BIH maloprodajni lanaci

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#1 BIH maloprodajni lanaci

Post by StupskaBitanga »

Kao što su svi govorili da je spas BiH ekonomije udruživanje maloprodajnih lanaca u BiH (onih domaćih) konkretne stvari su već urađene
Evo vijesti iz DP(Drvoprometa)

DP ILMA Marketi


Cijenjeni kupci, od nedavno DP Marketi su napravili novi znaèajan iskorak u poslovanju. DP Marketi su pokrenuli novi lanac supermarketa na podruèju Krajine. Partnerstvo sa kompanijom Ilma d.o.o. Bihaæ rezultiralo je pokretanjem znaèajnog broja supermarketa koji posluju pod nazivom; DP ILMA Marketi. Poslovnice ovih marketa se nalaze u Kljuèu, Sanskom Mostu, Bihaæu, Velikoj Kladuši, i ostalim gradovima bosanske Krajine.


Još da im se pridruži Bingo iz Tuzle i npr Bartula iz RS-a to bi bilo baš dobro
a ne bi bilo s goreg i Selimovićevi Merkur, Klas i Dobrinja

nešto kao NTL u HR
Last edited by StupskaBitanga on 16/04/2014 18:55, edited 1 time in total.
User avatar
karanana
Posts: 47251
Joined: 26/02/2004 00:00

#2 Re: Konačno BIH nacionalni maloprodajni lanac

Post by karanana »

nek jos malo narastu pa ce to konzum da kupi.
leigh
Posts: 223
Joined: 26/03/2008 20:52

#3 Re: Konačno BIH nacionalni maloprodajni lanac

Post by leigh »

Teško je govoriti o nacionalnom prodajnom lancu, kad imaš velike djelove države koji ne znaju ni šta je drvopromet, ni čime se bavi (pilane?)
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#4 Re: Konačno BIH nacionalni maloprodajni lanac

Post by StupskaBitanga »

karanana wrote:nek jos malo narastu pa ce to konzum da kupi.
čisto sumljam htio je konzum da Bingo kupi jer Konzuma nema u Tuzli i Bingo neće da čuje
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#5 Re: Konačno BIH nacionalni maloprodajni lanac

Post by strong69 »

Vala bi ovaj Drvopromet trebao ime promijeniti...

A kupovinom i ucescem u vlasnistvu Ilme se nece usreciti. Vecih prevaranata od njih u ovom poslu nisam sreo. Ti su duzni i Bogu i narodu i samo ih vlast vadi iz sranja koje prireduju svojim poslovnim partnerima.
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#6 Re: Konačno BIH nacionalni maloprodajni lanac

Post by StupskaBitanga »

strong69 wrote:Vala bi ovaj Drvopromet trebao ime promijeniti...

A kupovinom i ucescem u vlasnistvu Ilme se nece usreciti. Vecih prevaranata od njih u ovom poslu nisam sreo. Ti su duzni i Bogu i narodu i samo ih vlast vadi iz sranja koje prireduju svojim poslovnim partnerima.
vidio sam da im je centar u Sanskom Mostu prazan tj kad sam bio sada u januaru nigdje nikog

Da drvopromet bi trebao ime promijeniti samo ostaviti DP ili neš tako
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#7 Re: Konačno BIH nacionalni maloprodajni lanac

Post by kv99 »

karanana wrote:nek jos malo narastu pa ce to konzum da kupi.
Pa ako mislis da je jedini cilj sviju koji pokrenu neki posao u Bosni i Hercegovini da to odma prodaju konzumu i da je to tako lako sto ti to ne uradis ? Ako vec neces da kazes nesto pozitivno o barem necemu sto je dobro za ovu zemlju i ekonomiju sto onda moras da omalovazavas i ocrnjujes ? Svaka im cast sto su to pokrenuli i zelim im sve najbolje jer ako oni uspiju onda ce i ostali gradzani ( radnici/zemljoradnici / privrednici /ekonomisti/ gradzevinci itd ) ove zemlje imati sansu da svoje znanje i produkte plasiraju na trziste a ne da gledaju kako strane firme i lanci guse nasu industriju i prodaju svoje proizvode. Znam da neki to i zele i da se u tome trude ne samo politicki i ekonomski vec i medijski ( kao sto je slucaj i na ovom forumu ) .
User avatar
karanana
Posts: 47251
Joined: 26/02/2004 00:00

#8 Re: Konačno BIH nacionalni maloprodajni lanac

Post by karanana »

samo govorim iz prijasnjih iskustava i slucajeva.

problem je pokrenuti posao, nije ga problem prodati kad ide. a da mogu i da imam para da nesto podignem pa prodam, uradio bih.
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#9 Re: Konačno BIH nacionalni maloprodajni lanac

Post by kv99 »

karanana wrote:samo govorim iz prijasnjih iskustava i slucajeva.

problem je pokrenuti posao, nije ga problem prodati kad ide. a da mogu i da imam para da nesto podignem pa prodam, uradio bih.
Ali zasto onda isticanje negativnih stvari i ubijanja u pojam odma na pocetku :? Neka i prodaju na kraju ali to znaci da ce prodati nesto sto su stvorili a opet ne moraju prodati, mogu nastaviti sa radom. Ni ja ni ti ne znamo kako ce biti vec mozemo samo nagadzati i zar je potrebno onda isticati samo negativne stvari ? Zar se ne moze barem napisati :
Svaka im cast sto su to pokrenuli i zelim im sve najbolje jer ako oni uspiju onda ce i ostali gradzani ( radnici/zemljoradnici / privrednici /ekonomisti/ gradzevinci itd ) ove zemlje imati sansu da svoje znanje i produkte plasiraju na trziste a ne da gledaju kako strane firme i lanci guse nasu industriju i prodaju svoje proizvode.
generation
Posts: 28
Joined: 11/03/2010 19:26

#10 Re: Konačno BIH nacionalni maloprodajni lanac

Post by generation »

Zaista sam umoran od "siće" koja govori; sve ce to Konzum kupiti ili Interex ili slicni ljigavci koji su tu da nas muzu ko stoku. Pogotovo Konzum koji je tu iz politickih razloga pod plastom hrvatske vlade i nastup te kompanije u bosni nije samo od ekonomskog nego i od politickog znacaja u hrvata, no da ne duljim treba samo informisati se i onda ne bismo imali ovakvih "nebuloznih" izjava " sve ce to Konzum kupit" koje poticu iz nekog ugla punog egoisticne energije uz totalni izostanak intelekta, odakle poticu i one izjave; "ako je bošnjo sa lovom, odmah je lopov - nema druge"

Pozdravljam ovaj uspjesan dogovor dvije domace kompanije. O Ilmi malo znam, ali DP Markete izuzetno cijenim. Ja sam iz Zenice i ovdje, bukvalno, propada Konzum jer je dosta razvijena svijest o "domaćem". Nisu DP Marketi jeftiniji od Konzuma, sve je to u 5 deka, ali ovdje će od 4 čovjeka tri reći, "odosmo u DP jer su naši, brate."

Trebamo razmisljati. Lijepo je pricati, ali treba paziti sta se prica. Treba razmisljati i o radnicima koji rade u kompanijama - "nasim i njihovim", jer nije isto raditi za Domagoja, Olivera ili Dorjana iz Zagreba kao za Amira, Jozu ili Ranka iz Sarajeva, pitajte te stotine ili hiljade radnika koliko će razumjevanja pronaći kod ovih, a koliko kod onih. To je jako vazno.

Treba razmisljati i o tome kakva je zastupljenost domaćih proizvoda kod Konzuma, a kolika kod DP Marketa i sl. Treba se informisati pa saznati kako "oni" ucjenjuju domaće proizvođače, a kako "naši" maksimalno podržavaju domaću proizvodnju.

Treba razmišljati o najmnogobrojnijoj skupini ljudi u BiH - bošnjacima, koji ne vole jesti meso krave, pileta.. koje se narezuje istim nožem kojim se narezuje svinja.

Treba razmišljati o tome da Hrvatska ima autoput za koji je velikim dijelom zaslužan i Konzum, a da mi 12 godina gradimo komad autoputa od Sarajeva do Kaknja, pa boli nas briga - važno je da znamo reći "naši su svi lopovi", samo to i znamo reći.

Treba samo razmisliti i svima ce vam biti lakše, jer onda bez razmišljanja posječujete samo domaće markete.

Od srca želim da DP Marketi i DP Ilma Marketi i Bingo i svi naši domaći marketi preuzmu kompletno naše tržište i istjeraju sve krvopije odavdje. Nije ovo komunizam kada je uvoz bio ograničen pa da priželjkujemo da nešto uđe iz vana. Naši marketi, ne da mogu imati istu ponudu kao Konzum, nego je mogu i u mnogome nadmašiti, što je već u praksi na mnogo mjesta.
xyz101
Posts: 374
Joined: 22/01/2010 17:20

#11 Re: Konačno BIH nacionalni maloprodajni lanac

Post by xyz101 »

u ekonomskom smislu igranje na kartu patriotizma nikad nije urodila plodom.
patriotizam ide toliko daleko dok ne pocne zarivati u dzep.

najbolji primjer je americka autoindustrija.
dugo godina su americki autoproizvodjaci (GM, ford, chrysler, itd) igrali na kartu "kupujte americko".
danas svako cetvrto kupljeno auto u usa , dolazi od americkih kompanija :D
zasto?
pa americka auta su losija od njemackih i japanskih.
jednostavno.

ja zelim svu srecu DP Ilma Marketu.
nadam se velikom uspjehu takvih firmi.
samo da zapamte kako kupac gleda prvo na cijenu i kvalitetu, a ostalo dolazi poslije toga.

poz'
generation
Posts: 28
Joined: 11/03/2010 19:26

#12 Re: Konačno BIH nacionalni maloprodajni lanac

Post by generation »

Kada smo već kod patriotizma i ekonomske koristi, hajmo razmišljati logično.
Prijateljstvo spaja dva čovjeka i ekonomski gledano oni su sami za sebe zajednica koja se uzajamno pomaže.
Na višem nivou, naravno ne možemo svi biti prijatelji u jednoj državi, prijateljstvo zauzima blaži oblik koji se zove patriotizam. Patriotizam povezuje veliku zajednicu, kao što je država, da se svi njeni članovi uzajamno pomažu.
Ne možeš mi reći da sanđaklije nemaju ekonomsku korist od patriotizma, a niti amerikanci koje si pomenuo, sicilijanci, turci...
Znam ja da je teško biti patriota u državi kojom manipulišu iz vana (politički), ali ja "ne dam obraza".
Mnogo je mladih ljudi na forumima pa o ratu znaju samo da je bio i ništa više. Ubijali su nas, zatvarali, silovali, a sada će nas kupovati našim novcem - pa mene neće.
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#13 Re: Konačno BIH nacionalni maloprodajni lanac

Post by BSn »

Najneprofesionalniji moguci lanac trgovina. Ne zbog radnika, oni su uredu, nego zbog rukovodstva koje se jeftino poigrava sa musterijama i tako ih tjera od sebe. Navest cu primjer 10% snizenja kojeg imaju kupci s DP karticom koji kupuju utorkom. Jeste 10% manje, ali problem nastane kad gazda odluci da u p'o dana ukine taj popust za taj dan (valjda mu previse love ode) bez da obavijesti kupce. Onda nastanu tragikomicne situacije kada kupci, nakon sto im kasirka kaze da je gazda ust'o na lijevu nogu i ukinuo popust za taj dan, ostavljaju puna kolica i odlaze iz DP-a bez namjere da vise ikada u isti udju.
Neka, kupit ce to Konzum.


Sto se tice Binga, njima svaka cast. Kruzi prica da je prije nekoliko godina dosla delegacija iz Merkatora gazdi Binga da dogovore kupo-prodaju tog lanca. Ovaj im fino rek'o da Bingo nije na prodaju, al' da ce on rado da kupi Merkator samo da mu kazu cijenu. :D
xyz101
Posts: 374
Joined: 22/01/2010 17:20

#14 Re: Konačno BIH nacionalni maloprodajni lanac

Post by xyz101 »

cim ste odmah izvukli kartu patriotizma, ja dajem tom lancu veoma male sanse za uspijeh.
ako pogledate oko sebe, vidjet cete kako ekonomsku nadmoc imaju oni koji mogu ponuditi bolju ponudu za manju cijenu.
pogledajte walmart.
oni su najuspjesniji trgovacki lanac, ne samo u americi nego u citavom svijetu.
dali mislis kako prosjecnog amerikanca interesuje sto 98% svih stvari u walmartu dolazi iz kine?
naravno da ne.
kupca interesuje samo koliko ce mu u dzepu ostati.
walmart je 90ineke usao u njemacku, i veoma lako pobijedio kompetitore.
kako ?
jeftinijom cijenom.
boljom uslugom.
ni nijemce nije bas interesovalo da gotovo svi walmartovi produkti dolaze iz kine.
ssmmiilleeyy
Posts: 1165
Joined: 02/03/2010 16:51

#15 Re: Konačno BIH nacionalni maloprodajni lanac

Post by ssmmiilleeyy »

Prijatelju

Iz Pouzdanih izvora ti pisem,Konzum forsira Hr proizvodjače. Kako ? Dakle BiH kompanijama plaća pola pola ostaje dužan,dok HR kompanijama isplaćuje do zadnjeg feninga.
Dakle Konzum se vodi politikom kao Merkator, pogledaj kako žive Slovenci,zar ti misliš da njima EU toliko pomaže. Imaš Merkator na svakom ćošku po cijelom Balkanu,sad ti zamisli koji su tu novci u igri.
Drugačije je kada je vlasnik iz BIH i novac ostaje u državi dakle on će se kad tad investirati u našoj državi,ovako dobar dio i SLO i HR živi na našoj grbači :-?

(Za ovo nisam siguran ali sam načuo da Ljubljanska banka posjeduje dobar dio DIONica merkatora,a kao što znamo Ljubljanska Banka je ostala dužna para i para BH štedišama)

Pozz
ssmmiilleeyy
Posts: 1165
Joined: 02/03/2010 16:51

#16 Re: Konačno BIH nacionalni maloprodajni lanac

Post by ssmmiilleeyy »

xyz101 wrote:cim ste odmah izvukli kartu patriotizma, ja dajem tom lancu veoma male sanse za uspijeh.
ako pogledate oko sebe, vidjet cete kako ekonomsku nadmoc imaju oni koji mogu ponuditi bolju ponudu za manju cijenu.
pogledajte walmart.
oni su najuspjesniji trgovacki lanac, ne samo u americi nego u citavom svijetu.
dali mislis kako prosjecnog amerikanca interesuje sto 98% svih stvari u walmartu dolazi iz kine?
naravno da ne.
kupca interesuje samo koliko ce mu u dzepu ostati.
walmart je 90ineke usao u njemacku, i veoma lako pobijedio kompetitore.
kako ?
jeftinijom cijenom.
boljom uslugom.
ni nijemce nije bas interesovalo da gotovo svi walmartovi produkti dolaze iz kine.

Kakve veze ima Wallmart s Konzumom i Merkatorom ?? Razmisli malo o čemu pričaš :(
generation
Posts: 28
Joined: 11/03/2010 19:26

#17 Re: Konačno BIH nacionalni maloprodajni lanac

Post by generation »

e vala jaro, isto htjedoh reci, ali reko ne vijedi...jedan od ove dvojice nize je konzumov igrač.
Nema se sta reci protiv domacih lanaca, pa onda: "amerikanci kupuju gdje je jeftinije".
Hajd sto ova prica nema nikakve veze sa amerikancima, nego jos i spominju "gdje je jeftinije".
Da su ikada usli u dp i u konzum, onda se ne bi kacili na cijenu. Da se uhvate izgovora "idem u konzum jer su veci objekti", razumio bih, ali cijenu....?
A sto se tice onog gore posta o utorku u dp-u, greska pa iako se desi, svako grijesi
sta reci za U KONZUMU SU CIJENE NA PROIZVODIMA NISKE, A NA KASI VELIKE, i to konstantno.
i vratio utorkom, a svi u konzumu svakodnevno vracaju sa kase zbog pogresnih cijena.
Onda ovo za Binga i merkatora, pa na internetu su jos uvijek izjave DP-a da se nikada nece prodati Konzumu koji ih toliko zeli kupiti. Konzum je na internetu izjavio kako kupuje DP markete, a ovi su to javno demantovali i rekli kako je to čista dezinformacija. Dragi su mi DP Marketi, najdraži, samo zato što ih ova "uš" iz hrvatske tako omalovažava jer se ne daju prodati. Imam ja dosta informacija i o Bingu kojeg pohvalise, ali ne bih da pljujem domace, vidjet cemo ko ce na kraju od domacih isplivati. Stavljam novac na DP.
Mislim, ne razumijem cemu ta prica u korist bijednog konzuma. Da niste od onih koji zude za trecim entitetom?
xyz101
Posts: 374
Joined: 22/01/2010 17:20

#18 Re: Konačno BIH nacionalni maloprodajni lanac

Post by xyz101 »

ssmmiilleeyy wrote:Prijatelju

Iz Pouzdanih izvora ti pisem,Konzum forsira Hr proizvodjače. Kako ? Dakle BiH kompanijama plaća pola pola ostaje dužan,dok HR kompanijama isplaćuje do zadnjeg feninga.
Dakle Konzum se vodi politikom kao Merkator, pogledaj kako žive Slovenci,zar ti misliš da njima EU toliko pomaže. Imaš Merkator na svakom ćošku po cijelom Balkanu,sad ti zamisli koji su tu novci u igri.
Drugačije je kada je vlasnik iz BIH i novac ostaje u državi dakle on će se kad tad investirati u našoj državi,ovako dobar dio i SLO i HR živi na našoj grbači :-?

(Za ovo nisam siguran ali sam načuo da Ljubljanska banka posjeduje dobar dio DIONica merkatora,a kao što znamo Ljubljanska Banka je ostala dužna para i para BH štedišama)

Pozz
okreni se oko sebe.
ja sam bio prije mjesec dana u zagrebu, i vece bijede mozda samo u rumuniji mozes vidjeti.
pricao sam sa direktorom drzavne elektrotehnicke firme u zagrebu.
kaze covjek ' evo, ima nas 50tak u ovoj firmi. mozes zamisliti, citav mjesec nismo svi zajedno ni 200 dolara zaradili'.
sto hocu da kazem, bilo koja firma koja je subvencirana od strane drzave, dugorocno nema sanse za uspijeh.
zapamtite, market je surov.
lagani izbori i naivni potezi ne mogu da opstanu.

o ekonomskoj situaciji u sloveniji ne trebam ni da govorim.
merkator je velesila u nasem regionu.
ali ako su subvencionirani od slovenacke drzave, ni oni nece dugorocno imate sansu za opstanak.
ja ipak vjerujem da je merkator velesila jer su uspjeli ponuditi jeftiniju cijenu sa velikim izborom i boljom uslugom.
jer to je jedini nacin da dugorocno jedan trgovinski lanac izbori superiornost nad konkurencijom.
zato sam vam rekao da pogledate u walmart u americi ili real u njemackoj.
to su firme koje nemaju drzavne subvencije i uspjevaju da zauzmu vodeci market share na trzistu.
takve firme trebaju da budu uzor domacim trgovackim lancima koji hoce da pobijede konurenciju.
uzdati se u drzavne subvencije je propali postkomunisticki ideal koji dugorocno nema smisla.
hrvatska i slovenija su u dugovima do gushe; ekonomija ima je u rasulu. ne vjerujem da mogu dugorocno subfinancirati konzum i merkator.
zato ja zahtjevam domacim firmama da se ne uzdaju u debelu kravu nego samo u svoje mogucnosti.
mozes biti uspjesan i bez drzavnih subvencija. (opet,, primjer walmart i real)
medjutim, cim sam cuo izgovore kako domaci lanci podrzavaju domacu proizvodnju i zato im je cijena malo skuplja, ja sam (kao i svaki obicni kupac) poceo kolutati ocima.
molim lijepo,,
ako cete traziti izgovore zasto su vam cijene vise od ostalih, bolje vam je da odmah spakujete stvari i ne pokusavate izigravati ozbiljnu firmu na slobodnom trzistu.
ssmmiilleeyy
Posts: 1165
Joined: 02/03/2010 16:51

#19 Re: Konačno BIH nacionalni maloprodajni lanac

Post by ssmmiilleeyy »

Skoro svaki dan sam u Merkatoru i Merkuru. Cijene identične možra razlika 1-2 feninga.
Porediš mi Wallmart i Konzum. I govoriš kako Wallmart uvozi iz Kine. Jel wallmart uvozi hranu i prehrambene proizvode iz Kine ?? To za Zagreb je čista glupost. Znam da sigurno bolje žive od nas u Sarajevu za ostale gradove da ne govorim.
Ne smeta meni ni Konzum ni Merkator al nemoj da mi nameću svoje proizvode kao npr. sir i pavlaku,što mi je čista glupost jer znam da imamo više poljoprivrednog dobra od SLO i HR.

Tvoj glavni argument je jeftinija cijena,što je čista glupost. Kupih neku noć u Konzumu neku čokoladu od 1,5 kasnije na računu pogledam otkucalo mi 1,80.

Na njihovima policama,se mogu nači većinom njihovi proizvodi. Razumiješ me.
Ako želiš izvoziti u HR cijene se skuplje nego kada oni izvoze u BiH. Zar nije tako. ;-)
xyz101
Posts: 374
Joined: 22/01/2010 17:20

#20 Re: Konačno BIH nacionalni maloprodajni lanac

Post by xyz101 »

ssmmiilleeyy wrote:Skoro svaki dan sam u Merkatoru i Merkuru. Cijene identične možra razlika 1-2 feninga.
Porediš mi Wallmart i Konzum. I govoriš kako Wallmart uvozi iz Kine. Jel wallmart uvozi hranu i prehrambene proizvode iz Kine ?? ;-)
ne uvozi.
hrana je friska i domaca.
walmart ima i u njemackoj.
normalno, mlijeko, sir, i ostali prehrambeni proizvodi su domaci.
ali zapitaj se kako onda walmart opet uspije da ima jeftiniju cijenu od konkurencije?
jer oni svi dobijaju te proizvode vecinom iz istih izvora.
razmisli o tome.
ssmmiilleeyy wrote: To za Zagreb je čista glupost. Znam da sigurno bolje žive od nas u Sarajevu za ostale gradove da ne govorim.;-)
ja u sarajevo dodjem kao turista, a u zagreb idem samo poslovno.
znam kako firme i obicni radnici zive u zagrebu.
sad im je puno losije nego recimo prosle godine.
ali sa sarajevom i bosnom necu da ih poredim.
ssmmiilleeyy wrote:
Tvoj glavni argument je jeftinija cijena,što je čista glupost. Kupih neku noć u Konzumu neku čokoladu od 1,5 kasnije na računu pogledam otkucalo mi 1,80. ;-)
to je normalno.
pdv se uracuna tek na kasi ! :lol:
ssmmiilleeyy wrote: Na njihovima policama,se mogu nači većinom njihovi proizvodi. Razumiješ me.
Ako želiš izvoziti u HR cijene se skuplje nego kada oni izvoze u BiH. Zar nije tako. ;-)
jeste.
zato domaci proizvodi moraju biti jeftiniji.
ako hrvatska stavlja carinu na odredjene bih proizvode, normalno je da onda bih drzava odogovori sa istim carinama.
ali ja ne vjerujem da je to slucaj, jer obe drzave pripadaju cefti.
ja mislim da hrvatska subvencira odredjene prehrambene proizvode iz svog budjeta koji se onda plasiraju na domaca i strana trzista. tim postupkom hrvatska stvara deficit. zato su seljaci nedavno u zg protestirali jer su im smanjene te subvencije.
kako se boriti protiv tih subvencija?
individualna firma ne moze nista uraditi, nego je to slucaj za drzavu.
bih drzava bi trebala da subvencira iste te produkte kao susjedi da bi omogucila fair play na trzistu.
ali ako to bih drzave nece (ili ne moze) onda jedino preostaje domacem trgovackom lancu da kupuje tamo gdje je jeftinije.
ako je hrvatsko mlijeko jeftinije od bosanskog, onda ta trgovina treba kupiti hrvatsko mlijeko.
tacka.
zakon slobodnog trzista.
kupac ide tamo gdje je jeftinije.
User avatar
The Nightwatchman
Posts: 2380
Joined: 16/10/2006 15:31
Location: izmedju krajnosti

#21 Re: Konačno BIH nacionalni maloprodajni lanac

Post by The Nightwatchman »

xyz101 wrote:
ssmmiilleeyy wrote:Skoro svaki dan sam u Merkatoru i Merkuru. Cijene identične možra razlika 1-2 feninga.
Porediš mi Wallmart i Konzum. I govoriš kako Wallmart uvozi iz Kine. Jel wallmart uvozi hranu i prehrambene proizvode iz Kine ?? ;-)
ne uvozi.
hrana je friska i domaca.
walmart ima i u njemackoj.
normalno, mlijeko, sir, i ostali prehrambeni proizvodi su domaci.
ali zapitaj se kako onda walmart opet uspije da ima jeftiniju cijenu od konkurencije?
jer oni svi dobijaju te proizvode vecinom iz istih izvora.
razmisli o tome.
ssmmiilleeyy wrote: To za Zagreb je čista glupost. Znam da sigurno bolje žive od nas u Sarajevu za ostale gradove da ne govorim.;-)
ja u sarajevo dodjem kao turista, a u zagreb idem samo poslovno.
znam kako firme i obicni radnici zive u zagrebu.
sad im je puno losije nego recimo prosle godine.
ali sa sarajevom i bosnom necu da ih poredim.
ssmmiilleeyy wrote:
Tvoj glavni argument je jeftinija cijena,što je čista glupost. Kupih neku noć u Konzumu neku čokoladu od 1,5 kasnije na računu pogledam otkucalo mi 1,80. ;-)
to je normalno.
pdv se uracuna tek na kasi ! :lol:
ssmmiilleeyy wrote: Na njihovima policama,se mogu nači većinom njihovi proizvodi. Razumiješ me.
Ako želiš izvoziti u HR cijene se skuplje nego kada oni izvoze u BiH. Zar nije tako. ;-)
jeste.
zato domaci proizvodi moraju biti jeftiniji.
ako hrvatska stavlja carinu na odredjene bih proizvode, normalno je da onda bih drzava odogovori sa istim carinama.
ali ja ne vjerujem da je to slucaj, jer obe drzave pripadaju cefti.
ja mislim da hrvatska subvencira odredjene prehrambene proizvode iz svog budjeta koji se onda plasiraju na domaca i strana trzista. tim postupkom hrvatska stvara deficit. zato su seljaci nedavno u zg protestirali jer su im smanjene te subvencije.
kako se boriti protiv tih subvencija?
individualna firma ne moze nista uraditi, nego je to slucaj za drzavu.
bih drzava bi trebala da subvencira iste te produkte kao susjedi da bi omogucila fair play na trzistu.
ali ako to bih drzave nece (ili ne moze) onda jedino preostaje domacem trgovackom lancu da kupuje tamo gdje je jeftinije.
ako je hrvatsko mlijeko jeftinije od bosanskog, onda ta trgovina treba kupiti hrvatsko mlijeko.
tacka.
zakon slobodnog trzista.
kupac ide tamo gdje je jeftinije.
cijena ne moze biti "jeftinija", ona moze biti samo visa ili niza.
xyz101
Posts: 374
Joined: 22/01/2010 17:20

#22 Re: Konačno BIH nacionalni maloprodajni lanac

Post by xyz101 »

nightwatch,,
:D

ps. zaboravio si spomenuti kako ne biram veliko i malo slovo !
User avatar
The Nightwatchman
Posts: 2380
Joined: 16/10/2006 15:31
Location: izmedju krajnosti

#23 Re: Konačno BIH nacionalni maloprodajni lanac

Post by The Nightwatchman »

xyz101 wrote:nightwatch,,
:D

ps. zaboravio si spomenuti kako ne biram veliko i malo slovo !
naravno da nisam, ne biram ni ja. to je uobicajeno na internetskim forumima.

ali ako se zelis ukljuciti u razgovor vezan za ekonomiju, onda je ta formulacija "jeftina cijena" jedan veliki gaf.

robe i usluge su jeftine ili skupe, a cijene su visoke ili niske.

ali dobro, skontao sam da si dijasporac i da nisi zavrsio ekonomiju niti srodan fakultet, pa ti ne zamjeram.

pozz.
xyz101
Posts: 374
Joined: 22/01/2010 17:20

#24 Re: Konačno BIH nacionalni maloprodajni lanac

Post by xyz101 »

sta sam ja zavrsio vjerovatno je izvan tvojih mogucnosti.
niska cijena je jeftina.
visoka cijena je skupa.

hvala ti kolumbo za ta otkrica. :zzzz:
User avatar
The Nightwatchman
Posts: 2380
Joined: 16/10/2006 15:31
Location: izmedju krajnosti

#25 Re: Konačno BIH nacionalni maloprodajni lanac

Post by The Nightwatchman »

xyz101 wrote:sta sam ja zavrsio vjerovatno je izvan tvojih mogucnosti.
niska cijena je jeftina.
visoka cijena je skupa.

hvala ti kolumbo za ta otkrica. :zzzz:
malo si se zeznuo, ali dobro, ponavljam da te razumijem radi svih tih tvojih okolnosti. pozz!
Post Reply