Biciklom kroz Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
kakaljin
Posts: 11581
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#11901 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by kakaljin »

The BEN10 wrote:
ljuspica wrote:da li biciklista npr. drzavljanin italije mora kroz nasu zemlju da vozi biciklo sa istaknutom talijanskomzastavom? mora li imat kacigu dok vozi?
Za zastavu ne znam (mada sumnjam), a kaciga koliko znam nije obavezna.

Btw - gdje se imaju kupiti biciklističke samoljepljive trake za hlače (vežu se na nogavice da se ne bi uprljale)?


Mozda nije obavezna kaciga, ali svaka razumna osoba ce kada vozi biciklo staviti kacigu na glavu radi svoje sigurnosti.
The BEN10
Posts: 7557
Joined: 19/09/2011 09:03

#11902 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by The BEN10 »

kakaljin wrote:
The BEN10 wrote:
ljuspica wrote:da li biciklista npr. drzavljanin italije mora kroz nasu zemlju da vozi biciklo sa istaknutom talijanskomzastavom? mora li imat kacigu dok vozi?
Za zastavu ne znam (mada sumnjam), a kaciga koliko znam nije obavezna.

Btw - gdje se imaju kupiti biciklističke samoljepljive trake za hlače (vežu se na nogavice da se ne bi uprljale)?
Mozda nije obavezna kaciga, ali svaka razumna osoba ce kada vozi biciklo staviti kacigu na glavu radi svoje sigurnosti.
Naravno, ja je obavezno nosim, kao i moja djeca. Ali, čisto da se zna - nažalost, po zakonu nije obavezna.
User avatar
BlackCaviar
Posts: 952
Joined: 05/06/2010 16:36

#11903 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by BlackCaviar »

I ne treba biti obavezna.
kakaljin
Posts: 11581
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#11904 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by kakaljin »

BlackCaviar wrote:I ne treba biti obavezna.

Kaciga za biciklistu treba da bude obavezna, ovo je najveca greska bila koju su napravili i progurali da se ukine kazna za ne nosenje biciklisticke kacige kada se vozi biciklo.

Pa onda i vozac u autu ne treba da se veze, jer je sigurniji od bicikliste :!: :!: :!: :!:

Mene je zaustavio policajac na biciklu bez kacige i ja nisam htio sa njim da pricam jer zasto ce meni neko govoriti da ugrozavam sebe kada on sam sebe ugrozava. Cako sam patrolu u autu koja je dosla za 5 min. i prosao sam bez ikakve kazne

PS: i ja sam biciklista i kada vozim uvijek mi je kaciga na glavi
User avatar
kabal1337
Posts: 7747
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#11905 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by kabal1337 »

Ugrozavas i druge ucesnike. Glava je najvisa tacka na tijelu. To je prvi dio koji vozaci primjete. Ja bi izbjegavao kacige tamnih boja, i uzimao neke drecave, po mogucnosti i naljepio onu reflektivnu trakicu odzada.
User avatar
BlackCaviar
Posts: 952
Joined: 05/06/2010 16:36

#11906 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by BlackCaviar »

Biciklista sam i ja godinama vec i nosim kacigu samo na turama. Po gradu mi ne treba, a i misljenja sam da to uvedu samo bi raju odbilo od bicikla. Po ovoj vrucini jos kacigu na glavu. Ne hvala.

I dok hodas moze te auto udariti, mozes se okliznuti , zapeti, udariti se. Ako cemo tako, nosit se treba uvijek. Pa veca vjerovatnoca je da ces se u kadi pri kupanju okliznuti i udariti.

Bajk smatram slobodom, kaciga i ostala oprema samo na spustu i to je to.
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#11907 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajvan »

Zemlja koja ima biciklista koliko i stanovnika, Nizozemska, nema zakon o obaveznom nosenju kacige…

a narvno da cu u nesto extremnijoj brdskoj turi staviti kacigu, te obuci se adekvatno…
po gradu cu nositi ono sto mi odgovara i sto bi obukao i u slucaju da nisam s biciklom…
Beavis
Posts: 660
Joined: 28/05/2010 19:43
Location: SA-DBR

#11908 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Beavis »

Jel iko pedalo iz Sarajeva za Lukomir, ja bi kreno s Dobrinje. Vidim nekih 40km i uspon oko 1000 metara nv. Iskustva, savjeti?
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#11909 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajvan »

Beavis wrote:Jel iko pedalo iz Sarajeva za Lukomir, ja bi kreno s Dobrinje. Vidim nekih 40km i uspon oko 1000 metara nv. Iskustva, savjeti?

to je visinska razlika
mislim da uspona ima znatno vise, jer se par puta treba “izverati”, nakon cega slijede spustovi.
savjet: imati zamjenusku unutarnju gumu i pomcni alat da se zamjeni…
ja sam isao preko Osmica i Hrasnickog Stana na Igman, pa dalje… ljepse je, a i ugodnije je vozit.

dobra tura :thumbup:
noviclan
Posts: 10766
Joined: 31/10/2013 06:48

#11910 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by noviclan »

ima li neka mapa uctanih staza za bicikl na podrucju sarajeva hvala
The BEN10
Posts: 7557
Joined: 19/09/2011 09:03

#11911 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by The BEN10 »

Hajvan wrote:[…
ja sam isao preko Osmica i Hrasnickog Stana na Igman, pa dalje… ljepse je, a i ugodnije je vozit.

dobra tura :thumbup:
Ti si beton čovječe! Ja se uzverem starim putem do Hrasničkog i to mi je domet. Eventualno bi još mogao do Velikog polja.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#11912 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by quarterback »

noviclan wrote:ima li neka mapa uctanih staza za bicikl na podrucju sarajeva hvala
www.mtb.ba
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#11913 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by quarterback »

u nedjelju se vozi tradicionalni Tour de Igman u organizaciji Treka

https://www.facebook.com/events/828807960817200/

tekst sa grupe:
"Rezervišite ovaj datum samo za bicikl, uživanje u prirodi i 7. TOUR de IGMAN. Mjesec Juni je nekako rezervisan za najljepšu biciklističku manifestaciju u gradu. Uživati na biciklu, voziti sa par stotina biciklista cijelom olimpijskom planinom Igman i na kraju družiti se i uživati u vojničkom grahu je neprocjenjivo

Okupljanje je na parkingu Velike Aleje - Ilidža od 8:30h, kada i počinju prijave, Polazak je u 10h,
Ruta je duga cca. 50km, i uspon je većim djelom makadamski,
Obavezna kaciga, ispravan bicikl i rezervna guma,
Preporuka, ponijeti po 2l vode,
Maloljetne osobe mogu ići uz pratnju roditelja,
Završetak biciklijade do 16h.

Idemo prijave radi lakše organizacije i planiranja biciklijade."
noviclan
Posts: 10766
Joined: 31/10/2013 06:48

#11914 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by noviclan »

quarterback wrote:
noviclan wrote:ima li neka mapa uctanih staza za bicikl na podrucju sarajeva hvala
http://www.mtb.ba
Hvala za preporuku, ima li sta od efendicevih i koldzinih ucrtanih staza za nas mlade penzionere
User avatar
Hajlac
Posts: 3837
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#11915 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajlac »

Pa stoko nepismena, odakle ti ideja i drskost da REKLAMIRAS i PROPAGIRAS voznju MOTORNIM vozilima(45km/h) po iskljucivo biciklistickoj stazi :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:



https://www.klix.ba/biznis/od-sada-i-u- ... /190624082

Ionako nepismeni hajvan-roditelji pustaju malu djecurliju(a dijete ko dijete - vrti lijevo-desno NEPREDVIDLJIVO) po istoj toj (Vilsonovo) 24/7 SAOBRACAJNOJ biciklistickoj traci, rizikujuci da im djecu neko ko PUTUJE biciklom pokupi iduci nemalih i po djecu opasnih do 25km/h ! ! !
Treba sad jos i ovim motorizovanim da dijete neki hajvan pokupi nelegalno vozeci do cak 45km/h po iskljucivo BICIKLISTICKOJ traci!
Last edited by Hajlac on 24/06/2019 22:07, edited 1 time in total.
noviclan
Posts: 10766
Joined: 31/10/2013 06:48

#11916 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by noviclan »

Hajlac wrote:Pa stoko nepismena, odakle ti ideja i drskost da REKLAMIRAS i PROPAGIRAS voznju MOTORNIM vozilima(45km/h) po iskljucivo biciklistickoj stazi :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:



https://www.klix.ba/biznis/od-sada-i-u- ... /190624082

Ionako nepismeni roditelji pustaju malu djecurliju po istoj toj (Vilsonovo) 24/7 SAOBRACAJNOJ biciklistickoj traci, rizikujuci da im djecu neko ko PUTUJE biciklom pokupi iduci nemalih i po djecu opasnih do 25km/h ! ! !
Treba jos ovim motorizovanim da dijete neki hajvan pokupi nelegalno vozeci do cak 45km/h po iskljucivo BICIKLISTICKOJ traci!
Kako ide ogranicenje za saobracaj u vilisu od 17-24, subotom i nedjeljom 0-24 ako se ne varam
User avatar
Hajlac
Posts: 3837
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#11917 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajlac »

noviclan wrote: Kako ide ogranicenje za saobracaj u vilisu od 17-24, subotom i nedjeljom 0-24 ako se ne varam
Ogranicenje se odnosi iskljucivo na MOTORNA vozila a biciklisticka traka je 24/7 :!: :!:
Normalni i kulturni svijet po evropskim gradovima NIGDJE ne pusta malu djecurliju po BICIKLISTICKIM STAZAMA/TRAKAMA da budalesu i lunjaju dok se oni setkaju... Za to, kao i za vodanje cuka, sluze pjesacke staze, parkovi itd.

Stvar je to inercije, kineticke energije i ukupne tezine 'objekta' koji se krece a potencijalni je ucesnik u sudaru/nesreci.

Bicikl je tezak svega 15-ak kg i krece se do 25km/h a motorizovana vozila su puno teza i/ili krecu se vecom brzinom pa su zbog toga i posljedice u sudarima puno VECE!

Na svim biciklistickim stazama ogranicenje je po nasem Zakonu 25km/h, a ovo elektricno cudo krece se skoro DUPLO tj. do 45km/h i mjesto mu je ISKLJUCIVO na trakama namijenjenim MOTORNIM vozilima - citaj gradskim cestama!
Kreteni anarhisticki!
User avatar
holowey
Posts: 8407
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#11918 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by holowey »

kroz vilsonovo biciklom iskljucivo radnim danom do 17 sati... poslije 17 sati i vikendom zaboravi da postoji biciklisticka traka i vilsonovo zaobilazi u sirokom luku... ovo ti govorim kao biciklist i tata malog djeteta... tek kad dobijes dijete shvatis da se djeca ne mogu voditi na kratkom povodcu
User avatar
Hajlac
Posts: 3837
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#11919 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajlac »

holowey wrote:kroz vilsonovo biciklom iskljucivo radnim danom do 17 sati... poslije 17 sati i vikendom zaboravi da postoji biciklisticka traka i vilsonovo zaobilazi u sirokom luku... ovo ti govorim kao biciklist i tata malog djeteta... tek kad dobijes dijete shvatis da se djeca ne mogu voditi na kratkom povodcu
Svakodnevnih dokaza da "se djeca MOGU voditi na kratkom povodcu" u vidu silnih parkova i pjesackih tik uz saobracajnice, korito Miljacke itd. je NEBROJENO.
Drugim rijecima, djetetu kvalitetan/autoritativan roditelj MOZE USPJESNO narediti da se krece van "plavog dijela ceste".

Nego je u pitanju prosipanje balkanske sile "nece meni niko naredit", "ovo moje" i tako dalje :bih:
Iza 17h i vikendom, one DVIJE pjesacke staze lijepo opasane drvecem bivaju prakticno ostavljene PUSTE i svi:

1) setaci cuka
2) setaci djece na rolama, biciklima, u kolicima i pjesacenjem/trckaranjem
3) biciklisti

zguzvaju se na asfalt... :-)

Za potencijalne nesrece i posljedice po dijete koje biva 'pusteno s lanca' na biciklisticku SAOBRACAJNU traku, krivica je iskljucivo na roditelju koji se ne interesuje za odgajanje u smislu ucenja propisa ponasanja (pogotovo sto se mahom radi upravo o djeci na biciklu, kakve li ironije!).

Upamtite: biciklist pri 25km/h NE MOZE PRIKOCITI DOVOLJNO BRZO KOLIKO BRZO DIJETE MOZE NEPREDVIDLJIVO SKRENUTI TRCECI, NA ROLAMA ILI VOZECI BICIKL, KRECUCI SE PO SAOBRACAJNOJ BICIKLISTICKOJ STAZI!

Navikli smo svoje nepostivanje uredjenja, pravila i propisa ponasanja u GRADU prenositi na naredne generacije, vec od malih nogu (ali su nam uvijek krivi neki drugi za anarhicno Drustvo u kom vlada neandertalski sistem Jacega) :bih:
Last edited by Hajlac on 25/06/2019 11:35, edited 2 times in total.
User avatar
holowey
Posts: 8407
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#11920 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by holowey »

Hajlac wrote:
holowey wrote:kroz vilsonovo biciklom iskljucivo radnim danom do 17 sati... poslije 17 sati i vikendom zaboravi da postoji biciklisticka traka i vilsonovo zaobilazi u sirokom luku... ovo ti govorim kao biciklist i tata malog djeteta... tek kad dobijes dijete shvatis da se djeca ne mogu voditi na kratkom povodcu
Svakodnevnih dokaza da "se djeca MOGU voditi na kratkom povodcu" u vidu silnih parkova i pjesackih tik uz saobracajnice, korito Miljacke itd. je NEBROJENO.
Drugim rijecima, djetetu kvalitetan/autoritativan roditelj MOZE USPJESNO narediti da se krece van "plavog dijela ceste".

Nego je u pitanju prosipanje balkanske sile "nece meni niko naredit", "ovo moje" i tako dalje :bih:

Za potencijalne nesrece i posljedice po dijete koje biva 'pusteno s lanca' na biciklisticku SAOBRACAJNU traku, krivica je iskljucivo na roditelju koji se ne interesuje za odgajanje u smislu ucenja propisa ponasanja (pogotovo sto se mahom radi upravo o djeci na biciklu, kakve li ironije!).
Navikli smo svoje nepostivanje uredjenja, pravila i propisa ponasanja u GRADU prenositi na naredne generacije, vec od malih nogu (ali su nam uvijek krivi neki drugi za anarhicno Drustvo u kom vlada neandertalski sistem Jacega) :bih:
aha...moze...autoritativno...
Image

"da je to moje dijete ja bih...bla bla..."
User avatar
Hajlac
Posts: 3837
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#11921 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajlac »

Kvalitetan/autoritativan roditelj uspjesno odgaja dijete razgovorom/rijecima/uslovljavanjem/kaznama/uspostavljanjem uzajamnog povjerenja, a ostali silom.

I na taj nacin OPET uce dijete da je SILA jacega nacin kako se ponasati kasnije u zivotu. (u ovom slucaju - BABO mi aminuje da radim STA GOD HOCU tj. krsim propise i norme ponasanja van kuce...)
noviclan
Posts: 10766
Joined: 31/10/2013 06:48

#11922 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by noviclan »

https://avaz.ba/vijesti/crna-hronika/49 ... biciklista

Je li po zakonu biciklista duzan pregurati bicikl preko pjesackog prijelaza
User avatar
Hajlac
Posts: 3837
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#11923 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajlac »

noviclan wrote:https://avaz.ba/vijesti/crna-hronika/49 ... biciklista

Je li po zakonu biciklista duzan pregurati bicikl preko pjesackog prijelaza
Jeste!

Zbog toga sto se biciklist krece puno vecom brzinom pa stoga vozac motornog vozila nema dovoljno vremena registrovati isti prije pjesackog prelaza i na vrijeme reagovati kocenjem/propustanjem!
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#11924 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajvan »

noviclan wrote:https://avaz.ba/vijesti/crna-hronika/49 ... biciklista

Je li po zakonu biciklista duzan pregurati bicikl preko pjesackog prijelaza

Hvala im sto izgradise najavljenu biciklisticku stazu
Hajvan wrote:
Za izgradnju biciklističke staze na Ilidži 220.000 KM

28.08.2017. 13:46 / Izvor: Akta.ba
Općina Ilidža je raspisala javni poziv za izvođenje radova na izgradnji biciklističke staze od Ilidže(kružni tok) do raskrsnice kod Energoinvesta, u dužini od 1,2 km. Procijenjena ukupna vrijednost ugovora bez PDV-a u 220.000 KM. Izabrani izvođač radova će aktivnosti na izgradnji morati završiti u razdoblju od 8 mjeseci.

Rok za predaju ponuda je 20.9.2017.


ni staze, ni para.

https://www.akta.ba/investicije/za-izgr ... 0-km/81075
sabanss
Posts: 4541
Joined: 13/08/2006 11:20

#11925 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by sabanss »

Hajlac wrote:
noviclan wrote:https://avaz.ba/vijesti/crna-hronika/49 ... biciklista

Je li po zakonu biciklista duzan pregurati bicikl preko pjesackog prijelaza
Jeste!

Zbog toga sto se biciklist krece puno vecom brzinom pa stoga vozac motornog vozila nema dovoljno vremena registrovati isti prije pjesackog prelaza i na vrijeme reagovati kocenjem/propustanjem!
Znam da jeste preko regularnih pješačkih. Da li je i preko ovih biciklističkih/plavih? Oni su negdje ocrtani, dok negdje se biciklistička staza samo prekida. Šta je pravilno :D
Post Reply