Biometrijski pasoši

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
poplava
Posts: 296
Joined: 30/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#126 Re: Biometrijski pasoši

Post by poplava »

FaceOff wrote: Ne znam na sta mislis kad kazes "sta ce tek biti sa maticnim uredima". Sistem koji je "proradio" i kaska zbog toga sto ne funkcionisu u potpunosti veze na relaciji MUP, IDDEEA, maticni uredi.
Ako je to sve "uvezano" kako kazes, zasto onda na web strani MUP-a stoji u potrebnim dokumentima za novi pasos:

Izvod iz matične knjige rođenih ne stariji od 6 mjeseci – za maloljetne NA UVID.
FaceOff
Posts: 468
Joined: 01/06/2003 00:00

#127 Re: Biometrijski pasoši

Post by FaceOff »

Takva je procedura bila i bice i dalje.
Razlika je u tome sto sluzbenik koji zaprima zahtjev za izdavanje pasosa imati mogucnost i obavezu da validnost izvoda iz maticne knjige odmah provjeri u maticnom uredu iz kojeg dolazi izvod.
Nelogicno, ali sta je to logicno u BiH. Normalno bi bilo da se uz zahtjev prilaze samo licna karta na uvid, jer preko nje se lako da provjeriti identitet i drzavljanstvo podnosioca.

Jedino sto bi moglo biti pozitivno u cijeloj ovoj prici je cinjenica da se na ovaj nacin otvara mogucnost podizanja izvoda iz maticne knjige u bilo kom maticnom uredu u BiH, samo je pitanje da li ce to kod nas ikad zazivjeti.
User avatar
poplava
Posts: 296
Joined: 30/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#128 Re: Biometrijski pasoši

Post by poplava »

Pa dzaba nam onda svi elektronski sistemi i veze medju njima kad ja moram donijeti neki papir na uvid, a dolazim sa identifkacionim dokumentom koji bi kao trebao da dokaze da sam to stvarno ja... I onda se cudimo sto nam trebaju vize...
FaceOff
Posts: 468
Joined: 01/06/2003 00:00

#129 Re: Biometrijski pasoši

Post by FaceOff »

To ti je Bosna!!!
Moguce da ce se kasnije koristiti takav sistem, kada i CIPS dokumenti budu "sigurni" od zloupotrebe, a kad ce to biti, pitanje je...
User avatar
tatjanamster
Posts: 543
Joined: 01/03/2009 23:12
Location: Kako se ono zvaše...zaboravila..hm....

#130 Re: Biometrijski pasoši

Post by tatjanamster »

poplava wrote:Pa dzaba nam onda svi elektronski sistemi i veze medju njima kad ja moram donijeti neki papir na uvid, a dolazim sa identifkacionim dokumentom koji bi kao trebao da dokaze da sam to stvarno ja... I onda se cudimo sto nam trebaju vize...
zar si maloljetan?
:)
User avatar
poplava
Posts: 296
Joined: 30/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#131 Re: Biometrijski pasoši

Post by poplava »

tatjanamster wrote:
poplava wrote:Pa dzaba nam onda svi elektronski sistemi i veze medju njima kad ja moram donijeti neki papir na uvid, a dolazim sa identifkacionim dokumentom koji bi kao trebao da dokaze da sam to stvarno ja... I onda se cudimo sto nam trebaju vize...
zar si maloljetan?
:)
nisam, nego produzavam pasos za cerku.
FaceOff
Posts: 468
Joined: 01/06/2003 00:00

#132 Re: Biometrijski pasoši

Post by FaceOff »

Sad sam dobio svjezu informaciju...
Rodni list se vise uopste ne trazi za izdavanje pasosa, samo uplatnica, stari pasos i licna karta. A onda oni izvrse sve provjere.

Jedino maloljetna lica moraju priloziti rodni list.

Procedura za podnosenje zahtjeva je sada mnogo sporija, jer se daje otisak prstiju i vrsi slikanje na licu mjesta.
User avatar
poplava
Posts: 296
Joined: 30/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#133 Re: Biometrijski pasoši

Post by poplava »

FaceOff wrote:Sad sam dobio svjezu informaciju...
Rodni list se vise uopste ne trazi za izdavanje pasosa, samo uplatnica, stari pasos i licna karta. A onda oni izvrse sve provjere.

Jedino maloljetna lica moraju priloziti rodni list.

Procedura za podnosenje zahtjeva je sada mnogo sporija, jer se daje otisak prstiju i vrsi slikanje na licu mjesta.
Pa nije se rodni list ni trazio za punoljetne, nego za maloljetne. Ali svejedno, kakva je razlika - zasto novi rodni list (ne stariji od 6 mjeseci) na uvid ako donosim stari pasos i dovodim dijete a sistemi uvezani?
User avatar
tatjanamster
Posts: 543
Joined: 01/03/2009 23:12
Location: Kako se ono zvaše...zaboravila..hm....

#134 Re: Biometrijski pasoši

Post by tatjanamster »

FaceOff wrote:Sad sam dobio svjezu informaciju...
Rodni list se vise uopste ne trazi za izdavanje pasosa, samo uplatnica, stari pasos i licna karta. A onda oni izvrse sve provjere.

Jedino maloljetna lica moraju priloziti rodni list.

Procedura za podnosenje zahtjeva je sada mnogo sporija, jer se daje otisak prstiju i vrsi slikanje na licu mjesta.

jest' ti svježa informacija...
Sanda Seta
Posts: 15
Joined: 03/03/2006 12:05

#135 Re: Biometrijski pasoši

Post by Sanda Seta »

Evo vam svježa informacija: Čekala sa djetetom 5 sati u redu (počevši od jutros u 6h) i konačno predala zahtjev za pasoš (nakon 9 dana pokušavanja). Tražili uplatnicu, stari pasoš (koji su sad poništili), rodni list i moju ličnu. Dijete slikali i uzeli otiske prstiju. Izdaće mu staru vrstu pasoša (a ne biometrijski), koji će biti gotov za mjesec dana, t.j. kada moj godišnji odmor već bude završen. :x
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#136 Re: Biometrijski pasoši

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Image

Vidi Spirketa, drzi pasos k'o da je zarazen svinjskom gripom. :mrgreen:

Image
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#137 Re: Biometrijski pasoši

Post by jefferson »

Sanda Seta wrote:Evo vam svježa informacija: Čekala sa djetetom 5 sati u redu (počevši od jutros u 6h) i konačno predala zahtjev za pasoš (nakon 9 dana pokušavanja). Tražili uplatnicu, stari pasoš (koji su sad poništili), rodni list i moju ličnu. Dijete slikali i uzeli otiske prstiju. Izdaće mu staru vrstu pasoša (a ne biometrijski), koji će biti gotov za mjesec dana, t.j. kada moj godišnji odmor već bude završen. :x
Rekao sam vec, rjesenje za ljude je odlazak iz te drzave!
Na zalost, ja imam samo taj pasos, i sad mi komplet buducnost dolazi u pitanje zbog nesposobnosti nasih politicara i ljudi koji rade na izdavanju dokumenata!
Jedva cekam dan da dobijem USA drzavljanstvo pa da mogu otici pred ustanovu koja izdaje pasos i fino svoj stari zapaliti!
Kada dodje do toga pozvat cu ostale forumase da mi se pridruze!
User avatar
tatjanamster
Posts: 543
Joined: 01/03/2009 23:12
Location: Kako se ono zvaše...zaboravila..hm....

#138 Re: Biometrijski pasoši

Post by tatjanamster »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Image

Vidi Spirketa, drzi pasos k'o da je zarazen svinjskom gripom. :mrgreen:

Image
Da li sam igdje u Evropi vidjela glupljeg pasoša?
Ne.

Uostalom, šta znače ove silne zvjezdice na pasošu? :?
Čini mi se 14 zvjezdica... :roll:
palermo
Posts: 22338
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#139 Re: Biometrijski pasoši

Post by palermo »

jefferson wrote:
Kada dodje do toga pozvat cu ostale forumase da mi se pridruze!
Što ??? Ne znaš upaliti sam šibicu ???
User avatar
tatjanamster
Posts: 543
Joined: 01/03/2009 23:12
Location: Kako se ono zvaše...zaboravila..hm....

#140 Re: Biometrijski pasoši

Post by tatjanamster »

palermo wrote:
jefferson wrote:
Kada dodje do toga pozvat cu ostale forumase da mi se pridruze!
Što ??? Ne znaš upaliti sam šibicu ???
Vic dana se nalazi u drugom podforumu ;-)
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#141 Re: Biometrijski pasoši

Post by jefferson »

palermo wrote:
jefferson wrote:
Kada dodje do toga pozvat cu ostale forumase da mi se pridruze!
Što ??? Ne znaš upaliti sam šibicu ???
Sta ces jbg, treba mi pomoc!
FaceOff
Posts: 468
Joined: 01/06/2003 00:00

#142 Re: Biometrijski pasoši

Post by FaceOff »

tatjanamster wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:Image

Vidi Spirketa, drzi pasos k'o da je zarazen svinjskom gripom. :mrgreen:

Image
Da li sam igdje u Evropi vidjela glupljeg pasoša?
Ne.

Uostalom, šta znače ove silne zvjezdice na pasošu? :?
Čini mi se 14 zvjezdica... :roll:
Ma bas me briga kako izgleda, nek se oni uhvate posla i ispune uslove, da se imamo bar cemu nadati.
MmeDeLafayette
Posts: 433
Joined: 03/06/2009 13:13
Location: Sarajevo, BiH

#143 Re: Biometrijski pasoši

Post by MmeDeLafayette »

]

dzefersone, ti kao naturalizovani amerikanac imas prava raditi sta hoces ali nemas prava na jednom bosanskom portalu da izjavljujes kako ces ZAPALITI bosanski pasosh! I zbog toga se iskreno nadam da ces casno biti odstranjen! gade mi se ovakvi ljudi.... :x :bih:
User avatar
karanana
Posts: 47238
Joined: 26/02/2004 00:00

#144 Re: Biometrijski pasoši

Post by karanana »

jeffersone, ponesi i cuge i meze pa da tefericimo.
User avatar
tatjanamster
Posts: 543
Joined: 01/03/2009 23:12
Location: Kako se ono zvaše...zaboravila..hm....

#145 Re: Biometrijski pasoši

Post by tatjanamster »

Molim vas smirite strasti :roll:
Ne mora zoomke sad zaključavat temu ili nekog blokirati zbog iste
kad se ovako fino razvila :wink:
Samo mirno, staloženo, znam kako vam je - ista sam :( ...
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#146 Re: Biometrijski pasoši

Post by jefferson »

MmeDeLafayette wrote:]

dzefersone, ti kao naturalizovani amerikanac imas prava raditi sta hoces ali nemas prava na jednom bosanskom portalu da izjavljujes kako ces ZAPALITI bosanski pasosh! I zbog toga se iskreno nadam da ces casno biti odstranjen! gade mi se ovakvi ljudi.... :x :bih:
A sto nemam pravo? De mi ti sad fino daj pravnu definiciju sto nemam? na kraju krajeva, to sam izjavio cim su krenuli problemi!
Imam pravo da izrazavam svoj nacin protesta kako hocu, isto kao sto neko u biH ima pravo zapaliti zastavu, imam i ja pasos koji mi je doduse samo stvarao probleme, ponizavao me gdje god krenem itd, itd!
Na kraju, moja buducnost sad dolazi u pitanje jer su birani politicari najednom skontali da evropa nece dati zeleno svjetlo za liberalizaciju viznog rezima pa hajmo na vrat na nos testirati biometrijske pasose pa sta bude!
E pa u mom slucaju to testiranje ima itekakve implikacije koje kao za posljedicu imaju: Gubitak posla, gubitak skolarine, gubitak studentskog statusa, dug od jedno 14,000 dolara, a da ne govorim o tome da sve sto sam planirao pada u vodu (cini ti se to poznatim jel tako?)
E pa, meni se gade ljudi koji smatraju da je ova BiH ona BiH za koju misle da treba postojati! Ne moj me shvatiti pogresno, ja volim BiH, planine, rijeke, ribe u rijekama, ostale divlje zivotinje, volim skijati u BiH (zato sto kod skijanja imas minimalni kontakt s ljudima), ali o mojoj buducnosti odlucuju ljudi u BiH koje u najmanju ruku zaboli neka stvar za mene ili tebe!
Stoga ako je pasos nacin da se iskaze protest, palim ga namah, ali kad dobije drugo drzavljanstvo, jer na zalost ovaj jos uvijek trebam!
Vidis, pun mi je k... nekog laznog patritizma drugih ljudi u moje ime, dok me nas vaki moguci nacin pljackaju kako stignu!
Na kraju, opet ce druga drzava (SAD u ovom slucaju) naci rjesenje za moj problem, i de mi ti sad objasni sto bi onda ja trebao njegovati pasos BiH cim dobijem neki drugi?
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#147 Re: Biometrijski pasoši

Post by jefferson »

karanana wrote:jeffersone, ponesi i cuge i meze pa da tefericimo.
Moze ima Jefferson uvijek domace sljive na lageru, pa cemo to, fino bosnaski sudzuk (njega necemo palit :D ), travnicki sir i neka neko donese pite i eto bosanski teferic, nema vecih patriota :D
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#148 Re: Biometrijski pasoši

Post by melb26sa »

http://ca.news.yahoo.com/s/reuters/0907 ... nada_visas

Evo slike novog BiH pasosa u vijestima o ponovnom uvodjenju kanadskih viza za Cehe...
User avatar
tatjanamster
Posts: 543
Joined: 01/03/2009 23:12
Location: Kako se ono zvaše...zaboravila..hm....

#149 Re: Biometrijski pasoši

Post by tatjanamster »

jefferson wrote: ... imam i ja pasos koji mi je doduse samo stvarao probleme, ponizavao me gdje god krenem itd, itd...!

Svašta sam čula, ali da nekoga pasoš može poniziti i stvarati probleme....ne.... :roll:
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#150 Re: Biometrijski pasoši

Post by vox-populi »

jeffersone, kad je to drzavljanstvo planirano? ja cu postat svabo za jedno 3 i po godine pa ako je nekad u to doba, javi da ponesem i ja svoj pasos, bice veca vatra. :D
Post Reply