BiH izbori 2022

Sve o l izborima, strankama, kandidatima...
NightCrawler90
Posts: 75
Joined: 31/07/2018 00:41

#826 Re: BiH izbori 2022

Post by NightCrawler90 »

Dijaspora svih balkanskih drzava glasa u svojim maticnim zemljama. Sto bismo to mi mijenjali?
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#827 Re: BiH izbori 2022

Post by putokaz1 »

putokaz1 wrote: 26/09/2022 09:17 Evo moj pregled izbornih jedinica
1BH
SDA,NES,HDZ1
2BH
HDZ2,SDA1
3BH
SDA,NIP,SDP,NS 1
4BH
SDA2,HDZ SDP BHI DF 1
5BH
SDA2,SDP2,PDA HDZ 1
REZULTAT
SDA 9 SDP I HDZ PO 5
OSTALI 1 DO 2 NES PDA NIP NS BHI SBB I DF
Koliko je fulao Putokaz 1:IJ 1samo 1 Greska,IJ 2 100 %Pogodak,IJ3 100 %Pogodak,IJ4 100% Pogodak,IJ5 2 Greske al bar u korist "Ljevice". Nije lose po Izbornim Jedinicama samo 3 Greske 18 od 21 to je 85,9% Tacnosti.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#828 Re: BiH izbori 2022

Post by Control panel »

Koji cirkus od izbora. Pogledajte raspored kompenzacijskih mandata. Skoro svi kompenzacijski mandati zaobisli SDP i NIP.
A jos kad vidim da je onaj cirkusant Damir Niksic dobio kompenzacijski mandat onda je slika cirkusa potpuna.
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#829 Re: BiH izbori 2022

Post by putokaz1 »

Control panel wrote: 24/10/2022 08:24 Koji cirkus od izbora. Pogledajte raspored kompenzacijskih mandata. Skoro svi kompenzacijski mandati zaobisli SDP i NIP.
A jos kad vidim da je onaj cirkusant Damir Niksic dobio kompenzacijski mandat onda je slika cirkusa potpuna.
Ko je kriv NIP u i SDPu sto su dobili vise Direktnih mandata nego sto treba.
Da je SDP dobio 1 direktni manje Nermin Niksic bi prosao preko kompezacije.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#830 Re: BiH izbori 2022

Post by Control panel »

Ne kontam taj sistem sa kompenzacijama gdje 5,6,7 ili 8 stranka dobije kompenzaciju od recimo trece stranke. Ili treca stranka dobije 1 direktni, i dva kompenzacijska i ima ukupno 3 mandara, a prva stranka samo jedan direktni i nula kompenzacijskih. Kako?!
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#831 Re: BiH izbori 2022

Post by putokaz1 »

Control panel wrote: 24/10/2022 15:12 Ne kontam taj sistem sa kompenzacijama gdje 5,6,7 ili 8 stranka dobije kompenzaciju od recimo trece stranke. Ili treca stranka dobije 1 direktni, i dva kompenzacijska i ima ukupno 3 mandara, a prva stranka samo jedan direktni i nula kompenzacijskih. Kako?!
Direktñiii dobijes po izbornoj jedinici.
A kompezacijski po ukupnom broju.
Ako Kalculator izracuna da bi trebao imat npr 4 mandata,imat ces ih 4 kompezacijskih ako imas 0 Direktnih,ako imas 1 Direktnih dobijes jis 3 kompezacijska itd
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#832 Re: BiH izbori 2022

Post by Control panel »

putokaz1 wrote: 24/10/2022 23:44
Control panel wrote: 24/10/2022 15:12 Ne kontam taj sistem sa kompenzacijama gdje 5,6,7 ili 8 stranka dobije kompenzaciju od recimo trece stranke. Ili treca stranka dobije 1 direktni, i dva kompenzacijska i ima ukupno 3 mandara, a prva stranka samo jedan direktni i nula kompenzacijskih. Kako?!
Direktñiii dobijes po izbornoj jedinici.
A kompezacijski po ukupnom broju.
Ako Kalculator izracuna da bi trebao imat npr 4 mandata,imat ces ih 4 kompezacijskih ako imas 0 Direktnih,ako imas 1 Direktnih dobijes jis 3 kompezacijska itd
Kako stranka koja ima duplo vise glasova dobije jedan direktni mandat, a stranka sa duplo manje glasova jedan kompenzacijski.
Koja je tu logika. Isti broj mandata a razlika u glasovima duplo.
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#833 Re: BiH izbori 2022

Post by putokaz1 »

Control panel wrote: 25/10/2022 11:37
putokaz1 wrote: 24/10/2022 23:44

Direktñiii dobijes po izbornoj jedinici.
A kompezacijski po ukupnom broju.
Ako Kalculator izracuna da bi trebao imat npr 4 mandata,imat ces ih 4 kompezacijskih ako imas 0 Direktnih,ako imas 1 Direktnih dobijes jis 3 kompezacijska itd
Kako stranka koja ima duplo vise glasova dobije jedan direktni mandat, a stranka sa duplo manje glasova jedan kompenzacijski.
Koja je tu logika. Isti broj mandata a razlika u glasovima duplo.
E to ti je izborni Calculator. HDZ ima vise glasova od SDPa a SDP 5 Direktnih a HDZ ukupno 4.BHI ima 1 direktni a 0 kompezacijskih jer ima manje od 3%.
zabit_mehmedov
Posts: 204
Joined: 13/10/2022 00:26

#834 Re: BiH izbori 2022

Post by zabit_mehmedov »

bitan je btoj glasova, no jos je bitnije da su donro rasporedjeni, evo npr sdp za drzavni parlament u iznornoj jedinici bihac i drvar taj dio s nesto vise od 11 000 glasova direktan mandat, toliko je trebalo u tpj jedinici, tek koja stotina vise od df koji je osto ispod linije, a isto sda jedan mandat tamo sa 28 000 glasova, tako matematika nalaze, sda da bi drugi mandat tako moro je imati triput vise od sdp, u sarajevu sdp jedaan direktni sa 28 hiljada a isto i sda sa 46 000, srednja bosna sdp s 33 hiljade 1 mandat a sda 2 mandata sa 85 hiljada, opet 19 hiljada ostalo sda u vise od toga ako gledamo sta je duplo vise glasova, u tuzli sdp 2 mandata sa 44 hiljade, a sda isto dva sa 64 hiljade

vidimo ogromne razlike u broju mandata i broju glasova, na osnovu svih ovih viskova sda je dobila samo jedan kompenzacijski mandat, zato sto je sdp imo ljepsi raspored, u bihacu,tuzli i sarajevu su uhvatili po jedan mandat onaj zadnji i to s malom razlikom, u tuzli drugi i bihacu prvi mandat zahvaljujuci razlici od par stotina glasova samo

Jedino im je je u hnk propalo pod navodnicima 11 000 glasova, da nisu ni glasa imali tu opet bi im isto doslo mandata jer ne bi imali sansu za, kompenzaciji,isto u srednjoj bosni da su 12 hiljada manje imali dobili bi isto na kraju, a sad da je kojim slucajem u hercegovini sdp dobio tih 12 hiljada glasova i sa ukupno 23 000 bi i tu ujagmili jedan direktni mandat koji je ovako dosao hdz-u i imali bi 6 ukupno.

sad gledajuci ukupna broj glasova u federaciji, sda ima skoro duplo vise glasova u federaciji cijeloj omjer u delegatima 8:5,a sa samo 12 hiljada vise glasova rasporedjenih u hercegovini umjesto srednjoj bosni za sdp, omjer bi bio 8:6,vidimo ogromna disproporcija, a isto ako poredis sdp sa hdz, oni imaju ukupan broj glasova veci od sdp, a sdp ima delegata vise, a da je sdp dobio ovih 12 hiljada jos u hnk, imali bi 6 mandata a hdz samo tri, dakle duplo vise mandata a manji broj glasova. A opet da je hdz u tuzli dobio koju stotinu vise glasova, imo bi 5 mandata, a sdp 4. tih par stotina glasova u tuzli su napravili omjer kakav jeste sad jer je sdp tu uzeo hdz u mandat direktno.

Eto dakle koliko je bitno imati i srece u rasporedu glasova po jedinicima

Evo i ovde vidimo da glas ne mora da vrijedi isto, hakd, sto ne vrijedi i domu naroda, gdje se bira indirektno, i ovdje gdje se bira direktno glas ne vrijedi isto, glas sda i, sdp nije vrijedio isto ako cemo realno, a da je kojim slucajem sdp u hercegovino uzeo mandat, duplo manje bi vrijedio glas hdz a nego sdp, sta reci na ove cinjenice, kakva bi to majorizacija bila heh, jer ipak broj mandata i ruku u parlamentu je ono najvaznije i vidimo dakle da je npr sdp tu daleko bolje prosao od hdz i sda heh
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#835 Re: BiH izbori 2022

Post by mali jomu »

Sapunica se nastavlja: CIK večeras donio novu odluku o ponovnom brojanju glasova


Centralna izborna komisija BiH je na večeras održanoj 72. sjednici razmatrala zahtjeve za ponovno brojanje glasova i u vezi s tim je odlučila donijeti Naredbu o ponovnom brojanju glasačkih listića u Glavnom centru za brojanje.

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine je usvojila naredbe koje će biti objavljene na web stranici Centralne izborne komisije BiH www.izbori.ba i smatrat će se da su danom objave iste dostavljene svim učesnicima u izbornom procesu.

Centralna izborna komisija BiH je naredila Glavnom centru za brojanje da izvrši brojanje glasačkih listića sa pojedinih redovnih biračkih mjesta i utvrdi rezultate izbora u osnovnim izbornim jedinicama Goražde, Živinice, Mostar, Čelinac i Banja Luka.


U cilju pravilnog utvrđivanja rezultata za Predsjednika i potpredsjednike Republike Srpske Centralna izborna komisija BiH je usvojila po službenoj dužnosti Naredbu o otvaranju svih vreća sa glasačkim listićima sa biračkog mjesta 007B029, te da se izvrši uvid da li se u njima nalaze glasački listići za predsjednika i potpredsjednike Republike Srpske. Po ovoj Naredbi Glavni centar za brojanje će postupiti odmah.





https://www.klix.ba/vijesti/bih/sapunic ... /221026159
Novak20
Posts: 13975
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#836 Re: BiH izbori 2022

Post by Novak20 »

Al' se isprovaljiva ovaj SIP i njegov Predsjednik. Što je babi milo, to joj se snilo.

Tako je to kada se članovi povjerenstva odlijepljeni od realnosti petljaju gdje im nije mjesto .

https://www.dnevnik.ba/vijesti/sip-potv ... ao-2645617
Prema prvim rezultatima SIP-a, prije ponovnog brojanja, najviše glasova je imao Davor Pranjić, međutim razlika u odnosu na drugoplasiranog Ivana Begića je bila mala pa je stoga postojala mogućnost da dođe do preokreta u rezultatu.

Na današnjoj sjednici SIP-a je tako i rečeno. Nakon kratke zabune i rasprave oko toga tko je potpredsjednik iz hrvatskog naroda, utvrđeno je da je Ivan Begić.

Nakon završetka sjednice, predsjednik SIP-a Suad Arnautović se obratio novinarima koji su bili tu rekavši im da je došlo do zabune zbog upadanja u riječ kada je riječ o potpredsjedniku iz reda hrvatskog naroda, a kako neslužbeno saznaje Klix, najviše glasova je ipak dobio Davor Pranjić, kojeg su podržale hrvatske stranke okupljene oko HDZ-a.

Do preokreta je pak došlo iz reda bošnjačkog naroda, gdje je najviše glasova ipak osvojio nezavisni kandidat Ćamil Duraković, a ne Senad Bratić ispred koalicije Pokret za državu. Međutim, i ovi rezultati zbunili su predsjednika SIP-a.

Prilikom priopćavanja rezultata za kandidata za predsjednika RS-a s najvećim brojem glasova iz reda bošnjačkog naroda, Aranutović je naveo da nije došlo do promjene i da je najviše glasova osvojio Ćamil Duraković. Član SIP-a BiH Željko Bakalar ga je ispravio i rekao da do promjene jeste došlo u rezultatu i da je novi potpredsjednik Ćamil Duraković, a da je prema ranijim rezultatima, to bio Senad Bratić.

"Znači ja sam pogrešno sve rekao? Dajte da vidimo o čemu se radi, onda ja imam pogrešne rezultate", kazao je Arnautović, no svejedno su pogrešno utvrdili rezultate.

U utrci za predsjednika RS-a je pobijedio Milorad Dodik, a članica SIP-a Vanja Bjelica Prutina je rekla na sjednici danas, da je to potpuno jasna i sigurna stvar, očigledno zbog velike razlike u glasovima. Međutim, ona poručuje da bi moglo doći ponovo do promjene u pogledu potpredsjednika ukoliko bi ispravili sve malverzacije i nepravilnosti (što ponovnim brojanjem nisu u potpunosti uspjeli uraditi).

Naime, oni prilikom brojanja uopće nisu mogli pronaći više od 60 vreća zbog nepravilnog pakovanja materijala na biračkim odborima, a primijećene su i malverzacije koje su prijavljene Tužiteljstvu BiH
hzsa22
Posts: 974
Joined: 16/12/2011 18:25

#837 Re: BiH izbori 2022

Post by hzsa22 »

Evo malo sumarno po ovim kljucnim kantonima “ocekivanih” koalicionih partnera:

USK:
1. SDA+DF+Pomak 14
2. NES+SDP+NIP+NS 14

Trgovina: SBiH 1, Laburisti 1

SBK:

1. SDA+DF 13
2. SDP+NIP 6

HDZ 9, HDZ90 2

TK:

1. SDA+DF+SD 19
2. SDP+NIP+NS+PDA 14

Trgovina: SBiH 2

ZDK:

1.SDA+DF+NES 16
2. SDP+KF+NIP+NS 14

Trgovina: SBB 2, HDZ 3

HNK:

1. SDA+DF 9
2. SDP+NIP+NS 4

HDZ 11, HDZ90 3, NES 1, HRS 2

Ima ovdje milion matematika.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#838 Re: BiH izbori 2022

Post by mali jomu »

Christian Schmidt podnio izvještaj Vijeću sigurnosti UN-a: “Spriječio sam prekomjernu zastupljenost konstitutivnih naroda u nekim kantonima. Sejdić-Finci i presude iz Strazbura neka provode domaći političari”


Image



U vezi sa odlukom birača, ovu odluku sam objavio nakon zatvaranja biračkih mjesta i prije objavljivanja prvih preliminarnih rezultata izbora. Odluka ne utiče ni na prebrojavanje glasova”, napisao je Schmidt.

On, dalje, navodi da je povećao broj delegata u Domu naroda Federacije Bosne i Hercegovine “kako bi omogućio raspodjelu mjesta na način da se ispravi prekomjerna zastupljenost sva tri konstitutivna naroda u nekim kantonima.

Visoki predstavnik se, dalje, hvali kako je “prvi put Ostalima iz svih kantona omogućio da budu zastupljeni u Domu naroda FBiH”.

“Ali provedba presuda Europskog suda za ljudska prava u slučaju Sejdić-Finci i funkcionalna neusklađenost Doma naroda Federacije – koji je ujedno opći zakonodavni drugi dom i predstavničko tijelo tri konstitutivna naroda i Ostalih – izvan su dosega ove odluke i njima se moraju pozabaviti domaći politički akteri”, konstatirao je Schmidt.

Istraga.ba u posjedu je ovog izvještaja i kompletan sadržaj možete pročitati na linku: https://istraga.ba/wp-content/uploads/2 ... chmidt.pdf


https://istraga.ba/christian-schmidt-po ... domaci-po/
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#839 Re: BiH izbori 2022

Post by putokaz1 »

hzsa22 wrote: 27/10/2022 23:17 Evo malo sumarno po ovim kljucnim kantonima “ocekivanih” koalicionih partnera:

USK:
1. SDA+DF+Pomak 14
2. NES+SDP+NIP+NS 14

Trgovina: SBiH 1, Laburisti 1

SBK:

1. SDA+DF 13
2. SDP+NIP 6

HDZ 9, HDZ90 2

TK:

1. SDA+DF+SD 19
2. SDP+NIP+NS+PDA 14

Trgovina: SBiH 2

ZDK:

1.SDA+DF+NES 16
2. SDP+KF+NIP+NS 14

Trgovina: SBB 2, HDZ 3

HNK:

1. SDA+DF 9
2. SDP+NIP+NS 4

HDZ 11, HDZ90 3, NES 1, HRS 2

Ima ovdje milion matematika.
A K10
Vlast cine
HNP + HNL+90+....
ForumasNormalni
Posts: 249
Joined: 19/01/2022 16:13

#840 Re: BiH izbori 2022

Post by ForumasNormalni »

hzsa22 wrote: 27/10/2022 23:17 Evo malo sumarno po ovim kljucnim kantonima “ocekivanih” koalicionih partnera:

USK:
1. SDA+DF+Pomak 14
2. NES+SDP+NIP+NS 14

Trgovina: SBiH 1, Laburisti 1

SBK:

1. SDA+DF 13
2. SDP+NIP 6

HDZ 9, HDZ90 2

TK:

1. SDA+DF+SD 19
2. SDP+NIP+NS+PDA 14

Trgovina: SBiH 2

ZDK:

1.SDA+DF+NES 16
2. SDP+KF+NIP+NS 14

Trgovina: SBB 2, HDZ 3

HNK:

1. SDA+DF 9
2. SDP+NIP+NS 4

HDZ 11, HDZ90 3, NES 1, HRS 2

Ima ovdje milion matematika.
U HNK nema NS
ForumasNormalni
Posts: 249
Joined: 19/01/2022 16:13

#841 Re: BiH izbori 2022

Post by ForumasNormalni »

NS je prosla u KS sa 5, i u TK ZDK i USK sa po jednim zastupnikom
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#842 Re: BiH izbori 2022

Post by cyprus »

cyprus wrote: 29/09/2022 04:23 Evo i moj zvanični :D osvrt i predviđanje za ove izbore...

Kanton Sarajevo

Ovdje nemam nikakvih dilema, ni po pitanju ličnih preferencija, niti po pitanju ishoda... Sa nikad manje dvoumljenja, moj glas ide za Našu stranku... Forto je moj tip političara, i mislim da zaista zaslužuje povjerenje... Isto tako, nemam sumnje da Trojka uzima bez problema minimalno 18-19 mandata... Nadam se da će se ova sinergija koju su dosad imali nastaviti i u naredne četiri godine, jer su dokazali da uz sve objektivne propuste ipak može drugačije... Trojka bi sa drugim opozicionim strankama vjerujem trebala dobacit do većine i u nekim drugim kantonima, poput Tuzlanskog, Unsko-sanskog, Bosansko-podrinjskog, a možda čak i Zeničko-dobojskog...

Entitetski i državni nivo

Nažalost, ovdje ne očekujem ništa dobro... Izborni rezultat će kao i uvijek biti bućkuriš sa velikim brojem stranaka... Smiješe nam se nastavak krize i nove blokade... Ne bi me čudilo da Fadil i Tegeltija ostanu u tehničkim mandatima još koju godinu, mada sam ipak skloniji vjerovat da će visoki predstavnik napraviti neke radikalnije rezove... Ako govorimo o sklapanju većine na nivou Federacije, onda mislim da SDA/HDZ/DF neće sami imati većinu, ali vjerovatno će biti bliže da nahvataju još nekog u koaliciju, nego što je slučaj sa opozicionim blokom... Moji glasovi na ovim nivoima idu za NiP (da mi je neko rekao prije par godina), jer mi se Konaković čini zreliji po pitanju državničkih pitanja u odnosu recimo na Našu stranku... Recimo ustaljena spika Naše stranke 'nećemo sa nacionalnim strankama' je glupava, uzimajući u obzir činjenicu da bar 60% stanovništva i 70% glasača u Bosni i Hercegovini čine nacionalisti (po mojoj subjektivnoj procjeni)... Dino mi sa druge strane, pokazuje istovremeno i racionalnu spremnost na kompromis i mogućnost artikulisanja jasnog stava po bitnim pitanjima... U Republici Srpskoj nastavlja Dodik sa svojim ustaljenim partnerima, što obzirom na njegovo sada potpuno neskriveno podaništvo spram Putina, možda i nije loše... Čini se da nije na lošem putu da dobro uzdrma poziciju manjeg entiteta...

Predsjedništvo

Prvi put neću nikome dat glas - jednostavno mi želudac to neda... Komšić je najgora opcija (da, čak i od Krišto)... Njegova pobjeda je garant da će HDZ dobiti izborni zakon njima po volji i da od građanske države vjerovatno neće biti ništa za vrijeme naših života... Međutim, izvjesno je da će mu 200-300 hiljada glupana donijet pobjedu, kontajući da će tako zajebat HDZ, pa će kasnije kukat kako je Evropa kurva, kako Zapad mrzi muslimane i tako to... Krišto sa druge strane, jednostavno - nope... Da je HNS izbacio nekog boljeg kandidata, razmislio bih (npr. ranije sam znao glasati za Raguža), ovako zaista ne mogu... Na bošnjačkoj strani glasačkog listića, Bakir mi po defaultu ne dolazi u obzir... Nadao sam se da me Denis kroz ove debate može ubijediti da je vrijedan glasa, ali bješe suprotno - ni po čemu mi se ne čini bolji od Bakira... Međutim, bez obzira na moje mišljenje o njemu (koje nikada nije bilo dobro), mislim da je imao dobru šansu dok nisu došle debate... Tad je svojom bahatim odlaskom iz studija, pa neubjedljivim nastupom kontra Bakira, a onda i još gorim pokušajem vađenja mnogo potencijalnih birača rastjerao, što Komšiću, što Hadžikadiću, što u apstinenciju... Tako da mi se čini da je Bake ipak na dobrom putu da se vrati u fotelju u predsjedništvo... Što se tiče Hadžikadića, iako ga smatram za najmanje zlo, sam je rekao da ne treba birati manje zlo... A i generalno, nije mi problem da mu dam glas to što nema realnih šansi (glasao sa prošle izbore za Falatara recimo), nego to što je ubleha...


Da rezimiram - generalni pobjednici izbora će biti: SDA/Izetbegović - HDZ/Komšić - SNSD/Cvijanović, dok će opozicija uzet nekoliko kantona...
Evo izgleda da sam fulio samo to što sam mislio da Bakir može sam protiv 11 :oops: :D
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#843 Re: BiH izbori 2022

Post by putokaz1 »

Vlast bez HDZ i SDA se moze formirat u
KS
BPK i
K10
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19564
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#844 Re: BiH izbori 2022

Post by teskeredzic_22 »

cyprus wrote: 29/10/2022 13:33
Evo izgleda da sam fulio samo to što sam mislio da Bakir može sam protiv 11 :oops: :D
Ma Bakir bi protiv sebe skupio i 111 da ih je bilo :mrgreen:
Zasad nema vandrednog kongresa :mrgreen:

A sad šalu na stranu - tvoja analiza jasno govori da je potrebno uplitanje međunarodne zajednice u sve sfere života , poput 1998 godine uz momentalne trajne suspenzije svih političara koji zapaljivom retorikom kreiraju nestabilnost.

Tim bi se politički vratili u tu 1998 i krenuli ispočetka u kreiranju civilnog društva.

S obzirom da se to NEĆE desiti , ni u ludilu , dvije su opcije :
1. ne pratiti , ne slušati , ne gledati medije , izbjegavati sve pogreške i nepravde nepostojećeg sistema na dnevnom nivou i ako nisi životno ugrožen , plivati do smrti u formalnoj državi ničega , nikakvog sistema ili prava ili očekivanja bilo kakve zaštite , prihoda ičega...kupiti oružje , naučiti rukovati s njim i čekati da ti kakav narkoman zakuca na vrata ili investitor koji sa stotim staklenim dvorcem želi da uništi , park , parking ili ulicu u kojoj si odrastao ili živiš ili želi da te opljačka , pomakne , pomjeri ili prijeti tvojoj porodici.

2.napustiti BiH sada i odmah , što prije , ako postoji BILO KAKVA ALTERNATIVA
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#845 Re: BiH izbori 2022

Post by sarlo »

teskeredzic_22 wrote: 30/10/2022 19:56
cyprus wrote: 29/10/2022 13:33
Evo izgleda da sam fulio samo to što sam mislio da Bakir može sam protiv 11 :oops: :D
Ma Bakir bi protiv sebe skupio i 111 da ih je bilo :mrgreen:
Zasad nema vandrednog kongresa :mrgreen:

A sad šalu na stranu - tvoja analiza jasno govori da je potrebno uplitanje međunarodne zajednice u sve sfere života , poput 1998 godine uz momentalne trajne suspenzije svih političara koji zapaljivom retorikom kreiraju nestabilnost.

Tim bi se politički vratili u tu 1998 i krenuli ispočetka u kreiranju civilnog društva.

S obzirom da se to NEĆE desiti , ni u ludilu , dvije su opcije :
1. ne pratiti , ne slušati , ne gledati medije , izbjegavati sve pogreške i nepravde nepostojećeg sistema na dnevnom nivou i ako nisi životno ugrožen , plivati do smrti u formalnoj državi ničega , nikakvog sistema ili prava ili očekivanja bilo kakve zaštite , prihoda ičega...kupiti oružje , naučiti rukovati s njim i čekati da ti kakav narkoman zakuca na vrata ili investitor koji sa stotim staklenim dvorcem želi da uništi , park , parking ili ulicu u kojoj si odrastao ili živiš ili želi da te opljačka , pomakne , pomjeri ili prijeti tvojoj porodici.

2.napustiti BiH sada i odmah , što prije , ako postoji BILO KAKVA ALTERNATIVA
Ne treba bjezati. Nikad.
Boriti se dozvoljenim sredstvima.
Kako je neki pametan covjek rekao: "Boj se ovna, boj se g. kad ce se zivjeti".
Oruzje nisam uzeo u ruke od '95 ili '96. I nema potrebe dramatizovati, samo se od medija odmaknuti.
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19564
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#846 Re: BiH izbori 2022

Post by teskeredzic_22 »

sarlo wrote: 30/10/2022 20:17
Ne treba bjezati. Nikad.
Boriti se dozvoljenim sredstvima.
Kako je neki pametan covjek rekao: "Boj se ovna, boj se g. kad ce se zivjeti".
Oruzje nisam uzeo u ruke od '95 ili '96. I nema potrebe dramatizovati, samo se od medija odmaknuti.
Optimisto.
Zoran Čegar neki dan javno prijeti ljudima koji su radili svoj posao .
Šta očekuješ , da za nauk drugima dobije najveću moguću kaznu ?
Optimisto.
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#847 Re: BiH izbori 2022

Post by putokaz1 »

Sad bi otisao kao
Doktor 1991 u seriji Bolji Zivot u
Zimbabve
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#848 Re: BiH izbori 2022

Post by mali jomu »

Adis Ahmetović, zastupnik SPD-a u njemačkom parlamentu i izvjestilac Bundestaga za vanjsku politiku

"To što je on uveo je model od 1995. godine i taj zakon baca BiH nazad u 1995. godinu i cementirao je etničke podjele. Tražim i borim se za jedan model ove države koji mislim da ima većinu u BiH i dijaspori i koji ima najveću podršku u EU, taj građanski-evropski model. Svaki sistem je bolji nego taj u BiH”

“To što se nije uspjeli zadnjih 4-8 godina, to je bankrot demokratije. Postoje različiti razlozi zašto je to tako. Dobro je da ima rok do kada se treba formirati vlada, ali u istom trenutku se promijenio broj delagata u Domu naroda FBiH, koji je promijenio mogućnosti i možda i većinu, bez da jedna etnička, nacionalna partija može dati veto. To je dobro i to podržavam. Taj zakon ne pomaže Hrvatima, nego pomaže političkoj partiji HDZ, i time pomaže drugim etno-nacionalnim partijama u BiH. Ideja nije loša, ali u praksi mislim da će samo cementirati etničke podjele u BiH, što ja ne podržavam”






https://ba.n1info.com/vijesti/adis-ahme ... se-disati/
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#849 Re: BiH izbori 2022

Post by mali jomu »

Alkalaj se sutra obraća u Vijeću sigurnosti UN-a, postoje zahtjevi da se suzdrži od kritika Schmidta


Image



Jedna od ključnih tema obraćanja ambasadora Bosne i Hercegovine u UN-u Svena Alkalaja bit će i sporno nametanje izmjena Izbornog zakona i Ustava FBiH visokog predstavnika, koje je u široj javnosti ocjenjeno kao izlaženje u susret političkim zahtjevima zvaničnog Zagreba.

Da li će se Schmidt sutra obratiti u UN-u nije sigurno, s obzirom da Rusija kao stalna članica Vijeća sigurnosti nije podržala njegovo imenovanje.

Kako saznajemo od bosanskohercegovačke delegacije se zahtijeva da se uzdrži od otvorenih kritika Christiana Schmidta.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/alkalaj ... /221101138
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#850 Re: BiH izbori 2022

Post by putokaz1 »

Znaci zalbe su ko u Sjevernoj Koreji
Brutalne kradjè33 priznate
Post Reply