isto tako mogu kupiti ljude. Kao da to uvijek rade samo iste partije, a eto ove druge ne znaju te metode? Na mjestu gdje ima 15-20 ljudi koji su svi potkupljivi i nema nekog pluraliteta, tako da nema velike razlike.
Kako nema razlike, ako neko treba osvojiti 100 glasova, a on osvoji 200. Par takvih biračkih mjesta i eto ti jednog mandata više nego što si stvarno zaslužio.

P.S. jeste, sve stranke imaju jednaku "kupovnu" :-)

Uostalom zar je rješenje da svi kupuju?
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9222
Joined: 31/03/2007 00:07

#65 Re: Biracki odbori

Post by Bosanski_kralj »

_Reds_ wrote: 02/09/2022 12:10 Molim ove skeptike da se prijave i budu posmatrači, mozete i preko nevladinih oraganizacija.
Bio sam više puta i posmatrač i član i predjsednik BO. To da bi u nekim mjestima spriječio krađu, moraš se faktički biti spreman potući sa lokalnim kabadahijama. Ja sam bio spreman, al ima dosta njih što nisu.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#66 Re: Biracki odbori

Post by Ozimician »

Bosanski_kralj wrote: 02/09/2022 12:17
_Reds_ wrote: 02/09/2022 12:10 Molim ove skeptike da se prijave i budu posmatrači, mozete i preko nevladinih oraganizacija.
Bio sam više puta i posmatrač i član i predjsednik BO. To da bi u nekim mjestima spriječio krađu, moraš se faktički biti spreman potući sa lokalnim kabadahijama. Ja sam bio spreman, al ima dosta njih što nisu.
Otprilike se tako i rade te izborne kradje, nadje se lokalni "baja" koji krene prosipati samovolju na birackom mjestu i kradja se desava na ocigled svih prisutnih, znaci moras biti spreman fizicki da se obracunas da sprijecis to. Naravno cim neko pokaze mu*a - kabadahija se povlaci jer zna da to nosi za sobom i vece posljedice.
torbica
Posts: 74
Joined: 12/10/2021 10:07

#67 Re: Biracki odbori

Post by torbica »

Za ove koji misle da nema malverzacija u biračkim odborima, jedna narodna: ako laže koza, ne laže rog. U prevodu, ako se ne mogu pokrasti izbori, zašto u biračkom odboru npr. ispred HDZ Visoko bude Abdullah, ispred SDA Doboj bude Radovan, a sin poslanika u federalnom parlamentu bude u odboru ispred nekog nezavisnog kandidata koji je dobio 8 glasova?
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#68 Re: Biracki odbori

Post by _Reds_ »

Bosanski_kralj wrote: 02/09/2022 12:17
_Reds_ wrote: 02/09/2022 12:10 Molim ove skeptike da se prijave i budu posmatrači, mozete i preko nevladinih oraganizacija.
Bio sam više puta i posmatrač i član i predjsednik BO. To da bi u nekim mjestima spriječio krađu, moraš se faktički biti spreman potući sa lokalnim kabadahijama. Ja sam bio spreman, al ima dosta njih što nisu.
Imaš pravo da pozvoeš policiju bilo kada, pa i ove silne NVO, koje nadgledaju.
torbica wrote: 02/09/2022 13:58 Za ove koji misle da nema malverzacija u biračkim odborima, jedna narodna: ako laže koza, ne laže rog. U prevodu, ako se ne mogu pokrasti izbori, zašto u biračkom odboru npr. ispred HDZ Visoko bude Abdullah, ispred SDA Doboj bude Radovan, a sin poslanika u federalnom parlamentu bude u odboru ispred nekog nezavisnog kandidata koji je dobio 8 glasova?
Pa tako moze, ako su svi zajedno, ako samo jedan nije ništa od toga. Pored čalnova BO, imaš i posmatrače.
Drugo uvijek moze biti nestranački posmatarač koji je došao iz nedođije, na svakom bričkom mjestu, na kojem se prije sumnjalo u malverzacije.
A_A_AKCIJA
Posts: 5975
Joined: 16/11/2009 02:54

#69 Re: Biracki odbori

Post by A_A_AKCIJA »

Maja The Bee wrote: 02/09/2022 11:58
Ironmen wrote: 02/09/2022 11:54
Kakve veze ima gdje se štampaju, znaš li kako je uopšte teško tako nešto kopirati da ni u Glavnom centru za brojanje ne skontaju?

Kako se onda opravda višak listića u odnosu na broj potpisa? Ko nadgleda broj potpisa?

Da bi se tako nešto desilo, mora cijeli birački odbor biti u sprezi, svi posmatrači i da ne bude nijedne žalbe, i onda da se ljudi u Zetri naprave slijepi. Pa ako bi tako bilo, ne bi za tim bilo potrebe jer bi u toj sredini sve već svakako glasali za istu stranku.

To nema nikakve logike.
Jel ti misliš da se sve ponovo broji u Zetri? :D

Ako BO potpiše i ako nema prigovora, nema više brojanja. To je to.

Da, birački odbori budu jednostranački ili koalicijski. SDA, SzaBiH, DF, Boss, Čapljinska lista. Pet stranaka ali sve pod kontrolom SDA.
HDZ i SNSD prepuste SDA svoje članove BO i posmatrače. Na prošlim izborima sve bili Bošnjaci u Sarajevu ispred HDZ-a.

Opozicija rijetko može priuštiti da pokrije sve BO, pogotovo u dva ujutro, kad kreće dernek.

Uzme se spisak, jedno se potpisuje, drugi ubacuju listiće. Poslije kad broje, ako im ne odgovara, poništavaju suparničke listiće dodavanjem iksića na još jednu stranku ili kandidata. Savršen zločin.
User avatar
Didier
Posts: 2208
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#70 Re: Biracki odbori

Post by Didier »

A_A_AKCIJA wrote: 03/09/2022 11:41
Maja The Bee wrote: 02/09/2022 11:58

Kakve veze ima gdje se štampaju, znaš li kako je uopšte teško tako nešto kopirati da ni u Glavnom centru za brojanje ne skontaju?

Kako se onda opravda višak listića u odnosu na broj potpisa? Ko nadgleda broj potpisa?

Da bi se tako nešto desilo, mora cijeli birački odbor biti u sprezi, svi posmatrači i da ne bude nijedne žalbe, i onda da se ljudi u Zetri naprave slijepi. Pa ako bi tako bilo, ne bi za tim bilo potrebe jer bi u toj sredini sve već svakako glasali za istu stranku.

To nema nikakve logike.
Jel ti misliš da se sve ponovo broji u Zetri? :D

Ako BO potpiše i ako nema prigovora, nema više brojanja. To je to.

Da, birački odbori budu jednostranački ili koalicijski. SDA, SzaBiH, DF, Boss, Čapljinska lista. Pet stranaka ali sve pod kontrolom SDA.
HDZ i SNSD prepuste SDA svoje članove BO i posmatrače. Na prošlim izborima sve bili Bošnjaci u Sarajevu ispred HDZ-a.

Opozicija rijetko može priuštiti da pokrije sve BO, pogotovo u dva ujutro, kad kreće dernek.

Uzme se spisak, jedno se potpisuje, drugi ubacuju listiće. Poslije kad broje, ako im ne odgovara, poništavaju suparničke listiće dodavanjem iksića na još jednu stranku ili kandidata. Savršen zločin.
A šta rade SDP, Naša stranka, NiP i ostali koji su protiv SDA? Sjede i šute? Malo sutra.
User avatar
Didier
Posts: 2208
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#71 Re: Biracki odbori

Post by Didier »

U Zetri se ponovo broji ako ima prigovora, to je tačno, ali ako opozicija ne može priuštiti jednog posmatrača, onda ih pišaj, a znamo da nije tako.

Ni u najmanjim mjestima nemaš apsolutnu kontrolu, tako da su to sve samo bajke. Za 24 godine izbora niko nikad nije dokazao ozbiljnu izbornu prevaru, tako da je to sve šuplja priča.
A_A_AKCIJA
Posts: 5975
Joined: 16/11/2009 02:54

#72 Re: Biracki odbori

Post by A_A_AKCIJA »

Didier wrote: 04/09/2022 11:05 U Zetri se ponovo broji ako ima prigovora, to je tačno, ali ako opozicija ne može priuštiti jednog posmatrača, onda ih pišaj, a znamo da nije tako.

Ni u najmanjim mjestima nemaš apsolutnu kontrolu, tako da su to sve samo bajke. Za 24 godine izbora niko nikad nije dokazao ozbiljnu izbornu prevaru, tako da je to sve šuplja priča.
Jok, nije

User avatar
Prpa.ba
Posts: 11050
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#73 Re: Biracki odbori

Post by Prpa.ba »

Didier wrote: 04/09/2022 11:03 A šta rade SDP, Naša stranka, NiP i ostali koji su protiv SDA? Sjede i šute? Malo sutra.
Pa lijepo ti je napisao covjek. Nema birackog mjesta bez SDA ili SDA kroz HDZ, SNSD, Capljine u Srcu, SBB, DF i ostale. Ali ima birackih mjesta bez SDP-a, NiP-a i ostalih.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10798
Joined: 27/04/2021 22:52

#74 Re: Biracki odbori

Post by tramvajtrojka »

Prpa.ba wrote: 04/09/2022 11:24
Didier wrote: 04/09/2022 11:03 A šta rade SDP, Naša stranka, NiP i ostali koji su protiv SDA? Sjede i šute? Malo sutra.
Pa lijepo ti je napisao covjek. Nema birackog mjesta bez SDA ili SDA kroz HDZ, SNSD, Capljine u Srcu, SBB, DF i ostale. Ali ima birackih mjesta bez SDP-a, NiP-a i ostalih.
i ovome je dohakao vp sa svojom odlukom nece na ovim izborima biti mogucnosti za to neofirno ubacivanje birackih odbora zbog toga 40%birackih odbora nije popunjeno
Ambula
Posts: 283
Joined: 20/11/2020 14:41

#75 Re: Biracki odbori

Post by Ambula »

Zovu iz OIK-a hoćete li raditi... popunio sam onu prijavnicu al za ove Opce izbore je brutalica, to je sigurno 20 sati posla na dan izbora, tako da cu razmisliti kakav budem do tad :lol:

Sto se tice te krađe, radio sam na par ciklusa od 2014. ja lično svojim očima nisam vidio pokušaj krađe u toku glasanja i brojanja, mislim da je to malo prenapuhana priča cak i ako se kraducka to ni u kojem slučaju ne može uticati na ishod izbora.
Post Reply