Bihać / V Korpus A RBiH

julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#926 Re: Bihać / V Korpus A RBiH

Post by julisiz es grant »

Da...dobre komšije.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#927 Re: Bihać / V Korpus A RBiH

Post by CPT »

julisiz es grant wrote:Da...dobre komšije.
I danas ne mogu shvatiti kako su mogli iz kuca cak i WC skoljke pocupati. Godinama su prolazili pored vidljivih leseva uz kucu. :shock: :roll:
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#929 Re: Bihać / V Korpus A RBiH

Post by CPT »

Ono kad se neko igra legalizma pa od clanka napravi .... U tekstu se pojavi, "ratni masakr", pokolj, pa egzekucija, pa stravicni zlocin, ...

A da se nazove pravim imenom i da se ne vrijedja zrtve tj. njihove porodice bar na ovaj dan?

Image
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#930 Re: Bihać / V Korpus A RBiH

Post by BISTRIK100 »

Arkanovci "lome" kičmu 5 korpusu

Arkan kaze "Do sada imamo 16 poginulih i 83 ranjenih" 1:23 min
https://www.youtube.com/watch?v=LeV0LPiQb1E&t=24s

Arkan Legiji: Čujem da
tvoji prelaze kod ustaša (5. avgust, 20.40)
Legija: Je l' Željko?
Arkan: Reci, Legi.
Legija: Je l' možeš hitno da mi pošalješ 100 ljudi? Neka dođu pravac Velika Kladuša.
Arkan: Dobro.
Legija: Pazi, veoma je hitno. Gotovo sam u okruženju.
Arkan: Kažu da ti prelaze na stranu ustaša.
Legija: Ma jok, bre.
Arkan: Ali slušaj, i kod mene tuku, tako da ovo što tražiš trenutno je impossible, oću reći nemoguće, razumeš?
Legija: Pa, vidi, je l' ne mogu to tu ti da ti rade?
Arkan: A ko, bre?
Legija: Pa Jugoslavija je tu.
Arkan: Pa to ćemo da vidimo večeras.
Legija: Brate, mnogo mi je hitno.
Arkan: Je l' ne možeš da izađeš?
Legija: Ne znam, al' narod moramo da spasavamo.
Arkan: Razumem.
Legija: Ajde, vidi šta se može.
Arkan: Znam, znam, ali razumeš?
Legija: Ajde, čekam ih ujutro.

https://www.republika.rs/vesti/tema-dan ... ste-zecevi

https://www.republika.rs/vesti/tema-dan ... ije-arkana
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#931 Re: Bihać / V Korpus A RBiH

Post by CPT »

Image

Ovo je knjiga koju treba imati svaka porodica kao ilmihal“ i koju treba čuvati u kući na posebnom mjestu da osvješćuje i uvijek iznova opominje“, napisao je u recenziji ovog djela novinar i književni kritičar, Mustafa Smajlović, koji je nažalost nedavno preminuo.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#932 Re: Bihać / V Korpus A RBiH

Post by invincible1921 »

Jedno pitanje koliki je broj vojnika Narodne odbrane tu bio iz ubjedjenja, a koliki jer su ih okolnosti tako zadesile?

Ako moze nesto vise o imenima komandanta koje sam cuo...Keđo, Golub, Kolač, Zenga itd da li su svi bili pripadnici ARBIH ranije?
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#933 Re: Bihać / V Korpus A RBiH

Post by bingov buraz »

BISTRIK100 wrote:Arkanovci "lome" kičmu 5 korpusu

Arkan kaze "Do sada imamo 16 poginulih i 83 ranjenih" 1:23 min
https://www.youtube.com/watch?v=LeV0LPiQb1E&t=24s

Arkan Legiji: Čujem da
tvoji prelaze kod ustaša (5. avgust, 20.40)
Legija: Je l' Željko?
Arkan: Reci, Legi.
Legija: Je l' možeš hitno da mi pošalješ 100 ljudi? Neka dođu pravac Velika Kladuša.
Arkan: Dobro.
Legija: Pazi, veoma je hitno. Gotovo sam u okruženju.
Arkan: Kažu da ti prelaze na stranu ustaša.
Legija: Ma jok, bre.
Arkan: Ali slušaj, i kod mene tuku, tako da ovo što tražiš trenutno je impossible, oću reći nemoguće, razumeš?
Legija: Pa, vidi, je l' ne mogu to tu ti da ti rade?
Arkan: A ko, bre?
Legija: Pa Jugoslavija je tu.
Arkan: Pa to ćemo da vidimo večeras.
Legija: Brate, mnogo mi je hitno.
Arkan: Je l' ne možeš da izađeš?
Legija: Ne znam, al' narod moramo da spasavamo.
Arkan: Razumem.
Legija: Ajde, vidi šta se može.
Arkan: Znam, znam, ali razumeš?
Legija: Ajde, čekam ih ujutro.

https://www.republika.rs/vesti/tema-dan ... ste-zecevi

https://www.republika.rs/vesti/tema-dan ... ije-arkana
Nisam prije vidio ovaj video Arkana kad priča o Ključu,među Srbima a i nekim Bošnjacima koji jasno nisu bili tu kruži priča da je Ključ bio napušten i da je samo trebalo ušetati u njega :zzzz: dok Hrvati tvrde da su oni spasili Ključ svojom ofanzivom :zzzz:
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#934 Re: Bihać / V Korpus A RBiH

Post by decembar2017 »

bingov buraz wrote:
BISTRIK100 wrote:Arkanovci "lome" kičmu 5 korpusu

Arkan kaze "Do sada imamo 16 poginulih i 83 ranjenih" 1:23 min
https://www.youtube.com/watch?v=LeV0LPiQb1E&t=24s

Arkan Legiji: Čujem da
tvoji prelaze kod ustaša (5. avgust, 20.40)
Legija: Je l' Željko?
Arkan: Reci, Legi.
Legija: Je l' možeš hitno da mi pošalješ 100 ljudi? Neka dođu pravac Velika Kladuša.
Arkan: Dobro.
Legija: Pazi, veoma je hitno. Gotovo sam u okruženju.
Arkan: Kažu da ti prelaze na stranu ustaša.
Legija: Ma jok, bre.
Arkan: Ali slušaj, i kod mene tuku, tako da ovo što tražiš trenutno je impossible, oću reći nemoguće, razumeš?
Legija: Pa, vidi, je l' ne mogu to tu ti da ti rade?
Arkan: A ko, bre?
Legija: Pa Jugoslavija je tu.
Arkan: Pa to ćemo da vidimo večeras.
Legija: Brate, mnogo mi je hitno.
Arkan: Je l' ne možeš da izađeš?
Legija: Ne znam, al' narod moramo da spasavamo.
Arkan: Razumem.
Legija: Ajde, vidi šta se može.
Arkan: Znam, znam, ali razumeš?
Legija: Ajde, čekam ih ujutro.

https://www.republika.rs/vesti/tema-dan ... ste-zecevi

https://www.republika.rs/vesti/tema-dan ... ije-arkana
Nisam prije vidio ovaj video Arkana kad priča o Ključu,među Srbima a i nekim Bošnjacima koji jasno nisu bili tu kruži priča da je Ključ bio napušten i da je samo trebalo ušetati u njega :zzzz: dok Hrvati tvrde da su oni spasili Ključ svojom ofanzivom :zzzz:

da su cetnici mogli da usetaju u Kljuc usetali bi ali samo pod arkanovom komandom ih fasovalo oko 50 u jednoj noci pa im nije bilo bas do setnje poslije toga :D

a ovo da su UZP-ovci spasili Kljuc, pa oni su citavo vrijeme napada cetnika blokirali konvoj sa pojacanjem iz S. Bosne ( 17 krajiska i ostali vojnici koji su ih pratili ) i tek poslije pregovora a pogotovo prijetnji da ce se nastavili i silom ako nece milom pojacanje je doslo i tada su supjeli ne samo da zaustave napada vec i da se krene u kontru. Ne treba zanemariti ni to da su cetnici bili primorani da vrate nazad pojacanja sa tog pravca koja su im stigla sa dobojskog/ozrenskog fronta jer su im i tu pocele da pucaju linije.

Tako da ima vise faktora koji su se poklopili da cetnici ne samo da nisu mogli da usetaju kako se to prica vec da ni UZP-ovci nisu pomogli kako to oni zele da predstave.

Isto tako cetnici promovisu pricu kako je arkana onaj zlocinac , da mi ni ime ne spominjem , otjerao jer je ko fol tukao vojnike i oficire pa " da on sacuva njihovu cast" on je arkana otjerao :-) ni blizu, on je povucen nazad jer nije ostvario ono za sta je poslan, da je on tukao vojnike a uspjesno branio linije ili cak vrati sta su izgubili a zbog cega je i poslan iz Beograda , niko se ne bi osvrnuo na par osamarenih vojnika, ovako je to samo izgovor da se prikriju gubici i propali zadatak.
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#935 Re: Bihać / V Korpus A RBiH

Post by bingov buraz »

Imam poznanika iz 17. kaže da teži dan u ratu nije imao nego kad je slomljena četnička ofanziva na Ključ a 17. je uvijek bila gdje je najgore.
Spominje baš ovaj desni bok što i Arkan da nisu prošli,mislim da su to bili Bugojanci iii Donjevakufljani,kaže skida im kapu,sad ne sjećam se tačno broja ali kaže da su imali ogroman broj izbačenih iz stroja 80 ili više ali se nisu povukli.
Comanche
Posts: 420
Joined: 05/07/2006 06:39

#936 Re: Bihać / V Korpus A RBiH

Post by Comanche »

decembar2017 wrote:
bingov buraz wrote:
BISTRIK100 wrote:Arkanovci "lome" kičmu 5 korpusu


https://www.republika.rs/vesti/tema-dan ... ije-arkana
Nisam prije vidio ovaj video Arkana kad priča o Ključu,među Srbima a i nekim Bošnjacima koji jasno nisu bili tu kruži priča da je Ključ bio napušten i da je samo trebalo ušetati u njega :zzzz: dok Hrvati tvrde da su oni spasili Ključ svojom ofanzivom :zzzz:

da su cetnici mogli da usetaju u Kljuc usetali bi ali samo pod arkanovom komandom ih fasovalo oko 50 u jednoj noci pa im nije bilo bas do setnje poslije toga :D

a ovo da su UZP-ovci spasili Kljuc, pa oni su citavo vrijeme napada cetnika blokirali konvoj sa pojacanjem iz S. Bosne ( 17 krajiska i ostali vojnici koji su ih pratili ) i tek poslije pregovora a pogotovo prijetnji da ce se nastavili i silom ako nece milom pojacanje je doslo i tada su supjeli ne samo da zaustave napada vec i da se krene u kontru. Ne treba zanemariti ni to da su cetnici bili primorani da vrate nazad pojacanja sa tog pravca koja su im stigla sa dobojskog/ozrenskog fronta jer su im i tu pocele da pucaju linije.

Tako da ima vise faktora koji su se poklopili da cetnici ne samo da nisu mogli da usetaju kako se to prica vec da ni UZP-ovci nisu pomogli kako to oni zele da predstave.

Isto tako cetnici promovisu pricu kako je arkana onaj zlocinac , da mi ni ime ne spominjem , otjerao jer je ko fol tukao vojnike i oficire pa " da on sacuva njihovu cast" on je arkana otjerao :-) ni blizu, on je povucen nazad jer nije ostvario ono za sta je poslan, da je on tukao vojnike a uspjesno branio linije ili cak vrati sta su izgubili a zbog cega je i poslan iz Beograda , niko se ne bi osvrnuo na par osamarenih vojnika, ovako je to samo izgovor da se prikriju gubici i propali zadatak.

Eh sad malo ga i ti pretjera. Kad su srbi napravi kontraofanzivu, 17. i jos mnoge druge brigade iz Srednje Bosne pa cak i iz Sarajeva su vec bile u Krajini. Ali ljudstvo 5 korpusa vec izmoreno, dosta ljudi izbaceno iz stroja a linije dugacke. Srbi su dovukli sve najbolje sto su imali iz cijele BiH i Srbije i dobro napali. Bilo je gusto i dobro je da su Hrvati krenuli. Dali bi Kljuc pao, to je pitanje ali bi ga svakako bilo teze odbraniti. Pomoglo je i sto je su 2. i 3. ugrozili Doboj pa su morali povuci neke jedinice tamo.
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#937 Re: Bihać / V Korpus A RBiH

Post by decembar2017 »

Comanche wrote:
decembar2017 wrote:
bingov buraz wrote:

da su cetnici mogli da usetaju u Kljuc usetali bi ali samo pod arkanovom komandom ih fasovalo oko 50 u jednoj noci pa im nije bilo bas do setnje poslije toga :D

a ovo da su UZP-ovci spasili Kljuc, pa oni su citavo vrijeme napada cetnika blokirali konvoj sa pojacanjem iz S. Bosne ( 17 krajiska i ostali vojnici koji su ih pratili ) i tek poslije pregovora a pogotovo prijetnji da ce se nastavili i silom ako nece milom pojacanje je doslo i tada su supjeli ne samo da zaustave napada vec i da se krene u kontru. Ne treba zanemariti ni to da su cetnici bili primorani da vrate nazad pojacanja sa tog pravca koja su im stigla sa dobojskog/ozrenskog fronta jer su im i tu pocele da pucaju linije.

Tako da ima vise faktora koji su se poklopili da cetnici ne samo da nisu mogli da usetaju kako se to prica vec da ni UZP-ovci nisu pomogli kako to oni zele da predstave.

Isto tako cetnici promovisu pricu kako je arkana onaj zlocinac , da mi ni ime ne spominjem , otjerao jer je ko fol tukao vojnike i oficire pa " da on sacuva njihovu cast" on je arkana otjerao :-) ni blizu, on je povucen nazad jer nije ostvario ono za sta je poslan, da je on tukao vojnike a uspjesno branio linije ili cak vrati sta su izgubili a zbog cega je i poslan iz Beograda , niko se ne bi osvrnuo na par osamarenih vojnika, ovako je to samo izgovor da se prikriju gubici i propali zadatak.

Eh sad malo ga i ti pretjera. Kad su srbi napravi kontraofanzivu, 17. i jos mnoge druge brigade iz Srednje Bosne pa cak i iz Sarajeva su vec bile u Krajini. Ali ljudstvo 5 korpusa vec izmoreno, dosta ljudi izbaceno iz stroja a linije dugacke. Srbi su dovukli sve najbolje sto su imali iz cijele BiH i Srbije i dobro napali. Bilo je gusto i dobro je da su Hrvati krenuli. Dali bi Kljuc pao, to je pitanje ali bi ga svakako bilo teze odbraniti. Pomoglo je i sto je su 2. i 3. ugrozili Doboj pa su morali povuci neke jedinice tamo.
sta sam pretjerao ? da su UZP -ovci spasili situaciju jer je Armija bjezala kako to oni zele da predstave ili da su cetnici mogli samo da usetaju ali nisu jer im je ceif bio takav ? Ne kazem ja da nije bilo guravo ali usetali bi oni da su mogli i to uz pomoc UZP-ovaca koji su radili sve da bi odmogli a ne pomogli, tako da je moja poenta bila da zasluga sto Kljuc nije pao zasluga Armije a ne dobre volje cetnika ili UZP-ovaca.
murathans
Posts: 247
Joined: 03/05/2013 19:11

#938 Re: Bihać / V Korpus A RBiH

Post by murathans »

Divna prica

http://www.tvornicaprica.xyz/2019/08/28 ... d-platona/

Bio je august ‘95, Okrug Bihać, širi rejon kote Metla, sjedim na terasi nečije napuštene kuće u kojoj je smještena radio-stanica za koju radim. U krilu mi četiri knjige do mene dospjele stalnom razmjenom koju sam dogoovorila sa jednim Apačom. On meni knjige a ja njemu kutiju mlijeka u prahu, kesu makarona il’ šta već dobijem kao platu.

Drvena sam od sedativa koje sam dobila prethodnog dana. Bio je težak taj dan. Ujutro nam je došao I.S. i donio malu drvenu gajbu punu ručnih bombi. Na gajbi se još jednim ćoškom držala papirna naljepnica sa lijepim crtežom mandarina. Dugo do tada nisam vidjela mandarine ni na slici. Uputa je bila jasna. Neprijatelj je stisnuo sa svih strana, ukoliko dođe do proboja sa lijevog boka, zadatak je bombu baciti u radijsku opremu a nama je dato na volju- ili sa opemom ili niz livadu. Taj dio s livadom značio je sve one horor rizike ako te uhvate.

Vojska Milana Martića je bila jako blizu. Mogli smo ih čuti kako dozivaju megafonima. Trebala sam čitati popdnevne vijesti koje sam prikupila noseći uher na obližnje brdo gdje se mogao uhvatiti signal Bh radija i znati za aktivnosti na Špicastoj stijeni duboko u Bosni. Tonac je spustio regler na prvoj rečenici jer nisam mogla reći slovo R. U dvije minute vilica i jezik su otkazali poslušnost i počelo je gušenje. Šok je utopljen u izdašnim dozama intravenoznih bromodijazepama Pošteđena sam posla narednog dana.

Od četiri knjige jedna je Platonova Država. Lijepa, očuvana. Gladim joj korice, nasumično čitam dijelove i ništa ne razumijem. Podno balkona na kom sjedim slijevaju se rijeke ljudi koji bježe prema Cazinu,Bihaću…Ne razumijem ni to zašto prve idu kokoši. Uznemirene,šire krila kao da se nadaju da će ipak poletjeti. Za njima podvijene žene sa punim tačkama. Stvari u njima diskretno pokrivene dekom, sustižu ih oni na traktorima….
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#939 Re: Bihać / V Korpus A RBiH

Post by Nekako s proljeća »



Odvojite vrijeme za ovu materiju.
MLA_333
Posts: 105
Joined: 07/02/2017 23:30

#940 Re: Bihać / V Korpus A RBiH

Post by MLA_333 »

511. bosanskokrupska u akciju '95 u napadu...

https://www.youtube.com/watch?v=fRVWlMDwul4&t=3430s
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#941 Re: Bihać / V Korpus A RBiH

Post by Maraschino »

MLA_333 wrote: 05/12/2019 19:42 511. bosanskokrupska u akciju '95 u napadu...

https://www.youtube.com/watch?v=fRVWlMDwul4&t=3430s
Legendarni Cojluk :thumbup:

Sta kazu, cijelu noc trajale su borbe prsa u prsa iza svake kuce da bi ujutro cetnicki komandir prisao nasem borcu iza coska kuce i dao mu motorolu ''evo ti sada vodi akciju...''. :lol: Toliko smo ih izbezumili. :izet:
dedomraz
Posts: 83
Joined: 16/01/2013 16:21

#942 Re: Bihać / V Korpus A RBiH

Post by dedomraz »

User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#944 Re: Bihać / V Korpus A RBiH

Post by Nekako s proljeća »

Image
Image
swanfilter
Posts: 7405
Joined: 06/06/2008 18:52

#945 Re: Bihać / V Korpus A RBiH

Post by swanfilter »

Maraschino wrote: 05/12/2019 20:25
MLA_333 wrote: 05/12/2019 19:42 511. bosanskokrupska u akciju '95 u napadu...

https://www.youtube.com/watch?v=fRVWlMDwul4&t=3430s
Legendarni Cojluk :thumbup:

Sta kazu, cijelu noc trajale su borbe prsa u prsa iza svake kuce da bi ujutro cetnicki komandir prisao nasem borcu iza coska kuce i dao mu motorolu ''evo ti sada vodi akciju...''. :lol: Toliko smo ih izbezumili. :izet:

16h mrcvarenja bez sekunde pauze ...
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#946 Re: Bihać / V Korpus A RBiH

Post by jefff »

Bosanski vojnik ARBIH Senad Medanovic pored svoje stare obiteljske kuće. Prhovo.

Image
toska
Posts: 2912
Joined: 26/09/2016 14:08

#947 Re: Bihać / V Korpus A RBiH

Post by toska »

Gdje se na netu može naći nešto o pokušaju par stotina ljudi da iz Hrvatske dođu do teritorije 5. korpusa preko tkz. SRK ?
sve moje pretrage na netu su bezuspješne.
GG_1231
Posts: 83
Joined: 26/07/2021 15:24

#948 ...

Post by GG_1231 »

...
Last edited by GG_1231 on 01/04/2023 01:47, edited 1 time in total.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 70840
Joined: 03/10/2011 20:11

#950 Re: Bihać / V Korpus A RBiH

Post by Chloe »

toska wrote: 07/08/2021 14:06 Gdje se na netu može naći nešto o pokušaju par stotina ljudi da iz Hrvatske dođu do teritorije 5. korpusa preko tkz. SRK ?
sve moje pretrage na netu su bezuspješne.
Slunjska brda pretražuj.

I nisu to pokušaji, uspjelo je par velikih grupa preći, nažalost bilo je i gubitaka.

Snimljen je film na tu temu

https://youtu.be/hrVCE9vWQso

Nije nešto ali opet dovoljno da se zna kako je izgledalo


U Jastrebarskom je bio kamp u kojem su vršene pripreme dobrovoljaca, na YT bilo je videa sa smotri, potražit ću ga kad stignem.

Prva grupa koja je prešla brojila 800 - 900 ljudi.

P. S. Uklonjeni u svi originalni video snimci sa YT, vezano za Slunjska Brda, Plitvice itd.
Last edited by Chloe on 06/09/2021 22:56, edited 1 time in total.
Post Reply