Biciklom kroz Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
nlt
Posts: 2557
Joined: 18/05/2014 18:02

#11951 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by nlt »

plava strijela wrote:Pukao mi je ram bicikla(aluminijski).Može li se zavariti i ako može koliko je sigurno voziti takvo biciklo.Ako ima neko da zna ovo bio bih zahvalan na odgovoru.
Može se zavariti, što ne bi moglo... Ako je dobar majstor taj što vari trebali bi sa bude jako skoro kao što je bilo i prije pucanja
Beavis
Posts: 660
Joined: 28/05/2010 19:43
Location: SA-DBR

#11952 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Beavis »

plava strijela wrote:Pukao mi je ram bicikla(aluminijski).Može li se zavariti i ako može koliko je sigurno voziti takvo biciklo.Ako ima neko da zna ovo bio bih zahvalan na odgovoru.
Brate kako si ga uspio polomiti i koji je bajk u pitanju ako nije problem?
plava strijela
Posts: 336
Joined: 08/04/2014 17:50

#11953 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by plava strijela »

Beavis wrote:
plava strijela wrote:Pukao mi je ram bicikla(aluminijski).Može li se zavariti i ako može koliko je sigurno voziti takvo biciklo.Ako ima neko da zna ovo bio bih zahvalan na odgovoru.
Brate kako si ga uspio polomiti i koji je bajk u pitanju ako nije problem?
Biciklo je GT avalanche 2.0 iz 2009 godine.Prešao sam sa njim 33000 km pa je vjerovatno puklo zbog zamora materijala.Imao sam sreće jer je pukao na skoro ravnom terenu,a netom prije puknuća spustio sam se niz Bijele vode do Šabića.I ako se može zavarati treba sjesti na takvo biciklo i spustiti se npr. sa Bjelašnice.
User avatar
Filadendron96
Posts: 680
Joined: 23/02/2019 16:53

#11954 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Filadendron96 »

Moze li mi neko reći kakva su Scott bicikla, te da li su pouzdana? Nasao sam scale 990 2019 model na sniženju: https://moccacommerce.com/shop/bicikliz ... scale-990/.
Nije loša cijena, ali nije ni niska, ali opet s obzirom na opremu razumljivo je. Ono stštoo mene zanima jeste da li bi bilo bolje pokušati pronaći neki gt ili specialized ili trek sa slicnom cijenom ili je ovaj scott jednako pouzdan kao ovi nabrojani?
nlt
Posts: 2557
Joined: 18/05/2014 18:02

#11955 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by nlt »

Filadendron96 wrote:Moze li mi neko reći kakva su Scott bicikla, te da li su pouzdana? Nasao sam scale 990 2019 model na sniženju: https://moccacommerce.com/shop/bicikliz ... scale-990/.
Nije loša cijena, ali nije ni niska, ali opet s obzirom na opremu razumljivo je. Ono stštoo mene zanima jeste da li bi bilo bolje pokušati pronaći neki gt ili specialized ili trek sa slicnom cijenom ili je ovaj scott jednako pouzdan kao ovi nabrojani?
Koliko vidim to je full deore. Ali nekako mi skup, scott su inače jako dobra bicikla.
Imam ja nekoliko polovnih(nisu scott), ako te interesuje javi se. Niko ih ne vozi, samo stoje bezveze
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#11956 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by kabal1337 »

Filadendron96 wrote:Moze li mi neko reći kakva su Scott bicikla, te da li su pouzdana? Nasao sam scale 990 2019 model na sniženju: https://moccacommerce.com/shop/bicikliz ... scale-990/.
Nije loša cijena, ali nije ni niska, ali opet s obzirom na opremu razumljivo je. Ono stštoo mene zanima jeste da li bi bilo bolje pokušati pronaći neki gt ili specialized ili trek sa slicnom cijenom ili je ovaj scott jednako pouzdan kao ovi nabrojani?
Scott je isto kao sto je trek ili cak gt.
Za mene je GT niza kategorija od scotta i treka.
Meni je nekako od poznatijih proizvodjaca CUBE ok po cijeni. Imao sam Cube i stvarno je bio neprobojan. Stvarno izdrzljiv ram.
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#11957 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by r_faruk »

Filadendron96 wrote:Moze li mi neko reći kakva su Scott bicikla, te da li su pouzdana? Nasao sam scale 990 2019 model na sniženju: https://moccacommerce.com/shop/bicikliz ... scale-990/.
Nije loša cijena, ali nije ni niska, ali opet s obzirom na opremu razumljivo je. Ono stštoo mene zanima jeste da li bi bilo bolje pokušati pronaći neki gt ili specialized ili trek sa slicnom cijenom ili je ovaj scott jednako pouzdan kao ovi nabrojani?
ja trenutno vozim GT 2.0 iz 2012 godine. prosle godine sam htio mijenjati bicikl i isao sam da probam skoro isti scott kojeg si naveo na linku (samo sa jednim lancanikom naprijed). da ti pravo kazem odustao sam od promjene bicikla, zadrzao sam svog gt-a i uzivam u njemu i dan danas. nista na ovom scott-u me nije odusevilo toliko da dam 2100 i kusur KM koliko je tada kostao. ocekivao sam da ce makar ugodjaj na biciklu biti drugaciji, ali jok. tako da i dan danas vozim ovog GT-a, i tesko da cu ga mijenjati u skorije vrijeme. imao sam svakakvih bicikala, ali ovaj je sad za sad najbolji.

takodjer mi se cini da je danas oprema i kvalitet bicikala otisla dole, a cijene gore. kako god, probaj bicikl pa nam javi utisak, bas me interesuje kako ces ti doziviti bicikl. ja sam ocekivao da cu poslije probe reci, "jao kako je dobar, udoban, fenomenalan, izvolite pare", bas sam se odlucio da mijenjam bicikl prosle godine, ali...
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#11958 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by kabal1337 »

Pa veliku ulogu u udobnosti i osjecaju igraju gume hahah. Al za 1300 KM gledati barem zracu viljusku. Te suntour su nekako pretvrde i skroz smanjuju potencijal a i sami osjecaj.
Za 1500 KM sigurno moze sa RS viljuskom i to zracnom nov
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#11959 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajvan »

naziv teme prepraviti u “Biciklom oko i iznad Sarajeva”
…sudeci po vrsti bicikala koja se spominju i preporucuju..

:lol:

———
salu na stranu,

hocel’ ovi borci za biciklisticno sarajvo ovogodisnji Giro organizovat s neke od lokacija (Ilidza, Hrasnica, Vogosca) koje nemaju povezanosst s centrom grada ili je fol krenuti jope’ s Dobrinje koja ima biciklisticku infrastrukturu i povezanost s centrom?


da ih ne pitam u PP…prosli put mi odgovrili da posto imaju dobru saranjdu s opcinom NG oni krecu s dobrinje…
ostale ko jebe….
…drugim rijecima...
nlt
Posts: 2557
Joined: 18/05/2014 18:02

#11960 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by nlt »

Ja sam promijenio nekoliko bajkova i sad mi je najdraži SPECIALIZED. Trekking bajk sa full deore xt 8)
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#11961 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajlac »

"Istovremeno, građani smatraju da je dužina biciklističkih staza nedovoljna, te ukazuju da nemogućnost da se iz određenih dijelova grada komunicira na alternativne načine.
Sudionici panel diskusija i prezentacija su i: Adnan Šteta (ministar saobraćaja u Kantonu Sarajevo), Muamer Kukan (Ministarstvo saobraćaja Kantona Sarajevo), Emir Hota (Ministarstvo saobraćaja Kantona Sarajevo), Hajrudin Omerbegović (Zavod za planiranje razvoja Kantona Sarajevo), Dubravka Bošnjak (GIZ ORF-EE), Colin Brader (Canton Sarajevo Public Transport Strategic Lead, CEO of Integrated Transport Planning Ltd, projekat finansiran od strane UK), Nisad Selimović (Giro di Sarajevo), Ahmed Ćerimović (Nextbike Sarajevo) i Boran Pikula (Mašinski fakultet, Univerzitet u Sarajevu)."

https://www.radiosarajevo.ba/metromahal ... nje/351370

Hvala Nisadu i Ahmedu! :thumbup:
kakaljin
Posts: 11648
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#11962 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by kakaljin »

Hajlac wrote:"Istovremeno, građani smatraju da je dužina biciklističkih staza nedovoljna, te ukazuju da nemogućnost da se iz određenih dijelova grada komunicira na alternativne načine.
Sudionici panel diskusija i prezentacija su i: Adnan Šteta (ministar saobraćaja u Kantonu Sarajevo), Muamer Kukan (Ministarstvo saobraćaja Kantona Sarajevo), Emir Hota (Ministarstvo saobraćaja Kantona Sarajevo), Hajrudin Omerbegović (Zavod za planiranje razvoja Kantona Sarajevo), Dubravka Bošnjak (GIZ ORF-EE), Colin Brader (Canton Sarajevo Public Transport Strategic Lead, CEO of Integrated Transport Planning Ltd, projekat finansiran od strane UK), Nisad Selimović (Giro di Sarajevo), Ahmed Ćerimović (Nextbike Sarajevo) i Boran Pikula (Mašinski fakultet, Univerzitet u Sarajevu)."

https://www.radiosarajevo.ba/metromahal ... nje/351370

Hvala Nisadu i Ahmedu! :thumbup:
Samo Ahmed je sebi izdejstvovao promjenu zakona da biciklisti ne moraju nositi kacigu radi svog biznisa, a posto po ovome vidimo da je jak, neka ubrza biciklisticke staze izgradnju i da progura neki zakon da raja sto vise koristi bickle da mogu kupiti po povoljnijim uvjetima, da se omasovi biciklizam po gradu.
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#11963 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajlac »

User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#11964 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajvan »

Hajvan wrote:naziv teme prepraviti u “Biciklom oko i iznad Sarajeva”
…sudeci po vrsti bicikala koja se spominju i preporucuju..

:lol:

———
salu na stranu,

hocel’ ovi borci za biciklisticno sarajvo ovogodisnji Giro organizovat s neke od lokacija (Ilidza, Hrasnica, Vogosca) koje nemaju povezanosst s centrom grada ili je fol krenuti jope’ s Dobrinje koja ima biciklisticku infrastrukturu i povezanost s centrom?


da ih ne pitam u PP…prosli put mi odgovrili da posto imaju dobru saranjdu s opcinom NG oni krecu s dobrinje…
ostale ko jebe….
…drugim rijecima...

“Borci” za biciklizam 'jope i ove godine krenuse u “protestnu” voznju s Dobrinje, koja je uvezana biciklistickim stazama s centrom…
parodija.
User avatar
thekupus
Posts: 6811
Joined: 25/06/2011 22:38

#11965 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by thekupus »

Hajvan wrote:
Hajvan wrote:naziv teme prepraviti u “Biciklom oko i iznad Sarajeva”
…sudeci po vrsti bicikala koja se spominju i preporucuju..

:lol:

———
salu na stranu,

hocel’ ovi borci za biciklisticno sarajvo ovogodisnji Giro organizovat s neke od lokacija (Ilidza, Hrasnica, Vogosca) koje nemaju povezanosst s centrom grada ili je fol krenuti jope’ s Dobrinje koja ima biciklisticku infrastrukturu i povezanost s centrom?


da ih ne pitam u PP…prosli put mi odgovrili da posto imaju dobru saranjdu s opcinom NG oni krecu s dobrinje…
ostale ko jebe….
…drugim rijecima...

“Borci” za biciklizam 'jope i ove godine krenuse u “protestnu” voznju s Dobrinje, koja je uvezana biciklistickim stazama s centrom…
parodija.
Totalno su ti glupi komentari,moram reci.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#11966 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajvan »

thekupus wrote:
Hajvan wrote:
Hajvan wrote:naziv teme prepraviti u “Biciklom oko i iznad Sarajeva”
…sudeci po vrsti bicikala koja se spominju i preporucuju..

:lol:

———
salu na stranu,

hocel’ ovi borci za biciklisticno sarajvo ovogodisnji Giro organizovat s neke od lokacija (Ilidza, Hrasnica, Vogosca) koje nemaju povezanosst s centrom grada ili je fol krenuti jope’ s Dobrinje koja ima biciklisticku infrastrukturu i povezanost s centrom?


da ih ne pitam u PP…prosli put mi odgovrili da posto imaju dobru saranjdu s opcinom NG oni krecu s dobrinje…
ostale ko jebe….
…drugim rijecima...

“Borci” za biciklizam 'jope i ove godine krenuse u “protestnu” voznju s Dobrinje, koja je uvezana biciklistickim stazama s centrom…
parodija.
Totalno su ti glupi komentari,moram reci.

OK.
Hvala.






Glupi ili ne, ne umanjuju trenutnu hipokriziju “boraca” za biciklisticko Sarajvo.


i da,

FOE kraute :lol:
User avatar
thekupus
Posts: 6811
Joined: 25/06/2011 22:38

#11967 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by thekupus »

Uvrijedio se mali hajvan :-)

Isto dijete neko, a ne odrasli covjek.

Cinjenica je da su ti borci za biciklisticko sarajevo, koje ti stavljas pod navodnike iz nekih samo tebi poznatih razloga, uradili ogromne stvari za razvoj biciklisticke infrastrukture, ali i biciklisticke kulture u gradu Sarajevu.


Ne znam kako neko moze tvrditi suprotno, s kakvim osnovama?
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#11968 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajlac »

Moze li neko napisati sta ce se konkretno naredne godine realizovati od nekidan u Gradskom budzetu izdvojenih 200.000KM "za biciklisticke staze"?
Hvala
User avatar
holowey
Posts: 8438
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#11969 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by holowey »

garant malo farbom zamazati po trotoarima i vuk pojeo magarca
kecho412
Posts: 353
Joined: 27/04/2015 11:42

#11970 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by kecho412 »

Sta je ovo biciklizam zamro :shock:
Beavis
Posts: 660
Joined: 28/05/2010 19:43
Location: SA-DBR

#11971 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Beavis »

Ja sam u cetvrtak sam spicio dobrinja-igman-dejcici-trnovo-dobrinja, na planini malo hladno al moze se, kad otopli cilj je lukomir gore nisam nikad pedalo
User avatar
Filadendron96
Posts: 680
Joined: 23/02/2019 16:53

#11972 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Filadendron96 »

Dragi forumaši pišem vam iz BiH i pozdravljam vas sve. Planiram uskoro da kupim prvo mtb biciklo i da i ja udjem u svijet mtb biciklizma.
Odlučio sam da kupim novo, ne korišteno i planiram ga koristiti većinom do posla i nazad (asfalt), a često i za zahtijevniji off-road i duge vožnje (planinski ili brdski predjeli). Visok sam oko 185 cm i težak oko 93 kg, pa ne znam koji bi mi ram više odgovarao, L/XL ili 21/23, jer znam da su geometrije različite od proizvođača do proizvođača.
Istraživao sam malo i gledao ponude do 1700 KM/850 EUR, što mi je max budzet, i pronašao sam dva modela koji su po meni dobri primjeri uloženo-dobijeno:

CUBE ANALOG BLACK’N’FLASHYELLOW 2020
https://www.m-bikeshop.com/proizvod/cub ... ashyellow/

BICIKLO SCOTT SCALE 980 BLACK-RED
https://www.m-bikeshop.com/proizvod/bic ... -red-2020/

Prioritet mi je kvalitetna oprema koja može podnijeti i zahtijevnije terene i vožnje, tako da trazim sa:

- prednja suspenzija
- hidraulične disk kočnice bolje serije
- rock shox, suntour ili neka druga kvalitetnija viljuška sa zaključavanjem
- udobno sjedište, po mogućnosti
- 29" točkovi sa kvalitetnim gumama
- pogon i mjenjači više serije (deore, xt, sram)

Ukratko želim kvalitetno biciklo koje će bez problema podnijeti i grad i planinu, uz naravno redovno održavanje i čuvanje. Ne planiram downhill vožnje niti previše brze vožnje, već rekreativne i zahtjevne vožnje bez previše opterećenja na biciklo. Iako znam da sam beginner u ovome, ali biciklo ne planiram mijenjati dugo, bar 5-10 godina, tako da sam spreman platiti ovu količinu novca ili manje za kvalitet koji će trajati.
Htio bih još pitati vezano za modele iznad:
- Da li je, prema vašem iskustvu, rock shox toliko bolji u odnosu na suntour ili se slično ponašaju tokom vožnje?
- Koja bi kombinacija pogona i mjenjača bila najbolja u ovom cjenovnom rangu?
- Kakav je kvalitet pedala i kočnica, te da li ću morati uskoro planirati zamjenu ili će poslužiti bez problema?

Ukoliko ima boljih modela za ovu cijenu biću zahvalan na preporuci u svakom slučaju.
Last edited by Filadendron96 on 09/04/2020 03:54, edited 4 times in total.
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#11973 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by kabal1337 »

Ako ces za duzi niz godina kupi sa zracnom viljuskom. Mnogo bolje se ponasa i mozes je podesavat prema svojoj tezini.
I ja bi isao na velicinu L
Ako volis brzinu i spustat se brzo kocnice na oba ta bajka nisu za takvu svrhu.
Gledaj pogon 32 zupca naprijed 36-42 nazad.
Udoban sic - nista to. Pregrmi 20 tak dana bola i nakon toga ces zavoljeti sic koji dolazi pa ces cak traziti mozda i laksi.
Mjenjaci ti netrebaju nista bolji od deora ( neki imaju zakljucavanje) dosta su ih razvili.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#11974 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by dobar osjecaj »

kabal1337 wrote: 08/04/2020 08:07 Udoban sic - nista to. Pregrmi 20 tak dana bola i nakon toga ces zavoljeti sic koji dolazi pa ces cak traziti mozda i laksi.
Da li je stvarno nuzno da se ne moze imati udoban sic na dobrim mtb?
Ja vozim osrednji zenski model i vec par godina ne mogu da vjerujem kakva udobnost. Ne vozim vise daleke ture ali i za ove moje skromne do 40 km ne osjetim nikakvu neugodnost ni neudobnost a u zadnje vrijeme rijetko oblacim biciklisticke hlace. Vjerujem da je muskarcima daleko neugodnije ali ovo pisem jer pravim poredjenje izmedju prethodnih mtb koje sam vozila i ovog sada. Da li je neudoban sic zaista nuznost?
maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#11975 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by maliq53 »

E ovako, najbolje da probas koji vec odlucis da kupis i da vidis koja ti velicina bolje odgovara, izvozaj i L i XL ispred radnje i vidi kako sta.
Sto se tice ova dva modela, prilicno su slicna iako u nekim stvarima je Scott malo bolji zato je i veca cijena. Npr. prednji disk mu je malo veci 180 u odnosu na 160 na Cube. Sad imas nekih sitnih razlika u glavcinama, gumama ali mislim da su to neke male razlike i neces primjetiti. Izmedu ova dva amortizera, znam da je Rockshox poznatiji brend ali da li je ovaj sa modela bolji od ovog Suntoura ne mogu govoriti jer nisam vozio oba pa ne mogu reci. Oba imaju isti pogon, Sram sx eagle, sto znaci samo jedan zupcanik naprijed. Iskreno malo sam i ja istrazivao ovakve pogone sa samo jednim zupcanikom za svoj sljedeci bajk i podijeljena su misljenja. Ima i nekih prednosti ali i mana, gledao sam neki video gdje covjek govori o problemima sa svojim Sram nx eagle pogonom (znaci klasu vise od ovog sx eagle-a). Ono na sta se zali jeste da mu zna presaltat jednu brzinu vise nego sto je postavio na mjenjacu iako mu brzo poslije vrati na zadanu. I jos jednu manu koju je istakao jeste da ostane bez brzina nizbrdo prilicno brzo tako da ne moze pedaljati dalje, ali mislim da je ovo nama nebitno jer se on bavi takmicenjima pa mu je kao i bitno ali nama obicnim bajkerima svakako ne bi trebalo mnogo znaciti da ga furamo vise od 50-60kmh nizbrdo. Ne mogu govoriti iz svog iskustva kakvi su ovi pogoni jer nisam vozio, iako se cini primamljivo.
Koliko sam upratio, ove pogone su sada poceli masovno stavljati kao neka vrsta nekog novog "otkrica"...
Ali sta god uzmes u ovom rangu, ne bi trebalo biti problemam ikakvih. Ja svog Scotta jos tjeram a model je 2013/14, malo je klasu iznad ovih bio po nekih komponentama, ali kocnice su mi slicne, br m447 a sada su to ove nove mt200, ali mislim da je to isto samo sad pod novim imenom. Kocnice su solidne ali ne ocekuj da ce downhill tjerat sa njima ali ti nije ni cilj to :-D Uglavnom, ova dva modela sto ciljas su dobra, ako hoces jos istrazi malo u ovom rangu pa odvagaj, da li da ides na ovakve pogone ili na 3 zupcanika sprijeda. A sto se tice amortizera u ovom cjenovnom rangu, mislim da neces moci naci amortizere na zrak, to je vec dobro iznad 2000KM modeli (govorim o novom). Meni i ovi odraduju posao, ako neces ici niz downhill staze vec hajmo reci standardne sumske onda bez ikakvih problema moze.
Nemoj sad izlijetat skupo za neke stvari jer sto je najbitnije kasnije samo sebi nabavljas bolje stvari. Ne svidja ti se amortizer? Dobro, kupis bolji i zamijenis, a ne da sad kupujes a kasnije skontas da za tvoje svrhe je mogao i ovaj rockshox.
Nadam se da sam pomogao koliko toliko, ovo je neko moje misljenje ne znaci da sam sve upravu, ti svakako odvagaj sve jos triput.
Sretno :thumbup:
Post Reply