bijeg u Bec

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

hurmasica
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

#1 bijeg u Bec

Post by hurmasica » 30/03/2011 11:48

S obzirom na ovu nasu situaciju u BiH, pezvlasce, pesposlica, besparica, kad razlislis onaj je bio u pravu sto se bacio sa Avaza, al ja odlucih da mi nema druge neg put pod noge.
Naime, imam rodicu u Becu. Ona je rodjena tamo, ima imovinu, posao, porodicu. Rado bi me prilmila privremeno dok se ne uspijem snaci.
S druge strane imam i neku dalju rodbinu u Kanadi koji bi me isto tako rado primili. Oni jos imaju i vlasititi biznis pa bi me i zaposlili.
E sad, s obzirom da ja nemam bas nikakvog iskustva sa tim bjezanjem sto legalni sto ilegalnim vani treba mi par savjeta.
Koja mi je realnija opcija, Bec ili Kanada? Kada bih kao turista otisla u Bec na koji bih nacin i za koliko vremena mogla naci posao i dobiti radnu dozvolu? Kakve su sanse za dobivanje vize za Kanadu? Da li je bolje da idem sa suprugom kao bracni par, ili pojedinacno. Oboje smo VSS ako to ima ikakve veze.
Hajd plsssssss dajte koji savjet da znam sta mi je ciniti. Ovdje zivota nema.

Tranquilizer

#2 Re: bijeg u Bec

Post by Tranquilizer » 30/03/2011 11:48

Eh a šta cemo mi koji nemamo rodbine vani :shock:

Cholina_Lokica

#3 Re: bijeg u Bec

Post by Cholina_Lokica » 30/03/2011 11:50

Tranquilizer wrote:Eh a šta cemo mi koji nemamo rodbine vani :shock:
Plakat nad kletom sudbinom

hurmasica

#4 Re: bijeg u Bec

Post by hurmasica » 30/03/2011 11:50

zeni/udaji se za papire.
JEbiga i meni je ovo zadnja opcija u zivotu ikada bila, al vidim ja nema druge. bOlje i tamo rintat nego ovdje truhnut od gladi.

p.s. ne zachatavajte mi temu, ozbiljno mi trebaju savjeti.
Last edited by hurmasica on 30/03/2011 11:51, edited 1 time in total.

Ma.Le.Na

#5 Re: bijeg u Bec

Post by Ma.Le.Na » 30/03/2011 11:51

sto ces bjezat kada fino mozes i legalno otici

poznanik
Been thanked: 3 times

#6 Re: bijeg u Bec

Post by poznanik » 30/03/2011 11:51

hurmasica wrote:... Ovdje zivota nema.
A zašto se ne boriš da ga ima? "Život" ne dolazi sam, ne pada s neba...

hurmasica

#7 Re: bijeg u Bec

Post by hurmasica » 30/03/2011 11:53

poznanik wrote:

hajd ne kaki boga ti. Jedini nacin da se nastavim boriti ovdje je da se polijem benzinom i pred predsjednistvo da se zapalim. eto dotle je doslo. Dzaba ti se borit kad nit se imas za sta borit nit ti daju da se boris.

poznanik
Been thanked: 3 times

#8 Re: bijeg u Bec

Post by poznanik » 30/03/2011 11:54

hurmasica wrote:
poznanik wrote:

hajd ne kaki boga ti. .
Idi odmah, daću ti još i novac za prevoz :x

Priorat
Location: Naučio sam krajnje oprezno upotrebljavati riječ nemoguće...

#9 Re: bijeg u Bec

Post by Priorat » 30/03/2011 11:57

koji crnjak, cuj skocio sa avaza, zivota nema...ajajaja...
i ja dajem koju "banku" da odes...

hurmasica

#10 Re: bijeg u Bec

Post by hurmasica » 30/03/2011 11:58

poznanik wrote:
Idi odmah, daću ti još i novac za prevoz :x
[/quote]

gdje se nalazis eto me odmah po taj novac, ne znam sta se pjenis.
Ma ovo nije tema o tome da li treba odavdje bjezat ili ne, nego kako to uraditi na najlaksi moguci nacin.

Gospoda Ministarka

#11 Re: bijeg u Bec

Post by Gospoda Ministarka » 30/03/2011 11:58

poznanik wrote:
Jeste, a dok se od ove "drzave" napravi drzava za covjeka, i normalan zivot nista od njenog zivota. Ako imas mogucnost da odes sa muzem i jedino jos tu vidis perspektivu preporucujem ti Kanadu, malo su vise friendly prema emigrantima... ili sj. Evropa.
Last edited by Gospoda Ministarka on 31/03/2011 08:07, edited 2 times in total.

debela

#12 Re: bijeg u Bec

Post by debela » 30/03/2011 11:59

pa zenu je muka natjerala da otvori ovakvu temu :-) ne treba joj pametarenje.

ne znam kako mozes otici legalno ali sam i prije citala ovakve teme na forumu i sanse su nikakve. jedino sto mi pada na pamet je ono sto ljudi sa hr pasosem rade vec decenijama. rade vani na crno pa se vrate kuci u zakonskom roku tek reda radi da ih neko registruje i onda opet tamo na posao.

hurmasica

#13 Re: bijeg u Bec

Post by hurmasica » 30/03/2011 12:03

[quote="Gospoda Ministarka]
A zašto se ne boriš da ga ima? "Život" ne dolazi sam, ne pada s neba...[/quote]

Jeste, a dok se od ove "drzave" napravi drzava za covjeka, i normalan zivot nista od njenog zivota. Ako imas mogucnost da odes sa muzem i jedino jos tu vidis perspektivu preporucujem ti Kanadu, malo su vise frendly prema Emigrantima... ili sj. Evropa.[/quote]

da u pravu si. na pragu tridesetih sa diplomom VSS u ruci s kojom mugu guzicu obrisat, dana staza u radnoj knjizici ni suprug ni ja, porodicu ne mozemo osnovati jer nam ni jebena vlast nije osnovana. radimo sve i svasta za bjedne pare tek da imas za cekera i za sta da se borim? za koji zivot?
Last edited by hurmasica on 30/03/2011 12:10, edited 1 time in total.

Tranquilizer

#14 Re: bijeg u Bec

Post by Tranquilizer » 30/03/2011 12:07

hurmasica wrote:
zeni/udaji se za papire.
JEbiga i meni je ovo zadnja opcija u zivotu ikada bila, al vidim ja nema druge. bOlje i tamo rintat nego ovdje truhnut od gladi.

p.s. ne zachatavajte mi temu, ozbiljno mi trebaju savjeti.

Ma udao bih se ja ali ni toga nemam kao ni rodbine....

Moj ti je prijedlog obavezno Kanada, ništa drugo...Bec je sranje i teško ceš išta uspjeti srediti tamo u životu osim na crno, u Kanadi imaš šansu puno vecu a da ne govorim kako je tamo sve super...jedino što je daleko, cini mi se da je samo australija dalje :shock:

hurmasica

#15 Re: bijeg u Bec

Post by hurmasica » 30/03/2011 12:09

..

Haris.ba
Has thanked: 18 times
Been thanked: 93 times

#16 Re: bijeg u Bec

Post by Haris.ba » 30/03/2011 12:12

http://www.canadavisa.com/new-instructi ... tions.html

Pogledaj ova zanimanja. Još ako znaš francuski, ekstra. Naravno, moraš znati i engleski. Ne znam je li bilo kakvih promjena oko ovih zanimanja, znam da su nešta 2010 pričali o tome. Beč je primamljiviji ako te udari nostalgija. Ali mislim da je teže doći do vize za rad legalno. Uglavnom, sve se svodi imaš li neki "ludi" fakultet koji njima fali, ili si voljan raditi teške fizičke poslove. Ima izuzetaka, ali bolje krenuti od najgore solucije.

Klodovik

#17 Re: bijeg u Bec

Post by Klodovik » 30/03/2011 12:13

Pa, jesi li se raspitala u ambasadi? Pogledala web stranice o useljavanju? Kažeš da imaš VSS. Znaš li jezik? Jesi li se raspitala za priznavanje diplome u Austriji? Nastavak školovanja? Pošto kažeš da svojom diplomom ovdje može obrisati zadnjicu, vidi pije li ti ona vode u Austriji. Ako ne pije, jesi li vidjea kako može piti?

elia

#18 Re: bijeg u Bec

Post by elia » 30/03/2011 12:15

Sto se tice zapadne Evrope, dobro rjesenje moze biti upis magisterija ili doktorata. Ako oboje imate VSS i imate interesa na tom polju, recimo uz doktorat se moze sasvim normalno raditi i zaradjivati, a po zavrsetku studija moze se puno lakse ostvariti stalni boravak.

Tranquilizer

#19 Re: bijeg u Bec

Post by Tranquilizer » 30/03/2011 12:20

elia wrote:Sto se tice zapadne Evrope, dobro rjesenje moze biti upis magisterija ili doktorata. Ako oboje imate VSS i imate interesa na tom polju, recimo uz doktorat se moze sasvim normalno raditi i zaradjivati, a po zavrsetku studija moze se puno lakse ostvariti stalni boravak.

Apsolutno netacno, ja sam tako pokušao 3 puta i nije moglo...jedino ako nije u pitanju neko extra rijetko zanimanje ili natprosjecni rezultati :|
Last edited by Tranquilizer on 30/03/2011 12:22, edited 1 time in total.

Filter
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

#20 Re: bijeg u Bec

Post by Filter » 30/03/2011 12:22

hurmasica wrote:S obzirom na ovu nasu situaciju u BiH, pezvlasce, pesposlica, besparica, kad razlislis onaj je bio u pravu sto se bacio sa Avaza, al ja odlucih da mi nema druge neg put pod noge.
Naime, imam rodicu u Becu. Ona je rodjena tamo, ima imovinu, posao, porodicu. Rado bi me prilmila privremeno dok se ne uspijem snaci.
S druge strane imam i neku dalju rodbinu u Kanadi koji bi me isto tako rado primili. Oni jos imaju i vlasititi biznis pa bi me i zaposlili.
E sad, s obzirom da ja nemam bas nikakvog iskustva sa tim bjezanjem sto legalni sto ilegalnim vani treba mi par savjeta.
Koja mi je realnija opcija, Bec ili Kanada? Kada bih kao turista otisla u Bec na koji bih nacin i za koliko vremena mogla naci posao i dobiti radnu dozvolu? Kakve su sanse za dobivanje vize za Kanadu? Da li je bolje da idem sa suprugom kao bracni par, ili pojedinacno. Oboje smo VSS ako to ima ikakve veze.
Hajd plsssssss dajte koji savjet da znam sta mi je ciniti. Ovdje zivota nema.

kanada... probaj sa familijom to zaganjati legalno, da se stalno ne osvrces ko ti dise za vratom...

elia

#21 Re: bijeg u Bec

Post by elia » 30/03/2011 12:29

Tranquilizer wrote:
elia wrote:Sto se tice zapadne Evrope, dobro rjesenje moze biti upis magisterija ili doktorata. Ako oboje imate VSS i imate interesa na tom polju, recimo uz doktorat se moze sasvim normalno raditi i zaradjivati, a po zavrsetku studija moze se puno lakse ostvariti stalni boravak.

Apsolutno netacno, ja sam tako pokušao 3 puta i nije moglo...jedino ako nije u pitanju neko extra rijetko zanimanje ili natprosjecni rezultati :|
Hm, vjerujem da ima i otezavajucih okolnosti i da ne ide bas lako, ne bih sada da diskutujem o detaljima, ali evo ja sam primjer da moze. Tako da se ne bih slozila s tobom da je netacno, a pogotovo ne apsolutno netacno :-) Poznajem vise osoba koje su tako napustile nase prostore. Moj cilj je bio curi da ukazem na taj nacin i drzim fige :thumbup:

zlajapravaraja

#22 Re: bijeg u Bec

Post by zlajapravaraja » 30/03/2011 12:40

Djevojko, necu da te razocaram, ali ti sebi sve to previse jednostavno predstavljas :(

U Bec ili Austriju mozes kao turista, na odredjeni period vremena. Prekoracis li taj rok, dobices 5-godisnju zabranu putovanja u EU.

Nacina da ostanes ima, ali za ljude bez posebnih sposobnosti (nauka, sport, medicina, masinstvo), kao jedini legalni nacin ostaje samo mogucnost zenidbe drzavljanina zemlje u koju zelis da ides. Ali su i tome polako dohakali, pa je i to u zadnje vrijeme veoma otezano, jer se moraju dokazati mnoge stvari koje nije lako dokazati. A koliko citam, ti imas i partnera... :-?

U Kanadu sigurno nije nista lakse uci, tim prije sto ti za tu zemlju jos uvijek treba viza.

Ako je vec do toga doslo da stvarno moras, onda se moras pomiriti s tim da JEDNOM ZAUVIJEK napustis Bosnu (nema ti nazad u dogledno vrijeme, sigurno), odes u Austriju i odes u "podzemlje", sto znaci, raditi na crno, zivjeti na crno (sto je moguce u samo najvecim rupama), ne smijes nikada za NIKADA doci u bilo kakav kontakt sa policijom ili ostalim organima javnog reda, jer ce te u suprotnom prvo strpati u zatvor, a onda deportovati.

Zelim ti sve najbolje, ali dobro razmisli sta radis i ne padaj na price da na zapadu teku med i mlijeko. Naprotiv...

Tranquilizer

#23 Re: bijeg u Bec

Post by Tranquilizer » 30/03/2011 12:40

@ elia Ne znam kada je to tacno bilo i kako si konkretno uspjela (možda ne bi bilo loše da nam kažeš :?: ) ali u zadnjih 10 godina imaš formular koji potpišeš sa vizom, da neceš poslje završetka studija tražiti posao kao i ostati u toj zemlji (recimo u italiju ne možeš dobiti permiso de soggiorno /dozvolu za boravak/ za studiji bez toga potpisanog i ovjerenog)...izuzetci postoje naravno to si u pravu ali uglavnom ako nadješ posao i ako je ta ustanova ili firma spremna preuzeti obaveze i osiguranje na sebe...ja sam licno pokušao u tri evropske zemlje i nije moglo, a zanimanje mi nije uobicajeno ni najmanje tako da se bojim da su to zaista samo izuzetci i luda sreca ali eto da ne demorališem ljude, u svakom slucaju vrijedi pokušati i tako, mada kako neko gore rece bolje je odmah reci i tražiti useljenicku vizu, narocito u Kanadi, Austrija teško, oni imaju dosta iskustva sa pridošlicama... ;-)

Decerto
Location: On the wrong side of heaven,and the righteous side of hell.

#24 Re: bijeg u Bec

Post by Decerto » 30/03/2011 12:50

Ma u Kanadu odma sutra :lol: jos kazes da imas rodbine,odes,vidis,osvojis :thumbup:

rihakm

#25 Re: bijeg u Bec

Post by rihakm » 30/03/2011 12:56

Tesko vjeruj mi.Govorim ti iz licnog iskustva.ja sam nedavno pokusao u njemackoj i austriji,htio sam raditi bilo sto samo da se koji 'dinar' zaradi.imao sam i imam isto tako rodjaka dosta tamo po EU ali je problem u tome sto niko nece da prima radnike na crno (jer su ogromne kazne za poslodavce ako te uhvati kontrola), a o dobivanju radne dozvole da ti i ne pricam.U svakom slucaju zelim ti svu srecu svijeta,a mozda i budes vece srece od mene,valjda meni nije bilo nafake tamo. :sad:

Post Reply