BiH je sekularna drzava

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#1 BiH je sekularna drzava

Post by raoul duke »

Ko je ovdje lud: Za odlazak na hadž devet pripadnika Ministarstva odbrane građani platili 67.500 KM!


Ministarstvo odbrane (MO) BiH 3. septembra sklopilo je ugovor s Islamskom zajednicom BiH o organizaciji putovanja devet pripadnika MO i Oružanih snaga BiH na hadž u Meku, što će koštati oko 67.500 KM, saznaju “Nezavisne”.MO BiH je za ovaj aranžman raspisalo javni natječaj kroz pregovarački postupak bez objavljivanja obavještenja o nabavci, što ne treba da čudi budući da Islamska zajednica BiH inače organizira vjerska putovanja ove vrste.

No, ono što čudi jeste odluka da se obavljanje hadža, kao temeljnog propisa vjernika muslimana, za pripadnike MO BiH plaća državnim parama, a što bi trebalo da bude isključiva privatna stvar svakog pojedinca, plaćena privatnim parama.U MO BiH su potvrdili ovaj aranžman, navodeći da je odlazak na hadž “muslimana iz strukture odbrane BiH, kao i katolika i pravoslavnih vjernika na njihova hodočašća, predstavlja duhovno upotpunjavanje i moralnu krepost u životu vjernika”.

“Upotpunjavanje ovih propisa vjernike jača u njihovom svakodnevnom životu u izvršavanju radnih obaveza na još bolji i kvalitetniji način. Ovim činom izgrađuje se potpuna ličnost uposlenika ili vojnika, njihova duhovna komponenta, a čije se koristi najbolje uočavaju u izvršavanju postavljenih zadataka”, ističu iz MO BiH.

Iz Ministarstva pojašnjavaju da pripadnici MO BiH i OS BiH, izvršavajući propise hadža, “imaju priliku promovirati vrijednosti slobode vjere u sistemu odbrane BiH, kao i vrijednosti države BiH među nekoliko miliona prisutnih muslimana”.Inače, sam put avionom do Saudijske Arabije (Meke) i obavljanje hadža nije ni tako jeftino, budući da će pojedinačno po osobi koštati oko 7.500 KM.

Na pitanje iz kojih je budžetskih sredstava organiziran odlazak na hadž, iz MO BiH navode da Vojno muftijstvo, kao dio IZ BiH, svake godine dobija poziv “za učešće muslimana iz strukture sistema odbrane u odlasku na hadž i obavljanju hadžskih propisa”.

“Rezultat toga jesu i potpisani ugovori između MO BiH i Rijaseta IZ BiH o pružanju podrške u sufinansiranju odlaska na hadž za svaku prethodnu godinu. Uposlenici MO i pripadnici OS BiH, koji uz podršku institucije činom sufinansiranja idu na hadž, predstavnici su čije se zalaganje i rad prepoznaju kao veoma kvalitetni i afirmativni za instituciju u svakom dijelu posla kojim se bave”, naglašavaju iz Ministarstva te zaključuju da je odlazak na hadž na ovaj način “stimulativna mjera za dosadašnji rad i podstrek za još bolje djelovanje”.

Iz MO BiH putuju svake godine

Kako su potvrdili iz MO BiH, hadž se svake godine planira i realizira u organizaciji Ureda za hadž Rijaseta IZ BiH, “koji određuje i cijenu”.”Vojno muftijstvo, kao sastavni dio Ministarstva odbrane BiH, u svojim godišnjim planovima rada planira ovu aktivnost koju odobrava ministar odbrane BiH”, ističu iz Ministarstva.

Vojni imami povlašteni

Iz MO BiH naglašavaju da Rijaset IZ BiH vodi brigu o hadžijama iz strukture MO i OS BiH tako što pruža mogućnost “da vojni imami u svojstvu vodiča o trošku IZ BiH prate sve vrijeme hadžije iz MO i OS BiH, pružajući stručnu pomoć za upotpunjavanje propisa hadža”. Inače, prema informacijama kojima raspolažemo, dužnost vojnog imama iznimno je povlaštena funkcija u vojsci, koja sa sobom nosi i do tri puta veću platu nego što je imaju “obični” civilni imami, ali i mnogo manje posla, objavil esu Nezavisne novine.
Ubjedljivo najjaci dio "Ovim činom izgrađuje se potpuna ličnost uposlenika ili vojnika, njihova duhovna komponenta, a čije se koristi najbolje uočavaju u izvršavanju postavljenih zadataka" :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#2 Re: BiH je sekularna drzava

Post by _BataZiv_0809 »

Iako sam za laicku drzavu po uzoru na Tursku (prije Erdogana) i Francusku, ovdje ne vidim neki presedan. Placaju im sve i svasta, seminare, usavrsavanja, pa i ovo djelomicno potpada pod to, bez obzira na ociglednu razliku u svrsi i prirodi.
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#3 Re: BiH je sekularna drzava

Post by Naslovnica »

Očekujem vijest o plaćenom ljetovanju, na Maldivima, 14 dana, iz budžeta, naravno.
:)
"Upotpunjavanje ovih propisa vjernike jača u njihovom svakodnevnom životu u izvršavanju radnih obaveza na još bolji i kvalitetniji način. Ovim činom izgrađuje se potpuna ličnost uposlenika ili vojnika, njihova duhovna komponenta, a čije se koristi najbolje uočavaju u izvršavanju postavljenih zadataka”
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#4 Re: BiH je sekularna drzava

Post by insomnia78 »

_BataZiv_0809 wrote:Iako sam za laicku drzavu po uzoru na Tursku (prije Erdogana) i Francusku, ovdje ne vidim neki presedan. Placaju im sve i svasta, seminare, usavrsavanja, pa i ovo djelomicno potpada pod to, bez obzira na ociglednu razliku u svrsi i prirodi.
Slazem se
Isti kurac, ha im platili desetine hiljada maraka telefona, ha odlazak na hadzdz
Last edited by insomnia78 on 16/09/2015 14:27, edited 1 time in total.
User avatar
Pismonosa
Posts: 3767
Joined: 18/04/2011 12:35

#5 Re: BiH je sekularna drzava

Post by Pismonosa »

...
Last edited by Pismonosa on 01/02/2021 13:02, edited 1 time in total.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#6 Re: BiH je sekularna drzava

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

A je li vas dvojica živite na Marsu ili vam samo smeta hadž?
U utorak 12. novembra 2013. godine, u hramu Sv. Georgija na Vracama (Istočno Sarajevo), vojni sveštenici u sastavu Oružanih snaga BiH, proslavili su svoju Krsnu slavu -Svetog Varnavu Ispovjednika.
http://mod.gov.ba/MO_BiH/Struktura/Vjer ... /?id=28609

Image
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#7 Re: BiH je sekularna drzava

Post by Naslovnica »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:A je li vas dvojica živite na Marsu ili vam samo smeta hadž?
U utorak 12. novembra 2013. godine, u hramu Sv. Georgija na Vracama (Istočno Sarajevo), vojni sveštenici u sastavu Oružanih snaga BiH, proslavili su svoju Krsnu slavu -Svetog Varnavu Ispovjednika.
http://mod.gov.ba/MO_BiH/Struktura/Vjer ... /?id=28609

Image
Za odlazak na hadž devet pripadnika Ministarstva odbrane građani platili 67.500 KM
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#8 Re: BiH je sekularna drzava

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Naslovnica wrote: Image
Za odlazak na hadž devet pripadnika Ministarstva odbrane građani platili 67.500 KM[/quote]

Zašto onda pitanje da li je BiH sekularna država? Sekularni smo ul' u *urcu. Kada je već tako onda neka su platili i vojnicima hadž. Bolje i to nego recimo parlamentarcima sve nadoknade i plaće za nikakav rad. :oops:
Last edited by Drvosjeca iz Dejcica on 16/09/2015 14:37, edited 1 time in total.
maher
Posts: 491
Joined: 07/11/2003 00:00

#9 Re: BiH je sekularna drzava

Post by maher »

wikipedia

Sekularnost ili sekularno uređenje je odvojenost države od bilo koje crkve i samim tim bilo koje religije.

Sekularnost ne znači uništavanje ili zabrana religije već omogućava kompletnu slobodu religioznosti svim građanima ravnopravno, nezavisno od toga da li oni pripadaju većinskoj religiji ili ne.

U sekularnoj državi svi ljudi imaju pravo da praktikuju svoju religiju slobodno, međutim država i njene institucije su kompletno neutralne i ne smiju ni na koji način da favorizuju bilo koju religiju, bez obzira da li je ona većinska ili nije.
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#10 Re: BiH je sekularna drzava

Post by Naslovnica »

Slažem se, ionako je sve otišlo u 3 lijepe
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#11 Re: BiH je sekularna drzava

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

maher wrote:wikipedia

Sekularnost ili sekularno uređenje je odvojenost države od bilo koje crkve i samim tim bilo koje religije.

Sekularnost ne znači uništavanje ili zabrana religije već omogućava kompletnu slobodu religioznosti svim građanima ravnopravno, nezavisno od toga da li oni pripadaju većinskoj religiji ili ne.

U sekularnoj državi svi ljudi imaju pravo da praktikuju svoju religiju slobodno, međutim država i njene institucije su kompletno neutralne i ne smiju ni na koji način da favorizuju bilo koju religiju, bez obzira da li je ona većinska ili nije.
Mi nismo sekulrani, ne barem u punom smislu te riječi. Kome to do danas nije jasno taj je ovih 20 godina prespavao na glavi. :oops:
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#12 Re: BiH je sekularna drzava

Post by O'zone »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:A je li vas dvojica živite na Marsu ili vam samo smeta hadž?
U utorak 12. novembra 2013. godine, u hramu Sv. Georgija na Vracama (Istočno Sarajevo), vojni sveštenici u sastavu Oružanih snaga BiH, proslavili su svoju Krsnu slavu -Svetog Varnavu Ispovjednika.
http://mod.gov.ba/MO_BiH/Struktura/Vjer ... /?id=28609

Image
Jes' put na Vraca košta 7,500 KM po glavi iz budžeta!

Da su ih poslali na Bunu, Ajvatovicu... pa hajd.

Neko čitav život skuplja pare da ode na Hadž da mu svaka marka bude halal često i umre a ne dočeka da izvrši svetu Islamsku dužnost a oni plaćaju iz budžeta odlazak na Hadž...ja/ti/svi mi mu plaćamo odlazak na Hadž....ako se išta bude pikalo na onom svijetu ja im NE HALALIM ni pfeninga pa neo idu svake godine što se mene tiče.

Allah zna najbolje.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#13 Re: BiH je sekularna drzava

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Naslovnica wrote:Slažem se, ionako je sve otišlo u 3 lijepe
Kad' je bal nek' i hala gori.

Vjerske ikone po školama u RS-u, vjeronauka u vrtićima i osnovnim školama, koketiranje politike sa vjerskim zajednicama, dvije škole pod jednim krovom, otvorena segragacija djece, ulice ratnih zločinaca iz IIWW su samo primjeri koji nas podsjećaju gdje živimo. Meni je barem to jasno već odavno...treba se samo uklopiti u masu i ne talasaj jer si onda donji. :oops:
kolegione
Posts: 1267
Joined: 28/09/2013 02:29

#14 Re: BiH je sekularna drzava

Post by kolegione »

Februarski protesti: Petak dzuma recenica sa mindera "bolje sto godina nepravedne vlasti nego dan anarhije" hvala lijepo dovidjenja prijatno volio bi da se ugusimo u bakcilima da nemamo vode i da nemamo sta jest :bih:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#15 Re: BiH je sekularna drzava

Post by _BataZiv_0809 »

I samo smo cekali nekoga sa pitanjem je li problem hadz.

Sam po sebi nije. Ali princip da se tim ljudima sve zivo i mrtvo placa od para gradjana je problem.

Ove godine sam iz svog dzepa iskesirao 5 glava za seminare (firma je uljetila doduse sa 3 stoje), na svakom sam vidio grupice uhljeba kako se smrtno dosadjuju, i koji pricaju "a u pm ubise nas ovim seminarima".
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#16 Re: BiH je sekularna drzava

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

O'zone wrote: Jes' put na Vraca košta 7,500 KM po glavi iz budžeta!

Da su ih poslali na Bunu, Ajvatovicu... pa hajd.

Neko čitav život skuplja pare da ode na Hadž da mu svaka marka bude halal često i umre a ne dočeka da izvrši svetu Islamsku dužnost a oni plaćaju iz budžeta odlazak na Hadž...ja/ti/svi mi mu plaćamo odlazak na Hadž....ako se išta bude pikalo na onom svijetu ja im NE HALALIM ni pfeninga pa neo idu svake godine što se mene tiče.

Allah zna najbolje.
Nismo sekularni...to je poenta. Pare su tu najmanji problem, niko ne traži tvoj halal. Ja svakom političaru haramim svaki dinar koji dobije ali ovih vojnicima ne zamjeram ni sekunde...žive i koriste privilegije sistema u kojem žive i rade. Sve po zakonu!
kolegione
Posts: 1267
Joined: 28/09/2013 02:29

#17 Re: BiH je sekularna drzava

Post by kolegione »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Naslovnica wrote:Slažem se, ionako je sve otišlo u 3 lijepe
Kad' je bal nek' i hala gori.

Vjerske ikone po školama u RS-u, vjeronauka u vrtićima i osnovnim školama, koketiranje politike sa vjerskim zajednicama, dvije škole pod jednim krovom, otvorena segragacija djece, ulice ratnih zločinaca iz IIWW su samo primjeri koji nas podsjećaju gdje živimo. Meni je barem to jasno već odavno...treba se samo uklopiti u masu i ne talasaj jer si onda donji. :oops:
Uklopi se oni zive ko gospoda a i ti ces kad pukne p* cka prvi dobiti pusku a oni ce biti vojna policija caco je bio gospodin
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#18 Re: BiH je sekularna drzava

Post by raoul duke »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:treba se samo uklopiti u masu i ne talasaj jer si onda donji. :oops:
Ljudi koji se drze takvih savjeta ne treba da obitavaju u demokratskom drustvu, nego pravac Iran i Sjeverna Koreja.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55690
Joined: 15/12/2008 16:53

#19 Re: BiH je sekularna drzava

Post by ultima_palabra »

Ma sekularnost je tu sporedna... otkud uopšte nekome ideja da država plaća ovakvo nešto? Isto bi bilo da su ih poslali na Maldive ili u Zaostrog. Jarane, dobio si platu pa svoju osobnost upotpunjuj od nje.

Mora se priznati da su budžetske pijavice sve kreativnije u svom isisavanju krvi.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#20 Re: BiH je sekularna drzava

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

kolegione wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Naslovnica wrote:Slažem se, ionako je sve otišlo u 3 lijepe
Kad' je bal nek' i hala gori.

Vjerske ikone po školama u RS-u, vjeronauka u vrtićima i osnovnim školama, koketiranje politike sa vjerskim zajednicama, dvije škole pod jednim krovom, otvorena segragacija djece, ulice ratnih zločinaca iz IIWW su samo primjeri koji nas podsjećaju gdje živimo. Meni je barem to jasno već odavno...treba se samo uklopiti u masu i ne talasaj jer si onda donji. :oops:
Uklopi se oni zive ko gospoda a i ti ces kad pukne p* cka prvi dobiti pusku a oni ce biti vojna policija caco je bio gospodin
Neću, ja ću za Minhen. :oops: Za ovih 20 godina nisam ništa dobio od države niti sam očekivao, nisam upisao ni ratni staž u radnu knižicu jer mi ne treba iz principa, sve što sam stvorio stvorio sam sam, za svaki pad nisam imao koga da krivim nego sam sebe. Puška mene više vidjeti neće.
m_l
Posts: 1804
Joined: 06/06/2012 21:19

#21 Re: BiH je sekularna drzava

Post by m_l »

O'zone wrote:
Neko čitav život skuplja pare da ode na Hadž da mu svaka marka bude halal često i umre a ne dočeka da izvrši svetu Islamsku dužnost a oni plaćaju iz budžeta odlazak na Hadž...ja/ti/svi mi mu plaćamo odlazak na Hadž....
Tacno tako.

A ovaj dio:
Na pitanje iz kojih je budžetskih sredstava organiziran odlazak na hadž, iz MO BiH navode da Vojno muftijstvo, kao dio IZ BiH, svake godine dobija poziv “za učešće muslimana iz strukture sistema odbrane u odlasku na hadž i obavljanju hadžskih propisa”.

“Rezultat toga jesu i potpisani ugovori između MO BiH i Rijaseta IZ BiH o pružanju podrške u sufinansiranju odlaska na hadž za svaku prethodnu godinu.
je li znaci da ti vojnici idu na hadz na poziv IZ, i da IZ dijelom ucestvuje u finansiranju?
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#22 Re: BiH je sekularna drzava

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

raoul duke wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:treba se samo uklopiti u masu i ne talasaj jer si onda donji. :oops:
Ljudi koji se drze takvih savjeta ne treba da obitavaju u demokratskom drustvu, nego pravac Iran i Sjeverna Koreja.
Što Iran? Mogu recimo i u RS kao i HZHB, tamo su cijenjeni podobni poltroni a ne pametni i sposobni. :wink:
Last edited by Drvosjeca iz Dejcica on 16/09/2015 14:49, edited 1 time in total.
User avatar
maraccana
Posts: 1140
Joined: 10/08/2015 05:17

#23 Re: BiH je sekularna drzava

Post by maraccana »

.
Last edited by maraccana on 26/07/2016 01:28, edited 1 time in total.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#24 Re: BiH je sekularna drzava

Post by O'zone »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
O'zone wrote: Jes' put na Vraca košta 7,500 KM po glavi iz budžeta!

Da su ih poslali na Bunu, Ajvatovicu... pa hajd.

Neko čitav život skuplja pare da ode na Hadž da mu svaka marka bude halal često i umre a ne dočeka da izvrši svetu Islamsku dužnost a oni plaćaju iz budžeta odlazak na Hadž...ja/ti/svi mi mu plaćamo odlazak na Hadž....ako se išta bude pikalo na onom svijetu ja im NE HALALIM ni pfeninga pa neo idu svake godine što se mene tiče.

Allah zna najbolje.
Nismo sekularni...to je poenta. Pare su tu najmanji problem, niko ne traži tvoj halal. Ja svakom političaru haramim svaki dinar koji dobije ali ovih vojnicima ne zamjeram ni sekunde...žive i koriste privilegije sistema u kojem žive i rade. Sve po zakonu!
A klinac su pare najmanji problem! Pare su problem u svemu jer para nema, sve živo grca u dugovima oni muzu budžet da idu na Hadž koji su trebali sami finansirati iz svog džepa.

I političari "žive i koriste privilegije sistema u kojem žive i rade. Sve po zakonu!" pa što njima haramiš?

Ovo je bezobrazno toliko da se ne može opisati.

Svašta bih još nešto napisao ali stvarno ne želim da se nerviram....
User avatar
Pismonosa
Posts: 3767
Joined: 18/04/2011 12:35

#25 Re: BiH je sekularna drzava

Post by Pismonosa »

...
Last edited by Pismonosa on 01/02/2021 13:02, edited 1 time in total.
Post Reply