Bihacki efendija betonirao stepenice iz XIV stoljeca

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...
Post Reply
branimir_s

Bihacki efendija betonirao stepenice iz XIV stoljeca

Post by branimir_s » 20/12/2006 14:28

Mjesto desavanja: Bihac, Fethija dzamija
Pocinilac: efendija Fethije dzamije i NN lica
Djelo: Unistavanje spomenika iz XIV stoljeca

Sjeo covjek, razmislio, uzeo kramp i lopatu i raspalio po stepenicama, one su za sve krive. Kasnije betonirao i dodao celicne rukohvate sa strana, tako da je sada haman po mjeri i ukusu. Aferim efendija. Tako treba. Udri po naslijedju. Svijet pocinje od tebe.

mirness

Re: Bihacki efendija betonirao stepenice iz XIV stoljeca

Post by mirness » 20/12/2006 14:33

Mjesto desavanja: Travnik, turbe u potur mahali
Pocinilac: vjerovatno islamska zajednica Travnik i NN lica
Djelo: Unistavanje spomenika iz neznam kojeg stoljeca

Sjeli ljudi, razmislili, uzeli kramp i lopatu i raspalili po turbetu, ono je za sve krivo. Kasnije izidali nanovo od temelja tako da je sada haman po mjeri i ukusu. Aferim. Tako treba. Udri po naslijedju. Svijet pocinje od tebe.

deja vu :)

BugsBunny

Post by BugsBunny » 20/12/2006 14:36

:D :D Tako i treba

Sta ce nam starudije?

Necemo nove atomske bombe dok se stare ne upotrijebe!

biscanka84

Post by biscanka84 » 20/12/2006 14:43

nisam to cula :shock: :shock:

kako se efendi zove?

van Basten
Has thanked: 6 times

Post by van Basten » 20/12/2006 20:16

Mjesto desavanja: Fojnica
Pocinilac: efendija džamije u centru Fojnice
Djelo: Unistavanje mezarja u dvorištu džamije

Sjeo efendija, razmislio, zovnuo buldožer (on je ipak malo moderniji) i raspalio po mezarima najzaslužnijih građana u prošlosti Fojnice, ona su za sve kriva. A i valjalo je proširi "biblioteku" džamije a usput i lične prostorije. Kasnije izidao nanovo nišane tako da je sada haman po mjeri i ukusu, osim što su pomjereni po 5-6 metara od prijašnjih mjesta. Aferim. Tako treba. Udri po naslijedju. Svijet pocinje od tebe.

............ koliko se takvih primjera može naredati

Fratris

Post by Fratris » 20/12/2006 20:25

Da su ovi efendije pametni, odma bi se sjetili reci da su trazili piramide, posto je opcepoznato da se kulturno naslijedje ove drzave moze ugrozavati do mile volje ako je zbog piramida.

sveu16

Post by sveu16 » 21/12/2006 23:35

Fratris wrote:Da su ovi efendije pametni, odma bi se sjetili reci da su trazili piramide, posto je opcepoznato da se kulturno naslijedje ove drzave moze ugrozavati do mile volje ako je zbog piramida.

Dobar :lol:

BugsBunny

Post by BugsBunny » 25/12/2006 17:29

Fratris wrote:Da su ovi efendije pametni, odma bi se sjetili reci da su trazili piramide, posto je opcepoznato da se kulturno naslijedje ove drzave moze ugrozavati do mile volje ako je zbog piramida.

Joj, da te Sem cuje...

:D :D

Fratris

Post by Fratris » 25/12/2006 19:42

BugsBunny wrote:

Joj, da te Sem cuje...

:D :D

Znam, i ja sam se prepo cim sam se sjetio. Asli ce mi mislima poslat neku negativnu bioenergiju s Atlantide pa mi nece cuna radit.

Bosanac_21

Post by Bosanac_21 » 25/12/2006 19:55

Evo clanka:

Koliko čuvamo nacionalne spomenike?

Image

Koliko cijenimo svoje nacionalno blago, toliko ćemo biti cijenjeni u svijetu. Rečenica je koja bi trebala oslikati kulturno bogastvo naše zemlje. ...

... Međutim , da smo prvaci u uništavanju svih vrijednosti ove zemlje pokazao je protekli rat, a niti mirnodopski potezi pojedinaca nisu za pohvalu. Mnogobrojni Bišćani ostali su ne malo iznenađeni kada su pred džamijom Fethijom u pješačkoj zoni Bihaća srušene originalne kamene i napravljene betonske stepenice, a objekat koji je spomenik nulte kategorije dobio je i metalne rukohvate.
Bišćanin Damir Bajrić, dipl. inženjer grafičke tehnologije, u javnom pismu ističe da bihaćka džamija Fethija doživljava novu devastaciju na očigled cijelog grada Bihać i njegovih građana , jer je kako piše, višestoljetni kamen na stepenicama, koji je klesan dok je to još bila crkva, a koji je vodio hiljade vjernika kad je to postala džamija, preko noći nestao , a zamijenile su ga "super moderne" zidane stepenice sa rukohvatima od željeza.

« Kako su vjernici unazad 500 godina ulazili u džamiju bez rukohvata? Zar i tad nije bilo starih vjernika koji su dolazili klanjati! Talibani su u Afganistanu srušili budističke spomenike pravdajući se da je to suprotno islamu. U Bihaću su srušili pola milenija stare stepenice da bi poboljšali funkcionalnost. Može li se dalje otići u devastaciji»- navodi u javnom pismu Bajrić.

Mirza Mujadžić, direktor Zavoda za zaštitu kulturnog nasljeđa Unsko-sanskog kantona, u izjavi za Novi Radio kaže da je Zavod znao za radove, dodavši da je nadležnost Zavoda da daje stručna mišljenja kada su u pitanju zahvati na spomenicima kulture.
« Općina Bihać je, nakon konstatacija inspekcija o zatečenom stanju, od nas to i zatražila i mi ćemo naše mišljenje proslijediti urgentno « - dodaje Mujadžić.

Fethija džamija nalazi se u centru Bihaća, a sagrađena je prvobitno kao crkva svetog Antuna Padovanskog 1266. godine, u gotičkom stilu što je i jedina evropska islamska bogomolja u gotičkom arhitektonskom stilu. Današnja Fethija džamija se smatra najstarijom građevinom gotičkog stila na području Bosne i Hercegovine. I pored te činjenice , građani Bihaća smatraju da nadležna Komisija za nacionalne spomenike , te federalne institucije nisu učinile dovoljno na zaštiti Fethije, jer da su to učinile, ne bi se dešavala «betoniranja « na spomeniku nulte kategorije.Imam džamije Fethija, efendija Remzija Blatić, danas nije bio u džamiji , već na jednoj dženazi, tako da nismo uspjeli saznati na čiju inicijativu su betonirane stepenice. (Piše: Elmedin Mehadžić)

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 25/12/2006 19:59

Mjesto desavanja; Bosna i hercegovian
Sjeli Srbi, Sjeli Hravti, malo popiili po koju, ustali otisli i bez razmislajnja unistli 1000 dzamija! unistili najstariju damiju u BiH u Ustikolini, unistili na destine starih drvenih dazmija..
aferim komsije! :x

Grom iz vedra neba

Post by Grom iz vedra neba » 25/12/2006 20:11

Bosanac_21 wrote:
« Kako su vjernici unazad 500 godina ulazili u džamiju bez rukohvata? Zar i tad nije bilo starih vjernika koji su dolazili klanjati! Talibani su u Afganistanu srušili budističke spomenike pravdajući se da je to suprotno islamu. U Bihaću su srušili pola milenija stare stepenice da bi poboljšali funkcionalnost. Može li se dalje otići u devastaciji»- navodi u javnom pismu Bajrić.

Kakve veze imaju sad Talibani? Covjek je napisao dvije totalno suprotne radnje koje ne predstavljaju analogiju. Vjerovatno mu je doslo da se malo pridruzi antivehabijskoj hajci, pa onda se zaletio, udri Mujo u tepsiju...

Bosanac_21

Post by Bosanac_21 » 25/12/2006 20:22

Grom iz vedra neba wrote:
Bosanac_21 wrote:

Kakve veze imaju sad Talibani? Covjek je napisao dvije totalno suprotne radnje koje ne predstavljaju analogiju. Vjerovatno mu je doslo da se malo pridruzi antivehabijskoj hajci, pa onda se zaletio, udri Mujo u tepsiju...

Pitaj autora sto to tako poredi :-)

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 31/12/2006 21:09

Crko efendija jedan, trebo je pustit da dede i nane lome noge i kičme dolazeci u dzamiju, a sve da čekajući drzavu da donira očuvanje tih stepenica kakvih uzgred imamo milione u bih, zapravo kompletna bih. Pa nije ovo amerika da smo bez historije i trazimo dlaku u jajetu. Drzava nije u stanju da se brine o kapitalnim i grandioznim spomenicima kulture a eto nekom je na hatar ovakva margina. :x
Efendija nek si ti njih zainat :faraon1:

vazda problemi

Post by vazda problemi » 31/12/2006 21:34

Mjesto desavanja: Sarajevo-x forum
Poinilac: forumas van basten koji je u zivotu svega dva puta usao u dzamiju
Djelo: uzeo sebi za pravo da muslimanima govori kako da vode vjerski zivot, i koji je najispravniji islam a nije nikad u zivotu Kuran procitao...

Sjeo van basten ko sav sretan, razmislio, sto nebi malo opet pljuvo po islamu i muslimanima i svemu sto je islamsko...(on je ipak malo tradicionalniji od svih muslimana) i raspalio po tome kako muslimani treba da klanjaju i kako im bogomolje treba da izgledaju, eto on je expert sta vrijedi a sta ne vrijedi i detaljno zna sta Allah cijeni a sta ne...On je ponajboljo poznavalac svih Islasmkih pravnih skola i nauka o tome za sta sluze dzamije i o tome koji je njihov primarna svrha i cilj...aferim, udri po islamu i muslimanima, od tebe pocinje Islam i ti znas bolje nego poslanik Muhammed s.a.w.s.

Dzamije su Allahove kuce, i sluze vjernicima da se u njima klanjaju, a ne sluze da bi ih se gledalo...Nije ljepota dzamija u njenom izgledu vec u njenoj funkciji i dijelima koja se obavljaju unutar nje...I nisu dzamije muzeji da ih obilazis i slikas, vec kuce Allahove u kojima vjernici mole i koje sluze za okupljanje muslimana kojima ce se dati koristan i funkcionalan prostor za razvoj islamskog umeta...

Nego haj ti put pod noge i u crkve i sinagoge, tamo imas raznih dzidza i slika pa se mozes diviti do mile volje...

digger

Post by digger » 31/12/2006 22:20

vazda problemi wrote:...Sjeo van basten ko sav sretan, razmislio, sto nebi malo opet pljuvo po islamu i muslimanima i svemu sto je islamsko...(on je ipak malo tradicionalniji od svih muslimana) i raspalio po tome kako muslimani treba da klanjaju i kako im bogomolje treba da izgledaju, eto on je expert sta vrijedi a sta ne vrijedi i detaljno zna sta Allah cijeni a sta ne...On je ponajboljo poznavalac svih Islasmkih pravnih skola i nauka o tome za sta sluze dzamije i o tome koji je njihov primarna svrha i cilj...aferim, udri po islamu i muslimanima, od tebe pocinje Islam i ti znas bolje nego poslanik Muhammed s.a.w.s.

Dzamije su Allahove kuce, i sluze vjernicima da se u njima klanjaju, a ne sluze da bi ih se gledalo...Nije ljepota dzamija u njenom izgledu vec u njenoj funkciji i dijelima koja se obavljaju unutar nje...I nisu dzamije muzeji da ih obilazis i slikas, vec kuce Allahove u kojima vjernici mole i koje sluze za okupljanje muslimana kojima ce se dati koristan i funkcionalan prostor za razvoj islamskog umeta...

Nego haj ti put pod noge i u crkve i sinagoge, tamo imas raznih dzidza i slika pa se mozes diviti do mile volje...

Uh, uh... kada povrsna osoba ili neznalica pocne da komentarise, sansa je da ce da husere i ono malo kvaliteta sto je ovdje preostalo.

Najprije, ostavi se svojih zamisljanja kako dzamija treba unutra da izgleda. Ja sam vidio dzamije koje ti sigurno nisi (jer da jesi ne bi ovako pisao), pa bih volio da cujem recimo sta je natjeralo tadasnje graditelje "The Dome on the Rock" da je tako lijepo ukrase unutra? (vidi dole)

Image

Ili mozda da odemo u Spaniju pa da vidimo sta su Mauri radili (palaca Alahmbra detalj):

Image

Ili mozda u Iran:

Image

Jasno je da ti gledas materijalnu vrijednost naslijedja kao i milioni drugih vjernika kojima na primjer nije bilo najmanje stalo kada je doslo do razaranja starih dijelova grada u Medini jer navodno, starine nisu vazne: one su samo odraz "imidza" koji nisu sankcionisani od Muhameda. Mozda je zato i statua Bude u Afganistanu minirana. Jer, kada me ne interesira vlastito naslijedje, cemu bi me interesovalo tudje?
:roll:

A vidi njega i njegovih "savjeta:" ...idi u crkve i sinagoge, tamo imas raznih dzidza i slika...

Dzidza?!? :-)

vazda problemi

Post by vazda problemi » 31/12/2006 22:43

A gdje su sada ti ukrasivaci...
Da ih mozda to nije ukrasavanje odvelo u propast...
Gdje su muslimani Spanije i njihove dzamije...
Ostali ukrasi, a muslimana nigdje nema...A ni dzamija vise nema...

Mozda im se nebi desilo da ih nestane da su umjesto ukrsavanja u tim dzamijam klanjali i obavljali funkcije koje zaista dzamiji pripadaju...

Govoris o Iranskim dzamijama...
Otidji, pa vidi jel se u tim dzamijama klanja...
Vidjeces beton bez prostirki i prazne dzamije u kojima niko nit klanja nit se moli Allahu...
Otkud ja to znam?...Razmisli malo...

pitt

Post by pitt » 31/12/2006 22:45

mederis reko' :D :D :D

digger

Post by digger » 31/12/2006 23:45

pitt wrote:mederis reko' :D :D :D

...jal' politicki komesar. :D

Ajmeee :-D

van Basten
Has thanked: 6 times

Post by van Basten » 01/01/2007 17:09

vazda problemi wrote:Mjesto desavanja: Sarajevo-x forum
Poinilac: forumas van basten koji je u zivotu svega dva puta usao u dzamiju
Djelo: uzeo sebi za pravo da muslimanima govori kako da vode vjerski zivot, i koji je najispravniji islam a nije nikad u zivotu Kuran procitao...

Sjeo van basten ko sav sretan, razmislio, sto nebi malo opet pljuvo po islamu i muslimanima i svemu sto je islamsko...(on je ipak malo tradicionalniji od svih muslimana) i raspalio po tome kako muslimani treba da klanjaju i kako im bogomolje treba da izgledaju, eto on je expert sta vrijedi a sta ne vrijedi i detaljno zna sta Allah cijeni a sta ne...On je ponajboljo poznavalac svih Islasmkih pravnih skola i nauka o tome za sta sluze dzamije i o tome koji je njihov primarna svrha i cilj...aferim, udri po islamu i muslimanima, od tebe pocinje Islam i ti znas bolje nego poslanik Muhammed s.a.w.s.

Ja šta napriča čovjek, ja triputa prelistao temu da vidim nije ko štra pričao koristeći moj nick... ispade da popljuvah i islam i džamije i islamsku nauku i šta ti ja znam sve ne...
A samo zato što spomenuh jedan primjer o bahatosti efendije... da si i efendija lično ne interesuje me, pošto si uzeo sebi za pravo da seciraš mene i moj život, odgovoriću ti vrlo kratko - Pričaš gluposti, što onda fino može proizvesti zaključak koliko si (ne)inteligentna osoba.
Osobe koje budu sahranjene u džamijskom krugu su osobe koje su očito zadužile taj kraj nečim. Sve osobe koje su (do dolaska kabadahije u centralnu džamiju u Fojnici) u miru ležale u džamijskom mezarju zadužile su Fojnicu mnogo više nego dotični efendija... ne bih želio da spuštam raspravu na lični nivo i zbog čega sam toliko zainteresovan baš za tog efendiju, baš za tu džamiju, baš za taj mezar... al taj konkretan primjer nema nikakve veze sa nebulozama koje pročitah u citiranom postu

Post Reply