BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
mk ultra
Posts: 19544
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#4001 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by mk ultra »

Lani_sa wrote: 26/03/2024 12:05
mk ultra wrote: 26/03/2024 11:54
zigzag wrote: 26/03/2024 11:16 trebaš znati pravog čovjeka.
ma i to tesko
ko ce se zayebavati za 40MWh godisnje i potezati veze i vezice, da dobiješ 12k KM total godišnje

de ba

prošao je vakat kad se na 150kW dobijalo 0.49 :mrgreen:
e to je već para

može ovako dobiti otkup od nadležne elektroprivrede, trenutno mislim na 0.15 - 0.18, što je i dalje dobra cijena.
Ako sam dobro razumjela, referentna cijena se dobije kao defaultna, btw mi smo dobili dozvole za gradnju na tom području energetsku dozvolu, jesmo li time dobili i garantovanu cijenu?

Takodjer, nije mi jasna ova recenica da od nadlezne elektroprivrede se dobije 0.15-.0.18 je li to na ovu cijenu - referentna cijena električne energije iznosi 0,125953 KM/kWh (12,5953 feninga/kWh).
možeš se s njima malo povuci potegni, zato što ima ovih većih otkupljivača.

ali u suštini, ti dobijaš osiguran prključak sa otkupom 0.126KM/kWh, i ispregovara se na 0.15 recimo..
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#4002 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Haris.ba »

Hihihihii

https://klix.ba/zasto-bi-gradjanima-d ... d-aukcija/
Zašto bi građanima dizali cijenu struje? U prošloj godini već povećani proizvodnja i izvoz struje

U nemuštim pojašnjenjima u vezi s potrebom poskupljenja, nadležni pričaju o svemu, izuzev o onome šta bi to oni mogli učiniti na rješavanju dugova i problema, a da ne 'udare' po džepovima građana
User avatar
xoklix
Posts: 2427
Joined: 16/01/2018 16:07

#4003 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by xoklix »

Ne znam čemu tolika hampa oko povećanja cijene za 10 pa i 20%.
10-15 KM veći račun većina građana neće osjetiti, a rizikujemo kolaps najvažnije firme državi.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#4004 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Haris.ba »

xoklix wrote: 26/03/2024 13:11 Ne znam čemu tolika hampa oko povećanja cijene za 10 pa i 20%.
10-15 KM veći račun većina građana neće osjetiti, a rizikujemo kolaps najvažnije firme državi.
Zato sto racun za 15KM povecan dolazi neposredno i mjesecno, a kolaps firme je vremenski nedefinisan, nije sigurna cinjenica i izgleda kao nebeska pravda zbog opceprihvacenog narativa (koji je pocesto i tacan) da svi kradu - pa kad firma propadne nece moci.
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2609
Joined: 18/03/2015 01:36

#4005 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Mea_parvitas »

Haris.ba wrote: 26/03/2024 13:03 Hihihihii

https://klix.ba/zasto-bi-gradjanima-diz ... d-aukcija/
Zašto bi građanima dizali cijenu struje? U prošloj godini već povećani proizvodnja i izvoz struje

U nemuštim pojašnjenjima u vezi s potrebom poskupljenja, nadležni pričaju o svemu, izuzev o onome šta bi to oni mogli učiniti na rješavanju dugova i problema, a da ne 'udare' po džepovima građana
Clanak napisao neko ko nema pojma o zivotu. Poskupljenje je neizbjezno, a odmah je trebalo ici na 30%, cijena struje je smijesna. Isto da ocekujete od pekara da prodaje hljeb za 0,5 KM a njega kosta 1 KM da ga napravi. Nije glup, a ni lud, sto nasi politicari jesu, jer oni upravljaju Elektroprivredom.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#4006 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Hakiz »

Mea_parvitas wrote: 26/03/2024 15:15
Haris.ba wrote: 26/03/2024 13:03 Hihihihii

https://klix.ba/zasto-bi-gradjanima-diz ... d-aukcija/
Zašto bi građanima dizali cijenu struje? U prošloj godini već povećani proizvodnja i izvoz struje

U nemuštim pojašnjenjima u vezi s potrebom poskupljenja, nadležni pričaju o svemu, izuzev o onome šta bi to oni mogli učiniti na rješavanju dugova i problema, a da ne 'udare' po džepovima građana
Clanak napisao neko ko nema pojma o zivotu. Poskupljenje je neizbjezno, a odmah je trebalo ici na 30%, cijena struje je smijesna. Isto da ocekujete od pekara da prodaje hljeb za 0,5 KM a njega kosta 1 KM da ga napravi. Nije glup, a ni lud, sto nasi politicari jesu, jer oni upravljaju Elektroprivredom.
Kada Kina može subvencionirati svoje proizvođače električnih automobila, pa da cijena njihovih vozila bude "ispod tržišne", može i BiH subvencionirati struju. Strateška politička odluka.

Ni jedna država ne prepušta apsolutno sve tržišnoj utakmici. Čak je i SAD novcem poreznih obveznika spasio banke od bankrota 2008, ni on nije pustio tržištu da odredi sudbinu tih banaka. Pitanje je (samo) šta neka država misli da treba subvencionirati. U BiH (FBiH jer je ova elektroprivreda o kojoj govorimo pod upravom FBiH) to je, nesumnjivo, struja. Ako neće, ako je sve podređeno tržšnim zakonitostima, šta će mi država, koja je njena uloga i svrha u tom slučaju?
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2609
Joined: 18/03/2015 01:36

#4007 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Mea_parvitas »

Nije problem, nek drzava namiri gubitke EPBIH i nek namiri novac za investicije, postrozi kontrolu i nek cijene ostanu, moze i dzaba, ako ce drzava uplacivati 1 milijardu godisnje...
User avatar
xoklix
Posts: 2427
Joined: 16/01/2018 16:07

#4008 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by xoklix »

Hakiz wrote: 26/03/2024 15:22
Mea_parvitas wrote: 26/03/2024 15:15
Clanak napisao neko ko nema pojma o zivotu. Poskupljenje je neizbjezno, a odmah je trebalo ici na 30%, cijena struje je smijesna. Isto da ocekujete od pekara da prodaje hljeb za 0,5 KM a njega kosta 1 KM da ga napravi. Nije glup, a ni lud, sto nasi politicari jesu, jer oni upravljaju Elektroprivredom.
Kada Kina može subvencionirati svoje proizvođače električnih automobila, pa da cijena njihovih vozila bude "ispod tržišne", može i BiH subvencionirati struju. Strateška politička odluka.

Ni jedna država ne prepušta apsolutno sve tržišnoj utakmici. Čak je i SAD novcem poreznih obveznika spasio banke od bankrota 2008, ni on nije pustio tržištu da odredi sudbinu tih banaka. Pitanje je (samo) šta neka država misli da treba subvencionirati. U BiH (FBiH jer je ova elektroprivreda o kojoj govorimo pod upravom FBiH) to je, nesumnjivo, struja. Ako neće, ako je sve podređeno tržšnim zakonitostima, šta će mi država, koja je njena uloga i svrha u tom slučaju?
Subvencioniraju svoju privredu ,a time indirektno i građane.
Direktna subvencija građana su bačene pare.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5649
Joined: 04/08/2020 19:22

#4009 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by -Chesterfield- »

xoklix wrote: 26/03/2024 13:11 Ne znam čemu tolika hampa oko povećanja cijene za 10 pa i 20%.
10-15 KM veći račun većina građana neće osjetiti, a rizikujemo kolaps najvažnije firme državi.
Nije problem što će da poskupi 20%
Problem su blok tarife. Neka ih uvedu i privredi ako im je cilj što veća ušteda i izvoz struje.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#4010 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Hakiz »

xoklix wrote: 26/03/2024 16:19
Hakiz wrote: 26/03/2024 15:22
Mea_parvitas wrote: 26/03/2024 15:15

Clanak napisao neko ko nema pojma o zivotu. Poskupljenje je neizbjezno, a odmah je trebalo ici na 30%, cijena struje je smijesna. Isto da ocekujete od pekara da prodaje hljeb za 0,5 KM a njega kosta 1 KM da ga napravi. Nije glup, a ni lud, sto nasi politicari jesu, jer oni upravljaju Elektroprivredom.
Kada Kina može subvencionirati svoje proizvođače električnih automobila, pa da cijena njihovih vozila bude "ispod tržišne", može i BiH subvencionirati struju. Strateška politička odluka.

Ni jedna država ne prepušta apsolutno sve tržišnoj utakmici. Čak je i SAD novcem poreznih obveznika spasio banke od bankrota 2008, ni on nije pustio tržištu da odredi sudbinu tih banaka. Pitanje je (samo) šta neka država misli da treba subvencionirati. U BiH (FBiH jer je ova elektroprivreda o kojoj govorimo pod upravom FBiH) to je, nesumnjivo, struja. Ako neće, ako je sve podređeno tržšnim zakonitostima, šta će mi država, koja je njena uloga i svrha u tom slučaju?
Subvencioniraju svoju privredu ,a time indirektno i građane.
Direktna subvencija građana su bačene pare.
Opet kažem, politička odluka.

Čekam kada će početi povećan broj požara, poplava u stambenim zgradama, eksplozija plina itd. Zbog toga što ljudi nemaju novca da plate majstore, pa će sami popravljati, ugrađivati struju, plin, vodu itd. Naravno, u svakoj državi ima ljudi kojima je struja preskupa, ali jedno je kada je preskupa za 10 %, druga stvar je kada je skupa za 40 % stanovništva.

Pa kada povećaju cijene struje, ljudi počnu krasti sa bandera ili tabli sa satovima, izazovu požare. OK, uhapsiće i osuditi odgovorne, ali kada izgori neboder, kakva korist od hapšenja?

Struja nije kao druge usluge/proizvodi. Teško se može bez struje u današnjem načinu života. Ko ostane bez struje, ne bude mogao da je plati, radiće stvari da do nje dođe koje ne bi radio da dođe do nečega drugog. Ako nešta teba subvencionirati, to je stuja. Sutra voda ako i ona postane skupa. Sve ostalo, uključujući plin, je manje važno.
User avatar
xoklix
Posts: 2427
Joined: 16/01/2018 16:07

#4011 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by xoklix »

-Chesterfield- wrote: 26/03/2024 16:29
xoklix wrote: 26/03/2024 13:11 Ne znam čemu tolika hampa oko povećanja cijene za 10 pa i 20%.
10-15 KM veći račun većina građana neće osjetiti, a rizikujemo kolaps najvažnije firme državi.
Nije problem što će da poskupi 20%
Problem su blok tarife. Neka ih uvedu i privredi ako im je cilj što veća ušteda i izvoz struje.
Zašto bi ih uvodili privredi kada privreda već plaća tržišne cijene ?
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5649
Joined: 04/08/2020 19:22

#4012 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by -Chesterfield- »

xoklix wrote: 26/03/2024 16:35
-Chesterfield- wrote: 26/03/2024 16:29
xoklix wrote: 26/03/2024 13:11 Ne znam čemu tolika hampa oko povećanja cijene za 10 pa i 20%.
10-15 KM veći račun većina građana neće osjetiti, a rizikujemo kolaps najvažnije firme državi.
Nije problem što će da poskupi 20%
Problem su blok tarife. Neka ih uvedu i privredi ako im je cilj što veća ušteda i izvoz struje.
Zašto bi ih uvodili privredi kada privreda već plaća tržišne cijene ?
Zašto bi ih uvodili i stanovništvu ako struje ima dovoljno?
shheff
Posts: 696
Joined: 22/07/2013 14:11

#4013 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by shheff »

-Chesterfield- wrote: 26/03/2024 16:50
xoklix wrote: 26/03/2024 16:35
-Chesterfield- wrote: 26/03/2024 16:29

Nije problem što će da poskupi 20%
Problem su blok tarife. Neka ih uvedu i privredi ako im je cilj što veća ušteda i izvoz struje.
Zašto bi ih uvodili privredi kada privreda već plaća tržišne cijene ?
Zašto bi ih uvodili i stanovništvu ako struje ima dovoljno?
:lol: čega ima dovoljno? Ima Petrol viškova za vas koji bi zaklali kravu zbog kile mesa.
zigzag
Posts: 5769
Joined: 18/04/2014 11:26

#4014 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by zigzag »

Dnevni gubitak elektroprivrede je između 300.000 i 500.000 KM jer prodaje struju ispod proizvodne cijene

Svaki dan je firma bliže nelikvidnosti i potencijalno stečaju.
I sve ostalo će lančano povući za sobom. Rudnike, "rudare" , administracije i ostalo.

Tupava politika neće znati naći rješenje jer u energetici nema rješenja preko noći. Pogotovo kada se boje poskupljenja struje ko četnik tekbira.
User avatar
mk ultra
Posts: 19544
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#4015 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by mk ultra »

Mea_parvitas wrote: 26/03/2024 15:45 Nije problem, nek drzava namiri gubitke EPBIH i nek namiri novac za investicije, postrozi kontrolu i nek cijene ostanu, moze i dzaba, ako ce drzava uplacivati 1 milijardu godisnje...
Drzava je i ukrala mnogo vise od 1milijarde od EPBiH da bi glasaći glasovali

https://gen-i.si/en/

:kiss:
User avatar
xoklix
Posts: 2427
Joined: 16/01/2018 16:07

#4016 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by xoklix »

-Chesterfield- wrote: 26/03/2024 16:50
xoklix wrote: 26/03/2024 16:35
-Chesterfield- wrote: 26/03/2024 16:29

Nije problem što će da poskupi 20%
Problem su blok tarife. Neka ih uvedu i privredi ako im je cilj što veća ušteda i izvoz struje.
Zašto bi ih uvodili privredi kada privreda već plaća tržišne cijene ?
Zašto bi ih uvodili i stanovništvu ako struje ima dovoljno?
Zato što će EP otići u tri lijepe materine i onda ćeš Hansu plaćati 40-50pf/kWh.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#4017 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Hakiz »

xoklix wrote: 26/03/2024 20:10
-Chesterfield- wrote: 26/03/2024 16:50
xoklix wrote: 26/03/2024 16:35
Zašto bi ih uvodili privredi kada privreda već plaća tržišne cijene ?
Zašto bi ih uvodili i stanovništvu ako struje ima dovoljno?
Zato što će EP otići u tri lijepe materine i onda ćeš Hansu plaćati 40-50pf/kWh.
Eto četnika s Vraca?

Strah je dobar alat.
User avatar
no_sekirli
Posts: 4354
Joined: 02/10/2013 18:36

#4018 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by no_sekirli »

Upravo zbog straha od Hansa trebamo po 13.put platiti restrukturiranje rudnika, obnovu mehanizacije koju namjerno pokvare da unajme privatnika, uvezati staz za neproduktivne rudare koji manje kopaju sada uz blagodati tehnike nego prije 200 godina kad su imali samo kramp i lopatu, i sijaset drugih stvari koji idu uz rude, elektroprivredu, termoelektrane i slicno.

Ma hajte molim vas. Uvijek neki strah od babaroge koja ce nas jadne pojesti, samo ako ne nastavimo hraniti nezasitnu azdaju zvanu bh politicko-administrativna mafija.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5649
Joined: 04/08/2020 19:22

#4019 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by -Chesterfield- »

xoklix wrote: 26/03/2024 20:10
-Chesterfield- wrote: 26/03/2024 16:50
xoklix wrote: 26/03/2024 16:35
Zašto bi ih uvodili privredi kada privreda već plaća tržišne cijene ?
Zašto bi ih uvodili i stanovništvu ako struje ima dovoljno?
Zato što će EP otići u tri lijepe materine i onda ćeš Hansu plaćati 40-50pf/kWh.
Neću ja Hansu plaćati, nego ću se prebaciti kod komšije Ante - oni su pozitivno poslovali.
Ja sam i bio kod Ante ali sam se prebacio kod Mehe - kontam naš je i prije će mi on pomoći.
Ali Meho je nesposoban. Nije u stanju da mi napon struje riješi već duže od dvadeset godina.
User avatar
mk ultra
Posts: 19544
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#4020 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by mk ultra »

-Chesterfield- wrote: 26/03/2024 20:20
xoklix wrote: 26/03/2024 20:10
-Chesterfield- wrote: 26/03/2024 16:50

Zašto bi ih uvodili i stanovništvu ako struje ima dovoljno?
Zato što će EP otići u tri lijepe materine i onda ćeš Hansu plaćati 40-50pf/kWh.
Neću ja Hansu plaćati, nego ću se prebaciti kod komšije Ante - oni su pozitivno poslovali.
Ja sam i bio kod Ante ali sam se prebacio kod Mehe - kontam naš je i prije će mi on pomoći.
Ali Meho je nesposoban. Nije u stanju da mi napon struje riješi već duže od dvadeset godina.
Konšo je u većim govnima nego sto mislis ;-)
User avatar
mk ultra
Posts: 19544
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#4021 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by mk ultra »

no_sekirli wrote: 26/03/2024 20:19 Upravo zbog straha od Hansa trebamo po 13.put platiti restrukturiranje rudnika, obnovu mehanizacije koju namjerno pokvare da unajme privatnika, uvezati staz za neproduktivne rudare koji manje kopaju sada uz blagodati tehnike nego prije 200 godina kad su imali samo kramp i lopatu, i sijaset drugih stvari koji idu uz rude, elektroprivredu, termoelektrane i slicno.

Ma hajte molim vas. Uvijek neki strah od babaroge koja ce nas jadne pojesti, samo ako ne nastavimo hraniti nezasitnu azdaju zvanu bh politicko-administrativna mafija.
Pa nisam ja placao zaposlenje u rudniku pod EP vec rudari

I znaju ko se i kako zaposljavao
Neka nastave da sute ko ih jebe, dobili su kako su posijali

Vjeruj mi niko ni za moje greske ne odgovara...
User avatar
no_sekirli
Posts: 4354
Joined: 02/10/2013 18:36

#4022 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by no_sekirli »

mk ultra wrote: 26/03/2024 20:33
no_sekirli wrote: 26/03/2024 20:19 Upravo zbog straha od Hansa trebamo po 13.put platiti restrukturiranje rudnika, obnovu mehanizacije koju namjerno pokvare da unajme privatnika, uvezati staz za neproduktivne rudare koji manje kopaju sada uz blagodati tehnike nego prije 200 godina kad su imali samo kramp i lopatu, i sijaset drugih stvari koji idu uz rude, elektroprivredu, termoelektrane i slicno.

Ma hajte molim vas. Uvijek neki strah od babaroge koja ce nas jadne pojesti, samo ako ne nastavimo hraniti nezasitnu azdaju zvanu bh politicko-administrativna mafija.
Pa nisam ja placao zaposlenje u rudniku pod EP vec rudari

I znaju ko se i kako zaposljavao
Neka nastave da sute ko ih jebe, dobili su kako su posijali

Vjeruj mi niko ni za moje greske ne odgovara...
Vjeruj mi da se slazem u svemu sto si napisao. Ovo za strah od Hansa ti nisi ni napisao, vec netko drugi.

Ne razumijem se u energetski sektor, transferne, zagarantirane i ostale cijene, ali mi je na vrh one stvari sirenje straha od nekakvog imaginarnog stranca koji ce nas porobit.

Za broj stanovnika koji zbilja zive ovdje, vjerujem nesto ispod 3 miliona, te razinu industrijske proizvodnje, ovo sta nam je Tito napravio moralo bi biti dovoljno i da je za stanovnistvo struja DZABE. Samo da se plati neki pausal po kvadratu za odrzavanje i prijenos.
Pa nasa cijela vukojebina su 4 kvarta u Tokiju ili 3 u Londonu. Elektroprivrede pored monopola kojeg imaju i silnih uposlenih "strucnjaka" nisu u stanju organizirati proizvodnu barem stupova za vjetroturbine. Proizvode li barem alu okvire za solarne panele, ima li kakvog hajra od hiljada uposlenih inzenjera, magistara i doktora nauka u Elektroprivredama, Elektroprijenosu, rudnicima, ministarstvima?

Ljudi bacili milione na propali projekt sa Kinezima, nitko se ni pocesao nije, a ne otisao u zatvor. Ali znaju dobro kukat i plasit da ce nam babaroga dignut cijene struje.
gidra
Posts: 3576
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#4023 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by gidra »

Nisi struĆnjak, a poslije sve stručno obrazloži kako nešto može ili ne treba :D .. sam sebe diskredituješ.

Zato smo tu i gdje jesmo i zbog "stručnjaka" poput tebe, koji sve znaju i komentarišu nesto o cemu pojma nemaju...eto mk ultra i zigzag su ti iz struke i objasnili su ti ljudi sta je problem, a ti dalje po svom, najpametniji.
User avatar
no_sekirli
Posts: 4354
Joined: 02/10/2013 18:36

#4024 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by no_sekirli »

Ako u mom komentaru ima bilo sta sa strucne strane, onda ti nisi citao moj upis nego od Mk Ultra ili nekog drugog forumasa koji zna sve o ovome.

Ali bitno je da si ti mene prokomentirao, sa naglaskom slova, navodnicima i ostalim trolerskim fazonima. Samo jos da si nesto boldao, ispunio bi sve uvjete za jednog forumskog zgubidana i kvalificiranog padobranca.
mishic
Posts: 6315
Joined: 28/04/2011 16:29

#4025 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by mishic »

xoklix wrote: 26/03/2024 13:11 Ne znam čemu tolika hampa oko povećanja cijene za 10 pa i 20%.
10-15 KM veći račun većina građana neće osjetiti, a rizikujemo kolaps najvažnije firme državi.
Nije hampa samo zbog povečanja cijene struje nego je hampa oko reda ili preciznije nereda u toj oblasti.
Postali su "država u državi" iskoristivši monopol da nabiju plate daleko više od prosjeka u drugim oblastima, da tamo zaposle svoje, nagura ih se daleko više nego što je objektivno trebalo, da uposleni iz te oblasti potope i rudnike upravo na sličan način jer u tim djelatnostima su pojedinci privatnici kroz uvezani korupcijsko-nepostistički lanaca pokupili milione i uz to pomoću tih miliona kupili i vlast u pojedinim sredinama tako da oni vedre i oblače zavijajući čitave regije u crno.
Duge su to i opširne teme, o njima se ranije nešto više raspravljalo ali svi oni koji su ikada "zavirili" u rudarstvo kod nas znaju o čemu se radi.
Post Reply