Biciklom kroz Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
last mohicans
Posts: 11698
Joined: 09/08/2012 23:19

#12176 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by last mohicans »

Hakiz wrote: 29/06/2021 17:03
last mohicans wrote: 29/06/2021 14:34
Hakiz wrote: 28/06/2021 17:10

Ili pješak, pređeš cestu, pogledaš u smjeru kretanja bicikla, nema, kreneš, a levat se iz suprotnog smjera zabije.
Kad ce početi kažnjavati vozace koji hoce da zgaze bicikliste, pjesake koji stazom šetaju itd. Kad svi budu imali isti status,onda mozemo govoriti o kaznama i evropeizmu. Sinoc kod Vrela Bosne debili po gasu alejom normalno voze. Ne bih rekao da su svi stanovnici. By the way,ovo jada od staza sto ima je u katastrofalnom stanju,pogotovo ova ka Ilidzi. To je se redovno mora obnavaljati, raditi nove trase,gdje moze,fizičkibje odvajati od ceste. Za sada mi ni trojkini načelnici, pa ni Ibro ne obecavaju puno, a realno je to put ka nekoj ekoloskoj osvjestenosti i zdravlju uopce.
Biće biciklisti napadani i više nego sada. Ovi iz Donesi, Korpa itd sve bezobrazniji. Zbog njih će raja i druge zamrziti.
A tek ovi s romobilima. Oni su najbezobrazniji, ko veli, ja brzi,makni se s puta. Ja ne znam je li njih ZOBS definisao kao učesnike u saobracaju. Voze kuda stignu, ulicom, trotoarom, biciklističkom, bilo je bisera i na autoputu.
nlt
Posts: 2550
Joined: 18/05/2014 18:02

#12177 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by nlt »

ZOBS ne poznaje romobile, barem koliko sam ja upućen
last mohicans
Posts: 11698
Joined: 09/08/2012 23:19

#12178 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by last mohicans »

nlt wrote: 29/06/2021 17:34 ZOBS ne poznaje romobile, barem koliko sam ja upućen
Bio je neki članak o dopunama ZOBSa,bas zbog romobila, ne znam da li se to i desilo.
Hakiz
Posts: 39921
Joined: 30/07/2015 20:01

#12179 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hakiz »

last mohicans wrote: 29/06/2021 17:28
Hakiz wrote: 29/06/2021 17:03
last mohicans wrote: 29/06/2021 14:34

Kad ce početi kažnjavati vozace koji hoce da zgaze bicikliste, pjesake koji stazom šetaju itd. Kad svi budu imali isti status,onda mozemo govoriti o kaznama i evropeizmu. Sinoc kod Vrela Bosne debili po gasu alejom normalno voze. Ne bih rekao da su svi stanovnici. By the way,ovo jada od staza sto ima je u katastrofalnom stanju,pogotovo ova ka Ilidzi. To je se redovno mora obnavaljati, raditi nove trase,gdje moze,fizičkibje odvajati od ceste. Za sada mi ni trojkini načelnici, pa ni Ibro ne obecavaju puno, a realno je to put ka nekoj ekoloskoj osvjestenosti i zdravlju uopce.
Biće biciklisti napadani i više nego sada. Ovi iz Donesi, Korpa itd sve bezobrazniji. Zbog njih će raja i druge zamrziti.
A tek ovi s romobilima. Oni su najbezobrazniji, ko veli, ja brzi,makni se s puta. Ja ne znam je li njih ZOBS definisao kao učesnike u saobracaju. Voze kuda stignu, ulicom, trotoarom, biciklističkom, bilo je bisera i na autoputu.
Oni su posebna priča. Nisu ih slučajno u nekim gradovima po svjetu i zabranili barem privremeno.
Hakiz
Posts: 39921
Joined: 30/07/2015 20:01

#12180 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hakiz »

last mohicans wrote: 29/06/2021 17:36
nlt wrote: 29/06/2021 17:34 ZOBS ne poznaje romobile, barem koliko sam ja upućen
Bio je neki članak o dopunama ZOBSa,bas zbog romobila, ne znam da li se to i desilo.
Ma, ako ideš brže od 25 na sat, moraš na cestu. Bio benzin, struja ili mišići. To bi bilo prvo. Ili, ako imaš vozilo koje može ići minimum 40 na sat, moraš na cestu. Treba sa tim početi.
User avatar
preselio na ahiret
Posts: 2739
Joined: 21/05/2021 01:40
Location: prvi saf

#12181 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by preselio na ahiret »

Hakiz wrote: 29/06/2021 20:04
last mohicans wrote: 29/06/2021 17:36
nlt wrote: 29/06/2021 17:34 ZOBS ne poznaje romobile, barem koliko sam ja upućen
Bio je neki članak o dopunama ZOBSa,bas zbog romobila, ne znam da li se to i desilo.
Ma, ako ideš brže od 25 na sat, moraš na cestu. Bio benzin, struja ili mišići. To bi bilo prvo. Ili, ako imaš vozilo koje može ići minimum 40 na sat, moraš na cestu. Treba sa tim početi.
Hvala bogu sto se ljudi poput tebe nista ne pitaju.Uvest pravilo bicikliste na cesti se dovodi pod moranje posjedovanje dozvole,vozacke,sto je van svake pameti.
noviclan
Posts: 10806
Joined: 31/10/2013 06:48

#12182 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by noviclan »

Hakiz wrote: 29/06/2021 20:04
last mohicans wrote: 29/06/2021 17:36
nlt wrote: 29/06/2021 17:34 ZOBS ne poznaje romobile, barem koliko sam ja upućen
Bio je neki članak o dopunama ZOBSa,bas zbog romobila, ne znam da li se to i desilo.
Ma, ako ideš brže od 25 na sat, moraš na cestu. Bio benzin, struja ili mišići. To bi bilo prvo. Ili, ako imaš vozilo koje može ići minimum 40 na sat, moraš na cestu. Treba sa tim početi.
Kud im neko ne proleti 52 terezijom da ga uhvati radar
Hakiz
Posts: 39921
Joined: 30/07/2015 20:01

#12183 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hakiz »

preselio na ahiret wrote: 29/06/2021 21:59
Hakiz wrote: 29/06/2021 20:04
last mohicans wrote: 29/06/2021 17:36

Bio je neki članak o dopunama ZOBSa,bas zbog romobila, ne znam da li se to i desilo.
Ma, ako ideš brže od 25 na sat, moraš na cestu. Bio benzin, struja ili mišići. To bi bilo prvo. Ili, ako imaš vozilo koje može ići minimum 40 na sat, moraš na cestu. Treba sa tim početi.
Hvala bogu sto se ljudi poput tebe nista ne pitaju.Uvest pravilo bicikliste na cesti se dovodi pod moranje posjedovanje dozvole,vozacke,sto je van svake pameti.
Hvala bogu pa se ni ti ne pitaš, treba pustiti da po biciklističkoj stazi neko juri 50 na sat. Možda da pustimo i Ducatije, Kawasakije i ostale na stazu?
Hakiz
Posts: 39921
Joined: 30/07/2015 20:01

#12184 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hakiz »

noviclan wrote: 29/06/2021 22:04
Hakiz wrote: 29/06/2021 20:04
last mohicans wrote: 29/06/2021 17:36

Bio je neki članak o dopunama ZOBSa,bas zbog romobila, ne znam da li se to i desilo.
Ma, ako ideš brže od 25 na sat, moraš na cestu. Bio benzin, struja ili mišići. To bi bilo prvo. Ili, ako imaš vozilo koje može ići minimum 40 na sat, moraš na cestu. Treba sa tim početi.
Kud im neko ne proleti 52 terezijom da ga uhvati radar
Mora se ograničiti brzina na stazi. Romobili mogu ići i do 60, ne čuješ ih, to ne smije na stazu ili trotoar. Mora se više pažnje posvetiti saobraćaju na stazi.

Sa jedne strane neko na romobilu ide 40 ili 50, tihi, teško uočljivi, sa druge ljudi na biciklima, rolama, koji ne mogu brže od 20-25, a i to rijetko.
Last edited by Hakiz on 29/06/2021 22:35, edited 1 time in total.
User avatar
preselio na ahiret
Posts: 2739
Joined: 21/05/2021 01:40
Location: prvi saf

#12185 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by preselio na ahiret »

Hakiz wrote: 29/06/2021 22:29
preselio na ahiret wrote: 29/06/2021 21:59
Hakiz wrote: 29/06/2021 20:04

Ma, ako ideš brže od 25 na sat, moraš na cestu. Bio benzin, struja ili mišići. To bi bilo prvo. Ili, ako imaš vozilo koje može ići minimum 40 na sat, moraš na cestu. Treba sa tim početi.
Hvala bogu sto se ljudi poput tebe nista ne pitaju.Uvest pravilo bicikliste na cesti se dovodi pod moranje posjedovanje dozvole,vozacke,sto je van svake pameti.
Hvala bogu pa se ni ti ne pitaš, treba pustiti da po biciklističkoj stazi neko juri 50 na sat. Možda da pustimo i Ducatije, Kawasakije i ostale na stazu?
Neka juri kolko ko moze,za takve stvari je i napravljena staza samo sto je problem kod nas nepismenost ljudi i ne obrazovanost pa hodaju stazom,voze u suprotnom pravcu.Zbog takvih da saljes biciklistu na ulicu pored staze koju je dobio?Hvala bogu opet kazem sto se takvi strucnjaci poput tebe nista ne pitaju :lol:
Hakiz
Posts: 39921
Joined: 30/07/2015 20:01

#12186 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hakiz »

preselio na ahiret wrote: 29/06/2021 22:33
Hakiz wrote: 29/06/2021 22:29
preselio na ahiret wrote: 29/06/2021 21:59
Hvala bogu sto se ljudi poput tebe nista ne pitaju.Uvest pravilo bicikliste na cesti se dovodi pod moranje posjedovanje dozvole,vozacke,sto je van svake pameti.
Hvala bogu pa se ni ti ne pitaš, treba pustiti da po biciklističkoj stazi neko juri 50 na sat. Možda da pustimo i Ducatije, Kawasakije i ostale na stazu?
Neka juri kolko ko moze,za takve stvari je i napravljena staza samo sto je problem kod nas nepismenost ljudi i ne obrazovanost pa hodaju stazom,voze u suprotnom pravcu.Zbog takvih da saljes biciklistu na ulicu pored staze koju je dobio?Hvala bogu opet kazem sto se takvi strucnjaci poput tebe nista ne pitaju :lol:
Ne biciklistu, jesi li slijep kod očiju? Ne može na stazu predviđenu za vozila koja ne mogu ići brže od 30 ići vozilo koje ide 60. Bicikl na stazu. Romobil, ako hoćeš brže od 25, na cestu, do 25 na stazu. Samo što je tebi do pametovanja pa namjerno ne čitaš šta piše.

Zato sam napisao, ograničenje brzine na stazi, recimo 20 km/h i riješeno. Ko prekorači, kazna. A nije teško ispoštovati to ograničenje, biciklom se moraš napatiti da ideš brže. Rolama takođe. Romobil, pa stavi brzinomjer ako nema.

Usput, ima puno zemalja i gradova u kojima bicikl mora na cestu. Svi ti ljudi budale, ti znaš bolje?
User avatar
preselio na ahiret
Posts: 2739
Joined: 21/05/2021 01:40
Location: prvi saf

#12187 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by preselio na ahiret »

Hakiz wrote: 29/06/2021 22:45
preselio na ahiret wrote: 29/06/2021 22:33
Hakiz wrote: 29/06/2021 22:29

Hvala bogu pa se ni ti ne pitaš, treba pustiti da po biciklističkoj stazi neko juri 50 na sat. Možda da pustimo i Ducatije, Kawasakije i ostale na stazu?
Neka juri kolko ko moze,za takve stvari je i napravljena staza samo sto je problem kod nas nepismenost ljudi i ne obrazovanost pa hodaju stazom,voze u suprotnom pravcu.Zbog takvih da saljes biciklistu na ulicu pored staze koju je dobio?Hvala bogu opet kazem sto se takvi strucnjaci poput tebe nista ne pitaju :lol:
Ne biciklistu, jesi li slijep kod očiju? Ne može na stazu predviđenu za vozila koja ne mogu ići brže od 30 ići vozilo koje ide 60. Bicikl na stazu. Romobil, ako hoćeš brže od 25, na cestu, do 25 na stazu. Samo što je tebi do pametovanja pa namjerno ne čitaš šta piše.

Zato sam napisao, ograničenje brzine na stazi, recimo 20 km/h i riješeno. Ko prekorači, kazna. A nije teško ispoštovati to ograničenje, biciklom se moraš napatiti da ideš brže. Rolama takođe. Romobil, pa stavi brzinomjer ako nema.

Usput, ima puno zemalja i gradova u kojima bicikl mora na cestu. Svi ti ljudi budale, ti znaš bolje?
Imaju li dozvolu kad su na cesti?
vehidone
Posts: 86
Joined: 27/03/2014 10:15

#12188 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by vehidone »

hazimh780 wrote: 29/06/2021 14:47
vehidone wrote: 28/06/2021 11:45
hazimh780 wrote: 18/06/2021 16:54 Zanima me kakve su biciklistice staze na Jahorini? Je li ima neka mapa sa stazama online (ja nisam mogao naci). Imate li vi neke rute da preporucite?
Mislim da vožnja Jahorinom nije ništa spektakularno. Od Poljica prati asfaltni put pored hotela Lavina,nastavi dalje asfaltom i stižeš do rampe odakle počinje makadamski put prema vrhu Jahorine.Vozi se makadamom sve pravo i na prvoj raskrsnici idi desno.Do raskrsnice je uspon a od nje je fin pravac do izlaza na vrh šestosjeda Poljice i Ogorjelica. Tu imaš jezero i restoran (ne znam da li radi ljeti i kada).Od jezera možeš nastaviti još koji kilometar makadamom i tu je kraj ceste. Na onoj pomenutoj raskrsnici gdje trebaš desno,ako odeš lijevo doći ćeš do starih JNA objekata (oprez zbog mina,ne napuštaju makadam). Zašto kažem da nije ništa spektakularno,jeste ako želiš samo da upišeš vožnju po Jahorini na svoju listu obilazaka.Ovih dana je i toplo nema nigdje hlada po Jahorini nema se šta puno vidjeti a trenutno se po Jahorini kreću dosta bagera,kamiona i tome sl.
Hvala na odgovoru. Bio sam i bas je ovako kako si napisao :thumbup:

Planiram sada odraditi rutu Bjelašnica - Lukomir. Nisam nikada bio na Lukomiru, pa me interesuje je li "prevelik zalogaj" ta ruta, koliko je zahtjevno i da li je opasno ako idu samo dvije osobe (zbog divljih zivotinja i sl.)
za Lukomir se slažem sa forumašem kB27 . Meni izmeđostalog najljepše rute su; prema Stojčevcu,ide se na vodovod i starim ratnim putem na Igman.Makadam je dobar,ima dosta hlada,što si visočije svježije je a ima i šume.Nema šetaća,kvadova i sl. ljepota. Pratiš putokaze pa možeš doći i do ratne džamije na Igmanu gdje možeš lijepo odmoriti u debelom hladu.Spustiš se na veliko polje a onda najbolji dio rute je spustiti se niz Krupac brzinom od 60-70KM/h :D KACIGA OBAVEZNO. Druga vožnja je: žičarom na Trebević a onda pored PINE pješačkom stazom pravo na vrh.Staza je odlična,ima hlada na pretek,u šumi si ma milina.Vikendom ne mozeš proći od pješaka te savjetujem radnim danom ići. Na dva mjesta čes samo na kratko biciklo morati prenijeti preko stijene i pri samom izlazu na vrh malo ćes gurati bicikl i eto te a onda kako ti volja. Vratiti se možeš makadamskim putem kojim serviseri izlaze gore do TV tornja pa onda dalje na Dobrinju ili na Vrace a možeš se vratiti i do PINE pa niz bob stazu na Bistrik kako ti odgovara. Napomenuo bih još da je jako lijepo voziti sa Trebevića do Jahorine-Poljice također ima dosta hlada i šume a ko voli asfalt eto.Primjećuješ da navodim ove rute gdje ima dosta hlada a to nije bez razloga.Ja npr znam ponijeti u rusaku 3L vode plus boca od 700mL a po ovim vrućinama trebat će ti svaka kap vode.Ima izvora na ovim rutama ali stvarno ne znam da li su te vode baš ispravne,možda neko bolje zna ovdje sa foruma.
zdruzdjo
Posts: 5186
Joined: 16/08/2009 00:27

#12189 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by zdruzdjo »

Hakiz wrote: 29/06/2021 22:32 Mora se ograničiti brzina na stazi. Romobili mogu ići i do 60, ne čuješ ih, to ne smije na stazu ili trotoar. Mora se više pažnje posvetiti saobraćaju na stazi. Sa jedne strane neko na romobilu ide 40 ili 50, tihi, teško uočljivi, sa druge ljudi na biciklima, rolama, koji ne mogu brže od 20-25, a i to rijetko.

Vozim romobil, biciklo, auto i nekad se spustam i sa trokolicom niz mahalu sa djecom. iskreno NAAAAAJOPREZNIJI sam na romobilu. Upravo zbog toga sto sam gotovo necuujan. Romobil mi moze ici do 30 km/h. rijetko toliko prizm bas iz tog razloga. 20 maksimalno do 25. iskreno ne bih bas volio da se prostrem po asfaltu i zatoi pazim. prvo zbog sebe pa zbog sviju ostalih.
E sad ima debila koji se fakat kretenisu na romobilu. Ne kazem.
Ali
Biciklisti kreteni su definitivno gori od romobilasa kretena. Neki dan sam just for fun na biciklistickoj pokusao da stignem jednog takvog koji je prosistao pored mene. Full oprema na njemu. neko jebxx biciklo. znaci nisam ga uspio stici ni sa 30 km/h. znaci hladno je isao 35-40. e pa.......
Da ne pricam ono voznja biciklistickom trakom u suprotnom smjeru, tipkanje na telefon, selfie, pricanje na telefon, voznja navece bez svjetla ikakvog.....itd.
Sta sam primjetio: Najgora bagra su koke/zene/dame koje voze ova neka "rent-a-bike" bicikla. kuku majko, to je uzas. redovno od alipasinog do nedjarica idu onom biciklistickom trakom koja je namjenjena za pravac nedjarici-alipasino.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#12190 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by GAU8 »

Ja mislim da nije problem staza vec nekultura.

S druge strane smatram da romobili deklarisani za brzinu preko 25kmh treba da podlijezu istim pravilima kao motorni skuteri.

Kuda smije skuter, moze i taj romobil. Kaciga, vozacka, itd....
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#12191 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajvan »

preselio na ahiret wrote: 29/06/2021 22:48
Hakiz wrote: 29/06/2021 22:45

Usput, ima puno zemalja i gradova u kojima bicikl mora na cestu. Svi ti ljudi budale, ti znaš bolje?
Imaju li dozvolu kad su na cesti?
Po nasem vazecem zakonu biciklist je duzan voziti cestom ili za to predvisjenpm stazom, a plocnici su zabranjeni za voznju biciklom. Po istom zakonu, vozila su duzna pri obilazenju bicikliste imati bocno rastijanje od 1.5 m

Rasprava, a ni zakon ne poznajete... a garant polozen vozacki ispit imate
Last edited by Hajvan on 30/06/2021 12:21, edited 1 time in total.
zdruzdjo
Posts: 5186
Joined: 16/08/2009 00:27

#12192 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by zdruzdjo »

GAU8 wrote: 30/06/2021 12:09 Ja mislim da nije problem staza vec nekultura.

S druge strane smatram da romobili deklarisani za brzinu preko 25kmh treba da podlijezu istim pravilima kao motorni skuteri.

Kuda smije skuter, moze i taj romobil. Kaciga, vozacka, itd....
Apsolutno se slazem. Vidio sam u amsterdamu sta znaci saobracajna kultura koja ukljucuje bicikliste. izlazak na biciklisticku stazu pjeske???? bolje izadji na auto-put zavezanih ociju. nema divljanja, nema skretanja na pjesacki dio, nema voznje po cesti tamo gdje ima biciklisticka, nema voznje po pjesackim zonama. mislim cak da moraju imati i neku vozacku dozvolu.
E ne znam sad kako su uredili ovo sa romobilima, ali znajuci holadjane sigurno su dobro.
zdruzdjo
Posts: 5186
Joined: 16/08/2009 00:27

#12193 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by zdruzdjo »

Hajvan wrote: 30/06/2021 12:20
preselio na ahiret wrote: 29/06/2021 22:48
Hakiz wrote: 29/06/2021 22:45

Usput, ima puno zemalja i gradova u kojima bicikl mora na cestu. Svi ti ljudi budale, ti znaš bolje?
Imaju li dozvolu kad su na cesti?
Po nasem vazecem zakonu biciklist je duzan voziti cestom, a plocnici su zabranjeni za voznju biciklom. Po istom zakonu, vozila su duzna pri obilazenju bicikliste imati bocno rastijanje od 1.5 m

Rasprava, a ni zakon ne poznajete... a garant polozen vozacki ispit imate

Poznajem zakon, ali onda po istom nam ne trebaju biciklisticke staze. Sala naravno.

A ovo boldirano je u sarajevu gotovo nemoguce ostvariti na 80% saobracajnica. cak ni na glavnoj "dzadi".
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#12194 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by GAU8 »

zdruzdjo wrote: 30/06/2021 12:20
GAU8 wrote: 30/06/2021 12:09 Ja mislim da nije problem staza vec nekultura.

S druge strane smatram da romobili deklarisani za brzinu preko 25kmh treba da podlijezu istim pravilima kao motorni skuteri.

Kuda smije skuter, moze i taj romobil. Kaciga, vozacka, itd....
Apsolutno se slazem. Vidio sam u amsterdamu sta znaci saobracajna kultura koja ukljucuje bicikliste. izlazak na biciklisticku stazu pjeske???? bolje izadji na auto-put zavezanih ociju. nema divljanja, nema skretanja na pjesacki dio, nema voznje po cesti tamo gdje ima biciklisticka, nema voznje po pjesackim zonama. mislim cak da moraju imati i neku vozacku dozvolu.
E ne znam sad kako su uredili ovo sa romobilima, ali znajuci holadjane sigurno su dobro.
U Njemackoj su e-Romobili iznad 20kmh i e-Bicikli iznad 25kmh totalno zabranjeni. (Misli se na brzinu do koje ide el. motor. Naravno da niz brdo mozes ici i 80kmh ako imas hrabrosti, ali to je bez pomoci el. motora)

Ko bas ima para i zivaca, moze traziti izdavanje atesta za ucesce u saobracaju, uz to ide registracija, osiguranje itd...
nlt
Posts: 2550
Joined: 18/05/2014 18:02

#12195 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by nlt »

Ali nesto naaajjjgore. Mrak, nema rasvjete. U jednom trenutku se ukazuje neka sjena, kad to su naravno likovi na biciklima, obavezno bez ikakve svjetlosne signalizacije, ma da makar ima ono mačije oko. Još po običaju obuku neku tamnu odjeću, i ko bi da se ne daj Bože desi da udariš u nekog takvog bio kriv?
:-)
Ovo zna biti izraženo na dijelovima Hrasnice, dosta djece na biciklima na cesti iza 21h, oprez!
User avatar
preselio na ahiret
Posts: 2739
Joined: 21/05/2021 01:40
Location: prvi saf

#12196 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by preselio na ahiret »

Hajvan wrote: 30/06/2021 12:20
preselio na ahiret wrote: 29/06/2021 22:48
Hakiz wrote: 29/06/2021 22:45

Usput, ima puno zemalja i gradova u kojima bicikl mora na cestu. Svi ti ljudi budale, ti znaš bolje?
Imaju li dozvolu kad su na cesti?
Po nasem vazecem zakonu biciklist je duzan voziti cestom ili za to predvisjenpm stazom, a plocnici su zabranjeni za voznju biciklom. Po istom zakonu, vozila su duzna pri obilazenju bicikliste imati bocno rastijanje od 1.5 m

Rasprava, a ni zakon ne poznajete... a garant polozen vozacki ispit imate
Zakon poznajem,hoce li djete od 10-14g na ulicu mozda biciklom gdje nema staze?
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#12197 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajvan »

preselio na ahiret wrote: 30/06/2021 13:57
Hajvan wrote: 30/06/2021 12:20
preselio na ahiret wrote: 29/06/2021 22:48
Imaju li dozvolu kad su na cesti?
Po nasem vazecem zakonu biciklist je duzan voziti cestom ili za to predvisjenpm stazom, a plocnici su zabranjeni za voznju biciklom. Po istom zakonu, vozila su duzna pri obilazenju bicikliste imati bocno rastijanje od 1.5 m

Rasprava, a ni zakon ne poznajete... a garant polozen vozacki ispit imate
Zakon poznajem,hoce li djete od 10-14g na ulicu mozda biciklom gdje nema staze?
.


Dijete do 12 godina ne smije samo upravljat bicikolm na cestama (ukljucujuci plocnike) :)
Last edited by Hajvan on 30/06/2021 14:10, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12198 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Truba »

ne bih na cestu ni za živu glavu :D
User avatar
preselio na ahiret
Posts: 2739
Joined: 21/05/2021 01:40
Location: prvi saf

#12199 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by preselio na ahiret »

Hajvan wrote: 30/06/2021 14:04
preselio na ahiret wrote: 30/06/2021 13:57
Hajvan wrote: 30/06/2021 12:20

Po nasem vazecem zakonu biciklist je duzan voziti cestom ili za to predvisjenpm stazom, a plocnici su zabranjeni za voznju biciklom. Po istom zakonu, vozila su duzna pri obilazenju bicikliste imati bocno rastijanje od 1.5 m

Rasprava, a ni zakon ne poznajete... a garant polozen vozacki ispit imate
Zakon poznajem,hoce li djete od 10-14g na ulicu mozda biciklom gdje nema staze?
.


Dijete do 12 godina ne smije samo upravljat bicikolm na cestama (ukljucujuci plocnike) :)
A od 12 smije na cestu?
Hakiz
Posts: 39921
Joined: 30/07/2015 20:01

#12200 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hakiz »

zdruzdjo wrote: 30/06/2021 12:01
Hakiz wrote: 29/06/2021 22:32 Mora se ograničiti brzina na stazi. Romobili mogu ići i do 60, ne čuješ ih, to ne smije na stazu ili trotoar. Mora se više pažnje posvetiti saobraćaju na stazi. Sa jedne strane neko na romobilu ide 40 ili 50, tihi, teško uočljivi, sa druge ljudi na biciklima, rolama, koji ne mogu brže od 20-25, a i to rijetko.

Vozim romobil, biciklo, auto i nekad se spustam i sa trokolicom niz mahalu sa djecom. iskreno NAAAAAJOPREZNIJI sam na romobilu. Upravo zbog toga sto sam gotovo necuujan. Romobil mi moze ici do 30 km/h. rijetko toliko prizm bas iz tog razloga. 20 maksimalno do 25. iskreno ne bih bas volio da se prostrem po asfaltu i zatoi pazim. prvo zbog sebe pa zbog sviju ostalih.
E sad ima debila koji se fakat kretenisu na romobilu. Ne kazem.
Ali
Biciklisti kreteni su definitivno gori od romobilasa kretena. Neki dan sam just for fun na biciklistickoj pokusao da stignem jednog takvog koji je prosistao pored mene. Full oprema na njemu. neko jebxx biciklo. znaci nisam ga uspio stici ni sa 30 km/h. znaci hladno je isao 35-40. e pa.......
Da ne pricam ono voznja biciklistickom trakom u suprotnom smjeru, tipkanje na telefon, selfie, pricanje na telefon, voznja navece bez svjetla ikakvog.....itd.
Sta sam primjetio: Najgora bagra su koke/zene/dame koje voze ova neka "rent-a-bike" bicikla. kuku majko, to je uzas. redovno od alipasinog do nedjarica idu onom biciklistickom trakom koja je namjenjena za pravac nedjarici-alipasino.
Ma, kreten je krrten, na nogama, biciklu ili u autu.

Biciklisti su najgori po ponašanju.
Post Reply