BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#1 BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by šarf »

Ova tema je nastavak sa druge teme.
Koji dijelovi biblije su iskrivljeni i kako bi trebalo da stoji u originalnom tekstu?
Koji dijelovi Biblije su uklonjeni?
Koji dijelovi Biblije su dodani?

šarf wrote: ↑30/07/2021 20:55
Iz čega zaključuješ da se Bog nije obavezao da će čuvati sve svoje riječi i one koje su prije objavljene?
Ovdje sam mozda propustio nesto jako bitno. Nije isto kada govorimo o promjeniti Allahovih rijeci i kad govorimo o iskrivljenosti biblije. To nisu iste stvari. Allah jeste obecao da njegove rijeci niko nece iskriviti ali to nije obecanje da ce prethodne objave koje je objavio poslanicima u kompletu biti sacuvane. Allahove rijeci koje su bile u bibliji ne mora neko iskriviti, one su tamo jos uvijek i njih potvrdjuje i sam Kur'an. Dakle nisu iskrivljene, ali je u bibliju nesto od tih rijeci izbaceno, dodati i izmisljeni su cijeli pasusi i pripisani bozijoj rijeci...
Npr. biblija je puna pasusa koji govore o jednoci Stvoritelja, koji govore o obavezi cinjenja dobra itd. Sve su to Bozije rijeci i njih Kur'an takodje spominje kao potvrdju njihove istinosti. Ali su isto tako i pune dodatih citata, prica, pa cak i kompletnih knjiga. Dakle imamo razliku izmedju Bozijih rijeci i Bozijih rijeci koje je covjek zabiljezio i zapisao, pa kao u slucaju bibilije koja je bila izgubljena i onda pisana po sjecanju i na osnovu nekih pronadjenih spisa ponovo zapisivana, onda dodjemo do toga da imamo iskrivljenu bibliju.
U prijevodu, moguce da su sve autentnicne Bozije rijeci jos uvijek u bibliji i nisu izmijenjene, ali su neke izbacene, sakrivene.

Posto si trazio dokaze iz Kur'ana da je biblija iskrivljena evo navest cu nekoliko a ima ih jos dosta.

"Ali, zato što su zavjet svoj prekršili, Mi smo ih prokleli i srca njihova okrutnim učinili. Oni su riječi s mjesta na kojima su bile uklanjali,* a dobar dio onoga čime su bili opominjani izostavili. I ti ćeš kod njih, osim malo njih, neprestano na vjerolomstvo nailaziti, ali im oprosti i ne karaj ih! - Allah, uistinu, voli one koji čine dobro.

Mi smo zavjet prihvatili i od onih koji govore: "Mi smo kršćani"- ali su i oni dobar dio onoga čime su bili opominjani zaboravili, zato smo među njih neprijateljstvo i mržnju do Sudnjega dana ubacili; a Allah će ih, sigurno, obavijestiti o onome što su radili.
O sljedbenici Knjige, došao vam je poslanik Naš da vam ukaže na mnogo šta što vi iz Knjige krijete, i preko čega će i preći. A od Allaha vam dolazi svjetlost i Knjiga jasna*

(Kur'an, sura 5-13,14.15)

"A kada je Allah uzeo obavezu od onih kojima je Knjiga data da će je sigurno ljudima objašnjavati da neće iz nje ništa kriti, oni su je, poslije, za leđa svoja bacili i nečim što malo vrijedi zamijenili; a kako je ružno to što su u zamjenu dobili!" (3:187)

"A teško onima koji svojim rukama pišu Knjigu, a zatim govore: Evo, ovo je od Allaha – da bi za to korist neznatnu izvukli. I teško njima zbog onoga što ruke njihove pišu i teško njima što na taj način zarađuju!“ (Kur’an 2:79)

"Neki od njih uvijaju jezike svoje čitajući Knjigu da biste vi pomislili da je to iz Knjige, a to nije iz Knjige, i govore: "To je od Allaha!" - a to nije od Allaha; i o Allahu svjesno govore laži."


"Jevreji ne poznaju Allaha kako treba - kad govore: "Nijednom čovjeku Allah nije ništa objavio!" Reci: "A ko je objavio Knjigu koju je donio Musa kao svjetlo i putokaz ljudima, koju na listove stavljate i pokazujete - a mnogo i krijete - i poučavate se onome što ni vi ni preci vaši niste znali?" Reci: "Allah!" Zatim ih ostavi neka se lažima svojim zabavljaju."

"onda su oni nepravedni među njima zamijenili drugom riječ koja im je bila rečena, i Mi smo na njih s neba kaznu spustili zato što su stalno nepravedni bili."

šarf wrote: ↑30/07/2021 20:55
Upravo to.Moram te ispraviti,ja ne pokušavam navesti argumente,ja ih navodim.
Odgovrio sam na tvoje arugmente i naveo ajete iz Kur'ana koji potvrdjuju da je biblija iskrivljena. A s ozbirom da ne pokusavas navesti argumente vec ih navodis zamolio bi da mi odgovoris na pitanja koja sam postavio.

Pitanje; Ako numericka greska koju sam gore naveo nije primjer iskrivljenosti biblije onda u tom slucaju je Bog napravio gresku, jer nema trece opcije. Odluci se, ili Bozija greska ili je iskrivljeno? Molio bih da odgovoris u sklopu kompletnog komentara na ovaj moj post, jer nije fer da samo ja odgovoram na tvoje tvrdnje i komentare, a ti samo preskocis moja pitanja i nastavis dalje.
User avatar
Truba
Posts: 81425
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by Truba »

Nista sklanjano nije manite se suplje
Propaganda ne znam ko vas pumpa
Sve je unutra sto treba biti i to je tako
User avatar
PerfekcionistaTZ
Posts: 229
Joined: 24/07/2020 11:31

#3 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by PerfekcionistaTZ »

Kad budem želio diskutovati o ovoj temi i kad nađem vremena volio bih da ja otvorim temu sa uvodom i jasnom koncepcijom a ne ovako.
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#4 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by mirah »

-i onima koji budu vjerovali u ono što se objavljuje tebi i u ono što je objavljeno prije tebe, i onima koji u onaj svijet budu čvrsto vjerovali.- Sura Bekare
Znači postoji Biblija koja je neizmenjena ,jer Kur an potvrđuje prijašnje knjige Toru.Indžil i zebur.Pošto u islamu nema rasprave o ajetima, ostaje samo to da se ta Biblija nađe i da prestanu ovakve glupe rasprave!
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#5 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by šarf »

Mirah,o kakvoj izgubljenoj Bibliji je riječ,a ja da ne znam.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#6 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by MorningStar »

Mozda je druge knjige pritisle pa se iskrivila , nista samo naslagati druge knjige na nju pa ce se ispraviti :D
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#7 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by mirah »

šarf wrote: 02/08/2021 22:05 Mirah,o kakvoj izgubljenoj Bibliji je riječ,a ja da ne znam.
Imaš Suru Bekare i ajet koji govori da islam potvrđuje prijašnje objave, a islam ne može da podrži objavu koja je izmenjena.
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#8 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by šarf »

Mirah,
kažeš da se treba neka Biblija pronaći.
O čemu je riječ'
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#9 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by mirah »

šarf wrote: 05/08/2021 22:44 Mirah,
kažeš da se treba neka Biblija pronaći.
O čemu je riječ'
Kur an potvrđuje prijašnje objave(knjige Tevrat Indžij(jevanđelje). U islamu postoji 73 pravca.Samo taj 73 pravac će biti priznan kod Allaha dž.š. tj Muhamed što je propovedao.
Jednom sam razgovarao sa jednim katolikom (veoma pametan i školovan čovek) koji kaže da ta Biblija postoji i da se nalazi u Vatikanu.
Kur an ne može da podržava "iskrivljenu' Bibliju.
Uzmi brate Kur an pa pročitaj*ili prouči( kako muslimani kažu) i videćéš da na nekoliko mesta piše o Tevratu i Indžilu.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#10 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by MorningStar »

mirah wrote: 09/08/2021 15:12
šarf wrote: 05/08/2021 22:44 Mirah,
kažeš da se treba neka Biblija pronaći.
O čemu je riječ'
Kur an potvrđuje prijašnje objave(knjige Tevrat Indžij(jevanđelje). U islamu postoji 73 pravca.Samo taj 73 pravac će biti priznan kod Allaha dž.š. tj Muhamed što je propovedao.
Jednom sam razgovarao sa jednim katolikom (veoma pametan i školovan čovek) koji kaže da ta Biblija postoji i da se nalazi u Vatikanu.
Kur an ne može da podržava "iskrivljenu' Bibliju.
Uzmi brate Kur an pa pročitaj*ili prouči( kako muslimani kažu) i videćéš da na nekoliko mesta piše o Tevratu i Indžilu.
Jesi i ti usao u dzamiju u petak i izasao kao znalac svega od stvorenja univerzuma,preko pravnih sistema,medicine,astronomije,fizike,hemije i tako ? :D
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#11 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by mirah »

MorningStar wrote: 09/08/2021 15:23
mirah wrote: 09/08/2021 15:12

Kur an potvrđuje prijašnje objave(knjige Tevrat Indžij(jevanđelje). U islamu postoji 73 pravca.Samo taj 73 pravac će biti priznan kod Allaha dž.š. tj Muhamed što je propovedao.
Jednom sam razgovarao sa jednim katolikom (veoma pametan i školovan čovek) koji kaže da ta Biblija postoji i da se nalazi u Vatikanu.
Kur an ne može da podržava "iskrivljenu' Bibliju.
Uzmi brate Kur an pa pročitaj*ili prouči( kako muslimani kažu) i videćéš da na nekoliko mesta piše o Tevratu i Indžilu.
Jesi i ti usao u dzamiju u petak i izasao kao znalac svega od stvorenja univerzuma,preko pravnih sistema,medicine,astronomije,fizike,hemije i tako ? :D
Ne treba praviti cirkus od religije.Na džumu ne idem odavno, a i sa hodžama i imamima sve ređe kontaktiram.Ono što vole svi vernici jesu rasprave.

A kada im Knjiga* od Allaha dolazi, koja priznaje kao istinitu Knjigu* koju imaju oni - a još ranije su pomoć protiv mnogobožaca molili - i kada im dolazi ono što im je poznato, oni u to neće da vjeruju, i neka zato stigne nevjernike Allahovo prokletstvo!

Reci: "Ko je neprijatelj Džibrilu? - a on, Allahovom voljom, tebi stavlja na srce Kur’an - koji potvrđuje da su i prijašnje objave istinite - kao putokaz i radosnu vijest vjernicima."
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#12 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by Tempo »

mirah wrote: 09/08/2021 17:26 Na džumu ne idem odavno, a i sa hodžama i imamima sve ređe kontaktiram


ne valja ti to.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#13 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by dustaban »

Ko vječno drvi o Biblijama i Kuranu ostaće nenačitan i neuk
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#14 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by GAU8 »

Kako knjige bajki možete nazvati iskrivljenim?
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#15 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by GAU8 »

Dupli
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#16 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by šarf »

Mirah,
da li ove riječi pokazuju,da je Biblija nepromijenjena,istinita u trenutku kada su izgovorene?

A kada im Knjiga* od Allaha dolazi, koja priznaje kao istinitu Knjigu* koju imaju oni - a još ranije su pomoć protiv mnogobožaca molili - i kada im dolazi ono što im je poznato, oni u to neće da vjeruju, i neka zato stigne nevjernike Allahovo prokletstvo!

Reci: "Ko je neprijatelj Džibrilu? - a on, Allahovom voljom, tebi stavlja na srce Kur’an - koji potvrđuje da su i prijašnje objave istinite - kao putokaz i radosnu vijest vjernicima."

I molim te još malo o toj Bibliji u Vatikanu.Prosvijetli me.
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#17 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by mirah »

šarf wrote: 11/08/2021 21:21 Mirah,
da li ove riječi pokazuju,da je Biblija nepromijenjena,istinita u trenutku kada su izgovorene?

A kada im Knjiga* od Allaha dolazi, koja priznaje kao istinitu Knjigu* koju imaju oni - a još ranije su pomoć protiv mnogobožaca molili - i kada im dolazi ono što im je poznato, oni u to neće da vjeruju, i neka zato stigne nevjernike Allahovo prokletstvo!

Reci: "Ko je neprijatelj Džibrilu? - a on, Allahovom voljom, tebi stavlja na srce Kur’an - koji potvrđuje da su i prijašnje objave istinite - kao putokaz i radosnu vijest vjernicima."

I molim te još malo o toj Bibliji u Vatikanu.Prosvijetli me.
Ako Kur an potvrđuje prijašnje objave,a Kur an je istina,onda te prijašnje objave postoje ,jer piše lepo.
Nemam nameru da te prosvetlim.Pišemo( možda i netačno) ali to su različita mišljenja.
Kao i pre 1400 godina ovi ajeti važe i danas i važiće narednih 1400 i više godina do sudnjeg dana.

Ako uzmemo Stari Zavet i Novi Zavet ,videćemo da mnogi delovi tih knjiga nalaze se u Kur an u.Sura Jusuf,( Josip u Egiptu),Lut a. s. (Lot) Ibrahim a.s. (Abraham) Isaa a.s.( Isus) Jonus a.s.( Jonas.Jakub a.s. (Jakob,Adem a.s. ( Adam). U Kur an u najzastupljeniji su od ajeta oni koji govore o Musa a.s. kada je sa svojim bratom Harunom išao kod Faraona da izbavi svoj narod...nastaviću kasnije
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#18 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by HAMZABUZIM »

mirah wrote: 15/08/2021 21:24
šarf wrote: 11/08/2021 21:21 Mirah,
da li ove riječi pokazuju,da je Biblija nepromijenjena,istinita u trenutku kada su izgovorene?

A kada im Knjiga* od Allaha dolazi, koja priznaje kao istinitu Knjigu* koju imaju oni - a još ranije su pomoć protiv mnogobožaca molili - i kada im dolazi ono što im je poznato, oni u to neće da vjeruju, i neka zato stigne nevjernike Allahovo prokletstvo!

Reci: "Ko je neprijatelj Džibrilu? - a on, Allahovom voljom, tebi stavlja na srce Kur’an - koji potvrđuje da su i prijašnje objave istinite - kao putokaz i radosnu vijest vjernicima."

I molim te još malo o toj Bibliji u Vatikanu.Prosvijetli me.
Ako Kur an potvrđuje prijašnje objave,a Kur an je istina,onda te prijašnje objave postoje ,jer piše lepo.
Nemam nameru da te prosvetlim.Pišemo( možda i netačno) ali to su različita mišljenja.
Kao i pre 1400 godina ovi ajeti važe i danas i važiće narednih 1400 i više godina do sudnjeg dana.

Ako uzmemo Stari Zavet i Novi Zavet ,videćemo da mnogi delovi tih knjiga nalaze se u Kur an u.Sura Jusuf,( Josip u Egiptu),Lut a. s. (Lot) Ibrahim a.s. (Abraham) Isaa a.s.( Isus) Jonus a.s.( Jonas.Jakub a.s. (Jakob,Adem a.s. ( Adam). U Kur an u najzastupljeniji su od ajeta oni koji govore o Musa a.s. kada je sa svojim bratom Harunom išao kod Faraona da izbavi svoj narod...nastaviću kasnije
Ja znam malo o Bibliji i ako zelis mogu ti navesti zasto mnogi vjeruju da je iskrivljena. Ali ako te bas zanima jer nebi trosio vrijeme na nesto dzaba.
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#19 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by mirah »

HAMZABUZIM wrote: 29/10/2021 03:52
mirah wrote: 15/08/2021 21:24

Ako Kur an potvrđuje prijašnje objave,a Kur an je istina,onda te prijašnje objave postoje ,jer piše lepo.
Nemam nameru da te prosvetlim.Pišemo( možda i netačno) ali to su različita mišljenja.
Kao i pre 1400 godina ovi ajeti važe i danas i važiće narednih 1400 i više godina do sudnjeg dana.

Ako uzmemo Stari Zavet i Novi Zavet ,videćemo da mnogi delovi tih knjiga nalaze se u Kur an u.Sura Jusuf,( Josip u Egiptu),Lut a. s. (Lot) Ibrahim a.s. (Abraham) Isaa a.s.( Isus) Jonus a.s.( Jonas.Jakub a.s. (Jakob,Adem a.s. ( Adam). U Kur an u najzastupljeniji su od ajeta oni koji govore o Musa a.s. kada je sa svojim bratom Harunom išao kod Faraona da izbavi svoj narod...nastaviću kasnije
Ja znam malo o Bibliji i ako zelis mogu ti navesti zasto mnogi vjeruju da je iskrivljena. Ali ako te bas zanima jer nebi trosio vrijeme na nesto dzaba.
To što mnogi veruju da je iskrivljena ne znači ništa! Uzmi Stari Zavet , npr. Josip u Egiptu i još mnogo toga. Ali ako proučavaš Kur an videćeš na mnogo mesta da Islam nedvosmisleno potvrđuje prijašnje knjige,Tevrat ,Indžil i Zebur.
Još nešto ! Muhamed je bio trgovac do 40 godine života kada mu je stgla objava.Naučnici koji proučavaju islam gotovo svi tvrde da je Muhamed znao za Sveto Pismo.Često je putovao u Damask i tamo upaznavši rabine i kršćanske sveštenike upoznaje se sa Svetim Pismom, i tada polakomu pada na um da može to da iskoristi.On je nesumnjivo bio inteligentan čovek,ali danas kada su dostupne informacije oz bilo kojeg polja nauke i vere, niko osim islamskih fanatika, ne želi da se bavi tim.
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#20 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by šarf »

hamzabuzim,
hajde da govorimo u svoje ime.
Kaži ono što znaš ma kako to malo bilo.
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#21 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by šarf »

Mirah,gore si nešto obećao.
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#22 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by mirah »

šarf wrote: 31/10/2021 21:18 Mirah,gore si nešto obećao.
Osim informacoje da se prava Biblija čuva u Vatikanu, nemam ništa drugo.
Nego možeš li mi reći nešto o Kur an u,voleo bih da malo popričamo.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23137
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#23 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by Sanjarko »

Faraon? Drevni Egipat nije imao Faraone nego Kraljeve.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#24 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by black_adrian »

Ima dobra debata hfz. mr. Dževada Gološa i dr. Miroljuba Petrovića na ovu temu.

https://youtu.be/4E_RBWghIzk
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#25 Re: BIBLIJA ISKRIVLJENA-KOJI DIO?

Post by MorningStar »

Pretezno oko uveza se zna iskriviti ako nije knjiga postavljena na policu kako treba.
Post Reply