BIOS flash > PC mrtav

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Herr Flick
Posts: 8953
Joined: 02/04/2012 13:00

#1 BIOS flash > PC mrtav

Post by Herr Flick »

Instalurao svjezu instalacija win 10 i sve proslo uredu,da vidim drivere kad tamo treba update BIOS,i odem na MSI stranicu,skinem za to maticnu plocu zip file i lijepo sve po upustvima to prebacim na USB,odem u BIOS,i nastimam da se boota preko usb-a,i nesto je izislo kao da BIOS na maticnoj nije isti kao onaj na USB i slucajno pritisnem enter za nastavak otad nesta slika na monitoru i PC se restarta stalno.Vadio sam bateriju sa maticne i poslije toga dodje crna slika sa spec.racunara i pise poruka All settings have reset to default values i ispod F1 za setup i F2 za continue i bilo sta da pritisnem od 2 tipke tu zakoci,odnosno nece da mrdne.Bateriju sam mijenjao tako nije do nje.

Eh sad jel otisla maticna il se jos moze nekako spasit ili. se mora kupit druga da li neko zna?
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#2 Re: BIOS flash > PC mrtav

Post by arnes_king »

Herr Flick wrote:Instalurao svjezu instalacija win 10 i sve proslo uredu,da vidim drivere kad tamo treba update BIOS,i odem na MSI stranicu,skinem za to maticnu plocu zip file i lijepo sve po upustvima to prebacim na USB,odem u BIOS,i nastimam da se boota preko usb-a,i nesto je izislo kao da BIOS na maticnoj nije isti kao onaj na USB i slucajno pritisnem enter za nastavak otad nesta slika na monitoru i PC se restarta stalno.Vadio sam bateriju sa maticne i poslije toga dodje crna slika sa spec.racunara i pise poruka All settings have reset to default values i ispod F1 za setup i F2 za continue i bilo sta da pritisnem od 2 tipke tu zakoci,odnosno nece da mrdne.Bateriju sam mijenjao tako nije do nje.

Eh sad jel otisla maticna il se jos moze nekako spasit ili. se mora kupit druga da li neko zna?
Male su ti sanse skroz da to ispravis. Ja sam slicno davno uradio ali sam imao srece i uspio vratiti.

Ne znam sada tacno proceduru ali znam da sam skinuo pravi bios fajl na FLOPPY disk, i samo preko floppia je to moglo. Naknadno sam kucao komande i preko komandi sa flopia instalirao i pc je proradio.

Sve sam to negdje nasao bio na netu upustva, ali to je bilo prije puno godina tako da nema sanse da znam sada naci.
duffy_duck
Posts: 1511
Joined: 27/04/2018 09:07

#3 Re: BIOS flash > PC mrtav

Post by duffy_duck »

Preporucujem @Crnog Vraga on ti moze pomoći.
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#4 Re: BIOS flash > PC mrtav

Post by diablobih »

Ne, nego kada na usb stavljas bios file, moras ga napraviti bootable i onda ce ti moci. Eh sad kako popraviti, ako mozes opet uci u opcije, trazis na fazon EZ flash i to je to. Ne zaboravi isto tako preimenovati bios file u nesto normalno.

Ovdje ti je najbolje objasnjeno:
https://www.geforce.com/whats-new/guide ... -usb-stick
_thedude
Posts: 219
Joined: 28/04/2014 21:05

#5 Re: BIOS flash > PC mrtav

Post by _thedude »

Nije kraj svijeta. Imas ovo u comp servise u svom gradu.

Ako ne prodje metoda sa flopy diskom, koju mozes naci na zvanicnoj stranici
Ovo su neke koje su radjene, i uspjesne su..


Mnogo puta radjeno, tebi treba eprom programator.

U programator loadas novi bios chip ( ebay )
Obratiti paznju na broj pinova,( broj na chipu )

Sad ti treba hex file i loadas. to je sve,
Kompjuter ugasen.
Izvadis ovaj stari i stavis ovaj novi.

Onda ima jedna metoda i stucan naziv nosi "Hot Swap".
Ovo ne preporucujem tebi i sam znas razlog.

Ako imas nekog strucnog oko sebe, rado cu da objasnim metodu?
User avatar
Herr Flick
Posts: 8953
Joined: 02/04/2012 13:00

#6 Re: BIOS flash > PC mrtav

Post by Herr Flick »

Ma najvjerovatnije da cu kupit novu maticnu,neda mi se vise zezat oko ovog,mogu odnijet u servis ali oni ce vjerovatno naplatit pola para od ovog sto bi ja dao za novu maticnu,nisam bas ljubitelj tih servisa :-)
Samo mi je krivo sto imam ovaj racunar 5 godina i nikad nikakve greske i problema,jesam ga ja odrzavao uredno,cistio,radiodate,sisteme,mijenjao termalne paste,temperature normalne,i onda sve sjeben zbog nepaznje....a kad bi kupovao novu maticnu treba sa 1155 sa socketom ,imam i3 3220,MSI 7850,8gb ram 1333 mhz
caseytron
Posts: 2090
Joined: 01/06/2016 16:42

#7 Re: BIOS flash > PC mrtav

Post by caseytron »

Herr Flick wrote:Ma najvjerovatnije da cu kupit novu maticnu,neda mi se vise zezat oko ovog,mogu odnijet u servis ali oni ce vjerovatno naplatit pola para od ovog sto bi ja dao za novu maticnu,nisam bas ljubitelj tih servisa :-)
Samo mi je krivo sto imam ovaj racunar 5 godina i nikad nikakve greske i problema,jesam ga ja odrzavao uredno,cistio,radiodate,sisteme,mijenjao termalne paste,temperature normalne,i onda sve sjeben zbog nepaznje....a kad bi kupovao novu maticnu treba sa 1155 sa socketom ,imam i3 3220,MSI 7850,8gb ram 1333 mhz
https://www.olx.ba/artikal/25395147/int ... -lga-1155/

I taman se dignes sa procom :-D
User avatar
Herr Flick
Posts: 8953
Joined: 02/04/2012 13:00

#8 Re: BIOS flash > PC mrtav

Post by Herr Flick »

diablobih wrote:Ne, nego kada na usb stavljas bios file, moras ga napraviti bootable i onda ce ti moci. Eh sad kako popraviti, ako mozes opet uci u opcije, trazis na fazon EZ flash i to je to. Ne zaboravi isto tako preimenovati bios file u nesto normalno.

Ovdje ti je najbolje objasnjeno:
https://www.geforce.com/whats-new/guide ... -usb-stick
Tu sam ja haman i zajebo,ja sam samo prebacio fajlove na USB,a nisam ga napravio bootable kao sto se radi sa windowsima,ne znam sta mi je bilo,a u BIOS nemogu uci sad
Post Reply