BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Ermin ZM
Posts: 1549
Joined: 09/01/2019 18:40

#3301 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Ermin ZM »

Dr Arsla wrote: 05/12/2022 08:14 Moja plata u BiH je 2000 KM, plus TO. Supruga ima 1100 plus TO. Struja nam je 0,17 po kw, voda 1 KM po kubiku, odvoz smeća 10 KM. Moja tv 54, dvije pretplate mobitela 42 KM. Dva auta, kuća vlastita, vikendica sa 3 dunuma zemlje. Na drugoj lokaciji još 5 dunuma zemlje i šume. Nismo kreditno opterećeni i ono najvažnije nismo budžetski korisnici :mrgreen:
Masalah, to je super al ti si sa tim primanjima u 2 posto BiH populacije. Uglavnom je drugacija slika. Ja sam svoju platu u Njemackoj naveo ne da se nesto hvalim vec kao neku referentnu tacku spram cijena, nije uopste nesto za hvalit jer je vise u segmentu prosjecnih ovde.
neki
Posts: 6633
Joined: 17/02/2005 07:57

#3302 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by neki »

Ermin ZM wrote: 05/12/2022 00:53
Ci-Nick wrote: 26/11/2022 16:55 https://www.capital.ba/od-1-januara-ogr ... njemackoj/

Evo je u Njemačkoj ured besplatno..
Moja neto plata u Njemackoj 2200 eura. Kolika je u Bosni prosjecna? Moj djeciji doplatak 220 eura kojim mogu platit i struju i grijanje (od januara 250), koliki je u Bosni? Ja i zena po 300 eura bonusa za poskupljenje dobili. Prodavnica u Njemackoj jeftinija.. eh da i zena radi al necemo nju racunat.

Ok poskupljenje zaradi ocuvanja EPBiH, ali da se uz to simultano uvedu programi poticaja od drzave isti kao u Njemackoj, ako vec cijene u Njemackoj uzimas kao referentnu tacku. Btw kakav je bilans ove godine koliko se izvelo a koliko uvezlo struje, imal kakvog plusa?
Eto nek bude kilovat 50 feninga, al da je djeciji doplatak 150 km, da se penzionerima uplati po 1000 km pred zimu, itd itd
Uz to revizija kadra u EPBiH, svako bez skole i sa kupljenim fakultetima otkaz da dobije itd itd
Ako ćemo već u detalje, reci nam i koliko plaćaš stanarinu za koliki stan?
Pitam zato što znam par samaca koji u njemačkoj sa 2000€ plate žive od prvog do prvog
azdralovic
Posts: 4429
Joined: 29/05/2010 21:46

#3303 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by azdralovic »

neki wrote: 05/12/2022 09:16
Ermin ZM wrote: 05/12/2022 00:53

Moja neto plata u Njemackoj 2200 eura. Kolika je u Bosni prosjecna? Moj djeciji doplatak 220 eura kojim mogu platit i struju i grijanje (od januara 250), koliki je u Bosni? Ja i zena po 300 eura bonusa za poskupljenje dobili. Prodavnica u Njemackoj jeftinija.. eh da i zena radi al necemo nju racunat.

Ok poskupljenje zaradi ocuvanja EPBiH, ali da se uz to simultano uvedu programi poticaja od drzave isti kao u Njemackoj, ako vec cijene u Njemackoj uzimas kao referentnu tacku. Btw kakav je bilans ove godine koliko se izvelo a koliko uvezlo struje, imal kakvog plusa?
Eto nek bude kilovat 50 feninga, al da je djeciji doplatak 150 km, da se penzionerima uplati po 1000 km pred zimu, itd itd
Uz to revizija kadra u EPBiH, svako bez skole i sa kupljenim fakultetima otkaz da dobije itd itd
Ako ćemo već u detalje, reci nam i koliko plaćaš stanarinu za koliki stan?
Pitam zato što znam par samaca koji u njemačkoj sa 2000€ plate žive od prvog do prvog
Znam ih ja i u Bosni koji sa 2k€ zive od prvog do prvog :bih:
Ermin ZM
Posts: 1549
Joined: 09/01/2019 18:40

#3304 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Ermin ZM »

Bolest Balkanca. Znam ih i ja. Rade niskoplacene poslove ne zele da nauce jezik, uzmu bijesno auto na kredit i sve sto skupe ulupaju dole u Bosni na kucu. Jbg moraju bit zlatni lavici u avliji nek komsija crkne.

Stan placam sa grijanjem i troskovima odrzavanja 700 eura, nesto malo manje od 60 kvadrata.
Nije bajno sjajno nigdje, utopija ne postoji, ali je puno bolje nego u BiH. Tim sto kukaju, pa nek se vrate jbm ako se pate
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#3305 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Ozimician »

Ermin ZM wrote: 05/12/2022 01:22 Kako 8 puta? Do sad 30tak centi bilo, sad ce bit 40(ogranicenje od drzave)
U BiH je 0.17 km, ili cc 0.8 centi. Koliko je 40 podijeljeno sa 8?
Izignorisao si dio o paketu pomoci? 2 puta po 300 eura, nekoliko puta do sada bonusi od 100, 150 itd.
I djeciji doplatak u koji mi stane i struja i grijanje.

Za prodavnicu sam u pravu sto posto nazalost, volio bih da je drugacije da je u BiH jeftinije al nije. Evo npr sto si pitao paradajz 1.60 eura(jucer kupio pa znam), fasirano govedje 8 eura, junetina 11 eura, fileti 7 eura, paprike nmm pojma.

Eh da zbog inflacije od januara plata raste oko 10 posto.

Ponavljam ja sam za poskupljenje, ali onda da drzava uvede mjere socijalne zastite i olaksanja. Ha ha drzava.

Ako uzimate cijene u zapadnim zemljama kao referentnu tacku, onda treba i standard uzet u obzir.
Brate da nisam u Njemačkoj - povjerovao bih ti. Ali postoje druge teme koje upoređuju život ovamo i tamo i na kojima sam aktivan.

Ja sam dobio 300€ na septembarsku platu BRUTTO, dakle oko 170€ netto, i to je sve što sam dobio, došlo mi je nedavno da struja ide na 0,62€ od 01.01.2023 - Oberbayern

Ta pomoć je gašenje požara kantom vode, čisto da se narod smiri malo, a ovamo ti dižu struju više nego duplo.
Dječiji doplatak me ne zanima jer nemam djece, a ako i te stvari gledaš - imaš sad i u BiH 500€ mjesečno prvih 12 mjeseci po rođenju djeteta.

Za prodavnicu - daj mi gdje imaju takve cijene da odem sutra odmah. Ja sam u Penny (Dakle jedan od najjeftinijih marketa) - u petak na akciji kupio pileće filete za 7,77 € i to neka extra akcija 30%. Junetinu plaćam 23€ (bez kosti).
Eto uslikaj mi te cijene pa da idem sutra odmah da se podmirim.

I da, gdje radiš ti da ti plata raste 10% ? Ja koga god da znam - niko mi to nije rekao, evo od tebe prvi put čujem.

Glupo je porediti standard na Zapadu i u BiH, ali ono što sam mogao vidjeti u zadnje 3 godine - ta razlika se svake godine topi.
Ermin ZM
Posts: 1549
Joined: 09/01/2019 18:40

#3306 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Ermin ZM »

Odgovoricu ti u pm da ne spamamo temu vise. Rado ti i adresu prodavnice posaljem gdje meso uzimam, ako sam skontao i ti si u Minhenu.

Samo za struju cu ti odgovorit posto je iole relevantno, zakon je manje vise usvojen o maksimalnoj cijeni struje i gasa od januara. Za struju je to 40 centi, za gas 13
Ci-Nick
Posts: 5069
Joined: 15/03/2015 17:38

#3307 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Ci-Nick »

Ermin ZM wrote: 05/12/2022 00:53
Ci-Nick wrote: 26/11/2022 16:55 https://www.capital.ba/od-1-januara-ogr ... njemackoj/

Evo je u Njemačkoj ured besplatno..
Moja neto plata u Njemackoj 2200 eura. Kolika je u Bosni prosjecna? Moj djeciji doplatak 220 eura kojim mogu platit i struju i grijanje (od januara 250), koliki je u Bosni? Ja i zena po 300 eura bonusa za poskupljenje dobili. Prodavnica u Njemackoj jeftinija.. eh da i zena radi al necemo nju racunat.

Ok poskupljenje zaradi ocuvanja EPBiH, ali da se uz to simultano uvedu programi poticaja od drzave isti kao u Njemackoj, ako vec cijene u Njemackoj uzimas kao referentnu tacku. Btw kakav je bilans ove godine koliko se izvelo a koliko uvezlo struje, imal kakvog plusa?
Eto nek bude kilovat 50 feninga, al da je djeciji doplatak 150 km, da se penzionerima uplati po 1000 km pred zimu, itd itd
Uz to revizija kadra u EPBiH, svako bez skole i sa kupljenim fakultetima otkaz da dobije itd itd
Nema veze kolika je tvoja plata, ja sam pricao o cijeni struje..
User avatar
desni
Posts: 1494
Joined: 10/03/2012 01:21

#3308 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by desni »

Ci-Nick wrote: 05/12/2022 23:33
Ermin ZM wrote: 05/12/2022 00:53

Moja neto plata u Njemackoj 2200 eura. Kolika je u Bosni prosjecna? Moj djeciji doplatak 220 eura kojim mogu platit i struju i grijanje (od januara 250), koliki je u Bosni? Ja i zena po 300 eura bonusa za poskupljenje dobili. Prodavnica u Njemackoj jeftinija.. eh da i zena radi al necemo nju racunat.

Ok poskupljenje zaradi ocuvanja EPBiH, ali da se uz to simultano uvedu programi poticaja od drzave isti kao u Njemackoj, ako vec cijene u Njemackoj uzimas kao referentnu tacku. Btw kakav je bilans ove godine koliko se izvelo a koliko uvezlo struje, imal kakvog plusa?
Eto nek bude kilovat 50 feninga, al da je djeciji doplatak 150 km, da se penzionerima uplati po 1000 km pred zimu, itd itd
Uz to revizija kadra u EPBiH, svako bez skole i sa kupljenim fakultetima otkaz da dobije itd itd
Nema veze kolika je tvoja plata, ja sam pricao o cijeni struje..
Kako nema veze, čojk zarađuje preko 4 hiljade maraka, plus doplatak preko 400 maraka zamal plata naša minimalna, more sve da plati :thumbup:
Otišao u Njemačku, uspio u životu, a ti našao da pišeš o cijeni struje na ovoj temi :-)
De ba, mi koji smo ostali u Bosni možemo samo da mu zavidimo :run:
Ci-Nick
Posts: 5069
Joined: 15/03/2015 17:38

#3309 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Ci-Nick »

desni wrote: 06/12/2022 02:02
Ci-Nick wrote: 05/12/2022 23:33

Nema veze kolika je tvoja plata, ja sam pricao o cijeni struje..
Kako nema veze, čojk zarađuje preko 4 hiljade maraka, plus doplatak preko 400 maraka zamal plata naša minimalna, more sve da plati :thumbup:
Otišao u Njemačku, uspio u životu, a ti našao da pišeš o cijeni struje na ovoj temi :-)
De ba, mi koji smo ostali u Bosni možemo samo da mu zavidimo :run:
Ja mu jedino zavidim što kupuje faširano goveđe meso po 8 eura, :run:
User avatar
mk ultra
Posts: 19225
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3310 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by mk ultra »

desni wrote: 06/12/2022 02:02
Ci-Nick wrote: 05/12/2022 23:33

Nema veze kolika je tvoja plata, ja sam pricao o cijeni struje..
Kako nema veze, čojk zarađuje preko 4 hiljade maraka, plus doplatak preko 400 maraka zamal plata naša minimalna, more sve da plati :thumbup:
Otišao u Njemačku, uspio u životu, a ti našao da pišeš o cijeni struje na ovoj temi :-)
De ba, mi koji smo ostali u Bosni možemo samo da mu zavidimo :run:
hoćemo li upakovati struje u paket pa poslati čovjeku
ipak je kod nas ko voda, dođaba
Ermin ZM
Posts: 1549
Joined: 09/01/2019 18:40

#3311 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Ermin ZM »

Jeste cudni ljudi. Napomenuo sam da nisam napisao platu zbog nekog hvaljenja, i nije za hvaljenja spada u neki prosjek.

Cisto sam napisao da se moze usporedit, jer vidim neki potenciraju cijenu struje u Njemackoj kao neku referentnu tacku za nas. Eto u Njemackoj poskupila vidi kako je kod nas jeftina..
Volio bih ja da je drugacije, ja bi se prvi vratio jbm. Toliko od mene, vidim da tumace kako zele.
User avatar
anelsol
Posts: 3010
Joined: 10/05/2017 22:41

#3312 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by anelsol »

Ermin ZM wrote: 05/12/2022 00:53
Ci-Nick wrote: 26/11/2022 16:55 https://www.capital.ba/od-1-januara-ogr ... njemackoj/

Evo je u Njemačkoj ured besplatno..
Moja neto plata u Njemackoj 2200 eura. Kolika je u Bosni prosjecna? Moj djeciji doplatak 220 eura kojim mogu platit i struju i grijanje (od januara 250), koliki je u Bosni? Ja i zena po 300 eura bonusa za poskupljenje dobili. Prodavnica u Njemackoj jeftinija.. eh da i zena radi al necemo nju racunat.

Ok poskupljenje zaradi ocuvanja EPBiH, ali da se uz to simultano uvedu programi poticaja od drzave isti kao u Njemackoj, ako vec cijene u Njemackoj uzimas kao referentnu tacku. Btw kakav je bilans ove godine koliko se izvelo a koliko uvezlo struje, imal kakvog plusa?
Eto nek bude kilovat 50 feninga, al da je djeciji doplatak 150 km, da se penzionerima uplati po 1000 km pred zimu, itd itd
Uz to revizija kadra u EPBiH, svako bez skole i sa kupljenim fakultetima otkaz da dobije itd itd
Pa majstore početak posta ti je baš ono "Njemačka je raj, a Bosna je šupak od zemlje" pa ti zato i takve reakcije. Niti je Njemačka što je nekada bila a nije ni Bosna.
Ermin ZM
Posts: 1549
Joined: 09/01/2019 18:40

#3313 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Ermin ZM »

Nije mi bila to namjera, al nejse mozda nisam pravilno forumisao ono sto sam htio reci.
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#3314 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by holowey »

jedno pitanjce za znalce, mozda smijesno vecini: da li na nasem trzistu tj. za nasu struju postoje brojila koja rade na kovanice, ono ubacis i dok ima ubacene love ima struje, kad se potrosi ubacis jos ili sjedis u mraku?

pitam iz razloga sto kod sina u sobi ostaje svjetlo cijeli dan ukljuceno pa radi dan-noc, zaboravlja tv iskljuciti, drnda muzika njega nema, pricaj ne pricaj ista stvar. ta soba je moja bivsa radna soba pa ima zasebnu tablu sa osiguracima za tu sobu pa bi mi koristilo da nauci trosak struje tako sto bih mu montirao ovakvo brojilo za njegovu sobu...
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#3315 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by zigzag »

struja džaba. šta ćeš mu zamjerit za marku-dvije mjesečno što potroši

jedino mu ne daj da se dugo kupa i tušira. neka koristi mokru krpu ko švabe.
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#3316 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by holowey »

zigzag wrote: 07/12/2022 13:39 struja džaba. šta ćeš mu zamjerit za marku-dvije mjesečno što potroši

jedino mu ne daj da se dugo kupa i tušira. neka koristi mokru krpu ko švabe.
pubertetlija, objasni ne objasni, dvije sijalice 60w, racunar 1000w, tv 70w, linija 300w i tako dan-noc, bio on u sobi ili ne bio... nabere se... vise mi muka cim dodjem s posla iskljucuj sve, za pola sata eto i njega kuci opet sve ukljuceno...
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#3317 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by zigzag »

kažu kad počneš hodati po kući i gasiti svjetla to je znak da si ostario :D
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#3318 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by holowey »

zigzag wrote: 07/12/2022 13:54 kažu kad počneš hodati po kući i gasiti svjetla to je znak da si ostario :D
:lol:
azdralovic
Posts: 4429
Joined: 29/05/2010 21:46

#3319 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by azdralovic »

holowey wrote: 07/12/2022 13:52
zigzag wrote: 07/12/2022 13:39 struja džaba. šta ćeš mu zamjerit za marku-dvije mjesečno što potroši

jedino mu ne daj da se dugo kupa i tušira. neka koristi mokru krpu ko švabe.
pubertetlija, objasni ne objasni, dvije sijalice 60w, racunar 1000w, tv 70w, linija 300w i tako dan-noc, bio on u sobi ili ne bio... nabere se... vise mi muka cim dodjem s posla iskljucuj sve, za pola sata eto i njega kuci opet sve ukljuceno...
nakupi se 25 feninga mjesecno po visoj tarifi :D
User avatar
anelsol
Posts: 3010
Joined: 10/05/2017 22:41

#3320 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by anelsol »

Koji bezobrazluk. Upoređuju nas i Indiju:

https://www.klix.ba/biznis/privreda/bih ... /221211045
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#3321 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by zigzag »

https://www.ekapija.com/news/3945753/sr ... e-iz-uglja

Sličan članak i za Srbiju ali tamo je fokus na to da moraju zadržati termoelektrane jer im je to sigurnost za budućnost.
Oni to dobro znaju. Bez termoelektrana su platili 2 milijarde KM za uvoz struje za jednu godinu.

A naši novinarčići plaćenim člancima lobiraju za gašenje termoelektrana.
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#3322 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by zigzag »

U skladu sa ekološkim opredjeljenima dekarbonizacije i smanjenja potrošnje struje te prateći trendove tržišta koje traži nove načine fitnessa ZARA je napravila veliki korak.

Modni brendovi često znaju nametati trendove građanima po vrlo visokim cijenama. Ali, dok ima onih koji će to kupovati, ne treba ih kriviti.

Klasičan primjer toga možemo vidjeti na zvaničnoj stranici jednog od najpoznatjih modnih brendova, Zare.


Pored mode i modnih dodataka, Zara je počela s prodajom kućnih predmeta. Tako se na njenoj stranici za američko tržšte može pronaći obična slamnata metla.


"Tradicionalna mini metla od slame", navodi se u opisu proizvoda. To možda sve skupa i ne bi bilo toliko čudno da joj cijena nije ‘paprena‘. Ovakva metla, na Zarinoj stranici košta 22,90 dolara odnosno oko 45 KM.
Hakiz
Posts: 39893
Joined: 30/07/2015 20:01

#3323 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Hakiz »

anelsol wrote: 12/12/2022 00:23 Koji bezobrazluk. Upoređuju nas i Indiju:

https://www.klix.ba/biznis/privreda/bih ... /221211045
To je velika uvreda.

Za indiju.
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#3324 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by zigzag »

Mora se uvesti CO2 taksa onoj državi koja ima požar. Ovo je sramota. Janez Kopač i Denis Žiško se okreću u fotelji
Emisije ugljičnog dioksida uzrokovane šumskim požarima diljem Europe ovog su ljeta dosegnule najvišu razinu u 15 godina, navodi europska služba za praćenje atmosfere Copernicus.
Osobito su zabrinjavajuće razine u nekim regijama Portugala, Španjolske i Francuske, upozorava europska služba u danas objavljenom izvješću.

Požari koji su bjesnili diljem zemalja EU-a i Britanije između 1. lipnja i 31. kolovoza proizveli su najviše razine emisija ugljičnog dioksida od ljeta 2007., zbog duljih i intenzivnijih toplinskih valova u kombinaciji s općom sušom na kontinentu, sažeto je u izvješću prenosi njemačka novinska agencija dpa.
doktor78
Posts: 2987
Joined: 14/09/2006 11:02

#3325 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by doktor78 »

Planiram na krovu kuće postaviti solarne panele za vlastite potrebe. Trebaju li mi kakve dozvole?
Post Reply