Biciklom kroz Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Hajlac
Posts: 3837
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#12026 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajlac »

avijon wrote: 23/07/2020 14:05 Trebalo bi ukinuti šine i lijepom crvenom farbom ofarbati taj dio da mozete pedalat :thumbup:
NI U LUDILU :!:

Ako bi se nešto i ukidalo, to može biti ISKLJUČIVO saobraćaj za MOTORNA vozila, osim za posebne namjene, dostavna, kombije i autobuse!
A onda dodati biciklističku stazu!

Tako se sve više radi u svim iole normalnim gradovima svijeta.
User avatar
kabal1337
Posts: 7748
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#12027 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by kabal1337 »

kakaljin wrote: 23/07/2020 13:37
kabal1337 wrote: 23/07/2020 13:31 Iskreno tuda ugrozavas zivot i usporavas javni gradski prevoz a i saobracaj.
Tacno, ali kuda voziti bicklo jer nema biciklisticke staze. A zakon kaze ako nema biciklisticke staze vozi se saobracajnom trakom 1,5 meter od desne ivice trake
Zaista? Mozes ici kuda ide trolejbus gdje ima dosta manje saobracaja!
User avatar
alcho
Posts: 1465
Joined: 31/08/2006 09:08

#12028 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by alcho »

kakaljin wrote: 23/07/2020 13:37
kabal1337 wrote: 23/07/2020 13:31 Iskreno tuda ugrozavas zivot i usporavas javni gradski prevoz a i saobracaj.
Tacno, ali kuda voziti bicklo jer nema biciklisticke staze. A zakon kaze ako nema biciklisticke staze vozi se saobracajnom trakom 1,5 meter od desne ivice trake
Upravo tako, vozis saobracajnom trakom (vodi racuna da ne smijes voziti saobracajnom trakom za vozila javnog gradskog prevoza). Ako usporavas soabracaj to nije tvoj problem, vec problem grada koji nema biciklisticku stazu. Ti si postupio kako treba i po zakonu.
User avatar
duspi
Posts: 749
Joined: 17/04/2008 02:11
Location: SA

#12029 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by duspi »

Hajlac wrote: 23/07/2020 12:13 Juče sam doživio da mi se "policajac", koji nije regulisao saobraćaj već samo buljio u pravcu ulice Hiseta stojeći NA CESTI i blokirajući mi potpuno zakonito kretanje krajnjom desnom trakom, do 1,5m od desnog ruba, drekne "Bježi s ceste" :-) ...

meni se to redovno dešava, skoro svako jutro kad idem na posao, raskrsnica kod tehničke škole / am. ambasade haha
u izljevnoj traci za ambasadu često stoji policijska patrola ujutro, zaustavlja nasumično, a ako ne zaustavljaju onda su na trotoaru i pričaju s drotovima koji čuvaju ambasadu (oni s dugim cijevima)..i tako njih četvorica zauzmu trotoar, auto im blokira izljevnu i bukvalno te tjeraju na cestu..i onda ti još tako ljutito dobacuju u prolazu :D
Last edited by duspi on 23/07/2020 15:43, edited 1 time in total.
User avatar
spree
Posts: 7856
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#12030 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by spree »

Ja tu vozim trotoarom radi svoje sigurnosti (sto je pogresno, ali jbg ne zelim rizikovati). Pretpostavljam da si ti prije raskrsnice vozio 1,5m od trotoara, sto bi značilo da si Isao trakom iz koje se mora skrenuti desno. Ako je tako onda si ucinio prekršaj, jer si nastavio ravno a mora si skrenuti desno. Ukoliko si isao trakom kojom ide tramvaj takodjer si ucinio prekršaj, jer ne bi smio voziti tom trakom, posto je ista rezervisana za javni gradski saobraćaj. Po meni je ispravno da si isao trakom lijevo od ove za za javni gradski saobraćaj, odnosno pojasom od 1,5m njene desne strane.
avijon
Posts: 1521
Joined: 20/08/2012 22:10

#12031 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by avijon »

I naravno stanete na svako crveno ne odete preko pjesackog pa opet na cestu :D :D :lol:
User avatar
kabal1337
Posts: 7748
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#12032 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by kabal1337 »

avijon wrote: 23/07/2020 15:48 I naravno stanete na svako crveno ne odete preko pjesackog pa opet na cestu :D :D :lol:
Debilcine, kad uzmu biciklisti se nesto hvalisat zakonima a kroz crvena prolaze, saraju tamo vamo. Ko sa lanca pusteni, znakove i pravila ne postuju God mode imaju
avijon
Posts: 1521
Joined: 20/08/2012 22:10

#12033 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by avijon »

kabal1337 wrote: 23/07/2020 17:03
avijon wrote: 23/07/2020 15:48 I naravno stanete na svako crveno ne odete preko pjesackog pa opet na cestu :D :D :lol:
Debilcine, kad uzmu biciklisti se nesto hvalisat zakonima a kroz crvena prolaze, saraju tamo vamo. Ko sa lanca pusteni, znakove i pravila ne postuju God mode imaju
Hoce svaku benefit voznje cestom ali nijednu odgovornost nema i nece 8-)
User avatar
Hajlac
Posts: 3837
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#12034 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajlac »

spree wrote: 23/07/2020 15:43 Ja tu vozim trotoarom radi svoje sigurnosti (sto je pogresno, ali jbg ne zelim rizikovati). Pretpostavljam da si ti prije raskrsnice vozio 1,5m od trotoara, sto bi značilo da si Isao trakom iz koje se mora skrenuti desno. Ako je tako onda si ucinio prekršaj, jer si nastavio ravno a mora si skrenuti desno. Ukoliko si isao trakom kojom ide tramvaj takodjer si ucinio prekršaj, jer ne bi smio voziti tom trakom, posto je ista rezervisana za javni gradski saobraćaj. Po meni je ispravno da si isao trakom lijevo od ove za za javni gradski saobraćaj, odnosno pojasom od 1,5m njene desne strane.
Naravno da nisam - vozio sam tačno gdje sam i stavio zelenu strelicu!

Pa kako molim te lijepo misliš naprasno iz krajnje za skretanje najednom ulijevo se vratiti na glavnu, a recimo odmah uz tebe prolazi motorno vozilo koje stvarno skreće desno na most (i lijepo te pokosi jer mu presiječeš putanju) :?:

Tako se ne smije voziti!

Voziš krajnjom desnom koja je namijenjena TVOM PRAVCU KRETANJA.
alcho wrote: 23/07/2020 15:23 Upravo tako, vozis saobracajnom trakom (vodi racuna da ne smijes voziti saobracajnom trakom za vozila javnog gradskog prevoza). Ako usporavas soabracaj to nije tvoj problem, vec problem grada koji nema biciklisticku stazu. Ti si postupio kako treba i po zakonu.
Obojica pričate nebuloze jer je traka u kojoj su tramvajske šine označena ISPREKIDANOM linijom a ne punom žutom/duplom!

Da je to tako, onda NIJEDAN učesnik u saobraćaju osim tramvaja ne bi smio voziti tom trakom! A voze SVI - samo ne smiju prije semafora i na stanicama stajati (na crvenom, taksisti musterijama itd.) u traci gdje su šine, i tu i jeste u kraćoj dužini stavljena PUNA žuta linija.

Obratiti pažnju na ISPREKIDANU žutu liniju:

Image

i punu samo ispred stanice:

Image

Isprekidana izmedju dvije stanice:

Image

Medjutim, s obzirom da se biciklist neminovno kreće sporo, neophodno je izmaći se svaki put kada prolazi tramvaj, i tu je puno sigurnije nakratko se popeti na pjesački trotoar nego se naći u 'makazama' između tramvaja i motornih vozila duž Obale.
Last edited by Hajlac on 23/07/2020 20:46, edited 3 times in total.
User avatar
Hajlac
Posts: 3837
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#12035 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajlac »

kabal1337 wrote: 23/07/2020 14:39 Zaista? Mozes ici kuda ide trolejbus gdje ima dosta manje saobracaja!
A ko si sad pa ti da određuješ ravnopravnim učesnicima u saobraćaju kojom ulicom (dužim putem do odredišta) neko treba voziti a kuda NE :?: :?: :?:

Tu malograđansku silu prosipaj negdje drugo. Ne u glavom gradu države, koji se treba ugledati na veće i uređenije gradove vezano za davanje prednosti ekološkim načinima prevoza koji SMANJUJU saobraćajne gužve. A ne na kasabe balkanske.
Last edited by Hajlac on 23/07/2020 20:50, edited 1 time in total.
User avatar
kabal1337
Posts: 7748
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#12036 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by kabal1337 »

Ja ne znam sta glumis. Znaci ako imas rutu gdje ne usporavas saobracaj gdje je sigurnije za druge ucesnike ti ne zelis. Pa u tome je i problem.
Ja sam licno biciklista, i iz pogleda vozaca automobila samo probleme pravite jer glumite se pametni i ne zelite sa vozite tortoarom gdje je sigurnije i za tebe i za ostale ucesnike.

Ti svojim.ponasanjem pravis.GUZVU i ugrozavas ostale ucesnike.

Znaci ti hoces reci ako oni stave biciklisticku traku u pravcu skenderije da ces ti kme kme...
User avatar
Hajlac
Posts: 3837
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#12037 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajlac »

kabal1337 wrote: 23/07/2020 20:50 Ja ne znam sta glumis. Znaci ako imas rutu gdje ne usporavas saobracaj gdje je sigurnije za druge ucesnike ti ne zelis. Pa u tome je i problem.
Ja sam licno biciklista, i iz pogleda vozaca automobila samo probleme pravite jer glumite se pametni i ne zelite sa vozite tortoarom gdje je sigurnije i za tebe i za ostale ucesnike.

Ti svojim.ponasanjem pravis.GUZVU i ugrozavas ostale ucesnike.
Kako to ulicama Terezija, Skenderija i Hamdije Kreševljakovića biciklist ne usporava a ulicom Hiseta i Obala usporava saobraćaj prepametno moje, kad u oba slučaja motorno vozilo ima ZAKONSKU OBAVEZU na sigurnom rastojanju ZAOBIĆI tj. uraditi preticanje bicikliste? I u oba slučaja imamo vozila JGS koja povremeno prolaze isto krajnjom desnom trakom :-)

Da imaš pameti, ne bi tako pričao jer bicikl zauzima 1/4 prostora koje automobil zauzima na cesti - prema tome idemo sa kontrapitanjem:

Zašto automobili ne idu više trolejbuskom trasom pa isto tako, kako meni kabadahijski namećeš, ne skrenu preko Miljacke do svoje destinacije na Čaršiji ?

Jer puno bi više oni/vi rasteretili Obalu!

Logika i po!
Last edited by Hajlac on 23/07/2020 21:02, edited 1 time in total.
User avatar
kabal1337
Posts: 7748
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#12038 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by kabal1337 »

Da li se ti uopste kreces tim ulicama? Da li znas koliko je sigurnije obici, da li znas koliko manje vozila prodje nego Obalom. Ocito da ne znas.
Da znas, ne bi drkao Obalu i sinski prevoz koji te ne moze Zaobici. Sta treba da te vozac tramvaja odrobija radi tvog bicikla?
Razmisljas ja sam jedini ko vas jebe ostale.
User avatar
Hajlac
Posts: 3837
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#12039 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajlac »

kabal1337 wrote: 23/07/2020 21:02 Da li se ti uopste kreces tim ulicama? Da li znas koliko je sigurnije obici, da li znas koliko manje vozila prodje nego Obalom. Ocito da ne znas.
Zašto bi se ravnopravni učesnik u saobraćaju micao negdje ustranu, u sporednu trasu, na drugu stranu rijeke, gubio vrijeme čekajući na dodatnim semaforima itd. prepametno moje?
kabal1337 wrote: 23/07/2020 21:02
Da znas, ne bi drkao Obalu i sinski prevoz koji te ne moze Zaobici. Sta treba da te vozac tramvaja odrobija radi tvog bicikla?
Razmisljas ja sam jedini ko vas jebe ostale.
Hajlac wrote: 23/07/2020 20:41 Medjutim, s obzirom da se biciklist neminovno kreće sporo, neophodno je izmaći se svaki put kada prolazi tramvaj, i tu je puno sigurnije nakratko se popeti na pjesački trotoar nego se naći u 'makazama' između tramvaja i motornih vozila duž Obale.
Govori u svoje ime!
Last edited by Hajlac on 23/07/2020 21:09, edited 1 time in total.
User avatar
kabal1337
Posts: 7748
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#12040 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by kabal1337 »

Apsurdan si, ti svoje ponasanje na cesti ne vidis iz perspektive ostalih ucesnika vozila.

Sam si priznao da ti je brzina bitna od sigurnosti svih ucesnika u saobracaju.
User avatar
Hajlac
Posts: 3837
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#12041 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajlac »

kabal1337 wrote: 23/07/2020 21:09 Apsurdan si, ti svoje ponasanje na cesti ne vidis iz perspektive ostalih ucesnika vozila.

Sam si priznao da ti je brzina bitna od sigurnosti svih ucesnika u saobracaju.
Izvoli poštuj ZAKON o saobraćaju i horizontalnoj signalizaciji.

Nametati kojom ulicom će se neko kretati nemaš pravo. Kući pa se igraj diktatora koji izmišlja svoja proizvoljna pravila i naređuje drugima.

A kad si toliko dušebrižljiv za usporavanje tramvaja (koje već sam naglasio - NE USPORAVAM već se SKLONIM na 5 sekundi dok ne prođe, pa nastavim voziti iza njega 25km/h), onda izvoli pa prosipaj silu onim silnim TAXISTIMA koji svaki dan stanu po sred pruge, iako vide tramvaj u retrovizoru, jer se mušteriji ĆEJFNE BAŠ TU TRAŽITI DA IZAĐE, pa još dok naplati, vrati kusur, izađe, zatvori vrata itd. jadni tramvaj zvonca li zvonca...

Balkansko licemjerje na stotu!
Last edited by Hajlac on 23/07/2020 21:26, edited 1 time in total.
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#12042 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by dadoka84 »

Od dva ribara do vijecnice vozim trotoarom. Užasno je usko, međutim ne tjeram pješake nit im zvonim. Ko se skloni skloni, zahvalim i prođem. Ako moram kratko siđem na cestu i vratim se na trotoar.
User avatar
kabal1337
Posts: 7748
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#12043 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by kabal1337 »

Hajlac wrote: 23/07/2020 21:14
kabal1337 wrote: 23/07/2020 21:09 Apsurdan si, ti svoje ponasanje na cesti ne vidis iz perspektive ostalih ucesnika vozila.

Sam si priznao da ti je brzina bitna od sigurnosti svih ucesnika u saobracaju.
Izvoli poštuj ZAKON o saobraćaju i horizontalnoj signalizaciji.

Nametati kojom ulicom će se neko kretati nemaš pravo. Kući pa se igraj diktatora koji izmišlja svoja proizvoljna pravila i naređuje drugima.

A kad si toliko dušebrižljiv za usporavanje tramvaja (koje već sam naglasio - NE USPORAVAM već se SKLONIM na 5 sekundi dok ne prođe, pa nastavim voziti iza njega 25km/h), onda izvoli pa prosipaj silu onim silnim TAXISTIMA koji svaki dan stanu po sred pruge, iako vide tramvaj u retrovizoru, jer se mušteriji ĆEJFNE BAŠ TU TRAŽITI DA IZAĐE, pa još dok naplati, vrati kusur, izađe, zatvori vrata itd. jadni tramvaj zvonca li zvonca...

Balkansko licemjerje na stotu!
Pa ti jos krsis zakon vozeci po i trotoaru
User avatar
kabal1337
Posts: 7748
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#12044 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by kabal1337 »

dadoka84 wrote: 23/07/2020 21:26 Od dva ribara do vijecnice vozim trotoarom. Užasno je usko, međutim ne tjeram pješake nit im zvonim. Ko se skloni skloni, zahvalim i prođem. Ako moram kratko siđem na cestu i vratim se na trotoar.
Zasto ne vozis Cobanija, i skrenes prema.Talks and giggles i picis pravo do.inat kuce. Mnogo je sire i preglednije za tebe i pjesake
User avatar
Hajlac
Posts: 3837
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#12045 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajlac »

kabal1337 wrote: 23/07/2020 21:29
Hajlac wrote: 23/07/2020 21:14 Izvoli poštuj ZAKON o saobraćaju i horizontalnoj signalizaciji.

Nametati kojom ulicom će se neko kretati nemaš pravo. Kući pa se igraj diktatora koji izmišlja svoja proizvoljna pravila i naređuje drugima.

A kad si toliko dušebrižljiv za usporavanje tramvaja (koje već sam naglasio - NE USPORAVAM već se SKLONIM na 5 sekundi dok ne prođe, pa nastavim voziti iza njega 25km/h), onda izvoli pa prosipaj silu onim silnim TAXISTIMA koji svaki dan stanu po sred pruge, iako vide tramvaj u retrovizoru, jer se mušteriji ĆEJFNE BAŠ TU TRAŽITI DA IZAĐE, pa još dok naplati, vrati kusur, izađe, zatvori vrata itd. jadni tramvaj zvonca li zvonca...

Balkansko licemjerje na stotu!
Pa ti jos krsis zakon vozeci po i trotoaru
Ti si očito jedan obični TROLL.

Gdje ti vidiš napisano da VOZIM po trotoaru?

Sva poenta prvog posta o jučerašnjem seljakluku "policajca" jeste upravo to što me pokušao NATJERATI da kršim zakon tj. da vozim po trotoaru!
biciklom-kroz-sarajevo-t51126s12000.html#p16669037

Image

Jednostavno TROLL!
User avatar
kabal1337
Posts: 7748
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#12046 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by kabal1337 »

:lol: :lol:
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#12047 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Snake Eyes »

Dzaba se držat zakona koji nikom nije poznat :-) , vozis po trotoaru, i svi sretni.
User avatar
Hajlac
Posts: 3837
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#12048 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajlac »

kabal1337 wrote: 23/07/2020 21:52 :lol: :lol:
Image
User avatar
spree
Posts: 7856
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#12049 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by spree »

Covjece gdje si ti stavio zelenu strelicu fakticki traka ne postoji. Eto pogledaj koliko ima od trotoara do tramvajskih sina nakon raskrsnice. Haj sve i da postoji, odnosno da je u sklopu trake za javni gradski saobraćaj opet ne bi smio voziti tu. Odnosno smio bi, ali samo u raskrsnici jer je tu isprekidana. Isprekidana je stavljena zbog raskrsnice, a ne da se na tako kratkom dijelu vozila koja idu ravno ulaze i izlaze iz nje. A kako si dosao dotle? Vozeći u traci za javni gradski saobraćaj? Znas da je to prekršaj? Kazes svi voze tamo? To onda znaci da je to ispravno? Uglavnom jedino ispravno je da vozis u pojasu od 1,5m lijevo od zute linije. E sad ako te strah, onda ne bi smio ni voziti biciklo ili nastavi ciniti prekršaje. Drot je krelac sto je vikao na tebe. Trebao te zaustaviti i napisati ti kaznu.
User avatar
Hajlac
Posts: 3837
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#12050 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajlac »

spree wrote: 23/07/2020 22:15 Covjece gdje si ti stavio zelenu strelicu fakticki traka ne postoji. Eto pogledaj koliko ima od trotoara do tramvajskih sina nakon raskrsnice. Haj sve i da postoji, odnosno da je u sklopu trake za javni gradski saobraćaj opet ne bi smio voziti tu. Odnosno smio bi, ali samo u raskrsnici jer je tu isprekidana. Isprekidana je stavljena zbog raskrsnice, a ne da se na tako kratkom dijelu vozila koja idu ravno ulaze i izlaze iz nje. A kako si dosao dotle? Vozeći u traci za javni gradski saobraćaj? Znas da je to prekršaj? Kazes svi voze tamo? To onda znaci da je to ispravno? Uglavnom jedino ispravno je da vozis u pojasu od 1,5m lijevo od zute linije. E sad ako te strah, onda ne bi smio ni voziti biciklo ili nastavi ciniti prekršaje. Drot je krelac sto je vikao na tebe. Trebao te zaustaviti i napisati ti kaznu.
Image

Image

Pričaš gluposti - isprekidana žuta je SVUGDJE osim tik pred sam semafor i na samoj stanici, logično, da ne bi ostali učesnici blokirali tramvaju i drugim javnim prevoznicima prilaz stajalištu, ili recimo pružne skretnice prije raskrsnice itd. ...

Da je kojim slučajem ČITAVOM DUŽINOM recimo od Zemaljskog muzeja pa oko Vijećnice i natrag do Holiday Inna PUNA ŽUTA linija, tek onda bi to bila traka REZERVISANA ISKLJUČIVO za vozila javnog gradskog saobraćaja, uključujući i taksiste :wink:
To se kolokvijalno zove žuta saobraćajna traka.
Post Reply