BiH u brojevima 2011

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

sanaman

#1 BiH u brojevima 2011

Post by sanaman » 06/12/2011 16:19

http://www.bhas.ba/tematskibilteni/BIH_brojke_11_bh.pdf

1. Kako je moguce da 43% radno sposobnog stanovnistva ima samo osnovno obrazovanje ili manje?

2. Zar imamo samo 38 000 gimnazijalca?

Koji podatak vas je najvise iznenadio...ja samo ostao sokiran ovim prvim.

MedenoSrce

#2 Re: BiH u brojevima 2011

Post by MedenoSrce » 06/12/2011 16:44

Image

Imamo 2408,00 nevjesta od 15-19 godina.

Wind
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

#3 Re: BiH u brojevima 2011

Post by Wind » 06/12/2011 16:57

ne, nego ih se toliko udalo u prosloj godini a imale su toliko godina....

:lol: cuj 2000 nevjesta.... :lol: :lol:

Wind
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

#4 Re: BiH u brojevima 2011

Post by Wind » 06/12/2011 17:15

Kupovna moc u BiH..... :skoljka:
grafikon sve govori....

detroit-mercy
Been thanked: 50 times

#5 Re: BiH u brojevima 2011

Post by detroit-mercy » 06/12/2011 18:04

sanaman wrote:http://www.bhas.ba/tematskibilteni/BIH_brojke_11_bh.pdf

1. Kako je moguce da 43% radno sposobnog stanovnistva ima samo osnovno obrazovanje ili manje?

Iskreno, nista od ovoga me nije iznenadilo. Ovo je neki realni pokazatelj onoga gdje smo, ono sto mene iznenadjuje je da mnogi koji uzimaju ucesce u raspravama na forumu jednostavno ne vide ili nece da vide ovu nasu realnost. Pa ce onda poceti da ti pricaju o sivoj ekonomiji, o statistici koju mozes tumaciti na razne nacine, do toga da se ide dotle da ti nabacuju pricu o patriotizmu, pljuvanju jedine nam i td.
Podatak je da je 43% radno sposobno stanovnistva samo sa osnovnom ili i bez nje je dovoljno egzaktan podatak i to nam govori dovoljno o kvalifikacionoj strukturi nasih radnika. Inace mi se volimo da hvalimo cinjenicom kako imamo jeftinu i kvalifikovanu radnu snagu :mrgreen:
Na to dodaj broj onih sa SSS i sta ti ostane je mali procenat VSS. Da dalje razlozis strukturu VSS, tehnicke vs drustvene nauke. Vidi bi da smo jos tanji, inzinjeri raznih profila nam vjerovatno cine max 1% radno sposobnog stanovnistva. Sa takvom strukturom radnika, mi nismo dospjeli nigdje. Ja licno podvlacim na svakoj temi znacaj tehnickih nauka (iako sam ekonomista po struci) i da cemo stati na zelenu granu tek kada postanemo nacija inzinjera.
Do tada smo osudjeni na niskoprofitabilne industrije, u kojima je jako malo intelktualnog ucesa a hejbe manuelnog rada.
Prosetaj malo po temama, evo jedna na kojoj sam vodio polemiku je "komunisticka partija", gdje djevojka iznosi svoju viziju rjesavanja problema nezaposlenosti tako sto bi oduzimala zemlju na pet godina, gradila staklenike, uposljavala nezpaoslene u staklenicima, slala zatvorenike na izgradnju auto-puta i ostale besmislice.
Sto je najgore, na takve bedastoce raja :thumbup: i aplaudira smatrajuci to genijalnim idejama :skoljka:
Licno bih ti postavio pitanje, sta mislis zasto nam je ovako kako je?
Jedan od odgovora ces zasigurno naci u kvalifikacionoj strukturi radno sposobnog stanovnistva.
Varaju se oni koji misle da ce nam u buducnosti biti bolje sa ovakvom strukturom radno sposobnih, mi mozemo ici gore u nekim malim procentima ali da bi uduplali GDP, sto bi se stvarno odrazilo na kvalitet zivota, potrebna nam je ili nafta ili drugacija kvalifikaciona struktura radno sposobnih :mrgreen: .
Pa ti vidi sta je realnije.

sinuhe
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times

#6 Re: BiH u brojevima 2011

Post by sinuhe » 06/12/2011 18:17

Strasno. Mada i ovi sa SSS su diskutabilni. Samo ih sklone sa ulice i daju im diplome, kako prije rata tako i sada.

sanaman

#7 Re: BiH u brojevima 2011

Post by sanaman » 06/12/2011 18:32

Ne znam kako su dosli do podataka ali su zastrasujuci.

Recimo preko 70% registrovanih vozila je starije od 10 godina ili u BiH ima ca. 421.000 pretplatnika (postpaid) mobilne telefonije. Ako u oba pokazatelja odbijem udio drzave, kantona i opcina i raznih firmi i medjunarodnih organizacija u nabavci novijih automobila i koristenju mobilnih telefona...sta ostane? Proizvoljno lupam recimo 350.000 pretplatnika mobilne telefonije, pa ovo je smijesno...od onih 30% auta mladjih od 10 godina neka je 20% u rukama privatnih ljudi...do kojeg zakljucka mozemo doci...da je luksuz imati pretplatu na mobitel i auto mladje od 10. godina...a jesmo kokuzi :(

A za onih 43% bilo bi interesatno saznati i starosnu strukturu, do kada ce ti ljudi biti na trzistu rada? Njima je hitno potrebna prekvalifikacija, samo u kojem smjeru? Za koje trziste? Ko ce platiti prekvalifikaciju?

Isto bi bilo interesatno vidjeti omjer prirodne vs. drustvene nauke u onih 18.000 diplomanata (usput u hrvatskoj ih je 32.000 godisnje,a ni tamo mi nije poznat omjer).

Ne znam, mozemo se vaditi onim floskulama statistika ovo ili ono, vako ili onako ali neki parametri se moraju uzimati u obzir radi kakvog-takvog planiranja. Eto sada drzava zna da ima ca. milion radno sposobnih samo sa osnovnom skolom...kako promijeniti?

Mozemo mi pricati o sivoj ekonomiji, prijavljen ili ne prijavljen, placa poreze ili ne TO NE MIJENJA STRUKTURU obrazovanja i dalje ce biti 43% i akademaca manje od 9%.

Nasa drzava nema samo danas problem, ovom statistikom vidimo da imamo i generacijski problem da nemamo ljudi, kapaciteta u ljudskim resursima koji bi mogli da promijenje stanje u drzavi. Jednostavno nemamo. Jos kada ovom problemu dodamo kvalitet obrazovanja koji se nudi :( plakao bi od muke.

sanaman

#8 Re: BiH u brojevima 2011

Post by sanaman » 06/12/2011 18:32

dupli

talić

#9 Re: BiH u brojevima 2011

Post by talić » 06/12/2011 18:41

Mene uvjek ljutilo to što kažu da zaposlenih ima 600.000 i nezaposlenih 500.000 i navodno mnogi su prijavljeni kao nezaposleni samo radi osiguranja. Ako se pogleda da je u starosnoj dobi od 18 do 64 godine 2,4 miliona ljudi šta je onda sa onih 1,3 miliona preko broja zaposlenih i nezaposlenih u zbiru. Neka ih studira 100.000 i 100.000 u penziji ali opet nedostaje 1,1 milion ljudi koji su nigdje.

detroit-mercy

#10 Re: BiH u brojevima 2011

Post by detroit-mercy » 06/12/2011 18:46

talić wrote:Mene uvjek ljutilo to što kažu da zaposlenih ima 600.000 i nezaposlenih 500.000 i navodno mnogi su prijavljeni kao nezaposleni samo radi osiguranja. Ako se pogleda da je u starosnoj dobi od 18 do 64 godine 2,4 miliona ljudi šta je onda sa onih 1,3 miliona preko broja zaposlenih i nezaposlenih u zbiru. Neka ih studira 100.000 i 100.000 u penziji ali opet nedostaje 1,1 milion ljudi koji su nigdje.
Poljoprivrednici, masa penzionera koji su radno sposobni ima i toga. Mada u nezaposlene se smatraju samo oni koji su prijavljeni na birou. Imas masu raje koja nije prijavljena nigdje.

talić

#11 Re: BiH u brojevima 2011

Post by talić » 06/12/2011 18:51

detroit-mercy wrote:
talić wrote:Mene uvjek ljutilo to što kažu da zaposlenih ima 600.000 i nezaposlenih 500.000 i navodno mnogi su prijavljeni kao nezaposleni samo radi osiguranja. Ako se pogleda da je u starosnoj dobi od 18 do 64 godine 2,4 miliona ljudi šta je onda sa onih 1,3 miliona preko broja zaposlenih i nezaposlenih u zbiru. Neka ih studira 100.000 i 100.000 u penziji ali opet nedostaje 1,1 milion ljudi koji su nigdje.
Poljoprivrednici, masa penzionera koji su radno sposobni ima i toga. Mada u nezaposlene se smatraju samo oni koji su prijavljeni na birou. Imas masu raje koja nije prijavljena nigdje.
pa sa kojim pravom onda govore da je nezaposlenost 40% kada radi samo 25% radnosposobnog stanovništa. Eto nek izbacimo malo poljoprivrednika, studenata i penzionera i opet je situacija takva da tek svaki treći radnosposobni insan radi. :dance:

detroit-mercy

#12 Re: BiH u brojevima 2011

Post by detroit-mercy » 06/12/2011 18:55

sanaman wrote:Ne znam kako su dosli do podataka ali su zastrasujuci.

Recimo preko 70% registrovanih vozila je starije od 10 godina ili u BiH ima ca. 421.000 pretplatnika (postpaid) mobilne telefonije. Ako u oba pokazatelja odbijem udio drzave, kantona i opcina i raznih firmi i medjunarodnih organizacija u nabavci novijih automobila i koristenju mobilnih telefona...sta ostane? Proizvoljno lupam recimo 350.000 pretplatnika mobilne telefonije, pa ovo je smijesno...od onih 30% auta mladjih od 10 godina neka je 20% u rukama privatnih ljudi...do kojeg zakljucka mozemo doci...da je luksuz imati pretplatu na mobitel i auto mladje od 10. godina...a jesmo kokuzi :(

A za onih 43% bilo bi interesatno saznati i starosnu strukturu, do kada ce ti ljudi biti na trzistu rada? Njima je hitno potrebna prekvalifikacija, samo u kojem smjeru? Za koje trziste? Ko ce platiti prekvalifikaciju?

Isto bi bilo interesatno vidjeti omjer prirodne vs. drustvene nauke u onih 18.000 diplomanata (usput u hrvatskoj ih je 32.000 godisnje,a ni tamo mi nije poznat omjer).

Ne znam, mozemo se vaditi onim floskulama statistika ovo ili ono, vako ili onako ali neki parametri se moraju uzimati u obzir radi kakvog-takvog planiranja. Eto sada drzava zna da ima ca. milion radno sposobnih samo sa osnovnom skolom...kako promijeniti?

Mozemo mi pricati o sivoj ekonomiji, prijavljen ili ne prijavljen, placa poreze ili ne TO NE MIJENJA STRUKTURU obrazovanja i dalje ce biti 43% i akademaca manje od 9%.

Nasa drzava nema samo danas problem, ovom statistikom vidimo da imamo i generacijski problem da nemamo ljudi, kapaciteta u ljudskim resursima koji bi mogli da promijenje stanje u drzavi. Jednostavno nemamo. Jos kada ovom problemu dodamo kvalitet obrazovanja koji se nudi :( plakao bi od muke.
I onda ti dodje raja na forum i kaze kako sve i nije toliko lose jer kafici su svi puni, svako ima mobilni i Sarajevo je puno auta :mrgreen:. Onda na osnovu toga donose zakljucke o ekonomskom blagostanju jedne drzave.
Kada u obzir uzmes jos nepovoljne demografske trendove u BiH, povecava se starost stanovnistva, opada natalitet, migracije i onda uzmes da se treba tiskati sa zemljama koje imaju mladje stanovnistvo. Jer u principu mi i konkurisemo tim zemljama a ne Svici ili Austriji, ne vidim da ukoliko se nesto ne promijeni mi dugorocno mozemo i za ovom malo naroda obezbijediti neki prosperitet.
Ali koga briga za to, mi ionako nemamo niti jednu dugorocnu strategiju, nego je sve od danas do sutra.

sinuhe
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times

#13 Re: BiH u brojevima 2011

Post by sinuhe » 06/12/2011 19:02

Od ovih sto jos i imaju skolu malo njih radi ono za sta su skolovani.

Alfons Kauders

#14 Re: BiH u brojevima 2011

Post by Alfons Kauders » 06/12/2011 19:03

detroit-mercy wrote:
sanaman wrote:http://www.bhas.ba/tematskibilteni/BIH_brojke_11_bh.pdf

Iskreno, nista od ovoga me nije iznenadilo. Ovo je neki realni pokazatelj onoga gdje smo, ono sto mene iznenadjuje je da mnogi koji uzimaju ucesce u raspravama na forumu jednostavno ne vide ili nece da vide ovu nasu realnost. Pa ce onda poceti da ti pricaju o sivoj ekonomiji, o statistici koju mozes tumaciti na razne nacine, do toga da se ide dotle da ti nabacuju pricu o patriotizmu, pljuvanju jedine nam i td.
Podatak je da je 43% radno sposobno stanovnistva samo sa osnovnom ili i bez nje je dovoljno egzaktan podatak i to nam govori dovoljno o kvalifikacionoj strukturi nasih radnika. Inace mi se volimo da hvalimo cinjenicom kako imamo jeftinu i kvalifikovanu radnu snagu :mrgreen:
Na to dodaj broj onih sa SSS i sta ti ostane je mali procenat VSS. Da dalje razlozis strukturu VSS, tehnicke vs drustvene nauke. Vidi bi da smo jos tanji, inzinjeri raznih profila nam vjerovatno cine max 1% radno sposobnog stanovnistva. Sa takvom strukturom radnika, mi nismo dospjeli nigdje. Ja licno podvlacim na svakoj temi znacaj tehnickih nauka (iako sam ekonomista po struci) i da cemo stati na zelenu granu tek kada postanemo nacija inzinjera.
Do tada smo osudjeni na niskoprofitabilne industrije, u kojima je jako malo intelktualnog ucesa a hejbe manuelnog rada.
Prosetaj malo po temama, evo jedna na kojoj sam vodio polemiku je "komunisticka partija", gdje djevojka iznosi svoju viziju rjesavanja problema nezaposlenosti tako sto bi oduzimala zemlju na pet godina, gradila staklenike, uposljavala nezpaoslene u staklenicima, slala zatvorenike na izgradnju auto-puta i ostale besmislice.
Sto je najgore, na takve bedastoce raja :thumbup: i aplaudira smatrajuci to genijalnim idejama :skoljka:
Licno bih ti postavio pitanje, sta mislis zasto nam je ovako kako je?
Jedan od odgovora ces zasigurno naci u kvalifikacionoj strukturi radno sposobnog stanovnistva.
Varaju se oni koji misle da ce nam u buducnosti biti bolje sa ovakvom strukturom radno sposobnih, mi mozemo ici gore u nekim malim procentima ali da bi uduplali GDP, sto bi se stvarno odrazilo na kvalitet zivota, potrebna nam je ili nafta ili drugacija kvalifikaciona struktura radno sposobnih :mrgreen: .
Pa ti vidi sta je realnije.
:thumbup:

ja godinama pricam o nasoj "kvalifikovanoj" radnoj snazi... :D tj. bajkama o desetinama hiljada vrijednih, sposobnih i obrazovanih ljudi... :D mudo marjanovo... :D

ne govorim ovdje o famoznih 43% polupismene radne snage, vec o omladini koja pohadja i zavrsava ublehaske fakultete, ne daj boze da se ko uhvati kakve konkretne struke, svi bi na drustvene nauke i kojekakve gluposti... i onda s bezvrijednom diplomom i 0 dana staza sa 30 godina kukaju kako nema posla... :-)

a o tome kakvi su nam standardi u visokom obrazovanju valjda dovoljno govori cinjenica da se broj diplomiranih studenata utrostrucio za 6 godina... :lol:

detroit-mercy

#15 Re: BiH u brojevima 2011

Post by detroit-mercy » 06/12/2011 19:03

talić wrote:
detroit-mercy wrote:
pa sa kojim pravom onda govore da je nezaposlenost 40% kada radi samo 25% radnosposobnog stanovništa. Eto nek izbacimo malo poljoprivrednika, studenata i penzionera i opet je situacija takva da tek svaki treći radnosposobni insan radi. :dance:
Treba njih pitati za taj procenat, kako su dosli do njega :mrgreen: .
Ono sto hocu reci da to ni malo ne mijenja opstu sliku o kvalifikacionoj strukturi stanovnistva koja je izuzento nepovoljna za 21vijek. Imati 43% radno sposobnog stanovnistva samo sa osmoljetkom ili jednoznamenkasti broj onih sa VSS je sam po sebi podatak za pocesati se gujici :skoljka: .
Problem je sto izgleda niko ni da se pocese.

sanaman

#16 Re: BiH u brojevima 2011

Post by sanaman » 06/12/2011 19:06

talić wrote:
detroit-mercy wrote:
Ima stavka neaktivno stanovnistvo 1.434.000...ima i definicija sta smatraju neaktivnim...bice da od 2,561 miliona radi samo ca. 816 000 (zvanicno) dodjemo na ca. 32%, a od ukupnog broja stanovnika u BiH ispade da radi samo 21,5% ...svaki peti stanovnih BiH zvanicno radi.

talić

#17 Re: BiH u brojevima 2011

Post by talić » 06/12/2011 20:59

Znam da je smiješno svako poređenje ali u Njemačkoj od 82 miliona ljudi radi 40,4. Skoro svaki drugi čovjek radi. Gdje smo mi zaostali.

sanaman

#18 Re: BiH u brojevima 2011

Post by sanaman » 07/12/2011 10:13

talić wrote:Znam da je smiješno svako poređenje ali u Njemačkoj od 82 miliona ljudi radi 40,4. Skoro svaki drugi čovjek radi. Gdje smo mi zaostali.
Mi se trebamo porediti sa HRV, SRB i CG sto je po meni jedino realno i posteno. Ako zelimo malo jaceg protivnika onda mozda SLO ali nikako sa nekim trecim jer nismo mi nikad bili zapad niti cemo biti. Ali ono sto je najgore mi izgleda gubimo utrku sa komsijama i to ne samo u kontekstu da oni napreduju vec mi ne mozemo ni razliku konstatnu da odrzavamo vec se ona povecava, naveo kao primjer broj studenata u HRV i kod nas.

Ali naravno ove brojke nikog ne zanimaju, niti ce neko organizovati okrugli stol o ovih 43% i kako smanjiti ovaj procenat a kako povecati onoh 9%. Nikog nista ne zanima. Jer mi smo najpametniji, najbolji i najorganizovaniji...djeca u skolama najpametnija, na Euroviziji uvijek smo skoro prvi na kladionici, svaki put prije nekog veilkog sportskog takmicenja prije kvalifikacija idemo ali nas nesto u kvalifikacijama sjebe itd.

Za mene su ovi podaci vise nego uznemirujuci, ali ocigledno za vecinu stanovnika u BiH nisu, a samo oni znaju zasto je tako.

Na kraju je mozda i bolje da se ne napravi popis stanovnistva, jer bi pokazatelji sigurno bilji jos gori :( ovako mozemo zivjeti u iluziji da smo neko i nesto...

sanaman

#19 Re: BiH u brojevima 2011

Post by sanaman » 07/12/2011 10:13

dupli..

threshold

#20 Re: BiH u brojevima 2011

Post by threshold » 07/12/2011 10:15

iskreno, nisam znao da je ovako lose. nisam mislio da je nesto bog zna bolje, al brojke razocaravaju.

koel

#21 Re: BiH u brojevima 2011

Post by koel » 07/12/2011 10:39

Hm kao prvo ovi podaci si irelevantni na osnovu ceka je ovo pokazatelj???Ko je ovo uradio????Nepricajte gluposti da 43% stanovnika ima samo osnovnu skolu.A i ovi poslijeratni studenti koji dodju sa faxa su u 95% slucajeva telad za posao fujjjjjj pojma nemaju niti znaju sta raditii gluho bilo.Prijeratno obrazovanje je za 5 klasa bilo jace.

agnostic_front
Has thanked: 124 times
Been thanked: 27 times

#22 Re: BiH u brojevima 2011

Post by agnostic_front » 07/12/2011 10:42

A da li je moguce da je obrazovanje ostalo isto, a da se se opis radnog mjesta i same funkcije koje se obavljaju na tom radnom mjestu promijenile? :-)

sanaman

#23 Re: BiH u brojevima 2011

Post by sanaman » 07/12/2011 10:48

koel wrote:Hm kao prvo ovi podaci si irelevantni na osnovu ceka je ovo pokazatelj???Ko je ovo uradio????Nepricajte gluposti da 43% stanovnika ima samo osnovnu skolu.A i ovi poslijeratni studenti koji dodju sa faxa su u 95% slucajeva telad za posao fujjjjjj pojma nemaju niti znaju sta raditii gluho bilo.Prijeratno obrazovanje je za 5 klasa bilo jace.
Kao prvo niko nije rekao da je 43% stanovnika, vec 43% radno sposobnog stanovnista, samo treba paziljivo procitati a kao drugo ako si paziljivo citao vidio bi da se radi o zvanicnom biltenu Agenzije za statistiku BiH.

A tebi ako su podaci irelevatni onda ignorises stvarnost...mozda nije istina da je 7 od 10 auta starije od 10 godina u BiH, garant ni to nije relevatno :-)

Samo ignorisati nasu stvarnost, u tome smo odlicni.

dječak sa šibicama
Has thanked: 74 times
Been thanked: 384 times

#24 Re: BiH u brojevima 2011

Post by dječak sa šibicama » 07/12/2011 12:03

Meni je interesantnan porast diplomiranih studenata sa 6 milja 2003. na 18 milja 2010.... sa aspekta da me strahovito zanima koliko je tu studenata iz Travnika, Kiseljaka ili Lukavice (mislim na privatne fakultete naravno) :-)

Znam ih bar dvoje koji su zavrsili famozni faks u Travniku, a da Travnika ocima nisu vidjeli.

Obuca9

#25 Re: BiH u brojevima 2011

Post by Obuca9 » 07/12/2011 13:37

Mene zanima odakle nam 80 novih kvadratnih kilometara zemlje?

Čitav život sam učio da je Bosna i Hercegovina zemlja čija je površina 51.129 km2, a ovdje piše da je površina BiH 51.209 km2.

Post Reply