Biometrijski pasoši

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
poplava
Posts: 296
Joined: 30/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#201 Re: Biometrijski pasoši

Post by poplava »

"Radnici u kancelarijama MUP-a pokušali su ući u sistem, ali nisu mogli zbog čega nismo mogli isporučivati gotove pasoše građanima. Zakonski rok od 30 dana će biti ispoštovan", rekla je Šoja za sutrašnje "Nezavisne novine".

Siniša Macan, direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka, tvrdi da do probijanja zakonskih rokova neće doći, jer se radi o nerazumijevanju novog sistema koje će ubrzo biti uklonjeno.

Ovaj sistem izgleda pravo prgav... Ne da im da "udju" iako ga ne razumiju. Ljudi strpite se jos malo, valjda ce ce ga neko shvatiti pa se "probiti" unutra...
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#202 Re: Biometrijski pasoši

Post by Kwaheri »

Moze li mi neko upucen odgovoriti...

Da li je moguce predati zahtjev u drugom CIPSovom uredu (isti kanton) od onog gdje si ranije predao pasoš i kojem inace pripadas.. Naime, CIPS Maglaj danima uopce ne prima zahtjeve dok je u drugim uredima CIPS npr. Zenica moguce predati zahtjev. Teta u CIPS Maglaj (032 605800) ne zna reci zasto ne moze ali zna da ne moze, dok se u CIPS Zenica niko ne javlja (032 409570). Takođe ni u uredima CIPSa u Sarajevu se niko ne javlja, a PR CIPS Agencije Amila Opardija na 033 551575 se takođe ne javlja. Zna li neko gdje se može dobiti barem informacija o ovome?
Last edited by Kwaheri on 22/07/2009 15:09, edited 1 time in total.
SPQR.SA
Posts: 157
Joined: 22/05/2007 15:54

#203 Re: Biometrijski pasoši

Post by SPQR.SA »

ma ne razumijete vi nista... to vam je digitalni prenos podataka...
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#204 Re: Biometrijski pasoši

Post by jefferson »

Mislim da je rjesenje da opet narod izglasa SDA/SNSD/SZBiH/HDZ i situacija ce se drasticno promjeniti :D
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3045
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#205 Re: Biometrijski pasoši

Post by suad-sarajevo »

Da li ima neko informaciju kakva je situacija na granici. Ima li ikakve fleksibilnosti granične policije i njihove i naše.

Imam situaciju da za dijete nemam paasoš jer još nije gotov a imam sve papire da sam predao za njegovo izdavanje još 10 jula. Da li bi bilo pametno da se zaputim sa tim dokumentima i recimo rodnim listom od malca. :?
User avatar
poplava
Posts: 296
Joined: 30/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#206 Re: Biometrijski pasoši

Post by poplava »

Mislim da od rodnog lista nemas nista, nema sliku pa nista ne znaci...Imas li bar stari pasos, cuo sam da su pustali sa nevazecim pasosima u CG. Ja sam sa djecom isao u HR prije mjesec i po dana - nisu mi ni pogledali pasose, ali hajde znaj...
User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#207 Re: Biometrijski pasoši

Post by Murat Sabanovic »

kritikujete dijasporu a svi hocete vani.....
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#208 Re: Biometrijski pasoši

Post by atko »

Murat Sabanovic wrote:kritikujete dijasporu a svi hocete vani.....
Pa isplatnije je biti kritikovani nego kriticar
FaceOff
Posts: 468
Joined: 01/06/2003 00:00

#209 Re: Biometrijski pasoši

Post by FaceOff »

SARAJEVO - Vijeće ministara usvojilo je u četvrtak Informaciju o cijeni putnih isprava koju je predložilo Ministarstvo civilnih poslova.

S tim u vezi, Vijeće ministara BiH podržalo je predloženu cijenu putne isprave u iznosu od 40 KM.

Ministarstvo civilnih poslova zaduženo je da, na osnovu članka 28. stavak 5. Zakona o putnim ispravama, donese Pravilnik o cijeni putnih isprava.

23.7.2009.

Pincom.info
User avatar
quayofrepose
Posts: 145
Joined: 11/07/2009 19:59
Location: Zenica

#210 Re: Biometrijski pasoši

Post by quayofrepose »

Ljudi, ganjajte američe pasoše, lakše je njih izganjat', nego ove naše koje možda/zasigurno/ mošeš/ne možeš dobiti po novoj/staroj proceduri izdavanja/ne izdavanja istih :run:
User avatar
zlatiborka
Posts: 1820
Joined: 12/12/2006 09:51
Location: Sarajevo

#211 Re: Biometrijski pasoši

Post by zlatiborka »

quayofrepose wrote:Ljudi, ganjajte američe pasoše, lakše je njih izganjat', nego ove naše koje možda/zasigurno/ mošeš/ne možeš dobiti po novoj/staroj proceduri izdavanja/ne izdavanja istih :run:
Dobro, reci nam kako najlakse i najbrze izganjati americki pasos, kazi, korak po korak i koliko bi to trajalo i kostalo........ :?
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#212 Re: Biometrijski pasoši

Post by melb26sa »

zlatiborka wrote:
quayofrepose wrote:Ljudi, ganjajte američe pasoše, lakše je njih izganjat', nego ove naše koje možda/zasigurno/ mošeš/ne možeš dobiti po novoj/staroj proceduri izdavanja/ne izdavanja istih :run:
Dobro, reci nam kako najlakse i najbrze izganjati americki pasos, kazi, korak po korak i koliko bi to trajalo i kostalo........ :?
Evo recimo DV lutrija opcija: prijava je besplatna, kad te izvuku onda je oko $500 za DV lutriju procesuiranje te $380 za useljenicku vizu, plus jos 200 KM za medicinski pregled i recimo oko 100 KM za sve papire (rodni list, vjencani, uvjerenje o nekaznjavanju, uvjerenje o nevodjenju sudskog postupka). E onda idu troskovi selidbe gdje je karta u jednom smjeru prosjek oko $1500. Naravno, pasos se ne dobiva odmah vec nakon provedenih 5 godina (tj 30 mjeseci u 5 godina). Posaljes N-400 aplikaciju, papire i $675 i u roku 3-6 mjeseci imas pasos - za brzo izdavanje se placa oko $160, regularno procesuiranje je $130 ja mislim.

Za ove cijene do pasosa clan landlord ce znati bolje jer je on otisao preko DV lutrije.

Druga opcija: supruznik US drzavljanin sa boravkom u BIH (najbrza opcija) - $355 aplikacija I-130 sa prikupljenim papirima - vjencani list, rodni listovi, G-325a - odobrenje za mjesec ili dva. Medicinski pregled 200 KM. Izdavanje vize $380. Ostali papiri 100 KM. Jednosmjerna karta $1500. Ako je "svjez" brak (manje od 2 godine) onda dizanje uslova sa dvogodisnje zelene karte $545 - dobijes 10-godisnju zelenu kartu. 3 godine po dobijanju zelene karte minus 90 dana prijava za drzavljanstvo (18 mjeseci u 3 godine obavezno provedeno u zemlji) - $675 - ostatak isto kao i zadnja recenica u gornjem primjeru...
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#213 Re: Biometrijski pasoši

Post by jefferson »

Meni u US. Ambasadi rekli da je NJET problem :) sto mi pasos istice vrlo brzo i da ce mi izaci u susret, samo da pazim da mi ne istekne prije nego novi izvadim! Tako da mogu podnjeti zahtjev pa kad ga dobijem!!!
Lakse meni s tudjom drzavom nego sa svojom!
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#214 Re: Biometrijski pasoši

Post by melb26sa »

jefferson wrote:Meni u US. Ambasadi rekli da je NJET problem :) sto mi pasos istice vrlo brzo i da ce mi izaci u susret, samo da pazim da mi ne istekne prije nego novi izvadim! Tako da mogu podnjeti zahtjev pa kad ga dobijem!!!
Lakse meni s tudjom drzavom nego sa svojom!
:D :thumbup:
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#215 Re: Biometrijski pasoši

Post by Wind »

suad-sarajevo wrote:Da li ima neko informaciju kakva je situacija na granici. Ima li ikakve fleksibilnosti granične policije i njihove i naše.

Imam situaciju da za dijete nemam paasoš jer još nije gotov a imam sve papire da sam predao za njegovo izdavanje još 10 jula. Da li bi bilo pametno da se zaputim sa tim dokumentima i recimo rodnim listom od malca. :?
Ako vec nisi otisao...i nemoj....licno indenticno frisko iskustvo..... :x :x :x

za detalje na pm...
User avatar
macan prvi
Posts: 3328
Joined: 24/08/2008 23:24

#216 Re: Biometrijski pasoši

Post by macan prvi »

amrica wrote:
poplava wrote:Eh, ovde u Sarajevu se pasos izudara pecatom "ponisteno" prilikom predaje zahtjeva, a onda cekas novi.

Izgleda da je sistem "proradio", red pred MUP-om je do kraja rampe za invalide.

Ovo bas nema logike, nikakve, drzava ti je duzna dati putnu ispravu i nema ti je pravo oduzeti, ako je validna. Ni na koji nacin, znaci ni stavljanjem pecata ponisteno, Jedino ako ti je pasos vec ranije bio istekao pa svakako bio nevazeci?
Tačno - kad sam zadnji put vadio pasoš 2004. stari mi još nije istekao i nije poništen dok mi nije uručen novi pasoš (a tad je jednostavno probušen kao znak toga da više ne važi). Između trenutka postavljanja zahtjeva za novi pasoš i uručenja novog pasoša me država ne može onemogućiti da putujem ako mi stari pasoš još važi.

van Basten wrote:krajnje je vrijem da se u ovoj državi počnu kažnjavati propusti. Sistem ne radi? Zašto, ko je kriv za to? Teta na šalteru? Neko za kompjuterom? Neko u kancelariji iznad? Neko jeste, nema više kolektivne krivice i skrivanja iza paravana "tehničkih problema, testiranja..." i slični ispraznih frazetina. ZTreba naći krivca i početi kažnjavati - 10% od plate, pa 20% od plate, pa otkaz u krajnjoj liniji.
Sve do tada dešavaće se ovakva sranja u redovnom vremenskom periodu... nažalost, daleko smo mi od toga, i zato sada - šuti i trpi (čitaj: čekaj mjesec dana da predaš dokumente)
Mene bi izuzetno zanimalo ko :x :x :x su ti koji od nas prave pokusne kuniće već mjesec dana. :x :x :x Je li neka firma (i ako jest, živo bi me zanimalo njeno ime :x :x :x ) odgovorna za instalaciju softvera i uvezivanje sistema ili je to samo pamet :roll: nadležnog ministarstva? Zna li neko?

:x :x :x
admirica
Posts: 1
Joined: 29/07/2009 01:55

#217 Re: Biometrijski pasoši

Post by admirica »

Šta će nama biometrijski pasoši, Evropa? Da li i vas boli pogled službenika na aerodromima kad pokažete naš pasoš ili sam ja jedini idiot kome to smeta?
User avatar
libertyBiH
Posts: 617
Joined: 24/12/2004 06:14

#218 Re: Biometrijski pasoši

Post by libertyBiH »

Bas si idiot.Ja sam ponosan kad ga isucem i samo cekam kako ce me odmjerit carinik (zato bildam po svu zimu)... :D
Facasplaca
Posts: 223
Joined: 07/07/2009 10:18

#219 Re: Biometrijski pasoši

Post by Facasplaca »

ima li iko u ovoj drzavi s biometrijskim pasosem? naravno, mislim na bosanski
User avatar
poplava
Posts: 296
Joined: 30/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#220 Re: Biometrijski pasoši

Post by poplava »

Wind wrote:
suad-sarajevo wrote:Da li ima neko informaciju kakva je situacija na granici. Ima li ikakve fleksibilnosti granične policije i njihove i naše.

Imam situaciju da za dijete nemam paasoš jer još nije gotov a imam sve papire da sam predao za njegovo izdavanje još 10 jula. Da li bi bilo pametno da se zaputim sa tim dokumentima i recimo rodnim listom od malca. :?
Ako vec nisi otisao...i nemoj....licno indenticno frisko iskustvo..... :x :x :x

za detalje na pm...
haj' podijeli ga s nama ako nije problem...
User avatar
zlatiborka
Posts: 1820
Joined: 12/12/2006 09:51
Location: Sarajevo

#221 Re: Biometrijski pasoši

Post by zlatiborka »

Facasplaca wrote:ima li iko u ovoj drzavi s biometrijskim pasosem? naravno, mislim na bosanski
Ne znam, ali se sjecam da su u Srbiji prilikom uvodjenja biometrijskih pasosa podijelili oko 200 komada, cini mi se, zasluznim sportistima, naucnicima, novinarima i najvise politicarima. Jedan od tih dobitnika tog pasosa je bio i Pero Lukovic, poznati novinar. Sve je to propratila stampa i televizija..... :skoljka:

E sad, kako ce to ici kod nas u BiH vidjecemo, mozda ce se i ovdje uraditi slicno, pa onda ce u svim medijima objaviti imena zaslusnih i "zaslusluznih" koji su prvi dobili biometrijske pasose...... :lol: :lol:
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#222 Re: Biometrijski pasoši

Post by Abacija »

zlatiborka wrote:
Facasplaca wrote:ima li iko u ovoj drzavi s biometrijskim pasosem? naravno, mislim na bosanski
Ne znam, ali se sjecam da su u Srbiji prilikom uvodjenja biometrijskih pasosa podijelili oko 200 komada, cini mi se, zasluznim sportistima, naucnicima, novinarima i najvise politicarima. Jedan od tih dobitnika tog pasosa je bio i Pero Lukovic, poznati novinar. Sve je to propratila stampa i televizija..... :skoljka:

E sad, kako ce to ici kod nas u BiH vidjecemo, mozda ce se i ovdje uraditi slicno, pa onda ce u svim medijima objaviti imena zaslusnih i "zaslusluznih" koji su prvi dobili biometrijske pasose...... :lol: :lol:
Munib Usanovic!

Zasto on? Pa zato sto su mu dedo i nana iz BiH. :skoljka: :mrgreen: :run:
FaceOff
Posts: 468
Joined: 01/06/2003 00:00

#223 Re: Biometrijski pasoši

Post by FaceOff »

Biometrijski pasoši će se ipak početi izdavati od 15. SEPTEMBRA !!!
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#224 Re: Biometrijski pasoši

Post by Pera Trta »

Ma samo nek se vade pasoši pa kakvi bilo! Hoću u septembru djecu da vodim na ekskurziju...mlade osamnaestogodišnje djevojčice :D
becib
Posts: 2
Joined: 06/08/2009 14:23

#225 Re: Biometrijski pasoši

Post by becib »

Pozdrav za sve forumaše!Da li neko ima informaciju je li iko od ljudi koji su od 15.07. predali zahtijev za novi pasoš dobio pasoš?Usput samo da vam prenesem svoja iskustva-rekli su mi da zovemo i provjeravamo.Međutim zovem od ujutro ali se tamo niko ne javlja.Samo jednom sam dobila vezu i teta na šalteru je bila i više nego neljubazna.
Post Reply