Biciklizam All About

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

Post Reply
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#1 Re: Biciklizam All About

Post by quarterback »

.
testni_akaunt
Posts: 674
Joined: 26/06/2013 08:44

#2 Re: Biciklizam All About

Post by testni_akaunt »

Upis :)
Ja sam bajk parkirao. Ne mogu se oblačit za ove zime :)
testni_akaunt
Posts: 674
Joined: 26/06/2013 08:44

#3 Re: Biciklizam All About

Post by testni_akaunt »

Ma ne uzivam ja u oblacenju, pa znojenje ispod toga :)
Nista ne planiram prije aprila
User avatar
malwarebyte
Posts: 681
Joined: 10/12/2012 17:33

#4 Re: Biciklizam All About

Post by malwarebyte »

---
Last edited by malwarebyte on 17/10/2021 23:19, edited 1 time in total.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#5 Re: Biciklizam All About

Post by quarterback »

malwarebyte wrote:ja sam danas otisao 20ak kilometara, ruke mi se smrzle isto ne znam sta...tek sam se poceo bavit ovim tako da jos nemam opreme kako treba ali doci ce i to na svoje :D
za ovakvo vrijeme treba ti kapa (tanja, da moze ispod kacige) i rukavice (ali da nisu pretvrde, da mozes mijenjati brzine, kod mene su mckinley full finger, platnene - flis, sa ojacanjima na dlanovima i prstima, 40 km intersport), ako pricamo o gradskoj voznji

ako pricamo o turama trebaju termo biciklisticke hlace pozeljno na tregere (ako nosis takve), i vise slojeva biciklistickih majica

ja obicno dole obucem bic. termo hlace, ako je bas hladno preko njih biciklisticki sorc, gore obucem kao prvi sloj biciklisticku atletsku majicu, potom jednu ili dvije kratkih rukava, potom dugih rukava (sve su biciklisticke, pamuk je jako los izbor kako zimi tako i ljeti) i vjetrovka, nema potrebe trpati vise na sebe jer cim dodje brdo poceti ces se zagrijavati pa ce i u ovome biti vruce

obavezno sa sobom nosim jedan komplet set gornje garderobe za presvuci + jedan obicni duks (jer se obicno presvucem kada negdje stojimo ili odmaramo, dakle nema voznje tj zagrijavanja, radi toga garderoba za presvlacenje treba biti toplija od one koja je na tebi tokom voznje, racunaj na sebi da imas manje garderobe tokom penjanja a vise tokom stajanja i spusta), obavezno (iskustvo) nosim bar jedne rezervne carape + rezervnu kapu i peskir

na temperaturama ispod nule ne vozim bez maske za lice + naocale (obicno sa providnim staklima posto noc rano pada)

to bi bilo to sto se tice zimske voznje

ako pada kisa onda ne idem na ture ali i dalje vozim do posla, dakle gornja i donja kabanica s tim da na poslu imam rezervne tene + sušač za cipele kojim osusim do kraja posla ove tene u kojima sam dosao

prije par dana sam uzeo premaz za tene koji navodno ne propusta kisu - cekam jos kisu pa da vidim da li radi

to bi bilo to sto se tice zimske voznje

prije 2 godine smo isli na barice na -10 i to je najveci minus po kojem sam vozio turu (vozio sam i na vecim minusima ali samo po gradu), a inace je ova ekipa sa kojom sam bajkao imala obican da se dan poslije nove godine ide na trebevic i otvori sezona za tu godinu :D

inace vozim do posla cijele godine, nebitno kakvi su uslovi, jedinih par dana u zadnjih 5 godina koje nisam vozio je bilo prije 2 godine kada je pao onaj ogromni snijeg, mislim da nisam vozio 2-3 dana dok nisu malo procistili
Last edited by quarterback on 29/10/2014 00:36, edited 3 times in total.
testni_akaunt
Posts: 674
Joined: 26/06/2013 08:44

#6 Re: Biciklizam All About

Post by testni_akaunt »

Poštujem qb.
Samo ja nisam u tom filmu, kao i dobar dio bajkera.
Men je bajk tura skup: sunce, raja, priroda & hrana
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#7 Re: Biciklizam All About

Post by quarterback »

nisam vise ni ja, kako prodjoh 40tu sve mi je teze nakaniti se da vozim po minusima duze ture (eventualno skoknemo do barica zimi, obicno nocna tura), ipak na posao redovo idem, ali to je vise potreba a manje uzivanje, a nije mi ni nesto pretjerano daleko, malo ispod 4 kilometra
User avatar
drag_gost
Posts: 5497
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#8 Re: Biciklizam All About

Post by drag_gost »

quarterback wrote:
malwarebyte wrote:ja sam danas otisao 20ak kilometara, ruke mi se smrzle isto ne znam sta...tek sam se poceo bavit ovim tako da jos nemam opreme kako treba ali doci ce i to na svoje :D
za ovakvo vrijeme treba ti kapa (tanja, da moze ispod kacige) i rukavice (ali da nisu pretvrde, da mozes mijenjati brzine, kod mene su mckinley full finger, platnene - flis, sa ojacanjima na dlanovima i prstima, 40 km intersport), ako pricamo o gradskoj voznji

ako pricamo o turama trebaju termo biciklisticke hlace pozeljno na tregere (ako nosis takve), i vise slojeva biciklistickih majica

ja obicno dole obucem bic. termo hlace, ako je bas hladno preko njih biciklisticki sorc, gore obucem kao prvi sloj biciklisticku atletsku majicu, potom jednu ili dvije kratkih rukava, potom dugih rukava (sve su biciklisticke, pamuk je jako los izbor kako zimi tako i ljeti) i vjetrovka, nema potrebe trpati vise na sebe jer cim dodje brdo poceti ces se zagrijavati pa ce i u ovome biti vruce

obavezno sa sobom nosim jedan komplet set gornje garderobe za presvuci + jedan obicni duks (jer se obicno presvucem kada negdje stojimo ili odmaramo, dakle nema voznje tj zagrijavanja, radi toga garderoba za presvlacenje treba biti toplija od one koja je na tebi tokom voznje, racunaj na sebi da imas manje garderobe tokom penjanja a vise tokom stajanja i spusta), obavezno (iskustvo) nosim bar jedne rezervne carape + rezervnu kapu i peskir

na temperaturama ispod nule ne vozim bez maske za lice + naocale (obicno sa providnim staklima posto noc rano pada)

to bi bilo to sto se tice zimske voznje

ako pada kisa onda ne idem na ture ali i dalje vozim do posla, dakle gornja i donja kabanica s tim da na poslu imam rezervne tene + sušač za cipele kojim osusim do kraja posla ove tene u kojima sam dosao

prije par dana sam uzeo premaz za tene koji navodno ne propusta kisu - cekam jos kisu pa da vidim da li radi

to bi bilo to sto se tice zimske voznje

prije 2 godine smo isli na barice na -10 i to je najveci minus po kojem sam vozio turu (vozio sam i na vecim minusima ali samo po gradu), a inace je ova ekipa sa kojom sam bajkao imala obican da se dan poslije nove godine ide na trebevic i otvori sezona za tu godinu :D

inace vozim do posla cijele godine, nebitno kakvi su uslovi, jedinih par dana u zadnjih 5 godina koje nisam vozio je bilo prije 2 godine kada je pao onaj ogromni snijeg, mislim da nisam vozio 2-3 dana dok nisu malo procistili

:thumbup:
Svaka cast drugar. Inace bez opreme ovih dana ne idem ni do wc-a, a kamoli na biciklo. Lijepo je vidjeti ovim prohladnim danima mnogo veci broj ljudi na biciklima nego proteklih godina. :thumbup:
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#9 Re: Biciklizam All About

Post by quarterback »

sve nas je vise drug :thumbup:
User avatar
malwarebyte
Posts: 681
Joined: 10/12/2012 17:33

#10 Re: Biciklizam All About

Post by malwarebyte »

---
Last edited by malwarebyte on 17/10/2021 23:19, edited 1 time in total.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#11 Re: Biciklizam All About

Post by quarterback »

nista drug, sve sto mogu pomoci oko bajkanja - tu sam, drago mi je da ti se svidja :thumbup:

ps
mozda ce sve koji voze po ruznom vremenu zanimati ovaj link http://www.nanotehnologija.ba
navodno njihovi proizvodi mogu da sprijece ulazak vode u obucu te jakne (ako vec nisu vodonepropusni), ja sam kupio ovu bocu od 23 KM i isprobao sam na koznim tenama koje obicno koristim kada idem do posla po kisi i zimi pa cekam sada da padne kakva kisa da vidim da li ce propustiti

koliko sam vidio tamo imaju 2 sredstva, jedno je za obucu a drugo za odjecu, medjutim na stranici proizvodjaca sam nasao da se u stvari (vjerovatno) radi o istom sredstvu samo u 2 pakovanja, uglavnom potvrdjeno mi je da se ovo koje se navodno moze koristiti samo za odjecu (tako pise na nanorehnologija.ba) moze koristiti i za obucu (tako da nema potrebe da kupujete oboje)

uglavnom, javim rezultate cim vidim da li stvarno funkcionise
Last edited by quarterback on 30/10/2014 00:03, edited 1 time in total.
testni_akaunt
Posts: 674
Joined: 26/06/2013 08:44

#12 Re: Biciklizam All About

Post by testni_akaunt »

quarterback wrote:


prije par dana sam uzeo premaz za tene koji navodno ne propusta kisu - cekam jos kisu pa da vidim da li radi
šta je sa onih navlaka (nepropusnih) koje idu preko patika? Čini mi se da sam vidio to negdje na slikama kod raje
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#13 Re: Biciklizam All About

Post by quarterback »

moze i to ali ja to jos nisam vidio ovdje kod nas da se kupi, nalazio sam na ebayu ali mi je izgledalo malo neprakticno + cini mi se da mi se nije bas cijena svidjela (prosle godine sam gledao)

a i cisto prakticno nekako bih volio ako mogu to izbjeci jer ako je recimo jaca kisa potraje dok se spremim, te donja kabanica, te gornja kabanica, te stegni trakom nogavicu da ne zakaci lanac, te rukavice, pa jos ako je i zima dodaj masku za lice... rado bih izbjegao bilo sta od toga ako mogu, jos mi samo fale te navlake za noge, trebalo bi mi 15 minuta da se obucem :D to i nekako ali je onda show kada s na poslu krenem skidati, svakako udjem u zgradu ko astronaut :lol:

najsmjesnije mi je kad sa opremom tako udjem u pekaru da kupim hljeb, svaki put sa vrata kazem "nije pljacka, dosao sam po hljeb", ona maska za lice bas izgleda grdno :lol:
testni_akaunt
Posts: 674
Joined: 26/06/2013 08:44

#14 Re: Biciklizam All About

Post by testni_akaunt »

Mislim da u treku imaju te navlake. Al nisam siguran.
A upravo ta pegla mene odvoji od bajka zimi :)
User avatar
Hajlac
Posts: 3837
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#15 Re: Biciklizam All About

Post by Hajlac »

testni_akaunt wrote: šta je sa onih navlaka (nepropusnih) koje idu preko patika? Čini mi se da sam vidio to negdje na slikama kod raje
Imam Endura i BBB (BWS04). Prve su tanke (polu)nepropusne s flisom unutra a druge prave neoprenske nepropusne.

http://www.chainreactioncycles.com/ba/e ... 4294964414

Za kišu i veliku hladnoću odlična stvar ali problem je što ti kod običnih spd tena voda prođe odozdo oko cleata :roll:

Nekad prođe i sa strane kad prolaziš kroz baru

Tome sam nekako dohakao popunivši praznine oko one pločice tečnom plastikom. Nemam potrebe mijenjati položaj cleatova tako da mi plastika nije problem mada se ona može dosta lako odstraniti.

Za ekstremne uslove tj. zimu koristim prave gore-tex futrovane duboke spd tene.
User avatar
Hajlac
Posts: 3837
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#16 Re: Biciklizam All About

Post by Hajlac »

quarterback wrote: a i cisto prakticno nekako bih volio ako mogu to izbjeci jer ako je recimo jaca kisa potraje dok se spremim, te donja kabanica, te gornja kabanica, te stegni trakom nogavicu da ne zakaci lanac, te rukavice, pa jos ako je i zima dodaj masku za lice... rado bih izbjegao bilo sta od toga ako mogu, jos mi samo fale te navlake za noge, trebalo bi mi 15 minuta da se obucem :D to i nekako ali je onda show kada s na poslu krenem skidati, svakako udjem u zgradu ko astronaut :lol:
Pričaj mi o tome :roll:

E sad zamisli da taj ritual imaš ne 2x (dolazak i odlazak s radnog mjesta) već u prosjeku 6x(takav posao) kad je čitav dan jal užasno hladno jal kišovito... Postane to rutina ali opet...
Pljosko
Posts: 77
Joined: 02/08/2009 23:16

#17 Re: Biciklizam All About

Post by Pljosko »

Pozdrav ljudi, kupujem novi bajk, pa ima li ko iskustva sa Carraro big 929 hd, nov kosta 920 KM. Fazon je sto na oficijelnoj stranici ovog model nema, google izbaci samo turske stranice
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#18 Re: Biciklizam All About

Post by quarterback »

Pljosko wrote:Pozdrav ljudi, kupujem novi bajk, pa ima li ko iskustva sa Carraro big 929 hd, nov kosta 920 KM. Fazon je sto na oficijelnoj stranici ovog model nema, google izbaci samo turske stranice
nasao sam 2 na piku, pise ovo

OKVIR: ALUMINIJ
VILICA: SUNTOUR XCM RL
KOČNICE: HIDR. DISK
PR. MJENJAČ: SH. ACERA
STR. MJENJAČ: SH. ALIVIO 27 b.
RUČICE: SHIMANO ACERA

zavisi za sta ga mislis koristiti tj kuda mislis voziti, a i tesko je odgovoriti na slicna pitanja, neko ko vozi bolji bajk reci ce nista bez deore xtr opreme, neko ko ima fox amortizer reci ce nista bez foxa i slicno...

tesko je reci bilo sta drug, pogledaj ponudu drugih bajkova pa uporedi klase opreme koje dolaze, ti sam znas najbolje

pogledaj ovaj link, mozda pomogne

http://www.bikeradar.com/gear/article/b ... ets-42578/
User avatar
smasma
Posts: 441
Joined: 27/12/2010 21:19

#19 Re: Biciklizam All About

Post by smasma »

kako da ubacim mape u mobitel.
Pljosko
Posts: 77
Joined: 02/08/2009 23:16

#20 Re: Biciklizam All About

Post by Pljosko »

A ima i ovaj Capriolo level 9.4 HDT 27, ima slabiju viljusku u odnosu na Carrara, bolji mjenjac, i jeftiniji za 120 KM. Vozim se po brdima oko Tuzle, vozah do sada Polar apacha
testni_akaunt
Posts: 674
Joined: 26/06/2013 08:44

#21 Re: Biciklizam All About

Post by testni_akaunt »

smasma wrote:kako da ubacim mape u mobitel.
Skini maverick app
User avatar
smasma
Posts: 441
Joined: 27/12/2010 21:19

#22 Re: Biciklizam All About

Post by smasma »

testni_akaunt wrote:
smasma wrote:kako da ubacim mape u mobitel.
Skini maverick app
i onda? na mtb.ba imam ekstenziju gpx i kml. ok nasao tutorijal na jutubb
User avatar
Hajlac
Posts: 3837
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#23 Re: Biciklizam All About

Post by Hajlac »

Sada kad napokon imamo odgovarajuću temu za bh biciklizam, evo malo slika s XC tura iz zlatnog vremena masovnih pohoda na naše planine, kad je bilo bitno samo da se "okreće" i druži a ne ko kakav bajk i opremu ima :) :

Borašnica, Prenj

Image

Image

Image

Pločno, Čvrsnica

Image

Image

Image

Svitava

Image

Image

Image

Image
User avatar
Hajlac
Posts: 3837
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#24 Re: Biciklizam All About

Post by Hajlac »

Smijeh2015 wrote:Lijepo,lijepo..
Da pogađam ,zlatno doba je 2007-2009 :?:
;-)

BBK, Meri&Co...
User avatar
Hajlac
Posts: 3837
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#25 Re: Biciklizam All About

Post by Hajlac »

Kanjon Misoče

Image

Image

Image

Image

Image
Post Reply