Bichon Frise - All about

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
Starday
Posts: 72
Joined: 05/06/2009 13:00

#1 Bichon Frise - All about

Post by Starday »

Volio bih da razmjenim iskustva sa ostalim vlasnicima ove kovrdzave nemani, posto nikada prije nisam imao psa u kuci, pa imam milion pitanja. :)

Svog bisona imam godinu i 4 mjeseca i izgleda da nesretnik ne nosi bas premium gene, pa cesto ima neke probleme i problemcice.

Ono sto bih volio da znam je:

- kojom hranom ih hranite? Ja koristim Taste of The wild, ali neki kazu da je prejaka za njega, i da je razlog tome sto mu dlaka vise nije cisto bijela.

- kojim samponima ih kupate i koliko cesto?

- koliko setnje mu je minimalno potrebno?

- sta koristite protiv buva i krpelja (ja sam koristio Frontline i umalo nije umro od ujeda krpelja. Pa sam mu kupio Foresto ogrlicu, najskuplju na trzistu...kao da je nema. Svako malo mu nadjem buvu, a i krpelja). Sad iz inostranstva narucujem NexGard.

- kojem veterinaru idete?

Uglavnom...da prvo vidim ima li vas koji bi razmjenili iskustva, pa bih nastavio sa pitanjima. :)
Angelica9
Posts: 10
Joined: 13/08/2016 18:41

#2 Re: Bichon Frise - All about

Post by Angelica9 »

Mom psu je Frontline spot on pomogao, nakon koristenja promijenila se dlaka, postala svjetlija a nigdje ni bubice nije bilo. Nisam sigurna za vaseg psa, ali mislim da trebate malo eksperimentirati sa vrstama, mozda cak i da pitate veterinara.

[emoji4]
Angelica9
Posts: 10
Joined: 13/08/2016 18:41

#3 Re: Bichon Frise - All about

Post by Angelica9 »

A sto se tice dlake, filtrirana voda i kvalitetna hrana, a nekad ubacite i nesto spremljeno kod kuce, ima mnogo recepata na internetu.

Poslano sa mog HUAWEI GRA-L09 koristeći Tapatalk
Starday
Posts: 72
Joined: 05/06/2009 13:00

#4 Re: Bichon Frise - All about

Post by Starday »

Koja je veza izmedju Frontline i boje dlake?

I kad kazete kvalitetna hrana, koja tacno? Koji proizvodjac i vrsta?
Angelica9
Posts: 10
Joined: 13/08/2016 18:41

#5 Re: Bichon Frise - All about

Post by Angelica9 »

Nisam sigurna, ali mome psu se dlaka popravila, mozda zato sto se rijesio bubica jer preparati prije nisu djelovali. Sto se tice hrane, mislim da bi Royal Canin bio dobar izbor. Ako znate engleski, mozete malo istražiti po internetu jer ljudi baš detaljno objašnjavaju kako preventiraju tamnjenje dlake, a kod nas toga bas nema.
U petshopovima imate sampone za izbjeljivanje dlake. [emoji4]
bjelave
Posts: 3944
Joined: 20/01/2010 09:34

#6 Re: Bichon Frise - All about

Post by bjelave »

Starday wrote:Volio bih da razmjenim iskustva sa ostalim vlasnicima ove kovrdzave nemani, posto nikada prije nisam imao psa u kuci, pa imam milion pitanja. :)

Svog bisona imam godinu i 4 mjeseca i izgleda da nesretnik ne nosi bas premium gene, pa cesto ima neke probleme i problemcice.

Ono sto bih volio da znam je:

- kojom hranom ih hranite? Ja koristim Taste of The wild, ali neki kazu da je prejaka za njega, i da je razlog tome sto mu dlaka vise nije cisto bijela.

- kojim samponima ih kupate i koliko cesto?

- koliko setnje mu je minimalno potrebno?

- sta koristite protiv buva i krpelja (ja sam koristio Frontline i umalo nije umro od ujeda krpelja. Pa sam mu kupio Foresto ogrlicu, najskuplju na trzistu...kao da je nema. Svako malo mu nadjem buvu, a i krpelja). Sad iz inostranstva narucujem NexGard.

- kojem veterinaru idete?

Uglavnom...da prvo vidim ima li vas koji bi razmjenili iskustva, pa bih nastavio sa pitanjima. :)
Ja imam mjesanca bisona i cotona de tulear ali mislim da je vise povukao na bisona. 7 godina mu je i masala je dobrog zdravlja. Jedine probleme je imao sa analnom zljezdom koju treba uredno cistiti i generalno voditi racuna o prehrani.Probavni trakt mu je slaba tacka, par puta je imao proljeve, povracanja, itd
Hranim ga sa Royal Canin, suha hrana, ali to jede kad je samo pravo gladan. Kuham mu svaki dan nemasnu junetinu i mjesam sa opet kuhanom mrkvom, krompirom, brokolima, zavisno sta ima. Ponekad mjesto junetine budu pileca prsa ali ne previse cesto. Junetina je zdravija. Svaki drugi dan mu dam jaje, To mu je poslastica koju obozava.I obavezno riblje ulje s vremena na vrijeme, kao dodatak zbog krzna.

Zena ga kupa i sisa, ne znam koji sampon koristi, ali mislim da je nesto bez alkohola.

Minimalno ga treba setati 2 puta po 25-30 min. To je ranio ujutro i predvece. Cesto i vise ali je ovo minum koji mu treba.

Frontline je vece pse, jednom sam probao i imao je alergijku reakciju, stalno se cesao, nikad vise od tada. Probaj sa ogrlicama, ja to radim ali ga generalno ne pustam po sumi, ni da se zavlaci u grmlje, uvijek je povodcu, tako da je izvan dometa krpelja.

Ne voli biti sam, To mu je osnovni problem. Nece napraviti nikakvu stetu ali pati tako da mi ga je zao pa mu uvijek neko pravi drustvo. Meni je situacija takva da to mogu priustiti.

Koje probleme si imao sa svojim psom?
Starday
Posts: 72
Joined: 05/06/2009 13:00

#7 Re: Bichon Frise - All about

Post by Starday »

bjelave wrote:
Ja imam mjesanca bisona i cotona de tulear ali mislim da je vise povukao na bisona. 7 godina mu je i masala je dobrog zdravlja. Jedine probleme je imao sa analnom zljezdom koju treba uredno cistiti i generalno voditi racuna o prehrani.Probavni trakt mu je slaba tacka, par puta je imao proljeve, povracanja, itd
Hranim ga sa Royal Canin, suha hrana, ali to jede kad je samo pravo gladan. Kuham mu svaki dan nemasnu junetinu i mjesam sa opet kuhanom mrkvom, krompirom, brokolima, zavisno sta ima. Ponekad mjesto junetine budu pileca prsa ali ne previse cesto. Junetina je zdravija. Svaki drugi dan mu dam jaje, To mu je poslastica koju obozava.I obavezno riblje ulje s vremena na vrijeme, kao dodatak zbog krzna.

Zena ga kupa i sisa, ne znam koji sampon koristi, ali mislim da je nesto bez alkohola.

Minimalno ga treba setati 2 puta po 25-30 min. To je ranio ujutro i predvece. Cesto i vise ali je ovo minum koji mu treba.

Frontline je vece pse, jednom sam probao i imao je alergijku reakciju, stalno se cesao, nikad vise od tada. Probaj sa ogrlicama, ja to radim ali ga generalno ne pustam po sumi, ni da se zavlaci u grmlje, uvijek je povodcu, tako da je izvan dometa krpelja.

Ne voli biti sam, To mu je osnovni problem. Nece napraviti nikakvu stetu ali pati tako da mi ga je zao pa mu uvijek neko pravi drustvo. Meni je situacija takva da to mogu priustiti.

Koje probleme si imao sa svojim psom?
Ako znas engleski, ovdje sam trazio savjet:
http://www.dogforum.com/dog-health/bich ... 362?page=1

Ako ne znas, ukratko cu ti ispricati. :)

Sto se tice preparata za buve i krpelje, koristili smo Frontline, umalo tada nije glavom platio zbog krpelja, prenio mu babeziozu. Pa smo koristili Foresto ogrlicu, kazu da nema nista bolje (ni skuplje)...buve setaju po njoj. Sad iz Srbije nabavljam NexGard tablete, kazu da je sad to najbolja stvar.

Sto se hrane tice, danas mu je zavrsena probna faza sa Hills z/d hranom, nije bilo efekta, znaci nije alergija na hranu. Kupio sam mu danas Pro Plan, neki za strerilizovane pse...ne znam koju da mu uzimam, imam osjecaj da je to sve isto. I ponovo cu poceti da mu dajem hranu koju i ja jedem, posto hrana izgleda nije uzrok problema.
bjelave
Posts: 3944
Joined: 20/01/2010 09:34

#8 Re: Bichon Frise - All about

Post by bjelave »

Ne znam zasto to radi. Nisam cuo nikada za slican slucaj ali jadan izgleda dobro izjeden, koza iziritirana.
Ne znam ko mu moze pomoci. Zao mi je.
Moze biti da je neka alergija. Jeli mu stalno drzis kragnu da bi sprjecio da se lize i grebe?

Nije svejedno koju mu hranu dajes, ne u smislu da je uzrok ovih problema, nego generalno. Ne bih preporucio da mu dajes ono sto ljudi jedu jer psi generalno ne podnose zacinjenu hranu, naskodice mu. Takodjer, medju psecom hranom je velika razlika u kvaliteti. Eukanuba i Royal Canin su kvalitetnije od ostalih
Starday
Posts: 72
Joined: 05/06/2009 13:00

#9 Re: Bichon Frise - All about

Post by Starday »

bjelave wrote:Ne znam zasto to radi. Nisam cuo nikada za slican slucaj ali jadan izgleda dobro izjeden, koza iziritirana.
Ne znam ko mu moze pomoci. Zao mi je.
Moze biti da je neka alergija. Jeli mu stalno drzis kragnu da bi sprjecio da se lize i grebe?

Nije svejedno koju mu hranu dajes, ne u smislu da je uzrok ovih problema, nego generalno. Ne bih preporucio da mu dajes ono sto ljudi jedu jer psi generalno ne podnose zacinjenu hranu, naskodice mu. Takodjer, medju psecom hranom je velika razlika u kvaliteti. Eukanuba i Royal Canin su kvalitetnije od ostalih
Koza mu vise nije iziritirana, ono je stara slika. Sada je sve ok sto se koze tice, zato sto nosi kragnu, non stop, vec 10-11 mjeseci. I to sam se ja licno sjetio da mu je stavim, nijedan veterinar mi to nije predlozio. Oni su mislili da je nesto do koze, a ustvari je problem bio to sto on to mjesto lize i grize, pa su se javile gljivice. Otkako nosi kragnu, sve se smirilo, ali ako bi mu je skinuo na sat vremena, katastrofu bi napravio.

A sto se hrane tice...mnogo sam citao i tu se izgleda bas nista ne zna. Royal Canin vazi za nizerazrednu hranu po tim nekim poznatim sajtovima za hranu. Taste of the Wild vazi za jednu pd najboljih...itd.
Zlatni retriver od prijatalja samo hoce da jede Pedigre, koja je navodno smece....a pas em zdrav em sjajna dlaka.
Kontam da ne mogu mnogo promasiti ako mu dajem ProPlan...poprilicno je jeftiniji od Royala.
bjelave
Posts: 3944
Joined: 20/01/2010 09:34

#10 Re: Bichon Frise - All about

Post by bjelave »

Starday wrote:
bjelave wrote:Ne znam zasto to radi. Nisam cuo nikada za slican slucaj ali jadan izgleda dobro izjeden, koza iziritirana.
Ne znam ko mu moze pomoci. Zao mi je.
Moze biti da je neka alergija. Jeli mu stalno drzis kragnu da bi sprjecio da se lize i grebe?

Nije svejedno koju mu hranu dajes, ne u smislu da je uzrok ovih problema, nego generalno. Ne bih preporucio da mu dajes ono sto ljudi jedu jer psi generalno ne podnose zacinjenu hranu, naskodice mu. Takodjer, medju psecom hranom je velika razlika u kvaliteti. Eukanuba i Royal Canin su kvalitetnije od ostalih
Koza mu vise nije iziritirana, ono je stara slika. Sada je sve ok sto se koze tice, zato sto nosi kragnu, non stop, vec 10-11 mjeseci. I to sam se ja licno sjetio da mu je stavim, nijedan veterinar mi to nije predlozio. Oni su mislili da je nesto do koze, a ustvari je problem bio to sto on to mjesto lize i grize, pa su se javile gljivice. Otkako nosi kragnu, sve se smirilo, ali ako bi mu je skinuo na sat vremena, katastrofu bi napravio.

A sto se hrane tice...mnogo sam citao i tu se izgleda bas nista ne zna. Royal Canin vazi za nizerazrednu hranu po tim nekim poznatim sajtovima za hranu. Taste of the Wild vazi za jednu pd najboljih...itd.
Zlatni retriver od prijatalja samo hoce da jede Pedigre, koja je navodno smece....a pas em zdrav em sjajna dlaka.
Kontam da ne mogu mnogo promasiti ako mu dajem ProPlan...poprilicno je jeftiniji od Royala.
Kako se je navikao na kragnu? Spava s njom? Posto je moj pas imao problema sa upaljenom analnom zljezdom gdje je takodjer imao periode kad se lize, iako nije bilo ni izbliza tako dramaticno kao kod tvog psa, vidio sam na nekim sajtovima da savjetuju kragnu kako bi to zaustavili.
Mora biti neko rjesenje i neki dobar veterinar bi to morao moci rjesiti.
Samo, koji je to? Mozda neko ko cita moze preporuciti takvog. Moja iskustva nisu sjajna sa veterinarima tako da se ne bi usudio nekog preporuciti.

Sto se tice kupovne hrane za pse, vjerovatno si u pravu. Kad sam ga dobio prvi veterinar mi je preporucio Royal i on se navikao. Poslije sam pokusavao davati Eucanubu ali nije htio. A kako je mu stomak i probava osjetljiiva tacka nisam previse insistirao. Medjutim, svaki dan mu se nesto sprema, nemasna junetina, pileca prsa pa to pomjesam sa kuhanim povrcem, naravno bez ikakavih zacina.
Nek ti je sa srecom, i tebi i njemu. Ako rjesis problem i nedjes veterinara koji to moze javi nam da znamo za ubuduce.
Starday
Posts: 72
Joined: 05/06/2009 13:00

#11 Re: Bichon Frise - All about

Post by Starday »

bjelave wrote:Kako se je navikao na kragnu? Spava s njom?

A kako...sto se mora, nije tesko. :) Salim se...nije se mnogo opirao, mozda dan-dva. Poslije se srodio sa njom. Niti se buni, niti opire...cak dodje sam da mu je stavim. :D
Sad je i nju prevazisao, posto je skontao kako da ubaci zadnju sapu, pa je kompletnu oguli do kosti. Tako da sad nosi brnjicu. Neki dan izadjoh sa njim, a zaboravio mu skinuti brnjicu...djeca se razbjezase, misle ovaj ujeda. :)
bjelave wrote:Moja iskustva nisu sjajna sa veterinarima tako da se ne bi usudio nekog preporuciti.
A sto se veterinara tice...hm...nit cu hvaliti, niti kuditi. Vodio da u 3 privatne klinike i na veterinarski fakultet. Potrosio 1000+ KM i jos uvijek nista ne znamo. Ni najmanju naznaku sta bi moglo biti, osim "mozda je na psiholoskoj osnovi". Sad ganjam izvjesnog doktora Kobasa iz Domaljevca, kod Orasja...cuo sam da je dobar....pa gledam kako da se sinhronizujemo oko vremena, posto Orasje i nije bas blizu. U telefonskom razgovoru me je pitao da li su mu radjeni nalazi tiroidne zlijezde, UZ bubrega itd...to je prvi put da cujem takva pitanja, obicno je sve sto cujem "buva, krpelj, alergija, hrana, dosada...". Ovaj dr prica drugim rjecnikom, pa zato i zelim da kod njega odem.

bjelave wrote:Medjutim, svaki dan mu se nesto sprema, nemasna junetina, pileca prsa pa to pomjesam sa kuhanim povrcem, naravno bez ikakavih zacina.
Znas kako...moj Nero je jeo bukvalno sve sto i ja. Naravno, nisam mu davao slatkise, mlijeko, previse zacinjeno, ljuto, slano... itd, ali maltene sve sto ja jedem, dobije i on. I ista je situacija bila tada, i sada poslije mjesec dana hranjenja samo Hills z/d hranom. Tako da cu vjerovatno i nastaviti da mu dajem sto sam i prije.
bjelave
Posts: 3944
Joined: 20/01/2010 09:34

#12 Re: Bichon Frise - All about

Post by bjelave »

Nesto mora biti uzrok i vjerovatno ga dobar veterinar moze otkriti i otkloniti.

Moja iskustava, odnosno moga psa, sa veterinarima su povrsna i svode se na vakcinacije, godisnje preglede. Prije nekih 4-5 godina je jednom primio infuziju jer je imao proljev/povracanje ali to je otprilike sve.Imao je problema i sa analnom zljezdom i probavom ali sam to uspio rjesiti promjenom ishrane i time sam se bavio sam bez pomoci veterinara.Uveo sam vise povrca, brokoli, spinat, slatki kromir, mrkva koje mijesam sa junetinom/ piletinom uz dodatak palminog ulja i tumerica obrocima.

Javi nam kad uganjasa doktora Kobasa da li vam je uspio pomoci.

Nek vam je sa srecom.

Takodjer ako neko cita a moze da preporuci dobrog veterinara nek ostavi kontakt od istog
Starday
Posts: 72
Joined: 05/06/2009 13:00

#13 Re: Bichon Frise - All about

Post by Starday »

bjelave wrote:Nesto mora biti uzrok i vjerovatno ga dobar veterinar moze otkriti i otkloniti.

Moja iskustava, odnosno moga psa, sa veterinarima su povrsna i svode se na vakcinacije, godisnje preglede. Prije nekih 4-5 godina je jednom primio infuziju jer je imao proljev/povracanje ali to je otprilike sve.Imao je problema i sa analnom zljezdom i probavom ali sam to uspio rjesiti promjenom ishrane i time sam se bavio sam bez pomoci veterinara.Uveo sam vise povrca, brokoli, spinat, slatki kromir, mrkva koje mijesam sa junetinom/ piletinom uz dodatak palminog ulja i tumerica obrocima.

Javi nam kad uganjasa doktora Kobasa da li vam je uspio pomoci.

Nek vam je sa srecom.

Takodjer ako neko cita a moze da preporuci dobrog veterinara nek ostavi kontakt od istog
Da malo skrenemo sa te teme, dok ne odem doktoru...

Zanima me sta mu dajes za zube? Ja sam Neru jednom donio veliku kost iz mesare i iskuvao je malo. Jao njegove srece...3 sata se nije odvajao od nje, na kraju je lezeci glodao. :) Da mu je nisam uzeo, ne bi prestao dok je ne bi pojeo. Ali to vece mi je iskenjao citav hodnik...tako da to vise necu pokusavati. :)
Ima li da se kupi nesto, kao da sam negdje citao o tome...da je jestivo, ali da dugo moze da se zvace i gricka?
bjelave
Posts: 3944
Joined: 20/01/2010 09:34

#14 Re: Bichon Frise - All about

Post by bjelave »

Starday wrote:
bjelave wrote:Nesto mora biti uzrok i vjerovatno ga dobar veterinar moze otkriti i otkloniti.

Moja iskustava, odnosno moga psa, sa veterinarima su povrsna i svode se na vakcinacije, godisnje preglede. Prije nekih 4-5 godina je jednom primio infuziju jer je imao proljev/povracanje ali to je otprilike sve.Imao je problema i sa analnom zljezdom i probavom ali sam to uspio rjesiti promjenom ishrane i time sam se bavio sam bez pomoci veterinara.Uveo sam vise povrca, brokoli, spinat, slatki kromir, mrkva koje mijesam sa junetinom/ piletinom uz dodatak palminog ulja i tumerica obrocima.

Javi nam kad uganjasa doktora Kobasa da li vam je uspio pomoci.

Nek vam je sa srecom.

Takodjer ako neko cita a moze da preporuci dobrog veterinara nek ostavi kontakt od istog
Da malo skrenemo sa te teme, dok ne odem doktoru...

Zanima me sta mu dajes za zube? Ja sam Neru jednom donio veliku kost iz mesare i iskuvao je malo. Jao njegove srece...3 sata se nije odvajao od nje, na kraju je lezeci glodao. :) Da mu je nisam uzeo, ne bi prestao dok je ne bi pojeo. Ali to vece mi je iskenjao citav hodnik...tako da to vise necu pokusavati. :)
Ima li da se kupi nesto, kao da sam negdje citao o tome...da je jestivo, ali da dugo moze da se zvace i gricka?
Za zube mu dajem Pedigre Dental Stick, svaki dan poslije vecere. To voli, dodje mu kao poslastica.
Zena mu takodjer ponekad vikendom opere zube, pseca cetkica i pasta.

I ja sam se jedan puta prevario i dao mu kost dok je bio mali pa je poslije povracao.Od tada vise nikad. Kosti su opasne, mogu mu razvaliti utrobu.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#15 Re: Bichon Frise - All about

Post by KatarinaKosaca »

To na kozi moze biti sekundarna infekcija analne zlijezde. Jeste li provjerili analnu zlijezdu? To je banalba,stvar moze uraditi svaki veterinar.....
Starday
Posts: 72
Joined: 05/06/2009 13:00

#16 Re: Bichon Frise - All about

Post by Starday »

Prosli vikend smo bili u Domaljevcu, kod doktora Kobasa. Vrlo vrlo profesionalan doktor. On je postavljao pitanja, mi odgovarali. Iznio je listu i redoslijed nalaza koja bi se trebala uraditi i krenuo redom.

Kao prvo osnovno je naveo analizu hormona stitne zlijezde iz krvi. To je kao baza za sve. Izvadili su krv Neru i nalaz je pokazao da je zlijezda ok Dok smo cekali nalaz, pregledao je analnu zlijezdu.
Iz nje je iscijedio neku tecnost i neke mrvice, granulice necega...to je smrdilo Boze dragi sacuvaj. I odmah je odmahnuo glavom i rekao da se odmah tu i zaustavljamo, jer to moze biti glavni (ali ne i jedini) razlog sto se Nero grize i cese.
Zelio bih da napomenem da su iz te zlijezde priliom nase prve posjete u novembru prosle godine nesto slicno iscijedili (ali ne ovoliko) i poslije toga, na svim ostalim odlascima raznim veterinarima u Sarajevu su jos samo jednom pogledali tu zlijezdu (i to na moj zahtjev, na fakultetu) i da navodno nista nije bilo u njoj.
Ne znam da li je moguce da taj veterinar to nije strucno uradio (to je bilo prije mozda dva-tri mjeseca), jer ako sam dobro shvatio doktora Kobasa, moralo je nesto biti u njoj i tada.

Uglavnom, dr Kobas se tu zaustavio i rekao da nema potrebe da zasad dajem pare na ostale nalaze, jer ce mozda ovo rijesiti problem. Isprali su mu tu zlijezdu sa neke dvije tecnosti (providna i bijela). Bukvalno su mu gurnuli inekciju sa nekom zakrivljenom iglom kroz guzu u tu zlijezdu i ubrizgali tecnost. Dobio je i neku inekciju i jos nam je rekao da mu dajemo Deksametazon 2-3 dana. Dijagnoza je atopijski dermatitis. Po njemu, uzroci tog dermatitisa nisu samo inhalacione prirode, vec i stvari poput ove zlijezde ga mogu izazvati.

Dogovor je sljedeci:
Ako se prestane cesati i gristi u narednim danima (a poprilicno je prestao u proteklih 7 dana), zlijezda je uzrok (mozda ne jedini, ali medju glavnim uzrocima). I ako sam dobro shvatio, ona ce se vjerovatno opet poceti nakupljati i sad samo pratimo kada ce se Nero opet poceti cesati. Opet cemo ici na kontrolu za 2-3 sedmice, i provjeriti stanje zlijezde. Vjerovatno cemo je cistiti jos nekoliko puta...i ako se ne rijesi od toga, onda bi trebala operacija da to rijesi.
Kao sto sam rekao, proslo je 7 dana i sada se mnogo manje cese i grize. Krene kao da ce da napravi belaj...ali lizne ili gricne 2-3 puta i prestane. Kao da mu je navika ostala. Ali ne napavi nikakvu stetu. Prije bi bukvalno navalio i morao bi neko da mu silom odvoji zube od sape ili nekog drugog dijela tijela.

Javim sta je dalje bilo, poslije druge kontrole.
vrapcic
Posts: 243
Joined: 20/07/2011 16:53

#17 Re: Bichon Frise - All about

Post by vrapcic »

I mi imamo kovrcavog bishona samo sto je nas vise cupav nego kovrcav :evil:

Kupamo ga sedmicno ili jednom u dvije sedmice sve zavisi koliko se uprlja. Kupili smo onaj All Systems sampon i pas bukvalno bljesne nakon kupanja stvarno je odlican ali je i poskuuuup. Ono sto nas muci su krmeljice i ono crveno oko ociju. Kako se vi konkretno borite sa tim?

Vodili smo je kod Andreja ali nas je primio neki decko bas desko, malo pogledao i uzeo 50 BAM. Pa smo onda otisli u Ketty kod HItne i tamo smo se odlucili i ya vakcine i sve. odgovara nam radno vrijeme, do 20 sati, ovi svi drugi rade do 17.00. Ono sto nam se ovdje nije dopalo je da nam je dusica imala upaljene i bolne usi i mi smo im vise puta na to ukazivali -govorili kako se cese i kako joj smrdi iz oba uha ali su nas ubjedjivali da je sve ok. Dok nam Ivana na sisanje nije rekla da joj nije ni smjela cupati dlacice iy usiju od upale (ona je inace zavrsila srednju veterinarsku kako sam ja shvatila). Tek tada, kada smo otisli i insistirali da se dobro pregeldaju usi, ustanovljene su i bakterije i gljivice kojih smo se relativno lako rijesili. E sada nam dolazi sterilizacija i mi smo u panici gdje ici.

Inace jede Royal Canin ali svakako ukrade i po koji zalogja ove nase hrane, tu nas je bas dobro istrenirala :mrgreen: Pitanje za sve koliki su vam mali misici.. nasa je 30 cm visoka i ima 6kg. a mi smo mislili da idu max do 5 kg?? ili imamo nekog slatkog mutanta hehehe

Opskrbili smo je odjecom sa jedne FB stranice i super je, imamo kabanicu, jaknu tako da mozemo napolje i kada pada kisa (ako je ubijedimo hehe).
Starday
Posts: 72
Joined: 05/06/2009 13:00

#18 Re: Bichon Frise - All about

Post by Starday »

Ma ja ne znam da iko ima kovrdzavog bisona...svi su cupavi. :D A da budem iskren, sladji mi je ovakav, nego kao sa reklama. :)

Sto se veterinara tice, ja ti ama bas nikoga ne mogu preporuciti, posto sam imao raznorazna iskustva... svako ima svoje pluseve i minuse. Ovaj doktoru u Orasju mi se cini najprofesionalniji, ali on ti je vec daleko.

Hajde bar da se svi slazemo oko Ivane (za sisanje), njoj nema prigovora. :)

Hrana...hm... ja u zivotu nisam vidio zivo bice da je gladnije od ove moje ovce. Taj bi jeo dan-noc. Jednom sam mu dao duplu porciju mesa i svega sto je ostalo od rucka...3 puta je podrigivao dok je jeo, ali nije odustao dok nije sve pojeo. I minut poslije toga ista prica, jel nesto zvecne u kuhinji, on skace uz nogu. Bio je na Royal Caninu, Taste of the Wild, Hills...sada jede Pro Plan. Pro Plan se meni najvise svidja jer ga fino krcka kada jede, sto je bitno za ciscenje zuba...sve ostale je gutao, iako su bile granule za odrasle. Uz tu hranu jede i skoro svu domacu koju i mi jedemo, samo da nije zacinjena.

Sumnjam da oni idu do 5kg, posto moja dzukela ima 8kg i uopste ne izgleda debeo.


Image

I molim te, daj nam tu stranicu gdje si kupila kabanicu.
vrapcic
Posts: 243
Joined: 20/07/2011 16:53

#19 Re: Bichon Frise - All about

Post by vrapcic »

Mi smo nasu Belkisu sterilisali u Ketty veterinarstoj stanici u Kolodvorskoj i sve je proslo ok :D

Za jedenje je valjda svima isto, ponekad pomislim da bi valjalo dati im da jedu dok sami ne prestanu jesti ali se bojim da bi se prije raspukli :lol: :lol: :lol: Cim cuje bilo kakav zvuk u kuhinji budi se i iz mrtvog sna i bunovna krece ka "mjestu zlocina" ne bi li sta pojela :P

Tako da, oni idu do 5kg ali nase ale tesko da mogu biti tako mrsave ;-).

Nego pitanje za sviju, perete li im zube i ako da, kako to postizete???
Post Reply