Biometrijski pasoši

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
tatjanamster
Posts: 543
Joined: 01/03/2009 23:12
Location: Kako se ono zvaše...zaboravila..hm....

#1 Biometrijski pasoši

Post by tatjanamster »

E ja ništa ovo ne razumijem :-)
Trebam ovih dana podnijeti za pasoš, i sad - evo kaže da čekamo do 6. jula, pa onda
i ne razumijem - hoću li ja dobiti biometrijski pasoš ili 'normalni' pasoš :-)
Toliko je sve to zakomplicirano... :roll:
Sad čuh nešto kreće od 1.1.2010. :-) :-) :-)
I usput, daj pojasnite kako izgledaju ti biometrijski, i imaju li ih susjedne države? :roll:
Koliko mi se čini, nemaju :?
User avatar
hepek071
Posts: 620
Joined: 19/09/2005 09:25
Location: Jagomir do podne, a Sokolac poslijepodne

#2 Re: Biometrijski pasoši

Post by hepek071 »

http://en.wikipedia.org/wiki/Biometric_passport

a koliko ja skontah još uvijek se izdaju "normalni" pasoši, dok se primjenjuje procedura koja inače ide za izdavanje biometrijskih. Mislim da će prvi bio pasoši krenuti od naredne godine tek, međutim i stari ostaju važeći tak oda nema potrebe za zamjenu prije nego isteknu
User avatar
tatjanamster
Posts: 543
Joined: 01/03/2009 23:12
Location: Kako se ono zvaše...zaboravila..hm....

#3 Re: Biometrijski pasoši

Post by tatjanamster »

hepek071 wrote:http://en.wikipedia.org/wiki/Biometric_passport

a koliko ja skontah još uvijek se izdaju "normalni" pasoši, dok se primjenjuje procedura koja inače ide za izdavanje biometrijskih. Mislim da će prvi bio pasoši krenuti od naredne godine tek, međutim i stari ostaju važeći tak oda nema potrebe za zamjenu prije nego isteknu

istekao :D
User avatar
studeni76
Posts: 5417
Joined: 03/06/2009 14:12

#4 Re: Biometrijski pasoši

Post by studeni76 »

I meni je ovo malo nejasno.Narednih 6 mjeseci izdaju stare pasose,koje nismo obavezni zamijeniti bio pasosima sve do vremena isteka.Pa ako nas pritiscu izvana da pocnemo izdavat te nove pasose,kako da ja putujem jos 4,5 godine sa starim?!
il je to jos malo muljanja pa nam nekad naredne godine kazu kako moramo svi do isteka godine imat biometrijske.Dupli trosak
samo malo
Posts: 2313
Joined: 04/05/2009 13:50

#5 Re: Biometrijski pasoši

Post by samo malo »

Stari ce vaziti pet godina do nove godine, pa ko se upeca, upeca.

Od nove godine samo dodje direktiva, ko je izvadio stari pasos do 31 decembra, sad mora izvaditi novi.

Pa koliko budala nafataju, duplo ce ih oglobiti. Dobro, ne moze se reci budala, ako ti treba pasos, moras ga izvaditi. Ali skuhat ce te lagano zagrijavajuci vodu.

Sve za ekonomski prosperitet mlade nam drzave :bih:
User avatar
tatjanamster
Posts: 543
Joined: 01/03/2009 23:12
Location: Kako se ono zvaše...zaboravila..hm....

#6 Re: Biometrijski pasoši

Post by tatjanamster »

samo malo wrote:Stari ce vaziti pet godina do nove godine, pa ko se upeca, upeca.

Od nove godine samo dodje direktiva, ko je izvadio stari pasos do 31 decembra, sad mora izvaditi novi.

Pa koliko budala nafataju, duplo ce ih oglobiti. Dobro, ne moze se reci budala, ako ti treba pasos, moras ga izvaditi. Ali skuhat ce te lagano zagrijavajuci vodu.

Sve za ekonomski prosperitet mlade nam drzave :bih:

:lol: :lol: :lol:
čekaj, koliko nam je još godina ostalo do 1.1.2010. :-)

Izgleda da ću ipak morat prerovit po kući da izvučem onaj srbijanski pasoš...
čini mi se da važi još uvijek :roll:
samo malo
Posts: 2313
Joined: 04/05/2009 13:50

#7 Re: Biometrijski pasoši

Post by samo malo »

Pa ne, mislim vijest je originalna, pocinje program izdavanja novih biometrijskih pasosa, ali od 1.1. 2010. godine, a do tada ce se izdavati stari koji ce bez obzira na sve, vrijediti pet godina.

Nigdje logike. Kako ce stari vaziti jos 4 i 1/5 godine (ako ga ovog ljeta izvadis, recimo) ako se zna da se biometrijski i uvodi da bi sto prije uklonili kompromitovane stare pasose zbog kojih nas *ebu sa tim vizama. Izgleda ovi nasi i ne ocekuju ukidanje viza narednih pet godina, pa ko biva, svejedno je kakav pasos koristis.
User avatar
tatjanamster
Posts: 543
Joined: 01/03/2009 23:12
Location: Kako se ono zvaše...zaboravila..hm....

#8 Re: Biometrijski pasoši

Post by tatjanamster »

samo malo wrote:Pa ne, mislim vijest je originalna, pocinje program izdavanja novih biometrijskih pasosa, ali od 1.1. 2010. godine, a do tada ce se izdavati stari koji ce bez obzira na sve, vrijediti pet godina.

Nigdje logike. Kako ce stari vaziti jos 4 i 1/5 godine (ako ga ovog ljeta izvadis, recimo) ako se zna da se biometrijski i uvodi da bi sto prije uklonili kompromitovane stare pasose zbog kojih nas *ebu sa tim vizama. Izgleda ovi nasi i ne ocekuju ukidanje viza narednih pet godina, pa ko biva, svejedno je kakav pasos koristis.

Ko doživi...pričat će... :roll:
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#9 Re: Biometrijski pasoši

Post by burekodsira »

kako mozete zakomplikovati stvar nije normalno :D

pocinje test faza od 6 mjeseci u kojima ce se testirati sistem izdavanja a pasos ce biti jos uvjek stari i vazice koliko i svaki novoizdat pasos a to je 5g. biometrijski startaju 1.1.10 sto ne znaci da stari nece i dalje vaziti ako nije istekao do tad. fora je u tome da ti nece dati u eu sa starim pasosem nego ces za eu morati imati novi. u npr. tursku ces i dalje moci sa starim ako ti vazi.
isto tako amerika evropi ne da bez vize ulazak ako nemaju novi pasos biometrijski pasos... :bih:
User avatar
zlatiborka
Posts: 1820
Joined: 12/12/2006 09:51
Location: Sarajevo

#10 Re: Biometrijski pasoši

Post by zlatiborka »

I meni je istekao pasos. Trebam ga mijenjati ali cu sacekati jos jer ne mislim putovati u zemlje EU. Zanima me da li sa licnom kartom mogu putovati u Srbiju. Znam da je to vazilo za ljude iz RS, ali nisam sigurna da li vazi za one iz Federacije.

Da li ja koja zivim u Sarajevu mogu putovati u Srbiju samo sa licnom kartom?

Hvala na odgovorima..... :dance:
samo malo
Posts: 2313
Joined: 04/05/2009 13:50

#11 Re: Biometrijski pasoši

Post by samo malo »

burekodsira wrote:kako mozete zakomplikovati stvar nije normalno :D

pocinje test faza od 6 mjeseci u kojima ce se testirati sistem izdavanja a pasos ce biti jos uvjek stari i vazice koliko i svaki novoizdat pasos a to je 5g. biometrijski startaju 1.1.10 sto ne znaci da stari nece i dalje vaziti ako nije istekao do tad. fora je u tome da ti nece dati u eu sa starim pasosem nego ces za eu morati imati novi. u npr. tursku ces i dalje moci sa starim ako ti vazi.
isto tako amerika evropi ne da bez vize ulazak ako nemaju novi pasos biometrijski pasos... :bih:
Drugim rijecima, stari pasos ce za godinu dana sluziti samo za brisanje dupeta.

Cuj nece ti dati u EU sa starim pasosem, ali ce on vrijediti i dalje :-) s obzirom da bosanci i hercegovci uglavnom putuju u Kazahstan i Tadzikistan, stari pasos ne gubi na vrijednosti.
User avatar
Loulou
Posts: 3015
Joined: 16/04/2008 15:18

#12 Re: Biometrijski pasoši

Post by Loulou »

zlatiborka wrote:I meni je istekao pasos. Trebam ga mijenjati ali cu sacekati jos jer ne mislim putovati u zemlje EU. Zanima me da li sa licnom kartom mogu putovati u Srbiju. Znam da je to vazilo za ljude iz RS, ali nisam sigurna da li vazi za one iz Federacije.

Da li ja koja zivim u Sarajevu mogu putovati u Srbiju samo sa licnom kartom?

Hvala na odgovorima..... :dance:
Možeš, bez problema.
A to - razlika RS - Fedracija, je bilo prije izdavanja CIPS-ovih dokumenta.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#13 Re: Biometrijski pasoši

Post by jefferson »

Ja trebam novi vaditi krajem jula pa odmah americku vizu!
Znal iko koliko procedura traje?
User avatar
Sir Charles
Posts: 1069
Joined: 10/04/2006 01:22

#14 Re: Biometrijski pasoši

Post by Sir Charles »

samo malo wrote:
burekodsira wrote:kako mozete zakomplikovati stvar nije normalno :D

pocinje test faza od 6 mjeseci u kojima ce se testirati sistem izdavanja a pasos ce biti jos uvjek stari i vazice koliko i svaki novoizdat pasos a to je 5g. biometrijski startaju 1.1.10 sto ne znaci da stari nece i dalje vaziti ako nije istekao do tad. fora je u tome da ti nece dati u eu sa starim pasosem nego ces za eu morati imati novi. u npr. tursku ces i dalje moci sa starim ako ti vazi.
isto tako amerika evropi ne da bez vize ulazak ako nemaju novi pasos biometrijski pasos... :bih:
Drugim rijecima, stari pasos ce za godinu dana sluziti samo za brisanje dupeta.

Cuj nece ti dati u EU sa starim pasosem, ali ce on vrijediti i dalje :-) s obzirom da bosanci i hercegovci uglavnom putuju u Kazahstan i Tadzikistan, stari pasos ne gubi na vrijednosti.
Kada (ako) nam ukinu vize, vlasnici biometrijskih pasosa ce moci putovati bez viza, dok ce vlasnici sadasnjih pasosa i dalje morati vaditi vize. Vjerovatno ce vize biti besplatne, na duzi period i nece se morati nositi dva kofera dokumenata da bi se viza dobila, nego samo odes do ambasade i oni ti udare vizu. Ali poenta je da ce sadasnji pasosi vrijediti pet godina osim u slucaju da vlasti 1.1.2010. ne izdaju naredbu da ipak svi moraju vaditi biometrijske i da sadasnji vise ne vrijede da bi izmuzli sto vise novca.
User avatar
nidokralj
Posts: 319
Joined: 27/10/2008 14:01

#15 Re: Biometrijski pasoši

Post by nidokralj »

Sir Charles wrote:
samo malo wrote:
burekodsira wrote:kako mozete zakomplikovati stvar nije normalno :D

pocinje test faza od 6 mjeseci u kojima ce se testirati sistem izdavanja a pasos ce biti jos uvjek stari i vazice koliko i svaki novoizdat pasos a to je 5g. biometrijski startaju 1.1.10 sto ne znaci da stari nece i dalje vaziti ako nije istekao do tad. fora je u tome da ti nece dati u eu sa starim pasosem nego ces za eu morati imati novi. u npr. tursku ces i dalje moci sa starim ako ti vazi.
isto tako amerika evropi ne da bez vize ulazak ako nemaju novi pasos biometrijski pasos... :bih:
Drugim rijecima, stari pasos ce za godinu dana sluziti samo za brisanje dupeta.

Cuj nece ti dati u EU sa starim pasosem, ali ce on vrijediti i dalje :-) s obzirom da bosanci i hercegovci uglavnom putuju u Kazahstan i Tadzikistan, stari pasos ne gubi na vrijednosti.
Kada (ako) nam ukinu vize, vlasnici biometrijskih pasosa ce moci putovati bez viza, dok ce vlasnici sadasnjih pasosa i dalje morati vaditi vize. Vjerovatno ce vize biti besplatne, na duzi period i nece se morati nositi dva kofera dokumenata da bi se viza dobila, nego samo odes do ambasade i oni ti udare vizu. Ali poenta je da ce sadasnji pasosi vrijediti pet godina osim u slucaju da vlasti 1.1.2010. ne izdaju naredbu da ipak svi moraju vaditi biometrijske i da sadasnji vise ne vrijede da bi izmuzli sto vise novca.
ma je*o 30 maraka za pasos.samo da se vise ne moras guzlat po onim ambasadama i molit boga hocel ti dat vizu il nece
User avatar
Kraljica_Suza
Posts: 898
Joined: 05/03/2009 16:48
Location: Graškograd

#16 Re: Biometrijski pasoši

Post by Kraljica_Suza »

zlatiborka wrote:Da li ja koja zivim u Sarajevu mogu putovati u Srbiju samo sa licnom kartom?
Mozes. Ja cesto putujem u BG, tako da znam 100%
User avatar
Kraljica_Suza
Posts: 898
Joined: 05/03/2009 16:48
Location: Graškograd

#17 Re: Biometrijski pasoši

Post by Kraljica_Suza »

Meni samo nije jasno kakva je ustvari sad ovo testna faza od 6 mjeseci? test cega kad se opet izdavaju ovi pasosi koje vec imamo!

Ja sam mislila da od ovog mjeseca rade biometrijske da bi iste testirali da vide kako to fercera, pa onda da nastave obavezno i zvanicno od 01.januara 2010. godine!
User avatar
tatjanamster
Posts: 543
Joined: 01/03/2009 23:12
Location: Kako se ono zvaše...zaboravila..hm....

#18 Re: Biometrijski pasoši

Post by tatjanamster »

Kraljica_Suza wrote:Meni samo nije jasno kakva je ustvari sad ovo testna faza od 6 mjeseci? test cega kad se opet izdavaju ovi pasosi koje vec imamo!

Ja sam mislila da od ovog mjeseca rade biometrijske da bi iste testirali da vide kako to fercera, pa onda da nastave obavezno i zvanicno od 01.januara 2010. godine!

e pa to i mene zanima :-)
Evo slušam na vijestima kaže uzimat će nam sad, od 6. jula, otisak prsta, i slikat nas tako da nam zumiraju šarenicu a da pritom donosimo i naše slike :-)
I još dodadoše da će se izdavati stari pasoši :lol: :lol: :lol:
Dragi bože, šta će njima moj otisak, šarenica i duple slike ako ću ja dobiti stari pasoš... :-) :-) :-)
Ovo sve ludo... :lol:

Na sreću nađoh ovaj srbijanski, sad vidjeh da je biometrijski :D
Važi mi do 21.5.2012. :dance:
User avatar
Kraljica_Suza
Posts: 898
Joined: 05/03/2009 16:48
Location: Graškograd

#19 Re: Biometrijski pasoši

Post by Kraljica_Suza »

tatjanamster wrote:e pa to i mene zanima :-)
Evo slušam na vijestima kaže uzimat će nam sad, od 6. jula, otisak prsta, i slikat nas tako da nam zumiraju šarenicu a da pritom donosimo i naše slike :-)
I još dodadoše da će se izdavati stari pasoši :lol: :lol: :lol:
Dragi bože, šta će njima moj otisak, šarenica i duple slike ako ću ja dobiti stari pasoš... :-) :-) :-)
Ovo sve ludo... :lol:

Na sreću nađoh ovaj srbijanski, sad vidjeh da je biometrijski :D
Važi mi do 21.5.2012. :dance:
aaaahahahaha, ovo je za plakanje kruha mi!!! :lol: :mrgreen:
kako su samo zalosni u p.m. kao i sve sto rade...eeee nidje veze s vezom! :x
User avatar
zlatiborka
Posts: 1820
Joined: 12/12/2006 09:51
Location: Sarajevo

#20 Re: Biometrijski pasoši

Post by zlatiborka »

Kraljica_Suza wrote:
tatjanamster wrote:e pa to i mene zanima :-)
Evo slušam na vijestima kaže uzimat će nam sad, od 6. jula, otisak prsta, i slikat nas tako da nam zumiraju šarenicu a da pritom donosimo i naše slike :-)
I još dodadoše da će se izdavati stari pasoši :lol: :lol: :lol:
Dragi bože, šta će njima moj otisak, šarenica i duple slike ako ću ja dobiti stari pasoš... :-) :-) :-)
Ovo sve ludo... :lol:

Na sreću nađoh ovaj srbijanski, sad vidjeh da je biometrijski :D
Važi mi do 21.5.2012. :dance:
aaaahahahaha, ovo je za plakanje kruha mi!!! :lol: :mrgreen:
kako su samo zalosni u p.m. kao i sve sto rade...eeee nidje veze s vezom! :x
Bas zbog ovoga necu sada da mijenjam pasos, da ne moram iza nove godine ponovo isto radilti. Garant je ovo navlakusa da raja uzmu ove sadasnje pasose koji ce vaziti jel' tako, 5 godina, a onda iza 1-og januara 2010. god. ko zeli u USA ili EU ce morati uzeti biometrijske pasose.

Joj, ko ih ne zna skupo bi ih platio, majku im njihovu lopovsku..... :x

Hvala na odgovorima, znaci sa L.K. ja mogu ici u Srbiju. Valjda i u Hrvatsku ukoliko mi se ukaze prilika.... :dance:
User avatar
Kraljica_Suza
Posts: 898
Joined: 05/03/2009 16:48
Location: Graškograd

#21 Re: Biometrijski pasoši

Post by Kraljica_Suza »

Sreca pa ne moram vaditi pasos, inace bih frcnula od ovoga sto nam rade! :x

@zlatiborka, da. Mozes i u Srbiju i Hrvatsku sa licnom kartom bez ikakvih problema.
Sretno gdje god isla.
Sanda Seta
Posts: 15
Joined: 03/03/2006 12:05

#22 Re: Biometrijski pasoši

Post by Sanda Seta »

Kome je palo na pamet testiranje sistema, i to ne rezervnog/ back-up, nego produkcionog sistema za izdavanje pasoša u sred ljetne sezone? Mom djetetu je istekao pasoš, a ja imam rezervaciju za ljetovanje uplaćenu za 03.08. Nemam šanse da djetetu izvadim pasoš do tada, a zahtjev pokušavam predati od prošle sedmice. Sistem ni danas ne radi. Rekli su mi da se raspitam krajem sedmice. A i to je neizvjesno. Pa, zaista smo zaslužili to što nam rade u ovoj državi i što se prema nama odnose kao o nižim bićima iz ostalih normalnih država. I kome da se žališ?
Sanda Seta
Posts: 15
Joined: 03/03/2006 12:05

#23 Re: Biometrijski pasoši

Post by Sanda Seta »

:x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x
User avatar
alica.k
Posts: 8774
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#24 Re: Biometrijski pasoši

Post by alica.k »

sanda, sretno ti s tim. cula sam da svi imaju problema s predavanjem. mi smo hvala bogu predali prije cca 15tak dana, taman pred to nekakvo testiranje. danas pasos gotov.
User avatar
poplava
Posts: 296
Joined: 30/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#25 Re: Biometrijski pasoši

Post by poplava »

Evo sad ne primaju zahtjeve do daljnjeg, kazu pao je sistem.
Post Reply