Biciklizam All About

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

Post Reply
bekta87
Posts: 20
Joined: 05/11/2021 10:14

#226 Re: Biciklizam All About

Post by bekta87 »

Pozdrav raja. Trebao bi savjet jedan. Odlucio sam se za kupovinu novog bajsa i preletio sam po piku malo pa naletih na neke zanimljive, pa sam sad u dilemi izmedju Treka 6700 ( https://www.olx.ba/artikal/48895420/bic ... -shox-usa/
I ovog Bergamonta https://www.olx.ba/artikal/48849688/ext ... kjones-26/

Sad me zanima misljenje nekog iskusnijeg, sta mi je bolje uzeti?
Unaprijed hvalaa
User avatar
Mantis
Posts: 143
Joined: 29/12/2011 20:30

#227 Re: Biciklizam All About

Post by Mantis »

@bekta87

Trek naravno, bolji razred opreme, imas prednji amortizer od RockShoxa itd ali su oba dosta stara, ima im preko 10 godina.

Pogledaj isto ako ima neki Polar, GT Agressor, Nakamura da su malo noviji, mozda se nesto nadje na OLXu u tom cjenovnom rangu :)
bekta87
Posts: 20
Joined: 05/11/2021 10:14

#228 Re: Biciklizam All About

Post by bekta87 »

Mantis wrote: 19/07/2022 21:08 @bekta87

Trek naravno, bolji razred opreme, imas prednji amortizer od RockShoxa itd ali su oba dosta stara, ima im preko 10 godina.

Pogledaj isto ako ima neki Polar, GT Agressor, Nakamura da su malo noviji, mozda se nesto nadje na OLXu u tom cjenovnom rangu :)
Ne gledam toliko na starost, vozim amaterski mislim otprilike po 10ak-15km i pretezno po brdima i makadamu tako da mi je nesto osrednje a opet da je dobro jer ovo koje trenutno imam nije ni blizu onog sto mi treba. Hvaala na pomoćiii
User avatar
yoda82
Posts: 1601
Joined: 27/09/2013 09:53
Location: Dagobah

#229 Re: Biciklizam All About

Post by yoda82 »

Jedno laičko pitanje jer to jesam, zar ne bi trebalo voditi račina o veličini rama? Koliko vidim ova dva bicikla su različite veličine. XL i M?
User avatar
Ken_M
Posts: 314
Joined: 14/11/2009 23:04

#230 Re: Biciklizam All About

Post by Ken_M »

yoda82 wrote: 20/07/2022 08:08 Jedno laičko pitanje jer to jesam, zar ne bi trebalo voditi račina o veličini rama? Koliko vidim ova dva bicikla su različite veličine. XL i M?
Nije to laičko pitanje, to je osnovno pitanje. Slično je kao i sa cipelama...
nlt
Posts: 2550
Joined: 18/05/2014 18:02

#231 Re: Biciklizam All About

Post by nlt »

bekta87 wrote: 19/07/2022 23:04
Mantis wrote: 19/07/2022 21:08 @bekta87

Trek naravno, bolji razred opreme, imas prednji amortizer od RockShoxa itd ali su oba dosta stara, ima im preko 10 godina.

Pogledaj isto ako ima neki Polar, GT Agressor, Nakamura da su malo noviji, mozda se nesto nadje na OLXu u tom cjenovnom rangu :)
Ne gledam toliko na starost, vozim amaterski mislim otprilike po 10ak-15km i pretezno po brdima i makadamu tako da mi je nesto osrednje a opet da je dobro jer ovo koje trenutno imam nije ni blizu onog sto mi treba. Hvaala na pomoćiii
Bitna je jako starost. Evo jedan podatak : lanac se mijenja svakih 3000 kilometara, a kaseta na nekih desetak hiljada kilometara.
User avatar
Ken_M
Posts: 314
Joined: 14/11/2009 23:04

#232 Re: Biciklizam All About

Post by Ken_M »

nlt wrote: 20/07/2022 08:42
bekta87 wrote: 19/07/2022 23:04

Ne gledam toliko na starost, vozim amaterski mislim otprilike po 10ak-15km i pretezno po brdima i makadamu tako da mi je nesto osrednje a opet da je dobro jer ovo koje trenutno imam nije ni blizu onog sto mi treba. Hvaala na pomoćiii
Bitna je jako starost. Evo jedan podatak : lanac se mijenja svakih 3000 kilometara, a kaseta na nekih desetak hiljada kilometara.
Lanac se mijenja kad se istegne od 0.5% do 0.75%. Postoje alati za mjerenje, a moze i šublerom...
Kaseta se mijenja ukoliko nov lanac počne "preskakati". Lančanici pogona se mijenjaju kad počnu "usisavati" lanac.

Lanac se može istegnuti i na 1000 a može i na 10000 kilometara, zavisno od načina vožnje (cesta, makadam...), održavanja, vožnje sa ukršenim lancem...

https://www.parktool.com/en-us/blog/rep ... -a-bicycle
nlt
Posts: 2550
Joined: 18/05/2014 18:02

#233 Re: Biciklizam All About

Post by nlt »

Uredu, ali je svakako potrošna roba i kod starijih bicikala postoji mogućnost da treba to odraditi
Modest Musorgski
Posts: 1022
Joined: 26/07/2012 20:08

#234 Re: Biciklizam All About

Post by Modest Musorgski »

Pozdrav zna li neko gdje se mogu naci ovakvi mountovi za svjetla. cudno ali ne mogu nigdje naci nesto slicno, ovaj je i suvise skup pa bi mi neka jeftinija alternativa trebala :D

Image

https://www.specialized.com/IL/en/flux- ... 49117-1141

ili nesto ovako

Image
Modest Musorgski
Posts: 1022
Joined: 26/07/2012 20:08

#235 Re: Biciklizam All About

Post by Modest Musorgski »

nasao sam jos jednu opciju ali jebote ne mogu da vjerujem da kinzei nisu izbacili neku svoju verziju jos. stvarno mi se ne daje ovoliko za jebeno svjetlo

Image

https://supernova-lights.com/en-en/prod ... pure-3-hbm
User avatar
yoda82
Posts: 1601
Joined: 27/09/2013 09:53
Location: Dagobah

#236 Re: Biciklizam All About

Post by yoda82 »

Ken_M wrote: 20/07/2022 08:35
yoda82 wrote: 20/07/2022 08:08 Jedno laičko pitanje jer to jesam, zar ne bi trebalo voditi račina o veličini rama? Koliko vidim ova dva bicikla su različite veličine. XL i M?
Nije to laičko pitanje, to je osnovno pitanje. Slično je kao i sa cipelama...
Onda ne vidim dilemu. Traba da uzme onaj koji mu veličinom odgovara :-D
epik
Posts: 1488
Joined: 10/05/2011 14:15

#237 Re: Biciklizam All About

Post by epik »

Koliko para toliko muzike ... Sa popustom oko 580 KM. Dvije godine garancije, dva servisa uracunata u prvoj godini garancije.
Od Polar me je prodavac odvratio jer kao nema prednji amortizer... A zatim je htio da mi proda Corelli sa V kocnicom... Ubuedjujuci me da je svejedno je li mehanicki disk Ili V... Ipak sam odlucio za ovaj sa mehanickim diskom...

Image
Mike Ross
Posts: 630
Joined: 15/02/2015 22:45

#238 Re: Biciklizam All About

Post by Mike Ross »

Modest Musorgski wrote: 21/07/2022 07:32 Pozdrav zna li neko gdje se mogu naci ovakvi mountovi za svjetla. cudno ali ne mogu nigdje naci nesto slicno, ovaj je i suvise skup pa bi mi neka jeftinija alternativa trebala :D

Image

https://www.specialized.com/IL/en/flux- ... 49117-1141

ili nesto ovako

Image
Nista to, samo DINAMA, tako mi rece policajac neko vece. Zaustavise me, imao sam upaljeno prednje i zadnje svjetlo, ima fluorescentna traka na dresu u donjem dijelu i trake pozadi na patikama. Kaze treba fluorescentni prsluk i DINAMA. Ja se nisam mogao od smijeha raspravljati, reko pisi prekrsajnu i tako i bilo. A inace vozim uglavnom MTB po planinama, ali sam malo zakasnio u povratku me uhvatio mrak. Ali bez obzira uvijek imam kompletnu opremu i uvijek ono sto ja mislim da je za mene sigurnije a ne sto zastarjeli zakoni propisuju. Inace, ovo prednje svjetlo koristim i zadovoljan sam.
http://youtu.be/LNu20HXMdxs
User avatar
BlackCaviar
Posts: 952
Joined: 05/06/2010 16:36

#239 Re: Biciklizam All About

Post by BlackCaviar »

Mike Ross wrote: 22/07/2022 22:08
Modest Musorgski wrote: 21/07/2022 07:32 Pozdrav zna li neko gdje se mogu naci ovakvi mountovi za svjetla. cudno ali ne mogu nigdje naci nesto slicno, ovaj je i suvise skup pa bi mi neka jeftinija alternativa trebala :D

Image

https://www.specialized.com/IL/en/flux- ... 49117-1141

ili nesto ovako

Image
Nista to, samo DINAMA, tako mi rece policajac neko vece. Zaustavise me, imao sam upaljeno prednje i zadnje svjetlo, ima fluorescentna traka na dresu u donjem dijelu i trake pozadi na patikama. Kaze treba fluorescentni prsluk i DINAMA. Ja se nisam mogao od smijeha raspravljati, reko pisi prekrsajnu i tako i bilo. A inace vozim uglavnom MTB po planinama, ali sam malo zakasnio u povratku me uhvatio mrak. Ali bez obzira uvijek imam kompletnu opremu i uvijek ono sto ja mislim da je za mene sigurnije a ne sto zastarjeli zakoni propisuju. Inace, ovo prednje svjetlo koristim i zadovoljan sam.
http://youtu.be/LNu20HXMdxs

Jel ti fkt trazio dinamu il bombas? Koji grad ako nije tajna
Modest Musorgski
Posts: 1022
Joined: 26/07/2012 20:08

#240 Re: Biciklizam All About

Post by Modest Musorgski »

Mike Ross wrote: 22/07/2022 22:08 Nista to, samo DINAMA, tako mi rece policajac neko vece. Zaustavise me, imao sam upaljeno prednje i zadnje svjetlo, ima fluorescentna traka na dresu u donjem dijelu i trake pozadi na patikama. Kaze treba fluorescentni prsluk i DINAMA. Ja se nisam mogao od smijeha raspravljati, reko pisi prekrsajnu i tako i bilo. A inace vozim uglavnom MTB po planinama, ali sam malo zakasnio u povratku me uhvatio mrak. Ali bez obzira uvijek imam kompletnu opremu i uvijek ono sto ja mislim da je za mene sigurnije a ne sto zastarjeli zakoni propisuju. Inace, ovo prednje svjetlo koristim i zadovoljan sam.
http://youtu.be/LNu20HXMdxs
Vidio sam ovaj u Decathlonu, fazon sto meni treba neko centrirano - na sredini governala radi raznih pizdarija koje imam. Sto se tice policajca, ja bi ga snimio kako mi trazi dinamu sa sve upaljenim svjetlima na biciklu pa bi mu nekako jebo mater poslije, ne bi mi bilo zao trositi vrijeme na to

Uglavnom narucio sam ovo na kraju, kompaktno je i izgleda kvalitetno po svemu

https://ride.lezyne.com/products/1-led-8f-v304

Image
bekta87
Posts: 20
Joined: 05/11/2021 10:14

#241 Re: Biciklizam All About

Post by bekta87 »

E raja, izmako mi je onaj Trek al sam sad razmisljo o jednom Wheeleru, sta vi kazete?
https://www.olx.ba/artikal/48824386/bic ... r-kao-novo
Modest Musorgski
Posts: 1022
Joined: 26/07/2012 20:08

#242 Re: Biciklizam All About

Post by Modest Musorgski »

bekta87 wrote: 23/07/2022 11:41 E raja, izmako mi je onaj Trek al sam sad razmisljo o jednom Wheeleru, sta vi kazete?
https://www.olx.ba/artikal/48824386/bic ... r-kao-novo
dobar, jeftin a i ovaj ga je nariktao dodatno sto prodaje. kupuj
epik
Posts: 1488
Joined: 10/05/2011 14:15

#243 Re: Biciklizam All About

Post by epik »

Koliko para toliko muzike.... Problem sa srednjim mjenjacem... Shimano Tourney... Vec moram voziti na servis kupio ga prije 10-tak dana... Ne prebacuje kako treba. Pokusao sam stelovati... L sarafic za najmanji zupcanik, H za najveci... Ali me zeza srednji zupcanik Ili nece da lanac sidje sa njega na manji zupcanik Ili nece da predje na veci... Pokusao sam dotezati i otpustati sajlu al ne ide... Tako jednostavno izgleda ali kazu stari "nije svacije kroz selo da pjeva" 😁
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3446
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#244 Re: Biciklizam All About

Post by anex »

epik wrote: 01/08/2022 00:05 Koliko para toliko muzike.... Problem sa srednjim mjenjacem... Shimano Tourney... Vec moram voziti na servis kupio ga prije 10-tak dana... Ne prebacuje kako treba. Pokusao sam stelovati... L sarafic za najmanji zupcanik, H za najveci... Ali me zeza srednji zupcanik Ili nece da lanac sidje sa njega na manji zupcanik Ili nece da predje na veci... Pokusao sam dotezati i otpustati sajlu al ne ide... Tako jednostavno izgleda ali kazu stari "nije svacije kroz selo da pjeva" 😁
Imao sam sličnu situaciju.
Nisam ni ja expert ali sam pokušao sam to ušteliti ali sam bio došao do tog da sve bacim :mrgreen:
Al ostavio sam da ohladi glava, pa sam ponovo pokušao preko sajle i uštimao sam extra.
Prvo nabaci na najmanji lančanik i šarafima naštimaj sredinu mjenjača otprilike. Onda prebacuj dalje na veče lančanike. Ovo sa sajlom je fino štimanje kad skoro sve završiš.

Kažem, možda je pogrešno al meni je pomoglo.
epik
Posts: 1488
Joined: 10/05/2011 14:15

#245 Re: Biciklizam All About

Post by epik »

anex wrote: 03/08/2022 10:43
epik wrote: 01/08/2022 00:05 Koliko para toliko muzike.... Problem sa srednjim mjenjacem... Shimano Tourney... Vec moram voziti na servis kupio ga prije 10-tak dana... Ne prebacuje kako treba. Pokusao sam stelovati... L sarafic za najmanji zupcanik, H za najveci... Ali me zeza srednji zupcanik Ili nece da lanac sidje sa njega na manji zupcanik Ili nece da predje na veci... Pokusao sam dotezati i otpustati sajlu al ne ide... Tako jednostavno izgleda ali kazu stari "nije svacije kroz selo da pjeva" 😁
Imao sam sličnu situaciju.
Nisam ni ja expert ali sam pokušao sam to ušteliti ali sam bio došao do tog da sve bacim :mrgreen:
Al ostavio sam da ohladi glava, pa sam ponovo pokušao preko sajle i uštimao sam extra.
Prvo nabaci na najmanji lančanik i šarafima naštimaj sredinu mjenjača otprilike. Onda prebacuj dalje na veče lančanike. Ovo sa sajlom je fino štimanje kad skoro sve završiš.
Kažem, možda je pogrešno al meni je pomoglo.
To je to otprilike, prebacim na najmanji naprijed, a nazad na najveci, i obrnuto... lanac na sredinu vodilice nastimam... Sve extra, samo nece sa najveceg na srednji da sidje... a kad ide sa malog na srednji nema problema... Izdrzace do servisa
User avatar
BlackCaviar
Posts: 952
Joined: 05/06/2010 16:36

#246 Re: Biciklizam All About

Post by BlackCaviar »

epik wrote: 03/08/2022 17:42
anex wrote: 03/08/2022 10:43

Imao sam sličnu situaciju.
Nisam ni ja expert ali sam pokušao sam to ušteliti ali sam bio došao do tog da sve bacim :mrgreen:
Al ostavio sam da ohladi glava, pa sam ponovo pokušao preko sajle i uštimao sam extra.
Prvo nabaci na najmanji lančanik i šarafima naštimaj sredinu mjenjača otprilike. Onda prebacuj dalje na veče lančanike. Ovo sa sajlom je fino štimanje kad skoro sve završiš.
Kažem, možda je pogrešno al meni je pomoglo.
To je to otprilike, prebacim na najmanji naprijed, a nazad na najveci, i obrnuto... lanac na sredinu vodilice nastimam... Sve extra, samo nece sa najveceg na srednji da sidje... a kad ide sa malog na srednji nema problema... Izdrzace do servisa


Ako mi ima išta mrže od štimanja tih mjenjača... Lakše servisirat lowerse zračne viljuške il odzračit hidraulične kočnice neg to štimat...
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#247 Re: Biciklizam All About

Post by holowey »

stimanje mjenjaca preko kojeg ide podmazan i odrzavan lanac je pjesma...prljav, suh i neodrzavan lanac i rezultat je frustracija... samo kazem... no offense...
User avatar
BlackCaviar
Posts: 952
Joined: 05/06/2010 16:36

#248 Re: Biciklizam All About

Post by BlackCaviar »

holowey wrote: 04/08/2022 15:24 stimanje mjenjaca preko kojeg ide podmazan i odrzavan lanac je pjesma...prljav, suh i neodrzavan lanac i rezultat je frustracija... samo kazem... no offense...

Čuj :D

jest kad je sve uredu, nosač mjenjača perfektno prav, mjenjač perfektno prav bez luftova u štiftovima, lanac relativno neistegnut, kaseta nepotrošena, jest, onda je pjesma

zato sam i batalio to štimanje mjenjača, doveze mi lik bajk, on usvinjen, ne vidiš pulleye od prljavštine i hoće da se naštima nešto...

samo viljuške i kočnice, ostale gluposti no no
epik
Posts: 1488
Joined: 10/05/2011 14:15

#249 Re: Biciklizam All About

Post by epik »

Ustimao sam ga oca mu... Ako nekome treba ustimati mene neka ne zove 😂😂
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3446
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#250 Re: Biciklizam All About

Post by anex »

epik wrote: 06/08/2022 07:05 Ustimao sam ga oca mu... Ako nekome treba ustimati mene neka ne zove 😂😂
Kažem ja tebi, prespavaj... :D
Post Reply