bih treba da placa skole u djaspori

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
ja_cura_
Posts: 941
Joined: 14/03/2007 10:10
Location: Sarajevo

#1 bih treba da placa skole u djaspori

Post by ja_cura_ »

dobro jutro!

sinoc slusam na vijestima, pa nesto ne mogu bas da vjerujem da sam dobro cula!

naime, bh djaspora trazi da im drzava bosna i hrecegovina obezbjedi skolu na maternjem jeziku, to sve finansira (djelimicno) i naravno da potrebni kadar posalje i opet plati. jer inace djeca nece govoriti maternji i nece htjeti dolaziti u bosnu uopste. a komsic se zalaze za to!!!!
nemamo dovoljno novca za skole i kadar u bih, a hoce za djasporu da placaju.... boze sacuvaj!

djeca isla ili ne isla u skolu, nece htjeti ovamo dolaziti, jer ih nista nece vezati, familija koju imaju jos uvijek ovdje ce umrijeti, tako da se svaka veza polako gubi.

u australiji se vec djaspora sama organizovala, dobiva valjda nesto i od tamosnje vlade, tako da vec imaju skolu na bosanskom jeziku, koju fakultativno pohadjaju. vecinom je pohadjaju jer imaju prednosti, tipa dobivaju plus poene za upis na fakultet itd.

sta vi mislite o prijedlogu djaspore i komsica?
Last edited by ja_cura_ on 17/04/2007 10:04, edited 1 time in total.
Sarajevo moje
Posts: 66
Joined: 11/04/2007 08:31

#2

Post by Sarajevo moje »

Mene nista ne cudi,davno sam cula da dijaspora ima prednost i pri zaposljavanju,tako da me nista ne cudi,trebali smo definitivno svi otici 1992.pa se oni ne bi imali gdje vracati.........
User avatar
ja_cura_
Posts: 941
Joined: 14/03/2007 10:10
Location: Sarajevo

#3

Post by ja_cura_ »

izgleda.....
ali juce clan udruzenja djaspore iz luksemburga, cini mi se, toliko uvjereno brani svoj stav, da sam ja htjela da mu dam pare za skolu. a i ministar sven alkalaj je za to. ne kazem ja da ne treba da se organizuje skola, ali to bi trebala sama djaspora da finansira i organizira, ne bih, jer opet sve ide preko poreznih obveznika - tj. nas! a i brate, nek ga roditelji uce jeziku, pa i oni ga pricaju!!!
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#4

Post by _BosanaC »

Bolje da drzava da pare i za to s obzirom na kakve sve gluposti se pare bacaju...
User avatar
ja_cura_
Posts: 941
Joined: 14/03/2007 10:10
Location: Sarajevo

#5

Post by ja_cura_ »

ih, oni ne smatraju glupostima, sto su sebi povisili topli obrok i koeficijent plata !!! :D
Sarajevo moje
Posts: 66
Joined: 11/04/2007 08:31

#6

Post by Sarajevo moje »

_BosanaC wrote:Bolje da drzava da pare i za to s obzirom na kakve sve gluposti se pare bacaju...
Sto ne da pare ovdje nezaposlenim i njihovoj djeci,sto se ne sjeti bar kupone za prevoz dati nezaposlenima,i njihova djeca su ziva bica, i oni trebaju i ljekaru ....dijaspora od djecijeg dodatka moze zivjeti,a ovdje ni uzinu ne mogu djeca uzeti od toga.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#7

Post by _BosanaC »

Sarajevo moje wrote:
_BosanaC wrote:Bolje da drzava da pare i za to s obzirom na kakve sve gluposti se pare bacaju...
Sto ne da pare ovdje nezaposlenim i njihovoj djeci,sto se ne sjeti bar kupone za prevoz dati nezaposlenima,i njihova djeca su ziva bica, i oni trebaju i ljekaru ....dijaspora od djecijeg dodatka moze zivjeti,a ovdje ni uzinu ne mogu djeca uzeti od toga.
Slazem se, sve to stoji, i rekoh ako ce vec trositi na gluposti onda neka trosi na to... I onako nam preko 70% budzeta ode u guzicu administracije...
in33sa
Posts: 2325
Joined: 27/10/2006 11:35

#8

Post by in33sa »

Pa nasi vladari vec placaju skolovanje dijaspore, Emina Ganic se skolovala kroz taj sistem, kao i ostatak vladajuceg potomstva.

Sad je red to i ozakoniti, valjda je broj vladajuceg potomstva narastao do neslucenih razmjera, sad su tu i djeca od badze Milana, daidzica Ahmeda, od vozaca Smaje, a i bivse supruge i ljubavnice su u igri.
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#9

Post by Sarafcina »

ako hoces da imas plan i program kako treba, da ga ne pise kako kome padne napamet .... onda je i logicno da BiH treba to platiti i organizovati.
druga je stvar sto bi se ta skola (makar simbolicno) placala ... ali ako mene neko pita, ja bih odavdje slao ucitelje i nastavnike ... i ne samo to nego placao troskove da se ta djeca jednom godisnje dovode u BiH, smjestaju kod druge djece ....
a da li ima para .... jebi ga ... koliko je neiskoristenih para iz budzeta ostalo od prosle godine..
na kraju krajeva ..ovoj drzavi je u interesu da imaju nase ljude vani koji su vezani za ovu drzavu
Sarajevo moje
Posts: 66
Joined: 11/04/2007 08:31

#10

Post by Sarajevo moje »

Sarafcina wrote:ako hoces da imas plan i program kako treba, da ga ne pise kako kome padne napamet .... onda je i logicno da BiH treba to platiti i organizovati.
druga je stvar sto bi se ta skola (makar simbolicno) placala ... ali ako mene neko pita, ja bih odavdje slao ucitelje i nastavnike ... i ne samo to nego placao troskove da se ta djeca jednom godisnje dovode u BiH, smjestaju kod druge djece ....
a da li ima para .... jebi ga ... koliko je neiskoristenih para iz budzeta ostalo od prosle godine..
na kraju krajeva ..ovoj drzavi je u interesu da imaju nase ljude vani koji su vezani za ovu drzavu
A da li bi placao i obrnuto,da nasa djeca malo vide ljepote dijaspore?????????
User avatar
ja_cura_
Posts: 941
Joined: 14/03/2007 10:10
Location: Sarajevo

#11

Post by ja_cura_ »

organizovane nastave na bosanksom jeziku je bilo u skoro svakoj drzavi u djaspori, sad trebaju te skole da se stave kao ravne nekim drugima, kao sto to imaju neke druge manjine na zapadu. da mi to placamo, nisam za to. (a radim za prosvjetu, i totalno sam za to da djeca uce maternji jezik) bolje bi bilo da djeca iz djaspore dolaze ovamo, kao razmjena ucenika, i tako se integriraju u nas sistem, nauce jezik, upoznaju prijatelje i nastave sa tim prijateljstvima, to je bolje, nego skolu placati, koja je fakultativna, i kao sto sam rekla, pohadjaju samo neki iz interesa, radi upisa na faks - to nema veze sa domovinom i ljubavi prema istoj.
Zhaba
Posts: 4160
Joined: 18/11/2006 23:24

#12

Post by Zhaba »

ja ne razumijem sto se uopste raspravlja? svaka drzava placa skole za svoju dijasporu i kolko znam je to i prije Juga radila zasto sad frka bezze?
Normalno da treba se BiH o svojoj dijaspori brinuti i naravno ima trenutno vaznje stvari ali zahtjev je sasvim ok i nista posebno
in33sa
Posts: 2325
Joined: 27/10/2006 11:35

#13

Post by in33sa »

Pretpostavljam da su ovi "pro" stavovi, stavovi ljudi iz dijaspore. Jer ne vidim koji pametan covjek moze ocekivati da BiH placa dijaspori skolovanje.

BH dijaspora moze kupiti sve nas u BiH, a sada bi im mi trebali placati skolovanje??? kao vratiti ce se? hoce ali u q, koja god emisija je snimljena o BH dijaspori, koja god tv kuca bila u pitanju, na pitanje "hocete li se vratiti u BiH???" svi nasi ljudi u dijaspori odgovaraju identicno "pa znate, ja bih, ali tu su djeca, a oni nece, njima je tu dobro, a ja necu bez djece".

Ajde bogati, treba smanjiti penzije u BiH i dati te pare za skolovanje dijaspore, da bi nasa jadna dijaspora mogla veci dio socijale odvojiti na automobil, pa ja, ko je vidio kupovati polovni Volvo kad moze i nov.
User avatar
ja_cura_
Posts: 941
Joined: 14/03/2007 10:10
Location: Sarajevo

#14

Post by ja_cura_ »

in33sa wrote:Pretpostavljam da su ovi "pro" stavovi, stavovi ljudi iz dijaspore. Jer ne vidim koji pametan covjek moze ocekivati da BiH placa dijaspori skolovanje.

BH dijaspora moze kupiti sve nas u BiH, a sada bi im mi trebali placati skolovanje??? kao vratiti ce se? hoce ali u q, koja god emisija je snimljena o BH dijaspori, koja god tv kuca bila u pitanju, na pitanje "hocete li se vratiti u BiH???" svi nasi ljudi u dijaspori odgovaraju identicno "pa znate, ja bih, ali tu su djeca, a oni nece, njima je tu dobro, a ja necu bez djece".

Ajde bogati, treba smanjiti penzije u BiH i dati te pare za skolovanje dijaspore, da bi nasa jadna dijaspora mogla veci dio socijale odvojiti na automobil, pa ja, ko je vidio kupovati polovni Volvo kad moze i nov.
to je to! :D
Zhaba
Posts: 4160
Joined: 18/11/2006 23:24

#15

Post by Zhaba »

haman ne citas kako treba :roll: naravno ima bitnije stvari i treba se prvo o raji u BiH brinuti ali zahtjev u bitu je sasvim ok nista cudno
Sarajevo moje
Posts: 66
Joined: 11/04/2007 08:31

#16

Post by Sarajevo moje »

ja_cura_ wrote:
in33sa wrote:Pretpostavljam da su ovi "pro" stavovi, stavovi ljudi iz dijaspore. Jer ne vidim koji pametan covjek moze ocekivati da BiH placa dijaspori skolovanje.

BH dijaspora moze kupiti sve nas u BiH, a sada bi im mi trebali placati skolovanje??? kao vratiti ce se? hoce ali u q, koja god emisija je snimljena o BH dijaspori, koja god tv kuca bila u pitanju, na pitanje "hocete li se vratiti u BiH???" svi nasi ljudi u dijaspori odgovaraju identicno "pa znate, ja bih, ali tu su djeca, a oni nece, njima je tu dobro, a ja necu bez djece".

Ajde bogati, treba smanjiti penzije u BiH i dati te pare za skolovanje dijaspore, da bi nasa jadna dijaspora mogla veci dio socijale odvojiti na automobil, pa ja, ko je vidio kupovati polovni Volvo kad moze i nov.
to je to! :D
Jos nam ta "jadna" djecica dodju ko hadzije i nasoj djeci nabijaju komplekse,ovog ljeta ce se vjerovatno pojaviti sa PS 3. Pa ti objasni djetetu sto ono to ne moze imati,jedva se skuckalo i za PS 2.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#17

Post by Bosanac sa dna kace »

in33sa wrote:BH dijaspora moze kupiti sve nas u BiH, a sada bi im mi trebali placati skolovanje???
sta ti mislis da u dijaposri pare rastu na drevcu?? :?
trebali bi smanjit preskupu administraciju a ne penzije.
a.basko
Posts: 414
Joined: 26/11/2006 15:54

#18

Post by a.basko »

Zhaba wrote:ja ne razumijem sto se uopste raspravlja? svaka drzava placa skole za svoju dijasporu i kolko znam je to i prije Juga radila zasto sad frka bezze?
Normalno da treba se BiH o svojoj dijaspori brinuti i naravno ima trenutno vaznje stvari ali zahtjev je sasvim ok i nista posebno
...upravo tako!!!
moja djeca pohadjaju nastavu na bosanskom jeziku, a nastavnici koji su nekada predavali sh-hs po inostranstvu, sada su samo preimenovani... u zavisnosti odakle dolaze i kako se zovu... :oops: no to je druga tema :-D
...ovo je dobra ideja, koju dijaspora potice, ali ce je ,nazalost, politicari iskoristiti da jos koju markicu namaknu sebi i svojima... a djeca kojoj ovo ustvari i treba ce ispastati... :(
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#19

Post by callmethebreeeze »

meni ovo zvuci pravo cudno. ja sam u svedskoj, u gimnaziji, isao na dopunsku nastavu bosanskog jezika. predavao mi je lik koji je u bosni prije rata predavao s-h u gimnaziji. njegovu platu je placala opstina, kao uostalom i drugim profesorima i nastavnicima. ako me sjecanje ne vara ucili smo po bh planu i programu.
a.basko
Posts: 414
Joined: 26/11/2006 15:54

#20

Post by a.basko »

mi smo ba najgori na svijetu... sramota... :lol: :lol: :lol:
in33sa
Posts: 2325
Joined: 27/10/2006 11:35

#21

Post by in33sa »

Bosanac sa dna kace wrote:
in33sa wrote:BH dijaspora moze kupiti sve nas u BiH, a sada bi im mi trebali placati skolovanje???
sta ti mislis da u dijaposri pare rastu na drevcu?? :?
trebali bi smanjit preskupu administraciju a ne penzije.
Ako vi mislite da ce oni vama dati pare za skolovanje djece odvajanjem od svojih usta, debelo ste se zajebali.

Ipak ne vjerujem da ste toliko naivni.

Kazem "vi", za dijasporu, pa ako nisi iz dijaspore, moje izvinjenje.

I ne mislim da pare rastu na drvecu, ali ih bar imate, u BiH vise od pola stanovnistva (govorim optimisticki) skoro da nema sta jesti. Sljedeci put kada dijaspora dodje na ljetovanje, mogli bi malo izaci iz Sarajeva, malo popustiti Bascarsiju i cevape i uci u bilo koji bivsi industrijski gradic srednje Bosne, pa da vide bijedu i jad koji tamo vlada.
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#22

Post by Fair Life »

in33sa wrote:BH dijaspora moze kupiti sve nas u BiH, a sada bi im mi trebali placati skolovanje???
Umjesto 'bosanskog' ucice hrvatski ili srpski... i sta onda.
Last edited by Fair Life on 16/04/2007 10:31, edited 1 time in total.
a.basko
Posts: 414
Joined: 26/11/2006 15:54

#23

Post by a.basko »

callmethebreeeze wrote:meni ovo zvuci pravo cudno. ja sam u svedskoj, u gimnaziji, isao na dopunsku nastavu bosanskog jezika. predavao mi je lik koji je u bosni prije rata predavao s-h u gimnaziji. njegovu platu je placala opstina, kao uostalom i drugim profesorima i nastavnicima. ako me sjecanje ne vara ucili smo po bh planu i programu.
mislim da se to sve razlikuje od drzave do drzave... pa i samih gradova u istim... zato i jeste potrebno slati nastavnike iz BiH...steta je sto ljudi samo misle na novac ...ljudi u bosni su toliko ljubomorni da im cak i jedna dobra ideja smeta... a politicari ih prave majmunima svakodnevno... :(
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#24

Post by Bosanac sa dna kace »

in33sa wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:
in33sa wrote:BH dijaspora moze kupiti sve nas u BiH, a sada bi im mi trebali placati skolovanje???
sta ti mislis da u dijaposri pare rastu na drevcu?? :?
trebali bi smanjit preskupu administraciju a ne penzije.
Ako vi mislite da ce oni vama dati pare za skolovanje djece odvajanjem od svojih usta, debelo ste se zajebali.

Ipak ne vjerujem da ste toliko naivni.

Kazem "vi", za dijasporu, pa ako nisi iz dijaspore, moje izvinjenje.

I ne mislim da pare rastu na drvecu, ali ih bar imate, u BiH vise od pola stanovnistva (govorim optimisticki) skoro da nema sta jesti. Sljedeci put kada dijaspora dodje na ljetovanje, mogli bi malo izaci iz Sarajeva, malo popustiti Bascarsiju i cevape i uci u bilo koji bivsi industrijski gradic srednje Bosne, pa da vide bijedu i jad koji tamo vlada.
Nisam u dijapsori na studiranju sam van, komentari su ti za ubit se, sta ti mislis da odkud dijaspori pare? padaju im s neba?
mislis da samo ljudi iz Sa i okolice gude vani??? :x
in33sa
Posts: 2325
Joined: 27/10/2006 11:35

#25

Post by in33sa »

Ne znam zasto bi mene zanimalo odakle pare ljudima napolju. Tamo su valjda da ih zarade, kako znaju i umiju.
Ako hoces da ti se dijete skoluje na bosanskom jeziku, e jebiga care, vrati se u Bosnu. Ne vidim na koji nacin ce najsiromasnija drzava u Europi (zvanicno!) izdvojiti dodatna sredstva iz ionako siromasnih fondova.

I da se ne lazemo, 90% nase dijaspore je otisla da se nikada ne vrati.
Post Reply