Biometrijski pasoši

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
FaceOff
Posts: 468
Joined: 01/06/2003 00:00

#276 Re: Biometrijski pasoši

Post by FaceOff »

BiH treba što prije izdati minimun 15000 biometrijskih pasoša da bi se EK uvjerila u efikasnost sistema, tako da bi se onda ovaj uslov smatrao potpuno zadovoljenim, zato je možda i preporučljivo svima da zamjene stare pasoše za biometrijske, bez obzira što su i dalje validni. Naravno, ništa pod moranje!
User avatar
Mjesanac
Posts: 7706
Joined: 01/09/2009 01:45
Location: Sarajevo

#277 Re: Biometrijski pasoši

Post by Mjesanac »

anjusha wrote:ako je neko isao da preda papire za ovaj novi pasos, nadam se da ce biti ljubazan da napise sta je sve morao da podnese, kakva je procedura i ostalo.

i do kad ovi nasi stari pasosi vaze? do kad se moraju promijeniti? da li bih npr za NG bila u mogucnosti da putujem negdje u EU sa njim ili moram imati ovaj novi?
hvala
Jesu to poceli da izdaju biometrijske pasose?
FaceOff
Posts: 468
Joined: 01/06/2003 00:00

#278 Re: Biometrijski pasoši

Post by FaceOff »

Od sutra ko preda zahtjev dobija novi biometrijski pasoš, jer je danas u BiH stiglo 25000 biometrijskih pasoških knjižica.
Od dokumenata je potrebna samo CIPS lična karta i uplaćenih 40 KM , koliko košta novi biometrijski pasoš.
User avatar
Mjesanac
Posts: 7706
Joined: 01/09/2009 01:45
Location: Sarajevo

#279 Re: Biometrijski pasoši

Post by Mjesanac »

FaceOff wrote:Od sutra ko preda zahtjev dobija novi biometrijski pasoš, jer je danas u BiH stiglo 25000 biometrijskih pasoških knjižica.
Od dokumenata je potrebna samo CIPS lična karta i uplaćenih 40 KM , koliko košta novi biometrijski pasoš.
Odakle ti taj info?
FaceOff
Posts: 468
Joined: 01/06/2003 00:00

#280 Re: Biometrijski pasoši

Post by FaceOff »

Konačno biometrijski pasoši!


Od jutros je u našoj zemlji otpočelo izdavanje dugo očekivanih biometrijskih pasoša. Kako protiče prvi radni dan po novom sistemu, da li će prvih dopremljenih 25.000 knjižica biti dovoljno za početne potrebe Bosanaca i Hercegovaca, te kolike su nam šanse za konačno ukidanje viza, pitali smo pomoćnika ministra Ministarstva civilnih poslova BiH Milana Zjajića

Razgovarala: Jasenka KRATOVIĆ

Danas je u BiH počelo izdavanje biometrijskih pasoša. Kako protiče prvi dan?

ZJAJIĆ: Ministar Sredoje Nović danas je donio Odluku o početku izdavanja pasoša sa beskontaktnim elektronskim-memorijskim elementom. Za početak je određen datum 15. oktobar 2009. godine. Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka (IDDEEA) BiH je dužna da sve zahtjeve za izdavanje putnih isprava, zaprimljene od nadležnih organa, a koje primi 15. oktobra personalizuje na novim obrascima. Tako organi, koji primaju zahtjeve za izdavanje pasoša, moraju danas primjenjivati nove propise i procedure prilikom prijema zahtjeva, ukoliko ih planiraju proslijediti Agenciji. Agencija mora u roku od sedam dana izvršiti personalizaciju na novim obrascima tzv. elektronskog pasoša. Inače, ovaj sistem veza je u upotrebi od 1. jula ove godine i, osim određenih problema u primjeni na samom početku, već duže funkcioniše apsolutno pouzdano.

U medijima se nailazi na podatak da je u BiH iz Njemačke dopremljeno prvih 25.000 knjižica. Hoće li biti dovoljno pasoša za sve?

ZJAJIĆ: U prvoj tranši je 25.000 knjižica novog pasoša, a do kraja godine će biti isporučeno ukupno 300.000 knjižica, a u 2010. godini još 600.000 knjižica. Procjene su da bi to trebalo zadovoljiti očekivano povećan interes državljana BiH za novim putnim ispravama.


Koju je dokumentaciju neophodno donijeti da bi se dobio ovaj pasoš i koliko je neophodno čekati na njegovo izdavanje?

ZJAJIĆ: Podnosilac treba imati samo ličnu kartu, sve ostalo se obezbjeđuje od strane nadležnih organa iz relevantnih baza podataka. Čekanje na novi pasoš ne može biti duže od 9 dana. Nadležni organi dva dana nakon podnošenja zahtjeva moraju zahtjev elektronskim putem dostaviti Agenciji za identifikacione dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka BiH, a ona u roku od 7 dana mora izvršiti personalizaciju, a to znači štampati pasoš po podacima iz zahtjeva i dostaviti ga podnosiocu zahtjeva.

Izdavanje biometrijskog pasoša jedan je od osnovnih zahtijeva EU kada je u pitanju liberalizacija viznog režima za BiH. Zbog čega je to tako? Po čemu je biometrijski pasoš sigurniji od običnog?

ZJAJIĆ: Novi pasoš pored fotografije i štampanih podataka na obrascu knjižice ima i elektronski elemenat – čip koji sadrži sve podatke i u elektronskoj formi. Stručnjaci kažu da je zaštita od falsifikovanja svedena na najmanju moguću mjeru.

Dakle, dobili smo biometrijske pasoše. Po vašim saznanjima, hoće li nam konačno ukinuti vize i kada?

ZJAJIĆ: Ovo je pitanje za EU, ali nema dileme da je implementacijom propisa iz ove oblasti od strane Savjeta ministara BiH, Ministarstva civilnih poslova BiH i Agencije za identifikacione documente, nadležnih MUP-ova, Ministarstva vanjskih poslova BiH učinjen napredak koji može biti od velikog značaja za liberalizaciju viznog režima, odnosno bezvizni režim za državljane Bosne i Hercegovine.
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#281 Re: Biometrijski pasoši

Post by alica.k »

FaceOff wrote:Od sutra ko preda zahtjev dobija novi biometrijski pasoš, jer je danas u BiH stiglo 25000 biometrijskih pasoških knjižica.
Od dokumenata je potrebna samo CIPS lična karta i uplaćenih 40 KM , koliko košta novi biometrijski pasoš.
ista uplatnica ko i prije? na isti racun, ista svrha? taman mi istice, odo da ganjam novi jeee :D
User avatar
shalla
Posts: 9326
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#282 Re: Biometrijski pasoši

Post by shalla »

alica.k wrote:
FaceOff wrote:Od sutra ko preda zahtjev dobija novi biometrijski pasoš, jer je danas u BiH stiglo 25000 biometrijskih pasoških knjižica.
Od dokumenata je potrebna samo CIPS lična karta i uplaćenih 40 KM , koliko košta novi biometrijski pasoš.
ista uplatnica ko i prije? na isti racun, ista svrha? taman mi istice, odo da ganjam novi jeee :D
Isti sam ti, i meni ističe u decembru... Hajd ako saznaš jesu li sve isti podaci please napiši ovdje. Hvala unaprijed
gule_sa
Posts: 76
Joined: 05/03/2008 15:08
Location: Sarajevo

#283 Re: Biometrijski pasoši

Post by gule_sa »

Evo skinuto sa stranice MUP-a KS
Putovnica / Pasoš
Zakon o putnim ispravama Bosne i Hercegovine ( “Službeni glasnik BiH “, broj 4/97, 1/99, 9/99, 27/00, 23/00, 19/01, 47/04, 53/07 , 15/08, 33/08 i 39/08)

Lična karta – za punoljetne NA UVID
Izvod iz matične knjige rođenih ne stariji od 6 mjeseci – za maloljetne NA UVID
Uplata na žiro račun (prvi originalni primjerak)
Broj: 1610000010750133
Vrsta prihoda: 722905
Šifra općine prebivališta:
Stari Grad 109
Centar 077
Novo Sarajevo 079
Novi Grad 108
Ilidža 078
Vogošća 080
Hadžići 038
Ilijaš 040
Trnovo 078
Svrha: uplata za pasoš-putovnicu
Primalac: JRT – TREZOR BiH, NAPLATA PUTNIH ISPRAVA
Iznos: - 40,00 KM –
Stari pasoš-putovnica
NAPOMENA:
Zahtjev za pasoš-putovnicu podnosi se ISKLJUČIVO LIČNO.
Maloljetna lica moraju biti prisutna prilikom podnošenja zahtjeva, u pratnji jednog ili oba roditelja, odnosno zakonskog staratelja.
Saglasnost za izdavanje putne isprave za maloljetna lica daju oba roditelja,odnosno zakonski staratelj.
Ako je jedan od roditelja umro dostaviti IZVOD IZ MATIČNE KNJIGE UMRLIH - NA UVID
Ako je brak roditelja razveden dostaviti ovjerenu kopiju ODLUKE SUDA
Zakonski rok za izdavanje putnih isprava je 30 dana.
http://mupks.ba/?jezik=bos&x=4&y=23
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#284 Re: Biometrijski pasoši

Post by Alhemicarkaa »

U koliko sati pocinju raditi i do kada rade (tete na salterima sto primaju dokumente za novi pasos? Hvala!
User avatar
van Basten
Posts: 7543
Joined: 21/09/2006 02:59

#285 Re: Biometrijski pasoši

Post by van Basten »

radno vrijeme je maksimalno prilagođeno zaposlenom čovjeku :skoljka: :
ponedjeljak - petak 8-16h
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#286 Re: Biometrijski pasoši

Post by Alhemicarkaa »

van Basten wrote:radno vrijeme je maksimalno prilagođeno zaposlenom čovjeku :skoljka: :
ponedjeljak - petak 8-16h
:skoljka: Da je bar od 7
User avatar
Mjesanac
Posts: 7706
Joined: 01/09/2009 01:45
Location: Sarajevo

#287 Re: Biometrijski pasoši

Post by Mjesanac »

Ja danas predo zahtjev. Kazu od 15 do 20 dana. Cant wait :D
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#288 Re: Biometrijski pasoši

Post by Alhemicarkaa »

Mjesanac wrote:Ja danas predo zahtjev. Kazu od 15 do 20 dana. Cant wait :D
ima li guzve?
User avatar
Mjesanac
Posts: 7706
Joined: 01/09/2009 01:45
Location: Sarajevo

#289 Re: Biometrijski pasoši

Post by Mjesanac »

Alhemicarkaa wrote:
Mjesanac wrote:Ja danas predo zahtjev. Kazu od 15 do 20 dana. Cant wait :D
ima li guzve?
Prvo sam dosao oko 1, bilo hrpa raje, a onda sam opet dosao u 2:30 i dosta se smanjila se guzva. Sveukupno mi je trebalo oko 20 minuta.

Ma da ti kazem nije ni tolika guzva koliko ima ljudi koji dodju, nesto zaborave ponjeti i onda se da prostis preseravaju sa onima na salteru. :D :D :D :D
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#290 Re: Biometrijski pasoši

Post by alica.k »

Mjesanac wrote:
Alhemicarkaa wrote:
Mjesanac wrote:Ja danas predo zahtjev. Kazu od 15 do 20 dana. Cant wait :D
ima li guzve?
Prvo sam dosao oko 1, bilo hrpa raje, a onda sam opet dosao u 2:30 i dosta se smanjila se guzva. Sveukupno mi je trebalo oko 20 minuta.

Ma da ti kazem nije ni tolika guzva koliko ima ljudi koji dodju, nesto zaborave ponjeti i onda se da prostis preseravaju sa onima na salteru. :D :D :D :D
recider mi jel stvarno treba samo ovo sto pise na stranici? da ne zaboravim nest ponjet :P
User avatar
Mjesanac
Posts: 7706
Joined: 01/09/2009 01:45
Location: Sarajevo

#291 Re: Biometrijski pasoši

Post by Mjesanac »

Ovako. Otidji prvo u postu plati 40 maraka. Imas sve sto ti treba da popunis uplatnicu na Mupovoj stranici. Ponesi licnu i trenutni pasos. Dodjes tamo pitaju te gdje vadis rodni i drzavljanstvo i kako ti se zovu roditelji. Potpises zahtjev koji oni isprintaju, uslikas se, potpises, otisci prstiju i to je to.
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#292 Re: Biometrijski pasoši

Post by alica.k »

hvala do neba!
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#293 Re: Biometrijski pasoši

Post by Op3r4t0r »

Imam i ja pitanje, pasos mi istice sredinom decembra, zivim u austriji, rekao sam dole svojima da se raspitaju sta i kako ide i sve su mi rekli sto ste i vi ovdje napisali ali su mi rekli da ja moram licno biti prisutan (rekla im neka radnica) i kad predajem zahtjev za pasos (sto je logicno) i da moram biti licno prisutan kad podizem pasos sto i nije bas logicno jer znam da dosad to nije moralo.

Eh sad, zna li ko od vas jeli ovo tacno, mora li se oba puta biti licno prisutan ili se moze dati punomoc npr roditeljima da odu po pasos jer ja nemam vremena da u bosni cekam 10 ili vise dana kako bi i predao zahtjev za pasos i podigao ga a da dolazim 2 puta takodje mi nema smisla.

P.S. Evo sad sam razgovarao sa ambasadom u becu i oni su mi rekli da je u njihovoj ambasadi naravno potrebno biti prisutan pri predavanju zahtjeva a da pasos kad bude gotov mogu poslati postom sto je bila procedura i do sad, s tim da kod njih pasos umjesto 40 maraka kosta oko 150 eura.

Najbolje bi mi odgovaralo ako je i u bosni dovoljno prisustvovati samo jednom jer u bosnu dolazim svakako pa da bezveze ne placam 150 eura ako moze 40 maraka i da ne idem u bec jer sam u grazu sto je udaljenost od 200 km u jednom pravcu

Zna li ko sta o ovome?
nova_korisnica
Posts: 1207
Joined: 19/09/2008 12:48

#294 Re: Biometrijski pasoši

Post by nova_korisnica »

Op3r4t0r wrote:Imam i ja pitanje, pasos mi istice sredinom decembra, zivim u austriji, rekao sam dole svojima da se raspitaju sta i kako ide i sve su mi rekli sto ste i vi ovdje napisali ali su mi rekli da ja moram licno biti prisutan (rekla im neka radnica) i kad predajem zahtjev za pasos (sto je logicno) i da moram biti licno prisutan kad podizem pasos sto i nije bas logicno jer znam da dosad to nije moralo.

Eh sad, zna li ko od vas jeli ovo tacno, mora li se oba puta biti licno prisutan ili se moze dati punomoc npr roditeljima da odu po pasos jer ja nemam vremena da u bosni cekam 10 ili vise dana kako bi i predao zahtjev za pasos i podigao ga a da dolazim 2 puta takodje mi nema smisla.

P.S. Evo sad sam razgovarao sa ambasadom u becu i oni su mi rekli da je u njihovoj ambasadi naravno potrebno biti prisutan pri predavanju zahtjeva a da pasos kad bude gotov mogu poslati postom sto je bila procedura i do sad, s tim da kod njih pasos umjesto 40 maraka kosta oko 150 eura.

Najbolje bi mi odgovaralo ako je i u bosni dovoljno prisustvovati samo jednom jer u bosnu dolazim svakako pa da bezveze ne placam 150 eura ako moze 40 maraka i da ne idem u bec jer sam u grazu sto je udaljenost od 200 km u jednom pravcu

Zna li ko sta o ovome?
kako ces za vizu?? oni ce ti ovdje uzeti stari pasos...a kak ces se ti vratiti u austriju? ili imas dvojno drzavljanstvo?
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#295 Re: Biometrijski pasoši

Post by Op3r4t0r »

nova_korisnica wrote:kako ces za vizu?? oni ce ti ovdje uzeti stari pasos...a kak ces se ti vratiti u austriju? ili imas dvojno drzavljanstvo?
Koliko znam pasos uzimaju tek prilikom izdavanja novog tako da sam mislio vratiti se sa starim, po povratku pasos autobusom ili postom poslati do svojih i onda da oni preuzmu novi pasos a stari uzmu ili poniste ili sta vec rade.

Ono sto meni nije jasno i sto mi je prilicno smjesno je objasnjenje radnice mojim roditeljima, rekla im je da ja u oba slucaja moram biti licno prisutan jer prilikom podnosenja zahtjeva za pasos moram biti prisutan jer me tad moraju slikati (ali tad ne popunjavam zahtjev), a kad podizem pasos opet moram biti prisutan jer tad popunjavam zahtjev i treba im moj potpis, na pitanje zasto to ne uradim sve pri prvom dolasku odgovorila je da je to zbog neke sigurnosti i da sad tako ide bla bla

Eh posto ja sumnjam u ispravno objasnjenje ove radnice ili na koncu u dobro razumjevanje od strane mojih roditelja, jer mi je sve to pomalo nelogicno, pitam ovdje je li ko imao slican slucaj ili slicno objasnjenje i mora li se stvarno oba puta biti licno prisutan
nova_korisnica
Posts: 1207
Joined: 19/09/2008 12:48

#296 Re: Biometrijski pasoši

Post by nova_korisnica »

Op3r4t0r wrote:
nova_korisnica wrote:kako ces za vizu?? oni ce ti ovdje uzeti stari pasos...a kak ces se ti vratiti u austriju? ili imas dvojno drzavljanstvo?
Koliko znam pasos uzimaju tek prilikom izdavanja novog tako da sam mislio vratiti se sa starim, po povratku pasos autobusom ili postom poslati do svojih i onda da oni preuzmu novi pasos a stari uzmu ili poniste ili sta vec rade.

Ono sto meni nije jasno i sto mi je prilicno smjesno je objasnjenje radnice mojim roditeljima, rekla im je da ja u oba slucaja moram biti licno prisutan jer prilikom podnosenja zahtjeva za pasos moram biti prisutan jer me tad moraju slikati (ali tad ne popunjavam zahtjev), a kad podizem pasos opet moram biti prisutan jer tad popunjavam zahtjev i treba im moj potpis, na pitanje zasto to ne uradim sve pri prvom dolasku odgovorila je da je to zbog neke sigurnosti i da sad tako ide bla bla

Eh posto ja sumnjam u ispravno objasnjenje ove radnice ili na koncu u dobro razumjevanje od strane mojih roditelja, jer mi je sve to pomalo nelogicno, pitam ovdje je li ko imao slican slucaj ili slicno objasnjenje i mora li se stvarno oba puta biti licno prisutan
ja te to pitam zato sto je i moj brat hti oisto uraditi (doduse iz njemacke). Kod starog pasosa se mislim moralo licno podici jer si potpisivao nesto (ako se ja dobro sjecam :S)...ako sta saznam javicu ti...
User avatar
Mjesanac
Posts: 7706
Joined: 01/09/2009 01:45
Location: Sarajevo

#297 Re: Biometrijski pasoši

Post by Mjesanac »

alica.k wrote:hvala do neba!
:wink: :wink: :wink:
FaceOff
Posts: 468
Joined: 01/06/2003 00:00

#298 Re: Biometrijski pasoši

Post by FaceOff »

Jel neko vec dobio biometrijski pasos da nam pokaze kako izgleda unutra??? :D
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#299 Re: Biometrijski pasoši

Post by burekodsira »

samo polako mrve se cipsovi pa se sve zaprzni :D
User avatar
Mjesanac
Posts: 7706
Joined: 01/09/2009 01:45
Location: Sarajevo

#300 Re: Biometrijski pasoši

Post by Mjesanac »

Danas sam preuzeo pasos medjutim cudno mi je sto je prva stranica (inace plastificirana) toliko tanka. Inace sto sam se ja zasad susretao sa biometrijskim pasosima ta stranica bude debela jer sadrzi cip. Zna li neko nesto o ovome?
Post Reply