BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Athlon64
Posts: 2735
Joined: 24/11/2022 17:51

#3976 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Athlon64 »

moee wrote: 20/03/2024 21:50
belfy wrote: 20/03/2024 21:11 ja opet ne vidim zasto TE ne bi ostale za podmirivanje lokalnog trzista nakon uvodjenja CO2 takse, a ostalo da se preraspodjeljuje prema lokalnom ili izvozu... lokalno bi struja ostala jeftinija (dok ne udjemo u EU), a izvoz bi u najgorem slucaju ostao isti, a bez CO2 takse... jer, drugacije ispada da mi ne mozemo potrositi lokalno el.en. proizvedenu iz TE... sto mislim da je netacno. grijesim li gdje?
Griješiš na više mjesta:
1. Ne možeš fizički odvojiti energiju iz TE od one iz obnovljivih izvora koju bi izvozio
2. Imaginarna firma "PAKNA" iz Živinica proizvodi OEM disk pločice i planira ih izvoziti na EU tržište. Ta firma koristi energiju iz TE, te na svoje proizvode mora platiti penale na CO2 jer koristi prljavu energiju. Cijena njihovih disk pločica više nije konkurentna proizvođaču Brembo.

Ima još toga, ovo sam se sjetio na prvu...
Zašto se plaćaju ti penali, nekome ku*cu ćejf?

Kome se plaća, gdje idu te pare?
Ci-Nick
Posts: 5182
Joined: 15/03/2015 17:38

#3977 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Ci-Nick »

Sve je to poprilična glupost.
Dok se EU zajebava sa lovom na vjestice, CO2 Kina ide dalje.
U obnovljive (VE i SE) ulozeno 9000 milijardi dolara i dostigli 4% od globalne potrosnje energije.
Kao sto nedavno rece neki ekonomista, Europa se protiv CO2 bori destrukcijom a Kina inovacijom.
Sad im Kina uze sav taj posao, tuce ih njihovim oruzjem, solarnim panelima i elektroautima
I sad EU planira da uvodi poreze na kineska elektroauta.
Dekarbonizacija? Da. Ali samo brzinom koju tehnoloski mozes postići. Bez subvencija i kazni jer to nije dekarbonizacija nego destrukcija.
Što se tiče tog sto proizvodi pakne, moći će on kupiti el. Energiju sa zelenim certifikatom ali bi trebao kupiti i čelik sa zelenim certifikatom i ferodu, trebao bi imati sve ulazne komponente sa certifikatom, jako komplikovano u zemlji u kojoj se tesko reguliše bilo sta na državnom nivou. U prvom krugu gluposti,.. je planirano oporezivanje proizvoda sa visokim CO2 otiskom a to je el. energija, cement i čelik.
Ako sav taj cirkus ne bude otkazan ili odgođen na neko vrijeme,.. jer nema smisla.

U naprednoj Njemackoj već se plaća CO2 taksa na gorivo na pumpi, na gorivo za grijanje, na avionske karte,.. i tako će ići redom dok ne stignu do mesa, a onda će oni koji daju skoro jednu platu za stan i komunalije postati vegetarijanci, uglavnom dobar dio novca od CO2 zavrsi u dzepu bogatih. Imaš zgradu, izdaješ stanove po hiljadu i vise eura, deres sirotinju i onda te drzava novcem te sirotinje subvencionira da uradiš toplotnu izolaciju na zgradi, i ti onda umjesto da sniziš stanarine, ti ih još povećaš.

https://www.klix.ba/auto/nizozemci-zele ... /240320152

Evo kako napreduje zelena agenda.
Jedini način da se smanji CO2 emisija je manja potrošnja, zaustavljanje konzumerizma, kupi, baci, kupi novo,.. a to se ne uklapa u kapitalističke norme,.. Da je neko zaista želio smanjenje CO2 natjerao bi ljude da koriste javni prijevoz i ulagao bi u razvoj javnog prijevoza. Ali cilj je samo kontrola novčanih tokova i profita.
User avatar
mk ultra
Posts: 19539
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3978 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by mk ultra »

Athlon64 wrote: 20/03/2024 23:42
moee wrote: 20/03/2024 21:50
belfy wrote: 20/03/2024 21:11 ja opet ne vidim zasto TE ne bi ostale za podmirivanje lokalnog trzista nakon uvodjenja CO2 takse, a ostalo da se preraspodjeljuje prema lokalnom ili izvozu... lokalno bi struja ostala jeftinija (dok ne udjemo u EU), a izvoz bi u najgorem slucaju ostao isti, a bez CO2 takse... jer, drugacije ispada da mi ne mozemo potrositi lokalno el.en. proizvedenu iz TE... sto mislim da je netacno. grijesim li gdje?
Griješiš na više mjesta:
1. Ne možeš fizički odvojiti energiju iz TE od one iz obnovljivih izvora koju bi izvozio
2. Imaginarna firma "PAKNA" iz Živinica proizvodi OEM disk pločice i planira ih izvoziti na EU tržište. Ta firma koristi energiju iz TE, te na svoje proizvode mora platiti penale na CO2 jer koristi prljavu energiju. Cijena njihovih disk pločica više nije konkurentna proizvođaču Brembo.

Ima još toga, ovo sam se sjetio na prvu...
Zašto se plaćaju ti penali, nekome ku*cu ćejf?

Kome se plaća, gdje idu te pare?
u mesto izvoza robe :)
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10798
Joined: 27/04/2021 22:52

#3979 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by tramvajtrojka »

mk ultra wrote: 22/03/2024 10:49
Athlon64 wrote: 20/03/2024 23:42
moee wrote: 20/03/2024 21:50

Griješiš na više mjesta:
1. Ne možeš fizički odvojiti energiju iz TE od one iz obnovljivih izvora koju bi izvozio
2. Imaginarna firma "PAKNA" iz Živinica proizvodi OEM disk pločice i planira ih izvoziti na EU tržište. Ta firma koristi energiju iz TE, te na svoje proizvode mora platiti penale na CO2 jer koristi prljavu energiju. Cijena njihovih disk pločica više nije konkurentna proizvođaču Brembo.

Ima još toga, ovo sam se sjetio na prvu...
Zašto se plaćaju ti penali, nekome ku*cu ćejf?

Kome se plaća, gdje idu te pare?
u mesto izvoza robe :)
Image
Image

Golf cadvi i nece život u rezervatu zbog izgradnje solara, a hoce struja da bude jeftina zauvijek tacno slika nase propasti je ova sa golfom :lol: :lol:

I sutra ce ovi isti kukati kad im distribuciju preuzme petrol il eon :mrgreen:
Bobi
Forum administrator
Posts: 32184
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#3980 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Bobi »

Malo proguglaš i vidiš šta je stvarni razlog. problem je taj sto se u bescjenje prodaje zemljiste za izgradnju solara a da to nije ponudjeno svima nego samo pojedincima bliskim vlasti. 4 pf kvadrat...ono :D.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#3981 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Haris.ba »

Bobi wrote: 23/03/2024 15:28 Malo proguglaš i vidiš šta je stvarni razlog. problem je taj sto se u bescjenje prodaje zemljiste za izgradnju solara a da to nije ponudjeno svima nego samo pojedincima bliskim vlasti. 4 pf kvadrat...ono :D.
Mislis da drzava iznajmljuje zemljiste, ili prodaje?

Ja koliko vidim trazi se da se nikako ne gradi. Problem nije lova.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/gradjan ... /240323055
Okupljeni mještani su iskazali zabrinutost jer su u njihovom naselju započeli građevinski radovi na novoj parceli, koja se nalazi iznad njihovih kuća, u strahu da će uslijed novih kiša doći do poplava i klizišta što će izravno ugroziti njihove domove te su pozvali nadležne da spriječe daljnje građevinske radove i zaštite ih
Mi jednoglasno poručujemo javnosti da nismo protiv investicija, ali smatramo da se u ovom trenutku dodjela zemljišta za izgradnju elektroenergetskih objekata radi stihijski i bez pravog uvida u stvarno stanje na terenu koje je značajno izmijenjeno povratkom ljudi na prijeratna prebivališta. Ovim građevinskim radovima u Međinama samo se produbljuje problem. Danas je u Međinama, sutra je možda već u nekom drugom naselju, a lokalna vlast nam poručuje da im nije stalo do našeg mišljenja. Tražimo da se to promijeni", poručili su okupljeni mještani Međina.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32184
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#3982 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Bobi »

Pare su uvijek problem, tu nije posadjeno drvo zadnjih 80 godina, sad odjednom problemsa klizištem i odvopdnim vodama. Hoce mjestani pare...šuške ili sta ti ja znam, to je sve upakovano kao briga za okoliš...znaš ti nas...je*o ti nas :D. zemljiste se lokalnim tajkunima povezanim s vlastima daje zemljiste drzavno u bescijenje a da se nije ponudilo svima po toj cijeni, to je najveci problem. S druge strane po navopdima nekih to naselje je ilegalno, nema niko gradjevinsku dozvolu..samo prenosim sta se moze pronaci :D.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32184
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#3983 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Bobi »

Vidim pozivaju se na pretjerano zagrijavanje i odvodne vode, investitor ce zastiti svoju investiciju pa ce uraditi odvod da se ne ugrozi njegova investicija a sdruge strane dokazano je da solari smanjuju temperaturu okolnog zemljista praveci hlad.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#3984 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Haris.ba »

Bobi wrote: 23/03/2024 15:47 Pare su uvijek problem, tu nije posadjeno drvo zadnjih 80 godina, sad odjednom problemsa klizištem i odvopdnim vodama. Hoce mjestani pare...šuške ili sta ti ja znam, to je sve upakovano kao briga za okoliš...znaš ti nas...je*o ti nas :D. zemljiste se lokalnim tajkunima povezanim s vlastima daje zemljiste drzavno u bescijenje a da se nije ponudilo svima po toj cijeni, to je najveci problem. S druge strane po navopdima nekih to naselje je ilegalno, nema niko gradjevinsku dozvolu..samo prenosim sta se moze pronaci :D.
Ma jasno je sve to.

Osim ovo - da se nije zemljiste ponudilo svima po nekoj cijeni. Jer, ja koliko znam postoji proceduralno mogucnost da onaj ko hoce solare, a hoce da ponudi vise para - moze da uleti.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32184
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#3985 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Bobi »

Bas na nekoliko mjesta spominju proceduru kao da se pogodovalo samo pojedincima.

„Ja sam za dva duluma zemlje davao 26.000 maraka, a Marušić je za 27.500 KM kupio čitavih 682 duluma. To je nezamislivo. Ako se ovo zemljište već prodaje, mi mještani želimo sudjelovati u kupovini. Kako je moguće da je samo jedan čovjek kupio toliko zemlje“
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#3986 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Haris.ba »

Bobi wrote: 23/03/2024 16:24 Bas na nekoliko mjesta spominju proceduru kao da se pogodovalo samo pojedincima.

„Ja sam za dva duluma zemlje davao 26.000 maraka, a Marušić je za 27.500 KM kupio čitavih 682 duluma. To je nezamislivo. Ako se ovo zemljište već prodaje, mi mještani želimo sudjelovati u kupovini. Kako je moguće da je samo jedan čovjek kupio toliko zemlje“
I mene sada ovo zanima. Jer - u principu, drzava to moze samo iznajmiti, ne i prodati.

Narocito je to pogodno za solare - jer dok traje koncesija, traje i zakup. Prestane koncesija, moze i neki drugi koncesor doci.
User avatar
mk ultra
Posts: 19539
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3987 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by mk ultra »

Nisu braniteljima davali tu zemlju
To je bio problem

Ali ljudi to je tolika strmina, ne moze ni krava da pase jbt
Ko na rastanima
Bobi
Forum administrator
Posts: 32184
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#3988 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Bobi »

Ako ne moze krava može koza :lol: , ali vidim pozivaju se i na to, da nece imati gdje voditi stoku na ispašu, pa mogu izmedju solara,taman hlad nece sunce sprzit travu,bice vazda :D.
Babbuka
Posts: 136
Joined: 18/08/2014 17:46

#3989 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Babbuka »

Je li sada izdavanje koncesija za zemlju obustavljeno zbog hajke oko državne imovine?
Lani_sa
Posts: 10
Joined: 24/11/2023 19:26

#3990 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Lani_sa »

Koja visina ograde oko solarne elektrane je dozvoljena i da li je propisano zakonom?

Da li visina od 120 cm je mala, odnosno od 150cm ili 180 dovoljna, također da li je dozvoljeno staviti drvene stubov (npr. hrastove, bagremove) ili moraju biti betonski/zeljezni.
User avatar
mk ultra
Posts: 19539
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3991 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by mk ultra »

Ako bude specificnih uslova, pisat ce u gradjevinskoj dozvoli.
Lani_sa
Posts: 10
Joined: 24/11/2023 19:26

#3992 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Lani_sa »

mk ultra wrote: 24/03/2024 15:41 Ako bude specificnih uslova, pisat ce u gradjevinskoj dozvoli.
Hvala Ti, mk ultra na odgovoru. A nisi mi rekao nikada za Hanersun ili Canadian Solar bifacijalni :) koji su isplatljiviji za ugraditi, za duge staze..

I još jedna mi je nedoumica, gdje god sam gledala da rade na zemlji SE, većina se odluči za monofacijalne, pa me to čudi iz prostog razloga što bifacijalni daju više energije, koji su razlozi, čak sam razmišljala staviti neku podlogu na travu kako bi albedo efekat bio bolji na pozadinu solarnog panela..
User avatar
mk ultra
Posts: 19539
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3993 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by mk ultra »

Nema potrebe za bilo kakvim nasipanjem

Luxor je najcvrsci i najbolje proizvodi
Sve ostalo je manje vise svejedno
Lani_sa
Posts: 10
Joined: 24/11/2023 19:26

#3994 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Lani_sa »

mk ultra wrote: 24/03/2024 16:48 Nema potrebe za bilo kakvim nasipanjem

Luxor je najcvrsci i najbolje proizvodi
Sve ostalo je manje vise svejedno
Hvala Ti, razmislimo još, čini mi se koliko sam gledala da je luxor skuplji..

Zna li se tačna otkupna cijena struje a iz postrojenja 23kW, ja sam nešto čitala da je uvećana za mala postrojenja.

citiram: Prema ovoj odluci garantovana otkupna cijena električne energije za mikro postrojenje do i uključivo 23 kW je povećana na 0.31163 KM, u odnosu na dosadašnju cijenu koja je iznosila 0,28055 KM.
User avatar
mk ultra
Posts: 19539
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3995 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by mk ultra »

ko kaže da ćeš dobiti garantovanu cenu?
Lani_sa
Posts: 10
Joined: 24/11/2023 19:26

#3996 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Lani_sa »

mk ultra wrote: 26/03/2024 10:20 ko kaže da ćeš dobiti garantovanu cenu?
Zar ne bi trebala? :) Piše garantovana, pa me to zbunjuje, zato i pitam. Gdje je kvaka? :)
User avatar
mk ultra
Posts: 19539
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3997 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by mk ultra »

Lani_sa wrote: 26/03/2024 10:24
mk ultra wrote: 26/03/2024 10:20 ko kaže da ćeš dobiti garantovanu cenu?
Zar ne bi trebala? :) Piše garantovana, pa me to zbunjuje, zato i pitam. Gdje je kvaka? :)
garantovana ako dobiješ dozvolu
inače dobijaš referentnu
razliku do garantovane ti isplaćuje OIEEK

mislim da garantovanu u ovom trenutnku, neću reći da ne možeš dobiti, ali jaaako teško.
zigzag
Posts: 5766
Joined: 18/04/2014 11:26

#3998 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by zigzag »

trebaš znati pravog čovjeka.
User avatar
mk ultra
Posts: 19539
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3999 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by mk ultra »

zigzag wrote: 26/03/2024 11:16 trebaš znati pravog čovjeka.
ma i to tesko
ko ce se zayebavati za 40MWh godisnje i potezati veze i vezice, da dobiješ 12k KM total godišnje

de ba

prošao je vakat kad se na 150kW dobijalo 0.49 :mrgreen:
e to je već para

može ovako dobiti otkup od nadležne elektroprivrede, trenutno mislim na 0.15 - 0.18, što je i dalje dobra cijena.
Lani_sa
Posts: 10
Joined: 24/11/2023 19:26

#4000 Re: BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Post by Lani_sa »

mk ultra wrote: 26/03/2024 11:54
zigzag wrote: 26/03/2024 11:16 trebaš znati pravog čovjeka.
ma i to tesko
ko ce se zayebavati za 40MWh godisnje i potezati veze i vezice, da dobiješ 12k KM total godišnje

de ba

prošao je vakat kad se na 150kW dobijalo 0.49 :mrgreen:
e to je već para

može ovako dobiti otkup od nadležne elektroprivrede, trenutno mislim na 0.15 - 0.18, što je i dalje dobra cijena.
Ako sam dobro razumjela, referentna cijena se dobije kao defaultna, btw mi smo dobili dozvole za gradnju na tom području energetsku dozvolu, jesmo li time dobili i garantovanu cijenu?

Takodjer, nije mi jasna ova recenica da od nadlezne elektroprivrede se dobije 0.15-.0.18 je li to na ovu cijenu - referentna cijena električne energije iznosi 0,125953 KM/kWh (12,5953 feninga/kWh).
Post Reply