Bingo kupio FIS iz Viteza

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#151 Re: Bingo kupio FIS iz Viteza

Post by Boemica »

bunk wrote: 25/05/2020 08:14
Boemica wrote: 25/05/2020 07:16
test_test wrote: 24/05/2020 20:38

Koji fakultet??? Svi upisu fakultet u Travniku Vitezu ili nesta sto je trziste davno zasitilo i kazu imam fakultet. Sta ces upisivati nesta sto trziste ne trazi pa cak i vani gdje je izbor zaposlenja veliki a kamoli ovdje kod nas.
Sve su završile univerzitet u Sarajevu.

2 ekonomiju, 2 pravo, jedna poljoprivredno.-prehrambeni, jedna farmaciju, jednoj je ostao još magistarski na ekonomiji, jedna socijalni rad, i jedan dečko kriminalistiku.
Pazi, inzinjer elektrotehnike,doktor medicine,stomatolog,arhitekta se nece naci u tom drustvu.
Kod nas ljudi zavrse faks i misle uhvatili su Boga za jaja.
Ekononski,zurnalistika,kriminalistika,pravo,poljoprivredno- prehrambeni ...oprostite mi ali to su kamilica fakulteti..
I to kad upises moras u startu bit svjestan da je svrsenika tih fakulteta malo more..i da je potraznja za npr. diplomiranim ekonomistom ili ybnim pravnikom nikakva..
A kladim se u brdo 505 s crtom da jos uvijek kod nas student upisuje ekonomiju mastajuci o poslu negdje na drzavnoj sisi ...
Ma to je sasvim okej, imaš fakulteta sa kojima je jako teško naći posao, prosto iz razloga što je tržište već prezasićeno.

Ja sam odgovorila na konstataciju da je samo 7 posto fakultetski obrazovanih ljudi nezaposleno. Pa naravno, nezaposleno je zato što rade poslove koje trebaju raditi ljudi sa srednjom školom. A kada na oglas za posao koji zahtjeva srednju školu, dođe neko sa fakultetom, automatski mu poslodavac daje prednost iz neke njima znane logike. Naravno ne govorim o zanatima, niti zanimanjima koje ne možeš raditi taman da imaš 19 fakulteta, ako nisi strogo u tom djelu školovan.

Moja i sreća tih ljudi jeste što radimo kod poslodavca koji nas ne izrabljuje, pa tako ja imam veću platu od mog kolege sa fakulteta koji je diplomirao nedavno, a on je mašinski inžinjer. S tim da će njegova plata rasti sa iskustvom, moja neće /naravno osim ako u međuvremenu i ja ne diplomiram. :lol:
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#152 Re: Bingo kupio FIS iz Viteza

Post by Max Bunker »

JThomas wrote: 22/05/2020 19:15 nigdje posao na kasi nije posao snova. ali može biti dostojan čovjeka, i može biti relativno privremen, a kod nas nije nijedno.
Ja dok sam živio vani, za kasama i u marketima uglavnom je radila studentarija zaposlena preko studentskih servisa. Rijetko gdje da sam vidio nekog starijeg da radi na tim poslovima (izuzev IKEA).
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#153 Re: Bingo kupio FIS iz Viteza

Post by Bloo »

Max Bunker wrote: 25/05/2020 20:47
JThomas wrote: 22/05/2020 19:15 nigdje posao na kasi nije posao snova. ali može biti dostojan čovjeka, i može biti relativno privremen, a kod nas nije nijedno.
Ja dok sam živio vani, za kasama i u marketima uglavnom je radila studentarija zaposlena preko studentskih servisa. Rijetko gdje da sam vidio nekog starijeg da radi na tim poslovima (izuzev IKEA).
Bogme ima i srednjih godina...cak i starijih gospoda...ne bas nana/baka....
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#154 Re: Bingo kupio FIS iz Viteza

Post by Max Bunker »

Bloo wrote: 25/05/2020 20:49
Max Bunker wrote: 25/05/2020 20:47
JThomas wrote: 22/05/2020 19:15 nigdje posao na kasi nije posao snova. ali može biti dostojan čovjeka, i može biti relativno privremen, a kod nas nije nijedno.
Ja dok sam živio vani, za kasama i u marketima uglavnom je radila studentarija zaposlena preko studentskih servisa. Rijetko gdje da sam vidio nekog starijeg da radi na tim poslovima (izuzev IKEA).
Bogme ima i srednjih godina...cak i starijih gospoda...ne bas nana/baka....
Zato i kažem uglavnom.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18704
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#155 Re: Bingo kupio FIS iz Viteza

Post by SmokingMan »

Nekima još na akreditacijama piše "Frau", a najzanimljvijje mi je koliko je neobično doći na kasu i zateći nekog našeg balkanca da radi, ali si primoran u kratkom formalnom razgovoru na kasi komunicirati na njemačkom jeziku. Bite, danke i haj vozdra....:mrgreen:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#156 Re: Bingo kupio FIS iz Viteza

Post by Bloo »

Trafalgar Law wrote: 25/05/2020 21:02 Nekima još na akreditacijama piše "Frau", a najzanimljvijje mi je koliko je neobično doći na kasu i zateći nekog našeg balkanca da radi, ali si primoran u kratkom formalnom razgovoru na kasi komunicirati na njemačkom jeziku. Bite, danke i haj vozdra....:mrgreen:
Svima pise Frau :mrgreen: nema.vise gdica i.gospoda...svi su gospode.
Nisi primoran...zavisi od mjesta i politike lanca mozda.
Svako ocito ima razlicita.iskustva.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18704
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#157 Re: Bingo kupio FIS iz Viteza

Post by SmokingMan »

Ma bježi, kako samo uobraženo, ne usudiš se upitati ni "kako ste", napravit će se kao da vas i ne razumiju. Hej naši smo, heeeeej, nećeš u Gulag ako progovoriš koju sa-mnom na "naški". :mrgreen:
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#158 Re: Bingo kupio FIS iz Viteza

Post by Hakiz »

Možda ljudi neće da komuniciraju na jeziku kraja iz kojeg su jedva čekali da pobjegnu. Meni je to razumljivo. Ako si došao u Njemačku, pričaj Njemački. Što si, inače, dolazio?
Alles-Tamam
Posts: 1007
Joined: 17/05/2013 19:58

#159 Re: Bingo kupio FIS iz Viteza

Post by Alles-Tamam »

Imaš i radnje u kojima je zabranjeno da pričaš na stranom jeziku
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#160 Re: Bingo kupio FIS iz Viteza

Post by Maraschino »

Skoro smo prolazili kroz Njemacku i slucajno stanemo na nekoj pumpi da sipamo gorivo i popiti kafu.
Placam gorivo i pitam zenu koje ce cigarete a ova sa pumpe ''imate iza stuba jos veci izbor(na nasem)''.
Odakle si...iz Zagreba i jos kratko procaskali na nasem. Dade nam gratis bon za kafu iako nismo trazitli...tako da, svasta se sretne u zivotu.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#161 Re: Bingo kupio FIS iz Viteza

Post by animals »

Hakiz wrote: 25/05/2020 21:49 Možda ljudi neće da komuniciraju na jeziku kraja iz kojeg su jedva čekali da pobjegnu. Meni je to razumljivo. Ako si došao u Njemačku, pričaj Njemački. Što si, inače, dolazio?
Vecinom ne smiju..u radnjama..
na sto bi licilo kad bi svako pricao na materinjem..
User avatar
SmokingMan
Posts: 18704
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#162 Re: Bingo kupio FIS iz Viteza

Post by SmokingMan »

Demokratija na kapitalistički degenerisan način.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#163 Re: Bingo kupio FIS iz Viteza

Post by animals »

Trafalgar Law wrote: 25/05/2020 23:02 Demokratija na kapitalistički degenerisan način.
Kad udjes u Bingo, kojim jezikom se prica u njemu..
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#164 Re: Bingo kupio FIS iz Viteza

Post by mali_balon »

Vala sam bio u tim radnjama i gdje god sam vidio ime sa nasih prostora poceo sam pricat naski i svi su odgovorili naski.....nismo sad razvezali pricu nego ono standardno kako ide odakle si sta ima sretno.....ili ako sta zapne pa naletis na zemu hajde, sunce te obasja...jbga ne pricaji svi engleski a moj njemacki nidze veze

Sto se tice granapa uglavnom spar prednjci sa ponudom a lidl, aldi, hofer, norma, penny.....sa cijenama...bila nije losa..,
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#165 Re: Bingo kupio FIS iz Viteza

Post by animals »

mali_balon wrote: 25/05/2020 23:43 Vala sam bio u tim radnjama i gdje god sam vidio ime sa nasih prostora poceo sam pricat naski i svi su odgovorili naski.....nismo sad razvezali pricu nego ono standardno kako ide odakle si sta ima sretno.....ili ako sta zapne pa naletis na zemu hajde, sunce te obasja...jbga ne pricaji svi engleski a moj njemacki nidze veze

Sto se tice granapa uglavnom spar prednjci sa ponudom a lidl, aldi, hofer, norma, penny.....sa cijenama...bila nije losa..,
Zaboravio si najexskluzivniji i najskuplji..
Merkur..koji je iz Rewe grupacije..
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#166 Re: Bingo kupio FIS iz Viteza

Post by mali_balon »

animals wrote: 25/05/2020 23:45
mali_balon wrote: 25/05/2020 23:43 Vala sam bio u tim radnjama i gdje god sam vidio ime sa nasih prostora poceo sam pricat naski i svi su odgovorili naski.....nismo sad razvezali pricu nego ono standardno kako ide odakle si sta ima sretno.....ili ako sta zapne pa naletis na zemu hajde, sunce te obasja...jbga ne pricaji svi engleski a moj njemacki nidze veze

Sto se tice granapa uglavnom spar prednjci sa ponudom a lidl, aldi, hofer, norma, penny.....sa cijenama...bila nije losa..,
Zaboravio si najexskluzivniji i najskuplji..
Merkur..koji je iz Rewe grupacije..
Ne mogu se sjetit jesm li bio u merkuru...svi su mala maca za svicarski coop
probook
Posts: 4594
Joined: 13/10/2013 22:38

#167 Re: Ulazak LIDL na tržište BiH?

Post by probook »

dumpa wrote: 24/05/2020 11:28 to je čista neistina pa nije ni vrijedna komentarisanja, jer bih ti za početak mogao nabrojati makar još deset tržnih lanaca u BiH.
Ja pricam za Mostar koji spada u neke kao centre BiH.

Znaci krenimo od krajnjeg sjevera imas Amko i Namex na nivou prodavnica, onda dolazi Bingo ogromni trzni centar na ulazu u Mostar, u gradu imas Konzum, Merkator i Bingo od centara (Konzum i Merkator su isto), imas par prodavnica Konzuma, tri prodavnice Bingo, nekolike prodavnice Namex, Amko na nivou manje prodavnice na 2 mjesta mislim i jedan Best imas skroz vam grada prema jugu.
Onda izvan grada na jugu imas Bingo, Fis (sad je Fis Bingo), Robot centar koji je nigdje veze vrlo mal promet, i na jugu imas jos prodavnice Konzum i Namex.

Znaci na nivou centra sa velikom ponudom imas Konzum = Merkator i Bingo = Fis, dakle samo 2 igraca.
kakabanja213
Posts: 2112
Joined: 10/12/2012 22:16

#168 Re: Bingo kupio FIS iz Viteza

Post by kakabanja213 »

Imas jos u Mostaru nekoliko lokalnih hipermarketa koji nemaju nista losiju ponudu od Binga i Konzuma, vjerovatno i jeftiniju, Megamarket, Hercegovina promet i Palata. U stvari svi oni vrte manje vise istu ponudu. Tako da ja sve svoje potrebe odradim, a da u zivotu nisam vise od 5 puta nisam usao ni u Bingo ni u Konzum. Ponekad odem u Merkator, oni imaju onih nekoliko proizvoda koje nemaju ovi svi drugi (recimo imaju onu neku Capri italijansku tunjevinu koja mi je ok a dosta je jeftinija od Rio Mare i Eva filetirane) to je to.
A, stranci ako dodju, cisto sumnjam da bi nesto promijenili, mozda Lidl sa nekim svojim proizvodima. Ovaj narod je teska sirotinja, a cijene ulja, brasna, mlijeka tesko da ce bilo koji stranac uspjeti spustiti.
winpin
Posts: 849
Joined: 16/05/2020 17:08

#169 Re: Bingo kupio FIS iz Viteza

Post by winpin »

Kompanija Bingo Tuzla zainteresovana je za preuzimanje polovine vlasništva u kompaniji FIS Vitez, saznaje BiznisInfo. Podsjetimo da je su suvlasnici FIS-a Pero Gudelj i njegova bivša supruga Snežana Gudelj, koji imaju po 50 posto kapitala.

Gudelj kaže da je odustao od prodaje.

– Ja sam bio u razgovorima i odustao sam, nisam bio zadovoljan finansijskom ponudom. Tako da više nisam zainteresovan za prodaju – kaže sada Gudelj za BiznisInfo.



Dodao je da ne zna da li je drugi suvlasnik zainteresovan.

– Nezvanično sam čuo da moja bivša žena sa nekim direktorima iz FIS-a dogovara prodaju svog udjela, ali nemam pouzdanih informacija o tome – zaključuje Gudelj.

Obratili smo se i zvanično službi za odnose sa javnošću FIS-a i zatražili informaciju u kojoj fazi je proces i da li nam mogu kazati koji od dva suvlasnika FIS-a je zainteresovan za prodaju.

– Tokom protekle godine, suvlasnik FIS-a, gospodin Pero Gudelj je u medijima izjavio da namjerava prodati svoj 50-postotni udio u kompaniji. Vjerojatno, vođeni tom informacijom, u kompaniji Bingo su iskazali interes za kupovinom. Međutim, u ovom trenutku ne postoje otvorene realne aktivnosti koje bi mogle dovesti do promjene vlasničke strukture – kazala nam je Dijana Brkan, voditeljica marketinga u FIS-u.
Tema The End!
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#170 Re: Bingo kupio FIS iz Viteza

Post by high_volume »

Pa ti sa ženom dijeli imovinu popola.... :oops:
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#171 Re: Bingo kupio FIS iz Viteza

Post by Hakiz »

kakabanja213 wrote: 26/05/2020 07:12 Imas jos u Mostaru nekoliko lokalnih hipermarketa koji nemaju nista losiju ponudu od Binga i Konzuma, vjerovatno i jeftiniju, Megamarket, Hercegovina promet i Palata. U stvari svi oni vrte manje vise istu ponudu. Tako da ja sve svoje potrebe odradim, a da u zivotu nisam vise od 5 puta nisam usao ni u Bingo ni u Konzum. Ponekad odem u Merkator, oni imaju onih nekoliko proizvoda koje nemaju ovi svi drugi (recimo imaju onu neku Capri italijansku tunjevinu koja mi je ok a dosta je jeftinija od Rio Mare i Eva filetirane) to je to.
A, stranci ako dodju, cisto sumnjam da bi nesto promijenili, mozda Lidl sa nekim svojim proizvodima. Ovaj narod je teska sirotinja, a cijene ulja, brasna, mlijeka tesko da ce bilo koji stranac uspjeti spustiti.
Možda svojim brendom ili masovnim uvozom koji bi neko kao Lidl mogao uraditi.

Ali, "Kupujmo domaće" ulje od 3 marke umjesto strano od 1,5...
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#172 Re: Bingo kupio FIS iz Viteza

Post by problemnatravunu »

domaće ulje "Bimal" je oko 2 KM, čak skoro uvijek i psihološki ispod 2 KM
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#173 Re: Bingo kupio FIS iz Viteza

Post by strong69 »

kakabanja213 wrote: 26/05/2020 07:12 Imas jos u Mostaru nekoliko lokalnih hipermarketa koji nemaju nista losiju ponudu od Binga i Konzuma, vjerovatno i jeftiniju, Megamarket, Hercegovina promet i Palata. U stvari svi oni vrte manje vise istu ponudu. Tako da ja sve svoje potrebe odradim, a da u zivotu nisam vise od 5 puta nisam usao ni u Bingo ni u Konzum. Ponekad odem u Merkator, oni imaju onih nekoliko proizvoda koje nemaju ovi svi drugi (recimo imaju onu neku Capri italijansku tunjevinu koja mi je ok a dosta je jeftinija od Rio Mare i Eva filetirane) to je to.
A, stranci ako dodju, cisto sumnjam da bi nesto promijenili, mozda Lidl sa nekim svojim proizvodima. Ovaj narod je teska sirotinja, a cijene ulja, brasna, mlijeka tesko da ce bilo koji stranac uspjeti spustiti.
Hercegovina Promet ima fin prodajni objekat u Bisce polju :thumbup: Neka vrsta mini trznog centra. Svracam u restoran kad sam na putu prema HR.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#174 Re: Bingo kupio FIS iz Viteza

Post by high_volume »

strong69 wrote: 27/05/2020 07:22 Hercegovina Promet ima fin prodajni objekat u Bisce polju :thumbup: Neka vrsta mini trznog centra. Svracam u restoran kad sam na putu prema HR.
Iza KT, s lijeve strane?
tap3ah75
Posts: 5996
Joined: 07/09/2009 14:14

#175 Re: Bingo kupio FIS iz Viteza

Post by tap3ah75 »

Ne sviđa mi se ako bude Bingo umjesto Fisa.
Gdje ću gaće kupovati?
Post Reply