BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
dacha bosanac
Posts: 656
Joined: 14/11/2013 10:09

#251 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by dacha bosanac »

HAMZABUZIM wrote: 11/11/2021 16:13
dacha bosanac wrote: 11/11/2021 07:00 Vi se ovdje trudite da raspravljate tj. da objasnite Boga, koncept Trojstva i sl.??? Pa ni sama Biblija ne ulazi u tu tematiku nego daje smjernice ka tome, a sve se zasniva na vjeri u ono što je po Duhu Svetom otkriveno ljudima.
Dalje, vi pokušavate osporiti Trojstvo nekim svojim ljudskim (ograničenim, mislim na sve nas) razmišljanjima o neograničenom Bogu? Garant se šalite, zar ne?

Isus reče: "Ja sam (hebrejska riječ za JHWH) Put, Istina i Život i niko ne može doći k Ocu se kroz mene."
Prvo imas Boga koji oko 100 hiljada godina salje poslanike onda odjendom taj Bog predomisli se i posalje sina da mu ga ubiju oni koji cine grijehove (ili dodje sam zavisi koga pitas) i pusti da ga gola stave na krst sto je najveca sramota bila tada jos u SZ pise negativno o onima koji budu razapeti ali oni ignorisu to.
"Thus saith the LORD, Israel is my son, my firstborn. Ima vise mjesta gdje bog naziva u Bibliji naziva pojedince svojim prvim sinovima.
Sin moze znaciti samo 1 od 3. Rodjeni sin, a to kazu da Isus nije jer bi to znacilo da je Bog sa Marijom ...(bogohulje) mada neki i to vjeruju, drugi je posvojeni i treci metaforicki.

Ali bezciljno je debatovati o tome sta pise u Bibliji kad se u korijenu moze sasjeci sva logika,jer stotine kontradiktornosti su tu, istorijski nemoze da stoji, ima jos oko 40 evandzelja nadjenih i ko zna koji od njih imaju istine a koji ne jer je to ljudska ruka pisala. Nisu dzaba do 1050 godine branili obicnom narodu da cita Bibiju.
Prvo, svi prethodnici su prorokovali za Ješuu (Isusa).
Drugo, glupo mi je raspravljati o bilo čemu kada ti koncept Svevišnjeg i svemogućeg Boga stavljaš u svoju glavicu pokušavajući da objasnim nebeske stvari svojim malim mozgom (ne mislim ništa pogrdno, svima su nam mozgovi mali naspram Boga).

Ps. Ako se nanovo ne rodiš, nećeš vidjeti kraljevstva Božjeg.
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#252 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by HAMZABUZIM »

dacha bosanac wrote: 11/11/2021 16:53
HAMZABUZIM wrote: 11/11/2021 16:13
Prvo imas Boga koji oko 100 hiljada godina salje poslanike onda odjendom taj Bog predomisli se i posalje sina da mu ga ubiju oni koji cine grijehove (ili dodje sam zavisi koga pitas) i pusti da ga gola stave na krst sto je najveca sramota bila tada jos u SZ pise negativno o onima koji budu razapeti ali oni ignorisu to.
"Thus saith the LORD, Israel is my son, my firstborn. Ima vise mjesta gdje bog naziva u Bibliji naziva pojedince svojim prvim sinovima.
Sin moze znaciti samo 1 od 3. Rodjeni sin, a to kazu da Isus nije jer bi to znacilo da je Bog sa Marijom ...(bogohulje) mada neki i to vjeruju, drugi je posvojeni i treci metaforicki.

Ali bezciljno je debatovati o tome sta pise u Bibliji kad se u korijenu moze sasjeci sva logika,jer stotine kontradiktornosti su tu, istorijski nemoze da stoji, ima jos oko 40 evandzelja nadjenih i ko zna koji od njih imaju istine a koji ne jer je to ljudska ruka pisala. Nisu dzaba do 1050 godine branili obicnom narodu da cita Bibiju.
Prvo, svi prethodnici su prorokovali za Ješuu (Isusa).
Drugo, glupo mi je raspravljati o bilo čemu kada ti koncept Svevišnjeg i svemogućeg Boga stavljaš u svoju glavicu pokušavajući da objasnim nebeske stvari svojim malim mozgom (ne mislim ništa pogrdno, svima su nam mozgovi mali naspram Boga).
Netacno je da su svi proroci prorokovali Isusa ali glavni problem je sto niko nezna sta je u Bibliji istina a sta nije jer tema je upravo o tome. Neki Muslimani tvrde da je Muhamed prorokovan u Biblijji ali ja ni to nemogu povjerovat iz 2 razloga. Prvi je ne pise jasno da je rijec o Muhamedu a drugi jos vazniji razlog je to sto vjerujem 100% da je Biblija korumpirana.
Rekao sam vec jednom, teoloski sve se moze srediti u svakoj vjeri da joj nema mane. Ali samo teoloski.

Ako se ponovo rodim necu vidjedi bozje kraljevstvo? Jesil ti Katolik? Ne moras odgovoriti ako ne zelis.
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#253 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by HAMZABUZIM »

Hakiz wrote: 11/11/2021 16:50
The books of the Bible were written and copied by hand, initially on papyrus scrolls. No originals survive, and the oldest existing scrolls are copies that were made centuries after the books were first written.
The Masoretic Text is the authoritative Hebrew text of the Hebrew Bible. It defines the books of the Jewish canon, and also the precise letter-text of these biblical books, with their vocalization and accentuation.

The oldest extant manuscripts of the Masoretic Text date from approximately the 9th century CE,[28] and the Aleppo Codex (once the oldest complete copy of the Masoretic Text, but now missing its Torah section)
U prevodu, sve je to rekla-kazala.
Tacno tako. To je Biblija. Ali bilo je i namjernog pisanja neistine u toj knjizi.
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#254 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by HAMZABUZIM »

HAMZABUZIM wrote: 11/11/2021 16:35 (Ponovljeni zakoni 22:28-29) Ako je muškarac uhvaćen na djelu silovanja mlade žene koja nije zaručena, mora platiti pedeset sikela njenom ocu. Onda mora oženiti mladu ženu jer ju je nasilio, i nikada mu neće biti dozvoljeno da se razvede od nje.

Oco sam kopiro iz KJV jer nemam Pravoslavnu Bibliju imam Katolicku al nemogu da nadjem u favoritima nego ako neki luzer siluje mladu, slobodnu djevojku, kazna mu je da je ozeni i nikada ne razvede. Ko je tu kaznjen on ili ona? Silovana i kaznjena da se uda za njega.

BTW posto nece niko da pise o porijeklu Biblije, istorijskim cinjenicama i kontradiktornostima, mozda nego ima odgovore na ova druga pitanja jer ona prva su izgleda bila preteska.
Capljina sta velis za ovo?
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#255 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by Capljina74 »

HAMZABUZIM wrote: 11/11/2021 17:23
HAMZABUZIM wrote: 11/11/2021 16:35 (Ponovljeni zakoni 22:28-29) Ako je muškarac uhvaćen na djelu silovanja mlade žene koja nije zaručena, mora platiti pedeset sikela njenom ocu. Onda mora oženiti mladu ženu jer ju je nasilio, i nikada mu neće biti dozvoljeno da se razvede od nje.

Oco sam kopiro iz KJV jer nemam Pravoslavnu Bibliju imam Katolicku al nemogu da nadjem u favoritima nego ako neki luzer siluje mladu, slobodnu djevojku, kazna mu je da je ozeni i nikada ne razvede. Ko je tu kaznjen on ili ona? Silovana i kaznjena da se uda za njega.

BTW posto nece niko da pise o porijeklu Biblije, istorijskim cinjenicama i kontradiktornostima, mozda nego ima odgovore na ova druga pitanja jer ona prva su izgleda bila preteska.
Capljina sta velis za ovo?
На шта?

Да си читао Свето Писмо знао би ко је Нови Израиљ, народ Новог завјета.

Нови завјет Бога и Његовог Новог Израиља поништавају Стари завјет.

Да ли се на Јудејце односи Нови завјет? Зашто би се Закони Старог завјета односили на Нови Израиљ?

Стари завјет је ту да свједочи и предскаже долазак Господа Исуса Христа.

Ти у свему промашујеш суштину јер ем ниси прочитао Свето Писмо, ем си добио предубјеђење читајући памфлете људи који о Хришћанству знају једнако мало као и ти.
User avatar
dacha bosanac
Posts: 656
Joined: 14/11/2013 10:09

#256 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by dacha bosanac »

HAMZABUZIM wrote: 11/11/2021 17:16
Netacno je da su svi proroci prorokovali Isusa ali glavni problem je sto niko nezna sta je u Bibliji istina a sta nije jer tema je upravo o tome. Neki Muslimani tvrde da je Muhamed prorokovan u Biblijji ali ja ni to nemogu povjerovat iz 2 razloga. Prvi je ne pise jasno da je rijec o Muhamedu a drugi jos vazniji razlog je to sto vjerujem 100% da je Biblija korumpirana.
Rekao sam vec jednom, teoloski sve se moze srediti u svakoj vjeri da joj nema mane. Ali samo teoloski.

Ako se ponovo rodim necu vidjedi bozje kraljevstvo? Jesil ti Katolik? Ne moras odgovoriti ako ne zelis.
Pazi ti hoćeš da o nečemu diskutuješ, ali 100% znaš da je to pogrešno? Eto, ja ti kažem da nije i to ti kažem 100%. Takođe, kažem ti da je Kuran pogrešan i šta ćemo sada?
Da se ponovim sa dvije stvari, i da završim ovo.
1. Ti pričaš iz ljudske perspektive tj. dokazuješ nešto o osobi koja je savršena, svemogućeg,sveprisutna? Sretno ti bilo to dokazivanje.
2. Da, ti se MORAŠ nanovo roditi da bi vidio, spoznao kraljevstvo Božje.

Ps. Nisam katolik. Nisam pravoslavac. Nominalno sam protestant. Zvanično sam sljedbenik Isusa Krista ili ti Ješue Ha Mašije.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#257 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by Capljina74 »

HAMZABUZIM wrote: 11/11/2021 17:16
dacha bosanac wrote: 11/11/2021 16:53

Prvo, svi prethodnici su prorokovali za Ješuu (Isusa).
Drugo, glupo mi je raspravljati o bilo čemu kada ti koncept Svevišnjeg i svemogućeg Boga stavljaš u svoju glavicu pokušavajući da objasnim nebeske stvari svojim malim mozgom (ne mislim ništa pogrdno, svima su nam mozgovi mali naspram Boga).
Netacno je da su svi proroci prorokovali Isusa ali glavni problem je sto niko nezna sta je u Bibliji istina a sta nije jer tema je upravo o tome. Neki Muslimani tvrde da je Muhamed prorokovan u Biblijji ali ja ni to nemogu povjerovat iz 2 razloga. Prvi je ne pise jasno da je rijec o Muhamedu a drugi jos vazniji razlog je to sto vjerujem 100% da je Biblija korumpirana.
Rekao sam vec jednom, teoloski sve se moze srediti u svakoj vjeri da joj nema mane. Ali samo teoloski.

Ako se ponovo rodim necu vidjedi bozje kraljevstvo? Jesil ti Katolik? Ne moras odgovoriti ako ne zelis.
Опет показујеш елементарно незнање.

Мисли се на крштење. Они који се крштавају су наново рођени.

„Одговори Исус: Заиста, заиста ти кажем:
ако се ко не роди водом и Духом, не може ући у царство Божије.“
(3:5)


Као што Господ када каже нараштај мисли на свој народ Новог завјета.
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#258 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by HAMZABUZIM »

Capljina74 wrote: 11/11/2021 17:50
HAMZABUZIM wrote: 11/11/2021 17:16

Netacno je da su svi proroci prorokovali Isusa ali glavni problem je sto niko nezna sta je u Bibliji istina a sta nije jer tema je upravo o tome. Neki Muslimani tvrde da je Muhamed prorokovan u Biblijji ali ja ni to nemogu povjerovat iz 2 razloga. Prvi je ne pise jasno da je rijec o Muhamedu a drugi jos vazniji razlog je to sto vjerujem 100% da je Biblija korumpirana.
Rekao sam vec jednom, teoloski sve se moze srediti u svakoj vjeri da joj nema mane. Ali samo teoloski.

Ako se ponovo rodim necu vidjedi bozje kraljevstvo? Jesil ti Katolik? Ne moras odgovoriti ako ne zelis.
Опет показујеш елементарно незнање.

Мисли се на крштење. Они који се крштавају су наново рођени.

„Одговори Исус: Заиста, заиста ти кажем:
ако се ко не роди водом и Духом, не може ући у царство Божије.“
(3:5)


Као што Господ када каже нараштај мисли на свој народ Новог завјета.
Jel ti znas citati? Ja pitam sta mu znaci "ako se ponovo rodim onda NECU vidjeti bozje kraljevstvo"?
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#259 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by HAMZABUZIM »

dacha bosanac wrote: 11/11/2021 17:47
HAMZABUZIM wrote: 11/11/2021 17:16
Netacno je da su svi proroci prorokovali Isusa ali glavni problem je sto niko nezna sta je u Bibliji istina a sta nije jer tema je upravo o tome. Neki Muslimani tvrde da je Muhamed prorokovan u Biblijji ali ja ni to nemogu povjerovat iz 2 razloga. Prvi je ne pise jasno da je rijec o Muhamedu a drugi jos vazniji razlog je to sto vjerujem 100% da je Biblija korumpirana.
Rekao sam vec jednom, teoloski sve se moze srediti u svakoj vjeri da joj nema mane. Ali samo teoloski.

Ako se ponovo rodim necu vidjedi bozje kraljevstvo? Jesil ti Katolik? Ne moras odgovoriti ako ne zelis.
Pazi ti hoćeš da o nečemu diskutuješ, ali 100% znaš da je to pogrešno? Eto, ja ti kažem da nije i to ti kažem 100%. Takođe, kažem ti da je Kuran pogrešan i šta ćemo sada?
Da se ponovim sa dvije stvari, i da završim ovo.
1. Ti pričaš iz ljudske perspektive tj. dokazuješ nešto o osobi koja je savršena, svemogućeg,sveprisutna? Sretno ti bilo to dokazivanje.
2. Da, ti se MORAŠ nanovo roditi da bi vidio, spoznao kraljevstvo Božje.

Ps. Nisam katolik. Nisam pravoslavac. Nominalno sam protestant. Zvanično sam sljedbenik Isusa Krista ili ti Ješue Ha Mašije.
Ne trazim diskusiju samo postavljam pitanja.
Zar je vama to izgovor kada nemozete da objasnite cak ni trojstvo/trojicu? Zat nepise u Bibliji Bog nije Autor konfuzije? Ko je onda?
Ja shvacam da ti govoris da nas mozak nemoze razumjeti Boga i to stoji ali ima stvari u Bibliji koje se prepisuju Bogu i isusu. Kada vasi skkolari priznaju da u bibliji ima rijeci koje nije Isus rekao a narod misli da jeste, priznaju da ima skovanih pisama samo ih drugacije nazivaju i jos mnogo toga, nemozes reci nema veze neka stoje greske ja cu i dalje vjerovati bez da provjerim, osim ako si previse ignorent.
Naravno da znas da je Kuran laz, samo neznas kako a kad bi znao onda bi Muslimanima postavljao pitanja zar ne, da naucis stogod, kao i ja sto pokusavam :)
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#260 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by HAMZABUZIM »

Capljina74 wrote: 11/11/2021 17:37
HAMZABUZIM wrote: 11/11/2021 17:23

Capljina sta velis za ovo?
На шта?

Да си читао Свето Писмо знао би ко је Нови Израиљ, народ Новог завјета.

Нови завјет Бога и Његовог Новог Израиља поништавају Стари завјет.

Да ли се на Јудејце односи Нови завјет? Зашто би се Закони Старог завјета односили на Нови Израиљ?

Стари завјет је ту да свједочи и предскаже долазак Господа Исуса Христа.

Ти у свему промашујеш суштину јер ем ниси прочитао Свето Писмо, ем си добио предубјеђење читајући памфлете људи који о Хришћанству знају једнако мало као и ти.
Ti u svemu hoces da se izvuces ali nemozes protiv cinjenica. Hoces da kazes da dio laznog pisma, kojeg vi zovete stari zavjet vise ne vrijedi? OK. Nije problem nisi prvi koji tako se izvlaci ali zar nije isti Bog vas Bog i u starom zavjetu? Trebate se dogovoriti izmedju sebe jel to bio Isus ili Otac a ne govoriti da nemozemo razumjeti Boga kao ovaj tvoj drug sto protestuje.

Ako jeste to isti Bog, prije nego sto je promijenuo misljenje, kako objasnjavas ovu uzas za onaj narod kojem je tvoj Bog naredjivao da ubijaju bebe i ako siluju djevojku onda je moras udati za tog kriminalca itd?

Nije svijet poceo prije 2000 godina a nisam ja kriv sto mnogima smeta stari zavjet i nije odvojen. U stvari ima neka sekta koja drzi samo NZ

Ja ne izvlacim ove stihove iz konteksta, ima u laznom pismu jos mnogo naizgled strasnih stvari ali ako ih procitas u kontekstu onda nisu ono sto neki misle ili zele da misle, ja ti samo postavim jasno pitanje.

Medjutim, ja sam ucio mnogo vise o tzv NZ. Nije da sam imao izbora na pocetku ali necemo o tome.

Posto nevjerujes u pola pisma koje ti nazivas sveto, zasto nisi odgovorio kako je moguce da djavo nosi boga okolo i nudi mu da mu se klanja u zamjenu za nesto sto je taj bog stvorio?

U NZ pise da smijes izudarati slugu koja, ako prezivi 2 dana od batina, imas ga pravo ubiti.-Ne sjecam se gdje pise ali naci cu ti zasigurno.

U Matiji pise kao da je Isus rekao Nemojte misliti da sam donijeo mir,vec sablju. Dosao sam da okren oca protiv sina, snahu protiv svekrve itd.

I nema objasnjenja u knjigi zasto to kaze. Ali zna se ko "ima" objasnjenje, onaj sto vodi crkvu, onaj sto je odluciovao sta ide in a sta out iz knjige dok je bila sastavljana nekoliko stoljeca.

Nejse, bez obzira sto si ti vjerovatno ubijedjen da je knjiga istina a ja da nije, ja cijenim covjeka po ponasanju a ne kad je rijec o religiji.

Ti si pissed sto sam ja tebi postavio pitanja na koja nema logicno objasnjenje a postavicu ti poslije historijska pitanja posto na ove nemas odgovore pa se vadis da sam "pogresio" koliko pisama je od saula, kada sam davao primjer. Ali ako te zanima napisacu ti tacno koje poslanice nisu od njega jer to kazu krscanski skolari a ne ja.
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#261 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by HAMZABUZIM »

Capljina74 wrote: 08/11/2021 00:49 Bond, James Bond.

Kakav brat? James?

Misliš na Jakova?
Josif je bio čovjek u dubokoj starosti, Jakov je njegov sin iz mladjih dana, to ne jedini, a ne Djeve Marije.

Ti to pitao? Šta ti rekoše daije?
Ti ili lazes ili neznas kad tako tvrdis. Marija je po nekima, imala jos djece a posto sam ja ucio na Eng lakse mi je po njnihovom uostalom nebitno je. Ako ces iskreno nije se isus zvao ni isus ni Jesus pa mu dajete Imena. Vjerovalo se da je Marija imala jos djece i da je Jakov njen ali Eusebius and Epiphanius su tvrdili da su to bila Josipova djeca. Dolazi se do pitanja ko je bio u pravu? Zasto bi zvali ga Isusov brat?

Nadji mi gdje pise u knjizi vasem pismu" da Marija nije imala djece poslije Isusa? A ja cu tebi pokazati krscanske k njige koje vjeruju da jeste. Jos jedan dokaz korumpiranosti bilbije.
Last edited by HAMZABUZIM on 12/11/2021 07:44, edited 1 time in total.
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#262 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by HAMZABUZIM »

HAMZABUZIM wrote: 01/11/2021 13:10 Ako se dobro sjecam 9 od 16 pisama koje su se pripisivale Pavlu, dokazane su da nisu od njega. TO STOJI U KRSCANSKIM UCENJACKIM DOKUMENTIMA i ja cu ti ih naci.
Kad neko ne konta moras mu nacrtati. Kazu ko tone za slamku se hvata. Kad sam napisao "ako se dobro sjecam" umjesto da pogledam ili u favoritima ili na googleu ja sam iskreno napisao da nisam siguran koliko je pisama od saula. Ali kao sto sam rekao ti nemas odgovore pa se izvlacis.

Ali posto nevjerujes vise u SZ jer ima previse losih stvari iako ti kazes da nije potreban (eto ucenjaci kazu jest a ti kazes nije) iako ti nevjerujes ni u ucenjake, mozda si i ti google ucenjak ali kako god nikad neces shvatiti istinu dok ti je popova rijec sveta.

BTW ne smeta meni cirilica vidim negdje si komentarisao o tome, iako si mislio da mi smeta varas se, bolje je znati nego ne znati.
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#263 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by HAMZABUZIM »

@Capljina74 Sine nisi mi odgovorio ono sto pise u novom zavjetu da je Juda pao naglavacke na njivi i poginuo a na drugom mjestu da se objesio ili treba da ti nadjem gdje pise? Nemoze biti obadvoje tacno niti su tacne isprike da je pao dok se vjesao, a "sveto pismo " nije objasnilo pa me zanima tvoje misljenje.
Ima jos toga mnogo kad budem imao vremena jer volio bi da me naucis pa da i ja znam odgovore na ta pitanja i da se uvjerim da "sveto" pismo nije puno kontradiktornosti :lol:
Piaty
Posts: 5689
Joined: 01/12/2020 00:58

#264 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by Piaty »

Iz ove teme se nista ne moze nauciti. Ovi koju su se prozvali kompetentnima da odgovaraju na pitanja i nisu bas neki strucnjaci, a pritom ih jos niko nije ni tjerao da objasnjavaju.
User avatar
dacha bosanac
Posts: 656
Joined: 14/11/2013 10:09

#265 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by dacha bosanac »

HAMZABUZIM wrote: 12/11/2021 06:33
Ne trazim diskusiju samo postavljam pitanja.
Zar je vama to izgovor kada nemozete da objasnite cak ni trojstvo/trojicu? Zat nepise u Bibliji Bog nije Autor konfuzije? Ko je onda?
Ja shvacam da ti govoris da nas mozak nemoze razumjeti Boga i to stoji ali ima stvari u Bibliji koje se prepisuju Bogu i isusu. Kada vasi skkolari priznaju da u bibliji ima rijeci koje nije Isus rekao a narod misli da jeste, priznaju da ima skovanih pisama samo ih drugacije nazivaju i jos mnogo toga, nemozes reci nema veze neka stoje greske ja cu i dalje vjerovati bez da provjerim, osim ako si previse ignorent.
Naravno da znas da je Kuran laz, samo neznas kako a kad bi znao onda bi Muslimanima postavljao pitanja zar ne, da naucis stogod, kao i ja sto pokusavam :)
Ovako, čim uhvatim vremena odgovoriti ti na neke stvari, ali ti prvo moram reći sljedeće: ti ne ulaziš u diskusiju. Ti tvrdiš da je Biblija 100% pogrešna. To onda nije diskusija.
Što se Kurana tiče, ja ne postavljam pitanja muslimanima jer za to nemam razloga. Dovoljno mi je da je jedna istorijsko-biblijska činjenica promijenjena, oko Isaka i Išmaela, pa da vidim da Kuran nije istinit.
Hajde napiši tačno šta to Isus nije rekao, a pripisujemo se.
Napiši tačno kako se Isus/Ješua stvarno zvao.
Napiši šta to u Bibliji negira Trojicu.
Ima vjerovatno još dosta toga, ali da krenemo od ovoga.
Nego kada tebi u Kuranu kaže da pitaš ljude Knjige kada nešto ne znaš, na koga se to odnosi? Kada ti kaže da čitaš Toru i Evanđelja, koja Evanđelja čitaš i ako ne zašto tj. kako to da tvoj Bog nije sačuvao prava?
Za kraj,kada bi bilo ko od nas ljudi uspio, i pored svih knjiga,da objasni Boga, mi bi bili Bogovi sa velikim slovom B. I da...sve i da uzmeš da je Novi zavjet u nekim djelovima diskutabilan (a nije) zapamti da Tora je apsolutna istina i da je Isus učenicima iz Pisma (Starog zavjeta) pokazao šta je Pismo govorilo o njemu i da se to i potvrdilo tj. obistinilo.
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#266 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by HAMZABUZIM »

dacha bosanac wrote: 12/11/2021 11:43
HAMZABUZIM wrote: 12/11/2021 06:33
Ne trazim diskusiju samo postavljam pitanja.
Zar je vama to izgovor kada nemozete da objasnite cak ni trojstvo/trojicu? Zat nepise u Bibliji Bog nije Autor konfuzije? Ko je onda?
Ja shvacam da ti govoris da nas mozak nemoze razumjeti Boga i to stoji ali ima stvari u Bibliji koje se prepisuju Bogu i isusu. Kada vasi skkolari priznaju da u bibliji ima rijeci koje nije Isus rekao a narod misli da jeste, priznaju da ima skovanih pisama samo ih drugacije nazivaju i jos mnogo toga, nemozes reci nema veze neka stoje greske ja cu i dalje vjerovati bez da provjerim, osim ako si previse ignorent.
Naravno da znas da je Kuran laz, samo neznas kako a kad bi znao onda bi Muslimanima postavljao pitanja zar ne, da naucis stogod, kao i ja sto pokusavam :)
Ovako, čim uhvatim vremena odgovoriti ti na neke stvari, ali ti prvo moram reći sljedeće: ti ne ulaziš u diskusiju. Ti tvrdiš da je Biblija 100% pogrešna. To onda nije diskusija.
Što se Kurana tiče, ja ne postavljam pitanja muslimanima jer za to nemam razloga. Dovoljno mi je da je jedna istorijsko-biblijska činjenica promijenjena, oko Isaka i Išmaela, pa da vidim da Kuran nije istinit.
Hajde napiši tačno šta to Isus nije rekao, a pripisujemo se.
Napiši tačno kako se Isus/Ješua stvarno zvao.
Napiši šta to u Bibliji negira Trojicu.
Ima vjerovatno još dosta toga, ali da krenemo od ovoga.
Nego kada tebi u Kuranu kaže da pitaš ljude Knjige kada nešto ne znaš, na koga se to odnosi? Kada ti kaže da čitaš Toru i Evanđelja, koja Evanđelja čitaš i ako ne zašto tj. kako to da tvoj Bog nije sačuvao prava?
Za kraj,kada bi bilo ko od nas ljudi uspio, i pored svih knjiga,da objasni Boga, mi bi bili Bogovi sa velikim slovom B. I da...sve i da uzmeš da je Novi zavjet u nekim djelovima diskutabilan (a nije) zapamti da Tora je apsolutna istina i da je Isus učenicima iz Pisma (Starog zavjeta) pokazao šta je Pismo govorilo o njemu i da se to i potvrdilo tj. obistinilo.
Ja ne ulazim u diskusiju jer joj nema kraja. Teoloski sve se moze objasniti, ali samo teoloski. Neko je otvorio temu koja pita kako je Biblija iskrivljena i ja sam samo postavljao nekoliko pitanja. Iako nisu bila upucena direktno tebi nisi odgovorio ni na jednu kontradikciju? Osim ako smatras da je OK da u Bibliji bude kontradiktornosti? Ako je to OK onda tako reci. A ja i kad pitam pitanje vezano za temu, i ako je tvoj odgovor besmislen (primjerice) ja nemam interes da guram i tjeram da si u krivu iako sam to htjeo sa capljinom74, ali meni je dovoljno da ja tebi postavim to pitanje pa ti sam razmisli. Bog ti je dao mozak. Ali ja cu ti svakako napisati nekoliko istorijsko-biblijski gresaka.

Kuran, kazes dovoljna ti je jedna cinjenica i s tom vjerom je svrseno. Ali u Bibliji ako ti pokazem 100 istorijsko-biblijskih gresaka ti ces za njih traziti izgovore. To se zove pristrasnost. Ja na ovoj temi necu pisati o Kuranu, otvori drugu pa cu napisati svoje misljenje ali iz onoga sto sam ja ucio, nema greske u vezi toga sto si spomenuo, cak stavise, ima smisla. Ja imam drugih stvari u Islamu sa kojima imam problema i pokusavam da shvatim odnosno nadjem racionalan odgovor. Pogotovo hadisima.

Dacu ti jedan video na kojem govori jedan protestant scholar pa ako hoces pogledaj sta kaze ne samo za za evandjelja i druge stvari. Ako mislis da je on crna ovca dacu ti link od drugog i treceg. Jer nemogu ja tebi reci "to i to nije Isus rekao" jer ko sam ja da sudim ali ako ne vjerujes nekome ko je studirao 40 godina, onda opet tvoj izbor. (U vezi Isusa je u knjigama tako da cu ti napisati kad mognem ili dati ime knjige pa ako zelis procitaj.

Gdje sam ja napisao da se Isus ne zove Yeshua? Ja sam pitao zasto ga mi zovemo Isus ili Jesus a ne onako kako se zvao posto onome smeta sto sam napisao James za Jakuba.

U bibliji logika negira trojicu. Ali mozda ce ti ovaj video pomoci ako ga pogledas.

Naravno da ima dosta ovo je kao kap vode u kanti samo ima pojedinaca umjesto da odgovore ili ignorisu pokusavaju da uvrijede pa se sazalim na njih.

Odgovoricu ovaj put, nigdje u Kuranu ne pise da citas evandjelja niti bilo sto. Pise pitajte ljude knjige i to mozda vise nego jednom, ali se odnosi na pagane a ne na Muslimane kada su pitali kako da Bog posalje covjeka proroka kakko nije poslao andjela, receno im je pitajte Krscane/Jevreje kakoo je to moguce pogotovo sto Muslimani vjeruju da je Muhamed najavljen u vasoj knjizi i sto su Jevreji tada ocekivali poslanika ali nisu znali da ce doci iz Arabije. To ne znaci da sljedbenici knjige imaju nekakav autoritet.

Posto kazes da NZ nije cak ni diskutabilan onda odgovori na ona pitanja koja sam postavio ili koja cu postaviti, osim ako ne mislis da je u redu da u Bibliji bude falsifikata, kontradiktornosti i neslaganja. Ako je u redu da toga bude onda nemamo sta pisati. Ako nije u redu-nastavicemo.

Usput, ni voditelj ove YT grupe nije ni Musliman ni Jevrej vec je nekad bio "ponovo rodjen". https://www.youtube.com/watch?v=11NiLEydjjg&t=1654s
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5623
Joined: 04/08/2020 19:22

#267 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by -Chesterfield- »

dacha bosanac wrote: 12/11/2021 11:43
Što se Kurana tiče, ja ne postavljam pitanja muslimanima jer za to nemam razloga. Dovoljno mi je da je jedna istorijsko-biblijska činjenica promijenjena, oko Isaka i Išmaela, pa da vidim da Kuran nije istinit.
Koja činjenica? Možeš li kopirati i ovdje postaviti ajet iz Kur'ana?

A što se tiče rodoslovlja u Bibliji, Luka i Matej se nisu usaglasili.

Luka 3, 27 - "Johananov, Resin, Zerubabelov, Šealtielov, Nerijev, ..."
Matej 1, 12 - "Poslije progonstva u Babilon Jehoniji se rodi Šealtiel. Šealtielu se rodi Zerubabel... "
User avatar
dacha bosanac
Posts: 656
Joined: 14/11/2013 10:09

#268 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by dacha bosanac »

-Chesterfield- wrote: 13/11/2021 13:31
dacha bosanac wrote: 12/11/2021 11:43
Što se Kurana tiče, ja ne postavljam pitanja muslimanima jer za to nemam razloga. Dovoljno mi je da je jedna istorijsko-biblijska činjenica promijenjena, oko Isaka i Išmaela, pa da vidim da Kuran nije istinit.
Koja činjenica? Možeš li kopirati i ovdje postaviti ajet iz Kur'ana?

A što se tiče rodoslovlja u Bibliji, Luka i Matej se nisu usaglasili.

Luka 3, 27 - "Johananov, Resin, Zerubabelov, Šealtielov, Nerijev, ..."
Matej 1, 12 - "Poslije progonstva u Babilon Jehoniji se rodi Šealtiel. Šealtielu se rodi Zerubabel... "
Što ja tebi da citiram Kuran i ajete kada u Bibliji imam činjenicu da je Abraham prinjeo Isaka za žrtvu, ne Išmaila? To što je Kuran to izvrnuo nije moj problem , niti problem Biblije.

Nego, ovo o rođenjima...ajd opet Bibliju u ruke pa dobro pročitaj od početka ovo rodoslovlje. Valjda toliko znaš da skontaš šta piše.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#269 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by Capljina74 »

-Chesterfield- wrote: 13/11/2021 13:31
dacha bosanac wrote: 12/11/2021 11:43
Što se Kurana tiče, ja ne postavljam pitanja muslimanima jer za to nemam razloga. Dovoljno mi je da je jedna istorijsko-biblijska činjenica promijenjena, oko Isaka i Išmaela, pa da vidim da Kuran nije istinit.
Koja činjenica? Možeš li kopirati i ovdje postaviti ajet iz Kur'ana?

A što se tiče rodoslovlja u Bibliji, Luka i Matej se nisu usaglasili.

Luka 3, 27 - "Johananov, Resin, Zerubabelov, Šealtielov, Nerijev, ..."
Matej 1, 12 - "Poslije progonstva u Babilon Jehoniji se rodi Šealtiel. Šealtielu se rodi Zerubabel... "
Шта ово доказује?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#270 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by Bloo »

Da su ljudi tada davali djeci pravo drama imena. :mrgreen:
homer2go
Posts: 544
Joined: 19/06/2018 22:45

#271 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by homer2go »

U principu, u svetim knjigama je

"Sve tačno ali ništa nije istina" odnosno

"Ništa nije istina ali je sve tačno" :D :D

Tako da ...
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#272 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by Capljina74 »

Bloo wrote: 13/11/2021 21:43 Da su ljudi tada davali djeci pravo drama imena. :mrgreen:
Bolje od ovih ja popularnih kao Tarzan i Kasandra.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#273 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by Capljina74 »

homer2go wrote: 13/11/2021 21:45 U principu, u svetim knjigama je

"Sve tačno ali ništa nije istina" odnosno

"Ništa nije istina ali je sve tačno" :D :D

Tako da ...
Ma fulaju ljudi, jer nisu ni čitali.

Jedan ide od Avrama do Josifa, drugi ide od Josifa do Adama.

Pri tome jedan ide po judejskom zakonu i ispušta imena onih koji su od Boga prokleti.S
Jedan od primjera onih koji su izostavljeni;
изостављена су три цара – у питању су цареви Јохозија, Јоас и Амасија. Они су директни потомци цара Јорама. Међутим, апостол Матеј их је изоставио и као Јорамовог потомка навео Озију. Разлог за ово лежи у чињеници да су ови цареви допустили себи да уђу у сродство са израиљским царем Ахавом и Готолијом који су били проклети од Господа. Ахав је био цар који је оженио безбожну Језавељу, ћерку сидонског цара, која је покренула прогоне пророка Божијих, а највише је желела да убије пророка Илију. Она се клањала идолу Ваалу, навела је на ту безбожност и свог мужа Ахава, а кроз њега и скоро цео народ Израиља. Због тога је и пророк Илија био у пустињи и Господ је за то време пустио казну на Израиљ, киша није падала три и по године. Блажени Јероним Стридонски говори да се због везе са Језавељом ова три цара изостављају, он каже: „њен род се изоставља до трећег колена, да не би били укључени у ред оних који учествују у свештеном Рођењу“.

Озија је био цар који се држао Господа, али се усудио да сам кади пред Господом, ушао је у храм и усудио се да кади, иако је то било дозвољено само свештеницима.
Luka navodi i one koji su usinjeni, kao što je i pravedni Josif priznao Gospoda Isusa Hrista. Josif je tada bio u dubokoj starosti.
Usinovljenje je tada bilo često zbog institucije leviratskih brakova.
Last edited by Capljina74 on 13/11/2021 22:03, edited 1 time in total.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5623
Joined: 04/08/2020 19:22

#274 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by -Chesterfield- »

Capljina74 wrote: 13/11/2021 21:29

Шта ово доказује?
https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Rodoslo ... usa_Krista

Evanđelja se razilaze. Barem tako piše na Wiki, :D nisam gledao u Bibliju. Možda griješim, ali tu ste vi da ispravite.
Image
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#275 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by Capljina74 »

-Chesterfield- wrote: 13/11/2021 22:01
Capljina74 wrote: 13/11/2021 21:29

Шта ово доказује?
https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Rodoslo ... usa_Krista

Evanđelja se razilaze. Barem tako piše na Wiki, :D nisam gledao u Bibliju. Možda griješim, ali tu ste vi da ispravite.
Image
Odgovorio ti.
Post Reply