BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
belfy
Posts: 7699
Joined: 06/08/2007 09:00

#3951 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by belfy »

Ci-Nick wrote: 14/03/2024 07:03
_BataZiv_0809 wrote: 14/03/2024 04:46 Pa nece sigurno setat ondje u nedodjiji :mrgreen:
Seta se po Kaknju ili Sarajevu, a osmice se pisu.
TE Kakanj je poznati uhljebarij.
Djeca politicara, ljubavnice kakanjskih nacelnika, sve je to tu pozaposljavano.
Radio sam u Željezari, uvijek si viđao ljude u krugu Željezare kao u gradu na ulici, kreću se ljudi po krugu s razlogom ili bez razloga, idu na kafu kod jarana u drugom pogonu.
Po sjećanju u obe termoelektrane oko 1500 ljudi, u HE oko 400 ljudi i ostale dvije hiljade u 6 elektrodistribucija,
Kao što rekoh, više od pola radnika radi u četvorobrigadnom sistemu pa u 3 sata u noći u svim pogonima proizvodnje i održavanja nemaš više od 500 ljudi.
JP Šume RS-a ima više uposlenih od Elektroprivrede Bih a rade samo jednu smjenu,. :lol:
Tako da ta priča o gubitku zbog nekog viška uhljeba ne pije vode. Jednostavno troškovi svega od uglja, repromaterijala, rezervnih dijelova, usluga,.. su u posljednje tri godine rasli minimalno 30 % a 50% proizvodnje si još prije tri godine prodavao ispod proizvodne cijene, tad je to bilo 20% a sad 50 % i tu je glavni problem.
samo da prenesem ono sto vidjeh u DE i sto me dobrano iznenadilo. 5 (pet dakle) hidroelektrana odrzavaju samo dva elektricara od kojih je jedan sef pod dozom koji zna pogresiti i u koju treba da dodje... al' fin covjek... a nema smjene niti operatera, jer su sve automatizovane prema jednom mjestu gdje radi, opet, 5 ljudi koji sjede jako daleko od istih. svaka od ovih 5 HE je oko 20 MW kapaciteta...

sa druge strane - plinske i kombinovane sa loz uljem (mada vecina kombinovanih je van upotrebe) rade sa 5-9 ljudi po smjeni. sto je smijesno (njihov kapacitet je u rasponu 0,6 - 1,5 GW). dok odrzavanje radi po pozivu, sto su jos smjesniji troskovi. sada zaradjuju toliko da ih vlada tjera da trose pare na bilo kakva poboljsanja i unapredjenja bilo cega da bi se pare obrtale...

P.S. i, usput, da nadodam, da se nahebem svima koji su ucestvovali u opstrukciji i HE Janjici i HE Vranduk, kao i kogenerativnoj u Ze. sada bi Zenica, samo sa tim resursima, po pitanju energije, bila samoodrziva i imala vise zaposlenih, a i sigurnije i kvalitetnije grijanje...
Scheduler
Posts: 155
Joined: 25/04/2022 13:48

#3952 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Scheduler »

Vranduk je cini mi se izgubljen, Janjici ce se graditi nema sumnje. Ali je nekada bio plan za 17 HE na rijeci Bosni, niko to ne spominje
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1087
Joined: 23/02/2020 14:50

#3953 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by ANamelessGhoul »

Ovo poskupljenje struje ce imati za posljedicu povratak sda na vlast. Ljudi Niksicu jebu sve, fadilu lopovu pisu hvalospjeve i sl.
User avatar
mk ultra
Posts: 19544
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3954 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by mk ultra »

ANamelessGhoul wrote: 17/03/2024 01:49 Ovo poskupljenje struje ce imati za posljedicu povratak sda na vlast. Ljudi Niksicu jebu sve, fadilu lopovu pisu hvalospjeve i sl.
Ko god da bude na vlasti, ceka ga isti problem

Ako mene pitas, prepustite EP strucnim ljudima ne bogoljubima koji ne znaju razliku između kW i kWh.

Je li iko iz tadasnje vlasti odgovarao za Vranduk i gubitak od 60tak Mil + gubitak neproizvedene energije...
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#3955 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Hakiz »

mk ultra wrote: 17/03/2024 04:12
ANamelessGhoul wrote: 17/03/2024 01:49 Ovo poskupljenje struje ce imati za posljedicu povratak sda na vlast. Ljudi Niksicu jebu sve, fadilu lopovu pisu hvalospjeve i sl.

Ko god da bude na vlasti, ceka ga isti problem

Ako mene pitas, prepustite EP strucnim ljudima ne bogoljubima koji ne znaju razliku između kW i kWh.

Je li iko iz tadasnje vlasti odgovarao za Vranduk i gubitak od 60tak Mil + gubitak neproizvedene energije...
Istina.

Samo, ti na vlasti, poskupiš struju, raja iz bijesa mene izglasaju umjesto tebe.

Ko će se žrtvovati? Trojka za povratak SDA?

Čime ćeš "platiti", nadoknaditi raji to poskupljenje da te ne smijene?

Neka poskupe struju i meni dignu invalidninu sa 450 na barem 600. Može. Ako poskupe a ne dignu, ćao moj glas.
Ci-Nick
Posts: 5185
Joined: 15/03/2015 17:38

#3956 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Ci-Nick »

Ljudi glasaju za koga su navikli.
U Srbiji su u posljednjih godinu i po dana imali 4 poskupljenja struje po 10% i od 01.05. ide jos jedno poskupljenje od 10% i ne sjećam se da je nastetilo Vučiću na izborima.
U Hrvatskoj smjenjeno 30 ministara HDZ-a zbog korupcije i opet imaju najveću podrsku.
Zadnja promjena cijene bila 2015. Od tada rasle i penzije i plate vise od 50%.
U to vrijeme metar drva kostao 50 maraka a sada 150.
Došli smo u situaciju da je jeftinije ukljuciti grijalicu nego loziti pelet i drva.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66251
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#3957 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by _BataZiv_0809 »

Samo ako ce to poskupljenje biti za one sto trose preko neke mjere, tad mi je ok.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32195
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#3958 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Bobi »

Poskupljene treba odmah..do izbora ce svi zaboraviti ali ovi kako su pametni :lol:
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#3959 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Hakiz »

Bobi wrote: 17/03/2024 15:50 Poskupljene treba odmah..do izbora ce svi zaboraviti ali ovi kako su pametni :lol:
Tefteri se sve :wink:
User avatar
mk ultra
Posts: 19544
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3960 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by mk ultra »

https://www.reuters.com/business/energy ... 024-03-13/

9.4 milijarde eura zarade u 2023
Sa limitacijom na ceni :bih:

Ljubit cete vi prag EPBiH, pa po kojoj god ceni bilo
User avatar
laserShow
Posts: 4085
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#3961 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by laserShow »

Necemo ljubiti, jer nas i sada gule, te bi na racun naroda da zive. Da su na vrijeme proveli razne projekte, modernizacije i ostale pm, imali bi kesa da bi energija bila nasa nafta. Ovako nismo radili, jbga, sta ces, plati vise da ne bi placao jos vise.
Ci-Nick
Posts: 5185
Joined: 15/03/2015 17:38

#3962 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Ci-Nick »

Peripetum mobile još nije konstruisan,.. dok ga ne naprave morat će se plaćati bar cijena proizvodnje, po socijalisticki,.. druga opcija je privatizacija i trzisno poslovanje sa trzišnom cijenom.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10803
Joined: 27/04/2021 22:52

#3963 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by tramvajtrojka »

laserShow wrote: 17/03/2024 19:41 Necemo ljubiti, jer nas i sada gule, te bi na racun naroda da zive. Da su na vrijeme proveli razne projekte, modernizacije i ostale pm, imali bi kesa da bi energija bila nasa nafta. Ovako nismo radili, jbga, sta ces, plati vise da ne bi placao jos vise.
Image

Kome se nw dopada epbih, petrol ce ih sacekati siroke ruke :thumbup:
User avatar
laserShow
Posts: 4085
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#3964 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by laserShow »

tramvajtrojka wrote: 17/03/2024 21:39 Kome se nw dopada epbih, petrol ce ih sacekati siroke ruke
Mislim da sam bio jasan. Ako ce preko naroda da spasavaju svoj nerad i promasaje za koje niko ne odgovara, neka i propadnu. Ne znam koje je drugo logicko razmisljanje?
Ci-Nick wrote: 17/03/2024 21:33 e još nije konstruisan
Majstore, salu na stranu, ali ti nikada neces biti relevantan na ovoj temi, jer veci profit = veca dividenda tebi.
User avatar
mk ultra
Posts: 19544
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3965 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by mk ultra »

laserShow wrote: 17/03/2024 21:45
tramvajtrojka wrote: 17/03/2024 21:39 Kome se nw dopada epbih, petrol ce ih sacekati siroke ruke
Mislim da sam bio jasan. Ako ce preko naroda da spasavaju svoj nerad i promasaje za koje niko ne odgovara, neka i propadnu. Ne znam koje je drugo logicko razmisljanje?
Ci-Nick wrote: 17/03/2024 21:33 e još nije konstruisan
Majstore, salu na stranu, ali ti nikada neces biti relevantan na ovoj temi, jer veci profit = veca dividenda tebi.
Nije preko naroda promasaj
Vec zbog naroda promasaj

Sve je odluke donosila politika bez obzira na ekonomsku i bilo koju drugu isplativost i realnost, samo da bahatoj sirotilji bude struja đabe.

I nece niko struju đabe, svi odose u Njemacku na 0.4eur/kWh :cry:
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#3966 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by swanfilter »

Jesam ja dobro shvatio. Struju iz TE ne mozemo izvoziti jer se kosi sa zelenom agendom Brisela?

Problem im dimnjak u BiH, a nije njemacko aktiviranje istih ...
Ci-Nick
Posts: 5185
Joined: 15/03/2015 17:38

#3967 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Ci-Nick »

swanfilter wrote: 18/03/2024 04:32 Jesam ja dobro shvatio. Struju iz TE ne mozemo izvoziti jer se kosi sa zelenom agendom Brisela?

Problem im dimnjak u BiH, a nije njemacko aktiviranje istih ...
Nije to još ništa razvrstano. Treba sad da se razvrsta u narednih par godina pa će HE, VE i SE imati zeleni certifikat i onda bi vjerovatno od 2027. krenula naplata takse na struju iz TE Tek od 2027. Uglavnom još uvijek to nije problem osim ako kupac nije neko ko kupuje zelenu energiju da bi imao zeleni proizvod i imao certifikat za svoj proizvod.
User avatar
mk ultra
Posts: 19544
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3968 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by mk ultra »

swanfilter wrote: 18/03/2024 04:32 Jesam ja dobro shvatio. Struju iz TE ne mozemo izvoziti jer se kosi sa zelenom agendom Brisela?

Problem im dimnjak u BiH, a nije njemacko aktiviranje istih ...
još nije točno
ali i sada je cijena proizvodnje iznad ili tu negdje sa izvoznom cenom, ako gledaš TE, i bez tog poreza koji najavljuju.
gidra
Posts: 3577
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#3969 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by gidra »

Dok nama MMF veli ovako na današnjem klix članku: Kada je u pitanju dekarbonizacija, podsjetila je da bi se Bosna i Hercegovina trebala pripremiti za oporezovanje dobara i usluga u Evropskoj uniji zbog kojih se emituje ugljendioksid (CO2). Kakvi licemjeri, ali nema sumnje da je samo u pozadini klasična agenda prema nama i guranje BiH u energetsko ropstvo.
A dok im se u kući dešava ovo:
https://www.index.hr/vijesti/clanak/pol ... 48909.aspx
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#3970 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by swanfilter »

gidra wrote: 19/03/2024 22:56 Dok nama MMF veli ovako na današnjem klix članku: Kada je u pitanju dekarbonizacija, podsjetila je da bi se Bosna i Hercegovina trebala pripremiti za oporezovanje dobara i usluga u Evropskoj uniji zbog kojih se emituje ugljendioksid (CO2). Kakvi licemjeri, ali nema sumnje da je samo u pozadini klasična agenda prema nama i guranje BiH u energetsko ropstvo.
A dok im se u kući dešava ovo:
https://www.index.hr/vijesti/clanak/pol ... 48909.aspx
Jel isto upucuju Njemackoj, a koja ce se vratiti stoljece unazad ovom Ugalj Agendom?
User avatar
Athlon64
Posts: 2735
Joined: 24/11/2022 17:51

#3971 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Athlon64 »

Pa ovako kad malo šire sagledaš sliku, follow the money, ako sam ja uložio pare u nuklearke, solare, vjetroelektrane - naravno da želim da struja bude skuplja i da uništim konkurenciju.

To kad digneš na ultra visoki nivo, nivo koji je veći od većine država, ima daleko smisla. Ne bi bilo prvi put da političari (velikih država) pogoduju zakonima i propisama kompanijama u kojima imaju udio u vlasništvu.

Otprilike kao BH Tender-ekonomija, ali u bijelim rukavicama.
Ci-Nick
Posts: 5185
Joined: 15/03/2015 17:38

#3972 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Ci-Nick »

gidra wrote: 19/03/2024 22:56 Dok nama MMF veli ovako na današnjem klix članku: Kada je u pitanju dekarbonizacija, podsjetila je da bi se Bosna i Hercegovina trebala pripremiti za oporezovanje dobara i usluga u Evropskoj uniji zbog kojih se emituje ugljendioksid (CO2). Kakvi licemjeri, ali nema sumnje da je samo u pozadini klasična agenda prema nama i guranje BiH u energetsko ropstvo.
A dok im se u kući dešava ovo:
https://www.index.hr/vijesti/clanak/pol ... 48909.aspx
Poljska subvencionira termoelektrane a nas Energetska zajednica tužila zbog neplaćanja putarine na gorivo koje koriste mašine na rudnicima i to okarakterisala kao državnu pomoć.
Al da se vlast rasipa i dijeli novac populistički to je istina.
belfy
Posts: 7699
Joined: 06/08/2007 09:00

#3973 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by belfy »

ja opet ne vidim zasto TE ne bi ostale za podmirivanje lokalnog trzista nakon uvodjenja CO2 takse, a ostalo da se preraspodjeljuje prema lokalnom ili izvozu... lokalno bi struja ostala jeftinija (dok ne udjemo u EU), a izvoz bi u najgorem slucaju ostao isti, a bez CO2 takse... jer, drugacije ispada da mi ne mozemo potrositi lokalno el.en. proizvedenu iz TE... sto mislim da je netacno. grijesim li gdje?
moee
Posts: 1395
Joined: 07/06/2011 10:44

#3974 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by moee »

belfy wrote: 20/03/2024 21:11 ja opet ne vidim zasto TE ne bi ostale za podmirivanje lokalnog trzista nakon uvodjenja CO2 takse, a ostalo da se preraspodjeljuje prema lokalnom ili izvozu... lokalno bi struja ostala jeftinija (dok ne udjemo u EU), a izvoz bi u najgorem slucaju ostao isti, a bez CO2 takse... jer, drugacije ispada da mi ne mozemo potrositi lokalno el.en. proizvedenu iz TE... sto mislim da je netacno. grijesim li gdje?
Griješiš na više mjesta:
1. Ne možeš fizički odvojiti energiju iz TE od one iz obnovljivih izvora koju bi izvozio
2. Imaginarna firma "PAKNA" iz Živinica proizvodi OEM disk pločice i planira ih izvoziti na EU tržište. Ta firma koristi energiju iz TE, te na svoje proizvode mora platiti penale na CO2 jer koristi prljavu energiju. Cijena njihovih disk pločica više nije konkurentna proizvođaču Brembo.

Ima još toga, ovo sam se sjetio na prvu...
belfy
Posts: 7699
Joined: 06/08/2007 09:00

#3975 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by belfy »

moee wrote: 20/03/2024 21:50
belfy wrote: 20/03/2024 21:11 ja opet ne vidim zasto TE ne bi ostale za podmirivanje lokalnog trzista nakon uvodjenja CO2 takse, a ostalo da se preraspodjeljuje prema lokalnom ili izvozu... lokalno bi struja ostala jeftinija (dok ne udjemo u EU), a izvoz bi u najgorem slucaju ostao isti, a bez CO2 takse... jer, drugacije ispada da mi ne mozemo potrositi lokalno el.en. proizvedenu iz TE... sto mislim da je netacno. grijesim li gdje?
Griješiš na više mjesta:
1. Ne možeš fizički odvojiti energiju iz TE od one iz obnovljivih izvora koju bi izvozio
2. Imaginarna firma "PAKNA" iz Živinica proizvodi OEM disk pločice i planira ih izvoziti na EU tržište. Ta firma koristi energiju iz TE, te na svoje proizvode mora platiti penale na CO2 jer koristi prljavu energiju. Cijena njihovih disk pločica više nije konkurentna proizvođaču Brembo.

Ima još toga, ovo sam se sjetio na prvu...
da, to je tacno, ali mislio sam samo na privatnu potrosnju, jer je sada sva prica kako se u tom sektoru prodaje ispod cijene, a da su cijene privredi vec rasle i rastu. ja se slazem da treba da rastu i privatnim korisnicima do nivoa isplativosti EP, ali njima, do ulaska u EU nema potrebe naplacivati CO2 takse, jer nema ni osnova (osim ako sami ne budemo prinudjeni da donesemo takve zakone prije). do tada mislim da TE mogu sasvim lijepo pokrivati lokalnu (privatnu) potrosnju sa nekom sitnom zaradom i drzati niske cijene prema stanovnistvu, a ostalo voditi kako vec ide.

jedino sto moze biti upitno oko ovoga sto pricam je da li TE proizvode vise od onoga sto se lokalno trosi. sto privatni korisnici, sto pravni koji ne izvoze (kao pekare, mljekare i slicni...) i kojima je BH trziste dovoljno za zaradu i opstanak.
Post Reply