Biciklom kroz Sarajevo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
plava strijela
Posts: 340
Joined: 08/04/2014 17:50

#12601 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by plava strijela »

nlt wrote: 19/05/2023 16:42 Pare imaju, e sad... Trebalo bi krenuti ove godine
Sramota kako je urađen onaj komad bic.puta na Čengić vili.
kobe_meh
Posts: 86
Joined: 04/01/2017 15:25

#12602 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by kobe_meh »

Godinama vozim biciklo svugdje, razna brda, ali onaj uspon na Čavljak, tj. 300-400 metara prije planinarskih domova je nešto najgore. A ima ondje jedno 18-22% strmine u prosjeku :mrgreen:
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#12603 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajlac »

Concord wrote: 13/04/2023 18:48
Dzontra_Volta wrote: 13/04/2023 17:05 Jbg pješak na trotoaru je uvijek u pravu. Ako hoće može leći poprijeko na trotoar, a da biciklista tu ništa ne može. Isto je i za ovu gore spomenutu ženu sa psom. Biciklist u tom slučaju jedino može sići na ulicu, obići pješaka i nastaviti dalje.
Naravno, normalan pješak neće praviti problem, ali ako se ovako desi, jbg.
To je na trotoaru, sta cemo sa biciklistickom stazom?
Dolazis pjesacima sa ledja, usporavas i kulturno kazes da se maknu sa staze, oni ili kazu zaobidji me ili se maknu ali nesto gundjaju uvrijedjeni.
Dolazis pjesacima u susret koji stoje i pricaju na stazi, vide te kako im prilazis ali nece da se sklone, u fazonu zabidji nas, sto bi se mi micali. Ista stvar sa pjesacima koji hodaju a vide te.
Da ne bude da sam papak biciklist koji samo serenda po pjesacima: Sta sa biciklistima koji namjerno voze kontra smjerom? I to jos bezobrazno po sred staze, tjerajuci mene koji ispravno vozim, da se sklanjam.
Sve potpisujem!

Nerijetko se ne zele skloniti sa oznacene biciklisticke staze po cijenu sudara s biciklistom :twisted:
Moomy32
Posts: 34
Joined: 22/08/2021 10:06

#12604 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Moomy32 »

Pozdrav :D

Napisao sam i na drugoj temi za servis bicikla u Sarajevu ali ne znam je li vise aktivna pa mozda i ovdje dobijem bilo kakvu pomoc.

Davno nekad sam isao u servis bicikla na krizanju Aleje Lipa i Zagrebacke, ali on je odavno zatvoren. Nakon toga sam vecinom sam servisirao svoja bicikla ali sad bih volio kod nekog pravog majstora otici.

Trebao bi mi pregled citavog bicikla da provjeri ima li kakav skriveni problem, podmazivanje citavog bicikla tj. skidanje starog maziva i stavljanje novog i mijenjanje ulja u kocnicama. Uglavnom volio bih da ne cekam mjesecima na svoj red i da ne moram kredit dizati da otplatim servis haha.

Hvala unaprijed na bilo kakvim informacijama :)
nlt
Posts: 2557
Joined: 18/05/2014 18:02

#12605 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by nlt »

Moomy32 wrote: 23/06/2023 13:33 Pozdrav :D

Napisao sam i na drugoj temi za servis bicikla u Sarajevu ali ne znam je li vise aktivna pa mozda i ovdje dobijem bilo kakvu pomoc.

Davno nekad sam isao u servis bicikla na krizanju Aleje Lipa i Zagrebacke, ali on je odavno zatvoren. Nakon toga sam vecinom sam servisirao svoja bicikla ali sad bih volio kod nekog pravog majstora otici.

Trebao bi mi pregled citavog bicikla da provjeri ima li kakav skriveni problem, podmazivanje citavog bicikla tj. skidanje starog maziva i stavljanje novog i mijenjanje ulja u kocnicama. Uglavnom volio bih da ne cekam mjesecima na svoj red i da ne moram kredit dizati da otplatim servis haha.

Hvala unaprijed na bilo kakvim informacijama :)
Djeno ciklocentar
Imaju na Ilidži i negdje u gradu pa je nekim danima na jednoj lokaciji, a drugim na drugoj
Trek, radnja je iza GRAS-a. Ne znam je li i servis tu
Ne bih dalje išao od ta 2
*I mislim da je Trek skuplji servis
Moomy32
Posts: 34
Joined: 22/08/2021 10:06

#12606 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Moomy32 »

nlt wrote: 23/06/2023 16:59
Moomy32 wrote: 23/06/2023 13:33 Pozdrav :D

Napisao sam i na drugoj temi za servis bicikla u Sarajevu ali ne znam je li vise aktivna pa mozda i ovdje dobijem bilo kakvu pomoc.

Davno nekad sam isao u servis bicikla na krizanju Aleje Lipa i Zagrebacke, ali on je odavno zatvoren. Nakon toga sam vecinom sam servisirao svoja bicikla ali sad bih volio kod nekog pravog majstora otici.

Trebao bi mi pregled citavog bicikla da provjeri ima li kakav skriveni problem, podmazivanje citavog bicikla tj. skidanje starog maziva i stavljanje novog i mijenjanje ulja u kocnicama. Uglavnom volio bih da ne cekam mjesecima na svoj red i da ne moram kredit dizati da otplatim servis haha.

Hvala unaprijed na bilo kakvim informacijama :)
Djeno ciklocentar
Imaju na Ilidži i negdje u gradu pa je nekim danima na jednoj lokaciji, a drugim na drugoj
Trek, radnja je iza GRAS-a. Ne znam je li i servis tu
Ne bih dalje išao od ta 2
*I mislim da je Trek skuplji servis
Eh super, hvala za info :D
User avatar
billy organ
Posts: 1448
Joined: 04/07/2021 19:19

#12607 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by billy organ »

Biciklisticka staza, cengic vila malta prema ilidzi : :lol: .
User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#12608 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Praetorious »

Danas sam sjeo na bajk nakon 2 mjeseca pauze... nekad sam vozio 2 puta na dan, sad jednom u 2 mjeseca. Jedino je brojka "2" konstanta, ostalo... godine pritisle, a i zdravlje nije k'o ono momačko. Elem... 'sa velikim iznenađenjem' [/sarkazam] vidio sam da nema nikakvih naznaka da se pravi biciklistička staza od Stupa ka Ilidži. Kako bilo tako i ostalo. Nešto oni rade prema Gradu, farbaju trotoar da se zna kuda bicikli NE mogu voziti od pješaka i kolica sa bebama, ali ovamo, dalje od očiju pokojeg turiste koji zaluta niže od Velikog Parka - mrka kapa.
A moram reći da je krajnji vakat da se dobre i stare (naglasak na stare) Tatre zamijene novim traJvanima. Jedna Tatrica je toliko šrkipala, pucala i stenjala dok je jurila skoro 25 na sat malo pred Ilidžu, da me tuga uhvatila. Ti tramvaji su toliko izdrndani i iskrpljeni da ih i Seotejp jedva drži u komadu. Ovo je off-topic zapažanje, jer je tramvaj prošao ispred moga nosa pa sam se divio njegovim perfomansama.
A nakon poskupljenja gradskog prevoza moraću se više bazirati na biciklu, principa radi - da ne sponzoriram lopovije (nema drugog izraza), a i malo zdravlje i kondiciju da popravim.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12609 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Truba »

Ja sam vozio ovih dana jer nemam kupon
Da ustedim
User avatar
oldtajmer
Posts: 5060
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#12610 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by oldtajmer »

da je i nama ovako nesto :oops:

https://vm.tiktok.com/ZM2CdJvWs/
User avatar
spree
Posts: 7888
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#12611 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by spree »

oldtajmer wrote: 12/07/2023 16:38 da je i nama ovako nesto :oops:

ovo je vrh vrhova. ako bi ovakvo nesto povecalo cijenu izgradnje autoputa za nekih 20ak% mislim da bi itekako vrijedilo.
User avatar
oldtajmer
Posts: 5060
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#12612 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by oldtajmer »

nije sarajevo ali se samo pitam je li se fakat moze biti ovoliko lud :shock:

User avatar
sefket_ramadani
Posts: 463
Joined: 07/03/2018 18:22

#12613 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by sefket_ramadani »

pozdrav ljudi

kako da nastimam zadnji mjenjac.

promijenio sam masinicu zadnju, i ne uspijevam da nastimam brzine.
imam 7 na zadnjem pogonu, na sifteru mogu samo da 3,4 okrecem,

ne znam tacno koliko sajlu treba da zategnem, da bi mogao sve brzine da mijenjam
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#12614 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by kabal1337 »

sefket_ramadani wrote: 22/10/2023 14:51 pozdrav ljudi

kako da nastimam zadnji mjenjac.

promijenio sam masinicu zadnju, i ne uspijevam da nastimam brzine.
imam 7 na zadnjem pogonu, na sifteru mogu samo da 3,4 okrecem,

ne znam tacno koliko sajlu treba da zategnem, da bi mogao sve brzine da mijenjam
Ako se dobro sjecam

Prvo nastimaj Hi i Lo tj maksimalni i minimum hod masinice po kaseti. ovo mozes i bez zategnute sajle.
Uvrni u shifter onaj navoj sto prolazi sajla kroz njega. Kada si to uradio zategni sajlu na masinici, i podesi zategnutost na osnovu tog navoja kod shiftera. Izvrnes ga da dodatno zategne sajlu.
nlt
Posts: 2557
Joined: 18/05/2014 18:02

#12615 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by nlt »

sefket_ramadani wrote: 22/10/2023 14:51 pozdrav ljudi

kako da nastimam zadnji mjenjac.

promijenio sam masinicu zadnju, i ne uspijevam da nastimam brzine.
imam 7 na zadnjem pogonu, na sifteru mogu samo da 3,4 okrecem,

ne znam tacno koliko sajlu treba da zategnem, da bi mogao sve brzine da mijenjam
Promijeni i sajlu ako je zahrđala
U suštini kad spustiš na najmanji krug nazad onda možeš malo H šaraf štimati dok ne dođeš do te tačke da lanac lagano prolazi zupčanike i nigdje ništa ne grebe itd
Onda spoji sajlu i detaljnije možeš štimati na plastičnu maticu gdje bužir ulazi u mašinicu
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#12616 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajlac »

User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12617 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Truba »

za bozic sam se zadnji put vozao na klizanje

obecao sam ove godine cesce voziti bajk na poso ne samo kad nemam kupon
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#12618 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by holowey »

Hajlac wrote: 11/01/2024 10:04
eh, oni u amsterdamu rekli "it's enough", a mi kazemo "daj jos"... nikako da dodje iz gu*ice u glavu...
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#12619 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajlac »

Image

DILETANTI

https://www.klix.ba/vijesti/bih/novo-apsurdno-rjesenje-u-sarajevu-ukinuli-pjesacku-pa-napravili-biciklisticku-stazu/240223040
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#12620 Re: Biciklom kroz Sarajevo

Post by Hajlac »

Evropska unija usvojila deklaraciju o razvoju biciklizma: Ekološko i jeftino prijevozno sredstvo

Image
Evropska unija (EU) je usvojila deklaraciju o razvoju biciklizma. Na ovaj način Evropa nastoji da se kreće ka cilju nultog zagađenja životne sredine i poboljša fizičko i mentalno zdravlje svojih građana.
Deklaracija je usvojena na marginama neformalnog sastanka Evropskog vijeća za transport 3. aprila.

U deklaraciji se navodi da je biciklo ekološko, pristupačno i jeftino prijevozno sredstvo, koje ima značajnu dodatnu vrijednost za ekonomiju EU.

"Prepoznajemo mnoge prednosti biciklizma: smanjuje zagađenje, gradsku gužvu i promoviše zdraviji način života", naglasila je evropska komesarka za transport Adina Velyan.

Ističe se da će razvoj biciklističkog transporta pomoći EU da postigne svoj cilj zaštite životne sredine.

Tako su se zemlje EU do 2030. godine obavezale da će smanjiti neto emisije stakleničkih plinova za najmanje 55 posto, a do 2020. godine nastoje postići klimatsku neutralnost.

Osim toga, u deklaraciji se navodi da biciklizam poboljšava socijalnu uključenost, a također doprinosi fizičkom i mentalnom zdravlju i dobrobiti ljudi.

Postoje i planovi za povećanje interakcije između biciklizma i drugih vidova transporta na način da se omogući unošenje većeg broja bicikala u autobuse u vozove.
https://www.klix.ba/vijesti/svijet/evro ... /240407086
Post Reply