Biciklom kroz Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
spree
Posts: 7856
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#12051 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by spree »

Haj sve i da jeste tako jel' ti izadjes iz nje na mjestima gdje je puna?
User avatar
alcho
Posts: 1465
Joined: 31/08/2006 09:08

#12052 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by alcho »

:) :)
Last edited by alcho on 24/07/2020 09:22, edited 1 time in total.
User avatar
alcho
Posts: 1465
Joined: 31/08/2006 09:08

#12053 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by alcho »

:) :)
Last edited by alcho on 24/07/2020 09:22, edited 1 time in total.
User avatar
alcho
Posts: 1465
Joined: 31/08/2006 09:08

#12054 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by alcho »

Hajlac wrote: 23/07/2020 22:17

Image

Image

Pričaš gluposti - isprekidana žuta je SVUGDJE osim tik pred sam semafor i na samoj stanici, logično, da ne bi ostali učesnici blokirali tramvaju i drugim javnim prevoznicima prilaz stajalištu, ili recimo pružne skretnice prije raskrsnice itd. ...

Da je kojim slučajem ČITAVOM DUŽINOM recimo od Zemaljskog muzeja pa oko Vijećnice i natrag do Holiday Inna PUNA ŽUTA linija, tek onda bi to bila traka REZERVISANA ISKLJUČIVO za vozila javnog gradskog saobraćaja, uključujući i taksiste :wink:
To se kolokvijalno zove žuta saobraćajna traka.
A Bgt, ima li onda po tebi neki razlog sto je ta traka zuta? Jer isti efekat o kojem pricas bi se postigao i da je bijela. Ili je razlog samo da bi se "KOLOKVIJALNO zvala zuta saobracajna traka"? :lol: :lol:
Traka sluzi za javni prevoz, a u javni prevoz spadaju i taxi vozila, autobusi, mibnibusi. Zbog toga ima i isprekidanih linija. Ostala vozila NE SMIJU voziti tom trakom. Kraj price!
User avatar
Hajlac
Posts: 3837
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#12055 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajlac »

alcho wrote: 24/07/2020 08:28 A Bgt, ima li onda po tebi neki razlog sto je ta traka zuta? Jer isti efekat o kojem pricas bi se postigao i da je bijela. Ili je razlog samo da bi se "KOLOKVIJALNO zvala zuta saobracajna traka"? :lol: :lol:
Traka sluzi za javni prevoz, a u javni prevoz spadaju i taxi vozila, autobusi, mibnibusi. Zbog toga ima i isprekidanih linija. Ostala vozila NE SMIJU voziti tom trakom. Kraj price!
Namjerno je stavljena isprekidana umjesto PUNE žute kako bi, kada nema vozila JGS, mogli i ostali učesnici u saobraćaju koristiti tu traku!

A zašto je to urađeno?

Pa zato što je u Sarajevu zagušen saobraćaj (jer svaki balkanac hoće u svom autu da se prevozi pa ga zaboli neka stvar za GRAS ili biciklističke staze; čak priželjkuju i potpuno ukidanje javnog gradskog saobraćaja MAJMUNI) i nemoguće proširivanje saobraćajnica pa je svaka traka DRAGOCJENA, a pogotovo na tom potezu od Skenderije pa oko Vijećnice i natrag do Vječne vatre odakle se koliko toliko ponovo proširuje tj. uvećava broj dostupnih traka :wink:

Da nije tako, policija bi, odnosno Vlast bi - radi punjenja budžeta, vrlo rado svakodnevno i godinama unazad zaustavljala i pisala kazne STOTINAMA HILJADA ostalih učesnika u saobraćaju koji regularno, gdje god nema tramvaja/autobusa, koriste tu traku označenu ISPREKIDANOM žutom linijom :wink:

Pošto očito nekima treba nacrtati: isprekidana žuta znači samo PREDNOST korištenja za JGS učesnike u saobraćaju a samo PUNA žuta označava ISKLJUČIVO korištenje od strane JGS tj. zabranu za ostale učesnike ;-)
User avatar
alcho
Posts: 1465
Joined: 31/08/2006 09:08

#12056 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by alcho »

Hajlac wrote: 24/07/2020 11:05
alcho wrote: 24/07/2020 08:28 A Bgt, ima li onda po tebi neki razlog sto je ta traka zuta? Jer isti efekat o kojem pricas bi se postigao i da je bijela. Ili je razlog samo da bi se "KOLOKVIJALNO zvala zuta saobracajna traka"? :lol: :lol:
Traka sluzi za javni prevoz, a u javni prevoz spadaju i taxi vozila, autobusi, mibnibusi. Zbog toga ima i isprekidanih linija. Ostala vozila NE SMIJU voziti tom trakom. Kraj price!
Namjerno je stavljena isprekidana umjesto PUNE žute kako bi, kada nema vozila JGS, mogli i ostali učesnici u saobraćaju koristiti tu traku!

A zašto je to urađeno?

Pa zato što je u Sarajevu zagušen saobraćaj (jer svaki balkanac hoće u svom autu da se prevozi pa ga zaboli neka stvar za GRAS ili biciklističke staze; čak priželjkuju i potpuno ukidanje javnog gradskog saobraćaja MAJMUNI) i nemoguće proširivanje saobraćajnica pa je svaka traka DRAGOCJENA, a pogotovo na tom potezu od Skenderije pa oko Vijećnice i natrag do Vječne vatre odakle se koliko toliko ponovo proširuje tj. uvećava broj dostupnih traka :wink:

Da nije tako, policija bi, odnosno Vlast bi - radi punjenja budžeta, vrlo rado svakodnevno i godinama unazad zaustavljala i pisala kazne STOTINAMA HILJADA ostalih učesnika u saobraćaju koji regularno, gdje god nema tramvaja/autobusa, koriste tu traku označenu ISPREKIDANOM žutom linijom :wink:
Apsolutno netacno. Isprekidana zuta oznacava mjesto gdje oni koji smiju da voze tom trakom, mogu da vrse prestrojavanja u drugu traku. Da je onako kako ti kazes, traka bi bila bijela, a ne zuta.
User avatar
Hajlac
Posts: 3837
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#12057 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajlac »

alcho wrote: 24/07/2020 11:15 Apsolutno netacno. Isprekidana zuta oznacava mjesto gdje oni koji smiju da voze tom trakom, mogu da vrse prestrojavanja u drugu traku. Da je onako kako ti kazes, traka bi bila bijela, a ne zuta.
Kad si to vidio da autobus (tramvaj se VALJDA ne može prestrojavati :lol: ) duž ulice Obala i Mula Mustafe prestrojava tj. da samovoljno ide lijevom trakom? Života ti! Osim samo nakratko, kad mora preteći drugi JGS u desnoj traci ali sa obavezom odmah vraćanja u desnu namjensku.

Pa ni trolejbus ne ide lijevim trakama iako mu nije striktno naznačena "žuta traka - jer nema potrebe i svako malo mu dolaze stanice.

Uvijek i Komercijale i turistički i ostali idu isključivo desnom na kojoj su i šine.

Da je tako kako ti pričaš tj. da ne-JGS učesnici u saobraćaju imaju pravo koristiti ISKLJUČIVO lijevu traku na Obali i Mula Mustafe a JGS da ima pravo prelaska u lijevu, onda bi imao dvije linije - bijelu punu pa desno od nje isprekidanu žutu :wink:

Bijela puna bi označavala zabranu prelaska desno na prugu :wink:

Za takve slučajeve ovako to izgleda u praksi:

Image

Image

A ovdje vidiš da je u isprekidano žutoj traci DOZVOLJENO i ostalim učesnicima voziti, samo što moraju dati PREDNOST JGS vozilima kada su tu tj. kada naiđu i završena stvar:

Image

https://www.ontario.ca/document/officia ... k/stopping

A sve se više praktikuje, tamo gdje nije izvedivo dodati zasebnu biciklističku stazu, upravo KOMBINOVATI je sa "žutom trakom":

Image

Image

Još se ovdje radi o PUNOJ (JGS) žutoj, pa je opet zakonski DOZVOLJENO i biciklistima voziti.

https://lovecycling.net/projects/busbike-lane/
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#12058 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by dadoka84 »

kabal1337 wrote: 23/07/2020 21:31
dadoka84 wrote: 23/07/2020 21:26 Od dva ribara do vijecnice vozim trotoarom. Užasno je usko, međutim ne tjeram pješake nit im zvonim. Ko se skloni skloni, zahvalim i prođem. Ako moram kratko siđem na cestu i vratim se na trotoar.
Zasto ne vozis Cobanija, i skrenes prema.Talks and giggles i picis pravo do.inat kuce. Mnogo je sire i preglednije za tebe i pjesake
Vozio sam više ruta, ali ova mi je na kraju sa najmanje problema. U povratku skrenem pored hotela president i u zelenih beretki uletim i furam do doma sindikata, pređem cestu i do vrbanje furam lijevom obalom miljacke.
User avatar
Hajlac
Posts: 3837
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#12059 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajlac »

Još primjera JGS / Bike namjenskih traka, tamo gdje nema prostora za zasebnu bike traku:

Image

Image

Image

Image

Image

Manite se više kabadahijskog mentaliteta razmišljanja iz 19-og stoljeća :!:
User avatar
kabal1337
Posts: 7752
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#12060 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by kabal1337 »

Ali kod njih su namjenjene trake za to, kod nas nisu. Kod njih je infrastruktura primjenila i uvela promjene kod nas nije. Vidis i sam sta pise biciklo i bus only
User avatar
alcho
Posts: 1465
Joined: 31/08/2006 09:08

#12061 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by alcho »

Hajlac wrote: 24/07/2020 11:28
Kad si to vidio da autobus (tramvaj se VALJDA ne može prestrojavati :lol: ) duž ulice Obala i Mula Mustafe prestrojava tj. da samovoljno ide lijevom trakom? Života ti! Osim samo nakratko, kad mora preteći drugi JGS u desnoj traci ali sa obavezom odmah vraćanja u desnu namjensku.

Pa ni trolejbus ne ide lijevim trakama iako mu nije striktno naznačena "žuta traka - jer nema potrebe i svako malo mu dolaze stanice.

Uvijek i Komercijale i turistički i ostali idu isključivo desnom na kojoj su i šine.

Da je tako kako ti pričaš tj. da ne-JGS učesnici u saobraćaju imaju pravo koristiti ISKLJUČIVO lijevu traku na Obali i Mula Mustafe a JGS da ima pravo prelaska u lijevu, onda bi imao dvije linije - bijelu punu pa desno od nje isprekidanu žutu :wink:

Bijela puna bi označavala zabranu prelaska desno na prugu :wink:
Ti ovdje proizvoljno lupetas i izmisljas svoja pravila. Edukacija je kljuc svega, a ne tvoje promisljanje ŠBBKBB. Uzmi ZOBS pa se edukuj.
User avatar
Qler
Posts: 23497
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#12062 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Qler »

ja koliko znam, od pozorista dalje je isprekidana zuta meni se cini, i odatle uredno vozis sinama samo prednost imaju grasovci.. nisam jednom prosao sinama pored policije koja ide sta ja znam 40-50km/h... dok tamo gdje je puna zuta ne vozim, ali je par prijatelja kazne popusilo tu. I imas na mdvoru punu zutu do izlivne trake, i onda je isprekidana da se mozes prestorjiti prema mostu Suade i Olge...
User avatar
spree
Posts: 7856
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#12063 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by spree »

Covjek pravi prekršaje i jos sav ponosan pise o tome. Tamo s neba pao gdje nacrtao zelenu liniju, ne smije da vozi po pravilima jer ga je strah, vozi po sinama i usporava tramvaje, stavlja sliku da negdje ima traka za autobuse i bicikla kao da je to ima ikakve veze s nama i našim pravilima. Zbog ovakvih se poprijeko gleda na bicikliste.
User avatar
mk ultra
Posts: 19139
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#12064 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by mk ultra »

tako je, ili isključenje za SCC kad papci navale na šine, umjesto krajnjom desnom pa na isprekidanom dijelu do isključne... ali jok :run:
redovno kad je gužve bilo u SCC tramvaji zakoče LAPD bleji...
User avatar
felix10
Posts: 84
Joined: 19/06/2013 10:57

#12065 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by felix10 »

Pozdrav svima, da li je neko imao priliku mjenjati rolnice zadnjeg mjenjaca (pulley wheels). Da ne spamam temu podpitanjama, volio bih da mi se javi neko ako jeste.
User avatar
Hajlac
Posts: 3837
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#12066 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajlac »

alcho wrote: 24/07/2020 12:31 Ti ovdje proizvoljno lupetas i izmisljas svoja pravila. Edukacija je kljuc svega, a ne tvoje promisljanje ŠBBKBB. Uzmi ZOBS pa se edukuj.
Izvoli pa nađi u ZOBS-u na kojeg se pozivaš tačno navedeno šta predstavlja ŽUTA ISPREKIDANA linija :!:

https://www.paragraf.ba/propisi/bih/zak ... ovini.html

Ako ne nađeš, onda si ti taj koji lupeta!
User avatar
Hajlac
Posts: 3837
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#12067 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajlac »

Qler wrote: 24/07/2020 12:43 ja koliko znam, od pozorista dalje je isprekidana zuta meni se cini, i odatle uredno vozis sinama samo prednost imaju grasovci.. nisam jednom prosao sinama pored policije koja ide sta ja znam 40-50km/h... dok tamo gdje je puna zuta ne vozim, ali je par prijatelja kazne popusilo tu. I imas na mdvoru punu zutu do izlivne trake, i onda je isprekidana da se mozes prestorjiti prema mostu Suade i Olge...
Pa naravno, samo što je i prije Pozorišta isto iprekidana - od Skenderije:

Image

Image

Nekad ranije nije se koristila žuta(da potencira JGS) pa je isto bila isprekidana između krajnje desne sa prugom i lijeve trake:

Image

Image

zato što je potpuno NORMALNO da svi učesnici u saobraćaju koriste sve trake na tim dionicama tj. u Starom grdu gdje postoje svega dvije do tri.

Samo je bijela isprekidana vremenom zamijenjena žutom isprekidanom radi naglašavanja prioriteta.

Image

Hajvani nikako da skontaju da isprekidana žuta linija ne označava ISKLJUČIVOST nego samo PREDNOST JGS vozila u datoj traci.

Pa onda ko s njive viču "Bjež' s ceste"...

Isto tako je eno na Kovačićima stavljena ISPREKIDANA žuta na stajalištima - ne da zabrani(jer se za zabranu koristi PUNA žuta!) privremeno zaustavljanje ostalih motornih vozila nego da naglasi prioritet i po potrebi SKLANJANJE kada dodje JGS vozilo.
User avatar
holowey
Posts: 8410
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#12068 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by holowey »

felix10 wrote: 24/07/2020 15:08 Pozdrav svima, da li je neko imao priliku mjenjati rolnice zadnjeg mjenjaca (pulley wheels). Da ne spamam temu podpitanjama, volio bih da mi se javi neko ako jeste.
jesam ja...greskom spalio kod sebe jer nisam znao da su plastika...nikakav lezaj unutra, samo plastika...
na buvljaku nasao rasturen mjenjac i zamijenio...kod mene na saraf bilo, zamijenio za cas....
User avatar
felix10
Posts: 84
Joined: 19/06/2013 10:57

#12069 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by felix10 »

holowey wrote: 24/07/2020 18:30
felix10 wrote: 24/07/2020 15:08 Pozdrav svima, da li je neko imao priliku mjenjati rolnice zadnjeg mjenjaca (pulley wheels). Da ne spamam temu podpitanjama, volio bih da mi se javi neko ako jeste.
jesam ja...greskom spalio kod sebe jer nisam znao da su plastika...nikakav lezaj unutra, samo plastika...
na buvljaku nasao rasturen mjenjac i zamijenio...kod mene na saraf bilo, zamijenio za cas....
Hvala na javljanju drug, samo mi jos reci jesu li ti "novi" bili potpuno isti kao i prethodni. Pitam jer sam u bike shopu nasao apsolutno identicne vizuelno jedne za 13 maraka druge za 18 (plastika oba i imaju po 11 zuba, samo na jednom pise pulley set a na drugom za Deore seriju). Mislim da se velika vecina montira na isti nacin, navoj na inbus 5 cini mi se.
User avatar
holowey
Posts: 8410
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#12070 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by holowey »

felix10 wrote: 24/07/2020 20:01
holowey wrote: 24/07/2020 18:30
felix10 wrote: 24/07/2020 15:08 Pozdrav svima, da li je neko imao priliku mjenjati rolnice zadnjeg mjenjaca (pulley wheels). Da ne spamam temu podpitanjama, volio bih da mi se javi neko ako jeste.
jesam ja...greskom spalio kod sebe jer nisam znao da su plastika...nikakav lezaj unutra, samo plastika...
na buvljaku nasao rasturen mjenjac i zamijenio...kod mene na saraf bilo, zamijenio za cas....
Hvala na javljanju drug, samo mi jos reci jesu li ti "novi" bili potpuno isti kao i prethodni. Pitam jer sam u bike shopu nasao apsolutno identicne vizuelno jedne za 13 maraka druge za 18 (plastika oba i imaju po 11 zuba, samo na jednom pise pulley set a na drugom za Deore seriju). Mislim da se velika vecina montira na isti nacin, navoj na inbus 5 cini mi se.
nemam pojma, na oko isti...sluzilo me godinama bez problema...
User avatar
felix10
Posts: 84
Joined: 19/06/2013 10:57

#12071 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by felix10 »

:thumbup:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#12072 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by bitanga_sa_otesa »

Image
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45078
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#12073 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Chmoljo »

Nema mi nista draze nego u rentanom bajku voziti po trotoaru i u suprotnom smjeru za bicikliste :mrgreen:

Sad ozbiljno, koja vam je najbrza ruta do od skenderije do novog grada? Isao par puta vilsom oko 6-7 i ono je katastrofa koliko me uspore.

Spazio-opština ng mictako treba 28 minuta. Kad krenem oko 4, kad nema još ljudi, za 19 min predjem taj put.

Pitanje za ovu raju što duže pedalaju, može li to još brže i koliko?
User avatar
holowey
Posts: 8410
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#12074 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by holowey »

Chmoljo wrote: 29/07/2020 17:34 Nema mi nista draze nego u rentanom bajku voziti po trotoaru i u suprotnom smjeru za bicikliste :mrgreen:

Sad ozbiljno, koja vam je najbrza ruta do od skenderije do novog grada? Isao par puta vilsom oko 6-7 i ono je katastrofa koliko me uspore.

Spazio-opština ng mictako treba 28 minuta. Kad krenem oko 4, kad nema još ljudi, za 19 min predjem taj put.

Pitanje za ovu raju što duže pedalaju, može li to još brže i koliko?
od higijenskog prema a polju obicno idem kranjcevicevom, put zivota do semafora iza autobuske, tu predjem na drugu stranu i trotoarom prema kruznom toku...tu nastavim trotoarom do merkatora, opet sidjem na cestu pa pored os malta idem prema velepekari...tu idem na novu cestu iza velepekare do kvadranta gdje se vracam na bulevar ms tj stazu koja vodi prema novom gradu...valjda nisam zakomplikovao sa objasnjavanjem, ali mi je ovo najbrze, malo kruzenja, ali izbjegnem guzvu...
User avatar
Hajlac
Posts: 3837
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#12075 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajlac »

alcho wrote: 24/07/2020 12:31 Ti ovdje proizvoljno lupetas i izmisljas svoja pravila. Edukacija je kljuc svega, a ne tvoje promisljanje ŠBBKBB. Uzmi ZOBS pa se edukuj.
Izvoli pa nađi u ZOBS-u na kojeg se pozivaš tačno navedeno šta predstavlja ŽUTA ISPREKIDANA linija :!:

https://www.paragraf.ba/propisi/bih/zak ... ovini.html

Ako ne nađeš, onda si ti taj koji lupeta!
Post Reply