BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
anex
Nindža revizor
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam

#4051 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by anex »

nekome wrote: 02/04/2024 23:18
ni slučajno da prečešljaju administraciju i rudnike i ogromno curenje novca
Jel misliš da će, nakon zatvaranja rudnika Zenica ( a biće zatvoren 1987% u skorije vrijeme ), biti struja jeftinija?
U ovom slučaju krivac će biti opet rudnici jer će se vaditi na to da nemaju (EP) vlastite proizvodnje uglja, zatvorili smo rudnik bla bla....vadit če se na manjak uglja koji oni (EP) moraju kupovati i placati skupo...te zato moraju dignuti cijenu. :)
ZoomZoomKiwi

#4052 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by ZoomZoomKiwi »

anex wrote: 03/04/2024 08:37
Jel misliš da će, nakon zatvaranja rudnika Zenica ( a biće zatvoren 1987% u skorije vrijeme ), biti struja jeftinija?
U ovom slučaju krivac će biti opet rudnici jer će se vaditi na to da nemaju (EP) vlastite proizvodnje uglja, zatvorili smo rudnik bla bla....vadit če se na manjak uglja koji oni (EP) moraju kupovati i placati skupo...te zato moraju dignuti cijenu. :)
Šta je sa ostalih 13% vjerovatnoće?
Haris.ba

#4053 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Haris.ba »

tramvajtrojka wrote: 03/04/2024 01:00
Athlon64 wrote: 03/04/2024 00:52 Realno, ali bukvalno javašluk na svakom nivou. Ova neuređenost odgovara mnogima nažalost.

Plate u EP jesu visoke i svakako treba da se zamrzne njihov rast (ako već ne može da dođe do smanjenja), ali plate nisu ono što je EP dovelo u ovakvu situaciju, ja bih volio da jeste i da je problem tako jednostavan - ali nije.
vidjeces tek sranja u ruandi kad kinezi za Tuzlu odrade isto sto je strabag odradio za Vranduk :lol: :lol:

Al koji diletanti su to odradili sa strabagom sto je najzalosnije ta bi se centrala do sada sama isplatila :-) :-) , a ovako si bacio tridesetak miliona u vjetar
To je sve uradjeno namjerno. Samo guras papire i na kraju zaradis ogromne pare bez zakopane lopate.

Kinezi su sklopili medjunarodni ugovor o stranim investicijama sa Bosnom 2005.i sada imaju medjunarodnu zastitu, i samo cekaju da se procedura zavrsi.
anex
Nindža revizor
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam

#4054 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by anex »

EFD22 wrote: 03/04/2024 08:42
anex wrote: 03/04/2024 08:37
Šta je sa ostalih 13% vjerovatnoće?
Kojih ba 13...?
1987% ide zatvaranje, pitanje samo kada...ove godine ili slijedece.
Kad i ako im uplate plate, ide preraspored ko ostaje da zatvori i spasi opremu (koju nema šanse da spase), ko ne treba leti...
To je to...
skupljac_zeljeza

#4055 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by skupljac_zeljeza »

Hoće da nas uvježbaju ponašanje u EU. Pa baš našli preko struje. Mislim da naš čovjek ne pravi problem oko ovoga ako isto dobijemo primanja kakva su u EU i Njemačkoj.
Ide se ka štednji

Direktor Elektroprivrede BiH objasnio kome (ne)će poskupjeti struja, tj. šta će značiti blok tarife

Tokom gostovanja u emisiji "Rezime" na FTV-u pokazao dijagram za koji je naveo da je na njemu jasno uočljivo da je krajem 2021. počeo trend smanjenja proizvodnje električne energije u Elektroprivredi.

"Zato smo pristupili izradi modela blok tarifa gdje ćemo u konačnici pokušati građanima objasniti da se moramo pridržavati energijske efikasnosti i početi štedjeti električnu energiju"

"Želimo da se učimo onako kako postupa Evropska unija. Poređenja radi, Njemačka je u jednom periodu ograničila zagrijavanje radnih prostorija, smanjenjem za jedan stepen, sa 20 na 19 stepeni celzijusa.....

https://www.klix.ba/biznis/privreda/dir ... /240402166
Hakiz

#4056 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Hakiz »

skupljac_zeljeza wrote: 03/04/2024 09:41 Hoće da nas uvježbaju ponašanje u EU. Pa baš našli preko struje. Mislim da naš čovjek ne pravi problem oko ovoga ako isto dobijemo primanja kakva su u EU i Njemačkoj.
Ide se ka štednji

Direktor Elektroprivrede BiH objasnio kome (ne)će poskupjeti struja, tj. šta će značiti blok tarife

Tokom gostovanja u emisiji "Rezime" na FTV-u pokazao dijagram za koji je naveo da je na njemu jasno uočljivo da je krajem 2021. počeo trend smanjenja proizvodnje električne energije u Elektroprivredi.

"Zato smo pristupili izradi modela blok tarifa gdje ćemo u konačnici pokušati građanima objasniti da se moramo pridržavati energijske efikasnosti i početi štedjeti električnu energiju"

"Želimo da se učimo onako kako postupa Evropska unija. Poređenja radi, Njemačka je u jednom periodu ograničila zagrijavanje radnih prostorija, smanjenjem za jedan stepen, sa 20 na 19 stepeni celzijusa.....

https://www.klix.ba/biznis/privreda/dir ... /240402166
Island nije u EU zbog toga što nije htio da pristane na kvote EU o ribarenju.

Važno im, važnije od članstva.

Ima li kod nas nešta važno, energija ili sve kako drugi kažu?
cvrčak_na_hedonizmu

#4057 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by cvrčak_na_hedonizmu »

Vec sam pisao o tome, da se ponovim. Drasticno povecanje cijena električne energije ce nam unistiti standard koji, bez obzira na kmecanje, nije bio toliko los.

Sada to ide nizbrdo, samo da se zalaufa.

Tako je i trebalo da bude, naravno.
Ci-Nick

#4058 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Ci-Nick »

cvrčak_na_hedonizmu wrote: 03/04/2024 10:44 Vec sam pisao o tome, da se ponovim. Drasticno povecanje cijena električne energije ce nam unistiti standard koji, bez obzira na kmecanje, nije bio toliko los.

A šta je drastično povećanje ?
Ako se cijena u naredne dvije godine poveća za npr. 30 % što opet nije dovoljno da pokrije trošak proizvodnje. Da li je to drastično ?
To je cca 100 miliona više. Hoće li to uništiti standard ? Koliko potrošimo na gorivo za automobile, amortizaciju automobila i registraciju automobila. Oko 700.000 automobila u FBiH i kad sračunaš gorivo, registraciju i amortizaciju ne može nikako biti ispod 5000 maraka godišnje u prosjeku a to je 3,5 milijardi. Dakle nije problem 3,5 milijardi a problem je 350 miliona za struju.
Ili je bolje da uništimo Elektroprivredu i plaćamo struju koliko kažu trgovci i uvoznici a onda će bojim se poskupljenje ukupnog računa biti minimalno 100 %. Jer niko ti danas ne bi isporučio kwh sa troškom distribucije ispod 0,30 KM.
Test1234

#4059 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Test1234 »

Ci-Nick wrote: 03/04/2024 11:19
cvrčak_na_hedonizmu wrote: 03/04/2024 10:44 Vec sam pisao o tome, da se ponovim. Drasticno povecanje cijena električne energije ce nam unistiti standard koji, bez obzira na kmecanje, nije bio toliko los.

Ako se cijena u naredne dvije godine poveća za npr. 30 % što opet nije dovoljno da pokrije trošak proizvodnje. Da li je to drastično ?
To je cca 100 miliona više. Hoće li to uništiti standard ? Koliko potrošimo na gorivo za automobile, amortizaciju automobila i registraciju automobila. Oko 700.000 automobila u FBiH i kad sračunaš gorivo, registraciju i amortizaciju ne može nikako biti ispod 5000 maraka godišnje u prosjeku a to je 3,5 milijardi. Dakle nije problem 3,5 milijardi a problem je 350 miliona za struju.
Ili je bolje da uništimo Elektroprivredu i plaćamo struju koliko kažu trgovci i uvoznici a onda će bojim se poskupljenje ukupnog računa biti minimalno 100 %. Jer niko ti danas ne bi isporučio kwh sa troškom distribucije ispod 0,30 KM.
Tako je :thumbup:
Test1234

#4060 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Test1234 »

Casas wrote: 02/04/2024 22:51
mishic wrote: 26/03/2024 22:07
xoklix wrote: 26/03/2024 13:11 Ne znam čemu tolika hampa oko povećanja cijene za 10 pa i 20%.
10-15 KM veći račun većina građana neće osjetiti, a rizikujemo kolaps najvažnije firme državi.
Nije hampa samo zbog povečanja cijene struje nego je hampa oko reda ili preciznije nereda u toj oblasti.
Postali su "država u državi" iskoristivši monopol da nabiju plate daleko više od prosjeka u drugim oblastima, da tamo zaposle svoje, nagura ih se daleko više nego što je objektivno trebalo, da uposleni iz te oblasti potope i rudnike upravo na sličan način jer u tim djelatnostima su pojedinci privatnici kroz uvezani korupcijsko-nepostistički lanaca pokupili milione i uz to pomoću tih miliona kupili i vlast u pojedinim sredinama tako da oni vedre i oblače zavijajući čitave regije u crno.
Duge su to i opširne teme, o njima se ranije nešto više raspravljalo ali svi oni koji su ikada "zavirili" u rudarstvo kod nas znaju o čemu se radi.
U srz. Kazu prodajna cijena domacinstvima manja od proizvodne.
Okej al de ovako, hajde da slinoj administraciji u rudnicima i EP plate dovedemo na realan nivo, a ne da jedan rudarski inzinjer u rudnicima ima platu 4000 KM realno bi bilo (2000-2500 KM), jedan masinski il elektro inzinjer u termoelektranama 4000-5000 (realno 2000-2500KM)... Hajde da razne referente sa SSS postavimo na prosjecan platni razred jednog uposlenika poste il opcine znaci na platu cca 1200 KM ...

Hajde da sprijecimo izljevanje para iz rudnika kroz razne tendere za obavljanje poslova pogodnih privatnih lica jer te iste poslove rudnici uz obnovu i modernizaciju mehanizacije sami mogu raditi...

Tek kad stvari poput ovih srede onda mozemo pricati o realnoj proizvodnoj cijeni struje...
Ovako, ukoliko struja poskupi a pri tome ne rijese se ovi problemi, bojim se da bi moglo doci do socijalnih nemira.
Imam prijatelja inženejra, radi u TE Kakanj, plata 2030 KM, prošli mjesec .
5000 direktor zaradi
I nisi problem plate koliko se akumulirao gubitak neproizvodnje uglja i prodajnom cijenom kW koji je 21 fenign sa mrežarinom, a mi da plaćamo po 13 feninga.
Gdje to ima..
Test1234

#4061 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Test1234 »

Ci-Nick wrote: 03/04/2024 08:32
Athlon64 wrote: 03/04/2024 00:52 Realno, ali bukvalno javašluk na svakom nivou. Ova neuređenost odgovara mnogima nažalost.

Plate u EP jesu visoke i svakako treba da se zamrzne njihov rast (ako već ne može da dođe do smanjenja), ali plate nisu ono što je EP dovelo u ovakvu situaciju, ja bih volio da jeste i da je problem tako jednostavan - ali nije.
Plate u Eletroprivredi su oko 18 % od ukupnih troškova i to sigurno nije problem.
Problem je niska prodajna cijena za domaćinstva u kombinaciji sa rastom proizvodne cijene zbog povećanja cijene uglja, ali i ostalih troškova.
Posljednje poskupljenje struje za domaćinstva je bilo 2015. Od tada su plate rasle preko 60 %, prosječna penzija za 84%, trošak proizvodnje kWh za 60%.
Dakle da je cijena el. energije pratila rast plata, penzija i troškova proizvodnje sad bi situacija u Elektroprivredi bila normalna.
Potpisujem!
Bobi
Forum administrator
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno

#4062 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Bobi »

A je, mozda mu je osnovna 2030..dobije on na ruke ihaha :D a i taj direktor s dodacima ode preko 10 k :D. Malo su drugačiji pravilnici o platama u JP nego kod privatnika :D.
mk ultra
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#4063 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by mk ultra »

Test1234 wrote: 03/04/2024 11:38
Casas wrote: 02/04/2024 22:51
mishic wrote: 26/03/2024 22:07

Nije hampa samo zbog povečanja cijene struje nego je hampa oko reda ili preciznije nereda u toj oblasti.
Postali su "država u državi" iskoristivši monopol da nabiju plate daleko više od prosjeka u drugim oblastima, da tamo zaposle svoje, nagura ih se daleko više nego što je objektivno trebalo, da uposleni iz te oblasti potope i rudnike upravo na sličan način jer u tim djelatnostima su pojedinci privatnici kroz uvezani korupcijsko-nepostistički lanaca pokupili milione i uz to pomoću tih miliona kupili i vlast u pojedinim sredinama tako da oni vedre i oblače zavijajući čitave regije u crno.
Duge su to i opširne teme, o njima se ranije nešto više raspravljalo ali svi oni koji su ikada "zavirili" u rudarstvo kod nas znaju o čemu se radi.
U srz. Kazu prodajna cijena domacinstvima manja od proizvodne.
Okej al de ovako, hajde da slinoj administraciji u rudnicima i EP plate dovedemo na realan nivo, a ne da jedan rudarski inzinjer u rudnicima ima platu 4000 KM realno bi bilo (2000-2500 KM), jedan masinski il elektro inzinjer u termoelektranama 4000-5000 (realno 2000-2500KM)... Hajde da razne referente sa SSS postavimo na prosjecan platni razred jednog uposlenika poste il opcine znaci na platu cca 1200 KM ...

Hajde da sprijecimo izljevanje para iz rudnika kroz razne tendere za obavljanje poslova pogodnih privatnih lica jer te iste poslove rudnici uz obnovu i modernizaciju mehanizacije sami mogu raditi...

Tek kad stvari poput ovih srede onda mozemo pricati o realnoj proizvodnoj cijeni struje...
Ovako, ukoliko struja poskupi a pri tome ne rijese se ovi problemi, bojim se da bi moglo doci do socijalnih nemira.
Imam prijatelja inženejra, radi u TE Kakanj, plata 2030 KM, prošli mjesec .
5000 direktor zaradi
I nisi problem plate koliko se akumulirao gubitak neproizvodnje uglja i prodajnom cijenom kW koji je 21 fenign sa mrežarinom, a mi da plaćamo po 13 feninga.
Gdje to ima..
to je cena bez duga
dug je akumuliran razlikom u ceni (ulaz - izlaz)
Ci-Nick

#4064 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Ci-Nick »

Bobi wrote: 03/04/2024 11:41 A je, mozda mu je osnovna 2030..dobije on na ruke ihaha :D a i taj direktor s dodacima ode preko 10 k :D. Malo su drugačiji pravilnici o platama u JP nego kod privatnika :D.
Trošak plaća u Elektroprivredi BiH 145 miliona pa bi bilo da je prosječna plata tačno 2000, ima tu ostalih primanja 800 KM po uposlenom,.. mjesečno.
Ne znam koliko je od toga oporezivo a koliko ne.
A vidi za Elektroprivredu HZHB je prosječna plata 2100 KM plus 1500 KM mjesečno ostalih troškova po uposlenom. Ne znam kako su ovi uspjeli nagurati taj iznos. Čak i ovih 800 KM je mnogo ako tu nije noćni rad.
Uglavnom nikom nije loše ali opet i da su im plate 30 % niže opet bi bilo da je proizvodna cijena 30 % viša od prodajne.
Ci-Nick

#4065 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Ci-Nick »

https://www.klix.ba/biznis/privreda/da- ... /240403057

Ovaj Čavalić se u sve razumije. Treba ga postaviti za Generalnog u Elektroprivredi pa da pokaže kako se to radi. Kako se može nešto kupiti po 5 dinara, prodati za 3 dinara i ostvariti pozitivno poslovanje. :lol:
I on je izgleda na platnom spisku zelene agende,..
bob_1921

#4066 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by bob_1921 »

Ci-Nick wrote: 03/04/2024 11:57
Bobi wrote: 03/04/2024 11:41 A je, mozda mu je osnovna 2030..dobije on na ruke ihaha :D a i taj direktor s dodacima ode preko 10 k :D. Malo su drugačiji pravilnici o platama u JP nego kod privatnika :D.
Trošak plaća u Elektroprivredi BiH 145 miliona pa bi bilo da je prosječna plata tačno 2000, ima tu ostalih primanja 800 KM po uposlenom,.. mjesečno.
Ne znam koliko je od toga oporezivo a koliko ne.
A vidi za Elektroprivredu HZHB je prosječna plata 2100 KM plus 1500 KM mjesečno ostalih troškova po uposlenom. Ne znam kako su ovi uspjeli nagurati taj iznos. Čak i ovih 800 KM je mnogo ako tu nije noćni rad.
Uglavnom nikom nije loše ali opet i da su im plate 30 % niže opet bi bilo da je proizvodna cijena 30 % viša od prodajne.
vjerovatno ti je to nocni i rad vikendima … svaka distribucija ima dispecerski i montere koji rade vikendima imas te proizvodne objekte gdje takodjer odredjeni broj radi nocne i vikende itd … elektroprivredi ce se javiti problem ako nije vec sa radnom snagom jer generacije odlaze ova 60-65 ubrzo a relativno su mislim stara kompanija, nekad je outsourcing bio isplativiji al danas ne takodjer mi prica drug koji radi nisu vise ni interesantni bude konkursa niko se ne prijavi a takodjer odlaze im ljudi …
cvrčak_na_hedonizmu

#4067 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by cvrčak_na_hedonizmu »

Ci-Nick wrote: 03/04/2024 11:19

Drasticno povecanje je kada se uvede carbon footprint porez koji ce nam uduplati struje koja se proizvodi u TE, a mi je svakako placamo duplo manje u odnosu na proizvodnu cijenu :stidljiv:

Mi smo mrtvi bez TE, obnovljivi izvori nisu pouzdani, a ni jeftini.

Zelena agenda ce nam jebati nanu naninu.
doktor78

#4068 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by doktor78 »

Upravo sam htio napisati, nema šanse da je tolika. Inžinjer u TE mora imati bar 3k.
Bobi
Forum administrator
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno

#4069 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Bobi »

doktor78 wrote: 03/04/2024 14:41
Upravo sam htio napisati, nema šanse da je tolika. Inžinjer u TE mora imati bar 3k.
Ma to se iz nekih drugih stavki u knjigovodstvu prebacuje na isplate radnicima,da se ne nabraja :D. U nekim kompanijama imas dodatak na platu ako obučavaš nekog pripravnika :D a njih je vazda :D, ovo samo kao primjer i to ne ulazi u stavka plate nego na primjer obuka ili tako nesto :D.Usavbršavanje :D.Pa komisije za ovo-ono...nista to nije u stavki plata, da ne ubrajamo prevoz i topli obrok. Ma svakakve karafeke se nadju ima poduzi spisak.
-Chesterfield-

#4070 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by -Chesterfield- »

Ci-Nick wrote: 03/04/2024 12:14 https://www.klix.ba/biznis/privreda/da- ... /240403057

Ovaj Čavalić se u sve razumije. Treba ga postaviti za Generalnog u Elektroprivredi pa da pokaže kako se to radi. Kako se može nešto kupiti po 5 dinara, prodati za 3 dinara i ostvariti pozitivno poslovanje. :lol:
Fin tekst. Ništa čovjek nije pogrešno napisao. Nije problem poskupljenje, nego su problem blok tarife. Koliko se sjećam te blok tarife su bile krajem rata.
Ci-Nick

#4071 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Ci-Nick »

-Chesterfield- wrote: 03/04/2024 15:59
Ci-Nick wrote: 03/04/2024 12:14 https://www.klix.ba/biznis/privreda/da- ... /240403057

Fin tekst. Ništa čovjek nije pogrešno napisao. Nije problem poskupljenje, nego su problem blok tarife. Koliko se sjećam te blok tarife su bile krajem rata.
Blok tarife bi se uvele da bi potrošači koji ne troše mnogo još neko vrijeme dobivali struju ispod proizvodne cijene.
Recimo u prodavnici imaš po akcijskoj cijeni neke robe, po cijeni koja je niza od proizvodne i dođe neki bogat kupac i kaže,.. uzimam sve sto imate po akcijskoj cijeni.
Ova prodaja struje za domaćinstva u posljednjih tri godine je upravo to. Umjesto ulaganja u investicije i povrata kapitala politika i Elektroprivreda su odlucili da caste stanovnistvo sa 100 miliona godisnje a ove godine je to i 150 miliona koliko će izgubiti na domaćinstvima. Pa bi onda bio red da svi dobiju približno vrijedan poklon a ne da neko uzme 5 puta više od prosjeka.
Tako da bi svako do 268 kwh imao popust od 50%, do npr. 500 kwh 30% a preko toga bi platio proizvodnu cijenu.
skupljac_zeljeza

#4072 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by skupljac_zeljeza »

Meni je ostalo nejasno u tekstu da 60% građana neće osjetiti poskupljenje, a 3% hoće, a šta će biti sa onom razlikom od 37%? Dalje, koliko je to dovoljno u bloku kilovat sati za jedno 4-člano domaćinstvo u 21. stoljeću gdje je sve na struju? Hoćemo li ubuduće da bi ostali u blok tarifi čekati ponoć da punimo laptope, telefone, tablete, da printamo iza ponoći, da toplotna pumpa ili klima radi noću kada mi manje treba...ili...ili?
"Kod blok tarifa, o kojima razmišljamo, za 60 posto građana ne bi trebalo da dođe ni do kakvog rasta cijena električne energije. Svega tri posto u ovim tarifama, o kojima mi razmišljamo, veliki su potrošači", naglasio je.
Hakiz

#4073 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Hakiz »

skupljac_zeljeza wrote: 03/04/2024 16:45

Meni je ostalo nejasno u tekstu da 60% građana neće osjetiti poskupljenje, a 3% hoće, a šta će biti sa onom razlikom od 37%? Dalje, koliko je to dovoljno u bloku kilovat sati za jedno 4-člano domaćinstvo u 21. stoljeću gdje je sve na struju? Hoćemo li ubuduće da bi ostali u blok tarifi čekati ponoć da punimo laptope, telefone, tablete, da printamo iza ponoći, da toplotna pumpa ili klima radi noću kada mi manje treba...ili...ili?
Pa, nada EP je da će ti to u svakodnevnom životu biti toliki problem da ćeš odustati i postati potrošač koji će skupo plaćati struju.

A tada ćeš biti sam kriv što plaćaš skupo, jer, zaboga, EP ti je dao mogućnost koju ne koristiš, nije ti EP poskupio struju.

Ako si nezaposlen ili penzioner, možeš planirati dan pa koristiti termine jeftine struje i ostati u jeftinom bloku. Ako radiš, kada je jeftina struja ili si na poslu ili spavaš, pa te termine ne možeš koristiti, ali sa platom imaš para za skuplji blok. Kao da im je to ideja.

Oni koji su siromašni jer su nezaposleni ili penzioneri, male plate itd, ali iz raznih razloga (bolestan član domaćinstva itd) moraju koristiti skupu struju, oni će najgore proći.

Umjesto TV - knjiga, romanika uz svijeću umjesto sijalice, kada kreneš iz kuće isključivati (vaditi kabl iz utičnice ili razvodnik sa prekidačem) skoro sve osim frižidera i alarma (WiFi ruter jeste potrošač kada radi, ali je" ogroman" potrošač u stand by modu, ne znam za ove risivere kablovske TV), šporet samo kada je jeftina struja, bojler takođe...

Skoro pa 19. vijek. Napredak zahvaljujući EP :-D
Hakiz

#4074 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Hakiz »

https://www.klix.ba/biznis/privreda/da- ... /240403057

"Ustavni sud je istaknuo da su tačkom II osporene odluke, koja predviđa obim potrošnje kao kriterijum za utvrđivanje naknade za nabavku električne energije, krajnji kupci u okviru jedne tarifne grupe koji troše više električne energije dovedeni u nepovoljniji položaj u odnosu na krajnje kupce u okviru iste tarifne grupe koji troše manje električne energije, što je suprotno ustavnom načelu zabrane diskriminacije. Iz istih razloga, ova odredba, po ocjeni Ustavnog suda, nije u saglasnosti sa relevantnim normama Zakona o električnoj energiji."

Prateći članove 3, 10 i 45. Zakona o električnoj energiji FBiH, jasno je da Elektroprivreda BiH također, u entitetu FBiH, ne može vršiti diskriminaciju krajnji kupaca.

"Zbog toga bih preporučuo da se ne ide u ovu neustavnu avanturu čiji ishod bi bio kao i u entitetu RS", naveo je Čavalić.
-Chesterfield-

#4075 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by -Chesterfield- »

Hakiz wrote: 03/04/2024 17:19
skupljac_zeljeza wrote: 03/04/2024 16:45

Pa, nada EP je da će ti to u svakodnevnom životu biti toliki problem da ćeš odustati i postati potrošač koji će skupo plaćati struju.

A tada ćeš biti sam kriv što plaćaš skupo, jer, zaboga, EP ti je dao mogućnost koju ne koristiš, nije ti EP poskupio struju.

Ako si nezaposlen ili penzioner, možeš planirati dan pa koristiti termine jeftine struje i ostati u jeftinom bloku. Ako radiš, kada je jeftina struja ili si na poslu ili spavaš, pa te termine ne možeš koristiti, ali sa platom imaš para za skuplji blok. Kao da im je to ideja.

Oni koji su siromašni jer su nezaposleni ili penzioneri, male plate itd, ali iz raznih razloga (bolestan član domaćinstva itd) moraju koristiti skupu struju, oni će najgore proći.

Umjesto TV - knjiga, romanika uz svijeću umjesto sijalice, kada kreneš iz kuće isključivati (vaditi kabl iz utičnice ili razvodnik sa prekidačem) skoro sve osim frižidera i alarma (WiFi ruter jeste potrošač kada radi, ali je" ogroman" potrošač u stand by modu, ne znam za ove risivere kablovske TV), šporet samo kada je jeftina struja, bojler takođe...

Skoro pa 19. vijek. Napredak zahvaljujući EP :-D
Ti pišeš o pišeš o manjoj i većoj tarifi. To imamo već sada i to ostaje.

Riječ je o ovome...
https://www.paragraf.ba/dnevne-vijesti/ ... jest4.html

S tim da bi prva tarifa bila do 268 kWh kako Cinik veli. Navodno to je prosjek jednog domaćinstva.
A u taj prosjek su ušle prazne kuće i stanovi jer ljudi žive vani.
Post Reply