Bijeg od stvarnosti...

basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#2

Post by basta sljezove boje »

poslijeratna depresija. Empirijski je dokazao da je broj samoubojstava nakon rata puno veci nego za vrijeme rata. Katastrofa je sto se ljudi koji su najvise dali u ratu i izborili se za mir danas ubijaju i to najvise zbog egzistencijalnih problema.
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#3

Post by Fair Life »

basta sljezove boje wrote:poslijeratna depresija. Empirijski je dokazao
da je broj samoubojstava nakon rata puno veci nego za vrijeme rata.
Katastrofa je sto se ljudi koji su najvise dali u ratu i izborili se za mir danas
ubijaju i to najvise zbog egzistencijalnih problema.
Zasto te egzistencijalne probleme nemaju, recimo... Ejup Ganic, Cengici,
Silajdzic... i svi oni koji su dok su se kola strmoglavljivala niz brdo vikali:
"Vintaaaaaaaaaaj..."... i nista vise.

Zasto, ako se vec ne ubijaju iz egzistencijalnih problema, zasto se ne
povuku sa funkcija, jer njihova nesposobnost je uveliko razlog za postojanja
egzistencijalnih problema onih koji su sjedeci u kolima kocili nogama,
rukama, svojim glavama... iz kojih danas trava izrasta.

Narode moj znao si se suprostaviti agresoru, ali si dresiran da trpis kad te
tvoji ubijaju polako... istihana.
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#4

Post by uvjek dobar gost »

Tuga je da je od kraja egresije ruku na sebe diglo oko 5000 demobilisanih boraca....
zašto nijedan od njih nije uletio u parlament neki i porokao nekoliko deputata..... tad bi se nešto promijeniloooo.....
Klodovik
Posts: 2727
Joined: 12/03/2007 00:39

#5

Post by Klodovik »

Šta bi se promijenilo? Obezbjeđenje bi bilo pojačano, došli bi novi poslanici i idemo dalje.
User avatar
SiSaJuMe
Posts: 983
Joined: 27/10/2005 12:24

#6

Post by SiSaJuMe »

Kad zicu nategnes nikad nepuca zatezac nego zica. Stoga no sikiriki za silajdzica i co.
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#7

Post by uvjek dobar gost »

... Varaš se tad bi se prepali za sebe a to je dobar početak.... a narod bi vidio fin recept.. fol sa samo zapaljivanjem se kod nas ne razumije.... a politička elita više nit vidi nit čuje demonstrante.... solidarnost i istrajnost su drugi principi kojih se moraju držati demonstranti... za jedan dan se ništa riješiti ne može... moramo ustrajati i masovno se negdje okupljati... studenti, srednjoškolci... mladi bez posla pa onda sbvi ostali....

Moramo početi več sutra...a tražiti trebamo posao, budućnost, lakši pristup tržištu stanova.... sekularnu državu... da se pohapse lopovi, ratni zločinci i ratni profiteri..... trebamo na mudar i slikovit način tražiti sve to, udariti na savjest svakog pojedinog građana... i ako treba moramo im i nacrtati šta je uzrok naših zajedničkih problema....

Samo već jednom trebamo preći sa riječi(šuplje) na djela----
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#8

Post by mostarac »

imam kolegu koji kaze:
Kad bi dobio rak, poveo bi sa sobom bar dvojicu :D

Na sta smo se poceli zajebavat da japanci imaju kamikaze, a bosanci metastaze :D
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#9

Post by Fair Life »

uvjek dobar gost wrote:...Samo već jednom trebamo preći sa riječi(šuplje) na djela----
Sve te BiH politicare bi trebalo od jutra, od ulaznih vrata njihove kuce ili
zgrade ispracati zvizducima, pljuvati, bacati se kamenjem na njih,
napucavati pse na njih... polupati im prozorska stakla na stanovima, busiti
gume na automobilima... vezati im za automobil prazne konzerve,
zaustavljati ih na ulicama sa neugodnim pitanjima...

Sarena revolucija je bila prava stvar, ali trebalo je nastaviti...
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#10

Post by uvjek dobar gost »

Slažem se... no može se diskutovti o nama na konto toga... jer mi svi kontamo doćiće neko i rješiti naše probleme...., joook to ... mi smo ti koji trebaju rješavati probleme... i dok ne skontamo da je svako od nas "visoki predstavnik"... nema nam pomoći...
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#11

Post by Fair Life »

uvjek dobar gost wrote:Slažem se... no može se diskutovti o nama na
konto toga... jer mi svi kontamo doćiće neko i rješiti naše probleme....,
joook to ... mi smo ti koji trebaju rješavati probleme... i dok ne skontamo
da je svako od nas "visoki predstavnik"... nema nam pomoći...
Naidju dvojica na roba koji je umoran zaspao pored puta...

"Pustimo ga da spava... mozda sanja slobodu," rece prvi.

"Ne... Probudimo ga i objasnimo mu sta je sloboda."
Last edited by Fair Life on 12/06/2007 11:55, edited 1 time in total.
IMME
Posts: 2900
Joined: 19/05/2007 12:23

#12

Post by IMME »

uvjek dobar gost wrote:... Varaš se tad bi se prepali za sebe a to je dobar početak....

trebamo na mudar i slikovit način tražiti sve to, udariti na savjest svakog pojedinog građana... i ako treba moramo im i nacrtati šta je uzrok naših zajedničkih problema....

Samo već jednom trebamo preći sa riječi(šuplje) na djela----
Dug je period da bi se organizovano nastupilo ... znate vec ... al, do tada i pojedinacno djelovati znaci vec nesto .
Nema se vise sta cekati - kucnuo je, na nasu zalost, poodavno momenat na koji nismo smjeli ostati slijepi, gluhi i nijemi.
Od sad pa nadalje - samo u brk sprasiti - nema nam druge.
Da- od suplje nema nafake
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#13

Post by uvjek dobar gost »

Ja sam već krenuo ali se okrećem oko sebe i malo nas je....
Bio sam i sad sam aktivista pokreta DOSTA, možda smo griješili, birali druge metode nego bi to neko želio... ali vjerujte mi da su nam kao i sad namjere iskrene i čiste...

Ja i sad sam malo šaram po zidovima, pričam sa ljudima i govorim im šta meni sve nevalja...... ali kao pojedinac čovjek slabo šta može... treba na još.....
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#14

Post by Fair Life »

Bas tako... neorganizovano i pojedinacno, jer "organizovano" je lako staviti
pod kontrolu.
IMME
Posts: 2900
Joined: 19/05/2007 12:23

#15

Post by IMME »

Ma nek ima i tog "organizovanog" nije za podcijeniti ...al - neka i solo "Interpretacije" ... zna biti popularnija :lol:
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#16

Post by patrius »

samo gerila!!!nista bez novog partizanskog pokreta,i to u strogoj ilegali...valjda nas je drug Jozek necemu naucio :)
Jastreb35
Posts: 1222
Joined: 31/05/2006 22:59

#17

Post by Jastreb35 »

S obzirom na sve što se dešavalo u BiH, stopa samoubistava je manja nego bi se realno moglo očekivati. Očito je da ima nešto u tom našem mentalitetu i da čovjek u BiH može, što se kaže, svašta predurati, ali je pitanje dokle.
To "nesto" je dijaspora koja salje milione. Bez tog, broj samoubistava bi bio puno veci. Intenzitet rata je nazalost podrazumjevao eliminaciju srednje klase, a rjesenje bi (u nedostatku politicke stabilizacije drustva) moglo biti u migraciji socijalno ugrozenih iz urbanih podrucja, u ruralne zajednice gdje se fizicki opstanak uvijek moze obezbjediti stocarstvom i poljoprivredom.

Savez demobilisanih boraca BiH, uz pomoc mikrokreditnih agencija, stranih donatora i drzave moze doci do konstruktivnog rjesenja, kojim bi se kroz ove migracije na relaciji grad-selo revitaliziralo ruralna podrucja, ocuvalo zivote i obezbjedilo egzistenciju za citave porodice.
User avatar
Citizen-X
Posts: 1533
Joined: 27/04/2007 13:42
Location: Niodaklevci, BlackField - Nidjezemska

#18

Post by Citizen-X »

Samo akcija!

A ovo gore za rak! Isto bih ucinio... Kad mi je vec sudjeno da riknem onda bih nasao skotove koji su nam se krvi napili i to je to...

Pozdrav Domovini!!!
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#19

Post by uvjek dobar gost »

Vidim ima zainteresovanih....

Prenosite svoje ideje... način organizovanja, modele i načine djelovanja....

Ja predlažem de u obzir uzmemo i šaranje po javnim preduzećima... recimo na AP-u ima ona ispostava lopovse firme Elektroprivreda...... imaju jako velik izlog..... :))))

Dva il tri čovjeka su sasvim dovoljna za akciju.....
Jastreb35
Posts: 1222
Joined: 31/05/2006 22:59

#20

Post by Jastreb35 »

uvjek dobar gost wrote:Vidim ima zainteresovanih....

Prenosite svoje ideje... način organizovanja, modele i načine djelovanja....

Ja predlažem de u obzir uzmemo i šaranje po javnim preduzećima... recimo na AP-u ima ona ispostava lopovse firme Elektroprivreda...... imaju jako velik izlog..... :))))

Dva il tri čovjeka su sasvim dovoljna za akciju.....
Onaj ko ne zeli da djeluje konstruktivno, lako nalazi opravdanje za svoju destruktivnost.
User avatar
Baby Jane
Posts: 1261
Joined: 01/09/2006 12:58

#21

Post by Baby Jane »

Prije nekoliko dana sam bila na predavanju. Moja profesorica se bavila istrazivanjem Kosova i uticaja rata na stanovnistvo. Kaze da je, ne samo na Kosovu, vec inace, u bilo kojoj zemlji koja je pretrpila neku tragediju, nakon tragedije cesta pojava povecanog broja samoubistava, raznih kronicnih oboljenja itd. Kada se uznemiri socijalni red, ljudi dozive traumu, koja moze da potraje dugo nakon pretpljene boli. Pa eto, mozda je i do toga...
User avatar
Baby Jane
Posts: 1261
Joined: 01/09/2006 12:58

#22

Post by Baby Jane »

Ma nije bitno kako se zove..bitno je da negativno utice na ljude...postoji li neki nacin da se to sprijeci?
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#23

Post by uvjek dobar gost »

Jastreb35 wrote:
uvjek dobar gost wrote:Vidim ima zainteresovanih....

Prenosite svoje ideje... način organizovanja, modele i načine djelovanja....

Ja predlažem de u obzir uzmemo i šaranje po javnim preduzećima... recimo na AP-u ima ona ispostava lopovse firme Elektroprivreda...... imaju jako velik izlog..... :))))

Dva il tri čovjeka su sasvim dovoljna za akciju.....
Onaj ko ne zeli da djeluje konstruktivno, lako nalazi opravdanje za svoju destruktivnost.
To citiraš mene a misliš na sebe...


Postoje nečini da se otklone posljedice stresa i svih oblika emocionalnih i psihološkoh trauma usljed ratnih i bilo kojih drugih negativnih dešavanja... no ti načini sigurno nisu gradnja tržnih centara i vjerskih institucija.... divlja gradnja i smeće svuda i svakuda... postoji recept i plan rehabilitacije u banjskim kompleksima uz ljekarsku pomoć i pomoć psihologa... upražnjavanje šetnji i boravaka u prirodi... prilagođene sportsko-rekreativne aktivnosti...

Ali okrenimo se oko sebe bar mi u Sarajevu.... banjsko-rekreativni kompleks Ilidža umjesto da je u funkciji za sve demobilisane borce.... umjesto da danas u Sarajevu imamo bar dva bazena po opštini... mi imamo......
Umjesto da postoje sadržaji na okolnim planinama i Trebeviću.. mi imamo...

Koncept+vizija+implementacija=budućnost------

Lopovi+nacionalizam+glupost=današnja stvarnost.........
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#24

Post by patrius »

fasizam=kapitalizam+ubistvo...
Artorius
Posts: 53
Joined: 07/06/2007 02:18

#25

Post by Artorius »

uvjek dobar gost wrote:Tuga je da je od kraja egresije ruku na sebe diglo oko 5000 demobilisanih boraca....
zašto nijedan od njih nije uletio u parlament neki i porokao nekoliko deputata..... tad bi se nešto promijeniloooo.....
5000 demobilisanih boraca diglo ruku na sebe- vala ga ti sada bubnu ko iz topa. Nema mi ništa mrže nego kad se počnemo razbacivati podacima i statistikama koja nemaju nikakve veze sa stvarnošču. Ja ne znam da li si se ti samo zafrkao u broju nula ali brate 5000 je ''malo previše''
Post Reply