Bihać / V Korpus A RBiH

Post Reply
mirza11
Posts: 167
Joined: 21/01/2009 00:42

#1 5. korpus pred Banja Lukom

Post by mirza11 »

Pozdrav,mislim da ovu temu jos niko otvorio,pa evo da ja zapocnem.........Zanimaju me oprilike vasa vidjenja rata 1995g.,vojnickih pobjeda ARBIH,te samog dolaska 20km pred Banja Luku.............Postoji vise teorija zasto 5. korpus nije izvrsio smotru u Bl mada je to Dudakovic najavljivao,1. da ce otpoceti opsti rat sa Srbijim(da ce Milosevic poslati 4 korpusa u BiH)2. navodno da je Srbija bila u stanju da nabavi atomsku bombu od Rusije cime bi zavrsili rat u svoju korist 3.Navodni pritisak americkih diplomata na Aliju I. i upozorenja da ako i hrvatska vojska udje u Bl,da ce :D rat jos potrajati i da nece biti lako Tudjmana istjerati iz BiH........................................Otprilike ovo su neke teze,neka objasnjenja zasto nije izvrsena smotra 5. korpusa u Bl,a najvise se uzima ovo da su navodno americke diplomate vrsile jak pritisak na Aliju,te je ovaj kao popustio.........Po mom skromnom sudu,ovo je jedna obicna glupost,i postoje cak mnogi dokazi da to nije bio veliki pritisak na celne ljude ARBIH,ustvari da se preko toga moglo proci i moralo se da bi se drzava oslobodila..........Misljenja sam da je ovo povezano sa operacijom OLUJA,te da je posrijedi bio dogovor izmedju Tudjmana i Milosevica,te moguce je da bi hrvatske trupe okrenule stranu..........malo sam zakomplikovao,ali nadam se da ce se javiti neko ko poznaje ovaj dogadjaj bolje od mene.................Sto se tice misljenja da bi Srbi dobili atomsku,po meni velika nebuloza,isto kao i to da bi Milosevic poslao snage iz Srbije,i da bi otpoceo opsti rat sto je smjesno(opsti rat je poceo 1992.)..............Uglavnom ja ne iskljucujem mogucnost dogovora sva tri predsjednika,i ako pogledate kako se rat vodio 94,95 moze se zakljucit da su otprilike omjer 51-49 ostali isti i da se to nije promjenilo........................Samo nagadjam a ocekujem da cu cuti malo strucnije misljenje,i molio bih bez prepucavanja na bilo koj osnovi.................... :D
User avatar
stickitout
Posts: 1744
Joined: 15/01/2005 23:58

#2 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by stickitout »

Imate 24 sata da zaustavite napad inace ce avioni uzletiti. To je bilo dovoljno i hvala pametnima sto su stali jer ni kostiju ne bi ostalo. Cuj atomska bomba :-) :shock: :lol: pa zamisli sta bi 100 "krmaca" napravilo.
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#3 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by Luke Perry »

Kako se udaljenost od 20 km moze nazvati "5.K pred BL"?

A nije smijesno. Jugoslovenski rat nikad nije bio totalni rat. Vise kao neki konflikt.

Ono sto se desavalo istovremeno u Ceceniji je bio rat.
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#4 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by karanana »

hahaha, atomska bomba....hahahaha, pa nisu krompiri jebote.

zasto kazemo da je armija bih bila pred banjalukom a bili su udaljeni preko 20 kilometara a kada pricamo o sarajevu kazemo da srpska vojska nikada nije usla u sarajevo a fakticki su drzali pola grada?
User avatar
LSD
Posts: 27199
Joined: 24/07/2007 08:26

#5 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by LSD »

hahahaha,cuj ovog delegata "više kao neki konflikt" :lol: ...oj zemljo otvori se i progutaj ovu glupost i sramotu.
E volio bi te hermeticki zatvoriti jedno 4 godine (kao npr.Sarajevo,Goražde,Bihac ili Srebrenica) da nemaš vode,struje,plina,da te srbin redovno granatira a da te ja iz dijaspore dajem moralnu podršku i tješim kako je sve to ustvari jedan obican konflikt :-)
papacja
Posts: 607
Joined: 02/07/2008 09:17

#6 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by papacja »

stickitout wrote:Imate 24 sata da zaustavite napad inace ce avioni uzletiti. To je bilo dovoljno i hvala pametnima sto su stali jer ni kostiju ne bi ostalo. Cuj atomska bomba :-) :shock: :lol: pa zamisli sta bi 100 "krmaca" napravilo.
Evo ti odgovora :run:
papacja
Posts: 607
Joined: 02/07/2008 09:17

#7 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by papacja »

Luke Perry wrote:Kako se udaljenost od 20 km moze nazvati "5.K pred BL"?

A nije smijesno. Jugoslovenski rat nikad nije bio totalni rat. Vise kao neki konflikt.

Ono sto se desavalo istovremeno u Ceceniji je bio rat.
Tebi preporuka, da se kloniš ove teme, ili neznaš šta se ovdje dešavalo u periodu '92-'95 ili nemaš pojma šta znači riječ "konflikt". :x
GianFranco
Posts: 94
Joined: 19/06/2008 10:22

#8 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by GianFranco »

mirza11 wrote:Pozdrav,mislim da ovu temu jos niko otvorio,pa evo da ja zapocnem.........Zanimaju me oprilike vasa vidjenja rata 1995g.,vojnickih pobjeda ARBIH,te samog dolaska 20km pred Banja Luku.............Postoji vise teorija zasto 5. korpus nije izvrsio smotru u Bl mada je to Dudakovic najavljivao,1. da ce otpoceti opsti rat sa Srbijim(da ce Milosevic poslati 4 korpusa u BiH)2. navodno da je Srbija bila u stanju da nabavi atomsku bombu od Rusije cime bi zavrsili rat u svoju korist 3.Navodni pritisak americkih diplomata na Aliju I. i upozorenja da ako i hrvatska vojska udje u Bl,da ce :D rat jos potrajati i da nece biti lako Tudjmana istjerati iz BiH........................................Otprilike ovo su neke teze,neka objasnjenja zasto nije izvrsena smotra 5. korpusa u Bl,a najvise se uzima ovo da su navodno americke diplomate vrsile jak pritisak na Aliju,te je ovaj kao popustio.........Po mom skromnom sudu,ovo je jedna obicna glupost,i postoje cak mnogi dokazi da to nije bio veliki pritisak na celne ljude ARBIH,ustvari da se preko toga moglo proci i moralo se da bi se drzava oslobodila..........Misljenja sam da je ovo povezano sa operacijom OLUJA,te da je posrijedi bio dogovor izmedju Tudjmana i Milosevica,te moguce je da bi hrvatske trupe okrenule stranu..........malo sam zakomplikovao,ali nadam se da ce se javiti neko ko poznaje ovaj dogadjaj bolje od mene.................Sto se tice misljenja da bi Srbi dobili atomsku,po meni velika nebuloza,isto kao i to da bi Milosevic poslao snage iz Srbije,i da bi otpoceo opsti rat sto je smjesno(opsti rat je poceo 1992.)..............Uglavnom ja ne iskljucujem mogucnost dogovora sva tri predsjednika,i ako pogledate kako se rat vodio 94,95 moze se zakljucit da su otprilike omjer 51-49 ostali isti i da se to nije promjenilo........................Samo nagadjam a ocekujem da cu cuti malo strucnije misljenje,i molio bih bez prepucavanja na bilo koj osnovi.................... :D
Nije li,mirza, tebi čudno da je V Korpus i Armija BiH u ljeto i jesen '95 napredovala i stala na Dejtonskim granicama (Dejton je potpisan kasnije).
Po svemu sudeći Dejton i dejtonske granice su dogovorene još prije rata '92, samo trebalo je rata i krvi da bi predratni kokuzi i jadovi u ratu postali ovo što su danas. Trabale su tri (h)istorije i tri istine, tri pravednika i tri zločinca, tri agresora i tri odbrambene vojske , a sve to u cilju izluđivanja naroda na ovim prostorima. To i dan danas traje i trajaće još najmanje 100 godina.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by Truba »

ja ne mogu da vjerujem kako se psolije svega još uvijek može vjerovati u "zvanične" istine koje nam poturaju
AbU_JamaL_MovE
Posts: 238
Joined: 14/05/2007 16:34

#10 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by AbU_JamaL_MovE »

GianFranco wrote:
mirza11 wrote:Pozdrav,mislim da ovu temu jos niko otvorio,pa evo da ja zapocnem.........Zanimaju me oprilike vasa vidjenja rata 1995g.,vojnickih pobjeda ARBIH,te samog dolaska 20km pred Banja Luku.............Postoji vise teorija zasto 5. korpus nije izvrsio smotru u Bl mada je to Dudakovic najavljivao,1. da ce otpoceti opsti rat sa Srbijim(da ce Milosevic poslati 4 korpusa u BiH)2. navodno da je Srbija bila u stanju da nabavi atomsku bombu od Rusije cime bi zavrsili rat u svoju korist 3.Navodni pritisak americkih diplomata na Aliju I. i upozorenja da ako i hrvatska vojska udje u Bl,da ce :D rat jos potrajati i da nece biti lako Tudjmana istjerati iz BiH........................................Otprilike ovo su neke teze,neka objasnjenja zasto nije izvrsena smotra 5. korpusa u Bl,a najvise se uzima ovo da su navodno americke diplomate vrsile jak pritisak na Aliju,te je ovaj kao popustio.........Po mom skromnom sudu,ovo je jedna obicna glupost,i postoje cak mnogi dokazi da to nije bio veliki pritisak na celne ljude ARBIH,ustvari da se preko toga moglo proci i moralo se da bi se drzava oslobodila..........Misljenja sam da je ovo povezano sa operacijom OLUJA,te da je posrijedi bio dogovor izmedju Tudjmana i Milosevica,te moguce je da bi hrvatske trupe okrenule stranu..........malo sam zakomplikovao,ali nadam se da ce se javiti neko ko poznaje ovaj dogadjaj bolje od mene.................Sto se tice misljenja da bi Srbi dobili atomsku,po meni velika nebuloza,isto kao i to da bi Milosevic poslao snage iz Srbije,i da bi otpoceo opsti rat sto je smjesno(opsti rat je poceo 1992.)..............Uglavnom ja ne iskljucujem mogucnost dogovora sva tri predsjednika,i ako pogledate kako se rat vodio 94,95 moze se zakljucit da su otprilike omjer 51-49 ostali isti i da se to nije promjenilo........................Samo nagadjam a ocekujem da cu cuti malo strucnije misljenje,i molio bih bez prepucavanja na bilo koj osnovi.................... :D
Nije li,mirza, tebi čudno da je V Korpus i Armija BiH u ljeto i jesen '95 napredovala i stala na Dejtonskim granicama (Dejton je potpisan kasnije).
Po svemu sudeći Dejton i dejtonske granice su dogovorene još prije rata '92, samo trebalo je rata i krvi da bi predratni kokuzi i jadovi u ratu postali ovo što su danas. Trabale su tri (h)istorije i tri istine, tri pravednika i tri zločinca, tri agresora i tri odbrambene vojske , a sve to u cilju izluđivanja naroda na ovim prostorima. To i dan danas traje i trajaće još najmanje 100 godina.
Armija BIH nije stala na Dejtonskim granicama nego je u Dajtonu dogovoreno da granice entiteta budu onakve kakve su bile prvog dana Dejtonskih pregovora a svi znamo da su Dejtonski pregovori skoro mjesec dana trajali.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#11 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by VjecitiStudent »

Naslov teme nije dobar, trebalo bi da stoji "Hrvatska vojska pred Banjalukom"
Inace, koga zanimaju detalji, u Holbrooke-ovoj knjizi "Zaustaviti rat" sve pise, 17km kod Sahinpasica.
Ali ko ce jos knjige citati ... :(
JBL
Posts: 1179
Joined: 17/08/2004 00:06

#12 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by JBL »

VjecitiStudent wrote:Naslov teme nije dobar, trebalo bi da stoji "Hrvatska vojska pred Banjalukom"
Inace, koga zanimaju detalji, u Holbrooke-ovoj knjizi "Zaustaviti rat" sve pise, 17km kod Sahinpasica.
Ali ko ce jos knjige citati ... :(
Hrvati, Kinezi, Eskimi,.... Sasvim je svejedno jer su tom momentu bili saveznici.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#13 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by madner »

Ono sto se zanemaruje jeste odgovor VRS.
Protiv V korpusa ARBiH je bio 2. Krajiski korpus VRS. VRS prebacuje 1. Krajiski korpus (koji je ujedno i najjaci, bivsi V korpus JNA) te se regrupira sa ciljem sprecavanja prodora HV i V korpusa.

Malo je vjerovatno da bi Banja Luka pala brzo, ali bez pomoci JNA iz Srbije RS pada, jer nemaju snage da cuvaju i BL i koridor i Doboj.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#14 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by VjecitiStudent »

madner wrote:Ono sto se zanemaruje jeste odgovor VRS.
Protiv V korpusa ARBiH je bio 2. Krajiski korpus VRS. VRS prebacuje 1. Krajiski korpus (koji je ujedno i najjaci, bivsi V korpus JNA) te se regrupira sa ciljem sprecavanja prodora HV i V korpusa.

Malo je vjerovatno da bi Banja Luka pala brzo, ali bez pomoci JNA iz Srbije RS pada, jer nemaju snage da cuvaju i BL i koridor i Doboj.
Banjaluka bi vjerovatno pala i sada bi bila glavni grad Herceg Bosne.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#15 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by madner »

VjecitiStudent wrote:
madner wrote:Ono sto se zanemaruje jeste odgovor VRS.
Protiv V korpusa ARBiH je bio 2. Krajiski korpus VRS. VRS prebacuje 1. Krajiski korpus (koji je ujedno i najjaci, bivsi V korpus JNA) te se regrupira sa ciljem sprecavanja prodora HV i V korpusa.

Malo je vjerovatno da bi Banja Luka pala brzo, ali bez pomoci JNA iz Srbije RS pada, jer nemaju snage da cuvaju i BL i koridor i Doboj.
Banjaluka bi vjerovatno pala i sada bi bila glavni grad Herceg Bosne.
Glupost.

HV nije imala znacnije borbe dotad, da li je bilo dogovoreno ili su jedinice koje su bile protiv njih bile tako slabe je upitno, ali bi sukob za Banja Luku bio nesto drugo kada se uzmu u obzir jedinice.
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#16 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by zambaklija »

bom moj brete bilo bi lipo da je tako,ali je sve u stvari drugačije,dudak je šćeo ali nije mogo,pa ova priča sa amerima dobro dolazi za spašavanje časti,istina je ta da smo mi borci napuštali položaje i linije jer smo htjeli kući đe godinama nismo bili,sana,petrovac,ključ itd....sve slobodno odjednom,niđe smjene,pojačanja,nema mehanizacije da bi napredovali jer nismo mogli piške toliku territoriju preći a čete biže li biže,nema goriva Bos.Novi skoro prazan svi se dali u bijeg,a GLASINE O PLjAČKAMA NA NOVOOSLOBOĐENIM TERITORIJAMA od novopristiglih jedinica iz drugih korpusa A NAšE KUĆE SU TAMO...... :run:
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#17 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by VjecitiStudent »

madner wrote: Glupost.

HV nije imala znacnije borbe dotad, da li je bilo dogovoreno ili su jedinice koje su bile protiv njih bile tako slabe je upitno, ali bi sukob za Banja Luku bio nesto drugo kada se uzmu u obzir jedinice.
Nije bilo borbe? Kako im je onda u Mrkonjicu poginuo komandant brigade, od prehlade?
Petom korpusu definitivno svaka cast za sve sto su ucinili u proslom ratu, medjutim da nije bilo americke avijacije i hrvatske artiljerije, nista od onoga sto se desilo u zadnjih par mjeseci rata ne bi bilo moguce.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#18 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by madner »

VjecitiStudent wrote:
madner wrote: Glupost.

HV nije imala znacnije borbe dotad, da li je bilo dogovoreno ili su jedinice koje su bile protiv njih bile tako slabe je upitno, ali bi sukob za Banja Luku bio nesto drugo kada se uzmu u obzir jedinice.
Nije bilo borbe? Kako im je onda u Mrkonjicu poginuo komandant brigade, od prehlade?
Petom korpusu definitivno svaka cast za sve sto su ucinili u proslom ratu, medjutim da nije bilo americke avijacije i hrvatske artiljerije, nista od onoga sto se desilo u zadnjih par mjeseci rata ne bi bilo moguce.
Znas sta znaci znacajna? Ako se ne varam tu su naletili na specijalni odred policije RS-a, koji im je napravio sacekusu da bi usporio napredovanje.
Ima i toga, ali kada je HV kreno na Knin, V korpus je u istom momentu bio oslobodjen pritiska sa te strane. Jedinice RSK odpadaju, i onda V korpus ima nadmoc.
Vjerovatno bi VRS mogao zaustaviti i V korpus i HV, ali ne bi mogao braniti istocni bio zapadnog dijela.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#19 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by VjecitiStudent »

madner wrote: Znas sta znaci znacajna? Ako se ne varam tu su naletili na specijalni odred policije RS-a, koji im je napravio sacekusu da bi usporio napredovanje.
Ima i toga, ali kada je HV kreno na Knin, V korpus je u istom momentu bio oslobodjen pritiska sa te strane. Jedinice RSK odpadaju, i onda V korpus ima nadmoc.
Vjerovatno bi VRS mogao zaustaviti i V korpus i HV, ali ne bi mogao braniti istocni bio zapadnog dijela.
Prema Holbrooke-u, za razliku od Banjaluke, Amerikanci nisu imali ama bas nista protiv da Armija BiH uzme Bosanski Novi i Prijedor, mjesta gdje su se neki od najgorih zlocina desili u proslome ratu. Armiji BiH je, nakon sto je uzet Sanski Most, put, kroz siroku dolinu Sane do Prijedora, bio siroko otvoren.

Ako je sve bilo tako lako i Armija BiH bila tako mocna, zasto ni Prijedor ni Novi nisu oslobodjeni?
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#20 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by karanana »

Postoji li igdje neko pisanje i potvrda sa srpske strane u kojem se navodi da je banjaluka bila pred padom i da je vojska bila u rasulu a stanovnistvo na traktorima?

dosta mi je vise ovih prica i lazi i sa jedne i sa druge strane. dok obje strane ne potvrde nesto, to nije istina. kad se samo sjetim prica iz 92. kako su zivinicke ose uletile na banjalucki aerodrom i unistile 32 miga.....bilo je ovih prica jos
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#21 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by madner »

VjecitiStudent wrote:
madner wrote: Znas sta znaci znacajna? Ako se ne varam tu su naletili na specijalni odred policije RS-a, koji im je napravio sacekusu da bi usporio napredovanje.
Ima i toga, ali kada je HV kreno na Knin, V korpus je u istom momentu bio oslobodjen pritiska sa te strane. Jedinice RSK odpadaju, i onda V korpus ima nadmoc.
Vjerovatno bi VRS mogao zaustaviti i V korpus i HV, ali ne bi mogao braniti istocni bio zapadnog dijela.
Prema Holbrooke-u, za razliku od Banjaluke, Amerikanci nisu imali ama bas nista protiv da Armija BiH uzme Bosanski Novi i Prijedor, mjesta gdje su se neki od najgorih zlocina desili u proslome ratu. Armiji BiH je, nakon sto je uzet Sanski Most, put, kroz siroku dolinu Sane do Prijedora, bio siroko otvoren.

Ako je sve bilo tako lako i Armija BiH bila tako mocna, zasto ni Prijedor ni Novi nisu oslobodjeni?
Ne pratis me. Sanksi Most je branio 2. Krajiski korpus, koji je bio demoralisan i jedan od gorih u VRS i negdje oko 10 000 ljudi. VRS prebacuje 1. Krajiski korpus u region, koji je njihov najveci i najbolji. Dakle oni su sad u stanju da brane Banja Luku i taj region.
Ali te jedinice su povucene sa koridora, sa Doboja iz regiona Tuzle itd...

Dakle upitno je da bi mogli braniti i istocni dio zapadnog RS-a.
User avatar
zgembo_sa
Posts: 2393
Joined: 10/03/2008 20:50

#22 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by zgembo_sa »

papacja wrote:
stickitout wrote:Imate 24 sata da zaustavite napad inace ce avioni uzletiti. To je bilo dovoljno i hvala pametnima sto su stali jer ni kostiju ne bi ostalo. Cuj atomska bomba :-) :shock: :lol: pa zamisli sta bi 100 "krmaca" napravilo.
Evo ti odgovora :run:
Tako su srbima prijetili pune 4 godine, pa su ih tek na kraju poceli bombardovat. Mislim da se zbog pritiska svjetske javnosti NATO ne bi usudio da napravi tako radikalan zaokret... Trebalo se oglusiti na takvu prijetnju i dovrsiti posao oslobodjenja RBiH.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#23 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by madner »

zgembo_sa wrote:
papacja wrote:
stickitout wrote:Imate 24 sata da zaustavite napad inace ce avioni uzletiti. To je bilo dovoljno i hvala pametnima sto su stali jer ni kostiju ne bi ostalo. Cuj atomska bomba :-) :shock: :lol: pa zamisli sta bi 100 "krmaca" napravilo.
Evo ti odgovora :run:
Tako su srbima prijetili pune 4 godine, pa su ih tek na kraju poceli bombardovat. Mislim da se zbog pritiska svjetske javnosti NATO ne bi usudio da napravi tako radikalan zaokret... Trebalo se oglusiti na takvu prijetnju i dovrsiti posao oslobodjenja RBiH.
Slazem se, narocito poslje Srebrenice imali smo takvu podrsku zapadne javnosti da cisto sumnjam da bi moglo doci do tog scenarija.
User avatar
revolver amidza
Posts: 374
Joined: 07/08/2005 11:43

#24 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by revolver amidza »

probaću ja da napišem koju o ovome,bio sam u 7K armije bih u tim završnim operacijama,.odbrana ključa,oslobođenje s.mosta,..napredovanje prema prijedoru,..da odmah na početku dadnem odgovor pokretaču teme-nije!
ovo što se po forumima plasira je jedan vid mitomanije sa naše strane,.kao 1.5K jeste oslobodio značajan dio teritorije,ali je i sam došao u ozbiljnu krizu kada je vrs napravio kontraofanzivu i bio pred ključem,.tada je na scenu stupio 7K,.te gardijska brigada,crni labudovi i još neke jedinice,,odbranjen je ključ a intenzivno se prebacuju snage armije bih iz ostalih korpusa na to ratište,..onda se odslobađa s.most i odredi armije bih zauzimaju brdo mulež prema prijedoru i izbijaju na pravcu bronzanog majdana što je već banjalučka općina,..u isto vrijeme hv i hvo zauzimaju mrkonjić i penju se na pola manječe te zauzimaju HC bočac,.za mrkonjić je poginuo dozapovjednik 4.gbr andrija matijaš-pauk,.po njemu se nazvala i ta brigada,a na brdu mulež sa naše strane komandant 708.bbr - novi travnik,major rahmmetli osman porić.
armija bih je od b.luke najbliža bila nekih 30-35 km,..a hv oko 20 km,..to što se i armija i hv nalazile relatino blizu b.luke ne znači mnogo,.i četnici su bili negdje i na pola km od sarajeva pa ga nisu uzeli,.šta želim da kažem;b.luka je velik grad 2.po veličini u bih,..razvučen po polju,.zauzeti ga bez izuzetno jake tehnike ,.znač artiljerije i dosta tenkova što realno armija bih nije tada imala dovoljno,.je nemoguće,..u sadejstvu sa hv..moguće ali bi onda prije hv ušla u b.luku nego armija,.armija je u najboljem slučaju mogla zauzeti prijedor,..predpostvka da bi srbi nakon početnog šoka dali žestok otpor za b,luku,.realno imali su i sa čime,.kao što madner napisa,.1.KK vrs je sa svojim najboljim jedinicama pretežno bio na koridoru kao recimo 16.motorizovana,.1.mehanizovana,..i 43.motorizovana prijedorska,..mi smo imali tada naspram sebe 6.sansku-razbijena,.5.kozarska-solidni borci,.4.laka banjalučka,.tako-tako,.i ne sjećam se tačno više čega sve nije bilo naravno uz arkanovce,.dakle vrs je tada već počela da dovlači glavninu svojih snaga na ratišta krajine,.većina njih i jeste bila iz toga kraja,..da se rat produžio ,.vjerovatno bi b.l.pala ali bi to bila veoma teška makljaža sa dosta gubitaka na obe strane,..za b-l. bi okosnicu tu činila hv,.a armija bi prijedor,..sve te priče mogli smo se ušetati u b.luku i to 5.K ..su obične mitomanije,..dakle,..od toga ništa.
User avatar
Epitop
Posts: 1308
Joined: 12/02/2008 20:19
Location: Zenica

#25 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by Epitop »

@revolver amidža svaka čast na realnom postu, dosta je bilo priče šta je se moglo, a šta ne?
Post Reply