Biciklom kroz Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8550
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#11926 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Pitar sa Kariba »

Biciklistu zakon tretira kao vozaca i mora se pridrzavati svih obaveza vozaca u prometu. Pjesacki prelaz je to sto i sam naziv kaze pjesacki.
User avatar
Hajlac
Posts: 3837
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#11927 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajlac »

sabanss wrote:
Hajlac wrote:
noviclan wrote:https://avaz.ba/vijesti/crna-hronika/49 ... biciklista

Je li po zakonu biciklista duzan pregurati bicikl preko pjesackog prijelaza
Jeste!

Zbog toga sto se biciklist krece puno vecom brzinom pa stoga vozac motornog vozila nema dovoljno vremena registrovati isti prije pjesackog prelaza i na vrijeme reagovati kocenjem/propustanjem!
Znam da jeste preko regularnih pješačkih. Da li je i preko ovih biciklističkih/plavih? Oni su negdje ocrtani, dok negdje se biciklistička staza samo prekida. Šta je pravilno :D
Prica je o PJESACKIM prelazima i o nesreci u kojoj je biciklistu udario automobil na zebri...

Tamo nema biciklisticke staze.

Vjerovatno aludiras na one biciklisticke prelaze preko glavnih raskrsnica, koji idu paralelno sa pjesackim?

Tu biciklist ne silazi s bicikla vec se krece samo usporeno tj. prilagodjeno stanju na raskrsnici (ako ima auta koja skrecu i trebaju proci preko biciklistickog i pjesackog prelaza, onda brate usporis a nocu naravno MORAS sebe radi imati prednje i zadnje blinkajuce SIROKOKUTNO svjetlo kako bi te vozaci lakse i PRIJE registrovali dok prelazis raskrsnicu).

Nazalost, jos uvijek je puno ovih indijanaca na biciklu koji u polumraku (svaka treca sijalica ulicne rasvjete NE RADI) samo profuraju frontalno pored tebe ili idu direktno na tebe po biciklistickoj stazi u suprotnom smjeru od DOZVOLJENOG!
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#11928 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by sabanss »

Ma ja, mislio sam na plave biciklističke prelaze na stazi koja ide paralelno sa bulevarom M. Selimovića / Zmaja od Bosne. Realno i tamo dolaziš puno brže od pješaka i prilično je opasno jer te vozač automobila ne očekuje tako brzo.
Last edited by sabanss on 25/06/2019 15:30, edited 1 time in total.
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#11929 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajvan »

sabanss wrote:Ma ja, mislio sam na plave biciklističke prelaze na stazi koja ide paralelno sa bulevarom M. Selimovića / Zmaja od Bosne. Realno i tamo dolaziš puno brže od pješaka i prilično je opasno jer te vozać automobila ne očekuje tako brzo.
al kao biciklista imas prednost, jer ima semafor koji regulise raskrsnicu (postavili su i za bicikla, da ne bude zabune i trosmislenog tumacenja zakona)
User avatar
Hajlac
Posts: 3837
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#11930 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajlac »

U Pragu je implementiran isti mudri sistem kao recimo u New Yorku za bicikliste na gradskim saobracajnicama - pri dolasku na semafor/raskrsnicu i cekanju na zeleno svjetlo, imaju prednost naspram motornih vozila kako bi ih vozaci lakse uocili i ne bi recimo pri skretanju potkacili/presijekli putanju:

Image

Image
r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#11931 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by r_faruk »

.
r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#11932 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by r_faruk »

Hajvan wrote:
sabanss wrote:Ma ja, mislio sam na plave biciklističke prelaze na stazi koja ide paralelno sa bulevarom M. Selimovića / Zmaja od Bosne. Realno i tamo dolaziš puno brže od pješaka i prilično je opasno jer te vozać automobila ne očekuje tako brzo.
al kao biciklista imas prednost, jer ima semafor koji regulise raskrsnicu (postavili su i za bicikla, da ne bude zabune i trosmislenog tumacenja zakona)
jednom prilikom je neko pisao da su biciklistu kaznili jer je bio znak na stazi, obrnuti trougao... eh sad, da li je bio semafor za biciklistu u toj situaciji, to ne znam. znam da na svakoj raskrsnici na kojoj ima semafor za biciklistu postoji i ovaj obrnuti trougao na stazi
noviclan
Posts: 10806
Joined: 31/10/2013 06:48

#11933 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by noviclan »

Trougao = nailazak na put sa prvenstvom prolazà :-)
nlt
Posts: 2550
Joined: 18/05/2014 18:02

#11934 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by nlt »

Veliku su glupost napravili što nisu okrenuli smjer biciklističke staze u smjeru suprotnom od smjera kretanja automobila.
noviclan
Posts: 10806
Joined: 31/10/2013 06:48

#11935 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by noviclan »

Jbg nismo englezi
nlt
Posts: 2550
Joined: 18/05/2014 18:02

#11936 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by nlt »

Iz praktičnih razloga bi bilo bolje, razmisli
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#11937 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajvan »

r_faruk wrote:
Hajvan wrote:
sabanss wrote:Ma ja, mislio sam na plave biciklističke prelaze na stazi koja ide paralelno sa bulevarom M. Selimovića / Zmaja od Bosne. Realno i tamo dolaziš puno brže od pješaka i prilično je opasno jer te vozać automobila ne očekuje tako brzo.
al kao biciklista imas prednost, jer ima semafor koji regulise raskrsnicu (postavili su i za bicikla, da ne bude zabune i trosmislenog tumacenja zakona)
jednom prilikom je neko pisao da su biciklistu kaznili jer je bio znak na stazi, obrnuti trougao... eh sad, da li je bio semafor za biciklistu u toj situaciji, to ne znam. znam da na svakoj raskrsnici na kojoj ima semafor za biciklistu postoji i ovaj obrnuti trougao na stazi
da, no vertikalna i svijetleca signalizacija imaju primat, koliko se sjecam?!?
r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#11938 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by r_faruk »

Naravno
Melo15
Posts: 896
Joined: 13/08/2011 21:36

#11939 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Melo15 »

.
User avatar
Hajlac
Posts: 3837
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#11940 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajlac »

User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#11941 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajvan »

Ljudi u par decenija rzmaka, od vodenog kanala, preko brze ceste, npravise opet vodeni kanal sa setnicama i biciklistickim stazama…
kod nas ove logitudiLALE grade evo desetljecima, zivoti prodjose
a o ucvezivanju opstian i naselja smislienim biciklistickim stazama- to mozemo samo sanjat
jebote baliluk vise…

bitno je da u’ljebi imaju platice za svoj nerad … materama im se pozlatila machka kad ih je porodila…
The BEN10
Posts: 7558
Joined: 19/09/2011 09:03

#11942 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by The BEN10 »

Da li je ovaj dokument up-to-date? Dokle se stiglo sa izgradnjom biciklističkih staza po Sarajevu?

https://gradskovijece.sarajevo.ba/wp-co ... derija.pdf
User avatar
korijal
Posts: 74
Joined: 12/11/2010 10:49

#11943 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by korijal »

Samo ga više ne parkirajte po Sarajevu. :D

User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#11944 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by holowey »

ne vidim na snimku rezanje sajle, lanca, obijanje vrata ili nesto slicno... prema prikazanom, dosao lik po svoje biciklo :(

boba razuma ti kaze, ni na trenutak bic ne ostavljaj nezakljucan...
User avatar
korijal
Posts: 74
Joined: 12/11/2010 10:49

#11945 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by korijal »

holowey wrote:ne vidim na snimku rezanje sajle, lanca, obijanje vrata ili nesto slicno... prema prikazanom, dosao lik po svoje biciklo :(

boba razuma ti kaze, ni na trenutak bic ne ostavljaj nezakljucan...
Pogledaj malo bolje, od početka do 19. sekunde se vidi trzanje, vjerovatno rezanje kliještima koja kasnije u desnoj ruci stavlja u džep, a sajlu odlazeći drži u lijevoj ruci.
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#11946 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by holowey »

korijal wrote:
holowey wrote:ne vidim na snimku rezanje sajle, lanca, obijanje vrata ili nesto slicno... prema prikazanom, dosao lik po svoje biciklo :(

boba razuma ti kaze, ni na trenutak bic ne ostavljaj nezakljucan...
Pogledaj malo bolje, od početka do 19. sekunde se vidi trzanje, vjerovatno rezanje kliještima koja kasnije u desnoj ruci stavlja u džep, a sajlu odlazeći drži u lijevoj ruci.
zao mi je ako je tvoj bic zaplatio, ali snimak pokazuje i otkljucavanje i vracanje kljuca u dzep... *ebo sajlu koju cvikcangama sijeces, samo ti uljeva laznu sigurnost...
User avatar
korijal
Posts: 74
Joined: 12/11/2010 10:49

#11947 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by korijal »

holowey wrote:
korijal wrote:
holowey wrote:ne vidim na snimku rezanje sajle, lanca, obijanje vrata ili nesto slicno... prema prikazanom, dosao lik po svoje biciklo :(

boba razuma ti kaze, ni na trenutak bic ne ostavljaj nezakljucan...
Pogledaj malo bolje, od početka do 19. sekunde se vidi trzanje, vjerovatno rezanje kliještima koja kasnije u desnoj ruci stavlja u džep, a sajlu odlazeći drži u lijevoj ruci.
zao mi je ako je tvoj bic zaplatio, ali snimak pokazuje i otkljucavanje i vracanje kljuca u dzep... *ebo sajlu koju cvikcangama sijeces, samo ti uljeva laznu sigurnost...
U čemu je problem? Jel ja sad treba da dokazujem da je bajk moj? I to mogu, ali neću tebi. Jesam li još ja kriv što mi je lik klepio bajk?
Bajk je bio zakljucan i ovo je krađa. Šta se praviš Englez?
plava strijela
Posts: 332
Joined: 08/04/2014 17:50

#11948 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by plava strijela »

Pukao mi je ram bicikla(aluminijski).Može li se zavariti i ako može koliko je sigurno voziti takvo biciklo.Ako ima neko da zna ovo bio bih zahvalan na odgovoru.
zdruzdjo
Posts: 5186
Joined: 16/08/2009 00:27

#11949 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by zdruzdjo »

Hajlac wrote:Kvalitetan/autoritativan roditelj uspjesno odgaja dijete razgovorom/rijecima/uslovljavanjem/kaznama/uspostavljanjem uzajamnog povjerenja, a ostali silom.

I na taj nacin OPET uce dijete da je SILA jacega nacin kako se ponasati kasnije u zivotu. (u ovom slucaju - BABO mi aminuje da radim STA GOD HOCU tj. krsim propise i norme ponasanja van kuce...)
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#11950 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by dobar osjecaj »

Hajlac wrote: Nego je u pitanju prosipanje balkanske sile "nece meni niko naredit", "ovo moje" i tako dalje :bih:

Navikli smo svoje nepostivanje uredjenja, pravila i propisa ponasanja u GRADU prenositi na naredne generacije, vec od malih nogu (ali su nam uvijek krivi neki drugi za anarhicno Drustvo u kom vlada neandertalski sistem Jacega) :bih:
Da. U kombinaciji s lijenošću i čitavim arsenalom obrazloženja kako niko ne zna kako je to sa živom djecom.
Čuj molim te djeca se kreću, trče, hoće svuda, pa oni tražeeee da trčkaraju biciklističkom stazom a mi jaaadni roditelji kako ćemo im zabraniti, ne može se ni preko usta prevaliti toliko riječi ni vlastitim primjerom pokazati da je to pogrešno. Najlakše je brate pustiti djeci neka se istrče, ionako je sve kod nas u haosu pa čemu zamajavanje nekim redom i posebno označenim trakama za bicikliste. Ako nam se nekad desi da dijete ili neko drugi zbog naše lijenosti bude povrijeđen ili pogine, ma hajde takva sudbina, ne zna niko kako je teško s malom djecom. Avaj!
Post Reply