Biciklom kroz Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#8426 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by sizifinho »

.
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#8427 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by sabanss »

zilla_ wrote: Jedino mi fali još jedan jako bitan dio opreme s obzirom da su se pojavili medvjedi po baricama :evil: :evil: :evil: taj dio opreme je pištolj ili kalašnjikov :evil:
Ne znam koliko ce ti pistolj pomoci ako naidjes na medu :D
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#8428 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by dadoka84 »

Nisam ni ja do kraja :)
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#8429 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by quarterback »

dadoka84 wrote:Ko voli gradske uspone uz nos :) ulica na mojmilu pored okretaljke od trole u c fazi pa uzbrdo
dobri si, tuda sam jedva autom izasao ... :shock:
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#8430 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by dadoka84 »

Preporuka za mini opremu:
Set imbusa, sarafcigef + i -, kljuc sa raznim promjerima, rezervna guma, set za krpljenje, montiraci, pumpa, par plasticnih vezica, swiss nozic.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#8431 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by quarterback »

sizifinho wrote: ruksak s mjehurom?
Šta spada u taj alat, sem imbusa i klješta?
Kacigu nemam, nisam planirao kupiti a rukavice ne volim, znoje mi se ruke :(

haha, e ono kod mojmila mi je već... xD šuhveli, nisam se probao popeti još
mjehur aka aquapack ili hydropack

Image

niko ne nosi par litara vode na turu u flasicama (osim kad se tek pocinje) nego se kupi hidropak u koji staje 2/3/4 litra vode, ruksaci za biciklizam imaju obicno u sebu prostor gdje se taj hidropak stavi a gumena cijev iz njega se provuce napolje tako da mozes piti dok vozis jer ti cijev uvijek pada preko ramena zakacena za gurtnu ruksaka

alat - obicno set imbusa, montirac za gume (mada mozes i bez njega, koristi se cesto quick release od tocka za to) gume i pumpa, to je osnovno, ja uz to nosim tzv multitool - set koji cine kljijesta, sarafcigeri noz i sl te alat za spajanje prekinutog lanca, ali ja pretjerujem, imbusi, gume i pumpa bi trebali biti dovoljni

to za kacigu ti nije mudro nikako, kaciga nikome ne stoji ali svima treba, ako nista kada skupis novac kupi neku tipa bforce u treku jer su specializedove 100+ km (i znatno kvalitetnije)
Last edited by quarterback on 26/07/2014 01:02, edited 1 time in total.
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#8432 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by dadoka84 »

quarterback wrote: dobri si, tuda sam jedva autom izasao ... :shock:
Ja sam zadnjih 10 metara proklizavao... A spust jos gori, vise mi noge h zraku :)
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#8433 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by dadoka84 »

Meni su se ljudi znali smijati kad me vide sa kacigom. Ali kad ides 50 kmh niz makadam il 70 niz krupac onda ti se bas i ne cini glupo nositi kacigu. Mada je ja obicno skinem na sporom usponu kad potparim :)
sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#8434 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by sizifinho »

quarterback wrote:
sizifinho wrote: ruksak s mjehurom?
Šta spada u taj alat, sem imbusa i klješta?
Kacigu nemam, nisam planirao kupiti a rukavice ne volim, znoje mi se ruke :(

haha, e ono kod mojmila mi je već... xD šuhveli, nisam se probao popeti još
mjehur aka aquapack ili hydropack

Image

niko ne nosi par litara vode na turu u flasicama (osim kad se tek pocinje) nego se kupi hidropak u koji staje 2/3/4 litra vode, ruksaci za biciklizam imaju obicno u sebu prostor gdje se taj hidropak stavi a gumena cijev iz njega se provuce napolje tako da mozes piti dok vozis jer ti cijev uvijek pada preko ramena zakacena za gurtnu ruksaka

alat - obicno set imbusa, montirac za gume (mada mozes i bez njega, koristi se cesto quick release od tocka za to) gume i pumpa, to je osnovno, ja uz to nosim tzv multitool - set koji cine kljijesta, sarafcigeri noz i sl te alat za spajanje prekinutog lanca, ali ja pretjerujem, imbusi, gume i pumpa bi trebali biti dovoljni

to za kacigu ti nije mudro nikako, kaciga nikome ne stoji ali svima treba, ako nista kada skupis novac kupi neku tipa bforce u treku jer su specializedove 100+ km (i znatno kvalitetnije)
ma dobro, nabavit ću je prvom prilikom kad budem imao novca, ne mogu xD jedva kraj s krajem sastavljam
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#8435 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by quarterback »

moj prijatelj je prije par dana vozeci niz podhrastove imao sudar sa autom, nije imao kacigu, slomljena vilica, jagodicna kost i 3 prsta, 4 dana bolnice... da je imao kacigu vjerovatno ne bi bas toliko lose prosao

ni ja je ne volim i ne stavljam je uzbrdo ali je obavezno stavljam na spustu, prije 2 godine sam imao ludu srecu da ne poginem kada sam odvalio glavom od kamen na bjelasnici, kaciga visila sa strane kao ukras, nije bila na glavi, malo iza toga mi je spasila glavu na spustu preko serpentina sa vrha trebevica, oboreno stablo preko staze i slomljena grana koja prema dole strsi kao koplje (zato sam ti rekao da ne ides tuda nego cestom) - zabola se u kacigu koju sam srecom imao na glavi

biciklizam je lijep ali se nesrece desavaju JAKO cesto, zato nemoj stediti na tome, kupi je bolje prije nego kasnije i nosi je
Last edited by quarterback on 26/07/2014 01:12, edited 2 times in total.
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#8436 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by dadoka84 »

Ja sam uzeo u sport life kod trznice ruksak nord blanc sa mjehurom od dva litra, sa aeroflow fazonima i ostalim, i bio je oko 40KM.

Ovakav otprilike

Image
Last edited by dadoka84 on 26/07/2014 01:21, edited 2 times in total.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#8437 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by quarterback »

sizifinho wrote:ma dobro, nabavit ću je prvom prilikom kad budem imao novca, ne mogu xD jedva kraj s krajem sastavljam
drug hidropak mozes zamjeniti sa par plasticnih flasa u ruksaku, i ja sam tako vozio godinama dok nisam kupio hidropak a kacigu ne zamjenjuje nista...
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#8438 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by quarterback »

dosta od mene, raspisao sam se kao tetkica, valja posao raditi, sretno ko bude isao na ture preko vikenda :thumbup:
zilla_
Posts: 1060
Joined: 20/08/2008 23:18

#8439 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by zilla_ »

Finih alpina kaciga imaš u intersportu na sniženju oko 80KM.... Imaš i ruksake kod njih al bez mjehura... Za ovaj s mjehurom morat ćeš pljunut najmanje 120KM... Meni je biciklo na kraju bilo najmanja investicija :lol: Šta sam love dao na opremu i razne popravke :shock:
sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#8440 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by sizifinho »

quarterback wrote:
sizifinho wrote:ma dobro, nabavit ću je prvom prilikom kad budem imao novca, ne mogu xD jedva kraj s krajem sastavljam
drug hidropak mozes zamjeniti sa par plasticnih flasa u ruksaku, i ja sam tako vozio godinama dok nisam kupio hidropak a kacigu ne zamjenjuje nista...
a nipošto ne pobijam to, svjestan sam i sigurno da ću je nabaviti prvom prilikom, pa makar..
User avatar
Rampage
Posts: 3196
Joined: 07/08/2013 10:56

#8441 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Rampage »

quarterback wrote:dosta od mene, raspisao sam se kao tetkica, valja posao raditi, sretno ko bude isao na ture preko vikenda :thumbup:
Neka, samo tipkaj, kad god si u prilici, ja lično mislim (a vjerujem da i ostali koji su bar malo aktivni na ovoj temi) da tvoji savjeti zlata vrijede, tako lijepo znaš sve preznetirati, posebno početnicima:)

Eh al' te naFalih :D

Ne šalim se, zaista mislim tako, prvom meni si više puta pomogao :thumbup:
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#8442 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by quarterback »

hvala drug, meni zao sto se ovdje ne javljaju puno iskusniji biciklisti, ovo sto ja vozim oko sarajeva je djecija voznjica kuda sve ljudi idu, ture po prenju, durmitoru i dalje, steta sto oni ne napisu svoja iskustva i znanja koja su sigurno puno veca od mojih

mislim da se na mtb.ba forumu moze dosta toga naci, tamo je uglavnom ta ozbiljnija ekipa, bar mi se cini

hvala jos jednom :thumbup:
sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#8443 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by sizifinho »

Koristite li kakve aplikacije ( iOs/android) i ako koristite, koje?
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#8444 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by quarterback »

sport tracker (dobar je i endomondo) za pracenje tura
probao sam i stravu ali nije za mene, vise je za one koji pedalaju samo radi rezultata ili treninga
orux maps ili maverick kad idem negdje gdje ne znam put
User avatar
navedeni
Posts: 1076
Joined: 24/12/2013 02:10

#8445 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by navedeni »

dadoka84 wrote:Ja sam uzeo u sport life kod trznice ruksak nord blanc sa mjehurom od dva litra, sa aeroflow fazonima i ostalim, i bio je oko 40KM.

Ovakav otprilike

Image
Odlican!
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#8446 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by dadoka84 »

Ja prezadovoljan. Koristim ga vec dvije sezone na posao plus neke ture, a koristim ga kao i foto ruksak. Za te pare tesko bolje nesto dobiti.

Ja kad vidim sta sve ljudi voze na mtb.ba... Ispustio bi dusu negdje :)

I ja koristim sports tracker i super je sem sto zna zakucati top speed nekad nerealno visoko.

Quarterback ti si nam okosnica ovog topica :) samo ti pisi.

Danas naletih na sliku sa prvim bajkom :)

Image
User avatar
Rampage
Posts: 3196
Joined: 07/08/2013 10:56

#8447 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Rampage »

@quarter - živ ti nama i zdrav bio, puno godina pedalao i savjete dijelio (možda čak ponešto i naplatiJo, nebil' se nešto malo honorarno, "sa strane" zaradilo :D )

Šalu nastranu, hvala TEBI....

@dado - biciklista je rođen, ostalo je historija (za sliku:))
sizifinho wrote:Koristite li kakve aplikacije ( iOs/android) i ako koristite, koje?
Ja bih ti još predložio, pored spomenutih aplikacija, i Runtastic Mountain Bike. Ova aplikacija je možda i najjednostavnija od svih, moje mišljenje. Najbolje je da testiraš predložene i da sam otkriješ onu koja najviše odgovara tvojoj znatiželji:)

Ja također volim Endomondo:)
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#8448 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by quarterback »

hvala momci :thumbup: :kiss: :D
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#8449 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by zateznistub »

'bem ti, ako je ovo tacno a izgleda da jeste, ja ne silazim sa bajka!

http://www.6yka.com/novost/53698/zdravo ... ite-bicikl
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#8450 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by quarterback »

ja ti mogu potvrditi neke od ovih navoda

bajkom idem na posao uvijek, auto stoji u garazi za kakve duze puteve a za sve po gradu koristim iskljucivo bajk (osim u slucajevima kad ga nemam gdje na sigurnom ostaviti)

zimi po snijegu ne mogu bas sad da razvijem neku brzinu radi klizavih staza ali ljeti brze dolazim na cilj biciklom nego autom ako idemo kroz uzu jezgru grada, blizu sam vilsa i cesto gledam koja su auta na mom prvom semaforu i gledam da li ce proci pored mene kasnije, stignu me kroz vils ali ja njih prestizem na skenderiji i odatle sam u prednosti s tim sto ja na poslu samo ubacim bajk u zgradu a njima valja traziti parking i onda hodati do mjesta gdje su krenuli

sto se tice umora isto je tacno, ima dana kada sam bukvalno slomljen od posla, prije sedmicu je bilo isto tako, zakazemo nocnu turu na jedno od okolnih brda (raja poste pa vozimo iza iftara), kontam u sebi ovo veceras ili ce me ubiti ili cu biti kao nov, bas sam bio nikakav prije voznje, ma cim smo krenuli uz brdo i malo se pomakli iz grada osjecao sam se odlicno...

a da ne govorim koje je opustanje otici na neku cjelodnevnu turu van grada, bukvalno mozak na pasu...
Post Reply